درمان کبد چرب : 4 روش پیشگیری و درمان کبد چرب

امتیاز : از 0 نظر

درمان کبد چرب در طب نوین هیچ جایگاهی ندارد. کبد چرب بهتر است با طب سنتی و قرص های گیاهی درمان شود. تشخیص کبد چرب با آزمایش خون قابل تشخیص نیست به همین علت به آن بیماری خاموش گفته می شود. در ادامه در مورد علائم و انواع آن صحبت خواهیم کرد در صورت برخورد با این علائم حتما برای درمان کبد چرب اقدام نمایید.

آیا می دانید علت اصلی ابتلا به کبد چرب چیست؟

کبد چرب به یک اپیدمی تبدیل شده است. علت اصلی کبد چرب افراد خوراک ناسالم آن هاست. البته در کنار تغذیه ناسالم، استرس زیاد و موارد روحی و شوک های عصبی هم بر روی کبد تاثیر مستقیم خواهد داشت و باعث می شود کبد، چرب شود.

در کنار تغذیه ناسالم عادت های غذایی نادرست مانند بد موقع غذا خوردن و نجویدن درست غذا نیز تاثیر مستقیم بر کبد خواهد داشت.

در ابتدای مقاله می خواهیم با نمایش یک کلیپ در مورد کبد چرب و راه های درمان کبد چرب بیشتر بدانید.


4 نشانه ابتلا به کبد چرب

 • خستگی و بیحالی
 • کاهش وزن ناگهانی
 • حالت تهوع
 • احساس درد در ناحیه شکم

آیا فقط پرخوری، علت کبد چرب است؟

افراد چاق ممکن است بیشتر در معرض این بیماری قرار گیرند؛ ولی فقط پرخوری عامل ابتلا به کبد چرب نیست، سوء تغذیه نیز باعث چرب شدن کبد خواهد شد. حتی خانم های باردار نیز ممکن است در دوران بارداری به بیماری کبد چرب مبتلا شوند به همین دلیل تغذیه خانم های باردار باید کنترل شده باشد و در طول این مدت باید تحت کنترل مستقیم پزشک متخصص خود قرار گیرند و به صورت پیوسته سونوگرافی ها را انجام داده تا گرفتار این بیماری نشوند.

غذاهای فریزشده یکی از مهم ترین عوامل کبد چرب است. دکترهای تغذیه فقط فریز کردن گوشت، مرغ، ماهی و میگو را مجاز دانسته اند البته نه به صورت طولانی مدت؛ حتی گوشت هم بهتر است تازه مصرف شود. نگهداری حبوبات پخته شده، سبزیجات و غذاهای پخته شده در فریزر به هیچ عنوان توصیه نمی شود. میوه ها را در فصل خودش مصرف کنید. مصرف میوه ها در فصل غیر خودش برای کبد چرب مضر است.

فست فود و غذاهای آماده عامل اصلی چربی کبد می باشد. امروزه خوردن غذاهای فست و فود مانند همبرگر، پیتزا، استفاده از سوسیس و کالباس زیاد به ویژه در جوانان، به سرعت این بیماری رشد پیدا کرده است.


فقط 5 دقیقه برای آشنایی کامل با بیماری کبد چرب

در ادامه، با شنیدن پادکست درمان کبد چرب می توانید بیشتر با علل و عوامل آن آشنا شوید:


فایل صوتی

 • پادکست درمان کبد چرب

  درمان کبد چرب

 • کبد چرب به عنوان "چربی های اضافی انباشته شده در کبد" شناخته می شود و این آغاز مشکلاتی است که حتما باید مورد توجه قرار گیرد. روند درمان کبد چرب این گونه خواهد بود ...

همان گونه که در فایل صوتی شنیدیم برای درمان کبد چرب باید رژیم غذایی کنترل شده ای در زندگی داشته باشیم.
غذاهای فریزشده یکی از مهم ترین عوامل کبد چرب است. دکترهای تغذیه فقط فریز کردن گوشت، مرغ، ماهی و میگو را مجاز دانسته اند البته نه به صورت طولانی مدت؛ حتی گوشت هم بهتر است تازه مصرف شود. نگهداری حبوبات پخته شده، سبزیجات و غذاهای پخته شده در فریزر به هیچ عنوان توصیه نمی شود. میوه ها را در فصل خودش مصرف کنید. مصرف میوه ها در فصل غیر خودش برای کبد چرب مضر است.

فست فود و غذاهای آماده عامل اصلی چربی کبد می باشد. امروزه خوردن غذاهای فست و فود مانند همبرگر، پیتزا، استفاده از سوسیس و کالباس زیاد به ویژه در جوانان، به سرعت این بیماری رشد پیدا کرده است.


تاثیر تغذیه در درمان کبد چرب


ورزش + درمان کبد چرب

در این میان می توان به نقش ورزش در درمان کبد چرب اشاره نمود. فردی که دچار کبد چرب شده است می تواند با انجام ورزش به صورت مستمر (4-5 بار در هفته و هر بار 15-20 دقیقه پیاده روی) به همراه رژیم غذایی و استفاده از طب سنتی، کبد چرب خود را درمان کند.
بیماران باید بدانند ورزش در صورتی در بهبود درمان تاثیر گذار خواهد بود که به صورت مداوم باشد. ورزش اگر به گونه ای باشد که به بدن فشار بیاید و عرق کند، ضربان قلب تند شود و فرد به نفس زدن بیفتد، هم وزن پایین می آید و هم کبد چرب را بهبود می بخشد.


تاثیر ورزش دردرمان کبد چرب

منظور از گرید در کبد چرب چیست؟

کبد چرب از نظر میزان پیشرفت به 4 گرید تقسیم بندی می شود. گرید 1 تا 3 و در نهایت گرید 4 که به سیروز کبدی معروف است. نکته قابل توجه در مورد این گرید ها تبدیل یک گرید به گرید بالاتر و در روند درمان تبدیل گرید بالاتر به گرید پایین تر است. به نظر می رسد کاهش گرید هرچه بالاتر برود سخت تر و با مشکلات عدیده ای مواجه است. 

 • درمان کبد چرب گرید 1

گرید 1 کبد چرب ساده ترین نوع کبد چرب است. در واقع می توان گفت که اکثر افراد حداقل در ایران مبتلا به کبد چرب گرید 1 هستند و یا در آستانه مبتلا شدن به این بیماری اند. علت این موضوع نوع سبک زندگی غلط و استفاده از مواد غذایی ناسالم است. گرید 1 کبد چرب برای جوانان و میانسالان آنقدرها خطری نداشته و روند درمان کبد چرب گرید 1 نیز بسیار ساده است. با تغییرات در سبک زندگی، افزایش فعالیت روزانه و استفاده از برخی مواد دارویی گیاهی، کبد چرب گرید 1 قابل درمان است. البته درمان کبد چرب گرید 1 برای افراد کهنسال کمی خطرناک به نظر می رسد و احتمال درمان شدن آن نیز به شدت کم است. 

درمان انواع کبد چرب

 • درمان کبد چرب گرید 2

اما اگر از کبد چرب گرید 1 به سمت گرید 2 حرکت شود، آنگاه موضوع کمی بغرنج تر می شود. هم درمان کبد چرب بسیار سخت تر می شود و هم شرایط بیمار کمی پیچیده تر به نظر می رسد. به همین منظور است که در درجه اول بیمار مبتلا به کبد چرب باید سعی کنید وضعیت بیماری خود را در گرید 1 باقی نگه دارد تا به گرید 2 منتقل نشود. در واقع رفتن به پله دوم از کبد چرب، زنگ خطر بسیار بزرگی را برای سلامتی فرد به صدا در می آورد. هرچه سن و سال فرد بیشتر باشد، این خطر بیشتر احساس شده و درمان کبد چرب نیز با مشکلات و حتی خطراتی همراه است. 

تبدیل کبد چرب گرید 2 به 1 هم زمان می برد و هم رژیم غذایی خاص خود را می طلبد. فرد حتما باید زیر نظر پزشک معالج قرار گیرد تا به سمت گرید 3 از کبد چرب حرکت نکند. علاوه بر این فعالیت های منظم ورزشی و پرهیزات غذایی و در یک کلام تغییرات اساسی در سبک زندگی باید به طور جدی مورد توجه قرار گیرد. درمان کبد چرب گرید 2 اگر مورد توجه قرار نگیرد، بسیار سخت خواهد بود.

متاسفانه یکی از مشکلاتی که وجود دارد، عدم چک آپ سالانه و در افراد در معرض خطر، 6ماهه و 3 ماهه است. افراد در بسیاری از مواقع زمانی متوجه کبد چرب خود می شوند که در مرز گرید 3 قرار گرفته است و آنها از گرید 1 یا ورود به گرید 2 بی اطلاع بوده اند. درمان هرچه سریعتر، اثرات به مراتب بهتری برای بیمار دارد. به همین علت پیشنهاد می شود آزمایش های دوره ای در دستور کار تمامی افراد قرار گیرد تا ابتلا به کبد چرب یا دیگر بیماری ها سریعتر مشخص شود.


درمان کبد چرب گرید 3

 • درمان کبد چرب گرید 3

درمان کبد چرب گرید 3 دیگر به این سادگی ها نیست و نمی توان تنها با اصلاح سبک زندگی به بهبود آن امیدوار بود. البته نا امیدی از بیماری خود سم مهلکی است که نباید به این سرعت آن را نوشید، اما این هشدار برای افرادی است که در گرید 2 قرار دارند و برای درمان آن سهل انگاری می کنند. فردی که کبد چرب وی در مرحله گرید 3 قرار دارد در درجه اول باید سعی کند تا روند بدتر شدن بیماری خود را به سمت سیروز کبدی متوقف کند و در مرحله بعدی به فکر درمان بیماری خود بیافتد.

 • درمان کبد چرب گرید 4

سیروز کبدی مرحله ای از بیماری کبد چرب است که فرد باید پیوند کبد انجام دهد. راهکار دیگری در حال حاضر برای درمان کبد چرب وجود ندارد و تنها راه پیشگیری و پیشگیری و پیشگیری است. به همین علت باید این موضوع مرود توجه قرار گیرد تا فرد به این مرحله وارد نشود. 

با توجه به انواع گرید های کبد چرب اشاره شده در بالا، می توانید با مراجعه به پزشک از فرآورده های زنبور عسل برای درمان کبد چرب استفاده نمایید.

راه های درمان کبد چرب با داروهای گیاهی

در ادامه به راه های درمان کبد چرب به روش سنتی و با مواد طبیعی به دست آمده از زنبور عسل می پردازیم که پیشنهاد می کنم تا پایان با ما همراه باشید:

چگونه بره موم می تواند کبد چرب را درمان کند؟

بره موم یکی از فراورده های زنبور عسل است که خواص فوق العاده از خود نشان می دهد. این ماده در درمان کبد چرب و بسیاری از بیماری هایی که طب نوین از درمان آن عاجز است نقش دارد. بره موم یک ماده طبیعی شناخته می شود و عوارض چندان زیادی ندارد اما بهتر است برای درمان کبد چرب حتما برای مصرف با پزشک مربوطه یا طبیب طب سنتی مشورت های لازم انجام شود. 

بره موم ماده ای ساخته شده توسط زنبور عسل با استفاده از صمغ درختان است. صمغ درختان توسط زنبور جمع آوری شده و در درون پای وی تا کندو حمل می شود. پس از ورود به کندو، این صمغ به کمک زنبورهای دیگر از پای زنبور حامل صمغ جدا شده و با برخی مواد ترشح شده از زنبور ترکیب می شود تا به بره موم بدل گردد. در واقع با ترکیب این مواد با صمغ، صمغ ویژگی های اولیه خود را از دست می دهد و به ماده ای جدید به نام بره موم تبدیل می شود. این ماده است که برای درمان کبد چرب مورد استفاده قرار می گیرد.

شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد کاربرد بره موم در کندو و همچنین دیگر ویژگی های این ماده، به قسمت مقالات بره موم سایت ایران عسل مراجعه کنید.

استفاده از بره موم برای درمان کبد چرب یا دیگر بیماری ها به صورت خام کار صحیح و مورد قبولی نیست. به نظر می رسد معده انسان توانایی هضم این ماده را ندارد. به همین علت با استفاده از راهکارهایی، مولکول های سنگین موجود در بره موم را به صورت های مختلف شکسته و به ماده ای قابل هضم برای انسان تبدیل می کنند. 

عموما بره مومی که در دنیا عرضه می شود، بره مومی است که مولکول های آن با استفاده از الکل شکسته می شوند. به همین علت به این نوع بره موم بره موم الکلی می گویند. برای شکستن مولکول های بره موم و استفاده خوراکی از آن در درمان کبد چرب، به صورت سنتی بره موم را با الکل ترکیب کرده و سپس در فضای باز آن را می گذارند تا الکل آن تبخیر شود. هر چند این راهکار سالیان سال مورد توجه بوده است اما مشکلاتی مثل ورود گرد و خاک به بره موم و ... را دارد.

شرکت شهدینه گل ها با بهره گیری از متد روز دنیا، اقدام به تولید دستگاه فراوری الکلی بره موم نموده است. در این حالت استفاده از بره موم در درمان کبد چرب با اطمینان بیشتری صورت می گیرد. در واقع استفاده از بره موم تولید شده توسط این شرکت مشکلات آلودگی و یا ماندن الکل در بره موم را از بین برده است. 

 نقش بره موم در درمان کبد چرب

علاوه بر بره موم الکلی، بره موم آبی نیز چند سالی است در فاز تحقیقاتی و بعضا تجاری در زبان ها افتاده است. برای تولید ایننوع بره موم از سانتریفوژ های پر سرعتی استفاده می شود و بره موم و آب در درون این سانریفوژ با سرعت بسیار بالا می چرخند. گفته می شود، بره موم آبی خواص بیشتری نسبت به بره موم الکلی برای درمان های مختلف مثل درمان سرطان یا درمان کبد چرب دارد. به همین علت توصیه می شود برای درمان بیماری هایی مثل کبد چرب از بره موم آبی استفاده شود.

مکانیسم بره موم برای درمان کبد چرب به چندین صورت است. در واقع برای درمان کبد چرب، از خواص مختلفی از بره موم استفاده می شود. این خواص هر کدام به نوبه خود بر کبد چرب تاثیر گذاشته و در نتیجه درمان آن را حاص می شوند. هرچند به صورت قطع نمی توان گفت که مصرف بره موم باعث درمان کبد چرب می شود اما نتایج تجربی به دست آمده نشان از تاثیر مثبت این ماده بر این بیماری است.

اقدام اولی که بره موم در راستای درمان کبد چرب انجام می دهد، درمان این بیماری با کاهش التهابات کبد است. بره موم که به خواص ضد التهابی خود شهره است، می تواند التهابات ایجاد شده بر روی کبد چرب را کاهش داده و در نتیجه باعث درمان این بیماری شود. به همین علت است که توصیه می شود به صورت مداوم از بره موم برای درمان کبد چرب استفاده شود. ناگفته نماند که استفاده از بره موم برای درمان این بیماری باید زیر نظر پزشک متخصص یا طبیب خبره طب سنتی انجام پذیرد.

اما اقدام دوم بره موم برای بهبود بیماری کبد چرب، تنظیم آنزیم های کبدی است. بره موم به دلیل خواص درمانی که در درون خود دارد، می تواند باعث تنظیم آنزیم های کبدی شده و در نتیجه در روند درمان این بیماری نقش ایفا کند. اگر بره موم بتواند آنزیم های کبد را تنظیم کند، بیماری کبد چرب به صورت کامل درمان می شود و جای نگرانی نیست. البته عموما این تنظیم کردن تا حد خاصی اتفاق می افتد و باید در کنار آن برخی ملاحظات نیز انجام شود تا بره موم تمام توان خود را برای درمان کبد چرب به کار ببندد.


فایل صوتی

 • پادکست بره موم

  بره موم

 • بره موم خواص فوق العاده زیادی دارد و به همین علت در درمان کبد چرب و بسیاری از بیماری نقش ایفا می کند. یکی از نکاتی که در دوره مصرف بره موم باید مورد توجه قرار گیرد این است که ...

ماده ای شگفت انگیز در درمان کبد چرب (گرده گل)

گرده گل به عنوان یکی از محصولات خاص شناخته می شود که کاربردهای زیادی در درمان های مختلف دارد. یکی از مهمترین این کاربردها، درمان کبد چرب است. اثرات مختلف گرده گل بر کبد چرب به صورت هایی انجام می شود که روند درمان این بیماری را تسهیل کرده و آن را به عنوان یک بیماری تحت درمان قرار می دهد. از جنبه های مختلفی می تواند گرده گل بر درمان کبد چرب موثر واقع شود و به همین علت باید میزان و نوع استفاده از آن با دقت مورد بررسی قرار گیرد.

گرده گل از جمله موادی است که به صورت خالص مورد استفاده قرار می گیرد. یعنی نیاز به هیچ گونه فراوری ندارد. این ماده فوق العاده مغذی، از جمع آوری زنبور به دست آمده و با قرار دادن یک تله در ورودی کندو، جمع آوری می شود. گرده گل در همان موقع برداشت قابل مصرف است. زنبور گرده های گل های مختلف را در قسمتی از پای خود به نام سبد گرده جمع آوری و فشرده می کند تا در کندو به عنوان یک ماده انرژی بخش مورد استفاده زنبوران کارگر و نر واقع شود. 

همانطور که بیان کردیم، درمان کبد چرب به همراهی گرده گل انجام می شود. این بدین معناست که گرده گل به تنهایی نمی تواند درمان کبد چرب را به عهده بگیرد و برای اینکه بتوان از گزده گل به عنوان یک ماده موثر در درمان کبد چرب استفاده کرد، باید از مواد دیگری استفاده شود. برای مثال بره موم ماده فوق العاده ای برای درمان کبد چرب است که بهتر است درکنار آن از گزده گل استفاده شود.


درمان کبد چرب با گرده گل


یکی از دلایلی که گرده گل به عنوان یک ماده موثر در درمان کبد چرب به حساب می آید این است که این ماده یک مکمل غذایی است. به ویژه در بیماری کبد چرب که بسیاری از مواد غذایی ممنوعه به حساب می آیند، استفاده از گرده گل فوق العاده است.

در رژیم های غذایی تجویز شده برای بیماران مبتلا به کبد چرب، کم خوردن و ممنوع بودن برخی از مواد غذایی امری عادی به حساب می آید. علاوه بر اینکه بیماران مبتلا به کبد چرب باید تا می توانند در مصرف مواد خوراکی و غذایی رعایت کنند و تا می توانند کم خوردن را سر لوحه کار خود قراردهند، باید از خوردن برخی مواد غذایی پرهیز کنند. طبیعی است که عدم مصرف برخی مواد می تواند باعث کمبود آن ماده غذایی در بدن شود. به همین علت است که استفاده از مکمل های غذایی برای بیماران مبتلا به کبد چرب مطرح می شود.

همانطور که می دانید مکمل غذایی می تواند شیمیایی و یا طبیعی باشد. با توجه به اینکه کبد چرب بیماری حساس نسبت به مواد شیمیایی است، استفاده از مواد مکمل غذایی که به صورت شیمیایی تولید می شوند، کاری اشتباه است. گرده گل اما از بهترین مکمل های غذایی طبیعی است که به تنهایی بسیاری از مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز بدن را در دل خود جای داده است. 

گرده گل سرشار از مواد معدنی مختلفی است که هرکدام از آن ها به تنهایی می توانند بسیاری از کمبودهای ویتامینی و یا مواد معدنی را در بدن انسان برطرف کنند. برطرف شدن کمبودهای ویتامین و مواد معدنی در بدن خود به روند درمان کبد چرب کم کرده و از این منظر می توان گرده گل را یک ماده موثر در درمان این بیماری دانست.

استفاده از گرده گل البته باید همانند دارو، به صورت منظم و ادامه دار باشد. در طول دوره درمان که ممکن است تا یک سال هم به طول بیانجامد، پرهیزات غذایی و مداومت در مصرف گرده گل بسیار مهم و حائز اهمیت است. توجه داشته باشید که اثرات استفاده از گرده گل ممکن است مدت زمان زیادی به طول بیانجامد

نکته دیگری که در مورد مصرف گرده گل مورد توجه است، نحوه استفاده است. با توجه به اینکه گرده گل عموما بوی خاصی دارد، بهتر است برای مصرف حتما آن را در کنار ماده غذایی دیگر استفاده کنید. برای این کار ساده ترین کار مصرف گرده گل با شربت عسل است. پس از اینکه شربت عسل از دما افتاد، می توانید گرده گل را به آن اضافه کرده و هم بزنید. بعد از هم زدن شربت را میل کنید. البته راهکارهای دیگری نیز وجود دارد که از جمله آن ها می توان به پخت کیک با گرده گل و یا اضافله کردن آن با سالاد اشاره کرد. مصارف این مدلی از گرده گل، بوی خاص آن را می پوشاند و دیگر اذیت کننده نیست.

درمان کبد چرب


چگونگی تاثیر ژل رویال بر درمان!!

یکی از مواد شگفت انگیزی که به صورت صد در صد در بدن زنبور عسل تولید می شود، ژل رویال است. ژل رویال که در زبان فارسی به آن شاه انگبین گفته می شود، از جمله بهترین مواد درمانی است. علم امروز هنوز نتوانسته به بسیاری از جنبه های این ماده فوق العاده دست یابد. 

ژل رویال در کندو ویژگی درمانی نداشته و بیشتر به عنوان یک تغذیه برای لارو زنبور عسل و مهمتر از آن ملکه زنبور عسل کاربرد دارد. البته نقش حیاتی ژل رویال در رشد و نمو لارو زنبور عسل در روزهای آغازین زندگی و همچنین تغذیه زنبور ملکه برای تقویت و افزایش طول زندگی، بسیار مهم و حائز اهمیت است.

برای انسان اما ژل رویال ویژگی های خاص خود را دارد. البته به نظر می رسد هنوز ویژگی های این ماده برای انسان قابل درک نیست و بسیاری از خواص ژل رویال در درمان بیماری ها ناشناخته مانده که علت این موضوع نیز مواد ناشناخته درونی این ماده است.

درمان کبد چرب از جمله مواردی است که هنوز درمان آن با ژل رویال به اثبات نرسیده است. هرچند این موضوع اثبات علمی به همراه ندارد اما از نظر تجربی ثابت شده که ژل رویال می تواند در درمان این بیماری نقش داشته باشد. در واقع می توان به جرات بیان کرد که ژل رویال قدرت تاثیرگذاری بر روی کبد چرب را دارد؛ هرچند نمونه های موفقی از درمان کبد چرب وجود دارد که از موفق بودن این روش درمانی حکایت دارد.

به نظر می رسد یکی از دلایل تاثیرگذاری ژل رویال بر درمان کبد چرب، خواص چربی سوزی آن باشد. ژل رویال به دلیل مواد درونی خود به لاغری کمک شایانی می کند که یکی از مرسوم ترین راهکارهای مقابله با کبد چرب است. به همین علت ژل رویال هم برای لاغری و هم برای درمان کبد چرب مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این، چربی های قرار گرفته دور کبد که باعث چرب شدن آن می شود نیز با مصرف ژل رویال آب می شود. البته این موضوع به صورت کامل به اثبات نرسیده است اما مشاهدات چنین ادعایی را تصدیق می کند.

یکی دیگر از ویژگی های ژل رویال که هنوز برای دانشمندان به طور کامل به اثبات نرسیده است، اصلاح آنزیم های کبدی است. مصرف مداوم و البته دراز مدت ژل رویال می تواند اثرات خوبی بر روی آنزیم های کبدی داشته باشد. همانطور که می دانید یکی از دلایل به هم ریخته شدن وضعیت کبد، آنزیم های کبدی هستند. راهکارهای درمانی برای درمان کبد چرب همگی به منظور اصلاح این روند هستند. ژل رویال نیز قادر است تا به کمک کبد بیایید تا آنزیم های کبدی به حالت نرمال بازگردند.

نکته قابل توجه در درمان کبد چرب با استفاده از ژل رویال یا لااقل تاثیرگذاری ژل رویال بر این بیماری، نحوه استفاده از ژل رویال است. با توجه به اینکه ژل رویال قیمت بالایی دارد، برخی گمان می کنند که با استفاده از یک دوره مصرفی می توانند بر این بیماری غلبه کنند. این در حالی است که درصد بسیار پایینی از احتمال بهبودی پس از یک دوره مصرف ژل رویال به ثبت رسیده است. مداومت در مصرف این ماده گیاهی بسیار بسیار مهم و حائز اهمیت است و مبتلایان به بیماری کبد چرب باید به این نکته توجه کنند.


ژل رویال و درمان کبد چرب


ژل رویال به صورت های مختلفی قابل مصرف است. عسل ژل رویال یکی از بهترین روش های مصرفی ژل رویال است. با توجه به اینکه نگهداری ژل رویال باید در دمای زیر صفر باشد، نگهداری آن سخت است. به همین علت عسل ژل رویال که ترکیبی از ژل رویال با عسل است و ویژگی فسادپذیر در دمای محیط را ندارد، گزینه فوق العاده ای برای استفاده است. همچنین خود ژل رویال و کپسول ژل رویال برای درمان کبد چرب نیز موثر خواهد بود. 

دوز مصرفی ژل رویال برای درمان کبد چرب نیز باید زیر نظر پزشک یا طبیب طب سنتی باشد. اگر به بیماری های دیگری مبتلا هستید حتما با پزشک درمیان بگذارید تا دوز مصرفی ژل رویال برای درمان کبد چرب را مشخص کند.

رژیم غذایی با عسل طبیعی!

عسل طبیعی یکی از بهترین مواد شناخته شده در جهان است که به منظور درمان بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد. درمان کبد چرب با عسل طبیعی نیز از جمله مواردی است که از قدیم مورد توجه اطباء طب سنتی بوده است. طبیبان بزرگی که از قدیم از عسل به عنوان یک مرهم برای مشکلات کبدی استفاده می کرده اند، می دانستند که این ماده گرانبها می تواند چه تاثیرات فوق العاده ای بر روی التهابات کبد بگذارد. 

عسل طبیعی امروزه به عنوان یکی از مواد اصلی در رژیم غذایی افراد مبتلا به کبد چرب شناخته می‌شود. برای درمان کبد چرب در درجه اول از عسل به عنوان شیرین کننده جایگزین با شکر و قند که به نوعی مصنوعی هستند استفاده می گردد. این شیرین کننده ها عموماً مضرات بسیار زیادی برای کبد چرب دارند و در روند درمان کبد چرب اختلال ایجاد می کنند. به همین علت می‌ توان با جایگزین کردن عسل طبیعی به جای مواد شیرین کننده مصنوعی روند درمان کبد چرب را تسریع بخشید. 

همچنین عسل طبیعی با استفاده از مواد درونی خود به تنظیم آنزیم های کبدی کمک می کند. یکی از بزرگترین مشکلاتی که باعث می شود تا چربی کبد بیش از اندازه شود و به سمت اختلالات شدید در کبد و همچنین بروز سیروز کبدی شود، تنظیم نبودن آنزیم ‌های کبدی است. به نظر می ‌رسد یکی از بهترین موادی که می تواند بدون هیچ گونه ضرر و زیانی به تنظیم آنزیم های کبدی در درمان کبد چرب کمک کند، عسل طبیعی باشد. 

عسل طبیعی با قرارگیری در رژیم غذایی افراد مبتلا به کبد چرب کمک می‌ کند تا در درجه اول از پیشرفت کبد چرب به گریدهای بالاتر متوقف شود و کم کم آنزیم های کبد به حالت عادی خود برگشته و روند اثربخشی کبد به حالت قبل بازگردد. به نظر می ‌رسد درمان کبد چرب با استفاده از عسل طبیعی یکی از بهترین راهکارها به حساب آید. 

نکته قابل توجه ای که باید در مورد درمان با عسل بدان اشاره کنیم این است که شما باید به عسل طبیعی به عنوان یک دارو نگاه کنید تا بتوانید اثربخشی مناسب را در درمان کبد چرب از آن مشاهده نمایید. در واقع شما باید از عسل طبیعی به صورت منظم و به عنوان یک دارو استفاده کنید؛ نه اینکه هر زمان علاقه داشتید از این ماده طبیعی استفاده نمایید. نظم در مصرف عسل برای درمان کبد چرب و یا حتی پیشگیری از این بیماری بسیار مهم و حائز اهمیت بوده و باید مورد توجه افراد قرار گیرد.


نقش عسل در درمان کبد چرب


نکته دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که شما برای درک تاثیرات عسل بر درمان کبد چرب باید علاوه بر نظم، صبر و مقاومت در مصرف عسل طبیعی را مد نظر داشته باشید. مشخص است که برای اثر بخش بودن عسل بر درمان کبد چرب، باید یک دوره درمانی را طی کنید. این اثرات مثبت عسل درمانی به صورت آنی خود را نشان نمی دهند. توجه داشته باشید که هر چند عسل طبیعی به عنوان یک داروی گیاهی شناخته می شود؛ اما اثربخشی آن مدت زمان بیشتری نسبت به بسیاری از داروهای گیاهی برای درمان کبد چرب می برد. 

نکته پایانی که در مورد درمان کبد چرب با عسل طبیعی باید اشاره کنیم این است که موارد گفته شده و خواص ذکر شده از عسل برای بهبود بیماری کبد چرب تنها مربوط به عسل طبیعی است. در واقع عسل های تقلبی و عسل های غیرطبیعی هیچ گونه اثری برای درمان کبد چرب از خود نشان نمی دهند. همچنین این عسل ها ممکن است آسیب و ضرر و زیان نیز برای این بیماری داشته باشند. بهتر است در هنگام خرید عسل طبیعی دقت ویژه‌ ای به کار ببندید تا بتوانید یک عسل طبیعی و مرغوب را خریداری کنید. 

مطمئن باشید عسل های ارزان قیمتی که در فروشگاه های زنجیره ای به فروش می رسد، هیچ کدام عسل طبیعی نیست. اگر شما به عسل به عنوان یک دارو نگاه کنید، آن وقت بیشتر حاضر خواهید بود برای آن هزینه نمایید. عسل طبیعی با توجه به هزینه ‌هایی که برای زنبورداری وجود دارد، کالای ارزانی نیست. اگر بخواهید عسل طبیعی خریداری کنید، باید هزینه آن را بپردازید. اگر این هزینه را تقبل کرده و عسل طبیعی خریداری کنید، مطمئنا خیلی زود اثرات آن را مشاهده خواهید کرد. 

رژیم غذایی تا چه اندازه می تواند در درمان کبد چرب موثر باشد؟

همان گونه که در بالا اشاره شد رژیم غذایی در درمان کبد چرب نقش به سزایی دارد. اگر افراد مبتلا به کبد چرب، نمک، چربی و ... را از وعده های غذایی خود حذف کنند مطمئنا قادر خواهند بود این بیماری را ریشه کن کنند. در ادامه کلیپی از طرز تهیه سوپی از سبزیجات برای درمان کبد چرب وجود دارد. امیدواریم بتوانیم در این زمینه موثر واقع شویم. (فیلم آموزشی طرز تهیه سوپ سبزیجات)

محصولات مرتبط

عسل جعفری 500 گرمی

عسل جعفری 500 گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل بره موم 250 گرمی

عسل بره موم 250 گرمی

قیمت :385,000 ریال
عسل بره موم 250 گرمی

عسل بره موم 250 گرمی

قیمت :320,000 ریال
کپسول بره موم

کپسول بره موم

قیمت :400,000 ریال

نظرات (0)

    بد           خوب