درمان ناباروری با تشخیص صحیح و به موقع

امتیاز : 5 از 2 نظر

درمان ناباروری مشکلی است که این روزها بسیاری از زوج های جوان درگیر آن هستند و آن ها را از داشتن بچه که شیرینی زندگی است محروم کرده است. فرزند آوری یکی از خواسته های زوجین است. در واقع خداوند زوجین را به صورتی قرار داده است که برای احیای نسل و همچنین باقی ماندن انسان در جهان، میل و رغبت برای داشتن فرزند داشته باشند. به همین منظور نیروی قدرتمندی را در فرد برای کشش به سمت جنس مخالف قرار داده تا در درجه اول به ازدواج منجر شده و در نهایت اقدام به فرزندآوری شود.در فیلمی کوتاه با روش های جدید درمان ناباروری آشنا شوید!

قبل از شروع با یک فیلم و بسیار کوتاه شما را با راه های درمان ناباروری آشنا خواهیم کرد. در ادامه می توانید با راه های درمان ناباروری بیشتر آشنا شوید.


درمان ناباروری، آرزوی زوج های بدون فرزند!

برای داشتن فرزند باید هر کدام از زوجین سلامتی های خاص خود را داشته باشند. در صورتی که یکی از زوجین نتواند عملیات باروری یا باردار شدن را انجام دهد، مشکلی به نام ناباروری وجود دارد. به گفته پزشکان متخصص در زمینه باروری و ناباروری، برای زوجینی که به مدت یکسال به صورت منظم و با برنامه ریزی، رابطه جنسی داشته و از هیچ یک از راه های پیشگیری از بارداری استفاده ننمایند و بچه دار نشوند، دچار ناباروری هستند. البته باید به قید نظم در رابطه جنسی توجه شود و این قاعده برای افرادی که به صورت منظم و ادامه دار با همسر خود رابطه جنسی ندارند، صادق نخواهد بود. همچنین این زمان برای زنان زیر ۳۵ سال مطرح است و برای زنان بالای ۳۵ سال اگر در مدت شش ماه این اتفاق نیافتد، عملاً مشکل ناباروری برای این زوج وجود دارد.

درمان ناباروری سریع

در گذشته گمان می ‌رفت که بیشتر ناباوری ها مربوط به زنان است. این در حالی است که علم امروز ثابت کرده که بسیاری از ناباروری ها نیز از جانب مردان بوده و ممکن است مردان نتوانند عملیات باروری را به خوبی انجام دهند.


آیا درمان ناباروری مختص زنان است؟

فرقی نمی کند که کدام یک از زوجین توانایی ایجاد فرزند را نداشته باشند؛ در هر صورت باید درمان ناباروری در دستور کار افراد زوجین قرار گیرد. درمان ناباروری به روش های مختلفی صورت می گیرد. در واقع می توان گفت که با پیشرفت علم به ویژه در کشور ایران، کمتر زوجی وجود دارد که از درمان های مختلف ایجاد شده استفاده کرده و ناباروری آنها درمان نشده باشد. 

این روزها به همان میزان که درمان ناباروری در زنان زیاد است، درمان ناباروری در مردان نیز زیاد شده است. اگر زوجی در حال تلاش برای بچه دار شدن هستند و موفق نمی شوند، نه تنها زنان بلکه مردان نیز باید برای درمان به دکتر مراجعه نمایند.

درمان ناباروری مهم

در واقع اگر زوجین بخواهند بچه دار شوند؛ می توانند به روش های مختلف صاحب فرزند شود و در نتیجه ناباروری آنها یا درمان شود و یا با روش های مختلفی که علم پزشکی جدید به آن رسیده است صاحب فرزند گردند. به همین علت است که گفته می شود در دنیای امروز نمی ‌توان به زوجینی نابارور گفت! و زوجین اگر بخواهند بچه دار شوند، قطعا این اتفاق با درمان ناباروری اتفاق می ‌افتد. 

البته درصد بسیار پایینی نیز وجود دارند که به دلایلی به هیچ عنوان نمی توانند بچه دار شوند. هرچند تعداد افرادی که به این صورت نابارور هستند بسیار کم است. در واقع این افراد نمی ‌توانند امیدی به درمان ناباروری خود داشته باشد.

روش های مختلفی برای درمان ناباروری مورد استفاده قرار می گیرد و به همین علت می توان درمان ناباروری را یکی از بهترین درمان ها در حال حاضر دانست. البته درمان های ارائه شده ممکن است آسیب هایی را برای مادر و یا پدر فرزند داشته باشد؛ اما با توجه به اینکه زوجین علاقه دارند تا هرچه سریعتر صاحب فرزند شوند مشکلات را با جان و دل می پذیرند و آن را چونان شکلات خوشمزه ای به جان می خرند. 

درمان ناباروری با روش خانگی


درمان ناباروری با طب سنتی بهتر است یا طب نوین؟

باید گفت که علاوه بر راهکار هایی که طب نوین برای درمان ناباروری در پیش روی زوجین قرار می ‌دهد، درمان ‌ناباروری با داروهای گیاهی نیز وجود دارد که می تواند بدون هیچ گونه عوارضی مشکل ناباروری را در بانوان و آقایان برطرف نماید. استفاده از این مواد طبیعی نه تنها عوارضی برای بدن نداشته، بلکه می‌ تواند مشکلات دیگری که در بدن وجود دارد را نیز حل کند. در نتیجه استفاده از مواد مختلفی که برای درمان ناباروری با طب سنتی مورد توجه قرار گرفته است، بهترین گزینه برای درمان ناباروری است. 

البته ممکن است درمان ناباروری با طب سنتی زمان‌بر بوده و در نتیجه به سادگی قابل دسترسی نباشد. در واقع درمان ناباروری با داروهای گیاهی نیاز به مداومت و نظم در انجام دستورات دارد و در صورتی که زوج نتوانند این نظم و مداومت را در مدت زمان زیاد ادامه دهند به درمان ناباروری نخواهند رسید. نکته مهم دیگری که باید به آن اشاره شود این است که درمان ناباروری به روش های گفته شده در طب نوین هزینه‌ های بسیار زیادی به همراه دارد. در واقع مشکل درمان ناباروری با این روش، هزینه‌ های آن است که تمامی خانواده‌ها و زوجین توانایی انجام آن را ندارند.

درمان ناباروری همیشگی

هزینه های گزافی که برای داروها و همچنین استفاده از دستگاه های مختلف باید انجام شود باعث شده تا تعداد زوجین ناباروری که می ‌توانند از این روش ‌های درمانی استفاده کنند، کاهش یابد، البته علاوه بر هزینه، آسیب ها و مضراتی که به بدن زنان می رسد نیز، بسیار است. به همین علت است که گفته می‌ شود در حال حاضر زوجین نابارور با سطح درآمدی متوسط به پایین، سعی می کنند درمان ناباروری با داروهای گیاهی را امتحان کنند . علت این است که درمان ناباروری با طب سنتی بسیار ارزان قیمت تر از درمان های موجود در طب نوین است.

درمان ناباروری خوب


در صورتی که در روند درمان ناباروری با طب سنتی، مشکلاتی ایجاد شود و یا کودک سقط شود، هزینه زیادی از جیب زوجین به هدر نرفته است. هرچند این هزینه برای بسیاری از خانواده ‌ها ناچیز بوده و ترجیح می دهند از راهکارهای گران قیمت طب نوین برای درمان ناباروری خود استفاده نمایند.

بهتر است قبل از هر چیز زوجین به موارد مختلف فکر کرده و تحقیقاتی را به عمل بیاورند. با انجام این تحقیقات می توان با بهترین روش به درمان ناباروری رسید.


فایل صوتی

  • پادکست درمان ناباروری

    درمان ناباروری

  • درمان ناباروری مشکلی است که این روزها بسیاری از زوج های جوان درگیر آن هستند و آن ها را از داشتن بچه که شیرینی زندگی است محروم کرده است...


بهترین موادغذایی برای درمان ناباروری کدام است ؟

امروزه زوج های جوان، هزینه های هنگفتی برای درمان ناباروری به روش های مختلف پرداخت می کنند که بسیاری از این روش ها تاثیرگذار است. البته می توان با هزینه های بسیار پایین تر از بروز این مشکلات جلوگیری کرد. استفاده از عسل طبیعی یکی از بهترین گزینه هایی است که برای پیشگیری از ناباروری و درمان این مشکل پیشنهاد می شود. البته ترکیبات عسل طبیعی با برخی مواد دیگر می تواند روند درمان ناباروری را بهبود بخشد. و اما برای درمان نازایی چه بخوریم؟

درمان ناباروری بی زیان

حال به راهکار های عسلی برای درمان ناباروری می پردازیم:

آیا هر عسلی برای درمان ناباروری مفید است؟

وقتی از عسل صحبت می کنیم، منظورمان عسل طبیعی است. عسل تقلبی هیچ گونه خاصیتی نداشته و تازه مضرات فراوانی را برای بدن انسان دارد. عسل طبیعی است که می تواند بیماری های مختلف را درمان کرده و روند بهبود برای آن ایجاد کند. همچنین درمان نازایی با عسل غیرطبیعی امکان پذیر نیست. عسل غیرطبیعی نیز مانند عسل تقلبی برای انسان ضرر دارد. بهتر است اگر می خواهید از عسل برای خواص آن استفاده کنید، حتما به اصل بودن و طبیعی بودن آن دقت کنید.

شما به جای پرداخت هزینه های گزاف بهتر است عسل طبیعی خریداری کنید و با اطمینان بخورید تا از بروز ناباروری در خود جلوگیری کنید. ناگفته نماند که یک سری از عسل ها بر درمان ناباروری موثرتر خواهد بود. به عنوان مثال مصرف عسل تک گل کنار و عسل تک گل سیاه دانه در این باب بیشتر پیشنهاد می شود.

درمان ناباروری با عسل و لیمو


درمان ناباروری با عسل طبیعی چگونه انجام می شود ؟

عسل طبیعی خواص و ویژگی های منحصر بفردی دارد که می تواند از بروز ناباروری پیشگیری و جلوگیری کند. خواص درونی عسل باعث تنظیم هورمون های مختلف زنانه در بانوان و تقویت اسپرم در مردان شده و به همین علت درمان ناباروری با عسل طبیعی، گزینه مناسبی برای مردان و زنان است. دقت کنید ناباروری در زنان بسیار پیچیده است و اگر به صورت مداوم از عسل طبیعی استفاده شود، روند درمان ناباروری بهتر شکل خواهد گرفت.

مصرف عسل طبیعی به صورت شربت عسل آن هم روزانه و یا حداقل یک روز در میان، می تواند از بروز مشکلات ناباروری در زنان و همچنین کاهش قدرت اسپرم در مردان جلوگیری کند. شما می توانید برای شربت عسل خود تنوع ایجاد کنید و در برخی از روزها درون آن گرده گل بریزید. همچنین مصرف شربت عسل و آب لیمو تازه نیز می تواند اثرات فوق العاده ای برای درمان ناباروری داشته باشد. 

درمان ناباروری

مصرف عسل طبیعی به صورت تنها و یا با استفاده از نان نیز می تواند تاثیرات شگرفی برای درمان انواع بیماری ها به ویژه درمان ناباروری و پیشگیری از آن داشته باشد. بهتر است مصرف عسل را به صورت منظم در برنامه روزانه خود داشته باشید تا از بروز مشکلات مختلف جلوگیری کنید. 

آیا عسل بره موم در درمان ناباروری موثر است؟

بره موم یکی از محصولات ویژه زنبور عسل است که به خاطر خاصیت های فراوانی که دارد؛ در درمان بسیاری از بیماری ها از آن استفاده می کنند. امروزه ناباروری به یکی از بزرگ ترین مشکلات زوجین بدل شده است و ممکن است برخی قادر به پرداخت هزینه های گزاف برای پیشرفته ترین روش درمان ناباروری نباشند؛ از این رو به طبیعت روی آورده و با مواد طبیعی سعی بر درمان ناباروری با طب سنتی دارند.

بره موم یکی از بهترین راهکار هایی است که درمان ناباروری را به واقعیت بدل می سازد؛ بره موم فرآورده ای سنگین است که به تنهایی قابل مصرف نیست و برای مصرف باید محصولات فرآوری شده بره موم یعنی عسل بره موم و کپسول بره موم را مصرف کنید. استفاده مداوم و طولانی مدت از این محصول طبیعی باعث تقویت اسپرم ها شده و رحم را برای باروری آماده می سازد.

به این نکته توجه داشته باشید که اگر قصد باردار شدن و یا درمان ناباروری را دارید باید در ابتدا رحم خود را پاکسازی کنید یعنی اگر با مشکلی مواجه هستید و یا عفونتی، واژن و رحم شما را درگیر کرده است باید در ابتدا درمان شده و در نهایت با مشورت پزشک در رابطه با نحوه استفاده از بره موم و عسل بره موم اقدام  کنید.تاثیر عسل ژل رویال بر درمان ناباروری چیست؟

ژل رویال از مهم ترین و خاص ترین فراورده های زنبور عسل است. ژل رویال برای درمان ناباروری معجزه می کند. به ویژه در بانوان تاثیرات فراوانی دارد. ژل رویال را معجونی برای باروری مردان و زنان می دانند و حتی پزشکان نیز برای درمان ناباروری برای بیماران خود تجویز می کنند.

مصرف ژل رویال در درمان ناباروری از جمله پیشرفته ترین روش درمان ناباروری در طب سنتی به شمار می رود.

ژل رویال و مصرف آن مشکلاتی نیز دارد. بزرگترین مشکل برای استفاده از ژل رویال این است که این ماده فساد پذیر است. یعنی ژل رویال خیلی زود فاسد می شود و باید در دمای زیر صفر نگهداری شود. به همین علت مصرف آن با سختی های فراوانی مواجه است و هر لحظه ممکن است خراب شود.

برای برطرف کردن مشکل فاسد شدن ژل رویال، دانشمندان تحقیقاتی را انجام داده اند که بر اساس آن با مخلوط کردن ژل رویال با عسل، ضریب فاسد شدن آن را کاهش  می دهند. نتایج تحقیقات فوق العاده بود و به همین علت بیش از آنکه برای درمان بیماری ها از خود ژل رویال استفاده شود از عسل ژل رویال استفاده می شود.

عسل ژل رویال خواص فوق العاده ای برای درمان ناباروری دارد. این محصول، مخلوط دو داروی مجزا برای ناباروری است. در واقع عسل ژل رویال را می توان یک معجون خاص و فوق العاده برای درمان ناباروری دانست که می تواند تاثیرات شگرفی بر روی این مشکل داشته باشد.


درمان ناباروری با رویال


4 خاصیت مهم گرده گل بر درمان ناباروری چیست؟

گرده گل یکی دیگر از فرآورده های زنبور عسل است که به عنوان یک ماده مغذی برای بدن شناخته می شود. این ماده ارزشمند می تواند مزایای زیادی برای مسائل درمانی، بهداشتی، بهبود و بالا بردن توانایی سیستم ایمنی بدن، تقویت قوای جنسی و درمان ناباروری داشته باشد.

امروزه از گرده گل برای تقویت توانایی بارداری و درمان پروستات استفاده می شود که البته این مصرف باید تحت نظر پزشک صورت گیرد. برای مصرف راحت تر گرده گل بهتر است گرده گل را به همراه عسل استفاده نمایید.

حال به 4 خاصیت گرده گل برای باروری که در نهایت به درمان ناباروری در زوجین منجر می شود اشاره خواهیم کرد.


  •  افزایش توانایی بارور شدن در خانم ها با گرده گل و درمان ناباروری

درواقع ادعای این موضوع که حدود 96 درصد از مواد مغذی بدن در گرده گل انباشته شده است و تقریبا تمام نیاز های اساسی بدن را تامین می کند، دور از ذهن نیست و این ادعا با استفاده مداوم بیماران مختلف که به نتیجه های مثبت رسیده اند ثابت شده است.

استفاده از گرده گل برای زوجینی که قصد دارند تا به درمان ناباروری بپردازند، توصیه می شود زیرا این ماده مغذی می تواند مواد معدنی همچون کلسیم، آهن، روی، مس و دیگر مواد معدنی مورد نیاز بدن را تامین کرده و بدن سالم تری را برای باروری به شما هدیه دهد. گرده گل قدرت باروری خصوصا در زنان را افزایش داده و برای درمان ناباروری به کمک شما می آید.


درمان ناباروری با گرده

  •  افزایش ترشح هورمون زنانه استروژن با گرده گل 

هورمون استروژن که در بدن خانم ها ترشح می شود، نقش مهمی بر تحریک عملکرد تخمدان برای باروری دارد و سلامت تخمک ها و همچنین آزاد شدن به موقع آن ها را تضمین می کند. اهمیت این هورمون به همین دلیل است و باید آن را تقویت نمود؛ چرا که تاخیر در آزاد سازی تخمک و یا تخمک ضعیف، توانایی باردار شدن را نداشته و در نهایت منجر به ناباروری خواهد شد. اگر قصد باردار شدن دارید مصرف گرده گل را فراموش نکنید؛ چرا که این ماده به افزایش ترشح هورمون استروژن در بدنتان کمک زیادی می کند و مقاومت تخمک ها را افزایش می دهد.


  •  افزایش میل جنسی و بالا بردن ایمنی بدن با گرده گل در درمان ناباروری 

مصرف گرده گل با عسل، سبب افزایش میل جنسی در زوجین شده و سطح ایمنی بدن را افزایش می دهد. افزایش ایمنی بدن از آن جهت مهم است که از بروز برخی عفونت هایی که بارداری را مختل می سازد جلوگیری می کند چرا که ممکن است یکی از مواردی که باروری زوجین را با اختلال مواجه می سازد، برخی از عفونت ها باشد؛ بنابراین بهتر است قبل از اینکه به این مشکل بر بخورید، ایمنی بدنتان را بالا برده و سپس اقدام به فرزند آوری کنید.


درمان ناباروری چگونه انجام می گیرد ؟

یکی از مشکلات زوج های جوان امروزه بحث ناباروری یا درمان ناباروری می باشد زیرا این مشکل در چند دهه اخیر به علت مشکلات محیطی، ژنی و ... رشد چشمگیری کرده است و متاسفانه زوج‌های جوان زیادی به این مشکل گرفتار هستند و به دنبال راه های درمانی مناسب برای حل مشکل خود می باشد.

در این مقاله ما بهترین راه هایی که برای فائق آمدن بر این مشکل وجود دارد را معرفی کرده و به راحتی زوج ها را راهنمایی می‌کنیم .

درمان ناباروری

آشنایی با سلول های تولید مثلی مرد و زن :

 سلول های تولید مثلی سلول هایی هستند که دارای نوع خاصی از تقسیم به نام تقسیم میوز (تقسیمی که در آن تعداد کروموزوم های ژن ها به نصف مقدار اولیه کاهش می‌یابد) هستند. سلول های تولید مثلی هر کدام از جنس های مرد و زن دارای ۲۳ کروموزوم تکی هستند در صورتی که سلول های دیگر انسان دارای ۲۳ جفت کروموزوم یعنی ۴۶ کروموزم تکی هستند و تقسیم آنها از نوع میتوز(تقسیمی که در آن تعداد کروموزوم ها هیچ تغییری نمی‌کند) است.

سلول های جنسی یا تولیدمثلی یا Germcell ها در اندام های تولید مثلی (مرد در بیضه ها به زن در تخمدان ها) تولید می‌شوند. سلول های جنسی در مراحل اولیه به وجود آمدن تمایز نیافته هستند و توانایی تولید مثلی ندارند این سلول ها نیازمند شرایط خاصی از نظر هورمونی (مواد شیمیایی هستند که توسط اندام های خاصی تولید و بر بافت های هدف خاصی اثر می گذارند)  ومحیطی هستند. برای مثال در بیضه ها برای تمایز  و رشد مناسب این سلول ها دمای ۳۵ درجه نیاز است یعنی دمایی ۲الی ۳ درجه از دمای عادی بدن که ۳۷ درجه است پایین تر می باشد.

درمان ناباروری


سلول های جنسی طی روندهای مختلف و تقسیمات مورد نیاز به سلول های تمایز یافته تبدیل می‌شوند که این سلول های تمایزیافته در مرد با نام اسپرم و در زن با نام تخمک شناسایی می شوند.
باید توجه داشت که این روند رشد و تمایز سلول ها بسیار مهم می باشد و نقص در هر یک از این مراحل باعث ناباروری می شود .


اسپرم سلول جنسی تمایز یافته مرد است که دارای سر،گردن و دم می‌باشد و در هر یک از این قسمت ها اجزای مختلفی وجود دارد که نبود هر کدام یا درست عمل نکردن آنها توانایی تولید مثل و لقاح با تخمک را از اسپرم می گیرد.در سر اسپرم،هسته ای است که تمام ماده ژنتیکی و آنچه که باید به تخمک منتقل شود تا باعث ایجاد جنین شود،در داخل آن جای گرفته است.

درمان ناباروری


همچنین آنزیم های لیزوزومی خاصی در سر اسپرم وجود دارد که باعث می‌شود بتواند پوسته سفت تخمک را باز کرده و هسته خود را به داخل تخمک بفرستد.در گردن اسپرم میتوکندری وجود دارد.میتوکندری اندامکی است که با فرآیندهای تبدیل شیمیایی انرژی لازم برای حرکت اسپرم را فراهم می‌کند.
دم اسپرم به گونه ای است که امکان حرکت را به آن می‌دهد تا اسپرم در داخل دستگاه تولید مثل زن،به سمت تخمک حرکت کرده و با آن لقاح (فرآیند ترکیب سلول جنسی نر و ماده) یابد.
دم اسپرم در سلول های جنسی تمایز یافته تنها توانایی حرکت دارد و اگر اسپرم مراحل تمایز و تقسیمات خود را به درستی تکمیل نکند،دم آن قابلیت خرکت نخواهد داشت و اسپرم دچار ناباروری می شود.


مهم ترین دلایل ناباروری در بین افراد چیست ؟

ناباروری یک ناتوانی است که در ۱۰ تا ۱۵ درصد زوج ها دیده می‌شود.این ناتوانی، دلایل مختلفی دارد که می تواند مربوط به زن یا مرد باشد.در تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۴ در دانشگاه هانبورگ آلمان،ناباروری در حدود ۹/۵ تا ۱۸/۲ درصد در زوح های جوان،دیده می‌شود که در این میان، ۴۰ درصد آنها مربوط به مرد و ۴۰ درصد ناباروری مربوط به زن است و همچنین طیفی بین ۸ تا ۱۰ درصد مربوط به هر دو جنس می باشد.در این میان دلیل ۹۰ درصد از ناباروری ها شناخته شده اما ۱۰ درصد از آن ها دلیل مشخصی ندارند.

درمان ناباروری


ناباروری در زنان به چه دلایلی اتفاق می افتد ؟


1.اختلال در فرایند تخمک گذاری در زنان

اختلالات در تخمک گذاری عامل اصلی ناباروری در زنان به حساب می‌آید؛زیرا زمان نمی تواند به درستی فرایند آزادسازی تخمک برای لقاح را انجام دهد.
طبق ارزیابی به دست آمده از ۱۴۰۰ زوج نابارور بیان می کند که  ۳۸/۴ درصد از علل ناباروری در زن ها،مسئله اختلال در تخمک گذاری می باشد.
این نقص در زن با این علامت بروز می کند که فرد قاعدگی یا عادت ماهیانه نداشته یا سیکل قاعدگی او،کم و نامنظم است . برای درمان ناباروری در این مورد باید حتما به پزشک زنان مراجعه نموده و با مصرف داروهای مناسب این مشکل را حل نمایید .

درمان ناباروری

2. اختلال در لوله‌های فالوپ یا لوله‌ های رحمی

این نقص یکی دیگر از عوامل ناباروری زنان محسوب می‌شود که در آن لوله هایی که تخمک را از تخمدان به رحم می آورند یا همان لوله های فالوپ،به طور کامل یا ناقص،دچار بستگی می شوند.
در نتیجه اسپرم و تخمک نمی‌توانند به هم برسند تا لقاح انجام شود.

این اختلال ۳۱ درصد دلایل ناباروری زنان را به خود اختصاص می‌دهد و دلایل آن،می‌تواند عفونت یا التهاب آندومتر مثل سوزاک، سل، هرپس تناسلی یا چسبندگی لوله های رحم باشد. همچنین ممکن است در اثر حالت خاصی از رشد سلول های رحم به نام آندومتریوز ایجاد شود.
درمان ناباروری در این مورد از طریق روش هیستروسکوپی که یک روش آندوسکوپی تشخیصی داخل رحمی است انجام می پذیرد .

درمان ناباروری

3. اختلال در گردن رحم

ناهنجاری ایجاد شده در قسمت گردن رحم، یکی دیگر از دلایل این مشکل در زنان است. این ناهنجاری‌ ها می‌تواند به علل مختلفی روی دهد. عواملی مانند وارد شدن ضربه، نقص مادرزادی یا تومورهای خوش خیم و بدخیم گردن رحم که شیوع زیادی نیز دارند.
درمان ناباروری در این گزینه در بسیاری از موارد با دارو و یا خارج کردن پولیپ درمان می‌شوند و معمولا نیز بعد از درمان پولیپ مجددا بازگشت نمی کند.

درمان ناباروری

4.آندومتریوز

زمانی روی می دهد که در آن سلول های رحم که از نوع سنگفرشی هستند و آندومتر نام دارند رشد بیش از حد انجام داده و وارد لوله های فالوپ می شوند و باعث اختلال در روند تخمک گذاری می گردند. این مشکل ۱۳ درصد از دلایل ناباروری را به خود اختصاص می‌دهد.

درمان ناباروری

5. نقص سیستم ایمنی در زنان

نقص دستگاه ایمنی یکی دیگر از عوامل ناباروری محسوب می‌شود و چون محل و علت این نقص ایمنی مشخص نیست درمان ناباروری در این مورد بسیار دشوار است.
 در بعضی از موارد شدید، سیستم ایمنی زن اسپرم را به عنوان یک سلول بیگانه مانند میکروب تلقی کرده و علیه آن پادتن می سازد و مکانیسم های ایمنی را برای نابودی آن به راه می‌اندازد.
در مواردی دیگر این سیستم سلول های جنین و نوزاد را به عنوان بیگانه تلقی کرده و شروع به نابودی جنین در ماه های اول بارداری می کند.


درمان ناباروری

6. سندروم تخمدان پلی کیستیک

این سندروم یکی از سندروم های شایع در ناباروری زنان است که درآن تخمک گذاری متوقف می شود.
بعضی از دانشمندان این سندروم را جز اختلالات اصلی تخمک‌گذاری بیان می‌کند اما گروهی دیگر معتقدند که این سندروم یک حالت شایع تر از آن اختلال می باشد و عوارض بیشتری به همراه دارد.

درمان ناباروری

7. بعضی عوامل دیگر هم هستند که از لانه گزینی تخمک لقاح یافته در دیواره رحم جلوگیری می کند

این بدین معنی است که این عوامل مربوط به بعد از لقاح می‌باشند و مشکلی در روند رسیدن اسپرم به تخمک وجود ندارد.
باعث ناتوانی تولید مثل می گردد. واریکوسل از مواردی از که از شیوع زیادی در بین جوانان در سنین 18 تا 30 سالگی برخوردار است.

درمان قطعی ناباروری در مردان (با شناخت دلایلی که منجر به ناباروری مردان می شود ) :


1.اختلالات مربوط به اسپرم


درمان ناباروری در مردان

در بیضه های مرد اسپرم به صورت روزانه تولید شده و سپس به اپیدیدیم (لوله های پرپیچ وخم روی بیضه) منتقل می شود تا فرایند رشد و تکامل خود را کامل کند.
در اپیدیدیم است که اسپرم توانایی حرکت خود را به دست می آورد و فرایندهای تکامل خود را انجام می‌دهد .
اختلال در هر یک از این فرایندها تغییراتی را در اسپرم ایجاد می‌کند که باعث ناباروری مرد می‌شود. اگر اسپرم تعداد کافی هنگام انزال، شکل مناسب و حرکت لازم را نداشته باشد می گویند فرد عقیم است.
از جمله عواملی که در این بدشکلی یا غیر طبیعی بودن اسپرم نقش دارند می‌توان به عفونت هایی مثل اوریون اشاره کرد که توانایی تولیدمثلی مرد را مختل می‌کند.
طبق نتایج آماری ۴۰ درصد از مردانی که به اوریون مبتلا می شوند دارای اسپرم ضعیف و توانایی تولیدمثل سالم را ندارند.

2. اختلالات هورمونی

در تحقیقات انجام شده اختلالات هورمونی باعث ۳ تا ۸ درصد ناباروری ها می‌شود و درمان ناباروری را دچار مشکل می کنند. اختلال در روند ترشح هورمون تستوسترون یا FSH وLH از جمله این مشکلات است که هرکدام طیفی وسیع از عوارض را پدید می آورند.

3. مشکلات ایمنولوژی یا سیستم ایمنی

در این نقص سیستم ایمنی مانند MS شروع به  ساختن پادتن علیه سلول های خودی می کند. اما  این بار اسپرم را به عنوان عامل بیگانه شناخته می‌شود تا سیستم ایمنی سعی در نابودی آن می کند.

4. التهاب و تومورهای بیضه

این مورد نسبتا شایع هم هست و زیاد مشاهده می شود ولی خوشبختانه  تنها یکی از بیضه ها را درگیر می کند و این امید را می توان  داد که فرد با یک بیضه نیز می تواند توانایی تولید مثل خود را حفظ کند.

درمان ناباروری در مردان

5. مشکلات ایسکمیک یا عدم خونرسانی به بیضه

گاهی بیضه در داخل کیسه ی بیضه در اثر یک حرکت نابه هنجار دچار چرخش می شود و عروقی که به آن خون رسانی می کنند در اثر این چرخش بیضه بسته شده و خونرسانی به بیضه مختل می شود  و اگر این مشکل تا ۶ ساعت  برطرف نشود یا به پزشک مراجعه شود باعث مرگ و رفتن آن می شود و در این مورد درمان ناباروری دیگر کارآمد نمی باشد.

6. مشکلات مربوط به ساختارها

 بسته شدن مجاری حمل کننده اسپرم یکی دیگر از عوامل ناباروری در مردان است که اجازه خروج صحیح را به اسپرم نمی‌دهد. کم بودن هر یک از مواردی که اسپرم برای تغذیه استفاده می کند مانندمواد مترشحه از پروستات از عوامل دیگر ناتوانی جنسی مرد به حساب می‌آید.

7. واریکوسل

 در این حالت رگ های خون رسانی کننده به بیضه متسع شده و اسپرم بدون کیفیت تولید می شود که باعث ناتوانی تولید مثل می گردد. واریکوسل از مواردی از که از شیوع زیادی در بین جوانان در سنین 18 تا 30 سالگی برخوردار است.


درمان ناباروری در مردان


عوامل ژنتیکی ناباروری در هر دو جنس

بیماری های ژنتیکی مختلفی وجود دارند که باعث ناباروری در هر دوجنس می شود برای مثال سندروم ترنر که فقط مربوط به زنان است و بیمار به جای داشتن دو کروموزومX تنها یک کروموزوم X دارد یا سندروم کلاین که مربوط به مردان است و فرد یک کروموزوم X اضافی در ژن های خود دارد.
جوزف اریکسون محقق ناباروری دانشگاه پزشکی میشیگان می گوید: تعداد بی شماری از بیماری‌های ژنتیکی برای ایجاد ناباروری وجود دارند که ما تنها تعدادی از آنها را می‌شناسیم و بقیه همچنان ناشناخته هستند.

درمان ناباروری در مردان

کدام عوامل محیطی بر ناباروری تاثیر می گذارد ؟

عواملی مانند تغذیه نادرست یا مواد مخدر و الکل ها خود از عواملی هستند که در بعضی موارد برای زوج ها ایجاد ناباروری می کنند. از جمله عوامل دیگر قرار گرفتن در معرض  رادیو داروها یا اشعه یونیزان مورد استفاده در رادیوتراپی و رادیولوژی است که افراد باید از خطرات آنها آگاهی یابند.


تشخیص علل ناباروری برای شروع فرآیند درمان

برای تشخیص علت ناباروری ابتدا از مرد یک آزمایش کیفیت اسپرم گرفته می شود تا مورد بررسی قرار گیرد سپس آزمایش هایی برای بررسی سطح هورمون ها برای زن درخواست شده و پس از آن شروع به نمونه برداری یا بیوپسی از رحم و آندومتر می کنند که این کار به کمک سونوگرافی انجام می شود.


گاهی برای بررسی دقیق دستگاه تولیدمثلی زن یک تصویر از دستگاه تولید مثلی او با سونوگرافی یا هیستوساپلینگوگرافی یا HSG به کمک اشعه ایکس انجام می‌دهند.  زمانی که پزشک چیز غیر طبیعی در تصویر ببیند از آن نمونه برداری کرده و آزمایشات پاتولوژیک لازم را برای مشخص کردن ماهیت آن انجام می دهد و گاهی برای بررسی های ویژه تر رنگ آمیزی خاصی می شود و زیر میکروسکوپ الکترونی ببرسی می شود.

درمان ناباروری

در بعضی از موارد روش های بالا کارساز نبوده و پزشک نیاز به مشاهده زنده یا live دارد. در این هنگام برای مریض لاپارسکوپی درخواست می کند که با یک برش در بالای ناف دوربین را وارد رحم و لوله های رحمی برای بررسی می کنند.

درمان ناباروری زنان

درمان ناباروری در زنان به شکل های مختلف با توجه به مشکل بیمار انجام می شود.
به چند مورد از جدیدترین درمان ها اشاره می‌کنیم.

۱. درمان دارویی

 این درمان طیف خاصی از بیماران را شامل می‌شود و به طور معمول برای افراد با اختلال در تخمک گذاری تجویز می‌شود. پزشک معالج برای درمان ناباروری با این روش سعی در تحریک تخمدان ها برای تخمک گذاری دارد و داروهایی مانند گنادوتروپین و لتروزل را تجویز می‌کند.

این روش نیازمند این می باشد که مریض به طور پیوسته زیر نظر پزشک بوده و با نوع خاصی از سونوگرافی به نام سونوگرافی واژینال مورد بررسی قرار گیرد.


درمان ناباروری

۲. لقاح داخل رحمی یا IUI

در این مورد مشکل مریض در نرسیدن اسپرم به تخمک در لوله‌های رحمی می باشد. برای درمان ناباروری در این روش پزشک روز تخمک گذاری زن را جویا شده و سپس در این روز اسپرم را از مرد می گیرد و آن را شست و شو داده و با یک لوله پلاستیکی بلند از راه واژن به درون رحم تخلیه می کند تا اسپرم ها به سمت تخمک حرکت کرده و لقاح را انجام دهند.


درمان ناباروری

۳. لقاح خارج از رحمی یا IVF

 یک روش درمان ناباروری بسیار پرکاربرد و مشهور است و زمانی انجام می‌شود که پزشک بعد از تمام بررسی‌های خود نتواند دلیل ناباروری را مشخص کند. در این روش پزشک ابتدا داروهایی که تخمک گذاری را تحریک می‌کنند مانند گنادوتروپین و غیره را به زن می دهد.

درمان ناباروری

بعد با آزاد شدن تخمک یا آن ها را با سونوگرافی از راه واژن خارج کرده و در آزمایشگاه اسپرم های مرد را به آن اضافه کرده و روند لقاح مصنوعی را به راه می‌اندازد. بعد از انجام لقاح و تقسیمات لازم بعد از چند روز پزشک این بار تخمک لقاح یافته را به داخل رحم منتقل کرده تا لانه گزینی خود را انجام داده و فرآیند تولیدمثل ادامه یابد که این روش درمان ناباروری به دو صورت ZIFT و GIFT انجام می شود.


محصولات مرتبط

عسل کنار 500گرمی

عسل کنار 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
کپسول ژل رویال و جینسینگ

کپسول ژل رویال و جینسینگ

قیمت :1,500,000 ریال
کپسول بره موم

کپسول بره موم

قیمت :400,000 ریال
عسل بره موم 250 گرمی

عسل بره موم 250 گرمی

قیمت :385,000 ریال

نظرات (2)

    بد           خوب