درمان کم خونی

Rss
نظرات: 0
کلم سفید بیشتر از کلم قرمز استفاده می شود ولی کلم قرمز فوایدش خیلی بیشتر از کلم سفید است.کلم قرمز دارای ویتامین و مواد معدنی بیش از حدی است.در واقع، کلم قرمز حاوی ۶-۸ برابر ویتامین C نسبت به کلم سفید و نیز بسیار غنی از کلسیم، پتاسیم، آهن، ویتامین B و بتا کاروتن است.
ادامه مطلب
نظرات: 0
کافی نبودن آهن می‌تواند به دلیل عدم مصرف مواد غذایی سرشار از آهن و یا مصرف مواد غذایی دیگری باشد که جلوی جذب آهن کافی را می‌گیرد. بیماری سلیاک یا عدم تحمل گلوتن و کولیت‌های مزمن همچنین می‌تواند به جذب آهن آسیب برساند به خاطر اینکه آهن بیشتر از طریق سیستم گوارشی جذب بدن می‌شود.
ادامه مطلب
نظرات: 0
آهن باعث تضمین عملکرد سلول‌های بدن می‌شود، تمرکز و حافظه را بالا می‌برد، انرژی بدن را تأمین می‌کند و به ساخت هموگلوبین‌های سلول‌های خونی کمک می‌کند.
ادامه مطلب
نظرات: 0
هموگلوبین پروتئینی است که درسلول های خون موجود است و کمک می کند اکسیژن به اندام های مختلف بدن منتقل شود. علل زیادی مانند کمبود ویتامین C و B12، شیردهی، کاهش تولید گلبول قرمز، بعضی از بیماری ها مثل ایدز، ورم مفاصل و ... در بروز کم خونی نقش دارد. شایع ترین عوارض کم خونی عبارت است از: تنگی نفس، سستی، خستگی مفرط، تپش قلب، تعریق بیش ازحد و حساس بودن به سرما. عوارض نادر نیز شامل سوزش معده، خون در مدفوع، استفراغ و ورم در دست وپاست. با پی بردن به علت و شدت این بیماری می توان آن را درمان کرد.
ادامه مطلب
نظرات: 0
خون اکسیژن دار کمک می‌کند تا انرژی لازم برای بدن تأمین شود و گرمی و رنگ پوست سالم را ایجاد می‌کند. گلبولهای قرمز محتوی هموگلوبین هستند. هموگلوبین یک پروتئین حاوی آهن است که عامل ایجاد رنگ قرمز خون است. این ماده، عامل اصلی انتقال اکسیژن از ریه‌ها به سایر نقاط بدن است و دی اکسید کربن را نیز از بافتهای بدن به ریه‌ها منتقل می‌کند تا در ریه‌ها از طریق بازدم دفع شوند.
ادامه مطلب
نظرات: 0
تالاسمی مینور : سبب کم خونی کمی می شود و معمولا علامت خاص دیگری ندارد.بتا تالاسمی : بتا تالاسمی خود شامل دو نوع می باشد. بتاتالاسمی اینتر مدیا و بتاتالاسمی ماژور که آنمی کولی هم نامیده می شود. تا ۶ ماهگی اثری از علائم آنمی کولی یا همان بتاتالاسمی ماژور در نوزاد دیده نمی شود. در این نوع از تالاسمی ، کم خونی شدید می تواند زندگی نوزاد را تهدید کند و به همین دلیل نیاز به تزریق خون به شکل منظم لازم می باشد. از علائم دیگر بتاتالاسمی ماژور می توان به رنگ پریدگی ، کاهش اشتها ، عفونت های مکرر ، تحریک پذیری ، یرقان ( سفیدی چشم و زردی پوست) ، اختلال رشد ، اندام بزرگ اشاره کرد.بتا اینترمدیا شدت کمتری دارد وباعث کم خونی متوسط می شود. در این نوع از تالاسمی احتمال انتقال خون وجود دارد.
ادامه مطلب
نظرات: 0
 اغلب مادران با تصور غلط، مصرف زیاد شیر در کودکان خود را خوب می‌دانند، این در حالی است که مصرف بیش از حد شیر و لبنیات به علت وجود کلسیم از جذب آهن جلوگیری می‌کند و احتمال بروز کم خونی در کودکان را افزایش می‌دهد.
ادامه مطلب
نظرات: 0
دکتر سیدرضا صفایی- فوق تخصص خون به تشریح ارتباط میان خونریزی های غیر طبیعی و دوران قاعدگی را با کم خونی پرداخته و راهکارهایی برای مبارزه با کم خونی‌های زنانه ارائه داد. دکتر سیدرضا صفایی با بیان اینکه کم‌خونی‌ها می‌توانند ارثی یا اکتسابی باشند، اظهار کرد: به عنوان مثال ابتلا به بیماری سلیاک می‌تواند باعث بروز کم‌خونی شود که منشا آن ارثی است. 
ادامه مطلب
نظرات: 0
ماده ای به نام اریتروپئیتن، دستور خون سازی در مغز و استخوان را دارند. اگر این ماده کاهش پیدا کند بیمار کلیوی می شود دچار کم خون می شود. کم خونی یا آنمی در واقع پایین بودن غلظت هموگلوبین و یا گلبول های قرمز خون است که باعث می شود فرآیند اکسیژن رسانی به بافت ها دچار اختلال شود.
ادامه مطلب
نظرات: 0
شاید بارها شده یه طور ناگهانی میل شدیدی به شوری یا شیرینی کردید که باید درهمان لحظه مصرف کنید. بعضی ‌ها می ‌گویند گرایش به یک طعم و مزه خاص می ‌تواند علامت ابتلا به یک بیماری باشد؛ مثلا می ‌گویند کم‌ خون ‌ها بیشتر شیرینی می‌ خورند و... .به طور کلی هوس های غذایی سه وجه دارند: یک وجه، فیزیولوژیک است، یک وجه روانی و وجه دیگر اجتماعی. 
ادامه مطلب
نظرات: 0
در دوران مدرسه چون بدن در حال رشد می باشد به منابع تغذیه خونی هم بیشتر محتاج می شود و مصرف ناکافی منابع غذایی حاوی آهن در این دوران منجر به کمبود آهن می شود . در دوران بلوغ به دلیل جهش رشد،نیاز دختران و پسران به آهن بیشتر از دوران قبل است و در صورتی که از منابع غذایی حاوی آهن در برنامه غذایی روزانه به اندازه کافی مصرف نشود نوجوان به سرعت در معرض خطر  کمبود آهن و  کم خونی ناشی از آن قرار می گیرد.
ادامه مطلب
نظرات: 0
وقتی بدن میزان هموگلوبین کمتری داشته باشد و یا هموگلوبین های غیر طبیعی تولید کند دچار تالاسمی شده است. به عبارت دیگر هنگامی که اختلال و یا جهش ، در یکی از ژن هایی که هموگلوبین تولید می کنند به وجود بیاید بدن به تالاسمی مبتلا شده است. 
ادامه مطلب
نظرات: 0
نشانه های کم خونی آپلاستیک همانند دیگر کم خونی ها می باشد و این علائم اختصاصي آنمي آپلاستيك نمی باشد. در حالتي كه كمبود قابل ملاحظه سلول هاي خوني وجود دارد ، رخ مي دهند. اين موارد از سرطان هاي خون جدا مي باشند(لوسمي ها و وضعيت هاي مرتبط) كه در آنها نشانه هاي بيماري توسط تعدادي سلول هاي غير طبيعي  ايجاد شده  و بيماري هاي عمده تري نسبت به  كم خوني آپلاستيك مي باشند و بايستي مجرا در نظر گرفته شوند. افتراق بين كم خوني آپلاستيك از ساير بيماري ها تنها از طريق آزمايشات خون و مغز استخوان ميسر مي باشد.
ادامه مطلب
نظرات: 0
شایع ترین نوع کم خونی ماکروسیتیکا، کم خونی مگالوبلاستیک است که به کمبود ویتامین B۱۲ یا اسیدفولیک یا هردو مربوط می‌شود. کمبود فولات یا ویتامینB۱۲ می‌تواند به تهیدستی غذائی یا سوءهاضمه (بدی گوارش) مربوط باشد. کمبود فولات طبیعتاً عوارض عصبی ایجاد نمی‌کند ولی کمبود ویتامینB۱۲، چنین می‌کند.
ادامه مطلب
نظرات: 0
چنانچه در آزمایشات اولیه بارداری کم خونی مشخص شود معمولاً پزشکان  روزانه مکمل محتوا ۶۰ تا ۱۲۰ میلی‌گرم آهن و در برخی موارد  حتی دوز  بیشتری تجویز می‌کنند. 
ادامه مطلب
نظرات: 0
کم‌خونی داسی شکل یک بیماری ژنتیکی و یک اختلال خونی است که با هموگلوبین معیوب (Hbss) شناخته می‌شود. هموگلوبین طبیعی صاف و گرد است و به سلول اجازه عبور آسان از مویرگ‌های خونی را می‌دهد. سلول‌های هموگلوبین سلول داسی سفت و به شکل داس می‌باشند. 
ادامه مطلب
نظرات: 0
گیاه گزنه سرشار از آهن است. برای اینکه بتوانید آهن موجود در سبزیجات را به‌خوبی جذب کنید باید آن‌ها را با ویتامین C مصرف کنید تا بیشتر جذب بدن شود. مزیت برتر گزنه این است که این گیاه سرشار از آهن و هم‌زمان ویتامین C می‌باشد. برای رسیدن به نتیجه‌ی سریع و دلخواه، کم خونی تان را با گزنه درمان کنید که هم طبیعی است و هم خیلی زود نتیجه را می‌بینید. می‌توانید به مدت چند هفته روزانه برگ تازه‌ی گزنه مصرف کنید.
ادامه مطلب
نظرات: 0
بیماری داسی یک بیماری ارثی است که توسط یک جهش ژنتیکی ایجاد می‌شود. این ژنها بر روی ساختاری از سلولها به کروموزم وجود دارند. جفت کروموزوم ۱۱ حاوی ژنهای مسئول تولید هموگلوبین نرمال می‌باشد. یک جهش در این ژنها منجر به بیماری داسی شکل می‌شود. 
ادامه مطلب
نظرات: 0
کم خونی به دلیل کاهش گلبول های قرمز اتفاق می افتد. کم خونی دارای انواع و شکل های مختلفی می باشد که هر یک علت های مخصوص به خود را دارد. در این مقاله شما را به چند نمونه از کم خونی های خیلی خاص و اینکه تعداد معدودی از افراد دچار این مشکل می شوند، اشاره شده است. 
ادامه مطلب
نظرات: 0
علت اصلی کم خونی ناشی از فقر آهن است. از آنجایی که اکثر کم خونیها از نوع کم خونی فقر آهن هستند وبه خاطر مشکلات تغذیه؛ روزه داری با کم خونی به شرط رعایت چند نکته مضر نیست. در این  مقاله شما را با این نکات آشنا میکنیم.
ادامه مطلب
فروشگاه شهدینه گلها