عسل شبدر؛ افزایش تمرکز, رفع حواس پرتی

عسل از زمان های قدیم در شهرهای مهم دنیا، از جمله ایران و مصر باستان برای درمان بیماری ها و التیام زخم های عفوفی کاربرد بیشماری داشته است. در عصر حاضر و با وجود آلودگی های زیست محیطی و پدید آمدن بیماری های متعدد، داروهای گیاهی و شفا بخش طبیعی می توانند به کمک ما آمده تا بر این مشکلات جدی که بر روی بدن ما تاثیر می گذارند فائق آییم. عسل طبیعی که حاصل جمع آوری شهد و گرده گل های متعدد است یکی از این شفا دهنده های طبیعی است که امروزه می توانیم به سهولت آن را از فروشگاه های مجاز تهیه کرده و مصرف کنیم. لازم است بدانید که عسل طبیعی بر اساس ویژگی ها و موارد مختلف در دسته بندی های متفاوتی جای می گیرد. عسل طبیعی بسته به اینکه شهد غالب آن از چه گیاهی است در دسته عسل های تک گیاه و یا چند گیاه گنجانده می شود. عسل تک گیاه به عسلی اطلاق می شود که زنبور عسل برای تهیه آن از یک گیاه خاص بیشترین شهد و گرده گل را جمع آوری کرده باشد. بنابراین به این عسل عسل تک گیاه گفته می شود.

«همانا زنبور عسل از هر گلی زیباترینش را برمی‌گزیند. از او دو گوهر گرانقدر تولید می‌شود» در یکی از آن دو (عسل) شفای درد مردم ودر دیگری نور و روشنایی (موم) است. (امام علی (ع))

عسل تک گیاه شبدر

خواص عسل شبدر

شبدر گیاهی علفی و بومی مناطق معتدل از جمله علفزار های اروپا، آسیای غربی و آفریقا است که اکنون شبدر بنا به خواص متعددی که دارد در سراسر دنیا کشت می شود. این گیاه وحشی هفت ساله است ولی در هوای گرم دو سال بیشتر عمر نمی کند. گل های صورتی رنگ و شیرین گیاه شبدر خوردنی هستند و برای طعم دهی به انواع نوشیدنی و سالاد کاربرد دارد. برگ های سبز و بیضی شکل این گیاه برای تهیه چای گیاهی شیرین، برای مقاصد درمانی کاربرد دارد. شبدر قرمز در قالب های مختلفی از جمله چای، پماد، عصاره، تنتور، کپسول یا قرص مورد استفاده قرار می گیرد.

خواص شبدر که در طب سنتی ذکر شده شامل کاهش کلسترول، تحریک دفع ادرار، افزایش گردش خون، تقویت استخوان ها، محافظت از سیستم ایمنی بدن، درمان فشار خون، بهبود دهنده سیستم قلبی عروقی و ... است که در این قسمت به برخی از این خواص می پردازیم.

درمان فشار خون

از جمله ویژگی های منحصر به فرد شبدر کاهش التهاب در سراسر بدن خصوصا سیستم قلبی و عروقی است. شبدر باعث باز شدن عروق و رگ های خونی می گردد از این رو تاثیر چشم گیری بر درمان فشار خون دارد.

تقویت سیستم ایمنی بدن

گیاه شبدر سرشار از ویتامین C  است که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک شایانی می کند و همچنین در تولید گلبول های سفید خون نقش موثری دارد.

درمان سرطان

شبدر یکی از گیاهانی است که برای جلوگیری از سرطان بسیار موثر است. سرطان پروستات یکی از سرطان های شایع در بین مردان است. گیاه شبدر دارای آنزیم هایی است که از رشد پروستات جلوگیری می کند. با مصرف شبدر می توان از این سرطان پیشگیری کرد. 

قاعدگی و یائسگی

شبدر قرمز برای کاهش درد های دوران قاعدگی و نوسانات خلقی موثر است و در دوران یائسگی برای تعادلات هورمونی مصرف آن توصیه می شود.

عسل شبدر عسلی است که از شهد گیاه شبدر تهیه می شود و معمولا هیچ فرآیند و یا پاستورازیسیونی روی آن صورت نمی گیرد. عطر و طعم عسل شبدر با عسل معمولی کمی متفاوت است. عسل شبدر عطر و طعم ملایم تر و رنگی روشن تری نسبت به عسل طبیعی معمولی دارد. زنبورعسل با جمع آوری شهد و گرده گل گیاه شبدر، خواص بی شمار این گیاه خوراکی را به عسل تک گیاه شبدر انتقال می دهد. این گیاه در اکثر کشتزار های ایران رشد می کند و بهترین زمان برای برداشت عسل شبدر اردیبهشت ماه است.

 افرادی که به طور مستقیم قادر به تهیه و مصرف شبدر نیستند می توانند با خریداری عسل تک گیاه شبدر از خواص بیشمار این گیاه بهره مند شوند.

عسل شبدر به عنوان منبع غنی از مواد معدنی مانند روی، مس، منیزیم، پتاسیم، منگنز و مقادیر زیادی ویتامین ب، ویتامین ث، آنتی اکسیدان ها، هیدروژن پراکسید و کلسیم شناخته می شود. در هر قاشق غذاخوری از عسل شبدر، ۶۴ کالری بدون چربی وجود دارد و از آنجایی که هیچگونه فرآیندی بر روی این عسل صورت نمیگیرد، اکثر این مواد مغذی حفظ می شوند.

خواص دارویی گیاه شبدر

موارد زیر از جمله خواص عسل شبدر هستند :

• درمان تنگی نفس و معالج دردهای مفاصلی

• برای تلاش های فیزیکی شدید و طولانی

• مفید برای عادتهای ماهیانه دردناک

• انرژی زا و تقویت کننده حافظه

• بهبود دردهای شکمی و روده

• مفید برای رفع انسداد عروق

• رفع عفونت‌های عمومی

• مقوی مغز و اعصاب

• بازکننده عروق قلبی

• ضد صرع و تشنج

• تقویت حافظه

• تقویت بینایی

• تقویت قلب

عسل تک گیاه شبدر بیشتر در موارد درمانی کاربرد فراوان دارد و البته افراد پر تحرک و ورزشکاران نیز به خوبی از این عسل استقبال کرده اند. اما لازم است بدانید که مصرف این عسل مقدار مشخصی دارد. افراد پر تحرک و خصوصا ورزشکاران به میزان یک قاشق غذاخوری عسل شبدر را در یک لیوان آب جوشیده یا شیر، حل کرده و میل نمایید.

اما در مصارف دارویی بسته به این که عسل شبدر برای درمان چه نوع بیماری مورد استفاده قرار می گیرد، متفاوت است.


محصولات مرتبط با این مقاله

عسل آفتاب گردان 500گرمی

عسل آفتاب گردان 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل جاشیر 500گرمی

عسل جاشیر 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل جعفری 500 گرمی

عسل جعفری 500 گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل رازیانه 500 گرمی

عسل رازیانه 500 گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل ریحان 500گرمی

عسل ریحان 500گرمی

قیمت :415,000 ریال

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ