معرفی انواع عسل

عسل چند گیاه

زمانی که زنبور از شهد گل های مختلف استفاده کند، عسل حاصل به نام عسل چند گیاه یا چهل گیاه شناخته می شود.عسل چند گیاه معمولا حاصل تولید عسل در فصل بهار است چرا که در این فصل، زنبور از شهد چندین گیاه استفاده کرده و آنها را به عسل تبدیل می کند.

خواص شگفت انگیز عسل چند گیاه، که آن را به یک داروی بسیار موثر برای بیماری های متعدد تبدیل می کند، به دلیل وجود خواص چند گیاه مختلف در آن است. به عبارت دیگر، با مصرف عسل چهل گیاه، شما به صورت همزمان از مزایای چند گیاه متفاوت، بهره مند می شوید. 

عسل چند گیاه چه مزه، رنگ و بویی دارد؟

به این دلیل که عسل چند گیاه حاصل استفاده زنبور از شهد چند گیاه مختلف است، بنابراین تعیین کردن مزه، بو و رنگ آن به صورت دقیق چندان آسان نیست، چرا که این ویژگی ها به نوع گیاهان موجود در این عسل و میزان هر یک از آنها وابسته است.

مورد قطعی در مورد عسل چند گیاه این است که این نوع عسل، از ویژگی های عالی چند نوع گیاه برخوردار بوده و قابلیت مقابله با مشکلات زیادی را داراست. 

ویژگی های عمومی و درمانی عسل چند گیاه چه چیزهایی هستند؟

به دلیل وجود ویژگی های گیاهان مختلف در عسل چند گیاه و دقیق نبودن میزان هر کدام از این گیاهان، استفاده از عسل چند گیاه به منظور درمان بیماری ها، کمی با احتیاط انجام شده و معمولا از عسل های تک گیاه برای این منظور استفاده می شود. 

در مقابل، مزایای تغذیه ای و عمومی عسل های چند گیاه بیشتر است. اگر قصد بهره مندی از فواید عمومی عسل را دارید، سعی کنید که عسل چند گیاه را در رژیم غذایی خود بگنجانید. عسل تک گیاه

دشت ها و علفزار های سرسبزی که غالبا از پوشش گیاهی یک گل یاگیاه خاص پوشیده شده اند، محل جمع آوری غذای موجودات زنده ای از جمله زنبورعسل هستند. از آن جایی که 70 تا 80درصد این دشت ها را پوشش گیاهی خاصی تشکیل می دهد، بالطبع شهدی که زنبور عسلبرای تهیه عسل جمع آوری میکند نیز از همان گیاه خاص برگرفته شده است و این امرموجب می شود تا عسلی که حاصل تلاش های بی وقفه این حشرات ریز جثه است، بر پایه شهدهمان گل استخراج شود. به همین منظور، عسل تهیه شده از گیاهی خاص را عسل تک گیاه می نامند. 

خواص دارویی عسل تک گیاه

عسل تک گیاه را به عنوان عسل دارویی می شناسند چرا که تمام خواص گیاهی که زنبور از آن برای تولید عسل استفاده کرده را به این خوراکی خوشمزه انتقال داده است. 

به همین جهت است که برای درمان بسیاری از بیماری ها، مصرف عسل تک گیاه خاصی تاکید می شود؛ این را هم به خاطر بسپارید که مصرف عسل های تک گل برای استفاده از خواص دارویی مستلزم صرف زمان است. چرا که درمان با استفاده از مواد طبیعی نظیر عسل کمی زمان بر خواهد بود اما قطعا شما را به درمان قطعی خواهد رساند لذا نا امید نشوید و تا مدت طولانی از عسل تک گل مورد نظرتان استفاده کنید. 

درمان فشار خون با عسل های تک گیاه امکان پذیر است!

پیش از آنکه برای درمان فشار خون بالا به سراغ داروهای شیمیایی بروید، بهتر است تا سری به طبیعت بزنید و از نعمت های بی نظیری که خداوند در اختیار ما قرار داده است استفاده کنید.  یکی از این درمانگر های طبیعی، عسل است. عسلی که توسط زنبور های عسل تولید می شود، خواص بسیاری دارد که یکی از این خواص، درمان بیماری ها خصوصا درمان فشار خون است. عسل های تک گیاهی که در درمان فشار خون موثر هستند عسل بهار نارنج، عسل شوید، عسل زنیان، عسل زولنگ و عسل مریم گلی هستند. 


آیا درمان آسم با عسل های تک گیاه امکان پذیراست؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بله، درمان آسم با عسل طبیعی تک گیاه دور از ذهن نیست! مصرف به اندازه و به موقع عسل های تک گلی نظیر عسل آویشن، جاشیر و اکالیپتوس کمک بسیاری برای درمان آسم به شما خواهد کرد.


با عسل های تک گل به درمان کبد چرب بپردازید...


درمان کبد چرب با عسل

از بیماری های شایعی که امروزه گریبان گیر اکثر افراد جامعه شده است، کبد چرب نام دارد. این بیماری که به نوعی با تغذیه افراد در ارتباط است، از انباشته شدن چربی ها در سلول های کبدی که منجر به الهاب سلول ها می شود به وجود می آید.  چربی بر دیواره های کبد رسوب کرده و موجب بروز اختلالات بسیاری در این دستگاه سوخت و ساز بدن می گردد. به همین جهت بسیاری از افراد در کنار مصرف دارو های شیمیایی به دنبال یافتن درمانگری طبیعی هستند تا با تکیه بر آن بیماری خود را درمان کنند. 

ما به این افراد مصرف عسل های تک گیاه جعفری و عسل سیاه دانه را پیشنهاد می کنیم. مصرف این دو عسل تک گیاه به درمان کبد چرب کمک کرده و می تواند این بیماری آزار دهنده را به طور مطلوبی درمان کند.

عسل و درمان ناباروری

ناباروری عارضه ای است که می تواند با علت های متفاوتی از جمله تنبلی تخمدان، ضعیف بودن اسپرم ها و یا اختلالات وراثتی مرتبط باشد.

عسل کنار بهترین گزینه برای درمان ناباروری است چرا که این عسل طبع گرمی داشته و سبب تقویت قوای جنسی می شود، همچنین عوامل تاثیر گذار در به وجود آمدن این بیماری را نیز از بین خواهد برد. لذا مصرف روزانه و به اندازه این عسل تک گل را فراموش نکنید.


آیا رنگ عسل های تک گیاه با یکدیگر متفاوت است؟

قطع به یقین همه عسل ها رنگ یکسانی ندارند، این را زمانی که برای خرید عسل اقدام می کنید متوجه خواهید شد اما علت این تفاوت رنگ ها در چیست؟ 

عسل تک گیاه از شهد غالبی با نام همان گیاه تهیه می شود و طبیعتا بسته به این که زنبور عسل از چه گیاهی برای تولید عسل طبیعی استفاده می کند، رنگ عسل ها متفاوت خواهد بود به عنوان مثال رنگ عسل سیاه دانه بسیار تیره و عسل یونجه تقریبا بدون رنگ است. 

رنگ عسل تک گیاه


این امری کاملا طبیعی است که در رابطه با رنگ عسل ها وجود دارد اما نکته مهمی که بایستی به آن توجه کنید طبیعی بودن عسل است چرا که بسیاری از افراد، عسل را حرارت می دهند و حرارت دیدن عسل موجب تغییر رنگ و تیره تر شدن آن خواهد شد. این اشخاص با حرارت دادن، عسل های تقلبی را به جای عسلی طبیعی به افراد بی اطلاع قالب می کنند؛ برای اینکه در دام این شیادان سود جو گرفتار نشوید، پیش از خرید عسل در رابطه با نکات مهمی برای شناسایی عسل طبیعی اطلاعات کافی داشته باشید و از فروشگاه های معتبر اقدام به خرید عسل نمایید.


انواع مختلف عسل چگونه تولید می شوند و چه تفاوت هایی با هم دارند؟


عسل چند گیاه 800 گرمی

عسل چند گیاه 800 گرمی

قیمت :415,000 ریال

عسل چند گیاه

عسل کنار 500گرمی

عسل کنار 500گرمی

قیمت :415,000 ریال

عسل کنار

عسل آویشن 500گرمی

عسل آویشن 500گرمی

قیمت :535,000 ریال

عسل آویشن

عسل مغز 450 گرمی

عسل مغز 450 گرمی

قیمت :600,000 ریال

عسل مغز

عسل بهار نارنج 500 گرمی

عسل بهار نارنج 500 گرمی

قیمت :415,000 ریال

عسل بهار نارنج

عسل جعفری 500 گرمی

عسل جعفری 500 گرمی

قیمت :415,000 ریال

عسل جعفری

عسل دیابتی 500گرمی

عسل دیابتی 500گرمی

قیمت :415,000 ریال

عسل دیابتی

عسل چند گیاه 300 گرمی

عسل چند گیاه 300 گرمی

قیمت :167,000 ریال

عسل چند گیاه

عسل انجیر 500گرمی

عسل انجیر 500گرمی

قیمت :450,000 ریال

عسل انجیر

عسل گزانگبین 500گرمی

عسل گزانگبین 500گرمی

قیمت :415,000 ریال

عسل گزانگبین

عسل کنار

عسل طبیعی کنار، یکی از مرغوب ترین عسل ها در جهان بوده و در ایران از شهد گل های درخت کنار، که در جنوب کشور می روید، به دست می آید.

آیا کف کردن عسل کنار، نشان دهنده تقلبی بودن آن است؟

در ابتدای برداشت، این عسل دارای رنگ ارده ای و حاوی کف فراوان خامه ای شکل است. با گذشت زمان رنگ آن به سرخ تیره تغییر می کند.

اگر عسل کنار را به صورت کف کرده مشاهده کردید، نگران نشوید. وجود کف در عسل کنار، تقلبی بودن آن را ثابت نمی کند. عسل طبیعی کنار به دلیل وجود ساپونین، همان ماده موجود در زرده تخم مرغ، کف می کند.

در بسیاری از مناطق، این عسل را اصلا به صورت کف کرده مصرف می کنند. به هر حال با گذشت زمان، کف این عسل خوابیده و رنگ خود عسل می شود اما در صورتی که در مجاورت گرما قرار داده شود یا هم زده شود، دوباره کف کرده و زمان لازم است تا کف آن بخوابد. 

کف عسل کنار دارای طعم و بوی بسیار خوبی بوده، طبع سرد دارد و یک گزینه عالی برای مصرف افراد گرم مزاج است. 

عسل کنار چه مزایایی دارد؟

عسل طبیعی کنار به دلیل تقویت و تحریک قوای جنسی معروف و محبوب است.

این عسل در کنار ویژگی های عمومی انواع عسل ها، به طور خاص در درمان مشکلات گوارشی به خصوص بیماری های روده و معده موثر بوده و باعث بهبود عملکرد این اعضا در بدن می شود.

عسل کنار همچنین برای کاهش کلسترول خون مناسب است و در زمان ابتلا به سرماخوردگی، می تواند مقدار زیادی از ویتامین سی مورد نیاز بدن را تامین کند. 


عسل آویشن

معمولا امکان ندارد که زنبورها فقط از یک گیاه تغذیه کرده و عسلی صد در صد خالص تولید کنند. به همین دلیل، زمانی که اطمینان حاصل می شود که یک گونه گل، به اندازه ۵۰٪ درصد یا بیشتر از شهد مورد نیاز عسل را تولید کرده است،

عسل به نام همان گیاه خوانده می شود. در مورد عسل آویشن هم این موضوع صادق است. به این معنی که میزان عمده شهد این عسل از گیاه آویشن است. 

چگونه عسل آویشن را از روی ظاهر آن تشخیص دهیم؟

رنگ عسل، بسته به شهد گل های مورد استفاده و درصد شهد آویشن موجود در آن، متغیر است اما به طور عمده، عسل طبیعی آویشن دارای رنگ کهربایی تیره یا روشن است.

عسل آویشن دارای شیرینی متوسط و رایحه شدید است و به طور کلی می توان طعم و بویی شدید و عجیب را به آن نسبت داد. 

عسل آویشن چه ویژگی هایی دارد؟

عسل طبیعی آویشن از نظر دارا بودن خواص آنتی اکسیدانی، قوی تر از هر نوع عسل دیگری است.

این عسل که قدرت ضد میکروبی بسیار بالایی دارد، باعث بهبود مکانیزم دفاعی بدن می شود. به دلیل ویژگی های ضد باکتری و ضد قارچی، عسل آویشن یک مرهم عالی برای بهبود زخم ها و سوختگی ها، محسوب می شود.

این عسل باعث جذب رطوبت از سطح زخم شده و روند خوب شدن آن را تسریع می کند. همچنین عسل آویشن دارای سرعت خیلی بالا در رفع مشکلات و بیماری های مربوط به معده است. 

عسل گز انگبین

عسل گز انگبین معروف ترین عسل در کشور ایران است و بیشتر مصارف خوراکی داشته و برای استفاده در رژیم غذایی روانه استفاده می شود.

گاهی اوقات، این نوع عسل با عسل حاصل از انواع گون مانند گون کتیرا یا گون زرد اشتباه گرفته می شود. البته با تجربه می توان فهمید که این محصولات از نظر مزه و خواص، تفاوت های زیادی با هم دارد. 

مصرف عسل گز انگبین چه مشکلاتی را برطرف می کند؟

افراد مبتلا به استخوان درد، کمر درد و دردهای مفاصل، برای بهبود وضعیت خود می توانند از عسل گز انگبین استفاده کنند.

این محصول، ذهن آرام و خواب راحتی را برای شما به ارمغان می آورد. همچنین در رفع درد کلیه و مثانه موثر بوده و یبوست را کاهش می دهد.

به دلیل داشتن ساکاروز نسبتا پایین، مصرف این عسل برای افراد مبتلا به دیابت نیز توصیه می شود. دقت داشته باشید که طبع عسل گز انگبین گرم بوده و برای افراد سرد مزاج مناسب تر است.


عسل بهار نارنج

عسل بهار نارنج از فراوری شکوفه های درخت نارنج، توسط زنبورهای عسل پدید می آید.

ایرانیان از قدیم الایام، نارنج را به عنوان مکمل و برای تسریع هضم غذا، بهبود نفخ معده و تامین ویتامین سی استفاده می کرده اند.

طبعا عسل به دست آمده از شهد این درخت نیز، دارای ویژگی هایی از همین دست است. در ادامه به بررسی ویژگی ها و خواص درمانی عسل طبیعی بهار نارنج می پردازیم. 

عسل بهار نارنج چه رنگ و چه مزه ای دارد؟

عسل طبیعی بهار نارنج از ابتدای بهار تا اواسط تابستان برداشت شده و رنگ زرد مایل به عقیقی دارد.

در صورتی که عسل تازه بهار نارنج را بو کنید، با همان رایحه معطر بهار نارنج مواجه خواهید شد. عسل بهار نارنج، شیرین و دارای مزه ای مشابه میوه نارنج است و با خوردن آن دهان تازه می شود. 


عسل طبیعی بهار نارنج


عسل بهار نارنج چه خواص عمومی و درمانی دارد؟

با بهره گیری از خواص نارنج، عسل حاصل از این میوه شگفت انگیز هم باعث تقویت اعصاب شده و ضد بی خوابی است.این محصول، کار سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشد.

همچنین باعث افزایش اشتها و انرژی شده و حافظه را تقویت می کند. عسل بهار نارنج به دلیل وجود ویتامین سی و آنتی اکسیدان ها، در پیشگیری از سرطان و سایر بیماری های عفونی موثر است.  

عسل بهار نارنج را به چه شیوه ای مصرف کنید؟

برای دریافت بیشترین حد ممکن از مزایای این عسل، بهتر است آن را به صورت شربت مصرف کنید. دو تا سه قاشق از عسل بهار نارنج را به همراه مقداری لیمو ترش تازه به آب ولرم اضافه کرده و با گنجاندن این معجون در رژیم روزانه خود از بروز سرطان و بیماری های عفونی، پیش گیری نمایید. 

عسل جعفری

گیاه جعفری، گل هایی زرد رنگ با عطری ملایم دارد و منشا رویش آن خاورمیانه است.

عسل جعفری، ویژگی های کلی و خواص درمانی این گیاه از جمله درمان ناراحتی های کلیه و مثانه، تقویت دستگاه گوارش و افزایش ادرار و همچنین پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی را در خود دارد. 

ویژگی های ظاهری عسل جعفری چه چیزهایی هستند؟

گرچه می توان عسل جعفری را به صورت عمومی و به عنوان یک گزینه در رژیم غذایی روزانه نیز مصرف کرد، اما این نوع عسل بیشتر کاربرد درمانی دارد. عسل طبیعی جعفری به رنگ قهوه ای تیره است و بوی خوب و مزه ای متفاوت دارد. 

عسل جعفری چه بیماری هایی را درمان می کند؟

این محصول باعث تقویت مغز و حافظه شده و به طور کلی بدن را تقویت می کند.این عسل اشتها آور، انرژی زا بوده و نشاط را در فرد افزایش می دهد.

همچنین نفخ و سوء هاضمه را درمان کرده و با کبد چرب مقابله می کند. این عسل همچنین برای افراد مبتلا به دیابت بی مزه مفید است. عسل طبیعی جعفری ناراحتی های مثانه را برطرف کرده و به دفع سنگ کلیه کمک می کند. 

عسل جعفری


بهترین روش استفاده از عسل جعفری چیست؟

مقدار دو تا سه قاشق از این عسل را با آب ورم مخلوط کرده و کمی لیمو ترش تازه به این محلول اضافه کنید. به صورت روزانه از این شربت طبیعی و مفید میل کنید تا از خواص ضد سرطان و ضد عفونی کننده آن بهره مند شوید. 

عسل دیابتی

در مقایسه با انواع دیگر عسل، شکل دیابتی آن دارای مقادیر متفاوتی از کربوهیدرات، گلوکز، فروکتوز و ساکاروز است. به دلیل همین تفاوت، افراد دیابتی با خیال راحت تر می توانند از آن استفاده کنند. 

آیا مصرف عسل برای مبتلایان به دیابت مضر است؟

عسل دارای مقدار تقریبا زیاد گلوکز، (۳۱٪) است و به همین دلیل برای قرار دادن آن در رژیم غذایی مبتلایان به دیابت، باید احتیاط کرد. به عبارت دقیق تر، گنجاندن عسل در برنامه روزانه یک فرد مبتلا به دیابت بلامانع است تا زمانی که فرد مراقب مقدار مصرف کربوهیدرات ها باشد.

متخصصان معمولا توصیه می کنند که این افراد تقریبا از ۲۰ تا ۳۰ گرم عسل خالص در طول روز استفاده کنند و بهتر است این مقدار را در آب گرم حل کرده و از مزایای آن بهره مند شوند. مصرف روزانه مقدار کافی از عسل، برای افراد دیابتی مفید هم هست و باعث بهبود زخم پای دیابتی می شود. حتی در مواردی، با مصرف عسل می تواند از قطع پای دیابتی جلوگیری کرد. 

افراد سالم هم برای پیشگیری از ابتلا به دیابت، بهتر است عسل را جایگزین قند و شکر کنند چرا که تحقیقات نشان داده اند که عسل، خطر ابتلا به دیابت را تا ۷۰٪ پایین می آورد. 

عسل دیابتی چه ویژگی هایی دارد؟

در خرید عسل برای افراد دیابتی، توجه به طبیعی بودن آن بسیار مهم است. چرا که عسل تقلبی، نه تنها مشکلی از فرد دیابتی حل نمی کند، بلکه برای او مضر هم هست. در هنگام خرید عسل دیابتی، به میزان ساکارز آن نیز دقت کنید. استاندارد ساکارز در ایران ۵٪ بوده و عسل طبیعی که برای یک فرد دیابتی خریداری می شود، نباید ساکارز بیشتر از این مقدار را داشته باشد. 


عسل انجیر

همانطور که از نام آن برمی آید، این محصول با ترکیب کردن عسل طبیعی و انجیر درجه یک به دست می آید. با مصرف این معجون بی نظیر، به طور همزمان از مزایای دو ماده بسیار مفید بهره مند خواهید شد. 

اضافه کردن انجیر به عسل، چه سودی دارد؟

انجیر تازه دارای بتاکاروتن و ویتامین ث بوده و ضد سرطان است. گستره وسیعی از ویتامین های دیگر نیز در انجیر وجود دارد. یکی از ترکیبات عسل از جمله : انجیر و عسل یک معجون ضد سرطان قوی را برای شما به ارمغان می آورد. این ترکیب همچنین درمان کننده قوی زخم معده است. 

مخلوط انجیر و عسل یک راهکار یکتا برای افراد مبتلا به کم خونی به خصوص کم خونی فقر آهن است. انجیر یک منبع عالی از کلسیم و پتاسیم بوده و به همین دلیل پوکی استخوان را کاهش می دهد. 

عسل مغز

ترکیب عسل مغز، در واقع حاصل مخلوط کردن عسل طبیعی با مغز گردو، پسته، بادام و بادام هندی است. این معجون مقوی و انرژی زا، دارای پروتئین و مواد معدنی بسیار بوده و خواص بسیار زیادی دارد. 

آیا اضافه کردن مغز ها، فواید خوراکی عسل را بالا می برد؟

اضافه کردن چهار مغز به عسل، علاوه بر لذیذتر کردن طعم، آن را به یک وعده غذایی کامل تبدیل می کند. مغز ها گرم و شامل مواد مغذی بوده و حاوی تقریبا بیست نوع پروتئین هستند، بنابراین افزودن آن، باعث دو برابر شدن مزایای عسل می شود.

از آنجا که بسیاری از بیماری ها و همچنین مشکلات ناباروری ناشی از طبع سرد هستند، معجون عسل مغز به دلیل داشتن طبع گرم، گزینه خوبی برای مقابله با این مسائل به شمار می رود. در حقیقت به همان میزان که غذاهای سرد باعث ایجاد سردی و بروز مشکلات می شوند، غذاهای گرم می توانند این مشکلات را حل کنند. 

به دلیل ذات مغزها و عسل، این معجون برای تقویت اسپرم و تخمک مفید بوده و ناراحتی های معده که از سردی آن ناشی می شوند را کاهش می دهد.