درمان آسم عصبی با 5 روش قطعی خانگی !

درمان آسم عصبی، معمولا با کنترل عواملی که موجب بروز استرس و اضطراب می شوند، انجام می گیرد. زمانی که حمله آسم به دلیل وجود استرس بروز کند، به آن آسم عصبی گفته می شود. آسم یک بیماری مزمن ریوی است که در آن، راه های هوایی متورم و باریک شده و با ترشحاتی پوشیده می شوند. این شرایط باعث می شوند که نفس کشیدن برای فرد مبتلا به آسم دشوار شود. 

فاکتورهای متعددی از جمله استرس، می توانند باعث بروز حمله عصبی شوند. با این مقاله همراه باشید تا با ارتباط میان استرس و این بیماری و درمان آسم بیشتر آشنا شوید. 


استرس و درمان آسم


آیا بیماری آسم عصبی واقعا وجود دارد؟

برای مشخص کردن نقش دقیق استرس و هورمون های آن در بروز آسم، تحقیقات و مطالعات در حال انجام هستند و به نظر می رسد که استرس باعث تحریک حمله آسم در بعضی افراد می شود. 

یک مطالعه نشان داده است که تجربه یک موقعیت بسیار استرس زا در زندگی، مانند مرگ یک عزیز، ریسک حمله آسم را در کودکان مبتلا به آسم، تقریبا دو برابر می کند. تحقیقات همچنین نشان داده اند که پاسخ بدن به استرس، سیستم ایمنی را تحریک کرده و باعث ترشح هورمون های خاصی می شود. این موضوع می تواند به بروز التهاب در راه های هوایی ریه ها منجر شده و باعث حمله آسم شود. 

ابتلا به آسم هم به خودی خود باعث استرس و اضطراب می شود. برخی از مطالعات نشان داده اند که ابتلا به آسم با احتمال بالاتر بروز اختلال هراس مرتبط است. بنابراین در درمان آسم باید به عوامل ایجاد کننده استرس در فرد هم توجه کرد. 

علائم آسم عصبی چه چیزهایی هستند؟

علائم آسم عصبی، مشابه نشانه های انواع دیگر آسم ها هستند، تنها تفاوت آنها در اینجاست که به دلیل تجربه دوره ای استرس، بروز می یابند. علائم آسم عصبی که در درمان آسم باید به آنها توجه کرد، شامل موارد زیر هستند:

 • با صدا نفس کشیدن
 • سرفه کردن
 • تنگی نفس
 • تند و سریع نفس کشیدن
 • تنگ شدن قفسه سینه

تنگی نفس یکی از علائم آسم عصبی

چه تفاوتی میان آسم عصبی و حمله هراس وجود دارد؟

حمله هراس، وحشت زدگی یا پانیک اتک، دارای علائمی مشابه با آسم عصبی است و زمانی که اتفاق می افتند، تشخیص اینکه حمله هراس رخ داده است یا آسم عصبی، ساده نیست. بهرحال مهم است که تفاوت های میان این دو عارضه را بدانید.

اگر به آسم مبتلا هستید، با پزشک خود درباره داشتن یک پیک فلومتر در خانه مشورت کنید. این وسیله تعیین می کند که آیا تنگی نفس شما به دلیل حمله آسم است یا چیز دیگر. تشخیص به موقع حمله و درمان آسم بسیار مهم است چرا که در صورت عدم اقدام مناسب، حمله آسم می تواند بسیار خطرناک بوده و حتی زندگی فرد را تهدید کند.  

اگر دچار تنگی نفس یا دیگر علائم آسم هستید، سریعا نزد یک پزشک بروید. پزشک متخصص می تواند علت علائم شما را مشخص کرده و روش مناسبی را برای درمان آسم برای شما تجویز کند. 

چه عواملی باعث تحریک بیماری آسم عصبی می شود؟

بیماری آسم عصبی با هر چیزی که باعث بروز استرس شود، تحریک می شود مانند:

 • وجود فشار در محل کار
 • وجود مسائل دشوار در مدرسه و دانشگاه
 • تنش در روابط شخصی
 • مشکلات مالی
 • هر رخدادی که زندگی شما را به صورت چشم گیری تغییر دهد. 

در برخی از مواقع، شما قادر نیستید که محرک را شناسایی کنید. 

عوامل تحریک بیماری آسم عصبی


بیماری آسم عصبی چطور تشخیص داده می شود؟

اگر دچار تنگی نفس هستید، بلافاصله باید به پزشک مراجعه کنید و او می تواند در تشخیص علت مشکل و درمان آسم به شما کمک کند. بیماری آسم با استفاده از روش های گوناگونی از جمله موارد زیر، تشخیص داده می شود:

 • اشعه ایکس از قفسه سینه
 • آزمایشات عفونت ریه و اندازه گیری پیک فلو
 • معاینه فیزیکی
 • بررسی سوابق پزشکی

چه روش های درمانی برای آسم عصبی وجود دارند؟

هنوز روشی که بتواند به طور قطعی آسم را درمان کند، پیدا نشده است، اما بیماری آسم قابل کنترل است. در زمان درمان آسم عصبی، شما باید هم با آسم و هم با استرس مقابله کنید. 

چه داروهایی برای درمان بیماری آسم وجود دارند؟

داروهایی که برای درمان آسم وجود دارند، معمولا در دو دسته قرار می گیرند: کنترل کننده های طولانی مدت و مسکن های سریع. هر دو نوع دارو غالبا از طریق اسپری یا نبولایزر استفاده می شوند، در حالی که برخی از این داروها به شکل قرص هم وجود دارند. در هنگام بروز حملات شدید، ممکن است تزریق هم برای درمان آسم انجام شود. 

استرس خود را کاهش دهید تا دچار حمله آسم نشوید

پرهیز از موارد محرک، می تواند به کاهش تکرار حملات آسم کمک کند. در مورد بیماری آسم عصبی، این گفته به معنی کم کردن استرس است. مدیریت استرس، روان درمانی و داروهای ضد اضطراب، همگی می توانند برای کمک به مدیریت استرس و اضطراب و در نتیجه درمان آسم به کار گرفته شوند. 

درمان آسم


برای کاهش دادن استرس، نکات زیر را به خاطر بسپارید:

 • بر روی نفس کشیدن خود کار کنید. برای مدیریت واکنش خود به یک موقعیت سخت، از دم و بازدم های عمیق استفاده کنید. تنفس مربعی، یک روش مناسب برای کاهش استرس است. 
 • به منظور درمان آسم، از موقعیت های استرس زا دور بمانید. اگر احساس می کنید که دچار استرس و هراس شده اید، خود را در صورت امکان از موقعیت دور کنید. 
 • مدیتیشن کنید. مدیتیشن به شما کمک می کند که ذهن خود را آرام کرده و کنترل تنفس خود را به دست بگیرید. 
 • ورزش کنید. ورزش منظم می تواند در کاهش استرس به شما کمک کند. حتی یک پیاده روی کوتاه هم باعث آرام شدن ذهن می شود. 
 • هفت تا هشت ساعت خواب شبانه داشته باشید. داشتن خواب کافی، مقابله با استرس های روزانه را ساده تر می کند. 
 • یوگا یا تای چی را امتحان کنید. این تمرین ها، روش های خوبی برای کاستن استرس هستند. 

اگر تکنیک های خود مراقبتی کافی نباشند، احتمالا نیاز دارید که درباره تراپی رفتار شناختی یا با یک پزشک متخصص مشورت کرده یا از داروهای ضد اضطراب کمک بگیرید.  

چگونه حملات آسم را در خانه درمان کنید؟

اولین قدم برای درمان خانگی آسم، آشنایی با علائم بروز حملات آسم است. در حالی که حمله آسم می تواند بسیار جدی باشد، اما مقابله سریع با علائم آن در خانه، باعث جلوگیری از تشدید آن می شود. درمان های خانگی متعددی وجود دارند که می توانند در مقابله با حمله آسم مؤثر واقع شوند.

برای تنفس راحت تر چای و قهوه کافئین دار بنوشید

کافئین موجود در چای سبز یا سیاه و قهوه، می تواند به درمان آسم کمک کند. کافئین، مشابه با داروی مشهور آسم به نام تئوفیلین عمل کرده و راه های هوایی را باز می کند. کافئین می تواند عملکرد تنفس در افراد مبتلا به آسم را برای چهار ساعت بهبود دهد. بنابراین اگر دچار حمله آسم شدید و اسپری شما تمام شده بود، چای و قهوه می توانند مفید باشند. به خاطر داشته باشید که برای اثربخشی سریع تر، چای یا قهوه را به صورت گرم مصرف کنید. 


نوشیدن قهوه برای درمان خانگی آسم

از اسانس اکالیپتوس برای مقابله با حمله آسم استفاده کنید

اسانس اکالیپتوس در طول هزاران سال به عنوان یک درمان طبیعی برای بیماری های مختلف استفاده می شده و استنشاق بخار آن می تواند به رفع مشکلات تنفسی مانند آسم یا برونشیت کمک کند. 

برای استفاده از اسانس اکالیپتوس به منظور درمان آسم، چند قطره از آن را درون دیفیوزر یا پخش کننده اسانس ریخته و نزدیک آن بنشینید. در صورت امکان نفس های عمیق بکشید. اگر این وسیله را در خانه ندارید، یک فنجان آب را جوشانده و چند قطره اسانس اکالیپتوس را در آن بریزید. سپس بخار آن را به آهستگی استنشاق کنید. 

اسانس اسطوخودوس و ریحان هم در این زمینه کاربرد دارند. اما به خاطر داشته باشید که از آنجا که اسانس ها توسط سازمان غذا و دارو مورد تایید قرار نگرفته اند، باید از برندی استفاده کنید که از خلوص، ایمنی و کیفیت محصولات آن مطمئن هستید. اسانس ها همچنین می توانند باعث بروز حمله آسم در افرادی شوند که به بوهای شیمیایی حساس هستند. 

برای تنفس راحت تر صاف و مستقیم بنشینید

صاف نشستن و حفظ یک حالت خوب، باعث گشاد شدن راه های هوایی شده و شما را قادر می کند که راحت تر نفس بکشید. در زمان بروز حمله آسم، از دراز کشیدن پرهیز کنید چرا که این کار تنفس را سخت تر می کند. برخی از افراد ترجیح می دهند بر روی صندلی یا کنار دیوار بنشینند تا بتوانند تکیه بدهند. 

روغن خردل باعث کاهش علائم آسم می شود

برای تسکین سریع آسم، روغن خردل یکی از بهترین درمان های خانگی شناخته شده است. روغن خردلی که درباره آن صحبت می کنیم، یک روغن چرب است که شامل ایزوتیوسیانات ها بوده و از پرس کردن دانه های خردل به دست می آید. این روغن با اسانس خردل متفاوت است. اسانس خردل، یک اسانس دارویی است که در مقادیر کم به فروش می رسد و باید از قرار دادن آن بر روی پوست خودداری کنید. 

روغن دانه خردل در تسکین حمله آسم مفید بوده، راه های هوایی را باز کرده و عفونت ریه را بهبود می بخشد. ترکیبی از روغن خردل گرم و نمک را چند بار در روز بر روی سینه خود بمالید تا زمانی که علائم شما فروکش کنند. 

مرهم های خردل که از پودر دانه خردل درست شده اند هم دارای تاثیر مشابهی هستند. به خاطر داشته باشید که مرهم خردل را کمتر از ۱۵ دقیقه باید بر روی پوست رها کنید، چرا که ممکن است باعث سوزش شود. پس از قرار دادن ضماد، گاهی پوست زیر آن را چک کنید. 

روغن خردل برای درمان خانگی آسم عصبی


سعی کنید عمیق و آرام نفس بکشید

انجام این کار در زمان بروز حمله آسم می تواند واقعا چالش برانگیز باشد، اما دارای مزایای زیادی است. اولین مزیت تنفس عمیق این است که از هایپرونتیلاسیون (تنفس سریع و عمیق که معمولا به دلیل اضطراب اتفاق می افتد) جلوگیری می کند. هایپرونتیلاسیون نمی تواند در خوب نفس کشیدن به شما کمک کند و باعث رسیدن اکسیژن کمتر به شما می شود. تنفس عمیق همچنین به شما کمک می کند که آرام بمانید. آرام ماندن از تنگ شدن قفسه سینه که می تواند باعث دشوارتر شدن تنفس شود، جلوگیری می کند. 


محصولات مرتبط با این مقاله

عسل آفتاب گردان 500گرمی

عسل آفتاب گردان 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل آویشن 500گرمی

عسل آویشن 500گرمی

قیمت :535,000 ریال
عسل ارگانیک

عسل ارگانیک

قیمت :1,500,000 ریال
عسل انجیر 500گرمی

عسل انجیر 500گرمی

قیمت :450,000 ریال
عسل اکالیپتوس 500گرمی

عسل اکالیپتوس 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل بادام 500گرمی

عسل بادام 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل بره موم 250 گرمی

عسل بره موم 250 گرمی

قیمت :385,000 ریال
عسل بره موم 500 گرمی

عسل بره موم 500 گرمی

قیمت :720,000 ریال
عسل بهار نارنج 500 گرمی

عسل بهار نارنج 500 گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل جاشیر 500گرمی

عسل جاشیر 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل جعفری 500 گرمی

عسل جعفری 500 گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل دیابتی 500گرمی

عسل دیابتی 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل رازیانه 500 گرمی

عسل رازیانه 500 گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل ریحان 500گرمی

عسل ریحان 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل زنیان 500 گرمی

عسل زنیان 500 گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل زولنگ 500گرمی

عسل زولنگ 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل سیاه دانه 500 گرمی

عسل سیاه دانه 500 گرمی

قیمت :535,000 ریال
عسل شبدر 500 گرمی

عسل شبدر 500 گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل شوید 500 گرمی

عسل شوید 500 گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل قنقال 500 گرمی

عسل قنقال 500 گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل مریم نخودی 500 گرمی

عسل مریم نخودی 500 گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل مریم گلی 500 گرمی

عسل مریم گلی 500 گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل مغز 450 گرمی

عسل مغز 450 گرمی

قیمت :600,000 ریال
عسل نارگیل

عسل نارگیل

قیمت :180,000 ریال
عسل چند گیاه 300 گرمی

عسل چند گیاه 300 گرمی

قیمت :167,000 ریال
عسل چند گیاه 450 گرمی

عسل چند گیاه 450 گرمی

قیمت :242,000 ریال
عسل کنار 500گرمی

عسل کنار 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل کَرِک 500گرمی

عسل کَرِک 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل گزانگبین 500گرمی

عسل گزانگبین 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل گشنیز 500 گرمی

عسل گشنیز 500 گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل یونجه 500گرمی

عسل یونجه 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
پودر ژل رویال 15گرمی

پودر ژل رویال 15گرمی

قیمت :1,500,000 ریال
کرم ژله رویال

کرم ژله رویال

قیمت :200,000 ریال
کپسول بره موم

کپسول بره موم

قیمت :500,000 ریال
کپسول ژل رویال و جینسینگ

کپسول ژل رویال و جینسینگ

قیمت :1,800,000 ریال
گرده گل 100گرمی

گرده گل 100گرمی

قیمت :240,000 ریال

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ