درمان کبد چرب

در این مقاله می خواهیم در مورد کبد چرب، علل آن و راه های درمان کبد چرب صحبت کنیم.

کبد چرب چیست؟

کبد چرب به یک اپیدمی تبدیل شده است. علت اصلی کبد چرب افراد خوراک ناسالم آن هاست. البته در کنار تغذیه ناسالم، استرس زیاد و موارد روحی و شوک های عصبی هم بر روی کبد تاثیر مستقیم خواهد داشت و باعث می شود کبد، چرب شود.

درمان کبد چرب

البته در کنار تغذیه ناسالم عادت های غذایی نادرست مانند بد موقع غذا خوردن و نجویدن درست غذا نیز تاثیر مستقیم بر کبد خواهد داشت.
کبد چرب بیماری خاموشی است که باید درمان شود. درمان کبد چرب بسیار مهم است و در صورت کوتاهی در درمان، منجر به مرگ خواهد شد.

علائم کبد چرب

علائم این بیماری خستگی، بی حالی، کاهش وزن به صورت ناگهانی، حالت تهوع و وجود درد در ناحیه شکم است. در صورت وجود این علائم می توانید، با آزمایش و چکاپ کلی و سونوگرافی از سلامتی خود اطمینان حاصل نمایید.
لازم است زیرا وجود این بیماری تمام زندگی انسان را تحت الشعاع قرار می دهد و همیشه در طول روز احساس خستگی می کنید. هر چه کبد چرب تر شود دیگر کارهای معمول روزانه خود را نیز به سختی انجام خواهید داد.

کبد چرب تاثیر بسیار زیادی بر معده دارد و معده را نیز به شدت اذیت می کند.

2 نوع کبد چرب وجود دارد:
 •     کبد چرب الکلی
 •     کبد چرب غیر الکلی

کبد چرب الکلی در اثر مصرف زیاد الکل ایجاد می شود. درمان کبد چرب الکلی بسیار سخت است. در دنیا میانگین این نوع کبد چرب بسیار زیادتر از نوع دوم است.
کبد چرب غیر الکلی که در اثر تغذیه و عادت های غذایی ناسالم، حرص، استرس و ... به وجود می آید. این نوع کبد چرب در ایران از نوع اول بسیار بیشتر است.
فردی که کبد چرب دارد باید حتما درمان شود. اگر چربی کبد به آخرین حد خود برسد اصطلاحا به آن سیروز گویند؛ این نوع کبد دیگر قابل درمان نخواهد بود و در این صورت برای درمان باید پیوند کبد انجام گیرد.
در کشور ما در حدود 40 درصد از افراد می دانند کبد چربی دارند و تعداد بسیاری از آن ها نیز از این بیماری خاموش خود بی اطلاع هستند. بهتر است اگر به این بیماری مبتلا هستید درمان آن را به عقب نیندازید.

فایل صوتی

 • پادکست بره موم

  بره موم

 • بره موم خواص فوق العاده زیادی دارد و به همین علت در درمان بسیاری از بیماری نقش ایفا می کند. یکی از نکاتی که در دوره مصرف بره موم باید مورد توجه قرار گیرد، نظم در مصرف بره موم است. سعی کنید در مصرف بره موم طبق دستور و منظم عمل کنید تا تاثیرات این ماده شگفت انگیز را در درمان بیماری خود حس کنید...


علل کبد چرب

افراد چاق ممکن است بیشتر در معرض این بیماری قرار گیرند؛ ولی فقط پرخوری عامل ابتلا به کبد چرب نیست، سوء تغذیه نیز باعث چرب شدن کبد خواهد شد. حتی خانم های باردار نیز ممکن است در دوران بارداری به بیماری کبد چرب مبتلا شوند به همین دلیل تغذیه خانم های باردار باید کنترل شده باشد و در طول این مدت باید تحت کنترل مستقیم پزشک متخصص خود قرار گیرند و به صورت پیوسته سونوگرافی ها را انجام داده تا گرفتار این بیماری نشوند.
غذاهای فریزشده یکی از مهم ترین عوامل کبد چرب است. دکترهای تغذیه فقط فریز کردن گوشت، مرغ، ماهی و میگو را مجاز دانسته اند البته نه به صورت طولانی مدت؛ حتی گوشت هم بهتر است تازه مصرف شود. نگهداری حبوبات پخته شده، سبزیجات و غذاهای پخته شده در فریزر به هیچ عنوان توصیه نمی شود.
میوه ها را در فصل خودش مصرف کنید. مصرف میوه ها در فصل غیر خودش برای کبد چرب مضر است.

فست فود و غذاهای آماده عامل اصلی چربی کبد می باشد. امروزه خوردن غذاهای فست و فود مانند همبرگر، پیتزا، استفاده از سوسیس و کالباس زیاد به ویژه در جوانان، به سرعت این بیماری رشد پیدا کرده است.


علائم کبد چرب


از موارد دیگر ابتلا، خود درمانی بیماری ها با قرص های شیمیایی در منزل است که در ایران این موضوع به وفور به چشم می خورد. به عنوان مثال اگر مصرف قرص آسپیرین تحت کنترل پزشک متخصص نباشد می تواند از علل به وجود آمدن این بیماری باشد.
خوردن آب و هر نوشیدنی در حین غذا ممنوع است؛ حتی پزشکان 30 دقیقه قبل و 30 دقیقه بعد از وعده های غذایی خوردن نوشیدنی را نیز منع کرده اند.


درمان کبد چرب

اولین راه درمان کبد چرب پرهیز غذایی است. اگر از مواد غذایی های مضر پرهیز نکنید هیچ طبی نمی تواند برای درمان کبد چرب کاری انجام دهد.
مواد غذایی که باید در این زمان از وعده های غذایی حذف شود عبارتند از: ترشی، رب گوجه و انواع سس، گوجه فرنگی، خیار، سیب زمینی، چایی خارجی (به ویژه چایی پررنگ؛ در صورت استفاده فقط چایی ایرانی مصرف کنید آن هم بسیار کم رنگ)، لبنیات پرچرب، نمک های معمولی (اگر نمک دریایی باشد مشکلی ندارد)، روغن های موجود در بازار ( فقط مجاز به استفاده روغن کنجد و روغن زیتون هستند آن هم در حد بسیار کم )، غذاهای سرخ کردنی، تخم مرغ و موادغذایی های چرب.
فست فود و پنیر پیتزا نیز به هیچ عنوان نباید استفاده شود.
برای درمان کبد چرب فقط مجاز به استفاده از ماهی و میگو آن هم به صورت آب پز هستید. استفاده از مرغ های هورمونی و گوشت گوساله مناسب نیست. در صورت مصرف، باید گوشت بوقلمون و گوشت گوسفندی، آن هم عاری از چربی باشد.

درمان سنتی کبد چرب

درمان کبد چرب به روش طب نوین توصیه نمی شود. طب نوین ممکن است به صورت کامل کبد چرب را درمان کند ولی قرص های شیمیایی آن باعث بروز عوارض دیگری می شود و به مرور زمان به قسمت های دیگر بدن آسیب خواهد زد. بعضی پزشکان متفورمین را برای بیماران کبد چرب تجویز می کنند ولی طب سنتی استفاده از این دارو را قبول ندارد.

بهتر است درمان کبد چرب به روش سنتی انجام گیرد. درمان سنتی کبد چرب کمی زمان بر است ولی با استمرار بر درمان، اطمینان داشته باشید که جواب خواهید گرفت. همچنین زمان استفاده از دارو ها نیز بسیار مهم است و باید به وقت مصرف شود تا سلامتی خود را بازیابید.

درمان کبد چرب

روش درمان کبد چرب به روش سنتی استفاده از بره موم را توصیه می کند. تاثیر بره موم در درمان کبد چرب بسیار بالا بوده و شما می توانید با مصرف آن به صورت منظم، بهبود را مشاهده نمایید. از ویژگی های بره موم می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 •     تنظیم آنزیم های بدن
 •     تنظیم گلبول های سفید
 •     آب کردن چربی دور کبد

درمان کبد چرب


استفاده از بره موم باعث می شود آنزیم ها و گلبول های بدن تنظیم شود. با استفاده مداوم به مرور زمان چربی های دور کبد نیز آب می شود.
بره موم برای افرادی که دچار کبد چرب نیستند نیز مفید است و از ابتلا به این بیماری پیشگیری می کند. پس طبق گفته های بالا و ذکر مزایای بره موم، بره موم می تواند کبد چرب را به صورت کامل درمان کند و چون شیمیایی نیست و از طبیعت تهیه می شود هیچ گونه ضرری برای قسمت های دیگر بدن نخواهد داشت.
در کنار استفاده از بره موم استفاده از شربت عسل به همراه لیموترش نیز مفید خواهد بود. البته باید آب به صورت ولرم باشد. طب سنتی شربت عسل با آب جوش را توصیه نمی کند.


فایل صوتی

 • پادکست درمان کبد چرب

  درمان کبد چرب

 • کبد چرب به عنوان "چربی های اضافی انباشته شده در کبد" شناخته می شود و این آغاز مشکلاتی است که حتما باید مورد توجه قرار گیرد. بره موم به علت خواص درونی خود می تواند آنزیم های کبدی را به صورت کامل تنظیم کرده و چربی های انباشت شده در کبد را محو کند. البته روند درمان کبد چرب با این ماده حیات بخش زمان بر است و باید صبوری به خرج داد...

تاثیر ورزش در درمان کبد چرب

در این میان می توان به نقش ورزش در درمان کبد چرب اشاره نمود. فردی که دچار کبد چرب شده است می تواند با انجام ورزش به صورت مستمر (4-5 بار در هفته و هر بار 15-20 دقیقه پیاده روی) به همراه رژیم غذایی و استفاده از طب سنتی، کبد چرب خود را درمان کند.

بیماران باید بدانند ورزش در صورتی در بهبود درمان تاثیر گذار خواهد بود که به صورت مداوم باشد. ورزش اگر به گونه ای باشد که به بدن فشار بیاید و عرق کند، ضربان قلب تند شود و فرد به نفس زدن بیفتد، هم وزن پایین می آید و هم کبد چرب را بهبود می بخشد.

ورزش و درمان کبد چرب

انجام ورزش روزانه به همراه مصرف میوه ها و سبزیجات تازه، بسیار مناسب خواهد بود و باعث می شود درمان کبد چرب سریع تر انجام گیرد.


2 محصول ایران عسل برای درمان کبد چرب:

 •     کپسول بره موم
 •     عسل بره موم
ایران عسل اولین مجموعه در ایران است که به صورت کاملا مکانیزه بره موم را عصاره گیری کرده است. عصاره به دست آمده به 2 صورت مورد استفاده قرار می گیرد؛ یا به صورت پودر در آمده و به کپسول تبدیل می شود،و یا با عسل مخلوط شده و عسل بره موم به دست می آید.
ایران عسل تولید کننده و صادر کننده انواع عسل های طبیعی، بره موم، ژل رویال و گرده گل، برای درمان کبد چرب، درمان کولیت، درمان دیابت، درمان فشار خون، درمان کم خونی، درمان سرطان، درمان پروستات و تقویت قوای جنسی است.

محصولات مرتبط

عسل جعفری

عسل جعفری

قیمت :350,000 ریال
عسل سیاه دانه

عسل سیاه دانه

قیمت :400,000 ریال
عسل بره موم 250 گرمی

عسل بره موم 250 گرمی

قیمت :320,000 ریال
کپسول بره موم

کپسول بره موم

قیمت :400,000 ریال