با خواندن این مقاله با خواص معجزه آسای بره موم آشنا شوید!

بره موم یکی از پر فایده ترین و مغذی ترین محصولات زنبور عسل است که می تواند به عنوان یک مکمل گیاهی عمل کرده و البته ضمن فرآوری و آماده سازی به روش های گوناگون، خواص مختلف خود را نشان می دهد. به طور کلی بره موم را که در اصطلاح به چسب زنبور شناخته می شود، یک ضد عفونی کننده تمام عیار و ارگانیک می دانند. چسب زنبور یا بره موم نقش بسیار مهمی در سلامت و کیفیت زندگی زنبور ها ایجاد می کند و با الهام از همین ویژگی ها، از دیر باز مورد توجه اطبای سنتی و اجداد ما نیز بوده است. 

در ابتدا شیره و یا صمغ گیاهان به صورت تکه ای توسط زنبور جداسازی شده تا با بزاق دهان ترکیب کرده و به ماده ای چسب مانند تبدیلش کند. این تکه های چسبناک کوچک را به کمک پاهای عقبی خود تا کندو حمل کرده و با همیاری سایر زنبور ها، قطعات بسیار ریز به همدیگر چسبیده تا بتواند توده های بره موم در محل مناسب خود قرار گیرد. به عبارت دیگر، ماده اولیه تشکیل دهنده بره موم، رزین گیاهی و ماده کمکی آن، بزاق زنبور عسل است که یک ترکیب شگفت انگیز را معمولا به رنگ قهوه ای تیره به وجود می آورد. این ترکیب در بر گیرنده مقدار قابل توجهی از اسید های آمینه، فنول آلدئید ها و ویتامین ها می باشد و مواد معدنی لازم برای بدن انسان را نیز به همراه دارد. 

بره موم

یکی از نقش های مهم بره موم در کندو، ایجاد عایق برای درز ها، سوراخ ها و همچنین محدود کردن جداره در ورود و خروج کندو ها در فصل زمستان است. این عایق بندی غریزی کمک می کند تا دمای فضای داخل کندو در حد مطلوبی باقی بماند و از حالت تعادل خارج نشود، به این ترتیب لاروها و تخم های درون کندو از تنش دمایی محفوظ می مانند. با این حال، تنها کاربرد بره موم در زندگی زنبور ها مربوط به عایق بندی و درز گیری و اندود کاری نیست. بخش دیگری از کارآیی بره موم باعث شد تا انسان متوجه قابلیت هایی در مورد این ماده گردد که این قابلیت ها برای پیشگیری یا برخی از نارسایی ها و بیماری ها مفید خواهند بود.  از جمله این که زنبور ها هنگام ورود به کندو دست و پای خود را روی همان تکه بره موم ورودی در کندو قرار می دهند و سپس وارد می شوند. این کار به نوعی پاکیزه و ضد عفونی کردن پاها است. از طرف دیگر در صورتی که حشره ای بیگانه وارد کندو شود، ابتدا آن را احاطه کرده و سپس می کشند. بعد از آن جسد رابه وسیله بره موم پوشانده و به دور از کندو می برند. به این ترتیب، متوجه می شویم که بره موم خاصیت ضد عفونی کنندگی دارد. در واقع این ویژگی، مهم ترین عاملی است که باعث شده تا از این ماده گیاهی در بسیاری از موارد استفاده گردد.

معجزه بره موم در درمان بیماری ها...

بره موم یک ضد عفونی کننده، ضد میکروب و یا می توان گند ضد باکتری طبیعی است و در قالب روش های متنوعی می تواند مصرف گردد. به عنوان نمونه، می توان این ماده را به صورت خوراکی مصرف کرد. هر چند مصرف خام بره موم درست نیست و هضم آن معده را با مشکل مواجه می نماید، با این حال در اثر فرآوری به شیوه های نوین، بره موم می تواند به شکل قرص یا عصاره یا کپسول باشد. مصرف قرص و کپسول بره موم عوارضی خاص و شناخته شده ای ندارد ولی به هر حال بهتر است زیر نظر و با موافقت پزشک متخصص یا طبق دستور العمل های استاندارد باشد. 

بره موم چیست؟

عصاره بره موم نیز نوع دیگری از مواد تشکیل دهنده خواص این ماده شگفت انگیز است. این عصاره را می توان به همراه نوشیدنی ها یا غذا ها مصرف کرد. از جمله مهم ترین خواص بره موم می توان به جلوگیری از انواع التهابات اشاره کرد. این موضوع چه برای التهاب پوستی و لکه های سطحی و چه برای زخم و التهاب های داخلی بدن مانند کولیت، بسیار کار آمد است و استفاده از بره موم چه در مصرف موضعی و چه در مصرف خوراکی را توجیه می کند.

خاصیت دیگر بره موم در درمان بیماری، پیشگیری از انواع سرطان هاست. اسید های امینه و سایر ترکیبات تشکیل دهنده بره موم، ضریب ایمنی بدن در برخورد با سلول های سرطانی و جلوگیری از تبدیل آن ها به تومور بدخیم را افزایش خواهد داد.

از بره موم به عنوان تقویت کننده عمومی، و همچنین ماده موثر در پیشگیری از پوسیدگی دندان و درمان روماتیسم نیز استفاده می گردد.محصولات مرتبط با این مقاله

عسل بره موم 250 گرمی

عسل بره موم 250 گرمی

قیمت :440,000 ریال
عسل بره موم 500 گرمی

عسل بره موم 500 گرمی

قیمت :825,000 ریال
کپسول بره موم

کپسول بره موم

قیمت :680,000 ریال
کپسول ژل رویال و جینسینگ

کپسول ژل رویال و جینسینگ

قیمت :1,800,000 ریال
گرده گل 100گرمی

گرده گل 100گرمی

قیمت :260,000 ریال

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ

 

فروشگاه شهدینه گلها