درمان کولیت

امتیاز : از 0 نظر

در این مقاله می خواهیم در مورد کولیت روده، علل آن و راه های درمان کولیت صحبت کنیم.کولیت روده چیست؟

کولیت روده نوعی بیماری گوارشی است. کولیت روده، مشکل خود ایمن است که در روده به وجود می آید. در این حالت گلبول های سفید به اشتباه یک قسمت از بدن را به عنوان یک ناشناس تشخیص می دهند و به آن قسمت بدن حمله می کنند و به آن آسیب می رسانند. به عنوان مثال رماتیسم نیز بیماری خود ایمن است.

از علائم بیماری کولیت دل پیچه، اسهال و مدفوع خونی به صورت مداوم و بی دلیل، صدای شکم به صورت متناوب، کاهش غیر طبیعی وزن، درد در ناحیه شکم و ... است. اگر هر کدام از این علائم را داشتید حتما پیگیری نمایید.

کولیت روده چیست؟

در بیماری کولیت ممکن است همزمان با حرکات روده دردهای شدیدی در ناحیه شکم به وجود آید.

راه های تشخیص بیماری کولیت روده با آزمایش خون و کلونوزکوپی قابل تشخیص است. کلنوزکوپی مطمئن ترین روش در این بیماری می باشد. در صورت تشخیص حتما درمان آن را سریع شروع کنید به این دلیل، هر چه کولیت روده پیشرفت کند درمان و بهبود آن سخت تر خواهد بود.

این بیماری سطح های متفاوتی دارد. اگر درمان آن دیر شود و به آخرین سطح برسد که دیگر درمان روی آن جواب ندهد ناچارا روده بیمار باید جراحی شود و آن قسمت از روده جدا گردد، این جراحی هزینه بالایی دارد و در صورتی که فرد عمل نشود منجر به مرگ خواهد شد.

علائم بیماری کولیت روده

دلیل این بیماری هنوز به صورت قطع مشخص نشده و طب نوین نیز دلیل آن را به صورت کامل تشخیص نداده است. ولی پزشکان می گویند ممکن است یکی از عوامل به وجود آورنده بیماری کولیت، ارثی باشد و یا در اثر پایین آمدن سیستم ایمنی بدن، فرد به این بیماری مبتلا گردد.

استرس عامل بیماری کولیت نیست ولی آن را تشدید می کند پس افراد مبتلا به کولیت روده باید از استرس دور باشند.

طب نوین برای این افراد داروهایی تجویز می کند که توسط این دارو ها گلبول های سفید بدن تضعیف می شود ولی این گونه دارو ها مناسب نیست به این علت که سیستم ایمنی بدن ضعیف تر می شود و ممکن است قسمت دیگری از بدن دچار مشکل شود. به همین علت مصرف این دارو ها توصیه نمی شود.درمان کولیت روده

موردی که هم طب سنتی  و هم طب نوین آن را تایید می کنند پرهیز غذایی است.

مهم ترین عاملی که در درمان کولیت موثر است پرهیز از خوردن غذاهایی که باعث آسیب بیشتر به روده می شود. این افراد باید حجم وعده های غذایی را کم کرده ولی تعداد وعده ها را بیشتر کنند به عنوان مثال 5-6 وعده غذا با حجم کم مصرف کنند.

باید از مصرف غذاهای دارای فیبر زیاد و غذاهای سرخ شده خودداری شود. غذاهایی که باعث نفخ زیاد می شود مانند حبوبات و کلم برای این گونه بیماری ها ضرر دارد و باید کم تر مصرف شود. فردی که دارای بیماری عدم تحمل لاکتوز هست باید لبنیات را از وعده های غذایی کم کند و در صورت امکان بهتر است آن را کاملا حذف نماید.

لازم به ذکر است که الکل، قهوه و نوشیدنی های شیرین با شکر سفید می تواند علائم بیماری را بدتر کند.

بعضی خوراکی ها و موادغذایی ها وجود دارد که می توان با نخوردن آن ها به روند بهبود بیماری کمک کرد.

لبنیاتی مانند شیر دوغ، نوشابه، شکر سفید، مربا، ذرت و میوه هایی چون گرمک، طالبی، خربزه، هندوانه، کیوی، آناناس و انجیر برای بیماران مبتلا به کولیت مضر هستند.

غذاها و خوراکی های تند و تیز و یا سودازا برای بیماران مبتلا به کولیت ضرر دارند برای مثال می توان به بادمجان، سیر، ترشی، فلفل و زنجبیل اشاره نمود.

برای درمان کولیت بهتر است یک سری غذا ها مانند قورمه سبزی، آش رشته، خورشت لپه، ماکارونی، انواع فست فود مصرف نشود، این خوراکی ها علائم این بیماری را افزایش می دهند و درمان کولیت را به تعویق می اندازند.


برای شنیدن پادکست زنبورانه با ما همراه باشید.


فایل صوتی

 • پادکست درمان کولیت

  درمان کولیت

 • بیماری کولیت روده یکی از انواع بیماری های التهابی است. افراد مبتلا به بیماری کولیت، خیلی سریع از جامعه دل کنده و دچار افسردگی شود؛ چرا که گمان می کند راهی برای درمان وی وجود ندارد اما می توان با آن به زندگی ادامه داد. خنده و شادی از مهمترین عواملی است که می تواند کولیت را درمان کند. مصرف بره موم برای درمان این بیماری ضروری و مهم است اما تمام ماجرا نیست...

در ابتدای رژیم، نباید سبزی خام، پیاز، کلم، گوجه و خیار مصرف شود.

حبوبات نیز نباید استفاده شود؛ در صورت استفاده باید حتما 2-3 روز خیس خورده و پس از آن به صورت کامل پخته و سپس مصرف شود.

بهتر است میوه هایی مانند هلو به صورت پخته استفاده شود. مغزیجاتی مانند پسته، بادام، فندق، گردو در روز فقط 5-6 عدد مصرف گردد. گوشت های گوساله و گوشت قرمز برای بیماری کولیت ضرر دارد به جای آن باید از گوشت پرندگان استفاده کنید. دمنوش هایی که مسهل کننده هستند مثل دمنوش رازیانه مناسب نیستند.

علاوه بر پرهیزات گفته شده یک سری نکات دیگری نیز باید رعایت گردد که در ادامه به آن اشاره خواهد شد:

از خوردن میوه های ترش مثل مرکبات پرهیز کنید، آب کلردار ننوشید، در غذاها از لیمو عمانی استفاده نشود.

برای این گونه بیماری، روغن های سوخته، فست فود و چیپس مثل سم هستند و در صورت مصرف، درمان کولیت را به تعویق می اندازند.

در صورتی که موارد مربوط به تغذیه رعایت نشود بیمار باید حتما جراحی کند.

درمان کولیت عصبی

در بین بیماران مبتلا به کولیت یک سری اسهالی هستند و یک سری یبوست دارند؛ اگر فردی یبوست دارد باید حتما یبوست بیمار درمان شود.

افراد مبتلا به کولیت نباید خود را خسته کنند و استرس به خود وارد نمایند؛ استرس و خستگی باعث تشدید بیماری خواهد شد. برای درمان کولیت عصبی، افراد بیمار باید زندگی آرامی داشته باشند. نباید به سفرهای طولانی روند؛ تغییر آب و هوا و اقلیم این افراد را اذیت خواهد کرد.

در صورت رعایت این نکات و پرهیز غذایی، درمان کولیت امکان پذیر است.

اگر فرد مبتلا به بیماری کولیت روحیه خود را از دست دهد و خود را از جامعه ترد کند، دچار افسردگی خواهد شد. در اثر حاد شدن افسردگی استرس فرد زیاد می شود و بیماری کولیت تشدید می یابد.


درمان کولیت

افراد مبتلا به کولیت با شادی، آرامش و داشتن روحیه می توانند بیماری را درمان کنند و آن را از زندگی حذف نمایند.

درمان کولیت روده

بهتر است درمان کولیت روده به روش سنتی انجام گیرد. درمان سنتی کولیت کمی زمان بر است ولی اگر در مصرف دارو ها استمرار داشته باشید، مطمئنا جواب خواهید گرفت.

از داروهایی که درمان سنتی پیشنهاد می کند استفاده از بره موم است. 

از ویژگی های درمانی بره موم می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. کاهش التهاب روده
 2. تقویت گلبول های سفید

فایل صوتی

 • پادکست درمان کولیت

  پرهیزات غذایی در درمان کولیت

 • جالب است بدانید علم پزشکی نوین هنوز نتوانسته است به دلایل ابتلا به کولیت پی ببرد. به همین علت است که راه درمانی خاصی نیز برای آن توسط علم پزشکی ارائه نشده و تنها راهکارهایی برای جلوگیری از پیشرفت کولیت وجود دارد. برخی از دانشمندان نیز علت بروز این بیماری را غذا و آب ناسالم می دانند که این موضوع نیز هنوز به اثبات نرسیده است...

بره موم التهاب روده را کاهش می دهد و از پیشرفت کولیت جلوگیری می کند. همچنین بره موم گلبول های سفید را تقویت کرده و روند فعالیت گلبول های سفید را اصلاح می کند.

بره موم به این علت که از طبیعت تهیه می شود عوارض داروهای شیمیایی را ندارد و هیچ آسیبی به قسمت های دیگر بدن وارد نخواهد کرد.

قابل ذکر است که بره موم نباید خام مصرف شود و حل کردن آن در آب جوش نیز توصیه نمی شود؛ بره موم باید حتما فرآوری شود.

2 محصول ایران عسل برای درمان کولیت:

 1. کپسول بره موم
 2. عسل بره موم

بره موم باعث کاهش التهاب روده می شود و به این دلیل که کاملا گیاهی است به قسمت های دیگر بدن آسیبی وارد نخواهد شد.

ایران عسل اولین مجموعه در ایران است که به صورت کاملا مکانیزه بره موم را عصاره گیری کرده است و آن  را فرآوری می نماید. عصاره به دست آمده به 2 صورت مورد استفاده قرار می گیرد؛ یا به صورت پودر در آمده و به کپسول تبدیل می شود،و یا با عسل مخلوط شده و عسل بره موم به دست می آید.

ایران عسل برای درمان کولیت، درمان کبد چرب، درمان دیابت، درمان فشار خون، درمان کم خونی، درمان سرطان، درمان پروستات و تقویت قوای جنسی از پیشگامان تولید کننده و صادر کننده بره موم، ژل رویال، گرده گل و ... است.محصولات مرتبط

عسل آویشن

عسل آویشن

قیمت :400,000 ریال
عسل بره موم 250 گرمی

عسل بره موم 250 گرمی

قیمت :320,000 ریال
کپسول بره موم

کپسول بره موم

قیمت :400,000 ریال

نظرات (0)

    بد           خوب
فروشگاه شهدینه گلها