آیا می دانید چه داروهایی برای درمان ام اس مفید هستند؟

دستورالعمل های درمانی برای MS 

درمان ام اس رویایی است که افراد مبتلا به این عارضه آن را دنبال می کنند و در پی رسیدن به رویای خویش به هر راهکار درمانی که وجود دارد دست می زنند. راهکار های مختلفی برای درمان ام اس و کنترل آن وجود دارد از ورزش و فیزیوتراپی گرفته تا استفاده از داروهای شیمیایی و آمپول همگی روش هایی برای کنترل این بیماری به شمار می روند.

با پیشرفت طب نوین و کشف داروهای مختلف در این زمینه، افراد زیادی داوطلبانه از داروها استفاده کرده و به حد مطلوبی رضایت خود را اعلام کردند. برخی از داروهای درمان ام اس به شرح زیر هستند که توسط پزشک معالج و با میزان دوز مشخصی برای بیمار تجویز می گردد:

درما ام اس

بهترین روش شیمیایی درمان ام اس چیست؟


داروهای اینترفرونی: 

داروهای اینترفرونی از جمله داروها تزریقی هستند که بسته به نوع بیماری با مدت زمان مشخص و دوز معین شده تجویز می شوند. برخی بیماران با هر بار تزریق ممکن است با علائمی شبیه به آنفلانزا یا برآمدگی پوستی مواجه گردند. از جمله این داروها می توان به آونکس، بتاسرون، اکستاویا، ربیف، پلگریدی اشاره داشت .


گلاتیرامراستات (کوپاکسون): 

این دارو موجب کاهش حملات ام اس و تعدیل سیستم ایمنی بدن بیمار می گردد.


ناتالیزوماب (تیسابری):

این دارو یک آنتی بادی مونوکلونال است و بیشتر برای افراد مبتلا به ام اس عود کننده و فروکش کننده تجویز می شود. ناتالیزوماب به جهت داشتن عوارض شدید همچون عفونت شدید مغذی تنها به بیمارانی توصیه می شود که به هیچ داروی دیگر پاسخ نداده اند یا بیماری آن ها بسیار فعال است.


میتوکسانترون (نوانترون): 

این دارو یک داروی شیمی درمانی برای درمان سرطان خون و سرطان پروستات است که بر اساس تحقیقات برای درمان ام اس پیشرونده‌ی ثانویه، پیشرونده-عودکننده و MS عود کننده-فروکش کننده نیز موثر است.


فومارات دی‌متیل (تکفیدرا): 

فومارات دی متیل یک داروی خوراکی برای درمان ام اس است که به سلول های ایمنی بدن کمک می کند تا در برابر حملات سلول های عصبی مقاومت کنند. این دارو از ویژگی ضد التهابی نیز برخوردار است.

داروی درمان ام اس

عوارض جانبی داروهای درمان ام اس

به طور کلی همه دارو ها دارای عوارض جانبی هستند ولی می توان با تکنیک هایی عوارض داروهای درمان ام اس را کاهش داد. پلاسمافرزیس تکنیکی است که مشکلات خود ایمنی برخی از مبتلایان به ام اس را کاهش می دهد.

برای جلوگیری از وارد آمدن هر گونه آسیبی اکیدا توصیه می شود که از مصرف خودسرانه داروهای درمان ام اس خودداری نموده و تنها از دستورات پزشک پیروی نمایید.


همه چیز در مورد آمپول ام اس

تزریق درون وریدی روش دیگری برای درمان ام اس است. آمپول ام اس انواع مختلفی دارد که بسته به نوع بیماری توسط پزشک تجویز می گردد. توجه داشته باشید که ممکن است عوارض آمپول ام اس شامل حال شما نیز گردد به همین جهت از مصرف خود سرانه و بی رویه این دارو ها اکیدا خودداری کنید. در ادامه دو نمونه از آمپول های درمان ام اس را به شما معرفی خواهیم کرد و به نحوه مصرف و عوارض هر یک اشاره ای خواهیم داشت.


سینومر(گلاتیرامر استات)

این دارو از اثرات تنظیم کننده سیستم ایمنی برخوردار بوده و از جنس پروتئین است. سینومر به صورت سرنگ های تک دوز آماده تزریق وجود دارد که محتوای آن 40 میلی گرم گلاتیرامراستات در 1 سی سی است.


سینومر مناسب چه کسانی است؟

سینومر برای کنترل و کاهش حملات بیماری ام اس برای افراد مبتلا به این بیماری تجویز می گردد. از این دارو نه تنها به جهت کنترل ام اس بلکه به جهت اهداف درمانی نیز استفاده می شود.


نحوه مصرف 

توجه داشته باشید که هرگز نباید این دارو را به صورت خود سرانه مصرف نمایید و از هرگونه تغییر در نحوه استفاده و میزان آن اکیدا خودداری نمایید.

در ابتدا تقویمی برای ثبت روز های تزریق دارو در نظر بگیرید، روز و ساعت مشخصی را انتخاب کرده و طبق همان زمان مشخص شده، اقدام به مصرف دارو کنید برای مثال می توانید از داروی 40 میلی گرمی 3 مرتبه در هفته و در روز های زوج راس ساعت مشخصی استفاده کنید اما توجه داشته باشید که فاصله زمانی تزریق آمپول ام اس بایستی 48 ساعت باشد.


پیش از اینکه خودتان تزریق را انجام دهید باید توسط یکی از اعضا کادر درمانی آموزش های لازم در خصوص نحوه تزریق آمپول ام اس را ببینید.

برای کاهش واکنش های احتمالی که ممکن است در محل تزریق به وجود آید، محل تزریق را در هر نوبت از استفاده تغییر دهید همچنین از تزریق دارو در نواحی ملتهب، زخم و یا دچار اسکار پوستی پرهیز نمایید.

آمپول درمان ام اس

روش استفاده:

پیش از تزریق، دستان خود با صابون بشویید. 

20 دقیقه پیش از استفاده، دارو را از یخچال خارج کنید.

ممکن است درون سرنگ حبابی های کوچکی مشاهده شود، نیازی نیست تا این حباب ها را خارج کنید.

در صورت مشاهده هر گونه تغییر رنگ و یا کدورت در آمپول از مصرف آن خودداری نمایید.

سینومر را می توانید در نواحی مختلف بدن از قبیل شکم با فاصله 5 سانتی متری از ناف، ران، باسن و بازو نیز استفاده نمایید.

اگر تزریق در زمان مقرر را فراموش کردید به محض یادآوری تزریق را انجام دهید اما اگر در زمانی نزدیک به تزریق بعدی به خاطر آوردید، دارو را در همان زمان همیشگی استفاده کنید.


عوارض جانبی آمپول ام اس

سینومر نیز مانند هر دارو دیگری ممکن است عوارض احتمالی را برای مصرف کننده به همراه داشته باشد برخی از عوارض شایعی که از این دارو مشاهده شده است در ادامه بیان می شود:

عوارض آمپول سینومر

- بروز علائمی شبیه به آنفولانزا:

آبریزش بینی و تب، درد عضلات و درد مفاصل؛ برای کاهش این عوارض می توانید از داروهایی همچون استامینوفن یا ایبوپروفن قبل از تزریق و یا زمانی که علائم به وجود آمده اند استفاده نمایید.

برای کنترل می توانید مصرف دارو را در نوبت عصر و یا شب استفاده کنید؛ اگر این علائم در زمان خواب برای شما به وجود آیند، مشکلی در فعالیت های روزمره تان به وجود نخواهد آمد.


- عوارض کبدی:

از جمله عوارض نسبتا شایعی که مصرف این دارو به همراه دارد عوارض کبدی مانند افزایش آنزیم های کبدی و اضافه وزن خواهد بود. لازم به ذکر است که مصرف مشروبات الکی عوارض این دارو را تشدید می کند به همین جهت بهتر است پیش از استفاده با پزشک خود مشورت نموده و از مصرف مشربات الکلی خودداری نمایید.


آمپول سینووکس(اینترفرون بتا 1-آ) 

سینووکس برای تنظیم عملکرد سیستم ایمنی بدن و کاهش تعداد و حملات ام اس به بیماران مبتلا به این عارضه کمک می کند تا از این طریق گامی برای درمان ام اس خود بردارند. این دارو از جنس پروتئین بوده و تاثیر به سزایی بر کیفیت زندگی بیماران مبتلا به ام اس خواهد گذاشت.

سرنگ های این دارو محوی 30 میکرو گرم اینتروفرون بتا در یک سی سی و به صورت آماده تزریق موجود هستند.


چه کسانی مجاز به استفاده از آمپول سینووکس هستند؟

بیماران مبتلا به ام اس برای کنترل حملات و علائم این عارضه نیازمند دارویی هستند تا در جهت کنترل این رویدادها استفاده نمایند. برای کاهش التهاب و بهبود عملکرد ایمنی کورتیکواسترئید ها و کورتن ها جوابگو هستند اما زمانی که فاز حمله در بیمار فروکش کند باید از طریق داروهایی همچون اینترفرون ها از فعالیت مجدد دستگاه ایمنی بدن بر علیه سلول های مغز و نخاع جلوگیری نمایید. آمپول سینووکس به جهت کنترل و درمان ام اس توسط پزشک معالج تجویز شده که بایستی به صورت عضلانی و به صورت هفتگی مصرف شود.

آمپول های ام اس

نحوه مصرف:

این دارو به شیوه تزریقی به عضلات مصرف می شود که به صورت هفتگی توسط پزشک برای بیماران مبتلا به ام اس تجویز خواهد شد. پیشنهاد می شود که پیش از رفتن به رخت خواب تزریق را انجام دهید تا از احتمال بروز عوارض آن که شبیه به آنفولانزا است کاسته شود. 

همانند داروی قبل، یک تقویم برای روز های مصرف در نظر بگیرید و در زمان های خاص تزریق انجام دهید. به عنوان مثال هر شنبه ساعت 8 شب از این دارو استفاده کنید.

پیش از اینکه خود برای تزریق دارو دست به کار شوید، آموزش های لازم را از طرف کادر درمانی ببینید تا در این خصوص به مشکل بر نخورید. اگر شیوه تزریق را به خوبی فرا نگرفته اید به هیچ عنوان خودتان دست به این عمل نزنید.

در هر نوبت مصرف دارو، جای تزریق را تعویض نمایید و در محل هایی که زخم، اسکار و یا التهاب وجود دارد تزریق انجام ندهید.

دارو را به دور از نور خورشید و درون یخچال نگهداری کنید. تنها برای استفاده می توانید آن را نیم ساعت پیش از مصرف از یخچال خارج نموده تا به دمای محیط برسد. 

تا زمان آماده سازی دارو آن را در جعبه مخصوص به خود نگهداری کنید. 

پودر دارو با حلال را به آهستگی مخلوط کنید و تکان دادن شدید محلول خودداری نمایید.

در صورت مشاهده هر گونه رسوب یا کدورت از مصرف دارو بپرهیزید. 


عوارض جانبی آمپول ام اس

در صورتی که با مصرف دارو علائم زیر را مشاهده نمودید، از مصرف آن دست نگه داشته و سریعا به پزشک مراجعه کنید. 

از جمله عوارض آمپول سینووکس برای درمان ام اس می توان به موارد زیر اشاره داشت:

-تپش قلب شدید

-احساس درد در قفسه سینه

-کهیر و خارش پوستی

-تنگی نفس و احساس خفگی

-احساس گر گرفتگی و قرمز شدن بدن

-تورم در صورت، گلو و زبان

عوارضی که ممکن است پس از تزیق دارو در محل مورد نظر به وجود بیاید شامل قرمزی، تورم، درد خفیف و خارش بوده که عموما خوش خیم و گذرا هستند اما اگر شدت و میزان آن افزایش یافت بایستی به پزشک مراجعه نمایید. 


قیمت داروهای ام اس

در رابطه با قیمت داروهای ام اس باید گفت که تمامی داروهای خود ایمنی برای درمان ام اس گران قیمت هستند و شاید این یکی از چندین مشکل بیماران مبتلا به ام اس باشد که حتی برخی را از ادامه روند درمان ام اس منصرف می کند. اما نیازی نیست نگران باشید شما می توانید از راهکار های درمانی همچون ورزش و فیزیوتراپی برای درمان ام اس بهره بگیرید و با رعایت رژیم غذایی، این بیماری را کنترل کنید.

قیمت داروهای ام اس

فیزیوتراپی چگونه به درمان ام اس کمک می کند؟

تاثیر فیزیوتراپی بر ام اس بسیار مشهود است، فیزیوتراپی ام اس و علائم آن را تا حد زیادی مهار می سازد و شرایط زندگی برای فرد مبتلا را بهبود می بخشد از این رو می توانید از فیزیوتراپی و ورزش برای کنترل و درمان ام اس کمک بگیرید.

در شرایط زیر فیزیوتراپی به کمک شما خواهد آمد:

-حل مشکلاتی حرکتی بدن

-بر طرف نمودن احساس خستگی

-کنترل تعادل

-کاهش درد و بی حالی

-راه حل هایی برای حفظ انرژی

-راه های بهترانجام دادن کارهای روزمره


پس از تشخیص بیماری می توانید روند درمان ام اس به کمک فیزیوتراپی را آغاز نمایید بهتر است برای این کار در ابتدا از یک مشاور در خصوص درمان بیماری ام اس با فیزیوتراپی مشاوره بگیرید و در ادامه به درمان خود بپردازید.

در ابتدای مراجعه، فیزیوتراپیست از شما در رابطه با علائم بیماری سوالاتی خواهد پرسید تا روند درمان را به صورت دقیق و با برنامه برای شما جمع بندی کند و در معاینات دوره ای موارد زیر را خواهید آموخت: 

درمان درد مفاصل با فیزیوتراپی

-کشش هایی برای جلوگیری از اسپاسم عضلانی 

-حرکاتی برای قوی نمودن عضلات

-تمرین هایی برای حرکت دادن و خم و راست نمودن بازو و پاها

-نکاتی برای جلوگیری از افتادن شما

-نحوه کمک گرفتن از چوب، روروک، چوب زیر بغل و سایر ابزار های کمکی

-در صورت نیاز ارائه برنامه تناسب اندام برای تقویت بدن

-تمرینات دوره ای و منظم به افراد مبتلا به ام اس کمک می کند بیماری و علائم خود را کنترل نمایند و روحیه از دست رفته خود را دوباره به دست آورند.

شما ین دوره ها را می توانید در مراکز درمانی و حتی منزل خود نیز انجام دهید چرا که بسیاری از درمانگر ها هستند که امکان انجام تمرینات در منزل شما را محیا می سازند و حاضر اند برای بهبود شما به منزلتان بیایند.


حرکات ورزشی برای بیماران ام اس

بهترین حرکات ورزشی برا بیماران ام اس در سه دسته بندی اصلی قرار می گیرند که برای بهبود و حفظ سلامتی این عزیزان مفید است و علائم ام اس را مهار خواهند ساخت؛ این سه دسته ورزش های هوازی، ورزش های کششی و ورزش های بی هوازی را شامل می شود که در ادامه به شرح هر یک برای کنترل و درمان ام اس خواهیم پرداخت.


ورزش های هوازی

ورزش های هوازی شامل پیاده روی، راه رفتن در آب و آهسته دویدن است که ضربان قلب را افزایش داده و برای افراد، خصوصا کسانی که به بیماری ام اس مبتلا هستند بسیار مفید است. اگر شما قادر به حفظ تعادل خود نیستید و یا کنترلی برای راه رفتن ندارید می توانید از دوچرخه ثابت نیز کمک بگیرید. پیاده روی در آب گزینه مناسبی است که به بهبود علائم بیماری شما کمک خواهد کرد و از اسپاسم عضلانی می کاهد. همچنین به جهت این که شما در آب شناور هستید، وزن کمتری به پاهایتان منتقل خواهد شد که در نتیجه آن سفتی ساق پاها کاهش پیدا کرده و به راه رفتنتان کمک می کند.

درمان درد مفاصل با ورزش

ورزش های کششی

انجام حرکات کششی به بیماران مبتلا به ام اس تاکید می شود چرا که با این کار، انعطاف پذیری بدن خود را افزایش می دهند که موجب می شود در حفظ تعادل، پیشرفت چشم گیری داشته باشید. تای چی و یوگا از جمله این ورزش ها هستند که بهترین گزینه برای بیماران مبتلا به ام اس محسوب می شوند.


ورزش های بی هوازی (قدرتی یا مقاومتی)

این ورزش ها به جهت تقویت ماهیچه ها به بیمار مبتلا به ام اس توصیه می شود. ضمن این که ضعف عضلانی و بی تحرکی بیمار را کاهش خواهد داد. ورزش های مقاومتی همچون کمک گرفتن از وزنه به بهبود راه رفتن و حفظ تعادل شما کمک خواهد کرد البته که باید این ورزش ها را در حضور یک درمانگر یا فیزیوتراپیست انجام دهید.محصولات مرتبط با این مقاله

عسل بره موم 500 گرمی

عسل بره موم 500 گرمی

قیمت :825,000 ریال
عسل دیابتی 500گرمی

عسل دیابتی 500گرمی

قیمت :500,000 ریال
عسل ریحان 500گرمی

عسل ریحان 500گرمی

قیمت :500,000 ریال
عسل ژله رویال 250 گرمی

عسل ژله رویال 250 گرمی

قیمت :1,500,000 ریال
گرده گل 100گرمی

گرده گل 100گرمی

قیمت :260,000 ریال

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ