مردان کم خونی را جدی بگیرند!

درمان کم خونی در مردان مسئله ای است که شاید در ابتدا با شنیدن آن کمی تعجب کنید چرا که عموم افراد بر این باورند که بیماری کم خونی مختص  زنان است و مردان به این عارضه مبتلا نخواهند شد. مقصود از این مقاله این است که به شما ثابت کنیم خطر ابتلا به بیماری کم خونی در مردان نیز وجود دارد و ممکن است عوارضی خطرناک همچون سرطان را به دنبال داشته باشد.

 از این رو راه حل، شناخت این بیماری و علائم کم خونی در مردان است تا به موقع و در اسرع وقت در جهت درمان کم خونی اقدام نمایند.

 

اما کم خونی چیست؟

درمان کم خونی مردان

کم خونی اختلال خونی است که در نتیجه کمبود هموگلوبین در خون پدید می آید. این عارضه انواع گوناگونی داشته که هر کدام علت خاص خود را دارند؛ کم خونی ناشی از فقر آهن شایع ترین گونه این بیماری است که در اثر کمبود آهن در تغذیه، دفع بیش از حد خون به همراه مدفوع در دراز مدت و... رخ می دهد.


کم خونی در مردان نشانه چیست؟


علل مختلفی برای بروز کم خونی در مردان وجود دارد که هر کدام به نوبه خود خطر آفرین هستند و موجبات بیماری های خطرناک دیگر را فراهم می آورند از جمله دلایل بروز کم خونی در مردان به شرح زیر است:

خونریزی داخلی قاتل خاموش

خون ریزی داخلی دلایل متعددی دارد که برخی می توانند جدی و حتی مرگبار باشند. یکی از شایع ترین خون ریزی های داخلی در مردان، خونریزی به دلیل زخم معده و از طریق دستگاه گوارش است. کولیت اولسراتیو یکی دیگر از عواملی است که موجبات زخم روده و در نتیجه خونریزی را به همراه دارد؛ گاهی خون ریزی می تواند به دلیل وجود تومور بدخیم و سرطانی باشد. با مشاهده کوچک ترین علائم خونریزی سریعا برای درمان اقدام کنید تا به کم خونی مبتلا نشوید.

بیماری هموروئید زمینه ساز کم خونی

هموروئید بیماری شایعی است که هم مردان و هم زنان به این عارضه مبتلا می شوند. خون ریزی بواسیر در طولانی مدت، موجبات بروز کم خونی در مردان را فراهم می آورد.

اغلب مردانی که به بیماری هموروئید مبتلا هستند در همان مراحل اولیه بیماری متوجه خونریزی می شوند اما گاها ممکن است که خونریزی به صورت آشکارا نبوده و توسط مدفوع پوشانده شده باشد. برای تشخیص این عارضه آزمایشات به خصوصی وجود دارد که برای تشخیص خونریزی روده تجویز می شود و مشخص کننده خونریزی بواسیر است. پیشنهاد می شود پس از تشخیص این عارضه روند درمان سریع کم خونی خود را در پیش بگیرید تا در دراز مدت با مشکلات خطر آفرین مواجه نباشید.

نوشیدن بیش از حد چای

برای درمان کم خونی و عدم ابتلا به آن، بهتر است که نوشیدن بیش از حد چای را کنار بگذارید چرا که تانن موجود در این نوشیدنی، از جذب آهن به بدن جلوگیری می کند. مصرف چای بیش از اندازه در کنار دیگر علل به وجود آورنده کم خونی می تواند این عارضه را تشدید کند. 

درمان کم خونی

رژیم غذایی کم اهن عاملی موثر در بروز کم خونی

عدم استفاده از رژیم غذایی غنی از آهن در کنار سایر اختلالات غذایی همچون بی اشتهایی عصبی، روزه مکرر و سوء تغذیه می تواند منجر به کم خونی در مردان شود.

رژیم غذایی نامناسب می تواند زمینه ساز کم خونی در مردان باشد، استفاده از گوشت قرمز به تنهایی نمی تواند تاثیری بر روند خون سازی داشته باشد از این رو استفاده از سبزیجات در کنار مصرف گوشت، تاثیر قابل ملاحظه ای بر درمان کم خونی مردان دارد.

اختلالات در جذب آهن

سیستم گوارشی شما باید بتواند آهن کافی را از غذای شما جذب کند. زمانی که سیستم گوارش، قادر به جذب آهن نباشد، هر چقدر که شما از رژیم غذایی اصولی و سرشار از آهن استفاده کنید بی فایده خواهد بود. عوامل بروز این اختلال بیماری سلیاک، عمل جراحی معده و روده بیماری های التهابی روده و... هستند. درست است که مردان به قاعدگی مبتلا نمی شوند اما بروز اختلال در جذب آهن، موجب می شود یک مرد به اندازه یک زن با قاعدگی سنگین به فقر آهن دچار شود.

کم خونی ناشی از بیماری مزمن

بیماری های مزمن یکی دیگر از عوامل دخیل در کم خونی مردان است. برخی از این بیماری ها که موجب کم خونی در مردان می شود عبارت اند از:

- بیماری های خود ایمنی مانند التهاب روده و آرتریت روماتیوئید

- سرطان خصوصا سرطان روده

- بیماری های کلیوی و مزمن کبدی

- عفونت های طولانی مانند هپاتیت ب و HIV


مهم ترین علائم کم خونی در مردان چیست؟

علائم کم خونی مردان

علائم کم خونی در مردان گزینه های زیادی دارد که مهم ترین آن ها رنگ پریدگی زبان و پلک چشم است. اگر بخواهیم به علائم دیگر کم خونی در مردان اشاره کنیم می توان موارد زیر را نام برد:

احساس خستگی مفرط و زود رس

احساس سردرد و سرگیجه متوالی

سوزن سوزن شدن دست و پا ها

حالت تهوع

ریزش مو و زرد شدن پوست

احساس رخوت و بی حالی

مشکل در عمل دم و بازدم

عدم تمرکز

تپش قلب

حساس شن به هوای سرد

خشکی زبان و مشکل در بلع غذا

احساس وزوز در گوش ها

در کم خونی شدید، گود شدن سطح رویی ناخن و پوسته پوسته شدن ناخن ها را نیز شاهد هستیم.

یکی دیگر از علائم کم خونی در مردان، میل به خوردن مواد غیر خوراکی همچون کاغذ، خاک، موم، سبزه و ... است که همه می توانند از نشانه های کم خونی هستند.


هشدار! خطرات کم خونی شدید را جدی بگیرید


کم خونی شدید خطرات زیادی را برای شما به همراه دارد از این رو در صورت کم شدن هموگلوبین خون روند درمان سریع کم خونی را طی کنید تا در آینده به کم خونی شدید دچار نشوید.

هموگلوبین خون وظیفه اکسیژن رسانی به بافت های بدن را بر عهده دارد و زمانی که فرد به کم خونی دچار شود، اکسیژن رسانی به بافت ها دچار اختلال شده و زمینه ساز مشکلات بزرگ تر خواهد بود.

کم خونی شدید

برخی از افراد کم خونی را عارضه خاصی نمی دانند و تصور می کنند که با خوردن چند قرص آهن می توانند به درمان کم خونی بپردازند اما بر خلاف تصورعموم، کم خونی ممکن است هشداری باشد برای شروع بیماری های خطر ناک تر؛ جدای ازآن، اگر نشانه ای از بیماری های خطرناک نباشد، سبب رخوت و بی حالی شما در تمام طول روز می گردد که کارکرد شما در طول روز را کاهش خواهد داد.

عوارض کم خونی شدید شامل تغییر در فشار خون، تعریق زیاد خواهد شد که زمینه سازی برای به وجود آمدن مشکلات قلبی و حتی سرطان های گوارشی است. در ادامه به علائم کم خونی شدید اشاره خواهیم داشت: 


علائم کم خونی شدید را بشناسید


نشانه های زیر در افراد مبتلا به کم خونی شدید نمایان می شود که شامل موارد زیر است:

- ایجاد شکاف در گوشه لب ها

- فرو رفتگی ناخن ها

- احساس خستگی و ضعف شدید

- احساس خستگی در هنگام بالا رفتن از پله ها

- تمایل به خوردن خاک، برنج خام و دیگر مواد غیر خوراکی

زمانی که کم خونی شدید در مردان پدید می آید باید سریعا بررسی های لازم روی سیستم گوارش صورت بگیرد تا در صورت خون ریزی گوارشی اقدامات مورد نیاز در جهت درمان سریع کم خونی صورت گیرند.کم خونی در مردان مسن به چه صورت است؟


عموما کم خونی در افراد مسن شیوع ندارد اما برخی بیماری ها و خونریزی ها عوامل کم خونی در مردان مسن است. کم خونی ناشی از فقر آهن، شایع ترین علت بروز کم خونی در افراد مسن است که عملکرد یکی از مهم ترین اعضا بدن فرد را دچار اختلال می کند.

به همین منظور افراد سالمند باید رژیم غذایی مناسبی داشته باشند تا میزان آهن خون خود را در حالت متعادل حفظ نمایند. به گفته کارشناسان افراد سالخورده ای که دچار سکته قلبی شده و میزان آهن خونشان کاهش یافته است در صورت مصرف آهن و مکمل های آن می توانند به روند بازسازی عضلات قلبشان تا حد زیادی کمک کنند.

کم خونی در سالمندان

علائم کم خونی در مردان مسن


کم خونی در مردان مسن می تواند دلایل متعددی داشته باشد و یا اینکه از هیچگونه علائمی برخوردار نباشد؛ اما در این بخش مشخص ترین علائم کم خونی را برای شما بازگو می کنیم تا در صورت مشاهده، روند درمان کم خونی را در پیش بگیرید.

-احساس تنگی نفس غیر معمول به هنگام انجام فعالیت فیزیکی

-تشدید ضربان قلب

-سرد و کرخ شدن دست ها و پاها

-شکنندگی ناخن ها

-احساس شنیدن صدای زنگ در گوش ها

-کاهش تمرکز و یاد گیری و احساس خواب آلودگی

-رنگ پریدگی لثه ها، پوست و ناخن ها

-احساس درد و ملتهب شدن زبان

-کاهش اشتها و ویار های نامتعارف مانند تمایل به خوردن یخ، نشاسته یا خاک

-بروز عفونت های مکرر


قرص برای کم خونی مردان


انواع اقسام قرص برای درمان کم خونی مردان وجود دارد که عموما به تمامی آن ها قرص آهن گفته می شود اما نمی توان هر کدام را خود سرانه و بدون نسخه پزشک مصرف کرد به همین جهت در این قسمت فقط قصد معرفی قرص برای درمان کم خونی مردان را داریم ولی برای مصرف آن حتما با پزشک متخصص مشورت کنید تا بسته به نوع کم خونی، داروی مورد نظر را تجویز نماید.


قرص آهن فروس سولفات


 کاربرد این قرص برای پیشگیری و درمان کم خونی ناشی از فقر آهن است اما لازم به ذکر است که مصرف آن به همراه لبنیات روند درمان کم خونی را با اختلال مواجه می کند.

قرص فروس سولفات بایستی با معده خالی و حدود دو ساعت پس از غذا خورده شود، برای مصرف پیشنهاد می شود که قرص های آهن را به همراه آب پرتقال و یا قرص های حاوی ویتامین سی مصرف کنید چرا که این ویتامین میزان جذب آهن را افزایش می دهد.


قرص آهن ففول


ففول قرص آهنی است که از فرآورده های خون ساز تلقی می شود و شامل مقداری فولیک اسید و سولفات آهن است. قرص آهن ففول به منظور درمان کم خونی مصرف می شود اما خانم های باردار خصوصا در 3 ماه اول بارداری مجاز به مصرف این دارو نیستند چرا که آهن بدن در زمان بارداری افزایش پیدا می کند و مصرف ففول در این دوره موجب مسمومیت دارویی می گردد.

اما همان گونه که می دانید هیچ دارویی بدون عوارض نیست، عوارض قرص آهن ففول نیز شامل اختلالات گوارشی، یبوست، اسهال و تهوع می شود. 

قرص درمان کم خونی


قرص اسید فولیک


بی شک بیشتر خانم ها با این دارو آشنایی کامل دارند. اسید فولیک ماده ای ضروری برای رشد سلول ها و متابولیسم بدن است که ما را در مقابل بیماری های قلبی، پوکی استخوان و سرطان های خاصی ایمن می کند. قرص اسید فولیک به تولید گلبول های سفید خون کمک می کند چرا که بدن افراد روزانه میزان 400 میلی گرم اسید فولیک نیاز دارد.

برای درمان کم خونی بهتر است که این دارو به همراه ویتامین هایی از جمله ب12 مصرف شود زیرا این دو علاوه بر درمان کم خونی به بهبود سلامت اعصاب کمک شایانی می کند.

عوارض قرص اسید فولیک شامل تهوع، نفخ شکم و بی‌خوابی است.


آیا درمان کم خونی امکان پذیر است؟


درمان کم خونی در مردان و زنان امکان پذیر است ولی در ابتدا لازم است که پیشگیری های لازم را مبذول بدارید تا در آینده نیازی به طی کردن روند درمان کم خونی نداشته باشید اما در صورت ابتلا به این عارضه نگران نباشید و در درجه اول با رژیم غذایی مناسب میزان آهن مورد نیاز بدنتان را تامین کنید؛ مواد غذایی همچون گوشت قرمز، قلوه و جگر، ماهی، حبوباتی همچون لوبیا و عدس، سبزیجاتی با برگ های تیره همچون اسفناج و جعفری سرشار از آهن و سایر ویتامین های مورد نیاز بدن هستند. 

تغذیه سالم در درمان کم خونی

همچنین مصرف ویتامین ث که در لیمو ترش ، پرتقال و آناناس وجود دارد نیز به جذب بهتر آهن کمک می کند.

از خوردن هویج، سیب زمینی، شلغم، گوجه فرنگی و کدو تنبل نیز غافل نشوید؛ این مواد غذایی برای بهبود و درمان کم خونی موثر هستند.محصولات مرتبط با این مقاله

عسل رازیانه 500 گرمی

عسل رازیانه 500 گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل قنقال 500 گرمی

عسل قنقال 500 گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل مغز 450 گرمی

عسل مغز 450 گرمی

قیمت :600,000 ریال
کرم ژله رویال

کرم ژله رویال

قیمت :200,000 ریال
گرده گل 100گرمی

گرده گل 100گرمی

قیمت :240,000 ریال

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ