ایرانیان و دیابت؛ بیماری پنهان و قاتل خاموش

دیابت و انواع آن

دیابت را همه به نام مرض قند می شناسیم. بیماری خاصی که بالا رفتن میزان قند خون را به دنبال دارد. با این حال، هنوز بسیاری از ایرانی ها با دیدن شیرینی، دسر و کیک، میل زیادی به خوردن دارند و برخی دیگر هم تصور می کنند فقط با کم خوردن این قبیل خوراکی های لذیذ، می توانند به پیشگیری یا درمان دیابت بپردازند


در واقع دیابت ناشی از عدم ترشح انسولین به مقدار طبیعی یا عدم کارآیی انسولین است و برای درمان دیابت با طب سنتی یا طب جدید، در هر صورت لازم است نوع دیابت مشخص شود.  انسولین یکی از مهم ترین هورمون های درون خون است که شبیه سایر هورمون ها، وظیفه کمک به واکنش های شیمیایی مفید برای بدن را دارند. وظیفه انسولین به زبان بسیار ساده، کمک به شکستن ساختار های قندی و تبدیل آن به ساختار های مورد نیاز بدن است، به خصوص این که گلوکز یکی از مهم ترین ترکیبات برای سوخت سلول ها و تامین انرژی به شمار می رود و در صورتی که میزان آن به درستی تامین نشود، سلول ها و بافت ها قادر به فعالیت صحیح نیستند.

مسئول ترشح هورمون انسولین، غده پانکراس یا لوزالمعده است. اگر فعالیت این غده دچار اختلال شود و انسولین کمی در خون باشد، دیابت نوع یک ایجاد می شود که معمولا در سنین کودکی و نوجوانی خود را نشان می دهد. در صورتی که اگر انسولین به مقدار کافی باشد ولی نتواند تاثیر خاصی بر گلوکز بگذارد،  دیابت نوع 2 خواهد بود. البته انواع دیابت به این دو نوع محدود نمی شود، ولی به طور کلی بیشترین آمار بیماران دیابتی را این دو گروه تشکیل می دهند.


دیابت و طب سنتیبیماری دیابت یا مرض قند از قدیم در ایران و جهان وجود داشته است و بسیاری هم بدون اطلاع از اینکه دچار مرض قند شده اند، یا نسبت به آن بی تفاوت بوده یا مسیر های نادرستی برای درمان پیش می گرفتند. به هر حال آنچه امروز با آن مواجهیم، این است که طبق برخی از آمار، حدود دوازده درصد از ایرانی های بالای 18 سال دچار این بیماری هستند. در نتیجه لازم است روش هایی برای پیشگیری و کنترل بیماری با استفاده از گیاهان دارویی و طب سنتی، بخشی از سبک زندگی ما باشد.

طب سنتی برای درمان دیابت و همچنین برای سایر بیماری ها نیز روش های پیشگیری بهتری نسبت به روش های درمان دارد. البته این ادعا به معنای بی تاثیر بودن روش های طب سنتی برای درمان بیماری نیست، بلکه اگر بعد از ابتلا به یک نارسایی از دارو های گیاهی استفاده شود، موجب کند شدن و گاهی توقف پیشرفت مشکل خواهد شد.  علاوه بر این، مهم تر از مصرف دارو ها برای پیشگیری یا درمان، تغییر سبک زندگی و پرهیز از خوردن غذاهای چرب و ناسالم، آبمیوه های صنعتی و آماده و ضمنا فعالیت و ورزش منظم خواهد بود.

مصرف پیاز و سیر، تاثیر قابل توجهی در کاهش قند خون دارد. همچنین آلوئه ورا، شنبلیله و قره قاط اگر به درستی و طبق یک برنامه حساب شده و منظم مصرف شوند، قادر به پایین آوردن میزان قند و کمک به بهبود دیابت هستند. اسفرزه و ریحان و به ویژه ادویه هایی مانند زردچوبه و دارچین هم نقش بسزایی در کنترل قند خون بازی می کنند.

سلامتی با محصولات زنبور عسلدر میان انواع محصولات ارگانیک، درمان دیابت با محصولات زنبور عسل همیشه سوژه تحقیقات و پژوهش ها بوده است. کندوی عسل محل تولید فرآورده های طبیعی شگفت انگیزی از جمله عسل طبیعی، بره موم، ژل رویال و گرده گل است. در میان این مواد، عسل بیشترین میزان قند را دارد و حاوی گلوکز و فروکتوز است. در مورد درمان دیابت با عسل طبیعی، هنوز اجماع نظر کاملی وجود ندارد هر چند طب سنتی بر خواص عسل طبیعی برای درمان مرض قند تاکید دارد، با این حال برخی از پزشکان امروزی به این موضوع باور ندارند و تاثیر ساختار های قندی موجود در عسل را با شکر یکسان می بینند. 

با این حال، به نظر می رسد در هنگام ابتلا به بروز بیماری دیبابت، بهترین کار مشورت با پزشک و مصرف عسل یا هر نوع داروی گیاهی دیگر با دستور و نظر متخصص است. قبل از بروز بیماری، می توان کنترل بهتری روی میزان قند خون داشت. کسانی که عسل را به مقدار لازم و نه به صورت افراطی در رژیم غذایی خود گنجانده باشند، در واقع ساختار های طبیعی قند را به جای شکر صنعتی مصرف می کنند. این موضوع تاثیر بسزایی در رفتار بدن با انسولین و گلوکز خون دارد.


محصولات مرتبط با این مقاله

عسل بهار نارنج

عسل بهار نارنج

قیمت :500,000 ریال
عسل دیابتی

عسل دیابتی

قیمت :500,000 ریال
کرم ژله رویال

کرم ژله رویال

قیمت :250,000 ریال
کپسول ژل رویال و جینسینگ

کپسول ژل رویال و جینسینگ

قیمت :1,800,000 ریال
گرده گل 100گرمی

گرده گل 100گرمی

قیمت :260,000 ریال

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ

 

فروشگاه شهدینه گلها