با حرارت چه بلای بر سر عسل می آورید؟

سرگذشت عسل با حرارت دیدن...

سوالی که امروزه ذهن افراد زیادی را به خود مشغول ساخته است این بوده که آیا حرارت دادن عسل بر کیفیت آن تاثیر گذار است و یا این که عسلی که حرارت ببیند خواص خود را از دست می دهد؟

این ها سوالاتی است که مکررا برای افراد به وجود می آید و ما در پاسخ به این قبیل سوالات باید بگوییم که عسل در اثر حرارت دیدن نه تنها خواص خود را از دست می دهد بلکه سمی نیز می شود که این امر تاثیر به سزایی بر سلامت شما خواهد گذاشت!

عسل حرارت دیده

طب هندی آیورودا تاکید به سزایی بر عدم مصرف عسل حرارت دیده دارد و بر طبق دیدگاه این طب سنتی، عسل به هیچ وجه نباید حرارت ببیند و با مایعاتی با حرارت 40 درجه مخلوط شود.

اگر می خواهید به سلامتی خود کمک کنید بزرگ ترین کاری که می توانید انجام دهید این است که عسل را عضو اصلی رژیم غذایی خود قرار دهید و از حرارت دادن و یا مخلوط کردن آن با نوشیدنی های داغ بپرهیزید.

عسل یک ماده شیرین طبیعی و خوش طعم است که همگان از قدیم الایام تا کنون آن را به عنوان شفا بخشی طبیعی که سرشار از مواد مغذی است می شناسند از این رو با اعمال نا صحیح و غیر اصولی این داروی طبیعی را به یک سم تبدیل نکنید.


عسل خام بخوریم یا عسل حرارت دیده؟

طی فرآیند استخراج و تجاری سازی عسل، به منظور جلوگیری از کریستالیزه و ویسکوزیته شدن عسل، آن را کمی حرارت می دهند که در این روند ماده ای به نام هیدروکسی متیل فورفورال یا HMF ایجاد می شود که مانع از شکسته شدن فروکتوز های عسل می شود. میزان این ماده در عسل برای استاندارد سازی بهداشتی عسل طبیعی به عنوان یک شاخص در نظر گرفته می شود.  

مصرف این عسل مشکلی برای انسان ها ایجاد نمی کند چرا که حرارت عسل در طی این فرآیند ها در حد مطلوب صورت می گیرد ولی با این وجود نظریه های مختلفی وجود دارد که افراد را به مصرف عسل خام ترغیب می کند.

عسل خام به عسلی گفته می شود که مستقیما از کندو خارج شده و هیچ گونه فرآیندی روی آن صورت نگرفته است. عسل خام را می توانید مستقیما از زنبورداران خریداری نمایید.


HMF چه بر سر عسل می آورد؟

عسل طبیعی

همان گونه که در بخش فوقانی گفته شد، عسل طبیعی پس از حرارت دیدن ماده ای از خود تولید می کند که به آن HMF گفته می شود. این ماده به خودی خود یک سم است اما سوالی که در این خصوص به وجود خواهد آمد این است که آیا HMF که در عسل تولید شده است برای بدن انسان مضر است یا خیر؟

برای رسیدن به پاسخ این سوال آزمایشات مختلفی روی موش ها صورت گرفت به نحوی که به مدت 6 هفته خوراک موش ها را به تغذیه از عسل حرارت دیده شده تغییر دادند؛ نتیجه این آزمایش این بود که نه تنها وزن موش ها افزایش نیافت بلکه هیچ گونه مشکلی در سلامتی آن ها مشاهده نشد اما با این وجود برخی از افراد بر این باور اند که وجود این ماده درون عسل خطر ساز و و سرطان زا است اما باید بدانید که هیچ قطعیتی در این باره وجود ندارد.


عسل با آب داغ مخلوط نکنید!

عسل خواص بی شماری دارد که به بهیود وضعیت ایمنی بدن کمک کرده، برای هضم بهتر غذا مفید است و بدن را عاری از سموم نگاه می دارد  اما اگر این عسل طبیعی را با آب داغ مخلوط نمایید نه تنها سموم را از بدن شما نمی زداید بلکه خود به سمی تبدیل می شود که موجبات آسیب های مختلف را برای شما فراهم می آورد.

حرارت دادن عسل

گرم کردن عسل و یا مخلوط کردن آن با نوشیدنی های داغ موجب واکنش های شیمیایی در این ماده شده و طعم آن را نیز تغییر می دهد.

عسل در زمان حرارت دیدن غلیظ تر و البته چسبناک تر خواهد شد که در نتیجه به دیواره های سیستم گوارشی آسیب وارد کرده و موجبات بروز بیماری های مختلف را نیز فراهم می آورد.

از عسل در پخت و پز استفاده کنیم؟

حرارت دادن عسل و یا پخت پز با آن موجب از بین رفتن مواد مغذی عسل می گردد بنابراین بهتر است آشپزی با عسل و حرارت دادن آن را کنار بگذارید و همواره به طور طبیعی از آن استفاده کنید.

بهترین راهکار برای اطمینان از سلامت عسل این است که این ماده را از فروشگاه های مجاز خریداری نمایید و یا به طور مستقیم و از زنبور داران عسل خامی که حرارت ندیده باشد بخرید.محصولات مرتبط با این مقاله

عسل بره موم 500 گرمی

عسل بره موم 500 گرمی

قیمت :720,000 ریال
عسل دیابتی 500گرمی

عسل دیابتی 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل ریحان 500گرمی

عسل ریحان 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
گرده گل 100گرمی

گرده گل 100گرمی

قیمت :240,000 ریال

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ