خوشمزه هایی که رماتیسم را درمان می کنند

رماتیسم اختلال مفصلی است که عموما در افراد میان سال و کهنسال بیشتر از سایرین به وجود می آید که البته علل مختلفی در به وجود آمدن این عارضه دخیل هستند. برخی اعمال و مواد غذایی وجود دارند که شما بدون اطلاع از عوارض آن ها بیماریتان را تشدید می کنید و از این موضوع کاملا بی اطلاعید اما با داشتن اطلاعات بیشتر در این باره می توانید به درمان رماتیسم پرداخته و عوارض آن را کاهش دهید. یکی از این دانستنی ها به رژیم غذایی شما باز می گردد!

 اگر به بیماری رماتیسم مفصلی مبتلا هستید باید در جهت درمان رماتیسم، عادات غذایی خاصی را دنبال کنید و از خوردن برخی مواد غذایی که عارضه شما را تشدید می کنند بپرهیزید. 


این مبحث جای صحبت بسیار دارد از این رو قصد داریم تا در این مقاله اختصاصی در مورد درمان رماتیسم و باید ها و نباید های غذایی درمان رواتیسم مفصلی برای شما صحبت کنیم تا با اصلاح عادات غذایی خود بتوانید به جنگ رماتیسم بروید.


مواد غذایی مفید جهت رماتیسم

مواد غذایی تاثیر به سزایی بر استحکام مفاصل دارند از این رو بایستی به آن اهمیت بیشتری دهید و در کنار سایر درمان های رماتیسم غذاهای ضد رماتیسم نیز مصرف نمایید.

چای سبز

چای سبز خواص بسیاری دارد که از هیچ کدام ما پوشیده نیست؛ یکی از این خواص، خاصیت ضد التهابی چای سبز بوده که می تواند نشانه های آرتریت روماتوئید و استئوآرتریت را نیز کاهش دهد بنابراین چای سبز را نیز می توان در دسته غذاهای مفید جهت رماتیسم بدانید. دانشمندان بلژیکی دریافتند که با افزودن مواد تشکیل دهنده چای سبز به کشت سلولی غضروف انسان می توانند آنزیم هایی که غضروف را از بین می برند نابود کنند پس اگر قصد درمان رماتیسم خود را دارید از مصرف این چای پر خاصیت غافل نشوید. 

غلات کامل

غلات مقدار پروتئین واکنشگر خون که نشانگر التهابات مربوط به بیماری های قلبی، دیابت و آرتریت روماتوئید را کاهش می دهد از این رو مصرف غلات مانند نان سبوس دار و برنج قهوه ای به عزیزان مبتلا به رماتیسم مفصلی توصیه می شود.


غلات و درمان رماتیسم

حبوبات

فیبر بالای موجود در حبوبات، التهاب و درد مفاصل را کاهش داده و به جهت دارا بودن مقدار بالای پروتئین ماهیچه ها را نیز تقویت می کند.

حبوباتی همچون لوبیا قرمز، لوبیا چشم بلبلی، لوبیاچیتی، لوبیا سفید، عدس، لپه، ماش، نخود و ... مقدار زیادی اسید فولیک، منیزیم، روی پتاسیم در خود جای داده اند که به جهت بالا بردن سیستم ایمنی بدن نیز مفید هستند؛ مصرف دو الی سه بار در هفته از این حبوبات برای بهبود و درمان رماتیسم توصیه می شود.

سیر

بر اساس مطالعات، افرادی که به طور مرتب سیر و پیاز مصرف می کنند کمتر به عارضه رماتیسم و التهابات مفصلی مبتلا هستند. دی آلیل دی سولفین موجود در سیر آنزیم هایی که به غضروف آسیب وارد می آورند را از بین برده و علائم این بیماری را بهبود می بخشد.

مغزها

مصرف مغز هایی همچون گردو، پسته، بادام، فندق، دانه کاج، تخمه آفتابگردان، تخمه کدو، تخمه هندوانه، کنجد، شاهدانه و... به افراد مبتلا به رماتیسم توصیه می شود چرا که این خوراکی های خوش طعم به ساخته شدن مفاصل و همچنین استحکام استخوان ها کمک زیادی می کنند و سرشار از پروتئین، فیبر، کلسیم، منیزیم، روی، ویتامین E و آلفالینولنیک اسید بوده که برای درمان رماتیسم مفصلی کاربرد دارند از این رو مصرف 4 الی 5 بار از این مغزیجات مفید به افراد مبتلا به رماتیسم توصیه می شود.

ماهی سالمون و سایر غذاهای دریایی

غذاهای دریایی خصوصا ماهی سالمون درصد بالایی اسید چرب امگا 3 را در خود جای داده اند که بر اساس مطالعات صورت گرفته در خصوص این مسئله، محققان دریافتند افرادی که دست کم دو روز در هفته ماهی خصوصا سالمون مصرف می کنند توانسته اند درد مفاصل خود را کاهش داده و به درمان رماتیسم مفصلی بپردازند از این رو این ماده غذایی را می توان یکی از غذاهای ضد رماتیسم دانست.


درمان رماتیسم با غذا

سویا

اسید چرب امگا 3 موجود در دانه سویا برای افراد مبتلا به رماتیسم بسیار مفید است . سویا ماده غذایی سرشار از فیبر و منبعی غنی از انواع پروتئین هاست که به تقویت غضروف های بین مفاصل کمک شایانی می کند. این ماده علاوه بر تامین انواع اسید های آمینه ضروری بدن، چربی کمی دارد که به عنوان یک پروتئین گیاهی نیز شناخته می شود.


چه میوه ای برای رماتیسم خوب است؟

میوه ها نیز سرشار از آنتی اکسیدان هستند که می توانند برای درمان رماتیسم شما را یاری دهند به همین جهت در این بخش چند میوه اثر بخش برای بهبود این عارضه را به شما معرفی می نماییم:

موز

موز سرشار از پتاسیم و منیزیم است که می تواند تراکم استخوان ها را افزایش داده و علائم رماتیسم و حتی خود بیماری را نیز درمان کند. از این میوه می توانید هم برای پیشگیری و هم برای درمان رماتیسم کمک بگیرید. 

توت سیاه

توت سیاه طرفداران زیادی دارد که علاوه بر طعم لذیذ، خواص بسیاری برای سیستم ایمنی شما به همراه خواهد داشت. با افزایش آنتی اکسیدان ها در بدنتان می توانید درد های مفصلی ناشی از رماتیسم را کاهش داده و التهابات را نیز از بین برید بنابراین مصرف توت سیاه را نیز در رژیم غذایی خود جای دهید.

توت و درمان رماتیسم

آب پرتقال

کمبود ویتامین سی در بدن تاثیرات منفی بر ساختار استخوان ها دارد و موجب فرسایش غضروف و به وجود آمدن درد های رماتیسمی گردد. آب مرکبات خصوصا پرتقال سرشار از ویتامین سی است که نقش اساسی در جهت رشد غضروف آن هم به طور طبیعی ایفا می کند می توانید آب یک پرتقال تازه را گرفته و هر روز صبح به صورت ناشتا مصرف نمایید.


چه غذاهایی برای رماتیسم مضر هستند؟


با کاهش و ترک عادت های بد غذایی و همچنین پرهیز از مصرف برخی خوراکی هایی که بیماری شما را تشدید می کنند می توانید این عارضه را به کلی نابود کنید  و سیستم ایمنی بدن خود را در برابر سایر بیماری های احتمالی نیز ایمن دارید. حال با یکدیگر غذاهای مضر برای رماتیسم را مرور می کنیم.

غذاهای طبخ شده در حرارت بالا

غذاهای سرخ شده در روغن فراوان، غذای چرب و کبابی که حاوی ملکول های خطرناک هستند پروتئین های مفید بدن را تخریب کرده و موجب تشدید درد و التهابات غضروف شما خواهند شد.

غذاهای پر نمک

نمک یک سم سفید است که عموما از آن غافل هستیم اما باید بدانید که این دانه های کوچک نه تنها فشار خون شما را افزایش می دهند بلکه موجبات تشدید علائم رماتیسم را نیز فراهم می آورند. مصرف بیش از اندازه نمک موجب بروز التهابات مفصلی می گردد و درد های شما را افزایش می دهد از این رو اگر قصد درمان رماتیسم را دارید باید مواد غذایی مفید مصرف نمایید و از خوردن نمک و همچنین غذاهای حاوی مواد نگهدارنده بپرهیزید.


درمان رماتیسم

غذاهای دارای روغن ذرت

عموما غذاهای طبخ شده در روغن ذرت و یا مواد خوراکی که حاوی این روغن هستند طعم بسیار خوبی دارد اما ممکن است سبب افزایش التهابات در بدن گردد و پروسه درمان رماتیسم شما را به تعویق بیاندازند.

مصرف لبنیات

برخی پروتئین های موجود در لبنیات ممکن است بافت های اطراف مفاصل را تحریک کند که موجب درد رماتیسم و یا التهابات مفصلی می گردد. افرادی که برای درمان رماتیسم اقدام کرده اند بایستی از یک رژیم غذایی خاص پیروی کنند و از البته پروتئین های مورد نیاز بدن خود را از دیگر منابع همچون منابع گیاهی و سبزیجات مثل اسفناج، کره مغزها، سویا، لوبیا، عدس و بذر گنه گنه تامین نمایند.محصولات مرتبط با این مقاله

عسل آویشن 500گرمی

عسل آویشن 500گرمی

قیمت :800,000 ریال
عسل انجیر

عسل انجیر

قیمت :500,000 ریال
عسل نارگیل

عسل نارگیل

قیمت :180,000 ریال
عسل چند گیاه 300 گرمی

عسل چند گیاه 300 گرمی

قیمت :270,000 ریال
کپسول ژل رویال و جینسینگ

کپسول ژل رویال و جینسینگ

قیمت :1,900,000 ریال

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ

 

فروشگاه شهدینه گلها