صبحانه ای برای درمان درد مفاصل

عسل از قدیم الایام به عنوان دارویی شفا بخش در طب سنتی شناخته می شد. خواص عسل بسته به اینکه زنبور عسل بیشتر از چه گیاهی تغذیه می کند، در انواع عسل ها متفاوت است. همانطور که می دانید عسل طبیعی را بر اساس روش های مختلفی دسته بندی می کنند. دسته بندی بر اساس شهد غالب و میزان تغذیه زنبور عسل از گیاهی خاص، یکی از روش های طبقه بندی عسل طبیعی بوده که آن را در دسته عسل های تک گیاه و عسل های چند گیاه جای می دهند.

شاید نام عسل تک گیاه برای برخی آشنا نباشد بنابراین قصد داریم در این قسمت به معرفی مختصری در رابطه با عسل های تک گیاه بپردازیم.

عسل تک گیاه زولنگ

عسل تک گیاه در واقع به میزان تغذیه زنبورعسل از یک نوع گیاه بستگی دارد. یعنی زمانی که زنبورعسل بیشترین شهد و گرده گلی که برای تهیه عسل مصرف می کند، از یک نوع گل باشد در نهایت به آن عسل، عسل تک گیاه گویند. برای مثال عسل تک گیاه زولنگ به عسلی اطلاق می شود که زنبور عسل بیشتر از شهد گیاه زولنگ برای تهیه عسل استفاده کرده است. البته این امر بدین معنا نیست که زنبور فقط و فقط از شهد گل زولنگ تغذیه کرده است؛ چرا که زنبور عسل به روی دیگر گل های موجود در منطقه نیز می نشیند اما فقط به این دلیل به این عسل، عسل زولنگ گویند که شهد قالب این عسل برگرفته از گیاه زولنگ است.

گیاه زولنگ یک گیاه خاردار و از تیره چتریان است که در نواحی شمالی ایران مانند رامسر و ارتفاعات البرز به وفور یافت می شود. متاسفانه این گیاه خاردار و در عین حال پر خاصیت به دست فراموشی سپرده شده است و کمتر کسی در رابطه با آن اطلاعات دارد. زولنگ با نام های مختلفی شناخته می شود، نام فارسی این گیاه شش شاخ است و این در حالی است که این گیاه 5 شاخ دارد. در مازندران با نام زولنگ، در شهسوار ششاک، در رامسر شوشاخ و در گیلان به چوچاق شناخته می شود.

بد نیست شما نیز با خواص بیشمار این گیاه زیبا آشنا شوید:

• آرامبخش اعصاب بوده و برای بهبود بواسیر بسیار کاربرد دارد.

• درمان بیماری های رماتیسم و رفع التهابات با استفاده از گیاه زولنگ مقدور است.

• تمامی قسمت های این گیاه قابل استفاده است و می تواند به عنوان ملین برای کسانی که از یبوست رنج می برند مفید باشد.

• به دلیل وجود اسید فولیک فراوان در گیاه زولنگ، این گیاه به درمان کم خونی کمک کرده و خون ساز است.

• جوشاندن زولنگ، این گیاه را به مسکنی برای درد پهلو تبدیل خواهد کرد.

• همچنین اگر جوشانده زولنگ را با شکر مخلوط کرده و میل کنید، به بادشکنی قوی تبدیل خواهد شد و شما را از شر نفخ های مکرر شکم خلاصی می بخشد.

• از ترکیب زولنگ با آرد جو و برگ کاسنی ضمادی تهیه کنید و بر روی ورم های سخت قرار دهید، این ضماد التیام بخش ورم های سخت است.

عسل زولنگ به عسل دارویی شناخته می شود که برای امراض و مشکلات درونی بدن بسیار مفید است. همانطور که مطالعه فرمودید شما را با برخی خواص فراوان گیاه زولنگ آشنا کردیم که البته این خواص با کمک زنبور عسل به عسل تک گیاه زولنگ منتقل شده است. اکنون لازم است بدانید که با مصرف عسل تک گیاه زولنگ چه فوایدی را به بدنتان خواهید رساند.

عسل تک گیاه زولنگ

 برخی خواص عسل زولنگ به شرح زیر است:

• تصفیه کننده خون

• تقویت دستگاه گوارش

• درمان دردهای مفصلی و کمردرد

• درمان پوکی استخوان و گرفتگی عضلات 

• بیماران دیابتی نیز می توانند بدون نگرانی از این عسل طبیعی استفاده کنند.

زمانی که عسل طبیعی زولنگ خورده می شود جذب آن از غشای محیطی حفره دهانی و حلق شروع می شود. بنابراین توصیه می کنیم که عسل اندک اندک مصرف شود و آن را مدتی در دهان خود نگه دارید.

می توانید در وعده صبحانه آن را استفاده کنید و یا اینکه عسل را با شیر گرم، چای، قهوه، کاکائو، آب میوه، لبنیات، ماست، خامه و ... مصرف کنید.

با ترکیب عسل زولنگ با آب ولرم همراه با مقداری آب لیمو، شربتی دلچسب و پر خاصیت برای خود تهیه کنید و در کنار خواص بیشمار این عسل طبیعی از خاصیت های آنتی باکتریایی و ضد سرطانی لیمو نیز بهره مند شوید.


محصولات مرتبط با این مقاله

عسل انجیر 500گرمی

عسل انجیر 500گرمی

قیمت :450,000 ریال
عسل بادام 500گرمی

عسل بادام 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل قنقال 500 گرمی

عسل قنقال 500 گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل گزانگبین 500گرمی

عسل گزانگبین 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل یونجه 500گرمی

عسل یونجه 500گرمی

قیمت :415,000 ریال

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ