آموزش زنبور داری

Rss
نظرات: 0
با آغاز فصل بهار فعالیت زنبور های عسل آغاز شده و برای جمع آوری شهد و گرده گل ها راهی باغچه های خوش بویی که بهترین گیاهان در آن رشد کرده اند می روند. افرادی که به زنبورداری های کوچک و خانگی روی آورده اند در سددد هستند تا به هر روشی توجه زنبور های عسل را جلب کنند، این کار نه تنها موجب گرد افشانی و افزیش رشد گیاهان خواهد شد بلکه علاقه زنبور عسل به گل های خوش بو می تواند موجبات ساخت آشیانه در باغ یا باغچه شما را نیز فراهم آورد که این امر موجبات زنبورداری خانگی و بدون هزینه را برای شما ایجاد می سازد.
ادامه مطلب
نظرات: 1
حشره ای که از قدیم الایام برای انسان مفید واقع بوده است حشره ای نیست جز زنبور عسل؛ زنبور عسل از میلیون ها سال قبل تر از پیدایش انسان ها روی کره زمین به وجود آمده و مشغول فعالیت و زندگی بوده است. انسان ها پس از کشف کندوهای زنبور عسل و مشاهده علاقه مندی خرس ها به این کندو ها در رابطه با آن کنجکاو شده و به سراغ این کندوها رفتند، پس از آن پی بردن به خواص این ماده شفا بخش طبیعی، برای مصارف خوراکی و حتی درمان بیماری ها و بهبود زخم ها از عسل طبیعی استفاده می کردند. اینگونه بود که انسان تصمیم به پرورش زنبورعسل گرفت و آغازی بود برای شروع کار زنبورداری...
ادامه مطلب
نظرات: 0
یکی از وظایف مهم زنبوردار آگاه بودن از وجود یا عدم وجود ملکه در تمام کندوهایش است و به محض آگاهی از بی ملکه بودن یک کندو, باید فورا اقدام به دادن ملکه جفت گیری کرده به کندوی بی ملکه کند. در غیر اینصورت, حدودا یک یا دو هفته بعد, کارگران آن کندو شروع به تخمگذاری می نمایند که این پدیده را نر زایی می گویند.
ادامه مطلب
نظرات: 0
از کارهای زنبورداری در پاییز، ادغام کلنی های قوی با ضعیف است. باید توجه داشت که از ادغام دو کلنی ضعیف یک کندوی قوی به وجود نمی آید و از نظر اقتصادی هم مقرون به صرفه نیست. بهتر است کندوی قوی با ضعیف ادغام گردد.
ادامه مطلب
نظرات: 0
نظرات: 0
در صورت غفلت زنبوردار از رشد کلنی و عدم توجه و رسیدگی به وضع کندو، زنبورها دست به مهاجرت دسته جمعی یعنی بچه دادن می زنند. ملکه ی کندو با نیمی از جمعیت کلنی مورد غفلت در یک اجتماع ملکه سالار از کندو خارج می شوند و روی نزدیک ترین شاخه درخت در زنبورستان به صورت خوشه آویزان می شوند. زنبوردار باید تمام توجه خود را صرف گسترش و رشد کلنی کند تا از مشکلات احتمالی که در آینده به وجود می اید جلوگیری به عمل آید.
ادامه مطلب
نظرات: 0
در صورتی که کندو قوی باشد کلنی به مقابله با زنبورهای غارتگر بر می خیزد و مانع از انجام این کار می گردد. ولی در صورت ضعیف بودن و عدم توانایی مقابله با غارتگران، زنبورهای غارتگر به راحتی وارد کندو شده و عسل آن را به غارت می برند. این زنبورها هنگام بازگشت به کندوی خود با تعداد بیشتری از خواهران خود به کندوی هدف باز می گردند.
ادامه مطلب
نظرات: 0
خرج اولیه داشتن کلنی با دو ملکه، فقط قیمت یک ملکه اضافی است که باید در بهار خریداری شود، ولی قیمت وسایلی که برای این کار لازم است، نسبت به واحد تولید عسل بسیار کمتر است. کلنی های دارای دو ملکه همیشه عسل بیشتری تولید می کنند و گرده فراوانتری ذخیره می کنند. این روش برای سال بعد نیز مفید خواهد بود و با تعقیب گام به گام طریقه معرفی ملکه دوم، بیشتر کلنی ها به طور اتوماتیک تعویض ملکه می شوند.
ادامه مطلب
نظرات: 0
با زیاد شدن نوش و گرده تازه در طبیعت ملکه بر تعداد تخم خود در روز می افزاید و جای تخمگذاری در کندو برای افزایش جمعیت کلنی، عامل محدود کننده می شود. رفتار کلنی به طور عادی چنین است که توسعه منطقه تخمگذاری در داخل کندو به سمت بالا گرایش دارد. گرده گل و عسل مازاد بر مصرف نوزادان، در قسمت بالا و طرفین منطقه تخمگذاری ذخیره می شود.
ادامه مطلب
نظرات: 0
در صورتی که دسترسی به شاخه ای که زنبورها روی آنند نباشد باید یک عدد شان آغشته به عسل را به چوب بلند بسته و آن را روی خوشه بگذاریم. به محض جمع شدن زنبورها روی آن، آن را به داخل کندو تکان می دهیم. این عمل را تکرار می کنیم تا کل جمعیت به داخل کندو تکان داده و یا ریخته شود.
ادامه مطلب
نظرات: 0
تغذیه زنبور عسل بسیار مهم و حائز اهمیت است و زنبوردار باید به آن اهتمام ویژه ای به خرج دهد. اما یکی از مهمترین نکات در تغذیه زنبور عسل ، دقت در جایگزینی گرده گل برای زنبور عسل است. گرده گل برداشت شده باید با مواد دیگری برای زنبور جایگزین شود.
ادامه مطلب
نظرات: 0
بعد از متولد شدن اولین ملکه، ملکه باکره به سایر سلول ها سرکشی کرده و آنها را خراب و ملکه آنها را می کشد. در صورتی که چند ملکه در یک زمان با هم متولد شوند ممکن است یکی از این ملکه ها با یک دسته زنبور دیگر از کندو خارج شود. به این بچه یا بچه دوم یعنی پس بچه می گویند.
ادامه مطلب
نظرات: 0
در تقسیم کلنی ابتدا طبقات کندو را جدا می کنند و محل ملکه را مشخص می نمایند. ملکه را همراه با نصف نوزادان و زنبوران چسبیده به قاب های آنها در طبقه پایین قرار می دهند و روی آن را با تخته یا درپوش داخلی کندو که سوراخ وسط آن را بسته اند می پوشانند. سپس طبقه دیگر را که نصف نوزادان و بقیه زنبوران در آن است روی آن قرار می دهند. شرط اصلی این است که بین دو طبقه جدایی کامل برقرار باشد و هر طبقه باید به اندازه کافی عسل، گرده و سوراخ ورودی جداگانه داشته باشند.
ادامه مطلب
نظرات: 0
در نواحی خشک و یا در زمانی که بارندگی صورت نمی گیرد زنبور عسل آب احتیاج دارد، لذا از حوض یا استخر شنا و آبخوری ها، آب برمی دارند. در عین اینکه وجود یک آبشخور، مانع از این نیست که زنبورها به منابع دیگر تامین آب بروند ولی تا حد زیادی مشکل را حل می کند. در بیشتر مواقع برداشت آب توسط زنبوران از منابع دیگر مشکلی ایجاد نمی کند مگر در کنار استخرهای شنا که ممکن است مردم در اثر پاگذاشتن روی آنها یا نشستن روی آنها نیش بخورند.
ادامه مطلب
نظرات: 0
تولیدکنندگان وسایل زنبورداری، تولیدکنندگان زنبور عسل کارتنی و وزارت کشاورزی آمریکا، از طریق دانشگاه های ایالتی و سرویس های ترویجی، جزوات و نشریات بسیار خوبی در رابطه با ساختن وسایل و مستقر کردن کندوهای زنبور عسل و سایر اطلاعات اساسی منتشر کرده اند. تولیدکنندگان و فروشندگان وسایل زنبور عسل به موفقیت زنبورداران از این لحاظ علاقمندند که پیشرفت کار آنها به توفیق و رضایت خاطر زنبورداران بستگی دارد.
ادامه مطلب
نظرات: 0
دام هایی که در منطقه چرا می کنند معمولا مزاحمتی برای کندوها ندارند ولی علف های اطراف آنها را می خورند. اگرچه باید آنها را طوری قرار داد که دامها نتوانند بین آنها راه بروند و یا این که فاصله آنها آنقدر باشد که یک گاو یا یک اسب وقتی بین آنها می چرخد پا روی کندوها نگذارد. این جانوران معمولا لابه لای کندوها به سمت جلو حرکت می کنند و به ندرت روی خط مستقیم به عقب یا جلو می روند لذا معمولا به کندو برخورد نمی کنند. آنها معمولا سعی می کنند وقتی به کندو برمی خورند برگردند ولی گاهی هم باعث اذیت کلنی می گردند.
ادامه مطلب
نظرات: 0
در بعضی مواقع پیدا کردن ملکه در داخل کلنی استقرار یافته کار ساده ای نیست و زنبورداری که به طریق تجارتی کار می کند نمی خواهد وقت خود را صرف این کار بکند. لذا ۳ تا ۴ روز قبل از این که اقدام به تقسیم کندو بنماید، طبقه های یک کندو را بدون توجه به این که ملکه در کدام قسمت قرار دارد به همان ترتیب که قبلا گفته شد از هم جدا می کند.
ادامه مطلب
نظرات: 1
در بهار به علت گرم شدن تدریجی هوا زنبور عسل فعالیت خود را شروع می کند. وفور گرده در طبیعت و آوردن آن به کندو نشانه تخم گذار ملکه می باشد. کلنی های قوی در این فصل سریعا رشد کرده و ذخیره غذایی آنها کم می شود و در صورتی که قاب عسل در دسترس نباشد باید کندو را با شربت آب و شکر به نسبت ۱ به ۱ یعنی یک قسمت شکر + یک قسمت آب, یا ۲ به ۱ یعنی دو قسمت آب و یک قسمت شکر تغذیه نمود.
ادامه مطلب
نظرات: 0
تغذیه زنبور عسل از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و باید به آن توجه شود. زنبوردار موظف است تا تغذیه لازمه کلنی را تامین کند تا مشکلی از این بابت برای کلنی به وجود نیاید. دلایل تغذیه کلنی و همچنین انواع تغذیه زنبور عسل در ادامه آمده است که می تواند مفید باشد.
ادامه مطلب
نظرات: 0
برای جمع آوری گرده گل از کندوهای زنبور عسل معمولا از تله های گرده گیر استفاده می شود. این تله ها از لحاظ برخی ظواهر طرح با هم فرق دارند اما همه مدل های آن دارای صفحه فلزی، پلاستیک یا مقوایی بوده که دارای تعداد زیادی سوراخ به قطر ۴.۷ میلی متر می باشند، به طوری که زنبوران به سختی می توانند از آن عبور کنند.
ادامه مطلب
فروشگاه شهدینه گلها