چگونه می توان عسل مصرف کرد ولی چاق نشد؟

چاقی و عوامل آن

اضافه وزن به نوعی مربوط به تغذیه نامناسب است و از طرف دیگر، مربوط به نارسایی ها و مشکلات غدد درونی می شود. درمان چاقی در بیشتر موارد، با اصلاح رژیم غذایی یعنی خوردن و نوشیدن و فعالیت های ورزشی قابل تحقق خواهد بود و از جمله رژیم های مورد توجه در سال های اخیر، درمان چاقی با عسل طبیعی است.

خواص عسل طبیعی

اصلی ترین خاصیت عسل طبیعی، تامین گلوکز و قند مورد نیاز سلول های بدن به ویزه مغز است که باعث سوخت و ساز های لازم آن ها می شود و به فعالیت طبیعی و سلامتشان کمک می کند. قند های صنعتی بر اساس شکر سفید، می توانند منجر به تشکیل بافت های چربی مضر شوند، ولی احتمال چنین پیامدی با مصرف عسل طبیعی کمتر است. 

عسل طبیعی

همچنین عسل طبیعی حکم یک خون ساز قوی را دارد. ترکیبات آهن و ویتامین های عسل، باعث جبران کم خونی ناشی از فقر آهن شده و به این ترتیب نه تنها فشار خون پایین درمان می شود، بلکه خونرسانی به همه بافت ها و سلول ها بهبود می یابد. با خون رسانی و چرخش اکسیژن، عضله سازی و رشد یا استحکام استخوان ها نیز بهتر شده و به نوعی زمینه های کاهش وزن و لاغری از بین می رود.

همچنین عسل به عنوان یک مکمل تقویتی دستگاه گوارش عمل می کند. همین شاخص به تنهایی نشان دهنده توانایی عسل برای افزایش میزان هضم و جذب خوراکی ها و نوشیدنی ها است که نه تنها املاح و مواد لازم هر غذا را به بدن می رساند، بلکه کمبود های ناشی از سوء تغذیه را نیز جبران می کند و از عوارض آن شبیه لاغری جلوگیری می نماید. 

خاصیت ضد التهابی و ضد عفونی کنندگی عسل، برای درمان مشکلاتی مانند زخم معده و کاهش آسیب های ناشی از بیماری های التهابی روده شبیه کولیت، موجب هضم بهتر مواد غذایی و بی نیازی از مصرف دارو ها و مکمل های تقویتی خواهد شد.

عسل و تقویت بدن 

عسل یک مکمل تقویتی تمام عیار است. نمی توان خواص و ترکیبات این ماده شیرین و چسبناک را در کمک به بهبود قوای عمومی بدن انکار کرد. اسید های آمینه یا آمینو اسید های موجود در عسل طبیعی، زمینه ساز تولید پروتئین های لازم هستند و ویتامین ها و املاح، برای ساز و کار بهتر دستگاه ایمنی، سوخت و ساز های سلولی، اثر گذاری بهتر هورمون ها  و همچنین قوی تر شدن بافت های استخوانی و عضلانی کاربرد دارند. عسل از یک طرف این بافت ها را تقویت کرده و از طرف دیگر، شرایط بدن برای مقابله با بیماری های عفونی و میکروبی را ارتقا می دهد. در نتیجه با عضلات و استخوان بندی محکم و متراکم و همچنین ضریب ایمنی بالا، کیفیت زندگی و سلامت هر فرد به مقدار قابل توجهی افزایش می یابد.

از طرف دیگر، عسل باعث بهبود فعالیت دستگاه عصبی و تبادل پیام ها از مغز به سلول ها و بالعکس خواهد شد. همین نکته مهم، عامل رفع ناهنجاری ها و مشکلاتی مانند بی حوصله گی، تنش های عصبی، اسپاسم های عضلانی و قلبی، بد خوابی، ضعف، نگرانی و استرس های فرساینده و همچنین سردرد ها می شود. می دانیم که هر کدام از این مشکلات چگونه باعث ضعیف تر شدن و کمتر شدن نیروی بدن برای فعالیت های روزمره خواهند شد. هنگامی که بدن با چنین چالش هایی مواجه باشد، باید انرژی زیادی صرف بر طرف کردن آن ها کند و از این رو توان لازم برای حفظ سلامت و نشاط کمتر می شود.

عسل طبیعی

عسل و اضافه وزن

احتمال اضافه وزن با مصرف افراطی عسل بالا تر است. این صریح ترین پاسخی است که با جمع بندی مطالب و نتایج پژوهش های مختلف می توان ارائه کرد. هر چقدر مصرف عسل طبیعی و مواد قندی بیشتر باشد، احتمال این که بدن دچار اضافه وزن و یا حتی چاقی بشود نیز بیشتر خواهد شد. با این حال، نمی توان عسل را به عنوان یک عامل چاقی و بیماری زا دانست. عسل هم مانند بسیاری دیگر از محصولات طبیعی و ارگانیک، خواص دارویی و مفید و احتمالا خواص منفی دارد و این موضوع وابسته به مقدار و نحوه مصرف آن خواهد بود. البته فراموش نکنید که عسل و محصولات زنبور عسل، جزو موادی هستند که کمترین میزان عوارض را دارند و خوردن آن ها به همه افراد سالم نیز توصیه می شود.

به طور کلی عسل طبیعی برای از بین بردن آثار سوء تغذیه و اضافه وزن ماده مناسبی است و البته نباید این نکته را از یاد ببریم که افراط در خوردن هر ماده مغذی، اثرات زیان باری به دنبال خواهد داشت.


محصولات مرتبط با این مقاله

عسل رازیانه 500 گرمی

عسل رازیانه 500 گرمی

قیمت :415,000 ریال
پودر ژل رویال 15گرمی

پودر ژل رویال 15گرمی

قیمت :1,200,000 ریال
کپسول ژل رویال و جینسینگ

کپسول ژل رویال و جینسینگ

قیمت :1,500,000 ریال
گرده گل 100گرمی

گرده گل 100گرمی

قیمت :240,000 ریال

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ