امتیاز :
0 از 0 نظر

عسل آفتاب گردان 500گرمی

مجموعه:

  • قیمت: 350,000 ریال

 

ترکیبات

عسل و گرده گل

مشخصات گیاه

نام علمی این گیاه هلیا نتوس است که از دو واژه هلیا به معنی خورشید و آنتوس به معنی گل ساخته شده و به گل مدور گیاه که شبیه خورشید است و شعاع‌ هائی آن را احاطه کرده است اشاره دارد از سوی دیگر گل آفتاب گردان همواره رو به نور خورشید قرار می‌گیرد . نقل است در زمان‌های قدیم در کشور پرو (محلی که تصور می شد گیاه آفتاب گردان ابتدا در آنجا روئیده است) اینکاهای خورشید پرست گل آفتاب گردان را علامت خورشید می دانسته‌ اند و زنان روحانی اینکا کلاهی ازگل آفتاب گردان به سر می‌گذاشته‌ اند و از آن برای تزئین معابد استفاده می‌کرده‌ اند . گل آفتاب‌گردان گیاهی است یکساله با ساقه‌های قوی و محکم که بلندی آن 5/ 2- 2 متر نیز می‌رسد . برگهای آن پهن نوک‌ تیز و دندانه‌ دار یا بی‌ دندانه و پوشیده از کرک است . گلهای آن به شکل طبق ، دایره‌ای شکل بزرگ به قطر 50 - 40 سانتیمتر که دور آن را زبانه‌ های زرد فراگرفته است . تخم یا دانه‌ های آن معمولا به رنگ تیره یا سیاه می‌باشد و مغز آن سفید است . واریته‌ های مختلفی با دانه‌ های سفید و ابلق نیز وجود دارد . گل آفتاب‌ گردان از گیاهان با دانه‌ های روغنی است . کاشت تخم گل آفتاب‌گردان در اوایل بهار انجام می‌گیرد . مغز تخم آفتاب‌گردان در حدود 50 درصد وزن تخم را تشکیل می‌دهد و بسته به واریته‌ های مختلف 50- 40 درصد روغن دارد . روغن تخم آفتاب‌گردان از روغن های خوراکی مطبوع و مایع است زیرا قسمت عمده یعنی در حدود 57 درصد آن را لینولئین تشکیل می‌دهد و درعین‌حال روغن آفتاب‌گردان جزء روغنهای سیکاتیو است و از این جهت شبیه روغن کتان می‌باشد .

منطقه رویش گیاه

آفتاب گردان در غالب مناطق بیابانی وکوهستانی ایران جهت مصارف مختلف کاشت می‌شود.

خواص عسل

تسکین دهنده سرفه ، برطرف کننده ناراحتی حنجره ، تصفیه خون و به دلیل داشتن گلوگز بیشتر ، خواص تب بری و ضد تشنج و همچنین پایین آورنده کلسترول خون می باشد .

رنگ عسل

زرد روشن

زمان برداشت

اواخر تابستان

بهترین طریقه مصرف

مخلوط کردن دو تا سه قاشق عسل آفتاب گردان با آب ولرم و سپس اضافه کردن آب یک لیموی ترش تازه به آن این شربت از بهترین نوشیدنی ها است و علاوه بر ضد سرطان بودن خاصیت ضد عفونی کننده دارد و تمام خواص عسل مصرف شده + میزان بالای ویتامین C موجود در اب لیموی طبیعی را دارد .

میزان مصرف

دستورهای غذایی با این محصول
نظرات (0)

نوشتن نظر

    بد           خوب

برچسب ها: عسل آفتاب گردان,