روش های نوید بخش درمان ام اس

امتیاز : 5 از 5 نظر

درمان ام اس ضروریست؛زیرا باعث مشکلات حرکتی و مشکل در سیستم عصبی فرد می شود و زندگی را مختل می کند. ام اس یکی از بیماری هایی است که در سال های اخیر بیشتر نام آن به گوش خورده است. این بیماری نوعی بیماری التهابی بسیار مزمن محسوب می شود.

یکی از مهمترین مشکلاتی که بیماری ام اس دارد، نداشتن علائم اولیه است. هرچند برخی علائم برای این بیماری ذکر می شود، اما این علائم عموما مشترک با دیگر بیماری ها است و در نتیجه نمی توان گفت که با مشاهده چنین علائمی باید منتظر بروز بیماری ام اس بود. به همین علت برخی توصیه های عمومی برای پیشگیری از ام اس وجود دارد که بهتر است جدی گرفته شود تا فرد دچار چنین اختلالاتی نشود.

درمان ام اس سریع


ام اس چیست و آیا درمان ام اس به صورت قطعی انجام پذیر است ؟؟

در تعریف این بیماری می توان گفت که ام اس نوعی بیماری التهابی محسوب می شود که می تواند بر روی سیستم عصبی فرد تاثیر بگذارد. این تاثیر مزمن و در بسیاری از موارد پیشرفت کننده است. در واقع فرد ممکن است در حمله اول دچار برخی اختلالات شود و در حملات بعدی

مشکلات عدیده ای برای سیستم عصبی فرد به وجود آید. در نتیجه پیشروی ام اس خود یکی از موارد تاثیر گذار در درمان ام اس است و باید در روند درمانی به آن توجه شود.


درمان ام اس جدید


ام اس باعث می شود تا در پیامی که بین مغز و قسمت های مختلف بدن رد و بدل می شود که حاوی نکات عصبی برای بدن فرد است، اختلال ایجاد شود. همین اختلال به معنای مشکلات حرکتی برای فردی است که دچار چنین مشکلی شده است.

این اختلال در نهایت مشکلاتی را ایجاد می کند که منجر به از بین رفتن اعصاب فرد به صورت کامل می شود. در روند پیشروی این بیماری باید درمان ام اس سریعتر وارد عمل شده تا در ابتدا از پیشرفت جلوگیری و در نهایت به درمان ام اس منجر شود.

درمان ام اس همچنان در مجامع علمی در حال بررسی است و مشخص نیست چه زمانی می توان گفت که باید به درمان ام اس امیدوار باشیم.


ام اس و ناتوانی جسم :

یکی از ویژگی هایی که برای بیماری ام اس بر شمرده می شود، ناتوان کننده است. به راستی که ام اس نوعی ناتوان کننده بدن است و به همین منظور است که باید تمامی تلاش ها برای پیشگیری از این بیماری به کار گرفته شود.

درمان ام اس

درمان ام اس به عنوان یک درمان مهم و حیاتی، هنوز نتوانسته به صورت کامل اثبات شود. هرچند برخی راهکار هایی مثل ورزش درمانی و... در این راستا انجام می شود اما به معنای واقعی درمان ام اس وجود ندارد. البته ناگفته نماند که طب سنتی راهکار های درمانی خوبی برایاین بیماری التهابی در نظر دارد و تاکنون بسیاری از افراد در این زمینه مورد درمان قرار گرفته اند.


ناامیدی، توقف در درمان ام اس است !!


یکی از مشکلات بیماران مبتلا به ام اس، ناگهانی بودن بروز این بیماری و همچنین نا امیدی به درمان ام اس است. شاید بدترین سم مهلک برای بدتر شدن شرایط یک فرد مبتلا به ام اس، نا امیدی است.

با توجه به ناتوان بودن طب نوین برای درمان این بیماری، افرادی که یک شبه تمامی آمال و آرزوهای آن ها از بین رفته و با بدنی نیمه فلج مواجه هستند، فکر می کنند راهی برای درمان ام اس وجود ندارد و در نتیجه نامیدانه به زندگی نگاه می کنند.

این در حالی است که درمان ام اس، با استفاده از برخی راهکار ها کاملا عملی بوده و بهبود میزان فلج بودن فرد، می تواند نوید بخش زندگی برای وی باشد.

درمان ام اس با یوگا


مهم ترین علائمی که نشان دهنده بیماری ام اس هستند کدام اند ؟

یکی از مشکلات بسیار مهم بیماری ام اس، نداشتن علائم پیش از بروز بیماری است. این بیماری عموما به صورت ناگهانی اتفاق افتاده و سپس روند آن تکمیل می شود. فاصله ایجاد اولیه مشکلات تا پیشروی نهایی ممکن است خیلی کم باشد و تا فرد بخواهد از ادامه این بیماری پیشگیری کند، مشکلات زیادی خواهد داشت و ممکن است دیر شود. به همین علت، ام اس نه تنها نوعی بیماری خاموش، بلکه بیماری ناگهانی محسوب می شود.

در واقع برای در امان بودن از بیماری ام اس، توجه به برخی نکات بسیار مهم است. این نکات که در ادامه این مطلب خواهد آمد، اثرات مهمی در پیشگیری خواهند داشت.

البته باید گفت که علائمی مثل بی حس شدن دست در برخی مواقع حساس و استرس زا، خوابیدن بیش از اندازه، خستگی و درد در بدن و علائمی از این دست از جمله علائم بیماری ام اس هستند؛ اما همانطور که گفته شد با بسیاری دیگر از بیماری ها این علائم یکسان بوده و عموما جدی گرفته نمی شود.

با توجه به نداشتن علائم، بهتر است هر چند وقت یکبار برخی تست های عصبی از افرادی که در معرض بیماری ام اس هستند گرفته شود. این تست ها کمک می کند تا قبل از نیاز به درمان ام اس، راحت تر از بروز آن جلوگیری به عمل آمده و اجازه بروز ناگهانی از آن گرفته شود.

بهتر است افرادی که دچار مشکلات عصبی هستند یا همواره در محیط های استرس زا زندگی می کنند، چنین تست هایی را به صورت دوره ای انجام دهند.در مورد این اقدامات به هیچ وجه به پول آن فکر نکنید؛ مطمئنا هزینه پیشگیری به مراتب کمتر از هزینه درمان ام اس خواهد بود.

درمان ام اس بی عوارض

درمان ام اس در وهله اول به نوع بیماری، میزان پیشرفت آن، علائمی که در فرد بروز کرده و مشکلاتی که با آنها مواجه است، بستگی دارد. ام اس خوش خیم یا خفیف، شکلی از بیماری مولتیپل اسکلروزیس یا ام اس است که در آن شخص، سال ها بدون نشان دادن هیچ ناتوانی شدیدی، به بیماری ام اس مبتلاست. در این بخش از مقاله با درمان ام اس خوش خیم، چگونگی پیشرفت این بیماری و همچنین طول درمان ام اس خفیف آشنا خواهید شد. 

پیشرفت علائم بیماری و تاثیر آن بر درمان ام اس خوش خیم چگونه است؟

همه شکل های بیماری ام اس، غیر قابل پیش بینی بوده و شدت علائم آنها و حتی شروع پیشرفت این نشانه ها، در هر فرد متفاوت است. نشانه های شایع بیماری ام اس شامل اختلالات بینایی، بی حسی اندام ها و مشکل در برقراری تعادل و بالانس هستند. 

افراد مبتلا به ام اس خوش خیم، در واقع خفیف ترین شکل این بیماری را دارند و ممکن است علائم ام اس را تجربه کنند، اما ناتوانی های آنها زیاد نبوده و آزمایش ام آر آی هم احتمالا افزایش فعالیت های بیماری را نشان نخواهد داد. همه این موارد بر روش های درمان ام اس خوش خیم و طول درمان آن اثر می گذارند. 

درمان ام اس خوش خیم را می دانید؟

واقعیت این است که درمان ام اس به صورت قطعی، برای هیچ کدام از شکل های این بیماری وجود ندارد. درمان ام اس خوش خیم یا بدخیم، در بهترین حالت شامل مقابله با علائم و مدیریت آنها و تجویز داروهایی برای اصلاح بیماری است.

طول درمان ام اس خوش خیم با توجه به چگونگی پیشرفت بیماری در فرد ممکن است به اندازه سال ها و حتی دهه ها بوده و با توجه به تحقیقات انجام شده در موسسه ملی اختلالات عصبی و سکته مغزی آمریکا، با وجود مراقبت های طولانی در طول درمان ام اس خفیف، کسانی که به ام اس خوش خیم مبتلا هستند، ممکن است در نهایت ناتوانی را بروز داده و معلول شوند. 

بنابراین افرادی که به این بیماری مبتلا هستند، باید درباره روش های درمان ام اس خوش خیم و مزایا و معایب استفاده از داروهای اصلاح بیماری، با پزشک متخصص مشورت کنند. 

درمان ام اس بی پزشک


 بیماری ام اس بدخیم را جدی بگیرید !!

گرچه روش هایی برای درمان ام اس یا به عبارت بهتر، راه کارهایی برای مدیریت دوره بیماری ام اس وجود دارد، اما این راه حل ها بخصوص در مورد ام اس بدخیم، تنها به صورت جزئی و موقتی کارایی دارند. معنی این گفته، آن است که در بعضی افراد مبتلا، با وجود تمام کارهایی که توسط پزشک و بیمار برای درمان ام اس صورت می گیرد، بیماری به مرور زمان بدتر خواهد شد. 

بعضی از مبتلایان از خود می پرسند: «چرا این اتفاق افتاد؟ آیا در انتخاب پزشک یا دارو اشتباهی کردم؟ آیا رژیم غذایی یا برنامه ورزشی من صحیح نبود؟ یا استرس زیادی در محیط کار کشیدم؟» اما واقعیت این است که، با وجود تمام کارهای انجام شده، هنوز هیچ روش قطعی برای درمان ام اس وجود ندارد و این بیماری پیشرفت می کند، چرا که ذات آن چنین است. 

2 نکته کلیدی و بسیار مهم جهت درمان ام اس !

نکته کلیدی برای هر کسی که به بیماری ام اس بدخیم مبتلاست، آن است که همیشه راهی برای بهتر کردن اوضاع وجود دارد. بنابراین اگر پزشکی که اکنون تحت معالجه او هستید، چیز بیشتری برای ارائه ندارد، شاید وقت آن است که پزشکان دیگری را نیز مدنظر بگیرید و درباره شرایط خود با آنها صحبت کنید.

 • واژه های کنترل و استقلال را دوباره برای خود معنی کنید.

در ام اس بدخیم، گاهی علائم و عوارض بیماری آنقدر پیشرفت می کنند که می توانند در فعالیت های روزانه فرد اختلال ایجاد نمایند. در این مورد، تغییراتی به وجود می آید که می تواند اعتماد به نفس و احساس ارزشمندی او را تحت الشعاع قرار دهد. اگر این اتفاق برای شما یا یکی از عزیزانتان افتاده است، به خاطر داشته باشید که حفظ کنترل و استقلال در زندگی روزانه، لزوما به این معنا نیست که تمام کارها را به شکل قبل انجام بدهید. با پذیرفتن این موضوع در روند درمان ام اس و مجاز کردن خود به داشتن یک زندگی متفاوت:

از دنیای تکنولوژی های کمکی، مانند ابزارها و تجهیزاتی که در انجام کارهای روزانه شما را یاری می دهند، بهره خواهید برد . 

درمان ام اس با صبوری

 • یاد خواهید گرفت که چگونه محیط زندگی خود را بر اساس نیازهایتان اصلاح کنید .

در مقابله با فراز و نشیب های احساسی، با خود دوست باشید.افسردگی و دیگر تغییرات خلقی، دو احساس رایج در مبتلایان به ام اس بوده و با وجود تمام روش های اعمال شده برای درمان ام اس، همچنان غم و اندوه به عنوان یک عکس العمل کاملا عادی به فقدان هایی که با ام اس بدخیم همراه است، وجود دارد. در این مورد، انعطاف پذیر بوده و از تمام پشتیبان هایی که نیاز دارید، برای مقابله با این چالش های احساسی استفاده کنید.


عارضه های بیماری ام اس را مدیریت کنید !!

بیماران مبتلا به ام اس بدخیم، دچار چند ابتلایی یا چند عارضه به صورت همزمان در سلامتی خود هستند. فشار خون بالا، دیابت، بیماری قلبی، فیبرومیالژیا، افسردگی، اضطراب، اختلال دو قطبی و بیماری های مزمن ریوی از شایع ترین چند ابتلایی ها در بیماری ام اس به شمار می روند. با اینکه علائم ام اس بدخیم، به توجه و مراقبت زیادی نیاز داشته و کارهای بسیاری هستند که برای درمان ام اس بدخیم باید انجام شوند، اما فرد بیمار باید مطمئن باشد که همان توجه را به دیگر بیماری های خود نیز دارد. 

از عوارض جانبی بیماری غافل نشوید

برای به حداقل رساندن این عوارض جانبی، در چک آپ های خود به صورت منظم حاضر شده و هرگونه تغییرات غیر معمول در وضعیت خود را سریعا به پزشک اطلاع دهید.

درمان ام اس با پزشک


چه کسانی بیشتر در معرض بیماری ام اس هستند ؟

دو دسته از افراد که بیشتر در معرض بیماری ام اس قرار می گیرند شامل گروه های زیر هستند :

 • افرادی که به شدت حساس، زود رنج و عصبی هستند

عموما این دسته از افراد با به وجود آمدن کوچکترین شرایط و ناملایمات، کنترل خود را از دست داده و خود را به شدت تحت فشار های عصبی قرار می دهند. زمانی که میزان مواد معدنی در بدن انسان کم یا زیاد شود، سیستم عصبی را درگیر کرده و باعث اختلالات روحی روانی شدیدی در فرد می شود.

بهترین راهکار درمان ام اس در این زمینه که خود راه حلی برای پیشگیری از این بیماری محسوب می شود، پرهیز از هرگونه تنش و کنترل احساسات است؛ این دسته از افراد باید دست به تغییراتی در رفتار خود بزنند تا کمتر در معرض فشار های روحی و روانی قرار گرفته و بتوانند آن را مهار کنند.

 • افرادی که طبع سرد دارند

عموما افرادی که به صورت ژنتیکی دارای طبع سردی هستند و مدام غذاهای سرد می خورند بیشتر در معرض ابتلا به بیماری ام اس قرار می گیرند، این دسته از افراد باید در مصرف مواد غذایی دقت زیادی داشته باشند زیرا در صورت عدم رعایت رژیم غذایی درست، ابتلا به بیماری ام اس افزایش می یابد؛ چرا که  PH خون انسان، گرایش زیادی به مواد اسیدی پیدا می کند و با مصرف بیش از اندازه موادغذایی ترش، ابتلا به بیماری ام اس بیشتر خواهد شد و در این حالت کنترل و درمان ام اس را، با مشکل مواجه می سازد.

بنابراین بهتر است در مصرف مواد غذایی دقت لازم را به عمل آوردید و رژیم غذایی خود را تغییر دهید تا از آسیب های این بیماری در امان مانده و از بروز آن پیشگیری کنید.

درمان ام اس با روش خانگی

7 علامت مهم ابتلا به ام اس چیست ؟

همانگونه که در بخش های قبلی اشاره شد، علائم این بیماری در ابتدا مشخص نیست و به بیماری خاموش شهرت دارد اما زمانی که فرد مبتلا به بیماری ام اس می شود با علائم زیر رو برو خواهد شد. این علائم به شرح زیر هستند:

 • بی حسی و احساس ضعف در دست و پا
 • درد در زمان حرکت دادن چشم ها و کم شدن قدرت بینایی
 • خواب رفتن بخش های مختلف بدن که گاها با درد همراه است
 • عدم تعادل در راه رفتن و رعشه گرفتن
 • اختلال در تکلم
 • سرگیجه و احساس خستگی مفرط
 • بروز اختلال در روده ها و مثانه 

درمان ام اس

چه بخوریم تا به ام اس مبتلا نشویم ؟


مواد غذایی تاثیر به سزایی در پیشگیری، کنترل و درمان ام اس دارند چرا که با رساندن مواد لازم به بدن، فرد انرژی لازم را دریافت کرده و به تقویت دستگاه ایمنی بدن و سیستم عصبی کمک شایانی می کند که در نتیجه آن، فرد در وضعیت جسمانی سالم و مطلوب تری قرار می گیرد.

ویتامین های C،E ،B  و املاح معدنی مانند منیزیم، روی و ... از جمله مواد مغذی هستند که به سلامت فرد مبتلا کمک کرده تا روند کنترل و درمان ام اس را در پیش بگیرد.

لازم به ذکر است که زیاده روی در مصرف ویتامین هایی نظیر A و B6 خطر آفرین و دردسر ساز است.

درمان ام اس با موادخوب

مصرف چربی های مفید را فراموش نکنید. بدن برای بازسازی و احیای بافت های حیاتی، به چربی های مفید نظیر امگا 3 و امگا 6 نیاز دارد؛ این چربی ها نقش محافظ در برابر بیماری های قلبی عروقی را دارد که مصرف آن به افراد مبتلا به MS توصیه می شود.

8 راهکار 100% تاثیرگذار که باعث پیشگیری و درمان ام اس می شوند !!

پیشگیری از بیماری ام اس به کمک راهکار های زیر:

تا حدود زیادی می توان از بروز این بیماری پیشگیری کرد؛ این راهکار ها به قدری ساده هستند که بیشتر افراد آن را نادیده گرفته و کمتر به آن توجه می کنند؛ حال به برخی از این راهکار ها که با استفاده مداوم آن در هر ماه می توانید از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرده اشاره می کنیم.

 • درمان ام اس با مصرف ویتامین D

مواد غذایی حاوی ویتامین D نظیر، شیر، ماست، کره حیوانی، روغن کبد ماهی و ... تا حد زیادی می تواند در جلوگیری از ابتلا به بیماری ام اس موثر باشد. مصرف این مواد غذایی را در صورتی هم که مبتلا به ام اس هستید در پیش بگیرید چرا که به کنترل و حتی درمان ام اس کمک زیادی به شما خواهد کرد.

تاثیر ویتامین دی در درمان ام اس


 • دوری از استرس و تشنج های روحی روانی برای پیشگیری از ام اس

استرس از مهم ترین عواملی است که خطر ابتلا به بیماری ام اس را در افراد افزایش می دهد؛ لذا برای در امان ماندن از این بیماری باید خود را کمتر در معرض آسیب های روحی و استرس شدید قرار دهید.

 • تاثیر مصرف مواد غذایی فیبر دار در درمان ام اس

غذا های فیبر دار و سبزیجات حاوی فیبر، خطر ابتلا به بیماری ام اس را تا حد زیادی کاهش می دهد. پس مصرف روزانه میوه و سبزیجات را فراموش نکنید.

درمان ام اس


 • مصرف غذاهای دریایی برای پیشرفت در روند درمان ام اس

ماهی و دیگر موجودات دریایی سرشار از مواد معدنی و روغن های مفید هستند که بدن را در برابر بیماری ام اس ایمن می سازد.

غذاهای دریایی موثر در درمان ام اس


 • دوری از دخانیات در بهبود بیماری و درمان ام اس

افراد سیگاری و کسانی که دخانیات مصرف می کنند از جمله افرادی هستند که زود تر دچار بیماری ام اس شده و به صراحت می توان گفت راه درمان ام اس بر روی این افراد بسته خواهد شد چرا که دخانیات می تواند آسیب های جدی به سیستم ایمنی بدن وارد کرده و از جذب مواد ضروری و مفید برای بدن جلوگیری کند. به همین منظور لازم است برای حفظ سلامت خود دور دخانیات را خط قرمز بکشید.

درمان ام اس بدون سیگار

 • سبک زندگی و آسیب های محیطی در بیماری ام اس

امواج مضر موبایل و دیگر فناوری های جدید که در سطح گسترده در محیط زندگی ما وجود دارند، خطر ابتلا به بیماری ام اس را در افراد افزایش می دهند. شاید کمتر کسی به این نکته توجه داشته باشد اما باید بدانید که یکی از مهم ترین عوامل بروز ام اس در افراد پارازیت و موج های مخرب محیط زندگی است. دوری از این محیط ها و کنار گذاشتن فناوری هایی که امواج مخربی از خود ساطع می کنند، بهترین راه برای در امان ماندن از ام اس است.

درمان ام اس بدون اشعه

 • مصرف شیر را فراموش نکنید

مصرف روزانه یک لیوان شیر می تواند خطر ابتلا به بیماری ام اس را کاهش دهد. پس سعی کنید شیر را در وعده های غذایی روزانه خود قرار دهید.

درمان ام اس با مصرف شیر


 • برای بهبود درمان ام اس مصرف میوه را در رژیم غذایی بگنجانید

میوه های سرخ نظیر تمشک، شاه توت و همچنین میوه هایی با رنگ نارنجی برای  جلوگیری و درمان ام اس بسیار مفید هستند. میوه های سرخ رنگ رادیکال های آزاد بدن را کاهش داده و میوه های نارنجی رنگ، سیستم عصبی را کنترل می کنند.

درمان ام اس با میوه

مواد غذایی ممنوعه برای بیماران مبتلا به ام اس را بشناسید !!

مواد غذایی که بیماران مبتلا به ام اس نباید مصرف کنند:

1- لبنیات پر چرب

2- سس های حاوی چربی زیاد نظیر مایونز

3- گوشت های چرب و چربی های حیوانی

4- چای و الکل

5- مواد غذایی حساسیت زا 

6- مواد غذایی و خوراکی های شیرین مانند آب نبات، بیسکوییت و ...

این خوراکی ها سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده و رادیکال های آزاد بدن را افزایش می دهند که همین امر موجب تشدید بیماری می شود و روند درمان ام اس را دچار اختلال می کند. از این رو از مصرف این دسته از مواد غذایی خودداری کنید.


مواد مضر برای ام اسبا چه روش های می توان به رفع علائم و درمان ام اس کمک کرد؟

 • فیزیو تراپی در درمان ام اس

با مراجعه به فیزیوتراپی و انجام حرکات درمانی و ورزش های تجویز شده می توانید به کمک فیزیوتراپیست و با بهره گیری از وسایل مخصوص، زندگی روزمره تان را با روند بهتری طی کنید. کمک گرفتن از وسایل فیزیوتراپی به شما کمک می کند تا در زمان های مختلف بر ضعف خود غلبه کرده و بتوانید مشکلات حرکتی خود را کنترل کنید. این کار روند درمان ام اس را تسریع می بخشد.

درمان ام اس با فیزیوتراپی


 • کمک گرفتن از شل کننده های عضلانی

گرفتگی عضلات دست و پا ممکن است گاهی اوقات دردناک باشد این عارضه بیشتر پاها را درگیر کرده و با درد زیادی همراه است. در این شرایط بهتر است تا از دارو هایی مانند تیزانیدین، باکلوفن و... که توسط پزشک تجویز شده است کمک بگیرید. همچنین ممکن است داروهای دیگری برای کنترل اختلالات عصبی و مشکلات مثانه و روده ها برای شما تجویز شود که مصرف به موقع آن ها شما را در جهت کنترل ام اس کمک می کند.


روش های جایگزین دیگری هم وجود دارند که با بکار گیری آن ها میتوانید مقدار مصرف دارو هایتان را البته تحت نظر پزشک کاهش دهید. ورزش، یوگا، ماساژ، مدیتیشن و ... می تواند به روند بهبودی و درمان ام اس کمک زیادی کنند.

اما در این میان بهره گیری از طبیعت بهترین راه کار برای غلبه بر این بیماری و کنترل آن است. به همین منظور خداوند شفابخش های زیادی را در دل طبیعت برای انسان ها قرار داده تا با کمک آن ها بر بیماری ها و رنج های روحی و جسمیشان فائق آیند.

درمان ام اس • ژل رویال، معجزه ای برای درمان ام اس!

ژل رویال یکی از مهم ترین فرآورده های زنبور عسل است و تنها غذای ملکه به شمار می رود که طعم تند و تیزی دارد. شاید به همین دلیل است که طول عمر ملکه از دیگر زنبور های عسل بیشتر بوده و قدرت بیشتری دارد. حال به نحوه عملکرد این ماده بر روند درمان ام اس می پردازیم و با خواص آن آشنا خواهیم شد.

ژل رویال سرشار از مواد مغذی است که می تواند سلول های عصبی را کنترل کرده و از بیماری هایی نظیر ام اس، آلزایمر و غیره جلوگیری کند. تقویت سیستم ایمنی بدن از دیگر فواید ژل رویال است که روند درمان ام اس را تسریع می بخشد چرا که ام اس سبب بروز نقص در سیستم ایمنی فرد شده و بدن سلول ها را به عنوان بیگانه در نظر می گیرد و سعی در نابودی آن ها دارد.


درمان ام اس با ژل رویالاعصاب بینایی، سیستم بطنی مغز، و بافت های عصبی بدن دچار تخریب شده و به مرور زمان، بدن فرد مبتلا به ام اس را با مشکلات جدی روبرو خواهد شد. ژل رویال به تقویت سیستم ایمنی بدن پرداخته و مبارزات بدن با باکتری ها را افزایش می بخشد که این کار به درمان ام اس کمک شایانی می کند.

ویتامین ب یکی دیگر از ویتامین های مورد نیاز بدن است که به سلامت اعصاب افراد کمک می کند. ویتامین ب برای تحریک تولید ایمنوگلوبولین و همچنین ارتقا سیستم ایمنی بدن، کمک شایانی رسانده و روند بهبودی افراد مبتلا به ام اس را تسریع می بخشد.

درمان ام اس با رویال

جالب است بدانید ژل رویال حاوی مقادیر بسیاری از ویتامین ب است که با مصرف آن می توانید به روند کنترل درمان ام اس خود کمک شایانی کنید. البته بهتر است قبل از مصرف فرآورده های زنبور عسل در بهبود روند درمان ام اس با پزشک معالج خود مشورت کرده و سپس اقدام به مصرف آن در کنار دیگر دارو های تجویز شده، کنید.

 • گرده گل و درمان ام اس؟!!

گرده گل حاصل تلاش های بی شمار زنبور عسل برای جمع آوری شهد بهترین گل هاست. زنبور عسل با گشت و گذار در دشت های پر گل و نشستن بر روی مرغوب ترین و معطر ترین گل ها، گرده این گل ها را به وسیله پاهای کیسه ای مانند خود جمع آوری کرده و به کندو می آورد. این ماده پر خاصیت توسط زنبور داران و با قرار دادن تله هایی در ورودی کندو ها جمع آوری شده و برای مصارف درمانی روانه بازار می شود.

درمان ام اس با گرده گل


گرده گل به خاطر خواص بی شماری که دارد برای بهبود و درمان بسیاری از بیماری ها به کار گرفته می شود. یکی از این بیماری ها ام اس اس است؛ این بیماری که امروزه افراد زیادی را مبتلا کرده است، به کمک گرده گل قابل کنترل خواهد بود.

نحوه استفاده از گرده گل برای درمان ام اس بسیار ساده است، کافیست مقداری از این ماده را به همراه غذا، نوشیدنی و یا سالاد خود میل کرده و از این طریق مواد مورد نیاز را به بدن خود برسانید تا از پیشرفت این بیماری جلوگیری کرده و قدمی در راستای درمان ام اس بردارید.

درمان ام اس با گرده


 • درمان ام اس با بره موم....!

شاید این نام به گوش همه آشنا نباشد اما این محصول یکی از مهم ترین فرآورده های زنبور عسل قلمداد می شود که از دیرباز تا کنون برای درمان بیماری ها به کار می رفت. این ماده مقوی در ابتدا فرآوری شده و به دو صورت کپسول بره موم و عسل بره موم عرضه می شود که شما می توانید با مشورت گرفتن از پزشک خود یکی از این دو محصول و یا حتی هر دو را برای درمان ام اس مصرف کنید.

لازم به ذکر است بهره بردن از درمان های طبیعی نیاز به صبر و مداومت در استفاده دارد و باید در طولانی مدت، روند درمان خود را طی کرده تا به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید. از این رو مصرف این مواد طبیعی را تا مدت ها ادامه داده و نا امید نشوید.


درمان ام اس با بره موم


درمان شگفت انگیز ام اس با روش های گیاهی!!

درمان ام اس با روش های مرسوم، شامل استفاده از دارو های کورتیکو استروئید است که به مهار سیستم ایمنی و محدود کردن واکنش های خود ایمنی کمک می کند. با این حال متاسفانه، نتایجی که تاکنون به دست آمده اند، نشان می دهند که حتی با وجود اعمال روش هایی برای درمان ام اس، این بیماری به آهستگی و در طول زمان بدتر می شود.

در ادامه، به روش هایی برای درمان گیاهی ام اس اشاره شده است که در مدیریت علائم آن موثر بوده و کیفیت زندگی فرد را بهبود می دهند:

 • مواد غذایی سرشار از چربی های سالم را  برای درمان ام اس در رژیم خود جای دهید!

هیچ رژیم غذایی خاصی برای درمان ام اس یا پیشگیری از این بیماری وجود ندارد، اما شواهد نشان می دهند که دنبال کردن یک رژیم سرشار از آنتی اکسیدان ها و چربی های سالم، می تواند به عنوان یکی از روش های مفید در درمان گیاهی ام اس مطرح باشد. متخصصان باور دارند که برنامه های غذایی دارای کالری بالا و مقادیر زیاد خوراکی های فراوری شده، باعث تحریک بیماری ام اس و دیگر اختلالات عصبی می شوند. اگر شما یا فردی از عزیزانتان به این بیماری مبتلا هستید، بهتر است مصرف غذاهای زیر را در فرایند درمان ام اس در نظر داشته باشید:

- غذاهای فراوری نشده مانند خوراکی های کامل و ارگانیک

- روغن نارگیل

- میوه ها و سبزیجات تازه

- غذاهای سرشار از پلی فنول ها

- غذاهایی که دارای لیکوپن و کاروتنوئیدهای بالا هستند؛ مانند گوجه فرنگی، هویج، هندوانه، سیب زمینی شیرین و گریپ فروت

- چربی های امگا ۳ 

- مواد پربیوتیک و پروبیوتیک مانند ماست و کفیر 

- کربوهیدرات های پیچیده مانند ارزن و ذرت خوشه ای

- جوانه کلم و لوبیا


درمان ام اس با گیاه

 • ورزش کردن و کاهش استرس را از یاد نبرید

با توجه به نتایج تحقیقات، ورزش منظم، یکی از ارکان مهم در روند درمان ام اس به شمار می رود، چرا که می تواند علائم خستگی مزمن را کاهش داده و به مدیریت استرس کمک کند. فعالیت های فیزیکی، هماهنگی فردی را بهبود داده و بروز ناتوانی یا معلولیت را آهسته کرده یا از آن پیشگیری می کند.

ورزش و درمان ام اس


 • نقص ویتامین دی در بدن را درمان کنید

هنوز به درستی آشکار نیست که ویتامین دی چطور می تواند به درمان ام اس یا پیشگیری از این بیماری کمک کند اما تحقیقات نشان داده اند که نقص ویتامین دی ممکن است عملکرد سیستم ایمنی را تضعیف کرده و بر روی سیستم عصبی اثرگذار باشد.


 درمان ام اس • از مکمل های مفید بهره بگیرید

در ادامه با مکمل هایی آشنا خواهید شد که می توانند به عنوان یک روش خوب در درمان گیاهی ام اس مد نظر قرار گرفته و به پشتیبانی از سیستم ایمنی و پیشگیری از علائم ام اس مانند خستگی و ضعف کمک کنند:

- روغن ماهی

- پروبیوتیک ها

- مولتی ویتامین های قوی

- آنزیم های گوارشی

- ویتامین ب۱۲

- آستاکسانتین


درمان ام اس با مکمل ها


 • از اسانس ها در درمان ام اس استفاده کنید

اسانس ها مانند اسانس صمغ کندر و اسانس گل بی مرگ یا سرده به صورت طبیعی از سیستم عصبی پشتیبانی می کنند. در نتایج مطالعاتی که بر روی حیوانات انجام شده است، نشان داده شده است که گل بی مرگ دارای ویژگی های ضد التهابی بوده و از تولید مجدد عصب های آسیب دیده و ریکاوری عملکرد سیستم عصبی پشتیبانی می کند.  


درمان ام اس

آیا درمان ام اس با زهر زنبور عسل ممکن است؟

این باور وجود دارد که در فرایند درمان ام اس با زهر زنبور عسل، از بدن خود بیمار برای کاهش التهاب استفاده می شود. تئوری استفاده از این روش درمانی، آن است که بدن فرد در پاسخ به التهاب ایجاد شده توسط زهر یا نیش زنبور عسل، واکنش ضد التهابی را افزایش می دهد.

احتمالا در ادامه، این فرایند التهاب را در دیگر بخش های بدن، به عنوان مثال در مغز و ستون فقرات نیز کم می کند. در این اندام ها، سیستم ایمنی فرد مبتلا به ام اس، به غلاف میلین محافظ که در اطراف فیبرهای عصبی قرار گرفته است، حمله می کند. 

درمان ام اس با زنبور عسلفرایند درمان ام اس با زهر زنبور عسل، چگونه انجام می شود؟

پیش از شروع فرایند، فرد متخصص، شکل ضعیف شده ای از زهر زنبور عسل را برای تست واکنش های آلرژیک به فرد تزریق می کند. تعدادی زنبور (معمولا زنبور عسل) با استفاده از یک وسیله مناسب، در نزدیکی یک قسمت از بدن بیمار نگه داشته می شود. نیش این زنبورها تا مدت ۱۵ دقیقه در بدن رها شده و سپس با استفاده از یک موچین یا قیچی خارج می شود. در هر جلسه درمان ام اس با زهر زنبور عسل، بین ۲۰ تا ۴۰ نیش باید به بدن بیمار وارد شده و فرد معمولا سه جلسه درمانی را در طول هفته خواهد داشت. 


درمان ام اس با زهر زنبور عسلخطرات درمان ام اس با زهر زنبور عسل، شامل چه مواردی است؟

درد ناشی از نیش زنبور، یکی از بزرگترین نقص های این روش درمانی است. در کنار ناراحتی و درد زیاد ناشی از نیش ۴۰ زنبور عسل، برخی از بیماران، درجاتی از التهاب و قرمزی را در ناحیه نیش تجربه می کنند. با قرار دادن یخ در محل نیش، پیش و پس از جلسه درمانی، این التهاب و درد عموما بهتر می شود. اثرات معکوس دیگری که در رابطه با درمان ام اس با زهر زنبور عسل گزارش شده اند، شامل موارد زیر هستند:

 •  خارش
 •  کهیر
 • ضعف و بی حالی
 •  اضطراب
 • سرفه 
 • سردرد
 • از دست دادن اشتها
 • زرد شدن قسمت سفید چشم
 • بروز درد شدید در شانه و دست چپ و دیواره قفسه سینه
 •  ضعف عضلانی در دست و بازوی چپ

درمان ام اس

درمان ام اس به وسیله سلول های بنیادی!

رایج ترین راه درمان ام اس با سلول های بنیادی، به نام پیوند سلول بنیادی خون ساز آتولوگ (با نام های اختصاری AHSCT، ASCT  یا HSCT) شناخته می شود. این روش، از سلول های بنیادی خود شما استفاده کرده و این سلول ها را جمع آوری و سپس مجددا به درون بدن تزریق می کند. نتایج اولیه حاصل از این روش دلگرم کننده بوده و محققان در حال یافتن بهترین رویکردها برای ارائه درمان قطعی ام اس با سلول های بنیادی هستند.

آیا درمان ام اس با سلول های بنیادی قطعی  است؟

سلول های بنیادی خون ساز، به طور کلی در مغز استخوان یافت می شوند و تعداد کمی از آنها هم در خون تجمع دارند. سلول های بنیادی به انواع مختلفی از سلول ها توسعه می یابند که در خون یافت می شوند و بخشی از سیستم ایمنی را تشکیل می دهند. تعداد زیادی از  این سلول ها در کبد ساخته می شوند تا در صورت مرگ سلول ها، با جایگزین کردن آنها، به صورت مداوم ذخیره تازه برای خون و سیستم ایمنی ایجاد شود.  


درمان ام اس با سلول بنیادی


هدف روش AHSCT یا پیوند سلول بنیادی خون ساز شخص، جایگزینی یا راه اندازی مجدد سیستم ایمنی است، برای اینکه دیگر به میلین حمله نکرده و در مغز یا ستون فقرات التهاب ایجاد نکنند. AHSCT از دوزهای بالای شیمی درمانی برای مقابله با سیستم ایمنی موجود استفاده می کند. این سیستم ایمنی بعدا با استفاده از سلول های بنیادی جمع آوری شده از بدن، قبل از انجام شیمی درمانی، مجددا ساخته می شود. هدف این است که با به کارگیری این روش، سیستم ایمنی دوباره راه اندازی شده، حمله به بدن شما را متوقف کرده و آسیب بیشتری وارد نکند.


استفاده از سلول های بنیادی خود بیمار، ریسک پس زدن آنها توسط بدن او را به حداقل می رساند. اگر این سلول های بنیادی از فرد دیگر (یک دهنده) گرفته شود، این پیوند به نام آلوژنیک نامیده شده و خطر بروز عوارض جانبی در آن، نسبت به روش آتولوگ بالاتر بوده و عموما برای درمان ام اس استفاده نمی شود. 


درمان ام اس


انواع بیماری ام اس کدام است و هر کدام چگونه عمل می کند ؟

انجمن ملی ام اس از سال 1996،انواع بیماری ام اس را به 4 گروه تقسیم کرد که هم اکنون به طور رایجا،همین 4 گروه در علم پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد:

1.    عود یا بهبود ام اس یا RRMS :

این نوع ام اس، از شایع ترین انواع بیماری ام اس است که وجود حملات حاد در بیمار،علامت اصلی آن،محسوب می شود.برای مثال،بیمار با شکایت از حملات غیرقابل پیش بینی،به پزشک مراجعه می کند.بعد از حمله،دو حالت وجود دارد:یا علائم و عوارض برطرف شده یا اینکه باقی می ماند.
مطابق با پژوهشی که در سال 2009 انجام شد؛این نوع از MS،حدود 85 تا 92 درصد افراد مبتلا را شامل می شود.

2.    عود کننده - پیش رونده یا PRMS :

این نوع از MS ، پنج درصد از انواع بیماری ام اس را تشکیل می دهد و علائم آن روز به روز،بیشتر و بیشتر می شود.

درمان ام اس

3.    پیش رونده اولیه یا PPMS :

در این مرحله،وضعیت بیمار دائما بد و بدتر می شود.ام اس پیش رونده اولیه،در حدود 10 درصد از بیماران را،در بر می گیرد و شروع آن،از سنین میانسالی می باشد.

4.    پیش رونده ثانویه یا SPMS :

طبق تحقیقات انجمن ام اس در سال 2012 میلادی، 31 درصد از انواع بیماری ام اس این مرحله را تشکیل می دهند .مرحله ای که درمان ام اس را با مشکل رو به رو می سازد.

درمان ام اس


محل های درگیر شده مغز در ام اس

ام اس بیشتر قسمت های مرکزی مغز که ماده سفید نیز هنوز دارد را درگیر می کند، مناطقی که بیشتر دچار ام اس می شوند به شرح زیر است:

 • کارپوس کارلوزوم یا حاشیه های جسم پینه ای
 • در حاشیه بطن های 1 و 2 یا به اصلاح بطن های طرفی مغز
 • حفره خلفی مغز یا Fossa خلفی
 • ماده سفید مجاور کورتکس مغز یعنی محل بهم رسیدن ماده خاکستری و ماده سفید


درمان ام اس


آیا می دانید بیماری ام اس به چه علتی ایجاد می شود ؟

علت اصلی بیماری ام اس مانند بسیاری از بیماری های دیگر اتوایمیون یا خودایمنی به طور کامل مشخص نیست و همچنان ناشناخته مانده است اما راجر ایوانا محقق بیماری های خودایمنی می گوید:
علت اصلی ام اس را تا به امروز به طور دقیق کشف نکرده ایم اما حدس می زنیم این بیماری یک ترکیب باشد، ترکیب جالبی از عوامل محیطی و وراثت، چیزی که مندل هنگام مطرح کردن وراثت انتظارش را نداشت.
با این حال برخی از دانشمندان علت های احتمالی و متعددی برای ام اس در نظر می گیرند که به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم:

درمان ام اس


1.    عوامل ژنتیکی فرد: ژنتیک عامل اصلی در ایجاد ام اس نیست اما عاملی محسوب می شود که در ایجاد آن دخالت دارد یعنی نمی توانیم نقش آن را نادیده بگیریم.
طبق تحقیقات 2 الی 4 درصد ار ام اس را می توان به نقش ژنتیک نسبت داد.
2.    عوامل محیطی: اصولا عوامل محیطی نسبت به عوامل ژنتیکی، نقش بیشتری در زمینه  ابتلا به ام اس ایفا می کنند. به طور مثال تحقیقات به دست آمده از دانشگاه توکیو نشان می دهد احتمال ابتلا ام اس برای افراد سیگاری و همچنین افرادی که هرگونه مصرف دخانیات دارند بیش از 2 برابر افراد معمولی می باشد.
عوامل محیطی دیگری همچون چاقی، کمبود ویتامینD و آفتاب و مواد شیمیایی موجود در محیط  نیز نقش موثری در ایجاد زمینه های این بیماری دارند.


علائم بیماری ام اس را بشناسید تا درمان ام اس برایتان آسان تر شود !!

این بیماری علائم شدیدی را برای فرد مبتلا به همراه می آورد و باعث مشکلات در ارتباط برقرار کردن فرد می شود. علائم ام اس می تواند بسیار شدید یا خفیف باشد و کم کم شدت آن رو به افزایش برود.پس برای درمان ام اس باید ابتدا با این علائم آشنا باشید .
بعضی از علائم شایع ام اس پایین بیان شده است:
1.    اختلالات بینایی مثل تاری دید یا دوبینی یا از دست دادن بینایی در فرد:
اعصاب حسی چشم بسیار حساس هستند و زمانی که در ام اس مورد حمله قرار می گیرند و میلین آن ها از بین می رود، این اعصاب مهم ترین عاملی که تغذیه و محافظت از آن ها را انجام می دهد را از دست می دهند در نتیجه ممکن است توسط عوامل بیماری زا یا ... مورد حمله قرار گرفته و این بار خود عصب آسیب ببیند.

درمان ام اس

2.    اختلالات تعادل و عدم تعادل:
وظیفه تعادل در بدتن برعهده مخچه است و مخچه نیز برای ایجاد تعادل در بدن پیام هایی را از قسمت های مختلف بدن از جمله پشم ها، گوش ها و ... دریافت می کند. زمانی که در MS این اعصاب کاراییشان کاهش می یابد، عملکرد مخچه نیز به همراه آن پایین می آید و فرد در تعادل خود دچار مشکل می شود.
3.    اختلالات در حواس مختلف
4.    حساسیت به گرما
5.    خستگی و بی حالی
6.    مشکلات جنسی و کاهش تحریک پذیری
7.    سفتی و عدم انعطاف پذیری بدن
8.    بی حسی قسمت های مختلف بدن:
یکی از قسمت های بدن که نیاز شدید به میلین برای انتقال سریع پیام دارند، حواس مختلف هستند. زمانی که در بیماری ام اس این میلین مورد حمله قرار می گیرد باعث می شود انتقال پیام یه سرعت کاهش یابد و در حواس فرد اختلال ایجاد شود.
9.    عفونت مثانه
10.    ناتوانی در نگه داری ادرار و مدفوع
11.    ناتوانی در درست صحبت کردن به گونه ای که فرد شروع به تند حرف زدن می کند اما نمی تواند کلمات را به درستی ادا کند و سخنان او نامفهوم می باشد.
12.    سرگیجه و افسردگی شدید

درمان ام اس

13.    علائم حرکتی و عضلانی:
در ام اس همان گونه که گفته شد دستگاه ایمنی به میلین نورون ها حمله می کند که ممکن است این نورون ها، نورون های حرکتی باشد، در نتیجه باعث علائمی در حرکات فرد می شود. علائمی چون اسپاسم یا گرفتگی شدید عضلات به گونه ای که فرد حس می کند بدن او سفت شده و توانایی حرکت ندارد.


مهم ترین علائم خاص ام اس در زنان چیست ؟

بدن زنان تحت تاثیر شرایط خاص هورمونی است و سطح هورمون های آن باید تنظیم باشد. اگر این تعادل سطح هورمون ها بهم بخورد مشکلاتی را در قاعدگی، بارداری، یائسگی و تنظیم دمای بدن زن ایجاد می کند.

درمان ام اس


در دوره قاعدگی ام اس اوج بیشتری می گیرد و باعث کاهش سطح هورمون استروژن در بدن زن می شود که کاهش سطح این هورمون سیکل قاعدگی را بهم زده و بی حالی و ناباروری را در زنان ایجاد می کند.


تشخیص ام اس چگونه انجام می شود ؟؟

روش های تشخیص این بیماری تا درمان ام اس عبارتند از:

 • MRI
 • CT-SCAN
 • PET-SCAN
 • EEG
 • آزمایش مایع مغزی نخاعی یا CSF: این آزمایش به این صورت اجرا می شود که پزشک معالج یک سوزن بلند را از بین مهره های دوم و سوم کمری وارد کرده و از CSF نمونه برداری می کند.
 • آرمون تحریک پذیری: این تست،برای بررسی تحریک پذیری و سرعت جواب های فرد به عوامل مختلف است تا میزان سالم بودن میلین ها را بفهمند.

درمان ام اس


باید توجه داشت که تشخیص نهایی ام اس فقط از طریق یکی از این موارد صورت نمی گیرد و پزشک همه موارد را بررسی می کند.آنگاه برحسب تمامی داده های موجود درمان ام اس را اعلام می کند.


اما بیشترین نقش تشخیصی برای ام اس که بسیار مورد توجه پزشکان می باشد، نتایج حاصله از تصاویر MRI است.

تشخیص ام اس در MRI

MRI یک دستگاه فوق پیشرفته تصویربرداری است و توانایی های زیادی در زمینه تشخیص بیماری ها دارد. این دستگاه یکی از مهمترین روش های تشخیصی برای بیماری های مغزی مانند ام اس است و در کمک به درمان ام اس نقش اساسی و مهمی ایفا می کند.
MRI سکانس های مختلفی برای تصویربرداری دارد که به آن امکان به تصویر کشیدن ضایعات مختلف مغزی را می دهد. یکی دیگر از ویژگی های MRI استفاده نکردن از اشعه های یونیزان مانند آنچه در سی تی اسکن و رادیولوژی استفاده می شود است و به جای آن از میدان های مغناطیسی استفاده می کند. یکی از سکانس های این دستگاه سکانس  tirm است.
سکانس tirm اختصاصا برای بررسی ضایعات اطراف بطن های مغزی و نخاع و به خصوص پلاک های MS می باشد.
بیماری MS بیماری است که غلاف میلین اعصاب از بین می رود مادر تصاویر MRI  این بیماری را به صورت پلاک های سفید رنگ MS  می بینیم ( یعنی نواحی قشری که به صورت هایپودنس است ).

درمان ام اس

چون غلاف میلین حاوی چربی است در سکانس هایی که چربی را سرکوب کرده باشیم مثل tirm این قسمت ها به علت از بین رفتن غلاف میلین به صورت high signal دیده می شود و چون سکانس ما T2 است و مایع با سیگنال بالا است و اکثر پلاک های MS نزدیک بطن ها هستند مایع را نیز سرکوب می کنیم.
MRI برای بررسی این که پلاک های ms وجود دارند یا ندارند استفاده و یا پلاکی که وجود دارد فعال است یا غیر فعال است.

وقتی می گوییم غیر فعال است یعنی میلین برداشته شده و پلاک تقریبا متوقف شده است و ثابت شده و اندازه ی آن تغییر نمی کند و ثابت است ولی وقتی می گوییم فعال است یعنی روند حذف میلین از دو شعاع ادامه پیدا می کند یعنی هرجا پلاک ms وجود داشته باشد نسبت به سایر نقاط تیره تر است و بعد یک تصویر t1 می گیریم و بعد از تزریق کنتراست یا ماده حاجب استفاده می کنیم که نشان می دهد هر جا یک پلاک فعال داشته باشیم ماده ی کنتراست را به خود جذب می کند و در تصویر MRI به صورت لکه های سفید دیده می شود.


ام اس در تصاویر MRI به شکل خاصی دیده می شود که در تشخیص پزشکی به آن RING  ENHANCEMENT یا سفید شدن پرشدت به صورت انگشتر می گویند.


درمان ام اس

درمان ام اس

یکی از مزایایی که در بیماران مبتلا به ام اس وجود دارد، این است که علائم آن ها منحصر به فرد می باشد. یعنی دو بیمار با ام اس،علائم یکسانی ندارند و هر کدام،علائم خاص خود را بروز می دهند.


هر چند درمان صد در صدی و قطعی برای ام اس وجود ندارد اما در سال 2018،در انجمن بین المللی ام اس،اعلام شد که هم اکنون 18 نوع دارو برای درمان ام اس و علائم و اثرات احتمالی آن موجود می باشد و هم چنان داروهای بیشتری تا سال 2023 روانه بازار خواهند شد .

درمان ام اس

یکی از محققان موسسه دارویی آلمان در مقاله ای که اخیرا منتشر شده است، این گونه بیان می کند که: تعداد داروهایی که برای درمان ام اس وجود دارند، اندک هستند، اما همین داروها تا کنون 30 درصد اثر بخش بوده اند؛که این درصد از موفقیت،رضایت بخش است و با آمدن داروهای جدید این درصد رشد چشمگیری خواهد داشت .
پروفسور جان هانسون می گوید:مهمترین عامل در درمان ام اس، این است که فرد بپذیرد که این بیماری کم و بیش تا آخر عمر همراه او خواهد بود و تنها با رعایت اصول و مصرف مداوم داروها،می توان دائما از شدت آن کاست و از عود کردن مجدد آن جلوگیری کرد.


نظرات (5)

    بد           خوب