درمان ام اس دور از انتظار نیست!

درمان ام اس مانند درمان دیگر بیماری ها نیاز به وقت و هزینه دارد. هر بیماری مثل مهمان ناخوانده است که گاهی میزبان خودش را با دلیل انتخاب می کند و گاهی هم تقریبا شانسی وارد خانه جدیدی می شود. ام اس به حالت دوم بیشتر شبیه است، یعنی مشخص نیست دقیقا چه کسی را به چه علتی هدف قرار می دهد، سرزده وارد می شود و معمولا برای میزبان زحمت می تراشد.

همه ما ممکن است یکی از میزبان های انتخابی باشیم و دیر یا زود ببینیم با این مهمان ناخوانده و البته دردسر ساز مواجه شده ایم. هرچند احتمال این اتفاق بسیار کم است، اما اگر شما با چنین شرایطی مواجه شدید، چند انتخاب پیش رویتان قرار دارد:

می توانید ترسو باشید، فرار کنید و جایی مخفی شوید، که تجربه نشان داده این راه نتیجه خوشایندی ندارد!

می توانید مغرور باشید و بی توجهی کنید، که البته مطمئن باشید مهمانتان جسور تر از شماست و به این راحتی دست از سرتان بر نمی دارد.

در نهایت، می توانید سیاست مدارانه رفتار کنید، ببینید حرف حسابش چیست و چطور می شود با چنین موجود عجیب و غریبی به تفاهم رسید. 

درمان ام اس

اگر جزو افرادی هستید که بنظرتان راه سوم منطقی تر است، چند دقیقه وقت بگذارید و این مطلب را تا انتها بخوانید! احتمالا تصور شما از ام اس، یک بیماری لاعلاج و فلج کننده باشد ولی شک نداشته باشید که بعد از خواندن این مطلب، نگاهتان در مورد پیشگیری و درمان ام اس عوض خواهد شد!

  • در پایان این نوشته متوجه می شوید که اصلا ام اس چیست؟
  • چه علایم مشخص یا پنهانی دارد؟
  • آیا پیشگیری ام اس امکان پذیر است و جدید ترین روش درمان ام اس چیست؟

همچنین اطلاعات ضروری در مورد پیشگیری یا  بهترین رفتار با این مهمان ناخوانده بدست خواهید آورد که شاید روش زندگی تان را تغییر دهد و برای سایر بیماری ها یا بقیه مهمانان هم مفید باشد. 


ام اس چیست؟

ام اس از دیدگاه طب نوین

درمان ام اس از دیدگاه طب نوین

ام اس به زبان ساده، بیماری اختلال در دستگاه عصبی است. مسلما تمام حرکات و احساسات، به سلامت سیستم مغز و اعصاب وابسته هستند، پس در صورتی که مشکلی برای این سیستم به وجود بیاید، تاثیرات جسمی و روحی خاصی به دنبال خواهد داشت. پیشگیری یا درمان ام اس هم به معنی جلوگیری از این تاثیرات است. دو حرف لاتین ام و اس، مخفف دو کلمه Multiple Sclerosis به معنی اسکلروز چند گانه هستند. کلمه اسکلروز معمولا با معنی سفت شدگی یا سخت شدگی به کار می رود.

بر روی سلول ها و رشته های عصبی، پوششی از پروتئین و چربی به نام مایلین وجود دارد که به دلایلی دچار آسیب می شود. رشته های عصبی، شبیه سیم برق هستند با این تفاوت که به جای برق 220 ولت، جریان ضعیف الکترو شیمیایی در آنها برقرار است و پیام های مغز و اندام را به یکدیگر می رساند. آسیب دیدگی غشای رشته های عصبی، شبیه این است که مقداری از روکش سیم برق از بین برود و باعث اتصالی شود. به همین خاطر پیام های مغز در محلی که رشته عصبی آسیب دیده درست رد و بدل نخواهد شد. 

ام اس از نگاه طب سنتی

طب سنتی همیشه نگاه خاص خودش را به بیماری های مختلف دارد و معیارش برای تشخیص و درمان، موضوع طبع یا مزاج است. در واقع طب سنتی به طبیعت هر فرد و ماهیت بیماری اشاره می کند. در مورد ماهیت و درمان ام اس با طب سنتی هم چنین تحلیلی وجود دارد که طبع بیماری را سرد می داند. یعنی ام اس در طب سنتی یک بیماری سرد است که با افزایش شرایط سردی یا بلغم، زمینه ابتلا به آن بیشتر می شود. از این رو پیشگیری و درمان ام اس با طب سنتی، به کاهش فرصت ها و شرایط سردی یا بلغمی بدن بستگی دارد. به همین دلیل زنان بیشتر از مردان در معرض ام اس قرار دارند و افراد سرد مزاج باید از رژیم غذایی و کارهایی که باعث افزایش بلغم می شود (مانند خوردن ماهی یا غذاهای سرد در فصل زمستان) پرهیز کنند.

ام اس بیشتر چه کسانی را تهدید می کند؟

در یک مقایسه جنسیتی، متوجه می شویم که تعداد زنان مبتلا به ام اس بیشتر از مردان است. اما اگر قرار باشد از نظر سنی بررسی کنیم، این بیماری معمولا در سنین 20 تا 40 سالگی خود را نشان می دهد. متاسفانه طبق برخی اخبار، سن ابتلا به ام اس در ایران به هجده سال یا کمتر هم رسیده است که شاید مهم ترین عامل آن نارسایی ها و کمبود های دستگاه ایمنی، تغذیه نامناسب، آلودگی محیطی و همچنین فشار های عصبی باشد.


ام اس خفیف یا خوش خیم

مشکلات مربوط به غشای عصبی ممکن است مدت ها در بدن به صورت مخفی مانده باشد و به مرور زمان، علائمی از خود نشان دهد که در این صورت با ام اس پنهان مواجهیم. از طرف دیگر، بیشتر بیماران مبتلا، به ام اس خوش خیم یا ام اس خفیف دچار می شوند که قابل بهبودی است و آن طور که عموما تصور می کنند، قرار نیست به مراحل فلج حاد برسد.


مقصرهای ام اس!

ام اس خفیف یا ام اس خوش خیم

مقصر ام اس قبل از آن که عوامل محیطی یا ژنتیکی باشد، بدن خودتان است! در واقع این نکته هر چند ناراحت کننده است، ولی جزو شگفتی های پزشکی به شمار می رود. ام اس جزو بیماری هایی است که به آن ها خود ایمنی می گوییم، یعنی بیماری هایی که اشتباهات سیستم ایمنی بدن باعث به وجود آمدن آن ها می شود. در مورد ام اس، دستگاه ایمنی بدن به اشتباه، به همان لایه محافظ بافت های عصبی حمله می کند و باعث آسیب آن می شود.

هر چند مقصر اصلی این بیماری، دستگاه ایمنی است ولی دلیل چنین اشتباهاتی هنوز روشن نشده و نمی توانیم علت قطعی برای ام اس مشخص کنیم!

 

فرصت پیشگیری !

بهترین راه برای افراد سالم، پیشگیری است. پیشگیری از ام اس، نیاز به رژیم غذایی خیلی خاص و ملاحظات پیچیده ای ندارد و بسیار ساده است. جالب اینجاست که تغییر سبک زندگی برای پیشگیری از ام اس، باعث پیشگیری از بیماری ها و مشکلات احتمالی دیگری نیز خواهد شد.

سالم زندگی کنید و از ام اس دور بمانید

بعضی از رفتار ها ممکن است بهانه ای برای حملات ام اس شوند. مثلا قرار گرفتن در معرض انواع تنش ها و ناراحتی های شدید عصبی، یا مصرف خوراکی هایی که ارزش غذایی ندارند و املاح و مواد مغذی خاصی به بدن نمی رسانند! همچنین آلودگی های زیاد محیطی و زندگی در شرایط ناسالم، احتمال بروز ام اس را بیشتر می کند.

برای پیشگیری از ام اس، بهتر است برخوردتان را با عوامل استرس آور و عصبانی کننده تغییر دهید، به فعالیت های سالم و پر نشاط و تخلیه هیجانات و احساسات خود بپردازید و تا جای ممکن از محیط های آلوده دور باشید. 

غذای سالم و محصولات زنبوری

درمان ام اس

طبق تحقیقات، مصرف زیاد نمک و کمبود ویتامین در بدن، شرایط خوبی برای ام اس فراهم می کنند. بهتر است از میوه ها، سبزیجات و مواد ارگانیک که دستگاه ایمنی بدن را تقویت می کنند بیشتر مصرف کنید. یکی از بهترین منابع غذایی سالم، محصولات زنبور عسل است که سرشار از آنتی اکسیدان، ویتامین و املاح هستند. این ترکیبات، دستگاه ایمنی و بافت های مغز و اعصاب را تقویت می کنند. اهمیت درمان ام اس با عسل یا ژل رویال از همین نکته مشخص می شود که این مواد، هر دو بخش درگیر در بیماری ام اس یعنی اعصاب و سیستم ایمنی را تقویت کرده و در وضعیت سالم نگه می دارند.

اگر علاقه مند به پیشگیری یا درمان ام اس با عسل طبیعی هستید، فراموش نکنید که شبیه سایر روش های درمان بیماری ها و ام اس با طب سنتی، نیاز به صبوری و پشتکار خواهید داشت. 


ام اس چه علائمی دارد؟ 

برگ برنده برای درمان به موقع ام اس!

هوشمندانه ترین و بهترین قدم برای درمان ام اس، دقت به نشانه ها و خبردار شدن سریع از آن است. وقتی دستگاه مغز و اعصاب شما دچار مشکل شود بر اساس این که مشکل در کدام قسمت اتفاق افتاده، علائمی بروز می کند. توجه داشته باشید که هر یک از این نشانه ها لزوما علائم ام اس نیستند و شاید به دلایل مختلفی رخ می دهند. شاید گرفتگی عضلات و سوزش انگشتان دست و پا بدلیل خستگی یا عامل دیگری به وجود بیایند و ارتباطی با ام اس نداشته باشند. علائم ام اس معمولا در طول یک شبانه روز تا چند روز خود را نشان می دهند و اگر در چنین وضعیتی قرار گرفتید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

علائم جسمی و حرکتی

همان طور که قبلا خواندید، بخشی از علائم این بیماری، حرکتی یا جسمی هستند. مثلا ممکن است مشکلاتی در بینایی و شنوایی خود حس کنید یا دچار لکنت زبان، مشکل در دم و بازدم، بلعیدن غذا، ضعف و گرفتگی در عضلات دست و پا شده باشید. علاوه بر این، شاید متوجه مشکلاتی در کنترل ادرار و مدفوع یا نارسایی های جنسی شوید، انگشتانتان بی حس یا مور مور شوند و در یک طرف یا دو طرف بدن خود احساس کرختی کنید. 

هر کدام از این علائم به تنهایی باید مورد توجه قرار بگیرند و اگر بیشتر از یک روز طول کشید، نسبت به آنها بی تفاوت نباشید.

درمان به موقع ام اس

علائم روحی 

ام اس به ساز و کار های مغز آسیب می زند و اگر تصاویر اسکن مغزی مبتلایان به ام اس را نگاه کنید، نقاط غیر عادی روی بعضی از لایه ها مشخص است. پس مشکلات روحی و ذهنی هم می توانند نشانه های ام اس باشند. اگر بیشتر از یک یا دو روز بطور غیر منتظره احساس افسردگی کردید و سرگیجه های عجیب و غریب به سراغتان آمد یا اینکه نتوانستید برخی اتفاقات و مسائل را به یاد آورید برای پیگیری موضوع به پزشک متخصص مراجعه کنید. 

روش های کنترل بیماری

همان طور که علت قطعی برای این بیماری مشخص نیست، هنوز نمی توان ادعا کرد که دانشمندان روش قطعی درمان ام اس را پیدا کرده اند. آنچه درموردش مطمئن هستیم، شیوه های کنترل بیماری ام اس است که در بسیاری از موارد، باعث می شوند شخص در مدت نسبتا کوتاهی به زندگی عادی خود برگردد. البته بازگشت بیمار به شرایط عادی به معنی درمان قطعی ام اس نیست و باید همواره وضعیت خود را کنترل کند. رژیم دارویی و خاصی برای افراد مبتلا به ام اس وجود دارد. همچنین کار درمانی یا فیزیوتراپی، یکی از مهم ترین شیوه هایی است که باعث می شود بیمار به مسیر درمان ام اس نزدیک تر شود و بتواند به وضع نسبتا عادی برگردد. تغذیه سالم و مصرف مواد ارگانیک از جمله محصولات گیاهی و دامی سالم مانند عسل طبیعی، میوه ها و سبزیجات، جزو ساده ترین روش های کنترل ام اس هستند. شانس کنترل ام اس برای کسانی که خود را تسلیم بیماری نکرده اند و بهترین سبک زندگی را برای شرایط جدیدشان رعایت می کنند، به مراتب بیشتر است. 

زندگی با ام اس

اگر آن مهمان ناخوانده به سراغتان آمد، قبل از هر چیز باید بپذیرید که زندگی با ام اس چندان ساده نیست و خودتان را با شعار های غیر واقعی فریب ندهید. برای آن که به خوبی از پس بیماری ام اس بر بیایید، قبول کنید که زندگی شخص مبتلا به ام اس و نزدیکانش باید کمی تغییر کند و این مهمان سرزده را به رسمیت بشناسد. 

در برخی موارد ممکن است با وجود ام اس، بیمار بتواند سال ها به فعالیت های روزمره اش ادامه دهد و فقط در موارد جزئی دچار مشکل شود. با این حال، دیر یا زود مشکلات حادتر می شوند و اگر روش های کنترل و درمان ام اس پیگیری نشوند، احتمال فلج شدن کامل و عواقب خطرناک وجود دارد.  

زندگی با ام اس

روزنه های جدید درمان ام اس

در سال های اخیر تحقیقاتی در برخی از کشور ها از جمله انگلستان، روزنه هایی برای جدید ترین روش درمان ام اس در مقابل پزشکان و بیماران قرار داده است. این روش ها که بر اساس سلول های بنیادی قرار دارد، در واقع سیستم ایمنی بدن را بازسازی می کند. به این ترتیب که مقداری از سلول های بنیادی بدن بیمار گرفته شده و از آن برای تشکیل یک سیستم دفاعی و ایمنی جدید استفاده می کنند. پس از این دوره سخت و تا حدی دردناک، بیمار باید همچنان به مصرف دارو ها و کار درمانی ادامه دهد، ولی نشانه های بهبودی بسیار خوبی از آزمایشات به دست آمده است. 


در آخر: غذای سالم+تقویت بدن= پیشگیری + درمان

به طور خلاصه و بسیار ساده با تقویت دستگاه ایمنی و تقویت دستگاه مغز و اعصاب، احتمال ابتلا به بیماری بسیار کمتر شده و شانس درمان ام اس بالا تر می رود. فراموش نکنید که با وجود عدم درمان ام اس تا زمان حاضر، آداب زندگی سالم می تواند به پیشگیری یا کنترل علائم بیماری کمک کند. درمان ام اس با عسل طبیعی یا درمان ام اس با ژل رویال و به طور کلی محصولات زنبور عسل، جزو روش هایی هستند که طب سنتی برای  کنترل بیماری معرفی می کند.


محصولات مرتبط با این مقاله

عسل آفتاب گردان 500گرمی

عسل آفتاب گردان 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل مغز 450 گرمی

عسل مغز 450 گرمی

قیمت :600,000 ریال
پودر ژل رویال 15گرمی

پودر ژل رویال 15گرمی

قیمت :1,200,000 ریال
گرده گل 100گرمی

گرده گل 100گرمی

قیمت :240,000 ریال

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ