با این روش ها ناباروری درمان می شود!

مفهوم ناباروری

درمان ناباروری مسئله ای است که امروزه بسیاری از افراد را درگیر خود کرده است اما در رابطه با مفهوم اصلی این موضوع باید بدانید، ناباروری همیشه هم معنای عقیم بودن نمی دهد چرا که در کشور ما ایران حدود 20 درصد از زوج ها نابارور هستند اما درصد بسیار کمی از آن ها عقیم اند.

زوج هایی که برای درمان ناباروری با طب نوین اقدام می کنند، نهایتا صاحب فرزند خواهند شد اما در ابتدا بایستی مشخص شود که مشکل از سوی مرد است یا زن و یا اینکه هر دو زوجین مشکلاتی برای بارور شدن دارند. 

اما پیش از هر چیز لازم است تا با علائم و علل ناباروری در مردان و زنان آشنا شویم و بدانیم که چرا ناباروری در زوجین به وجود می آید؟ در ادامه به  طور جدا گانه ای به بررسی این مسئله در زنان و مردان خواهیم پرداخت...

درمان ناباروری

اولین قدم برای درمان ناباروری


بر اساس یک باور قدیمی برخی از افراد فکر می کنند که ناباروری از سوی زن است و برای تشخیص این عارضه فقط بایستی از بانوان آزمایش گرفته شود اما وقت آن رسیده است این باور های کهنه و قدیمی را دور بریزید و کمی با دید باز تر به این مسئله نگاه کنید چرا که فقط بانوان نیستند که عامل اصلی ناباروری شناخته می شوند بلکه مردان نیز می توانند عامل اصلی این مسئله باشند. 

از این رو لازم است تا زوجین به همراه یکدیگر آزمایش دهند تا تشخیص داده شود که علت چیست تا راهکار مناسبی برای درمان ناباروری اتخاذ گردد.


علائم و علل ناباروری در زنان و مردان


علائم و علل ناباروری در زنان

ناباروری در زنان

یکی از علائم ناباروری در زنان، اختلال در تخمک گذاری شناخته می شود که تغییرات دوره عادت ماهیانه می تواند هشداری برای اختلالات ناباروری باشد. 

اگر قصد باردار شدن دارید بهتر است به علائم مهمی از قبیل عادت های ماهیانه نامنظم، درد در ناحیه تناسلی، عادت ماهیانه غیر طبیعی همچون خونریزی بیش از اندازه و غیر معمول و.... توجه داشته باشید.

برخی از علائم دیگر نیز وجود دارند که می توانند خبر از تغییرات هورمونی در بدن زنان بدهند که موجبات ناباروری را برای آن ها فراهم می آورد که شامل موارد زیر است:

- اختلالات پوستی نظیر افزایش جوش و آکنه

- افزایش میل جنسی و یا کاهش آن به طور ناگهانی

- افزایش موهای زائد چانه، پشت لب و قفسه سینه

- ریزش مو یا نازک شدن آن ها

- بالا رفتن وزن

- احساس درد در هنگام برقراری رابطه جنسی و....

اما ناباروری می تواند علل دیگری هم داشته باشد که هیچ گونه علائمی ندارند که یکی از آن ها اختلال در تخمک گذاری است که در این شرایط تخمکی برای بارور شدن آزاد نمی شود. 


علل ناباروری در زنان


حس مادر شدن در تمامی زنان وجود دارد و نمی توان منکر این موضوع بود اما همه زنان قادر نیستند که این حس زیبا را تجربه کنند به همین جهت بایستی برای انجام معاینات پزشکی و تشخیص علل این عارضه تحت درمان قرار بگیرند تا در صورت وجود هر گونه اختلال روند درمان ناباروری روی آن ها آغاز شود. علل مختلفی برای بروز این عارضه وجود دارد که همه  آن ها به مردان مربوط نیست در این بخش از مقاله به این عوامل که از سوی زنان، موجب ناباروری می شود می پردازیم. 

- سن: افزایش سن یکی از مهم ترین دلایلی است که می تواند بارداری را دچار اختلال کند. بهترین سن برای بارداری خانم ها 20 تا 31 سال است و از 40 سالگی به بعد بارداری سخت خواهد شد.

- اضافه وزن و چاقی: چاقی و اضافه وزن می تواند هورمون های زنانه را مختل کرده و روند بارداری را با مشکلات مختلفی مواجه کند از این رو به زنانی که اضافه وزن داشته و قصد باردار شدن دارند، توصیه می شود که حتما پیش از بارداری با رعایت رژیم های اصولی و ورزش، وزن خود را کاهش دهند تا در آینده به دنبال راهکار هایی برای درمان ناباروری نباشند.

- مصرف الکل و دخانیات: دخانیات و الکل قدرت باروری را کاهش می دهد بنابراین خانم هایی که قصد باردار شدن دارند نباید این دو ماده خطر آفرین را مصرف کنند.

ناباروری در زنان

- بیماری های موروثی: بیماری های وراثتی می تواند احتمال بارداری را کاهش داده و یا اینکه تاثیرات منفی روی جنین بگذارد به همین جهت اگر دچار بیماری خاصی هستید پیش از این که برای باردار شدن اقدام نمایید، حتما با پزشک مشورت کنید.

- تغییر موقعیت پس از رابطه جنسی: بسیاری از خانم ها پس از نزدیکی سریعا موقعیت خود را تغییر داده و مشغول فعالیت می شوند و یا اینکه سریعا به حمام می روند. این کاریست اشتباه که شاید خیلی از زوجین از آن بی اطلاع هستند اما باید بدانید که شما پس از نزدیکی احتیاج به استراحت دارید و تغییر موقعیت آنی، احتمال بارداری را بسیار کاهش می دهد.

- داروها و مواد شیمیایی: شاید بسیاری از خانم ها ندانند اما شوینده های شیمیایی و یا برخی از دارو های خاص، روند تخمک گذاری در رحم را دچار اختلال کرده و احتمال بارداری را کاهش می دهد.

- مشاغل پر استرس: استرس شغلی عامل مهم دیگری است که در این زمینه بایستی در نظر داشته باشید چرا که استرس و تنش های روانی تاثیر مستقیمی بر قدرت باروری شما خواهد داشت و ممکن است شما را از نعمت مادر شدن محروم کند.

- سقط های مکرر: برخی اوقات زنان در باروری موفق هستند اما قدرت نگهداری جنین را ندارد و با سقط های مکرر روبرو خواهند بود. این دسته از بانوان بایستی پس از سقط، تا بارداری در آینده شان فاصله بیاندازند تا از سقط احتمالی مجدد جلوگیری شود. 

- رژیم غذایی مناسب داشته باشید: اگر قصد باردار شدن دارید، باید برخی مواد غذایی از جمله غلات، پروتئین های گیاهی و گوشت را در رژیم غذایی خود بگنجانید.


علل و علائم ناباروری در مردان

ناباروری در مردان

عموما مردان کمتر از زنان پیش از بارداری اقدام به درمان ناباروری می کنند علت هم این است که عموما مشکلات ناباروری در مردان تا زمانی که اقدام به فرزند آوری نکنند مشخص نمی شود اما برخی علائم وجود دارند که بروز آن ها ممکن است مشکلات ناباروری در مردان را به همراه داشته باشد که این علائم به شرح زیر است:

-کاهش یافتن میل جنسی

- تورم، درد و برآمدی بیضه ها

سفت و کوچک شدن بیضه ها

- تغییردر روند رشد مو

- اختلال در نعوظ و یا انزال


عوامل موثر بر ناباروری مردان


پس از سپری کردن مدتی زندگی مشترک به فکر این افتاده اید که بچه دار شوید؛ لازم است پیش از هر چیز بدانید که 1001 مسئله وجود دارد تا شما در این امر موفق نشوید. 

شاید از این مسئله بی اطلاع باشید اما برخی از کار هایی که روزانه انجام می دهید، تاثیر بسزایی بر ناباروری شما خواهد گذاشت. عادت های غلط در زندگی روزمره موجب می شوند تا عملیات باروری با موفقیت صورت نپذیرد.

حقیقت آن است که از هر 10 زوج یک زوج نابارور است که در این میان 30 درصد مردان، عامل ناباروری شناخته می شوند و علت هم می تواند عادت های بد زندگی روزمره باشد که باید آن ها را بشناسیم:

- لپ‌تاپ باید روی میز باشد. هنگام کار کردن با لپ تاپ آن را روی پاهایتان قرار ندهید! گرمای بیش از حد موجب از بین رفتن اسپرم ها یا ضعیف شدن آن ها می گردد.

ناباروری در مردان

- هرگز از وان آب داغ استفاده نکنید این کار قاتل اصلی اسپرم است.

- لباس زیر گشاد بپوشید. پوشیدن لباس زیر های تنگ تا حدودی بر تعداد اسپرم ها تاثیر گذار است.

- جای موبایل درون کیف است نه در جیب ها! قرار دادن موبایل در جیب و نزدیک اندام های تناسلی، اثرات مضری بر روی اسپرم های مردان خواهد گذاشت.

- دخانیات عامل اصلی اختلال در عملکرد جنسی است پس از مصرف آن پرهیز کنید.

- چاقی موجب می شود که تولید اسپرم در بدن مردان به حد قابل توجهی کاهش یابد و احتمال بارداری را نیز کاهش دهد از این رو وزن خود را پایین بیاورید تا در آینده به دنبال درمان ناباروری نباشید.


پیشگیری از نازایی یا ناباروری:


پیشگیری بهتر از درمان است....

پیش از آن که به این عارضه مبتلا شده و راهکار های مختلفی را برای درمان ناباروری در پیش بگیرید، بهتر است از بروز آن جلوگیری کنید چرا که نه تنها هزینه های کمتر را متحمل خواهید بود بلکه با این روند و داشتن زندگی سالم، سلامت خودتان را تضمین خواهید کرد و صاحب فرزند خواهید شد.

- بهداشت فردی را رعایت کنید تا دچار عفونت در ناحیه تناسلی نشوید.

- مصرف روزانه میوه و سبزیجات را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

- از مصرف مواد غذایی با چربی بالا و شیرینی زیاد اجتناب کنید.

درمان ناباروری

- روزانه یک ساعت پیاده روی را فراموش نکنید.

- ورزش کنید تا جلوی اضافه وزن را بگیرید.

- مصرف الکل و دخانیات موجب ناباروری می گردد. از مصرف آن ها خودداری کنید.


روش های جدید درمان ناباروی:


با شنیدن کلمه ناباروری شاید بسیار نگران شوید و فکر کنید که هیچ راهکاری برای درمان ناباروری وجود ندارد اما باید بگوییم که این نگرانی شما طبیعی اما بی مورد است که چرا با پیشرفت علم، روش های نوینی برای درمان ناباروری به وجود آمد که زوجین بسته به علت عارضه روند درمان به خصوصی را در پیش خواهند گرفت. روش هایی که در ادامه برای شما شرح خواهیم داد از جمله راهکار های علم نوین برای درمان ناباروری هستند.

روش های درمان ناباروری

تحريک تخمک گذاری:

زنانی که در تخمک گذاری دچار اختلال هستند با این شیوه درمان خواهند شد به این صورت که از روش هایی مانند IUI، IVF و ICSI برای انجام سیکل درمانی و تحریک تخمک گذاری استفاده می شود. بنابراین، این دسته از بانوان با سپری کردن دوره درمان ناباروری خود و مصرف دارو های تجویز شده از سوی پزشک این مشکل را پشت سر خواهند گذاشت.

ميکرواينجکشن:

یکی دیگر از شیوه های درمانی موثر و تخصصی برای درمان ناباروری، میکرواینجکشن نام دارد. این روند درمانی زمانی به کار گرفته می شود که عامل ناباروری مرد است و نحوه کار به این صورت است که در ابتدا تخمک را توسط داروهای خاص تحریک و آماده پذیرش اسپرم کرده و سپس در آزمایشگاه های مخصوص، یک اسپرم را به داخل تخمک تزریق می کنند؛ در این شرایط پس از گذشت 48 ساعت جنین های تقسیم شده را به داخل رحم زن منتقل می کنند.

IUI:

احتمال باروری با به کار گیری این شیوه، بسیار زیاد است چرا که در این روش عملیات تخمک گذاری تحریک شده و سونوگرافی های متعددی در روزهای متوالی صورت می گیرد تا هورمون های جنسی موجود در ادرار را اندازه گیری کنند. در شیوه IUI درمان ناباروری، اسپرم های فعال جداسازی شده و به شکل مصنوعی همزمان با شروع تخمک گذاری به داخل رحم هدایت می شوند.

لقاح خارج از رحمی:

لقاح خارج رحمی یا IVF راهکار دیگری برای درمان ناباروری است و روند کار به این صورت خواهد بود که لقاح یا باروری در محیط آزمایشگاهی صورت می گیرد. این روند درمان زمانی به کار گرفته می شود که لوله های رحمی آسیب دیده و یا اختلالی در عملکرد آن ها رخ داده باشد.

روش های درمانی ناباروری

افزایش میل جنسی و مبارزه با ناباروری به کمک طبیعت


نکته ای قابل ذکر در رابطه با درمان ناباروری و یا پیشگیری وجود دارد و آن هم این است که در ابتدا رژیم غذایی خود را اصلاح نموده و از داروهای درمانی طبیعی و شفادهنده های برگرفته از دل طبیعت بهره ببرید. 

یکی از این داروهای درمانی که خداوند برای انسان در دل طبیعت قرار داده است عسل و دیگر فرآورده های زنبور عسل از جمله ژل رویال و بره موم است. عسل تک گیاه کنار و ژل رویال داروهای مفیدی هستند که دارای طبع گرمی بوده که تمایلات جنسی را بیشتر و قدرت تولید اسپرم را بالا تر می برد، هم چنین تخمک های بانوان را آماده بارور شدن می کند لذا می توانید برای درمان ناباروری با طب سنتی و یا پیشگیری از بروز این عارضه، فرآورده های طبیعی زنبور عسل که در دسترس شما قرار دارند را تهیه و مصرف نمایید تا صاحب کودکانی زیبا شوید.

درمان ناباروری


محصولات مرتبط با این مقاله

عسل جعفری 500 گرمی

عسل جعفری 500 گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل شبدر 500 گرمی

عسل شبدر 500 گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل چند گیاه 450 گرمی

عسل چند گیاه 450 گرمی

قیمت :242,000 ریال
پودر ژل رویال 15گرمی

پودر ژل رویال 15گرمی

قیمت :1,500,000 ریال
کپسول ژل رویال و جینسینگ

کپسول ژل رویال و جینسینگ

قیمت :1,800,000 ریال

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ