عسل مریم نخودی


توجه : هزینه های جانبی ( بسته بندی- حمل نقل ) بر عهده شهدینه گلها می باشد.

 

توضیحات

مریم نخودی گیاهی است چند ساله پوشیده از پشم و کرک و قسمت زیر زمینی گیاه خزنده ساقه‌های آن دراز ، برگها کوچک بدون دمبرگ تخم مرغی کمی دراز با دندانه شبیه برگ بلوط ، گلهای آن کمی معطّر ، به رنگهای سفید ، قرمز و ارغوانی روشن است که در بهار ظاهر می‌شود.

این گیاه در دامنه‌های البرز ، کرج و در آذربایجان در سائین قلعه و در اراک در کوه زروند و در جنوب شوش و کشور در 30 کیلومتری خرّم‌آباد دیده می‌شود . معمولا در نقاط مرطوب و کنار جریان آب می‌روید . از نظر خواص کم‌ و بیش مشابه کماذریون است.

 


ترکیبات شیمیایی عسل مریم نخودی : عصارۀ گیاه Teucrium polium محتوی ، دی ترپنوئیدها، 7ـ5ـ گلیکوزید، 6 ـ متوکسی جنگوانین و اسانس فرار که بیشترین مواد این اسانس ژرماکرن B، D، بتاکاریوفیلن، هومولن و کاریوفیلن اکساید می‌باشد.

 

مریم نخودی گیاه بسیار محبوب زنبور عسل است و زنبور عسل از قاعده جام گل آن نوش بسیار شیرین و فراوان با طعم مطبوع بدست می آورد.

همچنین این گیاه را می توان به علت فرم رویشی و همیشه سبز بودن و همچنین بوی مطبوع و انرژی دهنده آن جایگزین شمشاد تزئینی در معابر و پارک ها ، و حصار باغها در مکان ها و شرایط مناسب نمود .

 

خواص عسل  مریم نخودی

نیرو دهنده ، مقوی ، مقوی معده ، مدر ، ضد خمیازه ، تب بر ، ضد کرم و ضد عفونی کننده 


منطقه رویش: در مناطق مختلف البرز» مناطق شمال، گر گان ، بین بجنورد و آزادشهر، سیاه بیشه ، پل زنگوله و کند وان ، در گیلان در ایسپیلی ییلاق ،رودبال آذربایجان در ارسباران و میشوداغ و در شاهرود و بسطام می روید. بیشتر در مناطق معتدل دنیا در جنگل های سنگ ریزه ای و در دامنه های خشک می روید. در جنگل های خشک مرکزی و جنوبی اروپا، شمال آفریقا و آسیا انتشار دارد.


زمان برداشت : اوسط اردیبهشت تا اواسط مرداد

نظرات (0)

نوشتن نظر

    بد           خوب

برچسب ها: عسل مریم نخودی,