مکانیسم عسل در درمان کم خونی چگونه است؟

درمان کم خونی  یکی از مشکلاتی است که عموما بانوان با آن دست و پنجه نرم می کنند اما سراغ مردان نیز کم و بیش می رود. کاهش گلبول های قرمز خون می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند و باید به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد. بهترین راهکار نیز به جای خوردن دارو ها و قرص های شیمیایی ، مصرف مواد طبیعی است. مواد طبیعی ای که سرشار از آهن است بسیار سریع تر جذب بدن شده و نیاز و کمبودهای بدن را جبران می کنند. میوه ها و سبزیجات تازه، حبوبات، گوشت سفید و گوشت قرمز ، جگر و ... از جمله موادی است که افراد کم خون باید در وعده های غذایی خود بگنجانند.


یکی دیگر از بهترین گزینه ها که در درمان کم خونی نقش به سزایی دارد، درمان کم خونی با عسل است. البته گرده گل نیز تاثیرات فراوانی بر روند درمان کم خونی دارد.


عسل تاثیرات مختلفی بر روی بدن دارد و این امر بستگی به نوع مصرف شما دارد. اگر عسل را با آب ولرم مخلوط کرده و بنوشید، تاثیرات بسیار مفیدی بر روی تعداد گلبول‌های قرمز موجود در خون دارد. گلبول‌های قرمز خون مسئول انتقال اکسیژن موجود در خون به بخش‌های مختلف بدن هستند. عسل محلول در آب ولرم میزان هموگلوبین‌های خون را افزایش می‌دهد، هموگلوبین‌هایی که مانع کم‌خونی می‌شوند.


در این مقاله به سوالات زیر پاسخ داده می شود:

1) آیا درمان کم خونی در طب سنتی جایگاهی دارد؟

2) آیا درمان کم خونی با عسل های دارویی ( عسل تک گیاه) امکان پذیر است؟

3) آیا ترکیب عسل با ژل رویال، بره موم و گرده گل در درمان کم خونی موثر است؟

4) آیا ورزش برای درمان کم خونی می تواند مفید باشد؟

5) آیا راهی طبیعی برای روند بهتر درمان کم خونی می شناسید؟ (فیلم آموزشی طرز تهیه شربت سلامتی برای رفع کم خونی)


نگاهی کوتاه به کم خونی در کلیپی 1 دقیقه ایآیا کم خونی با عسل امکان پذیر است؟

درمان کم خونی با عسل هایی چون عسل گیاه گون امکان پذیر خواهد بود، این گیاه تامین کننده آهن، ویتامین C و ویتامین B بدن می باشد. عسل دیگری که در این زمینه بسیار مفید است عسل آویشن است. عسل مغز و عسل مریم گلی نیز در راستای درمان کم خونی بسیار موثر است. پس برای درمان کم خونی مصرف عسل های نام برده تاثیر فراوان خواهد داشت.


کم‌خونی ناشی از فقر آهن هنگامی بروز می‌کند که میزان آهن موجود در برنامه غذایی یا جذب آن کافی نیست و ظرفیت انتقال اکسیژن موجود در خون به کمتر از حد معمول کاهش یابد. کم‌ شدن ظرفیت اکسیژن‌ رسانی منجر به خستگی مفرط، تنگی نفس و گاهی افسردگی و مشکلات دیگر می‌شود. عسل با ایجاد ظرفیت برای انتقال اکسیژن خون، این قبیل مشکلات را خنثی می‌کند.

اکسیژن کافی در خون حقیقتا مهم است زیرا تعیین کننده سطح سلامت بدن است و سهولت بازسازی سلول‌های بدن در گرو میزان اکسیژن موجود در خون است. تحقیقات اولیه در این زمینه نشان از تاثیر عسل روی درمان فشار خون یا فشار خون بالاست. به طور سنتی، عسل را برای کاهش تاثیرات منفی افت فشار خون یا فشار خون پایین مصرف می ‌کردند.


همچنین شواهدی مقدماتی دال بر اینکه عسل مانع از کم شدن تعداد گلبول ‌های سفید خون در بیمارانی که متحمل شیمی‌ درمانی‌ هستند وجود دارد. در آزمایشی که بر روی تعداد محدودی از بیمارانِ متحمل شیمی‌درمانی که با خطر کمبود گلبول‌ های سفید خون مواجه بودند صورت پذیرفت، مشخص شد که در ۴۰٪ از آنها بعد از مصرف روزانه ۲ قاشق چای‌ خوری عسل در طی دوره شیمی‌درمانی خطرعود کمبود گلبول سفید خون از بین رفته است.


عسل و درمان کم خونی


تاثیر شگفت انگیز 2 عسل دارویی در درمان کم خونی!!

عسل تک گل به عسل هایی گفته می شود که بیش از 50 درصد شهد جمع آوری شده توسط زنبور عسل، از یک گل خاص باشد. گاهی این عدد تا 90 درصد هم پیش می رود و به همین علت نمی توان درصد خاصی را برای آن بیان کرد. عسل های تک گل بیشترِ خواص گل غالبی که بر روی آن نشسته اند را با خود به همراه دارند. این نوع عسل ها را عسل دارویی یا عسل گیاهی نیز می نامند که هر کدام برای درمان چندین بیماری مثل درمان کم خونی، درمان فشار خون و برخی موارد دیگر به کار گرفته می شوند. 


1) عسل تک گیاه کنار

یکی از عسل های فوق العاده برای درمان کم خونی، عسل کنار است. این نوع عسل خواص متعددی دارد و حتی برخی آن را عسل جنسی نیز می نامند؛ چرا که در تقویت قوای جنسی نقش بسیار زیادی ایفا می کند. عسل کنار در کنار خاصیت برای قوای جنسی و جسمانی، عسلی تخصصی برای درمان کم خونی محسوب می شود. استفاده از عسل کنار می تواند مشکل کمبود آهن را در بدن برطرف کند و به جذب آهن بیشتر توسط مواد غذایی به بدن کمک کند.


2) عسل تک گل قنقال

عسل قنقال نیز از جمله عسل های تک گل است که به صورت تخصصی بر روی درمان کم خونی و بهبود آن نقش دارد. این عسل که از گیاه قنقال بدست می آید، خواص شگرفی دارد که یکی از مهمترین آن ها درمان کم خونی است. توجه داشته باشید که استفاده از این عسل باید به دقت و با نظم انجام شود تا خواص لازمه را به بدن برساند. البته توجه داشته باشید که این عسل را باید از مراکز معتبر توزیع کننده عسل تهیه کنید تا از تک گل بودن آن مطمئن شوید.


فایل صوتی

 • عسل درمانی

  عسل درمانی

 • عسل مهم ترین فرآورده زنبور عسل است که تقویت کننده قوای بدن است و نه تنها در درمان بیماری ها نقش به سزایی دارد. بلکه می تواند در پیشگیری بیماری های مختلف موثر باشد. از دیگر فرآورده های زنبور عسل، برموم ، ژل رویال، گرده گل، موم، نیش و زهر زنبور عسل است که در این پادکست به معرفی تک تک آن ها می پردازیم...

برای درمان کم خونی چه بخوریم ؟!

عسل های ترکیبی به عسل هایی گفته می شود که از ترکیب عسل با ماده ای دیگر بدست می آید که ممکن است به صورت همگون و یا ناهمگون با هم مخلوط شده باشند. عسل نارگیل از جمله ترکیبات همگون و عسل مغز و عسل انجیر از جمله عسل های ناهمگون هستند که در درمان کم خونی نقش دارند.

عسل نارگیل که از ترکیب عصاره نارگیل تازه با عسل طبیعی بدست می آید، عسلی فوق العاده است. این عسل با توجه به ترکیبات عسل طبیعی و همچنین نارگیل، باعث خونسازی بیشتر در بدن شده و آهن و مواد معدنی مورد نیاز بدن را تامین می کند. 


ترکیب نارگیل با عسل

یکی از عسل های ترکیبی فوق العاده استفاده از عسل نارگیل در درمان کم خونی است. ترکیب و میکس عسل با نارگیل تازه محصولی خوشمزه و تازه را در اختیار افراد قرار می دهد که باعث درمان بسیاری از بیماری ها می شود. این معجون شبیه به شکلات صبحانه است اما نه تنها ضرر ندارد بلکه خواص درمانی نیز دارد.

البته باید در تهیه این معجون از نارگیل تازه و عسل مرغوب استفاده شود تا تاثیرات خود را بر روی درمان کم خونی نشان دهد. همچنین استفاده از عسل طبیعی در این ترکیب بسیار مهم است. شرکت شهدینه گلها به خاطر ساده کردن مصرف این ترکیب، اقدام به تولید ترکیب عسل نارگیل نموده است. همانطور که گفته شد این ترکیب می تواند جایگزین مناسبی برای شکلات صبحانه باشد و از بروز کم خونی در کودکان جلوگیری کند؛ چرا که عموما کودکان به چنین سبک خوراکی هایی علاقه بیشتری نشان می دهند.

در صورتی که می خواهید از این عسل های ترکیبی برای درمان کم خونی استفاده کنید، باید در مصرف آن مداومت به خرج دهید. البته باید توجه داشته باشید که استفاده همزمان از هر 3 این محصولات نیز می تواند راهکار خوبی برای درمان کم خونی باشد. توجه کنید که اثرگذاری این محصولات هم به مداومت و هم به نظم در مصرف نیاز دارد.  

عسل نارگیل و درمان کم خونی


عسل مغز و عسل انجیر نیز خواص زیادی دارند که درمان کم خونی از جمله آن ها است. همانطور که می دانید، انجیر یک خون ساز طبیعی است که مواد معدنی بسیار زیادی در خود جای داده است و در ترکیب با عسل خاصیت آن برای درمان این بیماری افزون تر می شود. همچنین مصرف ترکیب عسل با مغزهایی چون گردو، بادام، پسته و ... باعث خونسازی بیشتر در بدن می شود. به نظر می رسد این ترکیب یک معجون یا سوپرفود بی نظیر است که نمی توان به این سادگی ها از کنار آن عبور کرد. این سه ماده ترکیبی با بهترین کیفیت در فروشگاه ایران عسل موجود هستند.


عسل طبیعی + مغزیجات

یکی دیگر از ترکیبات عسلی که برای درمان کم خونی مورد استفاده قرار می گیرد، عسل مغز است. استفاده از عسل و مغز به عنوان یک سوپرفود می تواند مشکلات کم خونی را در افراد کاهش دهد. البته اینکه چه مغزهایی در این عسل به کار رفته باشد هم مهم است.

استفاده از پسته به عنوان یک خشکبار خون ساز بسیار مهم است. پسته تاثیرات شگرفی در خون سازی و رساندن مواد معدنی به ویژه آهن به بدن انسان دارد. همچنین بادام و بادام هندی نیز نقش بسزایی در روند درمان کم خونی دارند. فندق و گردو نیز به عنوان مواد غنی از مواد معدنی می توانند کمک بسزایی در درمان کم خونی داشته باشند.


البته ناگفته نماند که غوطه ور ماندن عسل در مغزهای گفته شده می تواند خواص این معجون را برای درمان کم خونی بیشتر کرده و مصرف آن را نیز ساده تر کند. به همین علت شرکت شهدینه گلها اقدام به تولید یک محصول خاص به نام عسل مغز کرده است. مغزهای به کار رفته در این معجون مغزهای اعلا و درجه یک هستند. همچنین عسل طبیعی مرغوب به کار رفته نیز باعث شده تا این محصول به عنوان یک محصول مناسب برای درمان کم خونی شناخته شود.


عسل مغز و درمان کم خونی


ترکیب دو خوراکی مفید (عسل و انجیر)

ترکیب عسل و انجیر این دو خوراکی شگفت انگیز تاثیر شگرفی در درمان کم خونی دارد. انجیر سرشار از آهن است و تاثیر فوق العاده خوبی در درمان بیماری هایی که به کمبود آهن مرتبط هستند دارد. به همین علت است که ترکیب عسل و انجیر در درمان کم خونی نقش فوق العاده ای ایفا می کند. 

ترکیب عسل و انجیر و ماندن انجیر در عسل باعث ترکیب شدن این دو ماده خون ساز می شود. این معجون خواص فوق العاده ای داشته و برای درمان انواع بیماری ها به ویژه کم خونی مورد استفاده قرار می گیرد. توجه داشته باشید که میل کردن عسل و انجیر به صورت مجزا با خوردن انجیر غوطه ور در عسل کاملا متفاوت است.


شرکت شهدینه گلها و سایت ایران عسل، با استفاده از عسل طبیعی و همچنین انجیر دست چین شده، اقدام به تولید عسل انجیر با کیفیت نموده است. شما با مصرف این محصول با خیال راحت به روند درمان کم خونی کمک خواهید کرد.


عسل انجیر و درمان کم خونی


عسل و گرده گل؛ درمان کم خونی با سرعت بیشتر

باید بدانید که استفاده از عسل و گرده گل به همراه هم نیز می تواند در درمان کم خونی تاثیرگذار باشد. همچنین مصرف مداوم این موارد برای پیشگیری از کم خونی نیز موثر است و نقش گرده گل بر درمان کم خونی را نمی توان نادیده گرفت.

گرده گل یکی از مواد مهم موجود در کندوی زنبور عسل است که کاربرد فراوانی برای تغذیه زنبورها دارد. این ماده در بدن زنبور قرار می گیرد و پس از بازگشت زنبور به کندو آن را در کندو ذخیره می کند. گرده گل برای برای باروری گل های ماده از گل نر جدا می شود و زنبور آن را گرفته و به کندوی خود می برد.

این ماده به معنی پودر نرم است که از بساک گیاهان گل دار گرفته می شود. این گرده ها که در تولید مثل گیاهان بسیار اهمیت دارد و به عنوان اندام تولید مثلی نر ایفای نقش می نمایند، توسط حشرات و باد در میان گل ها انتقال می یابند و به همین علت است که نسل گیاهان تداوم می یابد.


جمع آور این دانه ها کار بسیار مشکلی است ولی زنبور عسل به آسانی این کار را انجام می دهد و با پنجه ها و پاهای خود، آن را جمع آوری و حمل می کند، در این حین مقداری از این گرده ها که به موها و پاهای زنبور عسل می چسبد باعث افزایش راندمان کار گرده افشانی در گیاهان می شود، که در زمینه محصولات کشاورزی بسیار موثر است. به قدری نقش زنبور عسل در گیاهان و عمل گرده افشانی مهم است که به جرات می توان گفت اگر نسل زنبورها در زمین منقرض شوند نسل گیاهان نیز بر روی کره زمین برداشته خواهد شد.

گرده گل مقدار بسیاری پروتئین دارد و برای انسان در بیماری هایی چون درمان پروستات، درمان کم خونی، درمان فشار خون و ... بسیار تاثیر گذار است.

فایل صوتی

 • پادکست گرده گل

  گرده گل

 • گرده گل با ویژگی های درونی خود به یک کاهنده طبیعی التهاب بدل شده است و می تواند التهاب های بدن انسان را کاهش دهد. یکی از دلایلی که گرده گل برای درمان کم خونی مورد استفاده قرار می گیرد این است که این ماده می تواند ...


نقش منحصر به فرد عسل بره موم در کم خونی

بره موم یکی از مواد فوق العاده در درمان بیماری های مختلف است. این ماده حیات بخش که توسط زنبور عسل تهیه می شود، به دلیل خواص درونی خود توانسته نقش فوق العاده ای در درمان کم خونی داشته باشد. البته مشخص است که خود این ماده به تنهایی نیز در کم خونی تاثیر دارد و می توان به کم خونی در روند درمان کمک کند، اما ترکیب این ماده با عسل نقش بره موم را در روند درمانی افزایش می دهد.

بره موم در کندو به عنوان یک ضدعفونی کننده قوی عمل می کند. این ماده توانایی کشتن میکروب های درون کندو را دارد و به همین علت است که عسل و دیگر مواد درون کندو هیچگونه میکروب یا باکتری را در درون خود جای نمی دهند. اما بره موم در خارج از کندو اثرات فوق العاده ای دارد که یکی از نمونه های آن همین درمان کم خونی است. ترکیب عسل بره موم به عنوان یک ترکیب فوق العاده شناخته می شود که به صورت فوق العاده یا می تواند در درمان های مختلف به ویژه درمان کم خونی اثربخش باشد.


تحقیقات جدیدی در زمینه نقش بره موم در درمان کم خونی انجام شده است. این تحقیقات نشان می دهد که بره موم نقش فوق العاده ای در زمینه برطرف کردن مشکلاتی که منجر به کم خونی می شود دارد. همچنین بره موم به عنوان یک ماده مغذی شناخته می شود که می تواند به سادگی در درمان بسیاری از بیماری ها به ویژه درمان کم خونی موثر واقع شود.


اگر به دنبال علت به وجود آمدن کم خونی باشید و بعد خواص بره موم را به طور کامل درک کنید، به تاثیر شگفت انگیز بره موم بر درمان کم خونی اطمینان می یابید. لازم به ذکر است که استفاده از بره موم برعکس قرص های شیمیایی مثل قرص آهن، نه تنها ضرری برای بدن ندارد بلکه با تنظیم هورمون ها و موارد دیگری در بدن، از بروز بیماری های مختلف جلوگیری می کند.
ترکیب عسل با عصاره بره موم می تواند به اثرات شگفت انگیزی برای درمان کم خونی بیانجامد. دقت کنید که استفاده از عسل بره موم باید به صورت محدود باشد، چرا که عسل بره موم بسیار قوی و انرژی زا است و به شدت گرم است. میزان کمی از عسل بره موم را به صورت شربت عسل بره موم یا به تنهایی و بدون اضافه کردن آب میل کنید.


برای اطمینان یافتن از مضر نبودن بره موم و عسل در درمان کم خونی، بهتر است قبل از مصرف ترکیب عسل بره موم، حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید. البته برخی از پزشکان در برابر مواد طبیعی واکنش منفی از خود بروز می دهند اما پزشکان متعهد طب نوین منطقی تر با اینگونه مواد و اثرات آن برخورد می کنند.


عسل بره موم و درمان کم خونی


یکی از جدیدترین راه درمان کم خونی؛ ژل رویال و عسل

ژل رویال یکی از مواد دیگری است که توسط زنبور عسل تهیه می شود و می تواند در روند درمان کم خونی موثر باشد. شاید اسم این ماده به گوشتان آشنا باشد. ژل رویال یا همان شاه انگبین غذای ملکه کندو است. همین ماده باعث می شود تا ملکه هم جثه بزرگتری داشته باشد و هم عمری چند برابری نسبت به دیگر زنبوران را تجربه کند. از ژل رویال در ساخت انواع داروهای گیاهی استفاده می شود و در روند درمان کم خونی و دیگر بیماری ها اثربخش است.

یکی از مشکلات ژل رویال فاسد شدن سریع آن در دماهای بالای صفر درجه است. به همین علت حمل و نقل و نگهداری ژل رویال کار سختی به نظر می رسد. کارشناسان بزرگ در دنیا به دو نتیجه رسیده اند. یکی پودر کردن ژل رویال از طریق تبخیر آب موجود در آن و دیگری ترکیب این ماده با عسل! هر دو این روش ها باعث حفظ خواص ژل رویال و کمک به عدم فساد پذیری آن می شود.


ژل رویال نیز یکی از بهترین موادی است که برای درمان کم خونی به کار گرفته می شود. این ماده ویژه می تواند مواد معدنی بسیار زیاد شناخته شده و شناخته نشده را به بدن انسان وارد کند. همین ژل رویال تنظیم کننده عملکردهای مختلف در بدن است و به همین علت به عنوان معجزه ای از طبیعت در درمان بسیاری از بیماری ها کاربرد دارد.
ترکیب عسل ژل رویال به عنوان یکی از قوی ترین داروها برای درمان کم خونی به کار گرفته می شود. این ترکیب، فوق العاده انرژی زا است و باید به صورت محدود مصرف شود. عسل ژل رویال ویژگی منحصر بفردی دارد و آن اینکه شما به هیچ عنوان نگران فاسد شدن ژل رویال نیستید و با خیال راحت می توانید از خواص ژل رویال به همراه عسل بهره مند شوید.


ترکیب عسل و ژل رویال خواص فوق العاده ای را برای درمان کم خونی به ارمغان می آورد. همانطور که می دانید و در بالا نیز به صورت مفصل در مورد آن صحبت کردیم، بیماری کم خونی به دلایل مختلفی ایجاد می شود. یکی از این دلایل کمبود مواد معدنی در بدن انسان است که ژل رویال دقیقا برای درمان این بیماری بر روی این نقطه دست می گذارد. ژل رویال سرشار از مواد معدنی مختلف به ویژه آهن است که می تواند این مواد را به بدن انسان منتقل کند. البته عسل ژل رویال که دوز بالایی از ژل رویال را در درون خود جای داده است، اثرات بسیار زیادتری دارد.

البته ناگفته نماند که استفاده از چنین موادی نیاز به مداومت در مصرف و نظم در استفاده دارد. شما با یکبار و یک دوره مصرف عسل ژل رویال درمان نخواهید شد. برای درمان کم خونی به روش های طبیعی، مدت زمان زیادی نیاز است.


ژل رویال


2 نکته اثر گذار در تسریع درمان

در این مقاله به نکاتی مهم و حیاتی برای درمان کم خونی اشاره کردیم. این نکات می توانند برای درمان این بیماری موثر باشند. البته همانطور که بیان شد، درمان این بیماری با استفاده از عسل، کم خطر ترین و همچنین کم عوارض ترین راهکار درمانی برای آن است. درمان های شیمیایی موجود عموما مشکلات زیادی دارند و یا به صورت آنی و یا به صورت دراز مدت عوارض جبران ناپذیری برای بدن به ارمغان می آورند.

یکی از نکات مهمی که بر عسل درمانی در درمان کم خونی اثر گذار است، همین استفاده از قرص ها و موارد مختلفی است که برای کم خونی مورد استفاده قرار می گیرد. البته مشخص است که نمی توان به یکباره این قرص ها را قطع کرد چرا که یکی از ویژگی های قرص های شیمیایی، اعتیاد بدن فرد به آن است. 


 1) عسل سیاه دانه

به همین منظور باید با توجه به نکاتی سعی کرد استفاده از برخی قرص هایی که ضرر بیشتری دارند در روند درمان کم خونی با عسل، کاهش پیدا کند. در صورتی که فرد بتواند این قرص ها را با یک شیب ملایم کاهش دهد، احتمال تاثیر عسل درمانی برای درمان این بیماری بیشتر خواهد شد. البته بهتر است در مورد این موضوع و کم کردن قرص های مضر شیمیایی، حتما با یک طبیب حاذق طب سنتی مشورت شود. 

برخی اطبا طب سنتی به اشتباه معتقدند که به یک باره باید حذف قرص های شیمیایی اتفاق بیافتد، این درحالی است که تجربه نشان می دهد به ویژه در بیماری هایی که پیشرفت زیادی داشته است، این کار نتیجه عکس خواهد داد. پس سعی کنید برای درمان کم خونی خود تا جای ممکن قرص های شیمیایی را به مرور حذف نمایید.


نکته بعدی که باید به آن اشاره کنیم، استفاده مجزا از مواد ترکیبی با عسل است. شما می توانید مواد بیان شده که باید با ترکیب با عسل مورد استفاده قرار گیرند را به صورت مجزا نیز مصرف کنید. در واقع برای برخی از افراد که با عسل طبیعی مشکل دارند و بو یا حتی مزه آن را نمی پسندند، باید با استفاده مجزا از گرده گل، بره موم و ژل رویال، خواص مورد نیاز این مواد را به بدن برسانند.

برخی از این مواد بیان شده خود به تنهایی دارویی برای درمان کم خونی محسوب می شوند و به همین علت توصیه می شود که از این فراورده های زنبور عسل به صورت مجزا نیز استفاده شود. مطمئنا تاثیر این مواد با عسل بسیار بیشتر و کامل تر خواهد بود اما در صورتی که نمی توانستید در ترکیب با عسل میل کنید، حتما به صورت مجزا آن را تهیه کرده و میل نمایید. 


عسل سیاه دانه


2) ورزش

نکته دیگری که باید به آن اشاره کنیم، تاثیر تحرک و ورزش بر اثرگذاری عسل درمانی است. شاید جالب باشد که بدانید طبق تحقیقات به عمل آمده، ورزش نقش بسیار مهمی در میزان اثرگذاری عسل در بیماری ها دارد. این موضوع برای درمان کم خونی نیز صادق است. هرچه که تحرک بیشتر باشد، درمان کم خونی با عسل طبیعی ساده تر انجام خواهد شد. دلیل آن نیز این است که بدن واکنش بهتری به عسل از خود نشان می دهد، این روش به ویژه در درمان کم خونی شدید در مردان بسیار موثر خواهد بود. ورزش و تحرک اگر هوشمندانه و عالمانه باشد، می تواند در بهبود کم خونی اثرات مثبت بگذارد.


علاوه بر ورزش، شادمانی و نشاط نیز در روند درمان کم خونی بسیار موثر و مفید است. در صورتی که فرد با نشاط و امید به درمان خود ادامه دهد، شرایط بهتری را تجربه خواهد کرد. باید گفت که درمان کم خونی با عسل طبیعی و مواردی که اشاره شد، زمانی اثرات خود را بهتر نشان می دهد که فرد با امید به درمان خود این مواد را میل نماید. در نتیجه توجه داشتن به این موضوع مهم باید در دستور کار فردی که در روند درمان کم خونی است قرار گیرد.

نکته دیگری که باید باز به آن تاکید کنیم، طبیعی بودن عسل است. تمام صحبت های بیان شده زمانی اثر بخش است که عسل مصرفی طبیعی باشد. اگر از عسل تقلبی یا عسل غیر طبیعی استفاده کنید، نه تنها هیچ اثری در درمان کم خونی مشاهده نمی کنید، بلکه ممکن است مشکلاتی مثل دیابت نیز به سراغ شما بیاید. بهتر است کمی برای خرید عسل دقت کنید تا مشکلی برای شما ایجاد نشود. عسل های ارزان قیمت و عسل هایی که برند معتبری ندارند، ممکن است تقلبی باشد. شما باید از فروشگاه های معتبر یا سایت های شناسنامه داری مثل ایران عسل اقدام به خرید عسل طبیعی نمایید.

همانطور که در جای جای مقاله نیز اشاره شد، مطلب مهم دیگر در مورد اثر گذاری عسل درمانی برای درمان کم خونی، مداومت در مصرف است. اگر فرد به صورت مداوم و البته با مجوز پزشک از نظر دوز مصرفی، اقدام به میل کردن عسل و عسل های ترکیبی ننماید، نباید هیچ امیدی برای درمان کم خونی خود داشته باشد. مداومت در مصرف و همچنین نظم در مصرف دو نکته مهم و تاثیرگذار برای اثرگذاری عسل درمانی در درمان کم خونی است.
طرز تهیه شربت سلامتی برای رفع کم خونی

درمان کم خونی در طب سنتی و یا با غذا و با تغذیه امکان پذیر است در صورتی که در آن مداومت داشته باشید و تمامی نکات تغذیه ای قبل، حین و بعد غذا را رعایت نمایید.


1) آیا خستگی و ضعف در بدنتان احساس می کنید؟
2) آیا تنگی نفس دارید؟ و یا اغلب احساس خواب آلودگی می کنید؟
این ها علائم نشاندهنده کاهش میزان آهن در خون است و یا این که شما کم خون شده اید.
با مشاهده کلیپ زیر می توانید به سادگی شربتی درست کنید که خود و اعضای خانواده را از شر کم خونی و علائم بالا برهانید.

دلایل کم خونی

کم خونی می تواند به دلایل زیر اتفاق افتد:

 • از دست دادن حجم بسیاری خون در اثر خونریزی
 • نابودی تعداد زیادی از گلبول های قرمز خون در اثر بیماری
 • استفاده از مواد فاقد آهن در رژیم غذایی به ویژه رژیم غذایی زنان باردار و مادران شیرده


خلاصه 1 دقیقه ای...

بیماری کم خونی بیماری نیست که نتوان آن را درمان کرد با استفاده از برخی مواد و همچنین اصلاح رژیم غذایی می توان به درمان این بیماری دست یافت. همچنین نباید درمان آن را به عقب انداخت به ویژه درمان کم خونی کودکان را باید در الویت قرار دهیم.

کم خونی به نظر می رسد با استفاده از داروهای شیمیایی اثرات مخربی بر روی بدن انسان داشته و دارد. پس بهتر است با پناه آوردن به دامان طبیعت، درمان کم خونی با داروهای گیاهی را آغاز نماییم.

در این مطلب سعی شد به خواص و مکانیسم عسل در درمان کم خونی اشاره شود و پس از آن ترکیب عسل با دیگر مواد تولید شده توسط زنبور عسل تحلیل شود. البته مشخص است که ترکیب عسل با دیگر مواد مثل مغزیجات و نارگیل و ... نیز اثرات فوق العاده ای برای درمان این بیماری از خود بروز می دهد.

امید است با استفاده از مواد طبیعی و همچنین خرید عسل طبیعی از مراکز معتبر، شاهد ریشه کن شدن بیماری کم خونی خود باشید. سعی کنید از هزینه های روش های طبیعی برای درمان کم خونی نترسید چرا که با توجه به بی ضرر بودن این روش ها، از هزینه های آتی نیز جلوگیری می شود. محصولات مرتبط با این مقاله

عسل آفتاب گردان 500گرمی

عسل آفتاب گردان 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل آویشن 500گرمی

عسل آویشن 500گرمی

قیمت :535,000 ریال
عسل ارگانیک

عسل ارگانیک

قیمت :1,500,000 ریال
عسل انجیر 500گرمی

عسل انجیر 500گرمی

قیمت :450,000 ریال
عسل اکالیپتوس 500گرمی

عسل اکالیپتوس 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل بادام 500گرمی

عسل بادام 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل بره موم 250 گرمی

عسل بره موم 250 گرمی

قیمت :385,000 ریال
عسل بره موم 500 گرمی

عسل بره موم 500 گرمی

قیمت :720,000 ریال
عسل بهار نارنج 500 گرمی

عسل بهار نارنج 500 گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل جاشیر 500گرمی

عسل جاشیر 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل جعفری 500 گرمی

عسل جعفری 500 گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل دیابتی 500گرمی

عسل دیابتی 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل رازیانه 500 گرمی

عسل رازیانه 500 گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل ریحان 500گرمی

عسل ریحان 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل زنیان 500 گرمی

عسل زنیان 500 گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل زولنگ 500گرمی

عسل زولنگ 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل سیاه دانه 500 گرمی

عسل سیاه دانه 500 گرمی

قیمت :535,000 ریال
عسل شبدر 500 گرمی

عسل شبدر 500 گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل شوید 500 گرمی

عسل شوید 500 گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل قنقال 500 گرمی

عسل قنقال 500 گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل مریم نخودی 500 گرمی

عسل مریم نخودی 500 گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل مریم گلی 500 گرمی

عسل مریم گلی 500 گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل مغز 450 گرمی

عسل مغز 450 گرمی

قیمت :600,000 ریال
عسل نارگیل

عسل نارگیل

قیمت :180,000 ریال
عسل چند گیاه 300 گرمی

عسل چند گیاه 300 گرمی

قیمت :167,000 ریال
عسل چند گیاه 450 گرمی

عسل چند گیاه 450 گرمی

قیمت :242,000 ریال
عسل کنار 500گرمی

عسل کنار 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل کَرِک 500گرمی

عسل کَرِک 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل گزانگبین 500گرمی

عسل گزانگبین 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل گشنیز 500 گرمی

عسل گشنیز 500 گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل یونجه 500گرمی

عسل یونجه 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
پودر ژل رویال 15گرمی

پودر ژل رویال 15گرمی

قیمت :1,200,000 ریال
کرم ژله رویال

کرم ژله رویال

قیمت :200,000 ریال
کپسول بره موم

کپسول بره موم

قیمت :500,000 ریال
کپسول ژل رویال و جینسینگ

کپسول ژل رویال و جینسینگ

قیمت :1,500,000 ریال
گرده گل 100گرمی

گرده گل 100گرمی

قیمت :240,000 ریال

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ