عسل جعفری


توجه : هزینه های جانبی ( بسته بندی- حمل نقل ) بر عهده شهدینه گلها می باشد.

 

توضیحات

جعفری گیاهی است علفی دو ساله ادویه‌ای ، بسیار معطر دارای برگهای با بریدگی به رنگ سبز و پرپشت که در قسمت فوقانی ساقه به شکل نوارهای بریده باریک درمی‌آید . ساقه‌ های گل‌ دهنده آن به بلندی 70- 60 سانتی‌متر که در انتهای آنها گلهای ریز سبزرنگ به صورت چتر مرکب ظاهر می‌شود . میوه آن خاکستری دارای سه پهلو است . قدرت نامیه آن حد اکثر 4 - 3 سال دوام دارد .


تکثیر آن از طریق کاشت بذر صورت می‌گیرد . به این ترتیب که اگر منظور برداشت برگ سبز آن باشد در اسفند یا اوایل بهار بذر کاشته می‌شود و تا مرداد هم می‌توان کاشت که در این صورت حصول برگ آن به تأخیر می‌افتد و اگر منظور برداشت دانه آن است معمولا در شهریور کاشته می‌شود که گیاه دوره سرمای زمستان را دیده و ظرف بهار و تابستان سال بعد به بذر بنشیند و ثمر آن برداشت شود . جعفری در اغلب مناطق دنیا کاشته می‌شود . در ایران نیز عملا در تمام مناطق کشور می‌کارند در شاهرود نیز به‌طور خودرو می‌روید .

 

خواص عسل جعفری

مقوی ، انرژی زا و خواب آور ، تقويت مغز و حافظه اخلاط لزج را قطع می کند ، کاهش نفخ ، مفيد برای گرفتگی عروق ، قاعده آور ، اشتها آور ، برای ناراحتی های کبدی و طحال ، برای ديابت بی مزه مفيد است . برای ناراحتی های روده مفيد است .


منطقه رویش : کشتزارهای منطقه اصفهان 

زمان برداشت عسل : اوایل تیرماه تا اواسط مردادماه

 

 

نظرات (0)

نوشتن نظر

    بد           خوب

برچسب ها: عسل جعفری,