هم شفا است و هم غذا!

عسل طبیعی تعاریف مختلفی دارد اما بهترین وصفی که تا کنون در باب عسل طبیعی شنیده ایم، فرمایشات ایزد متعال در قرآن کریم است که به زنبور عسل امر کرد از نیک نوش ترین گیاهان که در آن ها شهدی گوارا ودیعت نهاده ایم بنوش و ماده ای شفابخش و لذیذ برای خود و اهل زمین قرار ده تا به جهت شفا و غذا بنوشند.

برخی عسل را دوا می خوانند اما این کلمه شاید در خور شان آن نباشد چرا که دوا به گیاهانی گفته می شود که پس از تاثیر، زیان های زیادی را برای بدن به دنبال دارند در صورتی که عسل غذایی است که بدون هیچ گونه آسیبی موجب درمان بسیاری از بیماری ها می شود.

همان گونه که می دانید عسلی که اکنون در بازار وجود دارد فرآوری شده و پس از سپری کردن مراحل مختلفی نظیر تصفیه و حرارت دیدن به دست مصرف کننده می رسد و خریداران عسل در واقع عسل تصفیه شده مصرف می کنند. اما عسل خام بخریم یا تصفیه شده؟ اصلا می دانید عسل خام چیست و چه خواصی دارد؟

در این مقاله به معرفی عسل خام و خواص آن می پردازیم تا شما بتوانید به راحتی در رابطه با خرید عسل تصمیم گیری کنید.


عسل طبیعی

عسل خام چیست؟


عسل خام را با نام عسل زنده نیز می شناسند. مناسب ترین تعریف برای عسل خام این است که به عسلی که مستقیما از کندو خارج شده و بدون اعمال هیچگونه عملیاتی روی آن، به فروش می رسد، عسل خام نام دارد. 

برخی می پندارند که عسل خام به آن جهت که تصفیه نشده است آلودگی های مختلفی را به همراه دارد اما لازم است بدانید که عسل به تنهایی یک آنتی بیوتیک قوی شناخته می شود که هیچ گونه باکتری و آلودگی را به خود راه نمی دهد و این باور را با صراحت کامل می توان کتمان کرد. 

عسل خام حاوی مقداری گرده گل است که موجب شده تا رنگی تیره تر از سایر عسل های موجود در بازار داشته باشد. این ماده شیرین و غلیظ، به شیوه های مختلف و با منظور های متفاوتی مصرف می شود، برخی عسل را به دلیل خواص فوق العاده ای که برای بدن دارد مصرف می کنند عده ای هم برای درمان بیماری ها و ضد عفونی کردن زخم ها؛ مقصود هر چه که باشد می توانید روی این شفا بخش طبیعی حساب باز کنید. 


عسل معمولی چه تفاوتی با عسل خام دارد؟


عسل خام با عسل های معمولی که در بازار موجود هستند تفاوت های بسیاری دارد. همان گونه که گفته شد، عسل معمولی فرآیند های مختلفی را پشت سر گذاشته است تا در نهایت به دست مصرف کننده برسد اما عسل خام مستقیما از کندو استخراج می شود؛ عملیات های مختلف مانند تصفیه، پاستوریزاسیون، حرارت دادن و...موجب می شود تا برخی از املاح و خواص موجود در عسل طبیعی از بین برود این در حالی است که عسل خام طیف وسیعی از مواد مغذی را در دل خود جای داده است که موجب پیشگیری و درمان بیماری های مختلفی میگردد.

عسل خام

مطلب دیگری که در خصوص تفاوت عسل خام با عسل معمولی وجود دارد این است که عسل خام، حاوی مقداری گرده گل است؛ گرده گل یکی دیگر از فرآورده های زنبور عسل بوده که زنبور پس از گشت زنی در میان دشت های مختلف و نشست و برخواست روی گل های خوشبو، گرده این گل ها را با خود به داخل کندو حمل می کند که مقداری از آن با عسل ترکیب خواهد شد. 

گرده گل حاوی 250 ماده از جمله انواع ویتامین ها، اسید آمینه ها، اسیدهای چرب ضروری و آنتی اکسیدان ها است. حال تصور کنید که این خواص با خواص عسل خام تلفیق شود چه عصاره معجزه گری به دست خواهد آمد!

خود را از این شفابخش محروم نکنید و اگر قصد خرید عسل دارید از خام بودن آن اطمینان حاصل کنید.


عسل خام همان عسل ارگانیک است؟


شاید به باور عموم اینطور برداشت کنید که عسل خام همان عسل ارگانیک است اما باید بگوییم که این چنین نیست!

عسل خام عسلی است که پاستوریزه نشده و هیچگونه عملیاتی روی آن صورت نمی گیرد این در حالی است که عسل ارگانیک بایستی بر اساس یک سری فاکتور ها و مجوز ها استخراج شود. 

به عنوان مثال در آمریکا اگر زنبور داری قصد تولید، تهیه و فروش عسل ارگانیک داشته باشد مجاز به استفاده از هیچ گونه آفت کش و مواد غیر طبیعی نیست. بسیاری از افرادی که مشغول خرید و فروش عسل ارگانیک هستند به این نکته توجهی ندارند و حتی می توان گفت از وجود چنین استاندارد هایی بی اطلاع هستند اما آن چه مسلم است، خواص و کیفیتی است که این نوع عسل نسبت به سایر عسل های تولید شده دارد. 

عسل ارگانیک

سخن آخر

عسل طبیعیخواص متعددی دارد که برای درمان بیماری های عفونی و دهان و دندان نیز کاربرد فراوان دارد. 

این عسل عموما با عسل ارگانیک اشتباه گرفته می شود و برخی می پندارند که عسل خام همان عسل ارگانیک است اما تفاوت این دو محصول در نوع شهد گلی است که زنبور برای تهیه عسل از آن استفاده می کند لذا زنبور های عسل برای این که عسل ارگانیک تهیه کنند نباید از گیاهانی که روی آن ها مواد غیر طبیعی و سموم شیمیایی وجود دارد استفاده کنند که بررسی این امر به عهده زنبور دار است. 

اگر می خواهید خواص معجزه آسای عسل طبیعی را روی بدنتان احساس کنید بهترین راه این است که در زمان خرید عسل از خام بودن آن اطمینان حاصل کنید.محصولات مرتبط با این مقاله

عسل آویشن 500گرمی

عسل آویشن 500گرمی

قیمت :535,000 ریال
عسل بره موم 250 گرمی

عسل بره موم 250 گرمی

قیمت :385,000 ریال
عسل دیابتی 500گرمی

عسل دیابتی 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل یونجه 500گرمی

عسل یونجه 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
کپسول ژل رویال و جینسینگ

کپسول ژل رویال و جینسینگ

قیمت :1,500,000 ریال

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ