درمان دیابت

در واقع دیابت زمانی به وجود می آید که در سوخت و ساز بدن مشکل ایجاد شود. این اختلال آغاز کننده مشکلی است که می تواند کل بدن را تحت تاثیر خود قرار دهد و زندگی فرد را با اختلال مواجه سازد. در اینجاست که درمان دیابت در اولویت قرار گرفته و مهم می شود.

دیابت و درمان دیابت یکی از مهمترین معضلات جامعه کنونی است. این بیماری در بطن جامعه ریشه دوانده و امروزه کمتر خانواده ای را پیدا می کنید که در آن ها یک یا چند فرد مبتلا به دیابت وجود نداشته باشد. همین موضوع نشان دهنده خطر ابتلای نسل های آینده به دیابت است چرا که ژنتیک نقش مهمی در ابتلا به این بیماری دارد.
سبک زندگی نادرست ، که خود شامل موارد مختلفی مثل عدم تحرک ، مصرف غذاهای چرب و شیرین، استرس، داروهای مختلف شیمیایی و موارد مختلف دیگر است، مهمترین عامل ابتلا به دیابت شناخته می شود و بطبع مهمترین راه درمان دیابت نیز تغییر در سبک زندگی است.
در ادامه این مطلب با بیماری دیابت بیشتر آشنا شده و به روند درمان دیابت و مدل های مختلف درمانی آگاه می شویم. بالابردن دانسته های دیابتی می تواند کمک شایانی به شما کند تا هم از بروز بیماری در خود و اطرافیان جلوگیری کنید و هم به بهبود روند درمان دیابت در خود یا دیگران کمک رسانی کنید.

دیابت چیست؟

دیابت یک اختلال متابولیسمی در بدن است. در واقع دیابت زمانی به وجود می آید که در سوخت و ساز بدن مشکل ایجاد شود. این اختلال آغاز کننده مشکلی است که می تواند کل بدن را تحت تاثیر خود قرار دهد و زندگی فرد را با اختلال مواجه سازد. در اینجاست که درمان دیابت در اولویت قرار گرفته و مهم می شود.
اما بهتر است بدانید که در حالت طبیعی، وقتی که غذا در معده هضم می شود، غذای هضم شده به گلوکز و یا قند خون تبدیل می شود. معده این قند را به خون و جریان خون وارد می کند. اینجاست که هورمون انسولین در لوزالمعده ترشح می شود تا قند از جریان خون خارج شده و وارد سلول های بدن انسان شود و به وظایف خود عمل کند. این کار پانکراس یا همان لوزالمعده باعث می شود تا قند خون همواره در یک میزان نرمال باقی بماند.
اگر انسولین کافی در لوزالمعده ترشح نشود و یا انسولین نتواند آنطور که باید قندخون را جذب کند، بیماری دیابت شکل می گیرد. در بدن فرد مبتلا به دیابت مقاومتی در برابر انسولین شکل می گیرد که انسولین نمی تواند قندخون را به سلول ها برساند و همین مورد است که در درمان دیابت با استفاده از انسولین مورد توجه قرار می گیرد.

درمان دیابت

دیابت زمانی اتفاق می افتد که سوخت و ساز بدن مشکل پیدا می کند و کل بدن را تحت تاثیر قرار می دهد، پس درمان دیابت را باید در اولویت قرار داد.

انسولین چیست؟

اما این ماده انسولین چیست که تا این حد می تواند در زندگی انسان تاثیرگذار باشد. انسولین یک هورمون است و این هورمون همانطور که اشاره شد از لوزالمعده ترشح می شود. سلول های بتا در لوزالمعده وظیفه ترشح انسولین را بر عهده دارند. این ماده ترشح شده از پانکراس یا لوزالمعده مهمترین عامل کاهش قند خون است. انسولین با تنظیم قند خون می تواند کمک زیادی به پیشگیری از انواع بیماری ها به ویژه دیابت کند. در واقع در درمان دیابت نیز با استفاده از موادی که تحریک کننده ترشح انسولین هستند، تمام تلاش ها به سمت درمان دیابت پیش می رود.

انواع دیابت

در یک دسته بندی کلی دیابت به 4 نوع تقسیم می شود. دیابت نوع 1، دیابت نوع 2 ، دیابت بارداری و دیابت متفرقه!
•    دیابت نوع اول:
10 الی 15 درصد موارد دیابتی را شامل می شود. در این نوع از دیابت سلول های سازنده انسولین از بین رفته و به همین علت تولید انسولین متوقف می شود. این نوع دیابت عموما در جوانان زیر 30 سال به وجود می آید و به همین علت آن را دیابت جوانی نیز می گویند. لازم به ذکر است که در این نوع بیماری عموما پزشکان در بدو تشخیص انسولین تجویز می کنند.
•    دیابت نوع دوم:
دیابت نوع دوم عموما در افراد بالای 30 سال شکل می گیرد. نقطه مشترک بیشتر این افراد این است که چاق هستند و همین چاقی یکی از دلایل اصلی بروز دیابت است. تا 90 درصد از دیابتی ها به این نوع از دیابت مبتلا هستند.
در این نوع دیابت انسولین به خوبی عمل نمی کند و یا به اندازه کافی ترشح نمی شود و به همین علت است که مشکلاتی در بدن ایجاد می شود. در واقع انسولین در بدن این افراد به خوبی کار نمی کند و مقاومتی در بدن نسبت به انسولین ایجاد می گردد.
•    دیابت بارداری
دیابت بارداری همانطور که از اسمش نیز پیداست در زمان بارداری به وجود می آید. مهمترین نکته در مورد این نوع بیماری این است که درمان دیابت بارداری باید با دقت انجام شود و پزشک یا طبیب طب سنتی نمی تواند هر چیزی را تجویز کند
•    دیابت با علل متفرقه
دلایل گوناگونی ممکن است باعث بروز دیابت شود مثل جراحی ، سوء تغذیه و یا عفونت که همه این ها در دسته دیابت با علل متفرقه قرار می گیرد.

علائم اولیه دیابت چیست؟

شروع و بروز دیابت نوع اول با علائم بسیار زیادی همراه است. علائمی مثل تشنگی ، تکرر ادرار، کاهش ناگهانی وزن، خستگی شدید و گرسنگی بیش از اندازه از مهمترین علائم اولیه دیابت نوع اول است. البته دیابت نوع دوم علائم مشخصی مثل نوع اول نداشته و به آرامی و با شیب ملایم علائم خود را بروز می دهد. در واقع برای دیابت نوع دوم نمی توان علامت خاصی را بیان کرد که با استفاده از آن تشخیص زود هنگامی برای این بیماری داده شده و روند درمان دیابت با سرعت بهتری دنبال شود. هرچند ممکن است علامت هایی مثل دیابت نوع اول ایجاد شود اما تنها راه پی بردن به بروز این بیماری آزمایش قند خون است.

احتمال ابتلا به دیابت در چه افرادی بیشتر است؟

اضافه وزن یکی از مهمترین گزینه هایی است خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد؛ البته در این میان اضافه وزن شکمی یا همان چاقی شکمی در درجه اول قرار دارد. پس آنچه که مشخص است افراد چاق و به ویژه چاق شکمی! در معرض بروز این بیماری هستند.
همچنین وجود دیابت در بستگان درجه 1 می تواند احتمال بروز دیابت در فرد را افزایش دهد. اگر در بستگان نزدیک خود 1 یا چند نفر را که به دیابت مبتلا هستند دارید، حتما آزمایش های دوره ای 6 ماهه و یا نهایتا 1 ساله داشته باشید تا قند خون خود را چک کنید. مطمئن باشید پیشگیری بهتر از درمان دیابت است.
برخی بیماری های دیگر مثل بالا بودن کلسترول خون نیز خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد. در صورت بیماری های خاصی مثل چربی خون و یا حتی فشار خون، دقت در مصرف خوراکی ها را بالاتر برده و تحرک را در خود افزایش دهید.

پیشگیری از دیابت

محققان تلاش های بسیار زیادی انجام داده اند تا راهکارهایی را برای پیشگیری از دیابت نوع 1 بدست آورند اما هیچ راهکاری برای این موضوع وجود ندارد. اما این موضوع برای دیابت نوع 2 کاملا متفاوت است. برای پیشگیری از دیابت نوع دوم می توان با سالم سازی سبک زندگی یعنی داشتن یک رژیم غذایی مناسب و همچنین کاهش وزن، می توان از بروز دیابت حتی در افرادی که در خطر ابتلا هستند پیشگیری کرد. راهکار برای پیشگیری از دیابت خیلی ساده است اما درمان دیابت به این سادگی نیست؛ پس بهتر است خیلی زود به فکر تغییر در سبک زندگی خود باشید.

تغییر در سبک زندگی به معنای این نیست که تمامی مواد خوراکی مضر را از زندگی خود حذف کنید. برخی از دانشمندان و طبیبان طب سنتی ایرانی و حتی کشورهای شرقی بر این باور هستند که استفاده از برخی مواد مضر برای بدن انسان مفید است! شما با خوردن سالیانه 2 الی 3 بار نوشابه، هم لذت بیشتری از خوردن نوشابه می برید و هم سیستم ایمنی بدن خود را برای واکنش نشان دادن به آن تحریک می کنید. سبک زندگی سالم در واقع سبک زندگی ای است که شما در اکثر مواقع سالم زندگی کنید. اگر Lifestyle شما صحیح باشد، عدم تحرک مناسب و خوردن مواد مضر، استثناء هایی در زندگی شما محسوب می شود. سعی کنید به این موضوع اهتمام ویژه ای به خرج دهید. باز هم تاکید می کنیم که تغییر در سبک زندگی بسیار ارزان تر و ساده تر از درمان دیابت است؛ پس همین امروز به فکر سالم زندگی کردن باشید.


درمان دیابت با علم پزشکی

با پیشرفت های انجام شده در علم پزشکی هنوز هیچ راه درمانی برای مشکل دیابت وجود ندارد و راهکارهایی که پزشک معالج به فرد مبتلا به عنوان درمان دیابت ارائه می دهد، تنها معالجه مقطعی هستند که مانند داروی مسکن عمل می کنند. شاید ساده ترین درمانی که سالیان سال است مورد استفاده قرار می گیرد، انسولین است.
مصرف خوراکی انسولین و یا استفاده از این ماده به صورت تزریقی می تواند کمک شایانی به کنترل عوارض دیابت کند. اما تزریق و یا خوردن قرص انسولین عوارض جبران ناپذیری به بدن انسان وارد می کند. مهمترین مشکلی که انسولین و داروهای درمان دیابت برای بدن انسان ایجاد می کنند، وابستگی بدن به آن ها است به این صورت که ترک مصرف آن ها سخت و در برخی موارد غیرممکن است. افرادی که از انسولین به ویژه انسولین تزریقی استفاده می کنند باید همواره به فکر همراه داشتن آن باشند. در واقع فراموشی در به همراه داشتن انسولین به ویژه در برخی افراد که مدت زیادی است از آن استفاده می کنند، ممکن است مشکلات زیادی را برای بدن آن ها ایجاد کند.
البته به جز انسولین داروهای دیگری نیز برای درمان دیابت یا بهتر است بگوییم کنترل دیابت تجویز می شود که برخی از آن ها به تحریک لوزالمعده و برخی دیگر به بهبود کیفیت انسولین و نحوه تاثیرگذاری آن کمک می کنند.

درمان دیابت با عسل طبیعی

طبیعی بودن عسل برای بیماران دیابتی بسیار مهم است. عسل های دیابتی برای درمان دیابت بسیار موثر است.

عسل طبیعی و درمان دیابت

شاید برای هیچ بیماری به اندازه دیابت، طبیعی بودن عسل مهم نباشد. در درمان بیماری های دیگر ممکن است فرد مبتلا از عسل تقلبی میل کند و در نهایت خواص لازمه به بدن وی منتقل نشود؛ اما در مورد دیابت اوضاع متفاوت است و مصرف عسل تقلبی و یا عسل غیرطبیعی عوارض شدیدی برای بیمار به همراه خواهد داشت. بنابراین اگر قرار است از عسل برای درمان دیابت استفاده کنید، وسواس زیادی برای خرید عسل طبیعی به خرج دهید. درست است که قیمت عسل طبیعی نسبت به عسل های بی کیفیت و تقلبی موجود در بازار بالاتر است اما شما باید در نظر داشته باشید که قرار است از عسل طبیعی برای درمان بیماری خود استفاده کنید و هرچه برای آن خرج کنید باز هم کم است!
نا گفته نماند که قیمت های بسیار بالا نیز برای خرید عسل طبیعی آنقدرها معقول نیست! در واقع شما باید برای خرید عسل طبیعی بیشتر به طبیعی بودن آن حساسیت داشته باشید تا قیمت آن! سعی کنید حتما عسل طبیعی را از سایت ها و مکان ها مطمئن و برندهایی که به آن ها اطمینان دارید خریداری کنید تا از نظر اطمینان در کیفیت عسل خیالتان راحت باشد.
یکی از موارد مهمی که متاسفانه از آن غفلت می شود، مشکلات و مسمویت های دارویی موجود در عسل است. زنبور عسل با نشستن بر روی گیاهانی که با مواد شیمیایی سمپاشی شده اند و یا حتی برخی گیاهانی که اصلاح ژنتیکی نامناسبی بر روی آن ها ایجاد شده است، از شهد این گلها می نوشند. آنچه که مشخص است تاثیر این مواد شیمیایی بر شهد گلها و در نتیجه در عسل طبیعی تولید شده توسط زنبور عسل است. حتی برخی از این عسل ها می توانند باعث ایجاد مقاومت دارویی شوند. این موارد را به آلودگی های صنعتی و زباله های بیمارستانی که ممکن است زنبور را به سمت خود جذب کند اضافه کنید. به همین علت است که برخی از افراد معتقدند که تولید عسل طبیعی در دوران کنونی جامعه های صنعتی امکان پذیر نیست؛ مگر در محیطی خارج از این فضا! در واقع بسیاری از طبیبان طب سنتی برای بیماران دیابتی و درمان دیابت توصیه می کنند که از عسل کوهی استفاده کنند. علت نیز مشخص است، در کوه نه کارخانه ای هست و نه زمین کشاورزی و نه هیچ اثری از زندگی شهری! و این یعنی یک عسل مرغوب و طبیعی از دل طبیعت.

البته بیماران دیابتی حتما باید برای دوز مصرف عسل با پزشک خود مشورت کنند و یا این موضوع را با طبیب طب سنتی درمیان بگذارید. برخی عسل ها ویژه افراد دیابتی هستند و به عسل دیابتی معروف شده اند. این عسل ها ساکاروز بسیار پایینی دارند و همین موضوع مشکلی برای فرد مبتلا به دیابت ایجاد نکرده و در درمان دیابت فرد نیز موثر است. البته برای خرید و مصرف این نوع عسل ها نیز باید دقت کنید و با طبیب و پزشک خود مشورت نمایید.

عسل درمانی با عسل طبیعی در درمان دیابت نیاز به زمان دارد و اگر شما بخواهید درمان دیابت خود را با عسل درمانی پیش ببرید باید در درجه اول صبور باشید. صبر و مداومت در استفاده از عسل طبیعی تنها راه حل برای درمان دیابت با عسل طبیعی است. پس بیخیال غر زدن به علت عدم مشخص شدن تاثیرات عسل طبیعی شوید و تا می توانید از این ماده حیات بخش استفاده کنید؛ البته فراموش نکنید که در زمینه دوز مصرفی باید حتما با طبیب طب سنتی و یا پزشک مشورت کنید.

درمان دیابت

عسل درمانی با عسل طبیعی در درمان دیابت نیاز به زمان دارد و اگر شما بخواهید درمان دیابت خود را با عسل درمانی پیش ببرید باید در درجه اول صبور باشید. 

درمان دیابت با بره موم

بره موم یک ماده شگفت انگیز است که برای درمان بیماری های مختلف به کار گرفته می شود. درمان دیابت یکی از مرسوم ترین استفاده های بره موم به شمار می رود. هم اکنون در بسیاری از داروهای گیاهی که در اروپا و آمریکا تولید می شود از بره موم به عنوان یک ماده مهم استفاده شده است.
البته مشخص است که استفاده از خود بره موم و یا عسل بره موم نقش بسیار بارز تری در درمان دیابت نشان می دهد و به همین علت است که توصیه می شود از خود بره موم برای درمان های مختلف از جمله درمان این بیماری استفاده شود.

بره موم می تواند کارهای بسیار مهمی را برای بدن انسان انجام دهد تا درمان دیابت به خوبی مورد انجام قرار گیرد. یکی از مهمترین کارهایی که بره موم انجام می دهد این است که به تقویت لوزالمعده می پردازد تا انسولین به اندازه کافی از این قسمت از بدن ترشح شود. همچنین کیفیت انسولین تولید شده در بدن با مصرف بره موم افزایش می یابد و همین موضوع به مرور زمان باعث درمان دیابت خواهد شد.

البته باید بدانید که در صورتی که می خواهید بره موم نقش مناسبی بر روی دیابت داشته باشد، بهتر است به این ماده طبیعی زمان بدهید تا بتواند مکانیسم متابولیسمی خود را بر روی دیابت اجرایی کند. تمامی درمان های گیاهی نیاز به زمان دارند و بره موم نیز برای تاثیرگذاری بر روی دیابت نیازمند زمان است.  اگر می خواهید درمان دیابت با بره موم را آغاز نمایید باید به آن زمان بدهید. در صورتی که نتوانید زمان لازم را برای تاثیرگذاری بره موم صبر کنید، بهتر است از همان اول به سراغ این ماده نروید. درمان دیابت با بره موم اگر به صورت منظم و ادامه دار پیگیری شود، اثرات فوق العاده ای دارد اما در غیر این صورت نمی توان خیلی بر روی تاثیرات آن حساب کرد.

درمان دیابت با ژل رویال

ژل رویال ماده ای شفا بخش است که بر روی بسیاری از بیماری ها تاثیر گذار است. این ماده ماده ای ناشناخته به حساب می آید چرا که تقریبا نیمی از مواد درونی ژل رویال هنوز ناشناخته هستند و به همین علت دقیقا از خواص آن ها اطلاعاتی در دست نیست. ژل رویال که در گذشته به آن شاه انگبین گفته می شده، کاربردهای خاص خود را در درمان نازایی نشان داده است و خوشبختانه این روزها کاربرد فراوانی یافته است.

اما یکی از بهترین خواص ژل رویال، استفاده از این ماده در درمان دیابت است. با استفاده از این ماده نه تنها می توان دیابت را به صورت کامل درمان کرد، بلکه مواد معدنی ای که در پرهیزات غذایی از رژیم خوراکی فرد مبتلا به دیابت حذف شده اند، به بدن فرد خواهند رسید، بدون اینکه مشکلی ایجاد شود.
ژل رویال تاثیر خوبی برای تحریک لوزالمعده دارد تا انسولین مورد نیاز بدن را تولید کند. همچنین ژل رویال کیفیت انسولین تولید شده توسط بدن انسان را افزایش می دهد و از این طریق نیز به بهبود بیماری دیابت کمک می کند. ژل رویال همچنین می تواند عوارض جانبی کمبود انسولین در بدن را در طول دوره درمان کاهش دهد.
نا گفته نماند درمان دیابت با ژل رویال نیاز به زمان دارد. در واقع فردی که قرار است با استفاده از ژل رویال درمان شود باید صبر کند تا اثرات این ماده بر روی وی بروز کند. در صورت نا امید شدن زودتر از اینکه به مراحل تاثیرگذاری ژل رویال برسید، بهتر است از همان اول به فکر درمان دیابت با روش های جایگزین باشید. علاوه بر صبر، این نوع درمان نیاز به نظم نیز دارد. نظم در استفاده از ژل رویال است که می تواند باعث درمان دیابت شود.
در پایان باید گفت که این نوع درمان حتما نیاز به مشورت با طبیب طب سنتی دارد. میزان استفاده و نحوه استفاده بر اساس میزان پیشرفت بیماری و نوع دیابت کاملا متفاوت است و ممکن است حتی برای یک فرد ژل رویال تاثیرات سوء داشته باشد. به همین علت باید قبل از مصرف با پزشک و طبیب طب سنتی مشورت کنید تا دچار مشکل نشوید. مطمئن باشید با استفاده صحیح از ژل رویال درمان دیابت قطعی است!

درمان دیابت با ژل رویال

یکی از بهترین خواص ژل رویال، استفاده از این ماده در درمان دیابت است.

سخن پایانی
استفاده از درمان های مختلف با استفاده از فراورده های زنبور عسل به این علت مورد توجه است که این فراورده ها خواص اثبات شده ای در مجامع علمی دارند اما متاسفانه در کشورهایی مثل ایران هنوز جای خود را باز نکرده اند. کشورهای پیشرفته برای سلامتی به دامان طبیعت و به ویژه محصولات زنبور عسل پناه برده اند تا درمان بیماری های مختلف مثل درمان دیابت ساده تر و بدون هیچ گونه عوارضی انجام شود. البته در درجه اول پیشگیری از دیابت است که قطعا هزینه های کمتری نسبت به درمان دیابت دارد که این مورد هم با استفاده از فراورده های زنبور قابل انجام خواهد بود.
باز هم تاکید می کنیم که برای درمان های طبیعی به ویژه درمان با فراورده های زنبور عسل، چه درمان دیابت باشد ، چه درمان سرطان و یا هر درمان دیگر، حتما نیازمند مداومت در مصرف و نیازمند زمان است. به این مواد زمان بدهید و تاثیرات آن را لمس کنید!


محصولات مرتبط با این مقاله

عسل بره موم 250 گرمی

عسل بره موم 250 گرمی

قیمت :440,000 ریال
عسل بره موم 500 گرمی

عسل بره موم 500 گرمی

قیمت :825,000 ریال
عسل دیابتی 500گرمی

عسل دیابتی 500گرمی

قیمت :500,000 ریال
عسل مریم گلی 500 گرمی

عسل مریم گلی 500 گرمی

قیمت :500,000 ریال
کپسول بره موم

کپسول بره موم

قیمت :680,000 ریال

مقالات مرتبط

نظرات

 سه شنبه 04 اردیبهشت 1397 - 11:17:08    نوشته شده توسط صفورا لینک نظر
یک بیمار دیابتی میتواند به هر مقداری که خواست از عسل دیابتی مصرف کند؟ پاسخ مدیر:خیر..یک فردی که دیابت دارد روزانه فقط مجاز است در حدود 2 الی 3 ق غذاخوری عسل مصرف کند.

پرسش و پاسخ