عسل تک گیاه قنقال


عسل تک گیاه قنقال

عسل خواص درمانی بسیار زیادی دارد که عده ای آن را شفابخش می دانند. به همین دلیل مورد توجه بسیاری از مردم و پزشکان قرار گرفته است. در این قسمت به بررسی برخی از خواص عسل می پردازیم:

- ماده ای برای پاکسازی داخل بدن

- درمانی موثر برای خشکی و ترک لب

- مفید برای رفع آکنه و زیبایی پوست

- موثر برای مشکلات تنفسی

- تقویت سیستم ایمنی

- کاهش گلو درد

- نیروزایی عالی و کمک به افزایش عملکرد ورزشی

- بهبود هضم غذا

- تاثیر گذار در تقویت حافظه به دلیل خاصیت آنتی اکسیدان آن

- میکروب زدایی برای درمان بیماری لثه


گاهی زنبورهای عسل در مناطقی قرار دارند که پوشش گیاهی غالبی دارند و آن ها بیشتر از شهد آن گیاه غالب تغذیه می کنند که در این حالت عسل تک گیاه تولید می شود. ممکن است این گیاه، گیاه قنقال باشد که  عسل تک گیاه قنقال را به وجود آورد.

گیاه قنقال از گیاهان گلدار محسوب می شود که نامی آشنا در میان کوه نوردان ایرانی دارد. این گیاه تیغ دار است و تقریبا 120 زیر گونه دارد.اگر این گیاه را به صورت کره ای در نظر بگیریم، هر چه به مرکز این کره نزدیک شویم، جانداری به نام خز و کک را می بینیم که توسط شیره ی شیرین گیاه، پیله ی بچه های خود را تهیه می کند. این حشره برای حفظ تخم خود، پیله ای گرد به رنگ سفید شیری می تند و بعد از اینکه نوزادش بالغ شد، پیله را سوراخ کرده و از آن خارج می شود.

این گیاه بسیار زیاد در طبیعت یافت می شود. به دلیل شکل کروی آن بعد از خشک شدن همراه وزش باد از ساقه جدا شده و شکل توپ بودنش باعث می شود مسافت زیادی را طی کند که خود به پراکندگی نسلش کمک می کند. منطقه ی رویش این گیاه، کوهپایه و دشت ها ی مرکزی ایران نظیر فارس و کنگان است.

عسلی که درصد عمده ی آن توسط زنبورعسل، از شهد گل های قنقال بدست آمده باشد را عسل تک گیاه قنقال می نامند. درست است که گیاه قنقال به ظاهر بوته ی خارداری بیش نیست  اما عسلی که از آن تولید می شود، صد در صد دارویی بوده و مورد استفاده ی بسیاری از مردم قرار می گیرد. بهترین زمان برداشت عسل تک گیاه قنقال، از اواسط اردیبهشت ماه تا اواخر تیرماه است. و بهتر است بدانیم که رنگ عسل عقیقی روشن است.

خواص درمانی عسل تک گیاه قنقال

نگاهی کوتاه به خواص عسل تک گیاه قنقال می اندازیم:

- بهبود سرفه

- بهبود گلو درد

- بهبود سرفه خلط آور

- نرم کننده سینه (گلو)

- کنترل و بهبود اسپاسم

- بهبود سرفه های تحریکی

- رفع گرفتگی صدا

طریقه ی مصرف آن به این گونه است که:

دو تا سه قاشق عسل قنقاق را با  با آب ولرم مخلوط کرده و سپس آب یک لیموی ترش تازه را به آن اضافه کنید. این شربت از بهترین نوشیدنی های طبیعی بوده و علاوه بر ضد سرطان بودن خاصیت ضد عفونی کننده نیز دارد و از تمام خواص عسل مصرف شده به علاوه میزان بالای ویتامین C موجود در آب لیموی طبیعی برخوردار است.


محصولات مرتبط با این مقاله

عسل انجیر

عسل انجیر

قیمت :500,000 ریال
عسل رازیانه

عسل رازیانه

قیمت :680,000 ریال
عسل ریحان

عسل ریحان

قیمت :500,000 ریال
عسل زنیان 500 گرمی

عسل زنیان 500 گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل زولنگ

عسل زولنگ

قیمت :680,000 ریال

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ

 

فروشگاه شهدینه گلها