کارامل عسلی

یکی از طعم دهنده ها و اسانس هایی که امروزه در صنعت شیرینی پزی و آشپزی استفاده می شود و تقریبا همه ما با آن آشنا هستیم، کارامل است.  کارامل از کلمه لاتین کالاملوس calamellus به معنای نیشکر گرفته شده است که بطور طبیعی در بسیاری از میوه ها، و ضمن پخت وپز در بسیاری از مواد غذایی به دست می آید. کارامل از حرارت دیدن شکر به وجود آمده که در ابتدا مایع و کم کم سفت می شود و بنا به حرارت و نوع غلظت آن رنگش از زرد تا قهوه ای سوخته متفاوت است. کارامل سفت را وقتی روی یخ می ریزیم به سرعت خودش را گرفته و مانند سوهان عسلی می شود. این ماده خوشمزه طعمی شیرین با ته مزه ی برشتگی و تلخی دارد که در تهیه مواد غذایی، نوشیدنی های گاز دار، سس ها و دسرهای خوشمزه استفاده می شود. هم چنین در شیرینی پزی سنتی از آن به عنوان شربت روی شیرینی هایی مانند زولبیا و بامیه استفاده می کنند.


همه ما با عسل و خواص بی نظیر و شگفت انگیز آن آشنا هستیم ولی کمتر کسی  درباره کاربرد آن در خوراکی ها و دستورات غذایی می داند. خوردن عسل به داشتن خوابی آرام و کاهش وزن کمک می کند. هم چنین در درمان گلودرد و رفع سرفه موثر است. از خواص دارویی و درمانی آن که بگذریم، در تهیه بسیاری از دسرها و خوراکی ها می توان از آن استفاده کرد. این ماده غذایی پرخاصیت جایگزین مناسبی برای قند بوده که به دلیل طبیعی بودن قند آن برای بدن ضرری نداشته و افراد مبتلا به دیابت می توانند از این خوراکی ها استفاده کنند. شیرینی عسل برای لثه و دندان ها ضرر نداشته بلکه باعث سلامت و سفیدی دندان ها می شود. از جمله خوراکی هایی که با عسل می توان تهیه کرد کارامل عسلی است که مواد اولیه آن در دسترس و پختی سریع و آسان دارد. برای تهیه کارامل عسلی با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.


برای تهیه این کارامل خوشمزه به مواد زیر نیاز داریم

عسل              75/.

گلوکز             75/.

پودر وانیل        به مقدار کافی

قند                 6

آب گرم           2    


*توجه مواد اولیه با نسبت وزنی است.


طرز تهیه کارامل عسلی

ماهی تابه ای با دیواره بلند مثل دیگ برداشته و آب را در آن گرم کنید. مطمئن شوید ظرف مورد نظر هیچ مواد معطر غیر عادی برای محصول ایجاد نمی کند. حرارت را کم کرده قند را در آب گرم بریزید و مدام آن را هم بزنید تا از خمیری شدن آن جلوگیری کند. سپس گلوگز را به محلول اضافه کنید تا درون شهد حل شود. اجازه دهید محلول بجوشد. کف های ایجاد شده روی مخلوط را بگیرید و به مدت سه دقیقه درب ظرف بگذارید تا حالت شکرکی ایجاد شده روی محلول از بین برود. درب ظرف را برداشته، و ترکیب را تا زمانی که به درجه حرارت بین 125 تا 128 درجه به غلظت برسد مخلوط می کنیم. برای کنترل می توانید از دماسنج یا آزمایش چکاندن استفاده کنید. عسل و وانیل را اضافه کرده و حرارت دهید تا به مرحله ترکیب 145 درجه سانتیگراد برسد. سینی سرد برداشته و سطح آن را چرب کنید سپس مایع داغ را روی آن بریزید. اجازه دهید ترکیب به اندازه کافی سرد شده و به انعطاف پذیری مناسبی برسد، سپس سطح آن را به صورت یک نواخت در سینی پهن کنید و در قالب به اشکال مختلف در آورید. کمی بعد از سرد شدن ترکیب قبل از بسته بندی روی آن بلورهای شکر یا پودر شکر بپاشید. قبل از اینکه کارامل خیلی سفت شود باید آن را سریع ببرید.

نکته: این کارامل را می توان تنها با عسل یا دیگر اسانس ها مانند وانیل و عصاره انواع گیاهان مانند اکالیپتوس، لیکورایس یا نعنا معطر کرد.
محصولات مرتبط با این مقاله

عسل کنار 500گرمی

عسل کنار 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل کَرِک 500گرمی

عسل کَرِک 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل گزانگبین 500گرمی

عسل گزانگبین 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل گشنیز 500 گرمی

عسل گشنیز 500 گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل یونجه 500گرمی

عسل یونجه 500گرمی

قیمت :415,000 ریال

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ