درمان درد مفاصل : چگونه درد مفاصل را درمان کنیم

امتیاز : 5 از 6 نظر

درمان درد مفاصل در فصل سرما پر رنگ تر می شود. درد مفاصل از بیماری های شایعی است که افراد در فصول پاییز و زمستان از آن بیشتر رنج می برند. درد مفاصل باعث می ‌شود تا فرد زندگی عادی خود را از دست داده و متمرکز بر درمان درد مفاصل شود. به همین علت است که توصیه می‌ شود راهکارهایی مد نظر قرار گیرد تا قبل از بروز بیماری با عنوان درد مفاصل از آن پیشگیری به عمل آید. 

راه های کوتاه و مفید درمان درد مفاصل در فیلمی 1 دقیقه ای :آیا می دانید درد مفاصل به چه دلیلی به وجود می آید ؟؟

بسیاری از عواملی که باعث ایجاد درد مفاصل می شود به علت التهاب یا اختلال در عملکرد مفاصل هستند. در نتیجه برای درمان درد مفاصل باید تلاش شود تا این التهاب یا اختلال برطرف گردد. برطرف کردن درد مفاصل رابطه مستقیمی با برطرف کردن بیماری ای که باعث بروز درد در مفاصل شده است دارد و باید آن بیماری که منشاء درد مفاصل است تحت درمان قرار گیرد.

بروز درد مفاصل می تواند به علت بروز بیماری های مختلفی باشد. به همین علت است که به درد مفاصل به عنوان یک بیماری مجزا نگاه نشده و درمان درد مفاصل نیز به یک روش خاص انجام نمی پذیرد. البته در طب سنتی و با استفاده از دارو هایی که از دل طبیعت بدست می آیند، درمان‌ ها بسیار شبیه به هم هستند.

در طب نوین، درمان ها بر اساس نوع بیماری که باعث بروز درد مفاصل شده اند متغیر بوده و باید به صورت کامل علل و عوامل ایجاد درد مفاصل مورد بررسی قرار گیرد.

درمان درد مفاصل با ایران عسل

3 علت اصلی درد مفاصل چیست؟

همانطور که اشاره شد دلایل متعددی می تواند باعث بروز درد مفاصل شود. سعی می کنیم به شایع ترین این دلایل اشاره کنیم. دانستن علت بروز این مشکل می تواند به روند درمان درد مفاصل کمک کند.


• آرتریت و شناسایی آن، موثر در درمان درد مفاصل 

یکی از دلایل اصلی که ممکن است به درد مفاصل بیانجامد، التهاب مفاصل است که در علم پزشکی به آن آرتریت می‌ گویند. آرتریت نوعی بیماری خود ایمن است که به نوعی با بیماری روماتیسم شباهت زیادی دارد و با آن هم خانواده است. آرتریت باعث ایجاد التهاب در مفاصل مختلف بدن شده و در نتیجه درد در مفاصل ایجاد می شود. برای درمان درد مفاصل در این نوع از این بیماری، باید راهکار هایی که برای درمان آرتریت و درمان روماتیسم مورد استفاده قرار می گیرد به کار گرفته شود.


• تاندنیت و رفع التهاب آن، تاثیر گذار در درمان درد مفاصل 

علاوه بر التهاب در مفاصل، ممکن است تاندون نیز دچار التهاب شود. در واقع ممکن است زردپی هایی که در اطراف مفاصل قرار گرفته اند دچار التهاباتی شوند که نتیجه آن درد مفاصل باشد. برای درمان درد مفاصل در این مواقع باید به فکر درمان التهاب در تاندون بود. این نوع التهاب که خود به دلایل مختلفی ایجاد می‌ شود باید با استفاده از مواد طبیعی برطرف گردد.


درمان درد مفاصل با عسل

• درمان کشیدگی رباط، جهت درمان درد مفاصل

یکی از دلایل دیگر که باعث درد مفاصل می شود، کشیدگی رباط است. اگر بر اثر ورزش و یا موارد مختلف دیگر، رباط پا یا رباط قسمت های دیگر بدن دچار کشیدگی شود، نتیجه ای جز درد مفاصل نخواهد داشت. به نظر می رسد در چنین شرایطی باید مشکلاتی که در کشیدگی رباط وجود دارد را درمان نمود تا درمان درد مفاصل به بهترین شکل انجام شود. برای این کار استفاده از طبیب طب سنتی و راهکار های علم قدیم بسیار راه گشا خواهد بود که در مقاله ای مجزا به آن اشاره خواهیم کرد.

موارد مختلف دیگری نیز وجود دارد که باعث ایجاد درد مفاصل می شود که در اینجا نیازی به توضیحات بیشتر در مورد این موارد نیست. 

درمان درد مفاصل تنها زمانی اتفاق می افتد که منشاء بروز این درد به خوبی مشخص شده باشند و در نتیجه بتوان راهکاری مناسب برای درمان این بیماری به کار گرفت.


درمان درد مفاصل با روش خانگی


با توجه به اینکه درد مفاصل، دردی بسیار سخت و ناگوار است، افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند سعی می کنند هر چه سریع تر با استفاده از برخی مواد، درمان خود را آغاز کنند. البته این مواد تسکین دهنده، ضرر و زیان زیادی برای بدن فرد به همراه دارند که ممکن است در کوتاه مدت یا دراز مدت خود را نشان دهند. در نتیجه استفاده از مسکن برای درد مفاصل نه تنها مناسب نیست بلکه فقط تسکین دهنده موقتی است و نمی تواند راهکاری خوب برای پایان دادن به این مشکل باشد. فایل صوتی

 • پادکست درمان درد مفاصل

  درمان درد مفاصل

 • در این پادکست می خواهیم به نکاتی در مورد درمان درد مفاصل اشاره کنیم. درد مفاصل به نوعی بیانگر زنگ خطری است برای بروز بیماری های مختلف؛ اکثر فرآورده های زنبور عسل برای درمان درد مفاصل استفاده می شوند


6 توصیه مهم و کاربردی برای کاهش و درمان درد مفاصل زانو در افراد مسن :

با اینکه نمی توان با قطعیت گفت که با بالا رفتن سن، همه به شکلی اجتناب ناپذیر به زانو درد مبتلا می شوند، اما این واقعیت وجود دارد که بخش بزرگی از جمعیت جهان از این بیماری رنج می برند. زمانی که فرد به سنین میان سالی می رسد، تغییرات شدیدی در فعالیت فیزیکی بدن او رخ داده و به همین دلیل، احتمال بروز انواع بیماری ها از جمله زانو درد افزایش می یابد.
اگر شما یا فردی از عزیزانتان نیز به این مرحله از زندگی خود وارد شده و دچار درد زانو هستید، توصیه های زیر را برای درمان درد مفاصل زانو به خاطر داشته باشید. این توصیه ها هر کدام از جمله بهترین روش درمان درد مفاصل محسوب می شوند. ورزش هایی چون پیاده روی و ماساژ و خوراکی هایی از جمله زردچوبه، بهترین دارو برای مفاصل است که با مصرف درست آن می توانید این بیماری را کنترل نمایید.

 • راه بروید.

همانطور که اشاره شد، عدم فعالیت، علت اصلی درد زانو در بسیاری از موارد است. به این دلیل که با افزایش سن، حجم کاری کاهش می یابد، افراد میانسال و مسن، تمایل خود را برای تحرک فیزیکی از دست می دهند. برای ایجاد تعادل در این زمینه، یکی از راه های درمان زانو درد در افراد مسن، پیروی از یک برنامه روزانه پیاده روی در هنگام صبح یا عصر است. به این صورت، فرد می تواند مصرف انرژی خود را در حد متعادل و صحیح نگه دارد. به خاطر داشته باشید که سبک زندگی نشسته، باعث خشک و در نتیجه دردناک شدن زانو ها میگردد.

درمان درد مفاصل بدون پزشک

 • ماساژ درمانی را جهت درمان درد مفاصل امتحان کنید.

این روش، باعث کاهش درد های متوسط در مفاصل زانو می شود. مقداری روغن زیتون یا هر نوع روغن ماساژ دیگر را ، بر روی زانوی خود گذاشته و برای مدتی آن ناحیه را ماساژ دهید. خواهید دید که ناراحتی زانو کمتر شده و احساس متفاوتی خواهید داشت. این کار را حداقل دو بار در روز تکرار کنید. 

 • به میزان کافی کلسیم دریافت کنید.

اضافه کردن مقادیر متناسب مواد غذایی حاوی کلسیم مانند شیر، یک قدم موثر در درمان درد مفاصل زانو به شمار می رود. این کار باعث قوی تر شدن استخوان ها شده و شما را از درد زانو و به طور کلی درد های مفاصل، خلاص می کند.


درمان درد مفاصل به سرعت

 • بر روی ناحیه دردناک کمپرس سرد بگذارید.

اعمال کمپرس سرد، یک روش ساده و عالی برای درمان درد مفاصل زانو و همچنین التهاب آنهاست. برای این کار کافی است که قطعات یخ را در یک حوله پیچیده و آن را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی ناحیه دردناک قرار دهید. این کار را می توانید چندین بار در روز و تا کمتر شدن درد مفاصل زانو، تکرار کنید. 

درمان درد مفاصل در سالمندان

 • از مصرف زرد چوبه غافل نشوید.

زرد چوبه، به داشتن خواص بهبود دهندگی، معروف است. زرد چوبه ضد التهاب بوده و دارای ویژگی های آنتی اکسیدان است که هر دو ویژگی، به درمان  زانو درد در افراد مسن کمک می کند. زرد چوبه را می توانید به انواع غذاها و همچنین شیر اضافه کرده و به این صورت، آن را در رژیم غذایی روزانه خود جای دهید. در این مورد توجه داشته باشید که از زرد چوبه طبیعی استفاده کنید، چرا که اشکال تقلبی آن، که متاسفانه به وفور در بازار یافت می شوند، هیچ کمکی به درمان درد مفاصل زانو نمی کنند.

درمان درد مفاصل با زردچوبه

 • کاهش وزن را جهت درمان درد مفاصل زانو از یاد نبرید.

اگر با توجه به سنتان، دارای اضافه وزن هستید، برای درمان زانو درد، کاهش وزن را به صورت جدی در برنامه خود قرار دهید. چاقی، بار وارد شده به زانوها را افزایش داده و درد مفاصل را شدیدتر می کند.


درمان درد مفاصل با کاهش وزن


آیا می دانید درمان درد مفاصل در طب نوین به چه صورت انجام پذیر است ؟؟

در حال حاضر برای درمان درد مفاصل داروهای زیادی در طب نوین فراهم شده است که اکثر آنها خاصیت تسکین دهنده دارند تا درمان کننده! اما طب سنتی با استفاده از برخی مواد گیاهی و مواد طبیعی و با کاهش التهاباتی که عموماً منشأ درد در مفاصل آنها هستند، اقدام به انجام بهترین روش درمان درد مفاصل می کند. پس بهتر است با پناه بردن به طبیعت به فکر بهترین دارو برای درمان مفاصل باشیم تا تسکین آن ! مطمئن باشید تسکین دهنده های آنی، ضرر و زیانی برای بدن انسان دارند که تا مدت ها اثرات مخرب آن در بدن باقی می ماند. با استفاده از درمان های طبیعی می توان به بهبود کامل و درمان درد مفاصل به صورت اجمالی امیدوار بود.

از جمله دیگر دلایل ایجاد درد مفاصل، می توان به موارد زیر اشاره داشت:

• التهاب در مفاصل یا آماس کیسه ای

• بیماری لوپوس

• بیماری نقرس

• بیماری های عفونی مانند اوریون، آنفلانزا و هپاتیت

• شکستگی غضروف در بخش کشکک زانو یا نرمی کشکک زانو

• جراحت در مفصل

• التهاب تاندون

• عفونت استخوانی

• فعالیت بیش از اندازه مفصل

• راشیتیسم و ... 


در برخی موارد با مشاهده درد در ناحیه مفصل ها باید به پزشک مراجعه کنید تا علت درد مشخص شود. مفاصل بدن ناحیه های بسیار حساسی هستند به همین جهت، در صورتی که دردی در این نواحی حس کردید باید مورد توجه قرار گیرد زیرا این نشانه ها خبر از مشکلاتی در مفصل می دهد و باید هر چه زودتر به درمان آن پرداخت تا پیشروی نکند


درمان درد مفاصل در ایرانعلائم خارج مفصلی در ایجاد درد مفاصل را بشناسید !!!

در علائم خارج مفصلی فرد، بی اشتهایی، ضعف به همراه تب و کاهش وزن را تجربه می کند. در این افراد گاها برآمدگی هایی در زیر پوست که به آن ها ندول نیز گفته می شود پدید می آید و همچنین در برخی افراد عروق و اعصاب پوست و یا دیگر اعضا بدن مانند کلیه ها و ... درگیر می شوند.

اما در این میان علائم شایع تری نیز وجود دارد که بهتر است در صورت مشاهده این علائم به طور همزمان به پزشک متخصص مراجعه کرده تا بیماری شما تشخیص داده شده و روند درمان درد مفاصل را در پیش بگیرید.

رایج ترین علائم درد مفاصل کدام اند ؟؟

- تورم و قرمزی

- احساس درد در ناحیه مفصل و اطراف آن

- حساس شدن نسبت به لمس کردن و گرما

- احساس درد بیش از 3 روز

- ایجاد تب

برخی موارد هستند که در صورت بروز باید سریعا به اورژانس خبر بدهید این موارد عبارت اند از:

- آسیب دیدگی جدی در استخوان ها و مفاصل

- تغییر شکل مفاصل

- تورم ناگهانی مفاصل

- درد شدید در ناحیه مفصلی

درمان درد مفاصل پیشرفته

قبل از درمان درد مفاصل، روند درمان باید مشخص شود !

قبل از درمان درد مفاصل ابتدا باید از وجود چنین مشکلی اطمینان کامل حاصل شود، بدین منظور در ابتدا پزشک از شما سوالاتی خواهد پرسید و برای اطمینان بیشتر و شناسایی آسیب، از عکس با اشعه ایکس کمک می گیرند. اگر پزشک شما به بیماری و علت های دیگر مشکوک باشد ممکن است آزمایش های دیگری نیز برای شما تجویز کند تا از بیماری شما اطمینان حاصل کرده و روند درمان درد مفاصل را پیش بگیرد.


درمان 100% موثر درد مفاصل با چه روش هایی انجام می گیرد؟

درمان درد مفاصل در همه افراد یکسان نیست چرا که این بیماری بسته به علت تشکیل و میزان پیچیدگی آن، در افراد مختلف نیاز به درمان های متفاوت دارد. برای درمان درد مفاصل ابتدا باید این عارضه و میزان پیشرفتگی آن تشخیص داده شود تا بتوان مسیر درمان را به راحتی طی کرد. اما در این میان می توان اقداماتی انجام داد تا از ایجاد درد بیشتر در مفاصل جلوگیری کرد. این اقدامات اولیه شامل موارد زیر هستند:

 •  کاهش دادن فعالیت های بدنی که مفاصل را درگیر می کنند. با کم کردن فعالیت های خود، در ناحیه ای که مفاصل شما درد می کنند می توانید درد را تا حد زیادی کاهش دهید.
 •  با استفاده از بریس می توانید حرکات مفصل را محدود کنید تا از درد شما در این ناحیه بکاهد.
 •  دارو های ضد التهاب می تواند تا حد زیادی به کاهش درد شما کمک کند و مسیر درمان درد مفاصل را راحت تر طی کنید.


درمان درد مفاصل جدید


آیا با درمان های پزشکی برای بهبود درد مفاصل آشنایی دارید ؟؟ 

درمان درد مفاصل با کمک علم نوین و درمان های پزشکی بستگی به نوع درد و علل ایجاد کننده آن دارد. در شرایطی به تشخیص پزشک، لازم است مایعی که در مفاصل شما انباشته شده است برای درمان درد مفاصل خارج شود و گاهی ممکن است با کمک جراحی مجبور به جابه جا کردن مفاصل شما باشند.

اما به جز درمان درد مفاصل به کمک جراحی، ممکن است بیماری شما با کمک روش های غیر جراحی، تغییر در شیوه و سبک زندگی، استفاده از دارو های تجویز شده توسط پزشک درمان شود.


5 فعالیت اساسی و بسیار ضروری که در زمان ابتلا به درد مفاصل باید انجام گیرد :

فعالیت هایی که در زمان ابتلا به این بیماری باید توسط شخص مبتلا انجام گیرد به شرح زیر است:

 • تا زمانی که علائم این بیماری در بدن شما وجود دارد بهتر است، از انجام هر گونه فعالیت خودداری کرده و استراحت کنید.
 • اگر درد شما شدید نیست و می توانید فعالیت داشته باشید؛ بهتر است که به انجام فعالیت های ورزشی که به درمان درد مفاصل شما کمک می کند بپردازید. ورزش در استخر آب گرم به بهبود درد مفاصل و خشکی مفاصل کمک زیادی می کند.
 • اگر اضافه وزن دارید بهتر است که وزن خود را کاهش دهید چرا که باعث فشار زیاد روی مفاصل شده و بیماری شما را تشدید می کند
 • رژیم غذایی خاصی را دنبال کنید تا به بهبودی کامل دست یابید. در این رابطه برای شما مطلبی در رابطه با خوراکی های مفید و مضر برای درمان درد مفاصل جمع آوری نموده ایم که با پیروی از این موارد می توانید درد مفاصل خود را کاهش دهید.
 • برای راه رفتن، ایستادن و نشستن بدن خود را صاف نگه دارید تا از فشار و درد در ناحیه مفاصل جلوگیری شود.

درمان درد مفاصل با کاهش وزن


پرهیز از خوراکی های ممنوعه در طول درمان درد مفاصل را جدی بگیرید !!!

اگر از مشکلات مفصلی رنج می برید، رعایت باید ها و نباید های خوراکی از بهترین روش درمان درد مفاصل است. به ویژه با شناخت طبع و مزاج خود می توانید وعده های غذایی را به راحتی تنظیم کنید.

 • مصرف گوشت قرمز به میزان زیاد: گوشت قرمز حاوی فسفر است و هرچقد که فسفر در بدن فرد مبتلا به درد مفاصل افزایش پیدا کند بدن فرد کلسیم بیشتری را از دست می دهد.
 •  گوجه فرنگی: اسید اوریک فراوان در گوجه فرنگی روند درمان درد مفاصل را مختل می سازد.
 •  شیر: مصرف بیش ازاندازه از شیر نه تنها کلسیم لازم را به بدن فرد نمی رساند، بلکه موجب می شود اسید اوریک افزایش پیدا کند. •  روغن نباتی:روغن نباتی و روغن هایی مانند روغن دانه سویا و آفتابگردان، سرشار از اسید های چرب هستند که التهابات مفصلی را افزایش می دهد.
 •  قند:مصرف قند نه تنها برای درمان درد مفاصل مفید واقع نخواهد شد بلکه سبب اضافه وزن شده و فشار روی مفاصل را افزایش می دهد.
 •  کافئین:کافئین موجود در برخی مواد غذایی و نوشیدنی ها سبب خروج مواد حیاتی و مغذی از بدن می شوند.
 •  گیاهان و سبزیجاتی مانند بادمجان، فلفل دلمه ای قرمز و سیب زمینی حاوی مقدار زیادی الکالوئید است که سبب التهاب در مفاصل می گردد.

موادغذایی ممنوعه در درمان درد مفاصل


خوردن این 4 ماده خوراکی را برای درمان درد مفاصل فراموش نکنید !!!

خوراکی هایی که به درمان درد مفاصل کمک شایانی می کنند :
1- چای سبز مقدار زیادی آنتی اکسیدان و نیکوتین را به بدن می رساند که به کاهش التهاب و درد های مفصلی کمک می کند.
2- اسید های چرب امگا 3 التهاب مفاصل را کاهش داده و بافت هایی از غضروف ها که از بین رفته اند را باز سازی می کند. با مصرف ماهی می توانید این روغن مفید را به بدن خود برسانید.

درمان درد مفاصل

3- پیاز و پیازچه حاوی مقدار زیادی ماده شیمیایی نادر به نام کورستین می باشد که به کاهش درد کمک شایانی می کند پس مصرف پیاز را فراموش نکنید.
4- زرد چوبه و زنجبیل خاصیت ضد التهابی و ضد درد دارند که روند درمان درد مفاصل شما را تسریع می بخشند زردچوبه برای درمان ورم زانو به شدت توصیه می شود.

موادغذایی مفید در درمان درد مفاصل


درمان آرتروز با عسل

آیا شما هم به آرتروز دچارید ؟ درمان قطعی آرتروز با عسل طبیعی بسیار اثر بخش است بدین منظور باید در ابتدا اقدام به خرید عسل طبیعی از فروشگاه های مجاز کنید، سپس مقداری از عسل را روی پارچه ای تمیز مالیده و روی مفاصلی که درگیر آرتروز هستند قرار دهید، برای رسیدن به نتیجه مطلوب این عمل را هر روز تکرار کنید. می توانید برای درمان زانو درد در افراد مسن و ... به صورت ناشتا مقداری عسل میل کنید و کمی از آن را روی موضع مد نظر بمالید و با یک پارچه تمیز روی آن را بپوشانید.علت درد مفاصل در زنان چیست ؟

درمان درد مفاصل زانو در خانم ها، در وهله اول به تشخیص درست علت زیر بنایی بیماری، بستگی دارد. روماتیسم مفصلی، که یک بیماری خود ایمنی به حساب می آید، زنان را سه برابر بیشتر از مردان درگیر می کند. بیماری های خود ایمنی دیگر نیز که باعث درد مفاصل می شوند، مانند لوپوس، اسکلرودرمی و ام س، بیشتر برای زنان اتفاق می افتند: زنان نه برابر مردان به بیماری لوپوس، سه برابر مردان به اسکلرودرمی و دو برابر آقایان به ام اس مبتلا می شوند. علت این امر چیست؟ علت درد مفاصل در زنان چه چیزی است و چرا این امراض در خانم ها شایع تر هستند؟


علت درد مفاصل در زنان

چه رابطه ای میان استروژن و درد مفاصل وجود دارد ؟

خانم ها معمولا درد را به صورت شدیدتر، با تکرار زیادتر و در قسمت های بیشتری از بدن خود، نسبت به مردان تجربه می کنند. این باور وجود دارد که هورمون های زنانه، نقش مهمی را در ایجاد درد های شدید در خانم ها ایفا می کنند.

گزارش کرده اند؛ بسیاری از خانم هایی که به بیماری های خود ایمنی مبتلا هستند، دردهای آنها قبل یا در طول دوره ماهانه افزایش می یابد. این موضوع، احتمالا به خاطر کم شدن سطح استروژن، درست قبل از دوران قاعدگی و بالا رفتن مجدد آن پس از تمام شدن عادت ماهیانه است. متخصصان بر این باور هستند که استروژن، یک نقش محافظتی را در مقابل درد بازی می کند. به همین دلیل است که خانم های مبتلا به روماتیسم مفصلی، کم شدن یا رهایی از درد را در بارداری و بازگشت آنها را با کم شدن ترشح استروژن، در دوران پس از زایمان تجربه می کنند.

چه مواردی از علل عمومی درد مفاصل هستند ؟؟ 

به صورت کلی، علت درد مفاصل در زنان و مردان شامل موارد زیر هستند. با تشخیص صحیح و توجه به علت اصلی ایجاد کننده بیماری، روند درمان درد مفاصل به شکل موثرتری پیش خواهد رفت.

• آرتروز

• روماتیسم مفصلی

• عفونت مفصلی

• کشیدگی رباط

• شکستگی استخوان

• در رفتگی

• راشیتیسم

• عفونت استخوان 

• کم کاری تیروئید

• لوپوس

• تاندونیت

• سرطان استخوان

• تب روماتیسمی

• نقرس

• فیبرومیالژیا

• بیماری لایم

• سرطان خون

• آرتریت ایدیوپاتیک جوانان

• سندروم درد منطقه ای پیچیده

• سارکوئیدوز

• بیماری استیل بزرگسالان

• اسپوندیلیت آنکیلوزان

• بافت مردگی بی خونی

• بورسیت

• آرتریت گونوکوکال

• آرتریت پسوریاتیک

• نشانگان رایتر

• بیماری پاژه


طب سنتی و درمان التهاب مفاصل :


 • آیا بره موم بر درمان درد مفاصل موثر است؟

بره موم یکی از مهم ترین فرآورده های زنبور عسل به شمار می رود و دارای خواص زیادی در جهت بهبود و درمان بیماری های مختلف دارد.
بره موم در درمان درد مفاصل بسیار مفید است ولی در حالت معمول نمی توان آن را مصرف کرد به همین منظور با استفاده از روش های مختلف اقدام به فرآوری و شکستن مولکول های سنگین بره موم می کنند و در نهایت شما می توانید از دو محصول بره موم که با نام های عسل بره موم و کپسول بره موم شناخته می شوند، در راستای درمان درد مفاصل خود استفاده کنید.
قبل از مصرف با پزشک معالج خود در رابطه با مصرف بره موم و مقدار آن مشورت کرده و در نهایت روند درمان طبیعی به کمک بره موم را در پیش بگیرید. به یاد داشته باشید که درمان های طبیعی روند طولانی مدتی را طی می کنند تا شما را به نتیجه مطلوب برسانند از این رو در مصرف مداوم آن سهل انگاری نکنید و کمی صبور باشید.

بره موم در درمان درد مفاصل

 • چگونگی درمان درد مفاصل با گرده گل

گرده گل از دیگر محصولات زنبور عسل است که زنبور ها پس از گشت و گذار در میان گل های مختلف با خود به داخل کندو می آوردند. گرده گل را بر خلاف بره موم که در ابتدا باید طی عملیاتی فرآوری شود، می توانید بلا فاصله مصرف کنید.
گرده گل برای درمان بیماری های زیادی از جمله درمان درد مفاصل به کار می رود و بسیاری از پزشکان طب سنتی استفاده از گرده گل و بره موم را به افرادی که درگیر بیماری های مفصلی و آرتروز هستند با میزان مصرف مشخص توصیه می کنند.
شما نیز می توانید در کنار رعایت نکات لازم و مصرف دارو های تجویز شده توسط پزشک متخصص از گرده گل در درمان درد مفاصل کمک بگیرید.

 • ژل رویال و درمان درد مفاصل

ژل رویال یا شاه انگبین یکی از محصولات ویژه زنبور عسل است که کاملا در بدن زنبور عسل تولید می شود. از این محصول در داخل کندو برای تغذیه لارو ها و زنبور ملکه استفاده می کنند اما در بیرون کندو برای درمان بیماری های بسیاری به کمک انسان ها می آید.
شاه انگبین یا ژل رویال برای بهبود و درمان درد مفاصل بسیار پر کاربرد است و بسیاری از افراد برای درمان آرتروز و درد های مفصلی از ژل رویال که مهم ترین فرآورده زنبور عسل است استفاده می کنند. ژل رویال هم مقدار مصرف مشخصی دارد و باید در میزان استفاده از آن دقت کرده و در دراز مدت روند درمان خود را البته تحت نظر پزشک ادامه دهید. برای رسیدن به نتیجه مطلوب لطفا کمی صبور باشید.

تاثیر ژل رویال در درمان درد مفاصل


درمان درد مفاصل زانو با توجه به علت های ایجاد آن !!

مفصل زانو، ناحیه ای است که احتمالا بیشتر از همه مفاصل دیگر در معرض آسیب بوده و بخصوص از آن جهت خیلی آسیب پذیر است که تمام وزن بدن را تحمل می کند.

با این حال، درد زانو همیشه نشان دهنده وجود یک مشکل در مفصل نیست. برای کاهش تورم و درمان درد مفاصل زانو می توانید راه های زیر را امتحان کنید:

 • تا حد امکان، کمترین فشار را به روی زانو وارد کنید، برای مثال از ایستادن برای مدت طولانی پرهیز نمایید.
 • هر دو سه ساعت یک بار و به مدت ۲۰ دقیقه، یک پک یخ را بر روی زانوی خود قراردهید.
 • با مشورت پزشک از قرص پاراسیتامول استفاده کنید.

التهاب پوشش مفصل می تواند ایجاد کننده درد مفصلی باشد !

اگر دچار آسیب مفصل شده اید و همان مفصل مجددا و به صورت ناگهانی دردناک می شود، علت ممکن است در التهاب لایه نازک بافتی باشد که مفاصل و تاندون ها را پوشش داده است. این عارضه به نام سینوویت تروماتیک شناخته می شود و معمولا باعث ایجاد هیچ گونه قرمزی یا حرارتی نمی گردد.


این شکل از درد مفاصل و تورم مرتبط با آسیب را می توان در خانه و با استراحت کردن، گذاشتن پک یخ و استفاده از داروهای ضد التهابی درمان کرد.


بیماری های نقرس یا سودوگات در درد مفصلی شدید تاثیر دارند !

در این بیماری ها، پوست روی مفصل داغ و قرمز رنگ شده و درد مفاصل به صورت حملات مکرر اتفاق می افتد. هر دو این بیماری ها نوعی آرتروز به شمار می آیند. 


نقرس معمولا در ابتدا باعث درد مفصل انگشت بزرگ پا شده و سپس بر روی دیگر مفاصل اثر می گذارد. تشخیص صحیح بیماری نقرس بسیار مهم است چرا که درمان این بیماری، منجر به درمان درد مفاصل پا شده و از بروز ناتوانی در فرد جلوگیری می کند. 


سودوگات یک عارضه شبیه به نقرس است، اما معمولا نخست مفاصل زانو را درگیر می کند، بنابراین برای درمان درد مفاصل زانو ، باید احتمال بروز این بیماری و مقابله با آن را در نظر داشت. درمان درد مفاصل

آسیب به غضروف پشت کاسه زانو یکی از دلایل بروز درد مفاصل زانو است .

درد مفاصل زانو که با بالا و پایین رفتن از پله ها بدتر می شود، ممکن است علامت بروز آسیب به کاسه زانو باشد، عارضه ای که به نام نرمی کشکک زانو معروف است. در هنگام درمان درد مفاصل زانو، این بیماری به عنوان یکی از احتمالات مطرح بوده و پزشک ممکن است به رفع آن بپردازد. نرمی کشکک زانو، باعث ایجاد قرمزی یا حرارت در اطراف زانو نمی شود. 

علت بیماری نرمی کشکک زانو، که باعث درد مفاصل زانو می شود، به درستی شناخته نشده است اما ممکن است با استفاده بیش از حد از زانو مرتبط باشد. 

درمان درد مفاصل پا در خانه با کمک داروهای ضد التهابی، بسته یخ و استراحت ممکن است. خونریزی در فضای بین مفاصل باعث تجربه درد مفصلی می شود !

اگر به تازگی یک آسیب به مفصل زانو، مانند پارگی رباط یا شکستگی را تجربه کرده باشید، ممکن است علت درد مفاصل زانوی شما، بروز خونریزی در فضای بین مفاصل باشد. این عارضه به نام همارتروز شناخته می شود. 

این بیماری بیشتر برای افرادی اتفاق می افتد که از داروهای ضد انعقادی مانند وارفارین استفاده می کنند. علائم همارتروز عبارتند از:

 • التهاب زانو
 • گرم شدن آن
 • سختی و کبودی همان ناحیه که معمولا کمی بعد از وارد شدن آسیب دیده می شود. 

اگر زانوی شما به شدت ملتهب و متورم شده است، برای درمان درد مفاصل زانو ، خیلی سریع خود را به بیمارستان برسانید. درمان درد مفاصل زانو

آیا می دانید درد ناگهانی در یک مفصل به چه علتی ممکن است رخ  دهد ؟؟


 • بروز شکستگی- مانند شکستگی در بازو یا مچ دست، شکستگی در پاها، شکستگی در قوزک یا شکستگی در ران 
 • آرتروز انفعالی- که معمولا پس از بروز عفونت و در افراد جوان دیده می شود. 
 • آرتروز پسوریازیس- که ممکن است از یک مفصل آغاز شده و درد آن مدام قطع شده و مجددا ایجاد شود. 
 • بیماری ازگود اشلاتر- التهاب و حساسیت بر روی برآمدگی استخوانی که درست زیر کاسه زانو قرار دارد.

علت درد در چند مفصل چیست؟

برای درمان درد مفاصل دانستن علت آن بسیار ضروری است. روماتیسم مفصلی شایع ترین علت درد چند مفصل است.
روماتیسم مفصلی، نوعی از آرتروز است که باعث ایجاد درد و تورم در مفاصل می شود. درد مفاصل انگشتان دست، درد مفاصل دست، درد مفاصل پا و مچ ها معمولا به دلیل وجود این بیماری است. در فاز های اولیه، درد ناشی از این عارضه قطع و وصل شده و فواصل بلند مدت بین حملات آن وجود دارد. 
روماتیسم مفصلی به طور کلی باعث ایجاد ناراحتی و خستگی در شما می شود. 


آرتریت پسوریاتیک چیست و نقش آن در درمان درد مفاصل چه می باشد؟

این بیماری، یک فرد از هر پنج فرد مبتلا به پسوریازیس را درگیر می کند. این شکل از آرتروز غیر قابل پیش بینی بوده، اما معمولا می توان با به کارگیری درمان های خاصی، با حملات آن مقابله کرد.  
مانند دیگر انواع آرتروز، این شکل نیز به معنی ملتهب، متورم، سفت و دردناک شدن مفاصل بوده و حرکت کردن فرد در این حالت دشوار است. 
آرتروز ناشی از عفونت ویروسی باعث ایجاد درد در مفاصل می شود


نمونه هایی از عفونت ویروسی که می توانند منجر به بروز درد در مفاصل و علائم تب شوند عبارتند از:

 • هپاتیت ویروسی- التهاب کبد که به دلیل وجود ویروس ایجاد می شود.
 • سرخچه- نوعی عفونت ویروسی که بیشتر در کودکان شایع است.
وجود یک بیماری در بافت های هم بند نیز، می تواند درد مفصلی ایجاد کند

درمان درد مفاصل

درد گسترده مفاصل گاهی اوقات نشان دهنده وجود یک بیماری است پس آن را جدی بگیرید !!!

نمونه هایی از این بیماری شامل موارد زیر هستند:

 • لوپوس- که در آن سیستم ایمنی به اشتباه به سلول ها، بافت ها و ارگان های سالم حمله می کند. 
 • اسکلرودرمی- که در آن سیستم ایمنی به بافت همبندی که در زیر پوست قرار دارد حمله کرده و نواحی پوستی سخت و ضخیمی را ایجاد می کند. 

استرس هم می تواند باعث بروز درد مفاصل شود !

وجود استرس می تواند به شیوه های مختلف از جمله تغییر دادن حرکات و حالت های بدن شما، بروز التهاب های ناشی از استرس، مختل کردن سیستم ایمنی بدن و تنش عضلانی، باعث ایجاد درد در مفاصل و استخوان ها شود. برای درک رابطه بین اعصاب و درد مفاصل و رفع دردهایی که ناشی از مشکلات عصبی و استرس هستند و درمان درد مفاصل ، بهتر است ابتدا با روش های مدیریت استرس، تاثیرات آن را در بدن خود به حداقل برسانید. 

دلایلی که در درد یک مفصل که کمتر شایع هستند، کدام اند؟

 • انواع نادرتر آرتروز- مانند روماتیسم ستون فقرات، آرتریت نوجوانان یا آرتروز ری اکتیو
 • بیماری بهجت- یک عارضه نادر که به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته و باعث ایجاد التهاب در رگ های خونی می شود. 
 • پور پورای هوئخ شوئن لاین- یک بیماری نادر که معمولا در کودکان دیده می شود و باعث می شود رگ های خونی متورم شوند. 
 • سرطان ، یکی از عواملی که برای درمان درد مفاصل اقدام می کنیم! 
 • برخی از درمان ها- شامل درمان های استروئیدی، ایزونیازید و هیدرالازین
 • استئوآرتروپاتی ریوی هایپرتروفیک- یک اختلال نادر که باعث چماقی شدن انگشتان شده و در افرادی که مبتلا به سرطان ریه هستند، دیده می شود. 
 • سارکوئیدوز- یک بیماری نادر که باعث رشد تکه های بافت در ارگان ها می شود. درمان درد مفاصل

شایع ترین انواع درگیری مفاصل و درمان درد مفاصل :

آسیب به مفاصل و درگیری آن ها دلایل گوناگونی دارد که درمان درد مفاصل به نوع آسیب و محل مفصل بسیار وابسته است ولی چندین مورد از این درگیری ها شایع تر می باشد که آن ها را ذکر می کنیم.

1.  صدای مفصلی

این آسیب دلیلی جز بی احتیاطی افراد ندارد زیرا از این صدا لذت برده و دائم آن را تکرار می کنند. این صدا به علت تشکیل حباب از گاز های محلول در مایع مفصلی و ترکیدن آن ایجاد می شود. این کار باعث می شود گاهی بافت های نرم اطراف مفصل در اثر این حرکت کششی آسیب می بینند و کم کم در دراز مدت می توانند دردهای شدید مفصلی برای فرد ایجاد کنند.
درمان درد مفاصل در این مورد تنها با رعایت کردن و انجام ندادن این گونه حرکات از قبل است.

درمان درد مفاصل

2.  تورم مفصل

تورم مفصل زمانی روی می دهد که حجم مایع مفصلی به طور ناگهانی شروع به افزایش می کند و ترشح آن از مقدار مورد نیاز بیشتر می شود. این افزایش می تواند به دلایلی مانند خونریزی درون مفصل به علت شکستگی استخوان یا همارتروز، پارگی رباط  و منیسک، یا بافت سینوویال و ... باشد که بستگی به سابقه ی بیمار دارد. در بعضی از تحقیقات مشخص شده است که این تورم مفصل گاهی می تواند به علت تورم بافت های اطراف بوده و خود مفصل مشکل ندارد.

درمان درد مفاصل

 • علائم تورم مفصل

1.    التهاب اطراف مفصل که پوست را کامل متورم می کند.
2.    قرمزی شدید در ناحیه متورم شده وجود دارد.
3.    درد شدید در محل مفصل
4.    محدودیت شدید در حرکت دادن محل مفصل
5.    کبودی زیرپوستی در محل مفصل که می تواند به علت همارتروز ایجاد شود.


درمان درد مفاصل

 • درمان تورم مفصل
از آن جایی که تشخیص این نوع آسیب کمی برای پزشکان دشوار است و ممکن است اشتباه تشخیص داده شود لذا اولین قدم در درمان درد مفاصل در این نوع درگیری این است که پزشک بتواند آن را به درستی تشخیص دهد.

درمان درد مفاصل

1.    مفصلی که دارای ورم است باید بالاتر از سطح بدن قرار گیرد.
2.    آتل بندی کردن مفصل کاری ضروری است.
3.    حتی الامکان باید با کیسه ی یخ مفصل را خنک کنند تا تورم آن کاهش یابد.
4.    اگر علت تورم مفصل همارتروز باشد پزشک باید سر سرنگ را وارد مفصل کرده و خون را تخلیه کند. مشکلی که در این نوع خون ریزی ممکن است پیش بیایید این است که بیمار هموفیلی داشته باشد و پس از تخلیه ی دوباره خون ریزی اتفاق بیوفتد، در این صورت پزشک باید به بیمار فاکتورهای انعقاد خون را تزریق کند تا خون ریزی متوقف شود.
5.    اگر تورم مفصل به دلیل مایع مفصلی باشد، پزشک با سوزن مقداری از این مایع را خارج می کند و مورد آزمایش قرار می دهد تا دلیل این تورم مشخص شود و بتواند اقدامات درمانی لازم را برای کاهش این تورم و درمان درد مفاصل درگیر شده انجام دهد.

3.  خشکی مفصل

خشکی مفصل این معنی را می دهد که مفصل انعطاف پذیری گذشته را ندارد و فرد نمی تواند حرکات آزادانه خود را داشته باشد. دلایلی گوناگونی در ناتوانی حرکت مفصل نقش دارند.

گاهی خشکی مفصل این گونه تفسیر می شود که فرد چون درد دارد مفصل خود را حرکت نمی دهد اما در حقیقت خشکی مفصل به این معنی نمی باشد بلکه به این گونه است که فرد درد شدیدی در ناحیه ی مفاصل خود دارد اما اگر درمان درد مفاصل را نیز برطرف کنند باز هم وی نمی تواند مفاصل خود را حرکت دهد گاهی آن قدر این خشکی مفصل شدید می شود که افراد دیگر نیز قادر به حرکت دادن مفاصل فرد بیمار نیستند.

درمان درد مفاصل

 • دلایل خشکی مفصل
همان طور که بیان شد خشکی مفاصل دلایل گوناگونی دارد اما شایع ترین این علت ها به شرح زیر است:

1.    آرتریت روماتویید که در آن درمان درد مفاصل بسیار دشوار است.
2.    تب روماتیسمی
3.    اسپوندیلیت انکیلوزان
4.    گاهی تکه از استخوان یا غضروف کنده شده و وارد فضای مفصلی شده و در این فضا گیر می افتند و علائم درد مفصل را آغاز می کند.
5.    بد جوش خوردن شکستگی سابق که در محل استخوان های مفصل ایجاد شده است.
6.    کشیده شدن سر دو استخوان بهم و ساییدگی آن ها که باعث می شود سطح آن ها ناهموار شده و در داخل هم گیر کنند.
7.    کاهش مایع مفصلی و تماس مستقیم غضروف ها باهم
8.    پارگی مینیسک مخصوصا در مفصل زانو و گیر کردن در مفصل که در ورزشکارن زیاد اتفاق می افتد.
9.    کلفت و ضخیم شدن کپسول مفصلی
10.  رشد استخوان اضافی در استخوان های لبه سطوح مفصلی که به آن استئوفیت می گویند.

درمان درد مفاصل

 • درمان خشکی مفصلی
درمان درد مفاصل در نوع خشکی به دو فاکتور اصلی عامل ایجاد کننده و مدت زمان شروع آن بستگی دارد. درمان درد مفاصل معمولا یا با انجام حرکات ورزشی زیر نظر فیزیوتراپ در مراحل اولیه یا با عمل های جراحی خاصی در مراحل پیشرفته، انجام می پذیرد.

1.    خروج مایع مفصلی در مواردی که مقدار آن بیش از حد شده است یا تزریق مایع مفصلی در مواردی که مقدار آن بسیار کم است.
2.    انجام جراحی و خارج کردن استخوان یا غضروفی که کنده و وارد مفصل شده است.
3.    ترمیم  بد جوش خوردگی استخوان که یکی از عمل های جراحی سخت را می طلبد.
4.    تعویض مفصل با مفاصل مصنوعی که در آن پزشک، استخوان های آسیب دیده مفصل را برش داده، بر می دارد و مفصل مصنوعی را در داخل آن پیچ می کند.
5.    در مواردی که استخوان اضافی یا همان استئوفیت وجود دارد، پزشک با جراحی این استخوان ها را برش داده و از محل مفصل خارج می کند.
6.    گاهی مشکل اساسی مفصل حل می شود اما هنوز درد وجود دارد که در این مورد پزشک داروهای مسکن معمولا موضعی را برای بیمار تجویز می کند.

درمان درد مفاصل

4.    آرتروز

ساییدگی مفصل در اثر کشیده شدن استخوان ها روی یک دیگر و تخریب سطح مفصلی و به دنبال آن تغییر شکل، درد مفاصل و محدودیت حرکت در مفصل آرتروز نام دارد. آرتروز یکی از شایع ترین بیماری های دیگر کننده ی مفصل است که درصد بالای از افراد از آن شکایت دارند.
بدترین نوع آرتروز، اسئوآرتریت نام دارد که در آن مشکل اساسی غضروف مفصل بوده که در حال تخریب است اما بعد از مدتی که تخریب غضروف به پایان رسید استخوان های مفصل را هم درگیر می کند.


 • علت آرتروز یا ساییدگی مفصل
مفاصل به علت تحرکات گوناگونی که دارند در معرض خطرات زیادی هستند. یکی از این خطرات خطر ساییدگی غضروف ها است که در این روند زمانی که غضروف ساییده و تخریب می شود طبق فرایندهای ترمیمی بدن ترمیم می شود اما اگر میزان این تخریب بیش از حد ترمیم باشد، بدن در ترمیم آن ناتوان می شود و غضروف کم کم از بین می رود.
تحقیقات به عمل آمده روی مراحل مختلف آرتروز نشان می دهد که ابتدا سطح روی غضروف ناصاف می شود و کم کم غضروف لایه لایه می شود تا زمانی که چیزی از آن باقی نمی ماند.
آرتروز بیش از هر عامل دیگری به سن، جنس مخصوصا زنان، ژنتیک وشغل بستگی دارد.

درمان درد مفاصل

 • تشخیص آرتروز
تشخیص این آسیب جهت درمان درد مفاصل درگیر آرتروز تنها با انجام آزمون های تصویر برداری امکان پذیر است و معمولا پزشکان رادیولوژی را انتخاب می کنند که در تصاویر آن آرتروز به صورت کاهش ضخامت غضروف و نزدیک شدن استخوان های مفصل به هم دیده می شود. حتی در بیشتر مواقع استخوان در زیر سطح مفصل نیز ضخیم می شود که در تصاویر رادیوگرافی به خوبی قابل تشخیص است. گاهی پزشکان برای تشخیص آن درخواست MRI نیز می دهند و هدفشان بررسی کیست های داخل مفصل می باشد.

 • علائم آرتروز
1.    دردی شدید که روز به روز بدتر می شود و حتی در مراحل شدید آن در خواب نیز فرد درد را حس می کند. درد در آرتروز به گونه ای است که بیمار همگام مراجعه به پزشک از دردی کشنده در ناحیه مفصل خود شکایت می کند.
2.    خشکی و عدم توانایی حرکت دادن صحیح مفصل در آرتروز به وفور دیده می شود.
3.    تورم، چیزی شایع در محل مفصلی که گرفتار آرتروزمی باشد، است.
4.    در آرتروز زانو که شایع ترین آرتروز است امکان چرخش پا از زانو ها نیز وجو دارد یعنی فرد دیگر نمی تواند طبیعی راه برود و هنگام راه رفتن پاهایش چرخش به داخل یا خارج دارند مانند آن چه در پای پرانتزی می بینیم.
5.    گاهی به علت کشیده شدن استخوان ها بر روی هم همراه درد، صدا نیز از مفاصل درگیر، شنیده می شود.

درمان درد مفاصل

 • درمان آرتروز
چیزی که می توان به طور قطع بیان کرد، این می باشد که آرتروز مفصل، هیچ گونه درمان قطعی ندارد و فرد باید آن را به عنوان جزئی از زندگی خود بپذیرد؛ اما با این حال راه هایی وجود دارند که از شدت درد کم کرده و به عنوان درمان درد مفاصل درگیر آرتروز شناخته می شوند.
به مهم ترین روش های موثر در درمان درد مفاصل درگیر آرتروز  زیر اشاره شده است:

1.    کم کردن سطح فعالیت های بدنی و انجام ندادن ورزش های سنگین و آسیب رسان
2.    استفاده کردن از توالت فرنگی در افراد مبتلا به آرتروز
3.    بهتر است برای کاهش سطح این آسیب ها، افراد مبتلا به آرتروز نماز را به صورت نشسته بخوانند.
4.    اجتناب از برداشتن اجسام سنگین
5.    انجام ورزش های ملایم زیر نظر پزشک
6.    اگر فرد چاق است، باید حتما چاقی خود را کاهش دهد.

درمان درد مفاصل

7.    افراد با آرتروز در مفاصل خود باید سعی کنند که همیشه مفاصل خود را گرم نگه دارند تا میزان درد آن ها کاهش یابد.
8.    استفاده از داروهای ضد التهاب پیروکسیکام و ملوکسیکام که به صورت موضعی هستند و میزان درد را کاهش می دهند یا داروهای مسکن دیگر که پزشک با توجه به شرایط بیمار تجویز می کند.
9.    آرتروسکوپی : در موارد خفیف پزشک مواد اضافی موجود در مفاصل را خارج کرده و به درمان درد مفاصل می پردازد.
10.    استئوتومی: در این عمل جراحی، پزشک استخوانی که در مفصل درگیر آرتروز است را می شکند و آن را جابه جا کرده و در محل جدیدی ثابت می کند. این عمل باعث می شود اشکال موجود در استخوان اصلاح شود و تا حدی، دیگر آرتروز پیشرفت نکند؛ اما لازم به ذکر است که این عمل جراحی فقط در مراحل اولیه که آرتروز خفیف است امکان پذیر می باشد.
11.    خشک کردن مفصل: این نوع عمل جراحی کاربرد زیادی ندارد؛ زیرا در آن، پزشک سطح مفصل دچار آرتروز را برش داده و خارج می کند و سپس استخوان ها در کنارهم قرار می دهد تا جوش بخورند که این عمل باعث می شود بعد از جوش خوردن، دیگر مفصل هیچ گونه حرکتی نداشته باشد.
12.    تعویض مفصل: این عمل در موارد آرتروز شدید انجام می پذیرد و در آن پزشک استخوان ها را در محل مفصل برش داده و مفصل مصنوعی جایگزین آن کرده و آن را با پیچ فیکس می کند.


5.   عفونت باکتریال یا ویروسی مفصل

به معنای ملتهب شدن مفصل به علت ورود میکروبی از خارج به داخل آن و ایجاد عفونت در مفصل می باشد که مهم ترین علامت آن، درد مفصل به همراه تب شدید است. این عفونت باید جدی گرفته شده و سریع اقدامات درمان درد مفاصل این ناحیه لازم انجام شود؛ زیرا اگر مورد بی توجهی قرار گیرد می تواند به استئومیلیت (عفونت چرکین استخوان های مفصل) و حتی از دست دادن مفصل منتهی شود.

دلایل گوناگونی برای این اتفاق بیان می شود، اما رایج ترین آن ها، ورود جسم خارجی آلوده به مفصل و یا عمل جراحی می باشد که ممکن است در آن میکروبی وارد مفصل شده باشد. تشخیص این مورد زمانی امکان پذیر است که در آزمایش خون بیماران، تست های ESR و CRP مثبت می شوند. اما نتایج دقیق با آزمایش روی مایع مفصلی به دست می آید. 

درمان درد مفاصل

 • درمان عفونت مفاصل
در 90 درصد موارد، درمان درد مفاصل درگیر از طریق مصرف آنتی بیوتیک هایی که پزشک با توجه به شدت بیماری تجویز می کند، صورت می گیرد. اما در موارد بسیار شدید، ممکن است پزشک با عمل جراحی، عفونت و چرک های تجمع یافته در مفصل را خارج کرده و مفصل را بی حرکت کند.

6.   نقرس

نقرس به علت تجمع اوریک اسید در بدن ایجاد شده و در اکثر موارد، مفاصل و به خصوص مفاصل انگشتان پا را درگیر می کند و باعث تورم و قرمزی شدید در محل مفصل می شود. رسوب بلورهای اسید اوریک در بدن، موجب تحریک سلول های ایمنی شده که آن ها شروع به حمله به مفاصل می کنند و به دنبال آن، مواد شیمیایی خاصی به نام پروستاگلاندین و لوکوترین از خود ترشح می کنند که موجب التهاب و درد مفصل می شود.
مشخصه اصلی نقرس، درد و تورم ناگهانی مفصل به خصوص در انگشتان است.
تشخیص پس از مشاهده ی حملات نقرسی در فرد صورت می گیرد و دقیق ترین راه تشخیص، آزمایش مایع مفصلی می باشد.

درمان درد مفاصل

 • درمان نقرس
1.    سرد کردن مفصل
2.    مصرف داروهای ضد التهابی
3.    مصرف کورتیکوستروئیدها زیر نظر پزشک
4.    بیماران مبتلا به نقرس، باید مصرف آب روزانه ی خود را بالا ببرند تا کلیه سریع تر اوریک اسید را دفع کرده و درمان درد مفاصل درگیر در نقرس تسریع شود.

7.   سل یا TB

ریه ها، محل اصلی هستند که در بیماری سل درگیر می شوند. سل یک بیماری و عفونت باکتریایی است که شروع به تخریب بافت اصلی و پارانشیم ریه می کند. گاهی سل وارد خون شده و و از طریق آن، خود را به مفصل می رساند و مفصل را نیز درگیر می کند. طبق آمار، این مورد شایع نمی باشد، اما درصد افرادی که دچار می شوند هم کم نیست.
برای درمان درد مفاصل در این مورد از آسیب ها، باید ابتدا به درمان سل بیمار بپردازند و سپس مانند عفونت مفصل، پزشک اقدام به تجویز آنتی بیوتیک ها کرده و در موارد شدید، چرک موجود در ناحیه ی مفصل را نیز تخلیه می کند.

درمان درد مفاصل

8.   سودونقرس

به این نوع از نقرس، نقرس کاذب می گویند که در آن به جای رسوب اوریک اسید، کریستال های فسفات کلسیم رسوب می کند. این نقرس می تواند باعث التهاب و درد خفیفی در ناحیه مفاصل بشود، اما شدت نقرس ناشی از رسوب اسید اوریک را ندارد.

درمان درد مفاصل

 • درمان نقرس کاذب یا سودونقرس
درمان درد مفاصل در این نقرس به مراتب آسان تر است و معمولا پزشک با خارج کردن مایع مفصلی این رسوب های فسفات کلسیم را نیز خارج می کند و برای درمان درد مفاصل نیز داروهای ضدالتهابی تجویز می کند.

9.  روماتیسم

بیماری مفصلی شایع دیگری که در آن مانند MS ، سلول های سیستم ایمنی شروع به حمله به لایه سینوویال که ترشح مایع مفصلی را برعهده دارد ، می کنند و علائم شدیدی مانند تورم و خشکی و محدودیت حرکتی و درد شدید در ناحیه ی مفصل را برای فرد ایجاد می کنند که درمان درد مفاصل در این بیماری اتوایمن نیز کمی دشوار است.

 • درمان روماتیسم
رایج ترین درمان های روماتیسم مفصلی به شرح زیر است:
1.    بریس:  در بریس اطراف مفاصل بسته شده و حرکات آن را در جهات خاصی محدود می کنند.
2.    داروهای ضد التهاب مانند سلکوکسیب
3.    اصلاح روش تغذیه ای و استفاده از مواد مغذی
4.    تجویز داروهای  تضعیف کننده ی سیستم ایمنی
5.    جراحی و برطرف کردن مشکل بیمار


درمان درد مفاصل

10.  تومورها و سرطان مفاصل

یکی دیگر از عوامل درد مفاصل، وجود تومورهایی در استخوان ها یا لایه سینوویال این ناحیه است که شیوع زیادی ندارند، اما در صورت ایجاد، درد شدیدی در مفصل ایجاد می کنند. درمان درد مفاصل در این مورد از طریق استخراج تومور با جراحی صورت می گیرد.

11.  پارگی لیگامان یا رباط

پارگی لیگامان یا رباط در موارد وارد شدن ضربه به مفصل ایجاد می شود که باعث می شود رباط کشیده شده یا پاره شود و درد شدیدی را در ناحیه مفصل ایجاد کند. تشخیص این پارگی، تنها با تصویربرداری با MRI امکان پذیر بوده که در آن، در حالت طبیعی لیگامان ها تیره دیده می شوند، اما زمانی که کشیدگی در رباط وجود داشته باشد، به صورت سفید و در پارگی به صورت سیاه و تاریک دیده می شوند.
درمان درد مفاصل در این گونه آسیب ها کمی دشوار است و نیاز است تا مدتی از آسیب بگذرد تا درد فروکش کند.

درمان درد مفاصل

 • درمان پارگی رباط
در موارد اندکی امکان درمان آن وجود دارد و پزشک با عمل جراحی این پارگی را برطرف می کند ولی معمولا با آتل بندی و تجویز داروها، شدت درد آن را کاهش می دهند تا این که پس از مدتی به علت عوامل خاصی درد آن کم کم فروکش می کند؛ اما فرد دیگر توانایی انجام حرکات سابق را ندارد.

با توجه به موارد ذکر شده باید بگوییم زمانی که شما دردی را در مفصل خود احساس کردید، باید حتما به پزشک مراجعه کرده و نظر او را جویا شوید تا در صورت نیاز، پزشک روند درمانی شما را برای کاهش و درمان درد مفاصل شروع کرده و از پیشرفت بیماری جلوگیری به عمل آورد.

بهترین محصولات جهت درمان درد مفاصل :نظرات (6)

    بد           خوب
فروشگاه شهدینه گلها