درمان کولیت

درمان کولیت، درمان یکی از مشکل ترین و طولانی ترین بیماری های گوارشی است؛ چرا که حتی در برخی موارد می تواند سرتاسر مسیر لوله گوارش را درگیر و دچار مشکلات حاد کند. این بیماری، در شایع ترین حالت، التهاب و زخم روده است. به بیان دقیق تر، کولیت روده بزرگ را دچار التهاب کرده و البته در روده بزرگ نیز که شامل پس روده یا کولون و راست روده یا رکتوم است، ممکن است هر یک از بخشها جداگانه یا قسمت های وسیع تری درگیر شوند.

دلایل ابتلا به کولیت

نمی توان برای این بیماری دلایل دقیق و مشخصی را بیان کرد اما در حالت کلی به نظر می رسد عوامل میکروبی، ژنتیکی و محیطی در بوجود آمدن آن نقش داشته باشند. هرچند هنوز هیچ دلیل علمی و قطعی برای دلیل بروز این بیماری مشخص نیست اما دلایل ژنتیکی از مهمترین عوامل حدس زده شده به شمار می روند. به همین علت است که بیشتر بر روی پیشگیری از کولیت برای افرادی که در اطرافیان خود فرد مبتلا به این بیماری دارند تاکید می شود و بحث درمان کولیت در مباحث بعدی جای می گیرد.
عوامل محیطی، رژیم غذایی و سبک زندگی و یا موارد ناپیدا و ناخواسته نیز می تواند در بروز کولیت نقش داشته باشد. بعنوان مثال استرس ها و تنش های محیط های شهری و صنعتی ممکن است در شکل گیری این التهابات موثر باشد؛ هرچند که همچنان کولیت در روستاها نیز به وفور یافت می شود. البته درمان کولیت در روستا ابتدا با استقرار بهداشت آغاز می شود که متاسفانه در این مناطق با کمبود بهداشت مواجه هستیم.

نشانه های کولیت

نکته قابل توجه اینکه، درمان کولیت نیازمند توجه به نشانه ها و علامت های آن است. یکی از نشانه هایی که در برخی افراد با اغماض مواجه می شود، اسهال خونی است. البته به این علت که گاهی ممکن است علائم التهاب بهبود یابند و علامت های آن بروز نکنند و البته در زمان دیگری التهاب تشدید شده و مجدد علائم آن خود را نشان دهند، توجه به این مشکل و مشکلات دیگر گاهی با سهل انگاری مواجه می شود. در نتیجه این بیماری بصورت تناوبی افت و خیز داشته اما درمان کولیت در اکثر موارد یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.
یکی دیگر از نشانه های این بیماری، اجابت مزاج مکرر است. همچنین دفع خون به همراه مدفوع نیز در بسیاری موارد بیماری به چشم می خورد. دردهای شدید شکم و احساس حرکت روده ها و دردهای مقعدی نیز از جمله علائمی هستند که باید کاملا جدی تلقی شوند. ناگفته نماند که گاهی علائم کولیت را نه فقط در دستگاه گوارش، که می توان در مفاصل مشاهده کرد چرا که این بیماری مفاصل را دچار مشکل کرده و باعث بروز التهاب مفصل و مشکلات پوستی می شود. 
درمان کولیت

بیماری کولیت به این علت که مزمن است باید حتما نحوه زندگی با آن، به بیمار آموزش داده شود تا درمان کولیت آسان تر انجام گیرد.

تشخیص برای درمان کولیت

البته تشخیص این بیماری توسط روش درون بینی یا اندوسکوپی محرز می شود و در تصاویر اندوسکوپی، زخم و التهاب های روده بزرگ کاملا واضح به چشم می خورند. به طور دقیق تر پزشک با مشاهده زخم روده و پس روده می تواند زخم و التهاب را مشاهده کند؛ اما معاینه های خاص از جمله معاینه کامل شکم، معاینه مقعدی و آزمایش خون و مدفوع هم می تواند ابتلا به کولیت را مشخص کند.
هرچه تشخیص این بیماری زودتر انجام شود، درمان آن نیز سریعتر و راحت تر انجام می شود. آزمایش های دوره ای به ویژه برای افرادی که در معرض آن هستند می تواند کمک بسیار زیادی به درمان کولیت و یا پیشگیری از آن کند.

درمان کولیت با داروهای شیمیایی

روشهای درمان کولیت شبیه بسیاری از بیماری های می تواند با تجویز دارو و تحت نظر پزشک متخصص باشد. در این دوره مصرف که ممکن است چند سال زمان نیاز داشته باشد، شخص ضمن مصرف منظم و طبق دستورالعمل داروها، با مراجعه به پزشک رژیم دارویی خود را تنظیم می کند تا جایی که علائم بیماری کمتر بروز کرده و سبک زندگی بیمار به حالت یک زندگی سالم برسد. باید توجه داشت این وضعیت لزوما به معنی درمان کولیت نیست و فقط بهبود علایم و نشانه های آن و بالا رفتن کیفیت زندگی بیمار است. ضمن اینکه این داروها نیز دارای عوارضی هستند که تغییر ظاهر شکم و باد کردن صورت از جمله آنها است. همچنین تغییر خلق و خو، اختلال در ساعت خواب و ایجاد جوشهای پوستی از دیگر عوارض داروهای شیمیایی مورد استفاده است.

فایل صوتی

  • پادکست درمان کولیت

    رژیم غذایی درمان کولیت

  • جالب است بدانید علم پزشکی نوین هنوز نتوانسته است به دلایل ابتلا به کولیت پی ببرد. به همین علت است که راه درمانی خاصی نیز برای آن توسط علم پزشکی ارائه نشده و تنها راهکارهایی برای جلوگیری از پیشرفت کولیت وجود دارد. برخی از دانشمندان نیز علت بروز این بیماری را غذا و آب ناسالم می دانند که این موضوع نیز هنوز به اثبات نرسیده است...

درمان کولیت با تغییر سبک زندگی

یکی دیگر از روش های بهبود علائم بیماری، ایجاد تغییر در سبک زندگی توسط خود فرد است. بعنوان مثال ورزش منظم و البته سبک می تواند نقش بسزایی در بهبود مشکلات ناشی از کولیت داشته باشد. رژیم غذایی در دوران خاموشی بیماری نیز می تواند توسط بیمار با سعی و خطا مشخص گردد. مثلا بیمار متوجه خواهد شد که استفاده از برخی مواد غذایی یا افزایش تعداد وعده های غذایی با مصرف مقدار کمتر، می تواند موجب کاهش مشکلات ناشی از التهاب کولیتی شود. هر چند برخی از مواد و رژیم غذایی مشخص است که در قالب یک پادکست در سایت ایران عسل قابل دانلود می باشد.
حساسیت در تعیین رژیم غذایی در دوران اوج گرفتن بیماری بسیار مهم است. لازم است در این برهه زمانی خاص، بیمار از نوشیدن نوشابه های گازدار بشدت پرهیز کند، غذاهای نفخ آور شبیه آش رشته، لوبیا و لپه را کنار بگذارد و از موادی که دیرهضم هستند شبیه گوشت قرمز تا آنجا که ممکن است استفاده نکند.

بره موم و درمان کولیت

بره موم یکی از مهمترین داروهای طبیعی شناخته شده برای درمان کولیت است. در واقع بره موم با مواد ساختاری خود قادر است بیماری کولیت را تحت کنترل درآورده و از روند پیشرفت آن جلوگیری کند. استفاده از بره موم در مدت زمان طولانی باعث می شود تا گلبول های سفید قدرتمند تر شده و بهتر بتوانند عملکرد خود را در قبال ویروس ها و بیماری های مختلف نشان دهند. همچنین این ماده می تواند عفونت های به وجود آمده در بدن را به مرور از بین برده و همین موضوع به درمان کولیت کمک خواهد کرد.امروزه در جهان تاثیر بره موم در درمان کولیت به اثبات رسیده است و حتی در تولید داروهای مختلف نیز استفاده می شود. بهتر است عسل بره موم و یا کپسول بره موم را به صورت دوره ای مصرف کنید تا اگر در معرض این بیماری هستید از بروز آن پیشگیری به عمل آورید و اگر مبتلا به آن هستید در صدد درمان آن برآیید.
درمان کولیت با بره موم از مواردی است که باید به صورت منظم و مداوم مورد استفاده قرار گیرد. مطمئن باشید با استفاده چندماهه از بره موم نه تنها درمان نمی شوید بلکه ممکن است برخی از عوارض بیماری شما شدت یابد(در موارد نادر)؛ اما آنچه که مشخص شده و توسط مجامع علمی به اثبات رسیده است این موضوع است که در صورت مصرف مداوم، منظم و بدون وقفه بره موم، بعد از یک سال و شاید بیشتر، نشانه هایی از بهبود در فرد مبتلا به کولیت ایجاد شود. در صورت مصرف منقطع و بدون برنامه هیچ گاه چنین اتفاقی نخواهد افتاد.

فایل صوتی

  • پادکست درمان کولیت

    درمان کولیت

  • بیماری کولیت روده یکی از انواع بیماری های التهابی است. افراد مبتلا به بیماری کولیت، خیلی سریع از جامعه دل کنده و دچار افسردگی شود؛ چرا که گمان می کند راهی برای درمان وی وجود ندارد اما می توان با آن به زندگی ادامه داد. خنده و شادی از مهمترین عواملی است که می تواند کولیت را درمان کند ....
عسل درمانی برای درمان کولیت
عسل درمانی در درمان کولیت یکی از بهترین راهکارها است. عسل طبیعی مواد مغذی بسیار خوبی را درون خود قرار داده است که می تواند بسیاری از کمبود های بدن فرد مبتلا به کولیت را جبران کند. علاوه بر این عسل بسیار خوشمزه و خوش طعم است و به سادگی می تواند لذت آنی را برای فرد مبتلا به کولیت که از بسیاری از خوراکی ها منع شده است ایجاد کند.
در بین عسل های مختلفی که برای درمان کولیت مورد استفاده قرار می گیرد، عسل آویشن یکی از بهترین گزینه هایی است که به صورت تخصصی بر روی بیماری کولیت تاثیر می گذارد. این عسل که توسط زنبور عسل و به واسطه نوشیدن شهد گلهای آویشن ساخته می شود، یکی از بهترین عسل های تک گل برای درمان کولیت به شمار می رود.

عسل بره موم نیز از جمله عسل هایی است که از میکس عسل با بره موم تهیه شده و برای درمان کولیت مفید است. درمان کولیت با استفاده از این مخلوط می تواند علاوه بر درمان کولیت، از بروز آن نیز پیشگیری کند. عسل بره موم از محصولاتی است که شما می توانید به صورت آماده تهیه کنید و نیازی به میکس خانگی این دو فراورده زنبور عسل نیست.  مصرف عسل بره موم باید با احتیاط هرچه تمام تر انجام شود تا مشکلی از بابت انرژی زیاد تولید شده توسط بره موم بروز نکند. بهتر است برای مصرف بره موم و به ویژه عسل بره موم که دز مصرفی بسیار بالاتری دارد، با اطبا طب سنتی مشورت کنید.
درمان کولیت نیاز به پرهیزات غذایی ، مصرف عسل ، بره موم و دیگر مواد گیاهی موثر در درمان این بیماری، مداومت در مصرف داروهای گیاهی و شادی و نشاط دارد. با انجام این چند مورد ساده خیلی ساده با این مشکل به مبارزه پرداخته و آن را شکست خواهید داد.


محصولات مرتبط با این مقاله

عسل آویشن 500گرمی

عسل آویشن 500گرمی

قیمت :700,000 ریال
عسل بره موم 250 گرمی

عسل بره موم 250 گرمی

قیمت :440,000 ریال
عسل بره موم 500 گرمی

عسل بره موم 500 گرمی

قیمت :825,000 ریال
کپسول بره موم

کپسول بره موم

قیمت :680,000 ریال

مقالات مرتبط

نظرات

 پنجشنبه 18 بهمن 1397 - 20:53:56    نوشته شده توسط محمدجلالی لینک نظر
سلام من حدود هشت ساله متوجه شدم که کولیت اولسروز دارم درطی درمان بعد هشت سال الان روزی دوتا سوالفاسالازین میخورم ولی خون در داخل مدفوع دارم ودکتر شیاف اساکول برای یک ماه داده که مصرف کنم ولی بعد ده روز فرقی نکردم راه درمان قطعی چیه ممنون
 چهارشنبه 08 آذر 1396 - 15:41:29    نوشته شده توسط ابوذر امیری لینک نظر
با سلام وخسته نباشید بنده کولیت اولسترا دارم وخسته شدم از دردومصرف داروهای شیمیایی لطفا کمکم کنید چکار کنم

پرسش و پاسخ

 

فروشگاه شهدینه گلها