سفرنامه عسل، از استخراج تا بازار

استخراج عسل در مقیاس کم

با استفاده از لوازم ساده تر می توان از تعداد کلونی های کمتر عسل استخراج کرد به این ترتیب که در ابتدا باید به کمک چاقو یا تیغ بلندی که با آب جوش گرم شده است درپوش شان ها را برداشته شوند، یک دستگاه اکستراکتور کوچمک می تواند برای استخراج عسل به شما کمک کند. این دستگاه با 1 تا 4 قاب مکانیکی که با نیروی محرکه دست به حرکت در خواهد آمد بهترین وسیله برای استخراج عسل در مقیاس کم است. در نهایت باید عسل استخراج شده صاف شود ت ناخالصی های عسل مانند گرده گل، باقیمانه پوسته لارو و یا بال های زنبور از عسل جدا شود. برای صاف کردن عسل در مقیاس کم یک بشکه 200لیتری کفایت می کند؛ برای صاف کردن عسل یک توری با بافت درشت روی ظرف پهن می شود، زمانی که عسل را از روی این توری به داخل ظرف منقل می کنید تمام ناخالصی ها و مواد اضافه از عسل جدا خواهد شد.

کنترل عسل

 کنترل کیفی عسل

امروزه باید اطمینان های لازم در جهت کیفیت عسل حاصل شود از این رو  استاندارد های معیینی برای انجام این کار مشخص شده اند که امروزه در جوامع غربی و اروپایی نیز در پیش گرفته شده است.کشور هایی که عسل وارد می کنند معیار ها و استاندارد های مختلفی نظیر رنگ، بو، عطر، طعم و ناخالصی های موجود در عسل را مورد بررسی قرار می دهندو بر این اساس سطح کیفیت عسل را تعیین می کنند.

کنترل رطوبت عسل

محل انبار عسل تاثیر به سزایی بر میزان رطوبتی دارد که در عسل ایجاد می گردد؛ هرچقد مکانی که عسل نگهداری می شود مرطوب تر باشد عسل رطوبت بیشتری را به خود جذب کرده و از کیفیت عسل کاسته خواهد شد. برای اندازه گیری رطوبت عسل، از ابزار و وسایل مختلفی استفاده میکنندکه ساده ترین راهکار آن استفاده از دستگاه رفرکتومتر است.

کنترل ناخالصی عسل

دانه های گرده گل، ذرات باقی مانده ازموم، باقی مانده پوسته لارو ها و ... که در عسل خام وجود دارند میزان ناخالصی عسل را رقم می زنند که البته بر رویی ظاهر عسل نیز بی تاثیر نخواهد بود. وجود ناخالصی ها نه تنها ظاهر نامناسبی به عسل می دهد بلکه سبب روند تسریع شکرک زدن عسل می گردد. برای اینکه ناخالصی های موجود در عسل را اندازه گیری کنند، مقداری از عسل را با نسبت 50 درصد در آب حل کرده سپس آن را گرم می کنند؛ پس از گرم شدن، این مخلوط در دستگاه اندازه گیری مخصوصی قرار داده می شود.

کنترل شکرک عسل

از جمله مشکلاتی که در عسل مایع به وجود می آید، شکرک زدگی است. ذراتی که به تدریج به شکرک تبدیل خواهند شد شاید با چشم غیر مصلح قابل دیدن نباشند اما با استفاده از دستگاه نورپلریزه می توان این ذرات را تشخیص و درجه تراکم آن در عسل را اندازه گیری کرد.

درجه بندی عسل

امروزه قوانین بخصوصی در جوامعی که واردات و صادرات عسل دارند، وضع شده است. عسل های وارد شده باید درجه بندی شده باشند تا اجازه ورود به بازار را به این ماده غذایی بدهند. درجه بندی عسل بر مبنای خصوصیات مختلفی مانند خصوصیات فیزیکی و شیمیایی صورت می گیرد و بر اساس این خصوصیات که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم درجه بندی می شود.

این درجه بندی ها بر اساس خصوصیاتی نظیرمیزان رطوبت عسل، طعم و مزه عسل، درجه خلوص عسل یا میزان ناخالصی های موجود در آن و... تعیین می شود. بر اساس این درجه بندی ها عسل را در درجات  Aتا D قرار می دهند؛ A به معنای عالی بودن عسل، B به معنای درجه بسیار خوب، C به معنای درجه خوب و در نهایت D به معنای درجه متوسط یا زیر استاندارد های در نظر گرفته شده است.

کنترل عسل

ظروف بسته بندی عسل برای عرضه به بازار

عسل در ظرف های مختلفی به بازار عرضه می گردد این ظروف بر اساس وزن، اندازه، شکل ظاهری و سایر خصوصیات، بسته به امکانات و سلیقه عرضه کننده انتخاب می شود. برای انتخاب ظرف مناسب عسل باید به چند نکته مهم دقت شود:

1- ظرف انتخاب شده برای عسل باید عاری از بو باشند و هیچ گونه بویی حتی در اندازه خفیف نداشته باشند

2- این ظرف ها باید در مقابل ترکیبات عسل که از جمله آن ها ترکیبات اسیدی هستند، بادوام و مقاوم باشند ولی از آن جایی که در سال های اخیر در استفاده از ظروف شیشه ای مشکلاتی به وجود آمد، عرضه کنندگان تصمیم گرفتند تا از ظروف دیگر استفاده کنند.

ظروف پلاستیکی با رنگ روشن نه تنها قیمت ارزان تری دارند بلکه سبک تر و البته مقاوم تر از ظرف های شیشه ای هستند به همین منظور برای بسته بندی و عرضه عسل به بازار از ظروف پلاستیکی استفاده می شود. از دیگر انواع ظروف پلاستیکی می توان به ظروفی با دهانه باریک اشاره کرد که جزء بهترین ظرف ها برای بسته بندی عسل های مایع هستند. در برخی کشور ها در رابطه با ظروف بسته بندی عسل نیز قوانین و مقررات خاصی وجود دارد و عرضه کنندگان عسل ملزم به رعایت این قوانین در رابطه با انتخاب ظرف مناسب برای عسل هستند.

برچسب ظروف بسته بندی عسل

برچسب های چسبانده شده روی ظروف بسته بندی عسل، نه تنها جنبه تبلیغاتی شرکت تولید کننده را به دنبال دارد بلکه اطلاعات لازم و مورد نیاز را در اختیار مصرف کننده قرار می دهد. اشکال این برچسب ها با توجه به نوع ظرف عسل و سلیقه شخصی عرضه کنندگان انتخاب می شود ولی همه برچسب ها با هر شکل و ظاهری، باید اطلاعات لازم که شامل شماره ثبت و پروانه، وزن و خلوص عسل، قیمت مصرف کننده، درجه مشخص شده برای عسل، منبع گیاهی آن، نام و آدرس تولید کننده عسل را به مخاطبان برساند و به راحتی از روی ظرف جدا نشود. اگر عسل عرضه شده به سرعت شکرک می زند این امر بایستی روی برچسب به همراه روش تبدیل مجدد آن به عسل مایع نوشته شده باشد. در برخی کشور ها قوانین خاصی برای انتخاب و برچسب زدن روی ظروف عسل وضع شده و عرضه کنندگان باید با توجه به این قوانین روی ظروف عسل برچسب بزنند.


محصولات مرتبط با این مقاله

عسل زولنگ 500گرمی

عسل زولنگ 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
کپسول بره موم

کپسول بره موم

قیمت :500,000 ریال
کپسول ژل رویال و جینسینگ

کپسول ژل رویال و جینسینگ

قیمت :1,800,000 ریال
گرده گل 100گرمی

گرده گل 100گرمی

قیمت :240,000 ریال

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ