درمان فشار خون

یکی از بیماری های شایع در جوامع امروزی و به ویژه در ایران، فشار خون بالا است. این بیماری باعث بروز انواع مشکلات و عوارض جانبی می شود و به همین علت است که پزشکان و طبیبان طب سنتی تاکید دارند که در صورت تشخیص فشار خون باید اقدامات لازمه با سرعت عمل بیشتری انجام پذیرد. البته متاسفانه بیماری فشار خون نوعی بیماری خاموش است که تا علائم آن پیشرفت نکند خبری از مشخص شدن این بیماری نیست؛ مگر در شرایطی که فرد برای بیماری های دیگر مجبور به آزمایش و گرفتن فشارخون شود تا این مشکل نیز مشخص شود. درمان فشار خون اگر در مراحل ابتدایی درمان شروع شود مشکلات به حداقل می رسد اما به هر حال راه درمان برای آن وجود دارد. 

فشار خون چیست؟

تعریف فشار از نظر دانش فیزیک مشخص است و فشار خون از این منظر به معنای نیرویی است که توسط خونی که در رگ ها جریان می یابد، به دیواره رگ وارد می شود. وجود فشار در رگ ها یکی از مهمترین دلایل و نشانه های حیات در فرد است و آنچه که ان را مضر می کند فشار غیرطبیعی به صورت کاهش فشار و یا افزایش فشار است. 

فشار خون چیست؟

وجود فشار غیر طبیعی در رگ ها باعث به وجود آمدن فشار خون می شود. درمان فشار خون اگر در مراحل ابتدایی درمان شروع شود مشکلات به حداقل می رسد اما به هر حال راه درمان برای آن وجود دارد.

اندازه گیری فشار خون

فشار سنج مهمترین و معمول ترین وسیله برای اندازه گیری فشار خون است. فشارسنج های جیوه ای دقیق ترین و مطمئن ترین وسیله برای اندازه گیری فشار خون هستند. با وجود پیشرفت تکنولوژی و به وجود آمدن دستگاه های پیشرفته برای اندازه گیری فشار خون، هنوز واحد اندازه گیری فشارخون میلیمتر جیوه است.


علائم فشار خون

باید توجه داشته باشید که علائم فشار خون با علائم دیگر بیماری ها مشترک است و همین موضوع باعث شده تا مشکلاتی را برای افراد ایجاد نماید. در واقع فرد مبتلا به این بیماری تا مدت ها از بروز این مشکل در بدن خود اطلاعی ندارد و همین موضوع مشکلاتی را در بدن وی ایجاد می کند. علائمی که توسط اکثر افراد مبتلا نادیده گرفته شده و به راحتی و با سهل انگاری از کنار آن عبور می شود. 

شاید بتوان گفت که فرد مبتلا باید شانس ویژه ای داشته باشد که فشار خون و علائم آن مشخص شود تا روند درمان فشار خون در وی سریعتر و بهتر انجام شود. 

فشار خون علائمی مثل سر درد و سردرگمی دارد. این علائم کاملا طبیعی است و تشخیص اینکه بیمار به فشار خون مبتلا شده است کمی سخت به نظر می رسد. همچنین خواب آلودگی یکی از علائم فشارخون است که مشکلات عدیده ای برای بدن ایجاد می کند. 

علائم فشار خون

سر درد، سردرگمی و خواب آلودگی از جمله علائم فشار خون است که مشکلات عدیده ای برای بدن ایجاد می کند.

عوارض فشار خون

همانطور که در ابتدای متن نیز به آن اشاره شد، عوارض فشار خون می تواند به قسمت های مختلف بدن آسیب وارد کند و این موضوع باعث بروز مشکلات جبران ناپذیر برای انسان می شود. مهمترین و شناخته شده ترین عوارضی که از فشار خون برای انسان ایجاد می شود سکته یا آنفاکتوس است که حتی ممکن است به مرگ نیز منجر شود. دلیل اصلی تاکید بر درمان فشار خون با سرعت و دقت بالا نیز همین مشکلات جانبی ایجاد شده توسط این بیماری است. 

اگر فشار خون به مدت چند سال در درجه ی بالا باقی بماند به مرور زمان سرخرگ ها تنگ و سخت می شوند و عملیات پمپاژ خون توسط قلب دچار اختلال خواهد شد. در واقع قلب نمی تواند به خوبی خون را به تمام بدن پمپاژ کند و نارسایی قلبی به وجود می آید. این مشکل حتی باعث بروز مشکل در ریه های فرد نیز خواهد شد. بهتر است قبل از اینکه مشکلات پیشرفت کنند درمان فشار خون آغاز شده تا از سخت تر شدن درمان پیشگیری شود.

از دیگر عوارض فشار خون بالا ایجاد نارسائی در کلیه است. همچنین در صورتی که روند درمان فشار خون به موقع انجام نشود ممکن است چشم نیز دچار آسیب شود. همچنین همانطور که گفته شد سکته قلبی یا سکته مغزی نیز از مهمترین و بدترین عوارض فشار خون است.

درمان فشار خون در زنان باردار باید با دقت و وسواس بیشتری انجام شود تا مشکلی برای فرد ایجاد نشود. فشار خون بالا می تواند عوارض دردناکی چون کاهش رشد جنین درون بدن مادر و کم بودن وزن نوزاد متولد شده، زایمان زودرس و مرده زایی را به همراه داشته باشد. 


فایل صوتی

  • پادکست درمان فشار خون

    درمان فشار خون

  • یکی از مشکلات گریبان گیر بسیاری از افراد، فشارخون است. درمان فشار خون راهکارهای متفاوتی را شامل می شود. این تفاوت در درمان از جنبه هایی خوب و از جوانب دیگر می تواند مشکل ساز باشد. اگر شما به صورت مرتب و منظم هم از عسل، بره موم و گرده گل استفاده کنید ولی هر آنچه که می خواهید بخورید و تحرک و ورزش را هم در برنامه خود ....

درمان فشار خون با داروهای شیمیایی

داروهای شیمیایی راهکار برای درمان ندارند. به ویژه در درمان فشار خون ، داروهای شیمیایی نقش خاصی را ایفا نمی کنند و تنها کاری که انجام می دهند کنترل شرایط بدن است. در واقع این داروها مکانیسمی دارند که با استفاده از آن مکانیسم می توانند عوارض و علائم بیماری فشار خون را کنترل کنند؛ اما از این داروها انتظار درمان فشار خون داشتن کاری عبث و بیهوده است. چرا که اصلا این داروها ساخته شده ند تا فرد را به خود معتاد کرده و تا می توانند کسب درآمد کنند.

داروهای شیمیایی فشار خون بارزترین نوع اعتیاد دارویی را به همراه دارند. شاید شما هم در اطراف خود افرادی که مبتلا به فشار خون هستند را می شناسید و یا خود از این بیماری رنج می برید؛ اگر از داروهای مختلف درمان فشار خون استفاده شود، ترک آن تا پایان عمر امکان پذیر نیست و به این سادگی ها نمی توان آن را کنار گذاشت. حتی ترک این قرص ها می تواند منجر به سکته و مرگ شود.

چند سالی است که آمریکا و کشورهای پیشرفته اروپایی به سمت حذف داروهای شیمیایی پیش می روند و داروهای مضر شیمیایی را راهی کشورهای جهان سومی می کنند تا سود سرشاری را به دست آورند. این داروها جز ضرر و البته اعتیاد برای بدن انسان هیچ سودی نداشته و ندارند. 

درمان فشار خون با داروهای شیمیایی

کنترل فشار خون با داروهای شیمیایی امکان پذیر خواهد بود ولی درمان فشار خون با داروهای شیمیایی بارزترین نوع اعتیاد دارویی را به همراه خواهد داشت.

درمان فشار خون با مواد طبیعی

همانطور که گفته شد مواد شیمیایی و داروهای شیمیایی برای درمان فشار خون تاثیر چندانی ندارند و تنها عوارض آن را کنترل می کنند. جالب است بدانید که برخلاف این داروها، مواد گیاهی می توانند مشکلات فشار خون را بدون کوچکترین عوارضی کاهش داده و حتی درمان کنند. درمان طبیعی فشار خون با استفاده از موادی که طبیب طب سنتی تجویز می کند، به سادگی روند درمان فرد را تسهیل می بخشد. 

ناگفته نماند که استفاده از مواد طبیعی نیز باید زیر نظر طبیب و یا همان پزشک طب سنتی باشد و استفاده خود سرانه نه تنها درمان را به سرانجام نمی رساند بلکه ممکن است عوارض جبران ناپذیری را برای انسان به همراه داشته باشد. 

مورد بعدی که در درمان فشار خون با مواد طبیعی حائز اهمیت است این موضوع است که درمان های طبیعی زمان بر هستند. مداومت در استفاده از داروهای گیاهی برای درمان طبیعی فشار خون حرف اول را می زند؛ به علاوه اینکه نظم در استفاده از این داروها نیز باید با دقت مورد توجه قرار گیرد. اگر در روند درمان حتی با افزایش فشار خون مواجه شدید اصلا نگران و یا نا امید نشوید، سریعا به طبیب مراجعه کنید و از وی راهنمایی بخواهید و علت را جویا شوید.

درمان فشار خون با بره موم

بره موم یکی از فراورده های زنبور عسل است که خواص فوق العاده ای دارد. این ماده که به عنوان چسب زنبور نیز نام برده می شود خواص فوق العاده زیادی دارد که یکی از این خواص تنظیم متابولیسم بدن است. شما برای آشنایی با بره موم و خواص آن می توانید به مقالات ایران عسل مراجعه کنید.

بره موم با توجه به خواص درونی خود می تواند فشار خون را کنترل کرده و در نهایت درمان کند. درمان فشار خون با بره موم یک روند اثبات شده است. در سال های گذشته تحقیقات زیادی در دنیا بر روی بره موم انجام شده که یکی از مهمترین آن ها تاثیر این ماده بر روی درمان فشار خون بوده است. تمامی آزمایش ها لازمه بر روی این ماده انجام شده و به صورت علمی تاثیر این ماده بر روی فشار خون به اثبات رسیده است.

عسل و درمان فشار خون

یکی از بهترین درمان های طبیعی، درمان فشار خون با استفاده از عسل است. عسل و به ویژه شربت عسل می تواند به درمان بیماری فشار خون کمک کند. البته عسل های عمومی بیشتر جنبه پیشگیری دارند اما برخی عسل ها که به عسل های دارویی یا تک گل شهرت یافته اند ، برای درمان بیماری ها به صورت خاص وارد عمل می شوند. برای مثال عسل مریم گلی از بهترین عسل های تک گلی است که می تواند در روند درمان فشار خون موثر باشد. همچنین عسل بهارنارنج و عسل زنیان نیز می توانند فشار خون را کنترل کرده و به مرور این بیماری را درمان کنند.

درمان فشار خون با شربت عسل

یکی از بهترین درمان های طبیعی برای درمان فشار خون استفاده از عسل است. عسل و به ویژه شربت عسل می تواند به درمان بیماری فشار خون کمک کند.

نقش گرده گل در درمان فشار خون

شاید نتوان گرده گل را ماده ای موثر و قطعی برای درمان فشار خون دانست اما این ماده به عنوان یک ماده خوراکی موثر در تکمیل رژیم غذایی افراد مبتلا به فشار خون بالا موثر است. در واقع افرادی که به فشار خون مبتلا هستند مجاز به خوردن برخی موارد نبوده و همین موضوع مشکلاتی را برای آن ها ایجاد می کند. این افراد می توانند از گرده گل جمع آوری شده توسط زنبور عسل برای تکمیل مواد مورد نیاز بدن خود استفاده کنند. پروتئینی که از طریق گرده گل به بدن می رسد هیچ آسیبی به بدن نمی رساند اما بهتر است در مصرف آن دقت و ملاحظات کافی انجام شود.


فایل صوتی

  • پادکست درمان فشار خون

    گرده گل

  • گرده گل، کمک به تنظیم فشار خون مصرف به اندازه و صحیح گرده گل می تواند برای کمک به درمان یا تنظیم فشار خون موثر باشد. شما با استفاده از گرده گل می توانید مواد معدنی و پروتئینی مورد نیاز را به بدن منتقل کنید، بدون اینکه بر خلاف بسیاری از مواد دیگر خوراکی حاوی این مواد، ضرری به بدن شما برساند. علاوه بر این گرده گل تاثیر مثبتی بر روی کنترل فشار خون ایفا می کند ....

سخن پایانی

درمان فشار خون موضوع غیرقابل دسترسی نیست و به سادگی می توان با پناه بردن به طبیعت آن را به واقعیت بدل کرد. در واقع درمان این بیماری اگر با روش های طبیعی به ویژه با فراورده های زنبور عسل شکل بگیرد، موثر و انجام پذیر است؛ اما با استفاده از داروهای شیمیایی هیچ درمانی به وجود نمی آید. اگر واقعا به فکر درمان فشار خون خود یا اطرافیانتان هستید، به طبیعت خداوندی اعتماد کنید و درمان بیماری های مختلف خود را به مواد گیاهی و طبیعی بسپارید.محصولات مرتبط با این مقاله

عسل بهار نارنج 500 گرمی

عسل بهار نارنج 500 گرمی

قیمت :350,000 ریال
عسل زنیان 500 گرمی

عسل زنیان 500 گرمی

قیمت :350,000 ریال
عسل زولنگ 500گرمی

عسل زولنگ 500گرمی

قیمت :350,000 ریال
عسل شوید 500 گرمی

عسل شوید 500 گرمی

قیمت :350,000 ریال
عسل مریم گلی 500 گرمی

عسل مریم گلی 500 گرمی

قیمت :350,000 ریال

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ