زنبور شناسی

Rss
نظرات: 0
زنبورهای کارگر پس از 20 روز، در خارج از کندو فعالیت خود را آغاز می کنند. مهم ترین وظیفه ی آن ها جمع آوری شهد و گرده گل، تهیه آب و .. است.  بنابراین مجبور به انجام پروازهای شناسایی و جهت یابی  هستند که معمولا نزدیک ظهر انجام می دهند. ابتدا از کندو خارج شده و به مدت 5دقیقه در اطراف کندو پرواز و دوباره برمی گردند. برای شناسایی دقیق محل کندو از علایم اطراف آن مثل درختان و...استفاده می کنند.
ادامه مطلب
نظرات: 1
زنبوران کارگر در یک زمان هم به عنوان ژنراتور و هم به عنوان لایه جلوگیری کننده از خروج حرارت عمل می کنند. در حالی که یک کلنی می تواند علی رغم شرایط نامساعد طبیعی زنده بماند, افراد کلنی در مقابل این تغییرات به تنهایی بی پناه هستند و با حرارت ۱۰ درجه سانتی گراد در داخل بدن, قدرت پرواز خود را از دست می دهند. د.
ادامه مطلب
نظرات: 2
زنبوران غارتگر مستقیما برای غارت عسل به کندوی دیگر هجوم می آورند و در این راه به زنبوران مدافع, گارد و حتی ملکه توجهی ندارند. هر دو طرف تلفاتی تحمل می کنند. مدافعین با گاز گرفتن بال و پاهای مهاجمین آنها را مورد حمله قرار می دهند و با نیش زدن آنها وارد جنگ مستقیم می شوند. در فاصله کوتاهی ملکه و لاروهای داخلی سلول ها بسته نشده از گرسنگی می میرند.
ادامه مطلب
نظرات: 0
تعویض ملکه در کندو معمولا در اواسط بهار تا اواسط تابستان توسط زنبورهای کارگر صورت می گیرد، ولی در صورتی که زنبوردار مایل باشد ملکه های کندوهای خود را تعویض نماید این کار عمدتا در اواسط بهار قبل از جریان شهد و در پاییز قبل از زمستان گذرانی انجام می گیرد.
ادامه مطلب
نظرات: 1
زنبور عسل کارگر رقص های دیگری نیز انجام می دهد که موجب انتقال اطلاعات دیگری در کلنی می گردد. به عنوان مثال وقتی به شربت قند، دی نیتروکروزل اضافه کنند، زنبوران حرکات تند و نامنظم و مارپیچی انجام می دهند و با قدرت شکم خود را تکان می دهند. کارگران مجاور با این حرکت فعالیت پرواز خود را متوقف می سازند. این حرکات را رقص اعلام خطر یا Alarm dance می گویند.
ادامه مطلب
نظرات: 0
یکی از مهمترین ویژگی های زنبور عسل ، نحوه تعامل زنبور ها با یکدیگر است . هرچند یافته های جدید نشان می دهد که زنبور عسل علاوه بر استفاده از سیستم های ارتباطی از شعور و هوش بسیار بالایی نیز برخوردار است اما باید دانست که سیستم ارتباطات در زنبور باعث ایجاد یک انسجام در کلنی شده است.
ادامه مطلب
نظرات: 0
در سال ۱۷۸۸ اسپیتزنر اعلام کرد که زنبور عسل به کمک رقص خود می تواند مقدار عسل و منابع نوش را به سایر افراد کلنی اطلاع دهد. اسپیتزنر اینگونه بیان کرد که هنگامی که یک زنبور کارگر در جایی به یک منبع مناسب نوش می رسد، در بازگشت به کندو آن را به طریق جالبی به سایر افراد اطلاع می دهد.
ادامه مطلب
نظرات: 0
اما سه گونه بعدی در طبیعت به صورت آزاد زندگی می کنند، به طوری که هیچگاه داخل کندو یا محیط های سربسته و تاریک قادر به زندگی نیستند. این زنبورها برخلاف دو گونه قبلی تنها یک شان می سازند که در قسمت بالا عسل ذخیره می شود و در قسمت پایین به پرورش نوزادان می پردازند. از نظر بدنی هم از زنبورهای عسل معمولی کوچک ترند.
ادامه مطلب
نظرات: 0
تاکنون پنج نژاد معروف از گونه زنبور عسل معمولی یا اروپایی که شهرت جهانی دارند شناسایی و معرفی شده اند که یکی از آن ها نژاد ایرانی زنبور عسل است که بار ها در طبیعت ایران مشاهده شده اند و شاید حتی نیش آن ها نیز خاطراتی را برای ما به ارمغان داشته است.
ادامه مطلب
نظرات: 1
یکی از وظایف زنبوران عسل در کلنی ، جمع آوری آب و بره موم است. البته آب به هیچ عنوان درون کندو ذخیره نمی شود و توسط برخی از زنبور ها در چینه دان نگهداری می گردد. اما بره موم که کاربردهای بسیار زیادی در کندو دارد در کندو نگهداری شده و در موارد مختلف به کار گرفته می شود.
ادامه مطلب
نظرات: 0
بسیاری از مردم از این که زنبور عسل موم ترشح می کند و شانه های مومی می سازد دچار حیرت می شوند. موم توسط چهار جفت غده در سطح زیرین ترشح می شود. این غده ها وقتی زنبوران ۱۲ تا ۱۸ روز عمر دارند در حداکثر فعالیت خود هستند. در موقع اضطراری کارگران جوان تر یا پیر تر نیز می توانند موم ترشح کنند ولی ترشح آن بازده چندانی ندارند.
ادامه مطلب
نظرات: 0
ساختمان شانه های زنبور عسل به وسیله بسیاری از فلاسفه و مهندسین مورد بررسی قرار گرفته و آنها قبول کرده اند که در اساس طرح ساختمان سلول ها تغییری نمی توان داد. زنبوران کارگر برای ساختن یک شانه تلاش و وقت قابل توجهی مصرف می کنند. از نظر بازدهی، زنبور عسل در این کار با حداقل موادی که بکار می برند، حداکثر بهره برداری را می کند. یک جهت بازدهی مطلوب این است که زنبوران از سلول ها هم برای پرورش نوزاد و هم برای ذخیره عسل و گرده استفاده می کنند. 
ادامه مطلب
نظرات: 0
یکی از نکات جالب در زنبور شناسی ، تفاوت های موجود در بین انواع زنبور های یک کلنی است. هر چند تمایز زنبور های داخل کندو در وظایفی که به آن ها محول شده است بیشتر نمود پیدا می کند اما در همان بدو تولد نیز تفاوتهایی بین آن ها به وجود می آید که دانستن آن می تواند به درک بهتر تفاوت در وظایف آن ها کمک نماید.
ادامه مطلب
نظرات: 0
ساختمان بدن زنبور عسل یک ساختمان خاص و ویژه است. از قسمت های بسیار خاص در زنبور عسل که هنوز موارد بسیار زیادی در مورد آن کشف نشده است ، سیستم شنوایی این حشره است. همچنین نکات مبهم بسیاری در مورد دستگاه تولید مثل زنبور عسل وجود دارد.
ادامه مطلب
نظرات: 0
پا در ساختمان بدن زنبور عسل ویژگی های خاص و جالبی دارد . جدای از آنکه باید بدانیم زنبور دارای 6 پا است ، باید دانست که پا در زنبور عسل به جز اینکه یک وسیله حرکتی محسوب می شود ، وظایف فراوان دیگری از جمله جمع آوردی گرده گل و پاک کردن چشم ها و شاخک ها از گرده نیز بر عهده دارد
ادامه مطلب
نظرات: 0
نیش زدن زنبور عسل در خواب علامت آن است که دوستی به انسان خیانت می کند و اگر خواب دیده شود که زنبور عسل برای شخصی تولید عسل کرده است، نشانه آن است که پولی به دست آن خواهد رسید. اگر زنبوری داخل خانه بشود نشانه آن است که مهمان وارد خواهد شد. اگر در حالت پرواز وارد خانه بشود و خارج گردد نشانه شانس و آمد کار است ولی اگر بمیرد، نشانه بدشانسی است یا اگر زنبور عسل را در دست نگهدارید، مادامی که نفس را در سینه حبس کنید، زنبور نیش نمی زند.
ادامه مطلب
نظرات: 0
ر این قسمت قصد داریم مقایسه ای کوتاه بین انواع زنبور عسل و زنبور های دیگر داشته باشیم تا با تمامی اعضای این خانواده بزرگ آشنا شویم. تفاوت هایی که به ظاهر کوچک و پیش پا افتاده هستند اما باعث تفاوت ماموریت هر کدام از آن ها و همچنین تفاوت در نوع زندگی آن ها شده است.
ادامه مطلب
نظرات: 0
طی سالیان متمادی رفتار نژادهای مختلف مورد مطالعه قرار گرفته است. خصوصیات تیپیک مورد علاقه زنبورداران بر مبنای اطلاعات بیان شده است. به عنوان مثال قدرت زمستان گذرانی در نواحی که زمستان سرد دارد به عنوان صفت خیلی مهم در نظر گرفته شده، بخصوص اگر زنبوردار در زمستان قادر به جابجایی به نواحی معتدل تر نباشد. زنبورهای آرام مرجح اند، اما اگر کلنی ها در جاهایی نگهداری شوند که پرداتورها زیاد باشند در این حالت زنبورهای آرام نمی توانند به حیات خود ادامه دهند.
ادامه مطلب
نظرات: 0
در روزهای گرم که نوش به سرعت به داخل کندو حمل می گردد، جلوی ۲۵ تا ۵۰ درصد از سوراخ ورودی کندو به وسیله زنبوران کارگر اشغال می شود. این زنبوران سر خود را به سمت کندو نگه می دارند و طوری از هم فاصله می گیرند که در موقع بال زدن نوک بال های آنها به هم برخورد نکند و بعد به سرعت ۱۸۰ تا ۱۹۵ بار در دقیقه بال هایشان را حرکت می دهند تا هوا را از داخل کندو به خارج برانند.
ادامه مطلب
نظرات: 0
هرکسی می داند که زنبور نیش می زند و این عمل ناخوشایند است. بعضی از زنبورداران علاقمند، برای تخفیف وحشت از نیش زنبور عسل می گویند که این اندام بیشتر از ۱.۵ میلی متر نیست و ترس بیشتر از آن جنبه تصوری دارد. در ضمن اینکه نتیجه نیش زنبور عسل ناراحت کننده و بارز است، سایر عواملی که در دفاع از کلنی عمل می کنند بسیار پیچیده اند و کاملا شناخته شده نیستند.
ادامه مطلب
فروشگاه شهدینه گلها