عسل تک گیاه رازیانه

زمانی که کندوهای زنبور عسل، توسط  زنبور داران به دشتی منتقل شود که پوشش گیاهی آن منطقه  غالبا از یک نوع گیاه باشد، زنبور عسل عمدتا از شهد این گیاه قالب، تغذیه می کند. اما این امر به این معنا نیست که زنبور عسل از شهد و گرده گل دیگر گیاهان روییده در اطراف کندو تغذیه نمی کند چرا که زنبور عسل همواره به دنبال یافتن بهترین شهد هاست. عسل تک گیاه به عسلی گفته می شود که بیشترین مقدار شهد تهیه شده برای آن عسل از یک نوع گیاه خاص باشد؛ بنابراین به این گونه عسل ها عسل تک گیاه گویند. زنبور داران برای تهیه عسل تک گیاه رازیانه کندوهای زنبور عسل را به دشت های با پوشش وسیع رازیانه انتقال می دهند. بوی خوش و معطر این گیاه توجه زنبورهای عسل را به خود جلب کرده، روی گل های گیاه رازیانه می نشینند و از شهد آن برای تولید عسل رازیانه تغذیه می کنند. دشت های پوشیده شده از گیاه رازیانه در شمال ایران، گرگان، تپه مراوه ، دره هراز، اصفهان، گل سفید، اطراف شهرکرد، خوزستان، آذربایجان، تبریز، کردستان، کرمان، ده بکری و خراسان بصورت خودرو رشد می کند.

عسل تک گیاه رازیانه

رازیانه گیاه معطر و خوش طعمی است که در صنعت آشپزی مصارف زیادی دارد. علاوه بر کاربرد بیشمار آن در آشپزی و استفاده آن به عنوان خوشبو کننده دهان از گیاه رازیانه، برای بهبود درد های مزمن و همچنین برخی از بیماری ها استفاده می کنند. خاصیت اشتها آوری، باد شکن و یا ضد نفخ بودن، ضد انقباض و تشنج ، ضد التهابی، ضد میکروبی، خلط آوری، ادرار آور، ازدیاد کننده قاعدگی، تصفیه کننده، ضد سرطانی و آنتی اکسیدانی از جمله خواص فراوان گیاه رازیانه است. 

برگ های گیاه رازیانه به صورت بریدگی عمیق هستند و دمبرگ ها در نزدیک ساقه حالت غلاف پیدا می ‌کند و گل های آن زرد و به صورت چتر در انتهای شاخه ظاهر می‌شود. میوه آن کوچک بوده و طرفین آن ضخیم است. برگ رازیانه را پس از رشد کامل گیاه قبل از آغاز ظهور گل ها و یا در شروع باز شدن اولین گل، برداشت می‌ کنند یعنی در حدود ماه خرداد. تخم رازیانه را که مهمترین قسمت مکملی آن است، وقتی که میوه‌ ها زرد رنگ شد، می‌چینند. 

زمانی که زنبور عسل از شهد گل های رازیانه تغذیه می کند، تمامی خواصی که در این گیاه وجود دارد را به عسل این گیاه نیز منتقل می کند و با مصرف عسل تک گیاه رازیانه می توانید این اطمینان خاطر را داشته باشید که از همه خواص این گیاه بهره مند خواهید شد.

از جمله خواص دارویی گیاه رازیانه:

- محافظت در برابر سرطان

- بهبود مشکلات قاعدگی در زنان

- جلوگیری از بیماری های قلبی

- درمان بیماری های دستگاه تنفسی

- مقابله با بوی بد دهان

- کمک به گوارش

- درمان تجمع مایعات در بدن

- کمک به کاهش وزن و کم کردن چاقی

- ارتقاء سلامت چشم ها

- تقویت حافظه و بهبود عملکرد مغز

به عسل رازیانه عسل مخصوص خانم ها نیز گفته می شود. از آن جهت به عسل مخصوص بانوان شهرت پیدا کرده است که سرشار از خواص مفید برای بانوان و درمان مشکلات زنانه است از همین رو خانم ها علاقه زیادی به عسل تک گل رازیانه دارند.

- تقویت سیستم ایمنی خانم ها 

- برای کاهش مشکلات زنانه

- تعادل هورمونی زنانه

- همچنین برای درمان کم خونی خانم ها گیاه رازیانه بهترین دارو است

عسل تک گیاه رازیانه

موارد ذکر شده از جمله خواص موجود در گیاه رازیانه هستند که به وسیله زنبورعسل به عسل رازیانه منتقل می شود. تلفیق خواص این گیاه با خاصیت های بیشمار عسل طبیعی، ترکیبی شفا بخش و مفید را برای خریداران عسل تک گیاه رازیانه در پی خواهد داشت که در این قسمت به برخی دیگر از آن ها اشاره می کنیم:

- درمان قاعدگی دردناک

- قطع قاعدگی 

- قطع قاعدگی طولانی

- مصرف عسل رازیانه به تقویت قوای جنسی بانوان کمک شایانی می کند 

عسل تک گیاه رازیانه طبع گرم و خشک دارد و حاوی مقدار زیادی از هورمون های زنانه مانند استروژن، منگنز، ویتامین c، تیامین، پتاسیوم، آهن، و مواد مغذی دیگر می باشد و برای افزایش شیر مادران بسیار مفید می باشد.

بهترین روش استفاده از عسل طبیعی رازیانه به این صورت بوده که به اندازه یک یا دو قاشق از عسل رازیانه را در مقداری آب ولرم حل کرده، مقداری لیموی تازه در آن بچکانید و این ترکیب را به یک شربت طبیعی، خوش طعم و مفید تبدیل کنید. 

عسل طبیعی رازیانه به سختی در آب سرد حل می شود، ولی در آب ولرم این کار به سهولت امکان پذیر است. این روش می تواند به شما جهت تشخیص عسل طبیعی اصل از تقلبی کمک کند.


محصولات مرتبط با این مقاله

عسل شوید

عسل شوید

قیمت :500,000 ریال
عسل قنقال

عسل قنقال

قیمت :500,000 ریال
عسل مریم نخودی 500 گرمی

عسل مریم نخودی 500 گرمی

قیمت :415,000 ریال

مقالات مرتبط

نظرات

 یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 - 12:51:44    نوشته شده توسط سپیده لینک نظر
سلام.من شنیدم رازیانه برای دختر دار شدن و زیبایی فرزند خیلی عالیه...ایا عسل رازیانه هم برای این منظور میشه مصرف کرد؟

پرسش و پاسخ