درمان کم خونی

درمان کم خونی یکی از مشکلات رایجی است که این روزها بسیاری از افراد را درگیر خود کرده است. بانوان به ویژه در سیکل های قاعدگی با این مشکل مواجه می شوند و به همین علت در دختران جوان چه آن هایی که قاعدگی منظم دارند و چه آن هایی که سیکل نامنظمی دارند، درگیر این مشکل هستند. مردان نیز به صورت ژنیتیکی و یا به علت تغذیه نامناسب یا دلایل دیگر به این بیماری مبتلا می شوند. درمان کم خونی از مهمترین درمان هایی است که نباید به این سادگی ها از کنار آن گذشت. 

کم خونی در واقع حالتی است خون میزان کمتری گلبول قرمز درون خود دارد. البته ممکن است تعداد تغییر محسوسی نداشته باشد و تنها اندازه گلبول ها متعادل نباشد. در این شرایط خون رسانی و رد و بدل شدن اکسیژن هایی که به وسیله هموگلوبین تبادل می شدند کاهش پیدا کرده و مشکلاتی به وجود می آید. در واقع کم خونی می تواند مشکلات زیادی را برای بدن انسان ایجاد کند؛ برای مثال اشکال در تبادل بین دی اکسید کربن و اکسیژن فی مابین سلول ها و خون از بزرگترین ایراداتی است که کم خونی ایجاد می کند.
از مهمترین عواملی که باعث بروز کم خونی می شود، کمبود برخی مواد معدنی به ویژه آهن در بدن انسان است. البته به جز آهن کمبود ویتامین ب12 و همچنین اسیدفولیک نیز از عواملی است که باعث کاهش سطح هموگلوبین در بدن انسان می شود. در بین کم خونی های مختلف اما کمبود آهن از شایع ترین عواملی است که منجر به کم خونی می شود. درمان کم خونی ناشی فقر آهن در طب نوین با استفاده از قرص آهن صورت می پذیرد که خود عوارض بسیار زیادی برای بدن انسان دارد.

درمان کم خونی

علائم و عوارض کم خونی

کم خونی در مراحل اولیه علائم و نشانه ای ندارد و به همین علت است که عموما بیماران مبتلا به این بیماری مدت ها پس از ابتلا متوجه می شوند که کم خونی دارند. اما شاید اولین نشانه کم خونی، خستگی باشد. خستگی های غیرطبیعی و مداوم می تواند از علائم کم خونی و کمبود آهن یا ویتامین های مختلف در بدن انسان باشد. ضعف جسمانی که به علت کم بودن اکسیژن بدن ایجاد می شود نیز از علائم بیماری کم خونی است. شکنندگی ناخن ها، سردرد و سرگیجه از دیگر علائم و عوارض کم خونی است.
از دیگر علائم  کم خونی، هوس های غیر طبیعی برای خوردن برخی مواد خوراکی است. برای مثال خوردن برنج خام یا نشاسته خام از علائم کمبود و فقر آهن در بدن افراد است. یخ خوردن نیز از علائم کم خونی است که عموما جدی گرفته نمی شود. بهتر است با مشاهده چنین عوارضی خیلی سریع به پزشک مراجعه کنید تا روند درمان کم خونی شما هرچه سریعتر آغاز شود.
در نوزادان و نونهالان نیز کم خونی علائم خاص خود را دارد. با توجه به نقش بسیار زیاد آهن در رشد، کاهش روند و سرعت رشد کودکان نشان دهنده بیماری کم خونی است. در کودکان علائم کم خونی باید خیلی سریع جدی گرفته شود چرا که حتی ممکن است به عقب افتادگی ذهنی منجر شود. درمان کم خونی با استفاده از مواد شیمیایی آنقدرها برای کودکان مناسب نیست و می تواند در آینده آن ها را دچار مشکلات اساسی کند.
اما کم خونی در دوران بارداری نیز شایع است. عوارض کم خونی بر روی جنین به صورت عدم رشد کافی و یا تولد زود هنگام است. بهتر است مادران باردار به علائم مختلف کم خونی اهمیت دهند تا تاثیری بر روی جنین نگذارد. روند درمان کم خونی در مادران باردار باید خیلی سریع شروع شود.


فایل صوتی

 • درمان کم خونی

  درمان کم خونی

 • کم خونی در واقع حالتی است که خون میزان کمتری گلبول قرمز درون خود دارد. البته ممکن است تنها اندازه گلبول ها متعادل نباشد. از مهمترین عواملی که باعث بروز کم خونی می شود، کمبود برخی مواد معدنی به ویژه آهن، ویتامین ب12 و اسیدفولیک ...

درمان کم خونی با داروهای شیمیایی

یکی از راهکارهای درمانی یا بهتر است بگوییم کنترلی برای کم خونی، استفاده از داروهای شیمیایی است. در واقع قرص های شیمیایی می توانند با تاثیر گذاری بر روی گلبول های قرمز و انتقال برخی مواد به آن ها بر روی آن ها تاثیر بگذارند.
یکی از مهمترین راه های درمان شیمیایی کم خونی نیز استفاده از قرص آهن است. عموما بانوان یا افرادی که به کم خونی مبتلا هستند از قرص آهن استفاده می کنند. البته این قرص تاثیرات مثبتی بر روی درمان کم خونی دارد، اما متاسفانه عوارض زیادی را نیز با خود به همراه دارد. به نظر می رسد عوارض قرص آهن در چند سال بعد از شروع مصرف و حتی در دوران میان سالی خود را نشان دهد. به همین علت است که کسی حواسش به عوارض این قرص نیست و خیلی ساده از کنار آن عبور می شود.


درمان کم خونی با داروهای شیمیایی

درمان کم خونی به روش طبیعی

درمان طبیعی کم خونی بسیار بهتر از روش های درمانی است که در آن از قرص های شیمیایی استفاده می شود. در واقع استفاده از دستورهایی که طبیعی هستند و در آن ها از مواد شیمیایی استفاده نشده است، می تواند بدون عوارض به درمان کم خونی بپردازد.
البته نکته قابل توجه در زمینه درمان کم خونی با مواد طبیعی این است که این نوع درمان نیاز به زمان و مداومت دارد. شما برای اینکه اثرات درمان کم خونی را به خوبی حس کنید باید حتما در مدت زمان زیادی به درمان گیاهی و طبیعی بپردازید. علاوه بر این باید طبق نظر طبیب طب سنتی و همچنین منظم این مداوا صورت پذیرد. اگر قصد دارید با مواد گیاهی و طبیعی درمان شوید، بهتر است منظم از موادی که قرار است مصرف کنید استفاده کنید و خیلی زود نا امید نشوید.
از مواد طبیعی که می توان به آن اشاره کرد که در درمان کم خونی نیز تاثیرات فراوانی دارند، عسل طبیعی و دیگر فراورده های زنبور عسل است. البته عسل طبیعی خود به تنهایی می تواند درمان کم خونی را به سرانجام برساند اما بهتر است از مواد دیگری نیز در کنار عسل طبیعی استفاده شود.

فایل صوتی

 • درمان کم خونی

  زنبور عسل

 • در این قسمت قصد داریم از ویژگی های زنبور عسل و کندو صحبت کنیم. انتخاب شش ضلعی توسط زنبور عسل در معماری کندو خارق العاده است. این نوع ساختار باعث می شود نسبت به اشکال دیگر هم کم ترین مقدار اولیه به کار برده رود و هم از سایر شکل ها محکم تر و مقاوم تر است....

عسل طبیعی و درمان کم خونی

عسل درمانی یکی از بهترین راهکارهای درمانی در دوران کنونی است. بسیاری از پزشکان و محققان به اهمیت عسل در درمان بیماری های مختلف پی برده اند و به همین علت در ساخت بسیاری از دارو ها از این ماده حیات بخش استفاده می شود. به نظر می رسد درمان بسیاری از بیماری های مختلف در سال های آینده توسط عسل قابل انجام باشد.

عسل طبیعی یکی از بهترین گزینه هایی است که شما می توانید برای درمان کم خونی از آن استفاده کنید. در واقع شما با استفاده از عسل طبیعی، مجموعه کاملی از مواد معدنی را به بدن خود سرازیر می کنید. همچنین عسل می تواند کمبودهای دیگر بدن را برطرف کرده و به همین صورت در درمان کم خونی نقش ایفا کند. درمان کم خونی با استفاده از عسل طبیعی از دیرباز مورد توجه طب سنتی بوده است و یکی از قطعی ترین راه های درمانی محسوب می شود.
البته ناگفته نماند که این نوع درمان آنقدرها سریع نیست. شما باید بتوانید در درمان کم خونی با استفاده از عسل طبیعی صبر داشته باشید و مداومت در مصرف را الگوی مصرف خود در مورد عسل طبیعی قرار دهید. اگر بخواهید خیلی سریع به نتیجه برسید بهتر است به سراغ همان درمان های مضر شیمیایی بروید؛ اما اگر می خواهید روند درمانی داشته باشید و بدون ضررهای آینده به درمان کم خونی بپردازید، حتما از عسل طبیعی استفاده کنید.

عسل درمانی برای درمان کم خونی

توجه داشته باشید که علاوه بر عسل های عادی که وجود دارد، برخی از عسل ها که عسل تک گل نامیده می شوند، تاثیرات شگرفی بر روی بیماری های مختلف می گذارند. شما باید توجه کنید که درمان کم خونی با استفاده از برخی از این عسل ها می تواند به صورت تخصصی تری صورت پذیرد. برخی از این عسل ها مثل عسل یونجه، عسل کنار ، عسل سیاه دانه و عسل گزانگبین تاثیرات فوق العاده ای بر روی کم خونی دارند.
شاید برای شما جالب باشد که بدانید عسل یونجه تا چه اندازه برای درمان کم خونی موثر است. در واقع خود یونجه نیز سرشار از موادی است که می تواند به بهبود بیماری کم خونی کمک کند، اما از آنجایی که کسی یونجه نمی خورد، آنقدرها قابل استفاده نیست. اما عسل یونجه که حاصل نوشیدن شهد گل های یونجه توسط زنبور عسل است، در درمان کم خونی تاثیرات مهم و قابل توجهی دارد. اگر از عطر و بوی این عسل آنقدرها خوشتان نمی آید، می توانید آن را به صورت شربت عسل مصرف کنید. عسل طبیعی یونجه برای درمان کم خونی معجزه می کند.
عسل کنار و عسل گز انگبین نیز از جمله عسل هایی هستند که در درمان کم خونی موثر بوده و هستند. عسل کنار به عنوان یک عسل مقوی، پر است از مواد معدنی که می توانند مشکلاتی که باعث بروز کم خونی شده اند را برطرف کند. این عسل که عموما برای تقویت قوای جنسی مطرح است، تاثیرات فراوانی نیز بر روی درمان کم خونی دارد و می توان از آن برای این مشکل نیز استفاده کرد. همچنین عسل گزانگبین نیز تاثیرات بسیار زیادی بر روی درمان کم خونی دارد که نمی توان از آن چشم پوشی کرد. عسل سیاه دانه نیز به عنوان یک عسل پرخاصیت توانسته اثرات مثبت خوبی را بر روی این بیماری بگذارد.
عسل درمانی برای درمان کم خونی البته باید به صورت مستمر و مداوم انجام شود تا تاثیرات آن در دراز مدت بروز کند. در واقع همانطور که اشاره شد برای درمان با عسل، انتظار برای بهبودی کم خونی و درمان کم خونی زمان بر است و فرد در طول درمان نباید مصرف عسل های تجویز شده توسط طبیب را قطع کند؛ حتی اگر هیچ اثری مشاهده نکرد.

فایل صوتی

 • پادکست بره موم

  بره موم

 • زنبور عسل به دلیل علاقه ی زیادش به صمغ درختان، آن ها را جمع آوری کرده و در حفره ای به نام سبد گرده که در پای عقب است گذاشته و به سمت کندو حمل می کند...

درمان کم خونی با استفاده از بره موم

یکی از مهمترین راهکارها برای درمان کم خونی این است که به مواد طبیعی پناه ببرید. بسیاری از مشکلاتی که باعث بروز کم خونی می شوند، به علت استفاده از مواد غیر طبیعی است و به همین علت توصیه می شود که از مواد طبیعی برای درمان کم خونی استفاده کنید. بره موم یکی از بهترین مواد طبیعی برای درمان کم خونی است که شما می توانید از آن  برای درمان این مشکل بهره ببرید. 

بره موم به عنوان یک ماده که به صورت طبیعی توسط زنبور عسل تولید می شود شناخته شده و به همین علت است که می توان آن را به عنوان یک ماده ی طبیعی به کار گرفت. بره موم مواد موثر بسیار زیادی درون خود دارد که مکانیسم فوق العاده ای برای درمان کم خونی دارند. در واقع همین مواد هستند که می توانند کمک کنند تا مشکلاتی که باعث بروز کم خونی شده است، از بین بروند.

علاوه بر اینکه بره موم می تواند کمک کند تا کم خونی و عوامل آن از بین بروند، این ماده حاوی مقدار زیادی از مواد معدنی است. درمان کم خونی با استفاده از بره موم بسیار زمان بر است اما استفاده از بره موم به علت داشتن مواد معدنی می تواند کم خونی را تحت کنترل درآورد و مانند قرص هایی مثل آهن عمل می کند. شما با استفاده از بره موم دیگر نیاز به استفاده از قرص آهن و یا قرص های مکمل دیگر ندارید؛ چرا که این ماده خود حاوی مواد معدنی فراوانی است که همه آن ها می توانند نیاز های بدن را تامین کنند. در واقع افراد با مصرف بره موم شالوده ای از مواد معدنی را به علاوه مواد دیگری که بسیاری از آن ها هنوز ناشناخته هستند، به سمت بدن روانه می کنند. همین موضوع می تواند علاوه بر کم خونی باعث درمان بسیاری از بیماری های دیگر نیز شود که به نوبه خود فوق العاده عالی است.

موضوعی که باید در مورد مصرف بره موم برای درمان کم خونی اشاره کنیم این است که این ماده نباید به صورت خام مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از بره موم بدون اینکه فراوری شود، می تواند مشکلات زیادی را برای بدن انسان ایجاد کند. در واقع بره موم به صورت خام برای بدن انسان قابل هضم نیست و می تواند روده و معده را دچار مشکل کند.

درمان کم خونی با بره موم

ایران عسل مفتخر است که به عنوان اولین شرکت در ایران، موفق به طراحی دستگاهی به منظور فراوری مکانیزه بره موم شده است. به همین علت می توان بره موم فراوری شده توسط این دستگاه را بدون هیچ ترس و نگرانی در مورد آلودگی های الکلی و گرد و خاک های موجود در روش سنتی، مصرف کرد. دستگاه فراوری بره موم به صورت مکانیزه عملیات شکستن مولکول های بره موم را انجام می دهد و ماده ای قابل مصرف را ارائه می دهد که شما می توانید برای درمان کم خونی از آن استفاده کنید.

نکته بعدی در مورد استفاده از بره موم برای درمان کم خونی این است که شما باید صبر داشته باشید. اگر انتظار دارید که با استفاده از بره موم خیلی زود درمان می شوید، سخت در اشتباه هستید. درمان های طبیعی همگی به زمان و صبوری نیاز دارند و درمان با بره موم نیز از این قاعده مستثنی نیست. اگر می خواهید با استفاده از بره موم این بیماری را شکست دهید، حتما صبر داشته باشید و در مصرف بره موم مداومت به خرج دهید. 

البته طبق تحقیقات دانشمندان و بر اساس آنچه که در بالا نیز گفتیم، بره موم سرشار از مواد معدنی است و با مصرف مداوم آن، در همان هفته های اول اثرات خود را بر روی بیماری کم خونی می گذارد و روند درمان به صورت مشهود قابل لمس است؛ اما نمی توان این را موضوعی کلی دانست و ممکن است برای بسیاری از افراد این روند بسیار طولانی تر باشد.

اما نکته پایانی در مورد بره موم و درمان کم خونی این است که شما می توانید از محصولات ترکیبی برای درمان این بیماری استفاده کنید. عسل بره موم یکی از محصولات ترکیبی است که می تواند به شما در درمان کم خونی کمک کند. این محصول که از میکس عسل طبیعی و بره موم فراوری شده تهیه می شود، کیفیت فوق العاده ای داشته و می تواند تمام خواص گفته شده در مورد عسل و همچنین بره موم را به صورت یکجا به بدن منتقل کند. البته توجه داشته باشید که این ترکیب، انرژی زا و به شدت گرم است و ممکن است انرژی فوق العاده ای را به بدن شما منتقل کند. جوش زدن و خارش نیز ممکن است از عوارض استفاده زیاد این ترکیب باشد. سعی کنید به اندازه و تا آنجا که می توانید کم مصرف کنید!


محصولات مرتبط با این مقاله

عسل بره موم 250 گرمی

عسل بره موم 250 گرمی

قیمت :385,000 ریال
عسل بره موم 500 گرمی

عسل بره موم 500 گرمی

قیمت :720,000 ریال
عسل کنار 500گرمی

عسل کنار 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل گزانگبین 500گرمی

عسل گزانگبین 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل یونجه 500گرمی

عسل یونجه 500گرمی

قیمت :415,000 ریال

مقالات مرتبط

نظرات

 یکشنبه 26 فروردین 1397 - 12:37:49    نوشته شده توسط سینا امیری لینک نظر
سلام. من و خانمم هر دو کم خونی داریم و می خوایم بچه دار شیم اما به خاطر کم خونی که هر دو داریم نگران سلامت بچمون هستیم. آیا بره موم تاثیرش روی درمان کم خونه خوب هست و اینکه چه مدت باید از بره موم استفاده کنیم تا کم خونیمون درمان بشه؟ ممنون میشم پاسخ بدید.

پرسش و پاسخ