ترکیبات عسل، پروتئین و ویتامین ها

آشنایی با ترکیبات عسل می تواند به شناخت عسل بیانجامد. عسل از مواد مختلفی تشکیل شده و همین موضوع باعث تنوع خواص این ماده خاص و انرژی بخش است. این همه تنوع خواص شاید در هیچ ماده ی دیگری پیدا نشود. عسل به نحوی مجمع الخواص است و تمامی خواص مفید برای انسان را برای خود جمع کرده است. به گفته کارشناسان ، هنوز تعداد زیادی از خواص عسل شناخته نشده و تا شناخته شدن فاصله زیادی دارد. 

در مطالب قبلی با ترکیبات اصلی عسل آشنا شدیم. وجود آب و قندها را مورد بررسی قرار دادیم و دانستیم که میزان آب موجود در عسل به چه عواملی بستگی دارد و قندها هستند که بخش عمده قسمت خشک عسل را تشکیل می دهند. همچنین با انواع اسید های موجود در عسل آشنا شدیم و این تصور غلط را که عسل حالت اسیدی ندارد را به صورت کامل رد نمودیم. همچنین با انواع مواد معدنی موجود در عسل آشنا شده و آنزیم های عسل و نحوه کاربرد آن را دانستیم. 

ترکیبات عسل، پروتئین و ویتامین ها

در این قسمت قصد داریم با دیگر ترکیبات عسل که درصد کمی از عسل را شامل می شوند آشنا شویم. 

ویتامین ها

ویتامین هایی که در عسل وجود دارند شامل ب 1 ، ب 6 ، اسیداسکوربیک  (C)، پیریدوکسین  (B6)، اسید پنتوتنیک و اسید نیکرتینیک می باشند. مقدار ویتامین ها در انواع عسل بسیار متغیر بوده و به نوع شهد و گرده گل که توسط زنبورعسل جمع آوری می شود، بستگی دارد. برای مثال ، عسل بهارنارنج یک عسل با خواص فراوان است که نسبت به برخی از عسل های دیگر از میزان ویتامین بیشتری برخوردار است.

پروتئین ها و اسیدهای آمینه

مقدار پروتئین های عسل بین ۰٫۱ تا ۰٫۶ درصد و مقدار اسیدهای آمینه بین ۰٫۰۰۳۴ تا ۰٫۰۰۵۸ درصد گزارش شده اند. این مواد گرچه مقدارشان در عسل کم می باشد و اهمیت غذایی زیادی ندارند ولی تاثیر زیادی روی طعم و مزه عسل دارند.

چربی ها و لیپیدها

مقدار بسیار کمی از لیپیدهای مختلف در عسل شناسایی شده اند که از جمله آن ها اسیدهای چرب استرولها، فسفرلیپیدها و ... هستند

مواد دیگر

مواد دیگری که در عسل وجود دارند شامل کلوئیدها و مواد آنتی بیوتیکی می باشند. در عسل همچنین مواد معطری وجود داشته که تا به حال حدود ۵۰ نوع آن گزارش شده است

ترکیبات عسل و درصد های بیان شده همگی متغییر بوده و بسته به منطقه ، نوع گیاه شهدزا و بسیاری از نکات دیگر دارد.پرسش و پاسخ

مقالات مرتبط