عسل در قرآن

عسل یکی از خاص ترین خوراکی هایی است که خداوند به وسیله زنبور عسل در اختیار انسان قرار داده است. این ماده شفابخش در فرهنگ اسلامی ریشه دوانیده و علت آن تاکید قرآن بر عسل است. در دو جا از قرآن در مورد عسل صحبت شده است که نشان از اهمیت این ماده خوراکی دارد. با توجه به اینکه در زمان پیامبر در عربستان گل زیادی وجود نداشته و عسل نیز به احتمال زیاد در آن منطقه تولید نمی شده، نازل شدن آیاتی در مورد زنبور و عسل فوق العاده است. جالب است که در این آیات متفکران به تفکر در مورد زنبور عسل و نحوه تولید عسل فراخوانده شده اند. موضوعی که باعث شده تا سالیان سال دانشمندان مسلمان و غیر مسمان را به تفکر در عسل و زنبورعسل تشویق کند.
در قرآن کریم دو بار واژه عسل استفاده شده است. ابتدا در سوره مبارکه محمد (ص) در آیه 15 خداوند در جایی که به مومنان و نیکوکاران وعده بهشت داده است، سخن از عسل پاک و ناب روان به میان آورده است. این بدان معنی است که در واقع عسل نوعی خوراکی بهشتی است که به زمینیان نیز از طریق زنبور عسل اعطا شده است.

عسل در قرآن


در دومین جایی که واژه عسل به کار رفته، آیه 68 و 69 سوره نحل است. خداوند متعال در این دو آیه می فرماید : "  و پروردگار به زنبور عسل الهام کرد که در کوه‌ها و درختان و آنچه (از داربست‌ها) بر می‌ افرازند، خانه ‌‎هایی بساز. آن ‌‎گاه از همه ثمرات بخور، پس در راه ‌‎های پروردگارت که (به الهام او برای تو) هموار شده است برو! از شکم آن‌ها شربتی با رنگ‌ های گوناگون بیرون می‌‎ آید که در آن شفایی برای مردم است. بی‌ شک در این (کار زنبور عسل) نشانه‌‎ای است (از قدرت خدا) برای مردمی که می‌‎اندیشند."
این دو آیه عمقی از معناهای متفاوت در مورد زنبورعسل، اهمیت آن و همچنین عسل وجود دارد که سال ها در تفاسیر مختلف و مجامع علمی گوناگون مسلمان و غیر مسلمان به بحث و تبادل نظر گذاشته شده است. یکی از شگفتی های بیان شده در آیه 68 سوره نحل این است که خداوند به زنبورعسل وحی فرستاده است. این یعنی که زنبور این فعالیت فوق العاده زیاد خود را به دستور پروردگار انجام می دهد و این پیچیدگی مسئولیت ها و انجام آن ها ناشی از همین وحی الهی است.
در این آیه مسئولیت اولیه زنبور عسل خانه سازی است. اولین اقدامی که جمعیت زنبور عسل انجام می دهد این است که اقدام به خانه سازی می کند؛ چرا که بدون ساخت خانه ساماندهی و قانونگذاری غیر ممکن است. شاید به همین علت است که بسیاری از مناسبات شهری انسان ها الهام گرفته از زنبور و قوانین موجود در کلنی است. در واقع این آیه نشان می دهد که شرط اول برای بقا و انجام ماموریت های سخت این است که سرپناه و ملجاءی برای زنبور وجود داشته باشد. موضوعی که برای انسانها نیز به همین منوال است.
دومین ماموریتی که خداوند به زنبور وحی کرده است، مهمترین وظیفه او برای طبیعت است. گرده افشانی یکی از مهمترین و کاربردی ترین وظایف زنبور به شمار می رود که نمی توان به این سادگی ها از کنار آن عبور کرد. در صورتی که زنبور کار گرده افشانی را به درستی انجام ندهد خیلی زود زمین به کویری خشک و بی آب و علف بدل می شود. در خلال این ماموریت، به زنبور دستور داده شده تا هر آنچه که در طبیعت به عنوان ثمره است که قطعا پاک طیب نیز هست، تناول کند.
اما در آخرین ماموریتی که به زنبور داده شده قرار است از درون بدن زنبور نوشیدنی مخصوصی خارج شود که رنگ های مختلفی دارد. شاید تا چند دهه گذشته درک این موضوع که عسل رنگ های مختلفی دارد کمی سخت بود اما امروزه با وجود عسل های تک گل، رنگ های مختلف عسل شناخته شده تر هستند.

عسل در قرآن


آنچه که بیان شد دریافتی سطحی از عمق بسیار زیاد این آیات بود که به نظر می رسد برای فهم بیشتر این آیات باید در عمق آن فرو رفت. اما دلیل این تاکید ویژه قرآن به تفکر در زنبور و خود عسل چیست؟ آیا این دعوت به تفکر در زنبور عسل توانسته در طول سال های مختلف زندگی بشر به وی کمک کند؟

خواص درمانی فرآورده های زنبور عسل

به نظر می رسد یکی از دلایل تاکید قرآن بر تفکر بر روی زنبور عسل، خواص درمانی موجود در فرآورده های زنبور عسل باشد. وقتی در منطقه ای که در آن زنبور به ندرت یافت می شده صحبت از این حشره حیرت انگیز می شود، یعنی منظور یک پیام جهانی برای تمام زمان هاست نه فقط مربوط به یک زمان خاص!
هنوز و بعد از گذشت قرن ها با وجود تفکر و تحقیق و آزمایش در فراورده های مختلف زنبور عسل، هنوز به تمام ویژگی های این فراورده ها پی برده نشده است. در واقع بعضی مواد مثل ژل رویال که برای درمان نازایی و یا درمان سرطان های زنانه مورد استفاده قرار می گیرند، هنوز مواد ناشناخته بسیار زیادی دارند که هنوز علم آن ها و خواص آن ها را نشناخته است. حتی از ژل رویال در درمان کبد چرب نیز استفاده می شود بی آنکه تحقیقات در مورد آن تکمیل باشد.

بره موم و درمان بیماری ها

بره موم نیز از جمله مواردی است که از زمان های گذشته مورد بررسی قرار گرفته و دانشمند ایرانی مسلمان ابوعلی سینا نیز در مورد آن سخن گفته است؛ اما هنوز از خواص فوق العاده آن اطلاعات جامعی در دست نیست. امروزه از این ماده در درمان کولیت، درمان سرطان و یا تقویت قوای جنسی استفاده می شود؛ هرچند هنوز منشاء این خواص فوق العاده مشخص نیست. به نظر می رسد منشاء آن را باید در وحی الهی که به زنبور شده جست و جو کرد که نوعی پیام سری بوده است!

گرده گل و خواص بیماری ها

خواص گرده گل ، موم و حتی نیش زنبور نیز با تحقیقاتی که بر روی این حشره شده به دست آمده است. به نظر می رسد تحقیقات بیشتری نیز بر روی تمامی این فراورده ها در حال انجام است که نتایج آن می تواند شگفتی وحی الهی به زنبور عسل را بیشتر نشان دهد.

خواص عسل


اما تاکید فوق العاده قرآن به عسل نشان از اهمیت بالای این فرآورده از زنبور عسل دارد. خداوند متعال در آیه 69 سوره نحل می فرماید که در عسل شفا قرار داده است. شفا به این معناست که شما با مصرف عسل می توانید به مبارزه با بیماری های مختلف پرداخته و آن ها را مغلوب کنید. در واقع عسل طبیعی دوای هر درد به حساب می آید و به صورت عمده برای بیماری های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. شفای مطلق به این معناست که خداوند در عسل طبیعی نیرویی قرار داده است که اگر به درستی مورد استفاده قرار گیرد درمان بیماری ها قطعی به نظر می رسد.
درمان سرطان ، درمان کولیت ، درمان نازایی، درمان فشار خون و یا درمان کم خونی، درمان سردمزاجی و تقویت قوای جنسی و یا درمان هر نوع بیماری دیگری با استفاده از عسل طبیعی امکان پذیر است. البته نکته قابل تامل این است که شفایی که خداوند در مورد عسل طبیعی بیان کرده ، مختص عسلی است ناب و خالص نه عسل هایی که عموما در حال حاضر وجود دارد.
برخی گمان می کنند عسل طبیعی که قرآن از آن به وسیله ای برای شفا یاد کرده است، با روش هایی مثل آزمایش ساکاروز یا روش های دیگر قابل تشخیص است. البته این ها عسل طبیعی هستند که زنبور آن ها را از شهد گل تهیه کرده است؛ اما عسلی که قرآن از آن صحبت کرده است، عسلی است که ثمرات به دست آمده است.
متاسفانه در جهان امروز آلودگی های زیست محیطی و مواد شیمیایی بسیار زیادی در طبیعت رهاسازی شده اند و یا سموم شیمایی که به گیاهان مختلف داده می شود. این موارد را اضافه کنید به زباله های مختلف و بد تر از همه آن ها زباله های بیمارستانی که سرشار از آلودگی و مواد دارویی هستند. اگر زنبور عسل بر روی زباله های دارویی نشسته و از ان ها درون چینه دان خود ذخیره کند، عسل بدست آمده دارای مواد دارویی خواهد بود و به مرور زمان مصرف کننده را در برابر دارو مقاوم می کند و دیگر اثرات دارویی نیز بر وی تاثیر ندارد. تمامی این موارد نشان دهنده این هستند که در برخی از انواع عسل های طبیعی نه تنها شفا نیست بلکه ممکن است سرشار از بیماری باشد که متاسفانه اندازه گیری نمی شود!
عسلی که خداوند در قرآن به عنوان شفا یاد کرده است، عسلی است طبیعی بدون هیچ گونه عوارض جانبی که از نوشیدن شهد گیاهان و ثمرات آن ها بدست آمده است و هیچ گونه آلودگی و ناخالصی در آن راه نیافته است. این نوع عسل امروزه بیشتر در کوه ها و مناطق صعب العبور یافت می شود. جایی که نه زمین کشاورزی وجود دارد و نه بیمارستان و حتی انسانی که بتواند آلودگی را به زنبور و عسل پاک آن منتقل کند. این نوع عسل ها عموما قیمت های فوق العاده بالایی دارند و باید از مکان های معتبر تهیه شوند اما خواص درمانی آن ها به ویژه برای درمان های سخت مثل درمان سرطان فوق العاده است.


محصولات مرتبط با این مقاله

عسل آویشن 500گرمی

عسل آویشن 500گرمی

قیمت :535,000 ریال
عسل بادام 500گرمی

عسل بادام 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل رازیانه 500 گرمی

عسل رازیانه 500 گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل زنیان 500 گرمی

عسل زنیان 500 گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل زولنگ 500گرمی

عسل زولنگ 500گرمی

قیمت :415,000 ریال

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ