نان عسلی با شیر

نان در فرهنگ غذایی بسیاری از مردم دنیا جایگاه ویژه و غیر قابل انکاری دارد. در هر کشور مردم به روش های متفاوتی نان را پخته و ترکیبات متنوعی برای خمیر مایه آن در نظر می گیرند. بخشی از این ترکیبات وابسته به اقلیم و محصولات گیاهی و غلاتی است که در آن منطقه رشد می کنند و بخشی دیگر، به  سلیقه و ذائقه مصرف کنندگان بستگی دارد. همچنین بسیاری از مردم ترجیح می دهند از نان های مغذی که خواص درمانی یا تقویتی نیز به دنبال دارند مصرف کرده و به همین ترتیب، مواد اولیه ارزشمندی را در خمیر نان خود اضافه نمایند. 

غلات از جمله برنج، گندم و جو، بخش اصلی نان را د ر قالب آرد و خمیر تشکیل می دهند که فواید جالب توجهی برای سلامتی بدن انسان دارند. مهم ترین این مزیت ها را می توان تقویت دستگاه گوارش و از بین بردن التهاب ها و نارسایی های اندام گوارشی دانست. به ویژه آن گروه از آرد های برنج که حاوی سبوس باشند، تاثیر بسیار بهتری بر سلامتی دارند.

سبوس غلات منبعی بسیار غنی از ویتامین و فیبر گیاهی است و نقش بسزایی در هضم غذا و همچنین عملکرد بهتر روده ها بازی می کند. اهمیت سبوس تا اندازه ای است که آن را می توان در بسته بندی های جداگانه از فروشگاه ها خریداری کرد و میزان استقبال از این ماده نشان دهنده خواص سرشار آن برای کسانی است که سعی دارند به جای مکمل های تقویتی شیمیایی، از مواد ارگانیک برای پیشگیری از بیماری ها دارند.

از طرف دیگر، در صورتی که از مقداری عسل در خوراکی ها و یا نان استفاده شود، خواص بیشتری را شامل شده و یک وعده غذایی کامل محسوب می گردد. عسل یک گنجینه عالی از انواع ویتامنی، پروتئین گیاهی، کالری و همچنین اسید های آمینه به شمار می رود. مجموعه این مواد کمک می کنند تا خوردن عسل بتواند بخش قابل توجهی از انرژی روزمره را تامین کند. همچنین ترکیب عسل با سایر مواد غذایی هنگام صبحانه، می توان قند لازم برای عملکرد عضلات و سوخت و ساز بدن را به بهترین شکل ممکن و به صورت کاملا گیاهی و غیر مضر تامین کند. 

یکی دیگر از مواد تشکیل دهنده نان عسلی با شیر، لبنیات است که بر اساس سلیقه افراد ممکن است ماست یا شیر باشد. محصولات لبنی هم به نوعی حاوی انواع پروتئین های طبیعی بوده و دارای مقدار کافی چربی می باشند.


برای تهیه نان عسلی با شیر، به این مواد احتیاج خواهید داشت:

 یک کیلوگرم آرد گندم سبوس دار، 

یک کیلوگرم آرد گندم سفید،

یک قاشق  چای خوری جوش شیرین،

دو قاشق چای خوری بکینگ پودر،

یک قاشق چای خوری نمک،

نصف لیوان عسل،

نصف لیوان آرد سویا،

شش تا هفت قاشق غذاخوری روغن،

یک و نیم لیوان شیر،

دو قاشق غذاخوری سرکه،

چند قاشق غذاخوری جوانه گندم (در صورت تمایل)

در صورتی که مایل به استفاده از شیر و سرکه نباشید، می توانید از ماست ترش به میزان یک و نیم لیوان استفاده کنید. ابتدا باید فر را گرم کنید و دمای آن را در 175 درجه سانتی گراد یا حدود 350 درجه فارنهایت ثابت نگاه دارید. سپس هر دو نوع آرد گندم را به علاوه جوش شیرین و بکینگ پودر، الک کرده و به آن روغن، شیر، سرکه، عسل و جوانه گندم و آرد سویا را اضافه کنید. 

همچنین کف و جداره های ظرف نسبتا کوچکی را نیز آغشته به کره کرده و مواد را درون آن ظرف بریزید و حدود 15 تا 20 دقیقه صبر کنید. بعد از این مرحله، باید ظرف حاوی مواد را درون فر قرار داده تا حدود نیم ساعت الی چهل دقیقه بپزد. زمانی نان شما آماده است که رنگ آن قهوه ای شده و اگر چوب کبریت یا چنگالی به درون آن فرو کردید و بیرون آوردید، آغشته به خمیر نشده باشد. 

نکته قابل توجه این جاست که برای کسانی که علاقه به مصرف عسل ندارند و یا قصد دارند از مواد شیرین دیگری نیز استفاده کنند، شیره انگور یا خرما گزینه های پیشنهادی خواهند بود. هر چند عسل به تنهایی جایگزین بسیاری از مواد مغذی است ولی با این حال می توانید از مقدار عسل کمتری استفاده کرده و به جای آن شیره انگور یا خرما بیفزایید. اضافه کردن این مواد و ترکیبات متنوع، تا حد زیادی بستگی به سلیقه و ذائقه مصرف کننده دارد و ممکن است طعم آن برای عده ای آشنا نباشد. با این حال، فراموش نکنید که طعم یک غذای مهم مانند نان صرفا بخشی از ویژگی های آن است و موضوع اصلی، خواص و غنی بودن محتوای آن خوراک خواهد بود.  محصولات مرتبط با این مقاله

عسل کنار 500گرمی

عسل کنار 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل کَرِک 500گرمی

عسل کَرِک 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل گزانگبین 500گرمی

عسل گزانگبین 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل گشنیز 500 گرمی

عسل گشنیز 500 گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل یونجه 500گرمی

عسل یونجه 500گرمی

قیمت :415,000 ریال

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ