آیا گرده گل ریزش مو را کاهش می دهد؟

خواص درمانی گرده گل و محصولات زنبور عسل 

گرده گل همان دانه های کوچکی است که توسط گل ها برای تولید مثل پراکنده می شود و به پای زنبور ها می چسبد و گاهی مقداری از آن را به کندو می آورند. به همین دلیل که گرده گل حاوی مواد غذایی لازم برای رشد و نمو گل و گیاهان است، می توان در مورد ارزش غذایی بالای آن نتاجی به دست آورد. برای رشد هر موجود زنده، پروتئین ها، ویتامین ها و املاح معدنی لازم هستند. با کمک همین مواد گیاه می تواند مراحل تقویت بافت ها و ایمنی را طی کند و مشکلات محیطی و انواع خطرات ناشی از ویروس ها و میکروب ها را پشت سر بگذارد. 

گرده گل یک گنجینه ویتامینی تقریبا کامل است. علاوه بر ویتامین ها، این ماده می تواند پروتئین و آنتی اکسیدان های لازم برای بدن را فراهم کند. نه تنها گرده گل بلکه سایر محصولات زنبور عسل دارای عناصر و ترکیباتی هستند که برای ساز و کار های داخلی بدن و همچنین بافت های استخوانی و ماهیچه ای، هم کاربرد خوراکی و هم موارد استفاده موضعی دارند.


تنوع نحوه مصرف عسل طبیعی، گرده گل و محصولات زنبور عسل بسیار زیاد است و روش های مختلفی برای درمان با طب سنتی از جمله درمان با گرده گل و عسل و ... وجود دارد. برای درمان بیماری های پوست و مو نیز به همین ترتیب می توان از خواص گرده گل و عسل طبیعی استفاده کرد، در نتیجه ترکیبات این مواد چه به شکل خوراکی یا به صورت غیر خوراکی استفاده شوند، نتایج مثبت خود را بر روی سلامتی و تقویت موها و پوست نشان خواهند داد.

یکی از اصلی ترین ویژگی ها و  خواص محصولات زنبور عسل، تقویت دستگاه ایمنی بدن است که باعث می شود نقاط ضعف بدن در برابر حملات ویروسی یا میکروبی بالاتر رفته و آادگی بهتری برای مقابله با بیماری های مختلف پیدا کند.

دلایل ریزش مو

ریزش مو جزو متداول ترین مشکلاتی است که امروزه تعداد زیادی از افراد به خاطر آن دچار نگرانی و در برخی موارد هم استرس بیهوده می شوند. دلایل متفاوتی برای ریزش مو وجود دارد که از جمله آن ها عوامل ژنتیکی و سابقه این مشکل در خانواده است. البته این دلیل قطعی برای ریزش مو نمی شود. بسیاری از افراد که در خانواده پدری یا مادری چنین موردی دارند، ممکن است قبل از این که موی سرشان دچار ریزش شود به دنبال راه های درمان ریزش مو می گردند. در چنین مواردی ممکن است اصلا ریزش مو سراغ شخص نیاید، ولی دارو ها و روش های شیمایی و صنعتی برای درمان، عوارض منفی هم به دنبال داشته باشد. 

غیر از عوامل ژنتیکی، عوامل دیگر ریزش مو عبارتند از تاثیرات محیطی مثل انواع آلودگی ها در هوا و همچین تغذیه ناقص و مواد خوراکی و نوشیدنی های مضر، که موجب می شوند مواد مغذی و پروتئین ها و ویتامین های لازم برای رشد مو به اندازه کافی تامین نگردد. همچنین آلودگی هوا و عدم شستشوی منظم باعث می شود پوست سر و مو نتوانند درست تنفس کرده یا سموم و عرق به خوبی از منافذ آن خارج شود.

مزیت درمان ریزش مو با طب سنتی این است که بیشتر از درمان، بر روی پیشگیری تمرکز دارد. علاوه بر این، مصرف گرده گل، عسل طبیعی یا ژل رویال، برای کل بدن خواص تقویتی دارد.


تاثیر محصولات زنبور عسل بر بیماری های پوست و مو 

درمان ریزش مو با گرده گل یا ژل رویال یا عسل طبیعی، سابقه قدیمی دارد. این محصولات املاح معدنی و عناصری را با خود دارند که لازمه رشد مو هستند. از جمله آهن، فسفر و کلسیم، املاحی هستند که در رشد مو ها نقش مهمی بازی می کنند. ضمن این که گرده گل و ... حاوی ویتامین ها، اسید های آمینه و آنتی اکسیدان ها، تشکیل دهنده پروتئین ها و ترکیبات تقویت کننده و همچنین افزایش دهنده قدرت ایمنی بدن هستند. 

این افزایش ضریب ایمنی باعث می شود تا زمانی که باکتری یا میکروب به بدن وارد شده و ذخیره غذایی بدن بابت مقابله با آن ها کمتر شود، به رشد و سلامتی مو و پوست آسیبی وارد نشود. حتی سلول های سرطانی هم با مصرف درست و پیوسته گرده گل یا عسل طبیعی، شانس زیادی برای رشد و درگیر کردن بافت ها  نخواهد داشت.

برای درمان ریزش مو با گرده گل یا سایر مواد مشابه، بهترین راه حل کردن گرده به همراه کمی عسل طبیعی در آب گرم و نوشیدن در هنگام ناشتا است. البته فراموش نکنید که مقدار گرده گل نباید زیاد باشد و بهتر است طبق نظر کارشناس تغذیه یا پزشک شما تعیین گردد. 


محصولات مرتبط با این مقاله

عسل زولنگ 500گرمی

عسل زولنگ 500گرمی

قیمت :500,000 ریال
کپسول بره موم

کپسول بره موم

قیمت :680,000 ریال
کپسول ژل رویال و جینسینگ

کپسول ژل رویال و جینسینگ

قیمت :1,900,000 ریال
گرده گل 100گرمی

گرده گل 100گرمی

قیمت :260,000 ریال

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ