افراد مبتلا به آلزایمر این دارو ها را مصرف می کنند

داروهایی که برای درمان آلزایمر تجویز می شود کدام اند؟

درمان آلزایمر موضوعیست که قصدداریم در این مقاله از آن سخن بگوییم اما در ابتدا لازم است با مفهوم کلی این کلمه آشنا شوید...

آلزایمر نوعی اختلال در ساختار و عملکرد مغز است و در زیر مجموعه بیماری های زوال عقل جای می گیرد. از مهم ترین شاخصه های این عارضه می توان به فراموشی و بروز اختلال در حافظه اشاره داشت. آلزایمر بیماری است که به تدریج به وجود آمده و به مرور پیشرفت می کند، بیماران در ابتدا حافظه کوتاه مدت خود را از دست می دهند و به دنبال آن خاطرات قدیمی و رویداد های مهم زندگی خود را از یاد خواهند برد. بی شک هیچ انسانی دوست ندارد که به این عارضه مبتلا شود یا عزیزان خود را گرفتار چنین بیماری ببیند به همین جهت راهکار های پیشگیرانه ای وجود دارد اما اگر کار از کار گذشته باشد چه باید کرد؟ 

این سوالی است که ممکن است ذهن شما را به خود درگیر کند و تصور کنید که اگر شخصی به آلزایمر دچار شد هیچ راهکار درمانی برای وی وجود ندارد اما باید بگوییم که این چنین نیست نه تنها با راهکار های طبیعی بلکه با داروهای مخصوصی می توانید به درمان آلزایمر بپردازید.

دارو برای درمان آلزایمر

داروهای درمان آلزایمر را بشناسید

داروهای مختلفی وجود دارند که می تواند از علائم این بیماری کاسته و در روند درمان آلزایمر موثر باشند اما شما تنها به مصرف دارو بسنده نکنید بلکه با تغییر سبک زندگی و بالا بردن فعالیت مغز می توانید از بروز آلزایمر جلوگیری کرده و یا آن را کنترل کنید.

در ادامه با برخی داروها که توسط پزشک برای بهبود زندگی بیماران مبتلا به آلزایمر تجویز می شود آشنا خواهید شد.

دونپزیل:

یکی از داروهای درمان آلزایمر دونپزیل نام دارد این دارو علائم شدید تا خفیف آلزایمر را بهبود خواهد بخشید. دونپزیل از شکسته شدن ماده ای شیمیایی در مغز به نام استیل کولین که برای استدلال، تفکر و حافظه بسیار مفید است جلوگیری می کند.

افراد برای درمان آلزایمر خود، بسته به تجویز پزشک تنها یک مرتبه در روز می توانند از این دارو استفاده نمایند .

مانند هر داروی دیگری، داروهای درمان آلزایمر نیز عوارض مختص به خود را دارد که شامل مشکلات گوارشی همچون اسهال، استفراغ، تهوع، کاهش وزن، خستگی و گرفتگی عضلات است.


ریواستیگمین:

این دارو زیر مجموعه داروهای دونپزیل قرار دارد و به عنوان محافظی از سطح استیل کولین مغز عمل می کند. ریواستیگمین در دو نمونه کپسول و مایع خوراکی در بازار موجود است که بسته به تجویز پزشک روزانه دو بار بایستی مصرف شود.

افراد مبتلا به مشکلات گوارشی از جمله خونریزی می توانند از بسته های پوستی این دارو استفاده کنند.

داروهای درمان آلزایمر

گالانتامین:

گالانتامین موجب افزایش سطح استیل کولین مغز می گردد، این ماده سبب می گردد سلول های مغزی با یکدیگر ارتباط داشته و احتمال بروز زوال عقلی کاهش پیدا کند.

نمونه های این دارو به دو صورت کپسول و مایع خوراکی موجود است و افراد برای درمان آلزایمر خود می بایست دو مرتبه در روز از آن استفاده نمایند و به مرور زمان میزان دوز آن را افزایش دهند البته این کار توسط پزشک صورت خواهد گرفت بنابراین از مصرف خود سرانه و یا تغییر در میزان استفاده آن خودداری کنید.

مانند دو نمونه قبل این دارو نیز موجب به وجود آمد مشکلات گوارشی خواهد شد.


ممانتین:

گلوتامات یک پیام رسان شیمیایی در مغز بوده که وجود آن برای یادگیری و حافظه ضروری است. ممانتین می تواند سطح گلوتامات موجود در مغز را کنترل و تنظیم نماید چرا که متخصصین بر این عقیده هستند که میزان بالای گلوتامات برای مغز سمی و خطرناک است.

این دارو که به دو صورت کپسول و مایع خوراکی وجود دارد نه تنها برای کنترل آلزایمر شدید تا متوسط توصیه می شود بلکه برای بیمارانی که نشانه های خفیف دارند نیز تجویز خواهد شد.

از جمله عوارض جانبی ممانتین سرگیجه، سردرد و یبوست است.

داروهای آلزایمر

ممانتین طولانی رهش و دونپزیل:

در این روش درمانی می توان دو داروی درمان آلزایمر به نام های دونپزیل و ممانتین را با یکدیگر ترکیب نموده و استفاده کرد. این روش درمانی برای افرادی است که مصرف چند قرص در روز برایشان مشکل ساز خواهد بود. با این درمان می توان از بروز بیماری پیشگیری نمود و فرآیند ذهنی و عملکرد کلی بیماران مبتلا به آلزایمر را کنترل کرد.

عوارض جانبی این روش سردرد، کمبود اشتها، کبود شدگی و سرگیجه است.


جدید ترین دارو های آلزایمر

دارویی که قصد داریم در خصوص آن سخن بگوییم داروییست که کاربرد اصلی آن برای افراد مبتلا به دیابت و به جهت درمان دیابت است که می تواند نقش به سزایی در کنترل و درمان آلزایمر نیز داشته باشد. این دارو را می توان یکی از داروهای قوی برای آلزایمر بر شمرد که بنا به گفته متخصصین و دانشمندان، ترکیب 3گانه داروهای جی ال پی1، جی آی پی و گلوکاگون می تواند برای درمان آلزایمر و حتی بازگرداندن حافظه موثر باشد. 

موفقیت و تاثیر این دارو بر روی موش ها آزمایش گردیده و هنوز آزمایشات انسانی آن صورت نگرفته است؛ محققان بر این امید اند تا بتوانند در آینده به منظور درمان آلزایمر در انسان نیز از این ترکیب بهره ببرند.

جدید ترین داروی درمان آلزایمر

در پایان:

ترشح ماده شیمیایی سروتونین با بالا رفتن سن و پیر شدن سلول های مغزی کاهش می یابد به همین جهت ارتباط بین سلولی و انتقال اطلاعات دچار اختلال شده و موجب می گردد تا فرد بخشی از حافظه و خاطرات خود را از دست دهد.

این ماده در بیماران مبتلا به آلزایمر به شدت کاهش خواهد یافت اما باید بدانید که تنها پیری سلول ها، موجب کاهش ترشح این ماده نخواهد بود بلکه عوامل دیگری همچون سکته مغزی و یا شوک عاطفی می تواند خطر ابتلا به آلزایمر در فرد را افزایش دهد. 

امید است با تشخیص به موقع و بهره گیری از راهکار های طبیعی و نوین بتوانید به کنترل و درمان آلزایمر خود و یا عزیزانتان بپردازید.

در کنار مصرف داروهای درمان آلزایمر، استفاده از غذاهای سالم و بالا بردن عملکرد مغز به کمک بازی های فکری و.... را فراموش نکنید؛ استفاده از تکنیک های مختلف برای بالا بردن قدرت مغز در کنار درمان های نوین تا حد زیادی در این راستا به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید در برابر این عارضه فراگیر سلامت خود و عزیزانتان را تضمین کنید.   محصولات مرتبط با این مقاله

عسل آویشن 500گرمی

عسل آویشن 500گرمی

قیمت :800,000 ریال
عسل بره موم 250 گرمی

عسل بره موم 250 گرمی

قیمت :530,000 ریال
عسل جاشیر 500گرمی

عسل جاشیر 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل شوید

عسل شوید

قیمت :500,000 ریال
عسل ژل رویال

عسل ژل رویال

قیمت :1,500,000 ریال

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ

 

فروشگاه شهدینه گلها