چرا گرده گل؟؟!!

گرده گل از جمله مهم ترین و شناخته شده ترین محصولات زنبور عسل است. البته این موضوع به این معنی نیست که عموم مردم در مورد این ماده اطلاعات کافی دارند، چرا که برخی از محصولات زنبور عسل در جامعه کمتر شناخته شده و تنها متخصصین یا افرادی که پیگیر روش ها و رژیم های غذایی سنتی و طبیعی هستند از وجود چنین گنجینه هایی خبر دارند.

به عنوان نمونه، یکی از این مواد بره موم نام دارد. شکل ظاهری بره موم مانند موم بوده و به صورت تکه های نسبتا چسبناک و البته سبز تیره یا قهوه ای رنگ است. زنبور ها به دلایل مختلفی در کندو از بره موم استفاده می کنند. به این ترتیب که برای عایق کاری روزنه ها و شکاف ها و همچنین برای محدود کردن راه ورودی کندو، این قسمت ها را با بره موم می پوشانند. همچنین بره موم یک ضد عفونی کننده قوی گیاهی است که در پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری ها می تواند نقش موثر و بسیار ماندگاری ایفا کند.

علاوه بر بره موم، ازمیان  موادی که توسط زنبور عسل تولید می شود و خواص و ارزش غذایی بسیار بالایی را نیز در بر گرفته است، گرد گل می باشد. همگی ما از زمان مدرسه با این موضوع آشنا بوده ایم که گل ها برای تولید مثل گرده افشانی می کنند و موجودی که برای این کار بهترین نقش آفرینی را دارد، زنبور عسل است. زنبور ها مسئول گرده افشانی بوده و هنگامی که بر روی گلبرگ می نشینند تا شهد گل را بردارند، گرد ها از روی پرچم گل به پایشان می چسبد و بخشی از آن ها هنگامی که زنبور به کندو بر می گردد، به داخل کندو راه پیدا می کنند. با این حال، شاید برایتان جالب باشد که بدانید همین گرد یک ماده خوراکی ارگانیک است.

زنبور دار هایی که قصد دارند از این گرد گل ها برداشت کنند، قطعه ای کوچک به نام گرده گیر در مسیر ورودی زنبور قرار می دهند که گرد ها را از پای زنبور در هنگام ورود جدا کرده و جمع اوری می کند. معمولا در حالت مطلوب هر کندو می تواند روزانه حدود صد گرم گرد گل انباشته کند. البته میزان گرده گل ورودی با زمان و مکان متغیر است و بسته به فصل گرده افشانی یا فصل عادی و همچنین محلی که کندو در آن قرار گرفته است، متفاوت خواهد بود. گرده های متنوع نیز خواص و ارزش غذایی کم یا زیادی دارند.

چرا گرده گل؟

پس از جمع آوری گرد گل، آن را آماده سازی و سپس در بسته بندی ها و یا پاکت های سربسته نگهداری می کنند. لازم است بره موم به صورت خشک و در محیطی به دور از سرما و گرمای زیاد و نور آفتاب نگهداری شود. گرد گل ها به دلیل خاصیت چسبناکی کمی که دارند، به یکدیگر چسبیده و دانه های حبه ای کوچکی را تشکیل می دهند.  با وجود این که گرد گل را می توان از مراکز معتبر و همچنین فروشگاه های عرضه محصولات عسل تهیه کرد، باز هم خیلی از افراد با این ذرات معجزه آسا آشنا نیستند. گرد گل یک منبع سرشار و بی نظیر از انواع ویتامین ها، اسید های امینه، پروتئین و مواد آلی است که با ترکیبی از کربوهیدرات را شامل می شود. این ترکیب خواص درمانی منحصر به فردی را ایجاد کرده است که از آن جمله می توان به تقویت عمومی بدن به ویژه تقویت دستگاه ایمنی و عصبی اشاره نمود. 

گرد گل یک ضد باکتری و ضد میکروب قوی است که می تواند در بهبود عملکرد دستگاه ایمنی بدن موثر باشد و به جای استفاده از دارو های تقویتی شیمایی و صنعتی، مورد مصرف روزمره و منظم قرار بگیرد. همچنین مواد تشکیل دهنده گرد گل برای از بین بردن زخم های داخلی و التهاب های اندام گوارشی بسیار مفید بوده و یک آنتی باکتری قوی محسوب می گردد. 

از دیگر نتایج مصرف گرد گل می توان به تاثیر آن بر جلوگیری از سرطان اشاره کرد. به طور کلی نه تنها گرد گل، که سایر محصولات زنبور عسل مانند بره موم، برای پیشگیری و درمان انواع سرطان یک گزینه ارگانیک پر منفعت است. علاوه بر مواردی که اشاره شد، مصرف گرد گل برای شادابی پوست نیز مفید بوده و به تقئیت مو ها کمک می کند. 

گرد گل تقریبا برای تمام سنین و افراد سالم و بیمار بدون عوارض جانبی خاص قابل خوردن بوده و کسانی مانند زنان باردار که ممکن است نگرانی هایی در مورد عواقب و چگونگی استفاده از این ماده و سایر مواد غذایی مشابه باشند، بهتر است با پزشک خود مشورت کنند. 


محصولات مرتبط با این مقاله

عسل بره موم 250 گرمی

عسل بره موم 250 گرمی

قیمت :385,000 ریال
کپسول بره موم

کپسول بره موم

قیمت :500,000 ریال
کپسول ژل رویال و جینسینگ

کپسول ژل رویال و جینسینگ

قیمت :1,500,000 ریال
گرده گل 100گرمی

گرده گل 100گرمی

قیمت :240,000 ریال

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ