4 روش قطعی و طبیعی برای درمان کبد چرب

در این مقاله می خواهیم در مورد کبد چرب، علائم، پیشگیری و درمان کبد چرب صحبت کنیم. طبیعی ترین راه درمان کبد چرب با طب سنتی خواهد بود. برای آشنایی با بهترین و فوری ترین راه ها با ما همراه شوید:

کبد چرب چیست؟

کبد چرب به یک اپیدمی تبدیل شده است. علت اصلی کبد چرب افراد خوراک ناسالم آن هاست. البته در کنار تغذیه ناسالم، استرس زیاد و موارد روحی و شوک های عصبی هم بر روی کبد تاثیر مستقیم خواهد داشت و باعث می شود کبد، چرب شود.

البته در کنار تغذیه ناسالم عادت های غذایی نادرست مانند بد موقع غذا خوردن و نجویدن درست غذا نیز تاثیر مستقیم بر کبد خواهد داشت.
کبد چرب بیماری خاموشی است که باید درمان شود. درمان کبد چرب بسیار مهم است و در صورت کوتاهی در درمان، منجر به مرگ خواهد شد.

علائم کبد چرب

علائم این بیماری خستگی، بی حالی، کاهش وزن به صورت ناگهانی، حالت تهوع و وجود درد در ناحیه شکم است. در صورت وجود این علائم می توانید، با آزمایش و چکاپ کلی و سونوگرافی از سلامتی خود اطمینان حاصل نمایید.
لازم است زیرا وجود این بیماری تمام زندگی انسان را تحت الشعاع قرار می دهد و همیشه در طول روز احساس خستگی می کنید. هر چه کبد چرب تر شود دیگر کارهای معمول روزانه خود را نیز به سختی انجام خواهید داد.

کبد چرب تاثیر بسیار زیادی بر معده دارد و معده را نیز به شدت اذیت می کند.

2 نوع کبد چرب وجود دارد:
 •     کبد چرب الکلی
 •     کبد چرب غیر الکلی

کبد چرب الکلی در اثر مصرف زیاد الکل ایجاد می شود. درمان کبد چرب الکلی بسیار سخت است. در دنیا میانگین این نوع کبد چرب بسیار زیادتر از نوع دوم است.
کبد چرب غیر الکلی که در اثر تغذیه و عادت های غذایی ناسالم، حرص، استرس و ... به وجود می آید. این نوع کبد چرب در ایران از نوع اول بسیار بیشتر است.
فردی که کبد چرب دارد باید حتما درمان شود. اگر چربی کبد به آخرین حد خود برسد اصطلاحا به آن سیروز گویند؛ این نوع کبد دیگر قابل درمان نخواهد بود و در این صورت برای درمان باید پیوند کبد انجام گیرد.
در کشور ما در حدود 40 درصد از افراد می دانند کبد چربی دارند و تعداد بسیاری از آن ها نیز از این بیماری خاموش خود بی اطلاع هستند. بهتر است اگر به این بیماری مبتلا هستید درمان آن را به عقب نیندازید.

فایل صوتی

 • پادکست درمان کبد چرب

  درمان کبد چرب

 • کبد چرب به عنوان "چربی های اضافی انباشته شده در کبد" شناخته می شود و این آغاز مشکلاتی است که حتما باید مورد توجه قرار گیرد. بره موم به علت خواص درونی خود می تواند آنزیم های کبدی را به صورت کامل تنظیم کرده و چربی های انباشت شده در کبد را محو کند. البته روند درمان کبد چرب با این ماده حیات بخش زمان بر است و باید صبوری به خرج داد...


علل کبد چرب

افراد چاق ممکن است بیشتر در معرض این بیماری قرار گیرند؛ ولی فقط پرخوری عامل ابتلا به کبد چرب نیست، سوء تغذیه نیز باعث چرب شدن کبد خواهد شد. حتی خانم های باردار نیز ممکن است در دوران بارداری به بیماری کبد چرب مبتلا شوند به همین دلیل تغذیه خانم های باردار باید کنترل شده باشد و در طول این مدت باید تحت کنترل مستقیم پزشک متخصص خود قرار گیرند و به صورت پیوسته سونوگرافی ها را انجام داده تا گرفتار این بیماری نشوند.
غذاهای فریزشده یکی از مهم ترین عوامل کبد چرب است. دکترهای تغذیه فقط فریز کردن گوشت، مرغ، ماهی و میگو را مجاز دانسته اند البته نه به صورت طولانی مدت؛ حتی گوشت هم بهتر است تازه مصرف شود. نگهداری حبوبات پخته شده، سبزیجات و غذاهای پخته شده در فریزر به هیچ عنوان توصیه نمی شود. میوه ها را در فصل خودش مصرف کنید. مصرف میوه ها در فصل غیر خودش برای کبد چرب مضر است.

فست فود و غذاهای آماده عامل اصلی چربی کبد می باشد. امروزه خوردن غذاهای فست و فود مانند همبرگر، پیتزا، استفاده از سوسیس و کالباس زیاد به ویژه در جوانان، به سرعت این بیماری رشد پیدا کرده است.از موارد دیگر ابتلا، خود درمانی بیماری ها با قرص های شیمیایی در منزل است که در ایران این موضوع به وفور به چشم می خورد. به عنوان مثال اگر مصرف قرص آسپیرین تحت کنترل پزشک متخصص نباشد می تواند از علل به وجود آمدن این بیماری باشد.
خوردن آب و هر نوشیدنی در حین غذا ممنوع است؛ حتی پزشکان 30 دقیقه قبل و 30 دقیقه بعد از وعده های غذایی خوردن نوشیدنی را نیز منع کرده اند.

درمان انواع کبد چرب

کبد چرب از نظر میزان پیشرفت به 4 گرید تقسیم بندی می شود. گرید 1 تا 3 و در نهایت گرید 4 که به سیروز کبدی معروف است. نکته قابل توجه در مورد این گرید ها تبدیل یک گرید به گرید بالاتر و در روند درمان تبدیل گرید بالاتر به گرید پایین تر است. به نظر می رسد کاهش گرید هرچه بالاتر برود سخت تر و با مشکلات عدیده ای مواجه است. 

درمان کبد چرب گرید 1

گرید 1 کبد چرب ساده ترین نوع کبد چرب است. در واقع می توان گفت که اکثر افراد حداقل در ایران مبتلا به کبد چرب گرید 1 هستند و یا در آستانه مبتلا شدن به این بیماری اند. علت این موضوع نوع سبک زندگی غلط و استفاده از مواد غذایی ناسالم است. گرید 1 کبد چرب برای جوانان و میانسالان آنقدرها خطری نداشته و روند درمان کبد چرب گرید 1 نیز بسیار ساده است. با تغییرات در سبک زندگی، افزایش فعالیت روزانه و استفاده از برخی مواد دارویی گیاهی، کبد چرب گرید 1 قابل درمان است. البته درمان کبد چرب گرید 1 برای افراد کهنسال کمی خطرناک به نظر می رسد و احتمال درمان شدن آن نیز به شدت کم است. 

درمان کبد چرب گرید 2

اما اگر از کبد چرب گرید 1 به سمت گرید 2 حرکت شود، آنگاه موضوع کمی بغرنج تر می شود. هم درمان کبد چرب بسیار سخت تر می شود و هم شرایط بیمار کمی پیچیده تر به نظر می رسد. به همین منظور است که در درجه اول بیمار مبتلا به کبد چرب باید سعی کنید وضعیت بیماری خود را در گرید 1 باقی نگه دارد تا به گرید 2 منتقل نشود. در واقع رفتن به پله دوم از کبد چرب، زنگ خطر بسیار بزرگی را برای سلامتی فرد به صدا در می آورد. هرچه سن و سال فرد بیشتر باشد، این خطر بیشتر احساس شده و درمان کبد چرب نیز با مشکلات و حتی خطراتی همراه است. 

تبدیل کبد چرب گرید 2 به 1 هم زمان می برد و هم رژیم غذایی خاص خود را می طلبد. فرد حتما باید زیر نظر پزشک معالج قرار گیرد تا به سمت گرید 3 از کبد چرب حرکت نکند. علاوه بر این فعالیت های منظم ورزشی و پرهیزات غذایی و در یک کلام تغییرات اساسی در سبک زندگی باید به طور جدی مورد توجه قرار گیرد. درمان کبد چرب گرید 2 اگر مورد توجه قرار نگیرد، بسیار سخت خواهد بود.

متاسفانه یکی از مشکلاتی که وجود دارد، عدم چک آپ سالانه و در افراد در معرض خطر، 6ماهه و 3 ماهه است. افراد در بسیاری از مواقع زمانی متوجه کبد چرب خود می شوند که در مرز گرید 3 قرار گرفته است و آنها از گرید 1 یا ورود به گرید 2 بی اطلاع بوده اند. درمان هرچه سریعتر، اثرات به مراتب بهتری برای بیمار دارد. به همین علت پیشنهاد می شود آزمایش های دوره ای در دستور کار تمامی افراد قرار گیرد تا ابتلا به کبد چرب یا دیگر بیماری ها سریعتر مشخص شود.

درمان کبد چرب گرید 3

درمان کبد چرب گرید 3 دیگر به این سادگی ها نیست و نمی توان تنها با اصلاح سبک زندگی به بهبود آن امیدوار بود. البته نا امیدی از بیماری خود سم مهلکی است که نباید به این سرعت آن را نوشید، اما این هشدار برای افرادی است که در گرید 2 قرار دارند و برای درمان آن سهل انگاری می کنند. فردی که کبد چرب وی در مرحله گرید 3 قرار دارد در درجه اول باید سعی کند تا روند بدتر شدن بیماری خود را به سمت سیروز کبدی متوقف کند و در مرحله بعدی به فکر درمان بیماری خود بیافتد.

سیروز کبدی مرحله ای از بیماری کبد چرب است که فرد باید پیوند کبد انجام دهد. راهکار دیگری در حال حاضر برای درمان کبد چرب وجود ندارد و تنها راه پیشگیری و پیشگیری و پیشگیری است. به همین علت باید این موضوع مرود توجه قرار گیرد تا فرد به این مرحله وارد نشود. 

در ادامه این مطلب به راه های درمان کبد چرب که برای گریدهای مختلف این بیماری مفید است خواهیم پرداخت. موضوع مهم این است که فرد به بیماری خود اهمیت دهد. اهمیت دادن به بیماری و پرداختن به آن می تواند کمک زیادی به روند درمان کند. کاهش استرس و فکر نکردن به گرید بیماری به ویژه در مراحل بالا نیز از اهمیت خاصی برخوردار است تا روند درمان کبد چرب به سادگی هرچه تمام تر پیگیری شود. 

درمان کبد چرب

درمان کبد چرب

اولین راه درمان کبد چرب پرهیز غذایی است. اگر از مواد غذایی های مضر پرهیز نکنید هیچ طبی نمی تواند برای درمان کبد چرب کاری انجام دهد.
مواد غذایی که باید در این زمان از وعده های غذایی حذف شود عبارتند از: ترشی، رب گوجه و انواع سس، گوجه فرنگی، خیار، سیب زمینی، چایی خارجی (به ویژه چایی پررنگ؛ در صورت استفاده فقط چایی ایرانی مصرف کنید آن هم بسیار کم رنگ)، لبنیات پرچرب، نمک های معمولی (اگر نمک دریایی باشد مشکلی ندارد)، روغن های موجود در بازار ( فقط مجاز به استفاده روغن کنجد و روغن زیتون هستند آن هم در حد بسیار کم )، غذاهای سرخ کردنی، تخم مرغ و موادغذایی های چرب.
فست فود و پنیر پیتزا نیز به هیچ عنوان نباید استفاده شود.
برای درمان کبد چرب فقط مجاز به استفاده از ماهی و میگو آن هم به صورت آب پز هستید. استفاده از مرغ های هورمونی و گوشت گوساله مناسب نیست. در صورت مصرف، باید گوشت بوقلمون و گوشت گوسفندی، آن هم عاری از چربی باشد.

درمان گیاهی کبد چرب

درمان کبد چرب به روش طب نوین توصیه نمی شود. طب نوین ممکن است به صورت کامل کبد چرب را درمان کند ولی قرص های شیمیایی آن باعث بروز عوارض دیگری می شود و به مرور زمان به قسمت های دیگر بدن آسیب خواهد زد. بعضی پزشکان متفورمین را برای بیماران کبد چرب تجویز می کنند ولی طب سنتی استفاده از این دارو را قبول ندارد.

بهتر است درمان کبد چرب به روش سنتی انجام گیرد. درمان سنتی کبد چرب کمی زمان بر است ولی با استمرار بر درمان، اطمینان داشته باشید که جواب خواهید گرفت. همچنین زمان استفاده از دارو ها نیز بسیار مهم است و باید به وقت مصرف شود تا سلامتی خود را بازیابید.

روش درمان کبد چرب به روش سنتی استفاده از بره موم را توصیه می کند. تاثیر بره موم در درمان کبد چرب بسیار بالا بوده و شما می توانید با مصرف آن به صورت منظم، بهبود را مشاهده نمایید. از ویژگی های بره موم می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 •     تنظیم آنزیم های بدن
 •     تنظیم گلبول های سفید
 •     آب کردن چربی دور کبد


استفاده از بره موم باعث می شود آنزیم ها و گلبول های بدن تنظیم شود. با استفاده مداوم به مرور زمان چربی های دور کبد نیز آب می شود.
بره موم برای افرادی که دچار کبد چرب نیستند نیز مفید است و از ابتلا به این بیماری پیشگیری می کند. پس طبق گفته های بالا و ذکر مزایای بره موم، بره موم می تواند کبد چرب را به صورت کامل درمان کند و چون شیمیایی نیست و از طبیعت تهیه می شود هیچ گونه ضرری برای قسمت های دیگر بدن نخواهد داشت.
در کنار استفاده از بره موم استفاده از شربت عسل به همراه لیموترش نیز مفید خواهد بود. البته باید آب به صورت ولرم باشد. طب سنتی شربت عسل با آب جوش را توصیه نمی کند.


فایل صوتی

 • پادکست بره موم

  بره موم

 • بره موم خواص فوق العاده زیادی دارد و به همین علت در درمان بسیاری از بیماری نقش ایفا می کند. یکی از نکاتی که در دوره مصرف بره موم باید مورد توجه قرار گیرد، نظم در مصرف بره موم است. سعی کنید در مصرف بره موم طبق دستور و منظم عمل کنید تا تاثیرات این ماده شگفت انگیز را در درمان بیماری خود حس کنید...

تاثیر ورزش در درمان کبد چرب

در این میان می توان به نقش ورزش در درمان کبد چرب اشاره نمود. فردی که دچار کبد چرب شده است می تواند با انجام ورزش به صورت مستمر (4-5 بار در هفته و هر بار 15-20 دقیقه پیاده روی) به همراه رژیم غذایی و استفاده از طب سنتی، کبد چرب خود را درمان کند.

بیماران باید بدانند ورزش در صورتی در بهبود درمان تاثیر گذار خواهد بود که به صورت مداوم باشد. ورزش اگر به گونه ای باشد که به بدن فشار بیاید و عرق کند، ضربان قلب تند شود و فرد به نفس زدن بیفتد، هم وزن پایین می آید و هم کبد چرب را بهبود می بخشد.


انجام ورزش روزانه به همراه مصرف میوه ها و سبزیجات تازه، باعث می شود درمان کبد چرب سریع تر انجام گیرد.

2 محصول ایران عسل برای درمان کبد چرب:

 •     کپسول بره موم
 •     عسل بره موم
ایران عسل اولین مجموعه در ایران است که به صورت کاملا مکانیزه بره موم را عصاره گیری کرده است. عصاره به دست آمده به 2 صورت مورد استفاده قرار می گیرد؛ یا به صورت پودر در آمده و به کپسول تبدیل می شود،و یا با عسل مخلوط شده و عسل بره موم به دست می آید.

نقش بره موم در درمان کبد چرب

بره موم یکی از فراورده های زنبور عسل است که خواص فوق العاده از خود نشان می دهد. این ماده در درمان کبد چرب و بسیاری از بیماری هایی که طب نوین از درمان آن عاجز است نقش دارد. بره موم یک ماده طبیعی شناخته می شود و عوارض چندان زیادی ندارد اما بهتر است برای درمان کبد چرب حتما برای مصرف با پزشک مربوطه یا طبیب طب سنتی مشورت های لازم انجام شود. 
بره موم ماده ای ساخته شده توسط زنبور عسل با استفاده از صمغ درختان است. صمغ درختان توسط زنبور جمع آوری شده و در درون پای وی تا کندو حمل می شود. پس از ورود به کندو، این صمغ به کمک زنبورهای دیگر از پای زنبور حامل صمغ جدا شده و با برخی مواد ترشح شده از زنبور ترکیب می شود تا به بره موم بدل گردد. در واقع با ترکیب این مواد با صمغ، صمغ ویژگی های اولیه خود را از دست می دهد و به ماده ای جدید به نام بره موم تبدیل می شود. این ماده است که برای درمان کبد چرب مورد استفاده قرار می گیرد.
شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد کاربرد بره موم در کندو و همچنین دیگر ویژگی های این ماده، به قسمت مقالات بره موم سایت ایران عسل مراجعه کنید.
استفاده از بره موم برای درمان کبد چرب یا دیگر بیماری ها به صورت خام کار صحیح و مورد قبولی نیست. به نظر می رسد معده انسان توانایی هضم این ماده را ندارد. به همین علت با استفاده از راهکارهایی، مولکول های سنگین موجود در بره موم را به صورت های مختلف شکسته و به ماده ای قابل هضم برای انسان تبدیل می کنند. 
عموما بره مومی که در دنیا عرضه می شود، بره مومی است که مولکول های آن با استفاده از الکل شکسته می شوند. به همین علت به این نوع بره موم بره موم الکلی می گویند. برای شکستن مولکول های بره موم و استفاده خوراکی از آن در درمان کبد چرب، به صورت سنتی بره موم را با الکل ترکیب کرده و سپس در فضای باز آن را می گذارند تا الکل آن تبخیر شود. هر چند این راهکار سالیان سال مورد توجه بوده است اما مشکلاتی مثل ورود گرد و خاک به بره موم و ... را دارد.
شرکت شهدینه گل ها با بهره گیری از متد روز دنیا، اقدام به تولید دستگاه فراوری الکلی بره موم نموده است. در این حالت استفاده از بره موم برای درمان کبد چرب با اطمینان بیشتری صورت می گیرد. در واقع استفاده از بره موم تولید شده توسط این شرکت مشکلات آلودگی و یا ماندن الکل در بره موم را از بین برده است. 
نقش بره موم در درمان کبد چرب
علاوه بر بره موم الکلی، بره موم آبی نیز چند سالی است در فاز تحقیقاتی و بعضا تجاری در زبان ها افتاده است. برای تولید ایننوع بره موم از سانتریفوژ های پر سرعتی استفاده می شود و بره موم و آب در درون این سانریفوژ با سرعت بسیار بالا می چرخند. گفته می شود، بره موم آبی خواص بیشتری نسبت به بره موم الکلی برای درمان های مختلف مثل درمان سرطان یا درمان کبد چرب دارد. به همین علت توصیه می شود برای درمان بیماری هایی مثل کبد چرب از بره موم آبی استفاده شود.
مکانیسم بره موم برای درمان کبد چرب به چندین صورت است. در واقع برای درمان کبد چرب، از خواص مختلفی از بره موم استفاده می شود. این خواص هر کدام به نوبه خود بر کبد چرب تاثیر گذاشته و در نتیجه درمان آن را حاص می شوند. هرچند به صورت قطع نمی توان گفت که مصرف بره موم باعث درمان کبد چرب می شود اما نتایج تجربی به دست آمده نشان از تاثیر مثبت این ماده بر این بیماری است.
اقدام اولی که بره موم در راستای درمان کبد چرب انجام می دهد، درمان این بیماری با کاهش التهابات کبد است. بره موم که به خواص ضد التهابی خود شهره است، می تواند التهابات ایجاد شده بر روی کبد چرب را کاهش داده و در نتیجه باعث درمان این بیماری شود. به همین علت است که توصیه می شود به صورت مداوم از بره موم برای درمان کبد چرب استفاده شود. ناگفته نماند که استفاده از بره موم برای درمان این بیماری باید زیر نظر پزشک متخصص یا طبیب خبره طب سنتی انجام پذیرد.
اما اقدام دوم بره موم برای بهبود بیماری کبد چرب، تنظیم آنزیم های کبدی است. بره موم به دلیل خواص درمانی که در درون خود دارد، می تواند باعث تنظیم آنزیم های کبدی شده و در نتیجه در روند درمان این بیماری نقش ایفا کند. اگر بره موم بتواند آنزیم های کبد را تنظیم کند، بیماری کبد چرب به صورت کامل درمان می شود و جای نگرانی نیست. البته عموما این تنظیم کردن تا حد خاصی اتفاق می افتد و باید در کنار آن برخی ملاحظات نیز انجام شود تا بره موم تمام توان خود را برای درمان کبد چرب به کار ببندد.

درمان کبد چرب با گرده گل

گرده گل به عنوان یکی از محصولات خاص شناخته می شود که کاربردهای زیادی در درمان های مختلف دارد. یکی از مهمترین این کاربردها، درمان کبد چرب است. اثرات مختلف گرده گل بر کبد چرب به صورت هایی انجام می شود که روند درمان این بیماری را تسهیل کرده و آن را به عنوان یک بیماری تحت درمان قرار می دهد. از جنبه های مختلفی می تواند گرده گل بر درمان کبد چرب موثر واقع شود و به همین علت باید میزان و نوع استفاده از آن با دقت مورد بررسی قرار گیرد.

گرده گل از جمله موادی است که به صورت خالص مورد استفاده قرار می گیرد. یعنی نیاز به هیچ گونه فراوری ندارد. این ماده فوق العاده مغذی، از جمع آوری زنبور به دست آمده و با قرار دادن یک تله در ورودی کندو، جمع آوری می شود. گرده گل در همان موقع برداشت قابل مصرف است. زنبور گرده های گل های مختلف را در قسمتی از پای خود به نام سبد گرده جمع آوری و فشرده می کند تا در کندو به عنوان یک ماده انرژی بخش مورد استفاده زنبوران کارگر و نر واقع شود. 

همانطور که بیان کردیم، درمان کبد چرب به همراهی گرده گل انجام می شود. این بدین معناست که گرده گل به تنهایی نمی تواند درمان کبد چرب را به عهده بگیرد و برای اینکه بتوان از گزده گل به عنوان یک ماده موثر در درمان کبد چرب استفاده کرد، باید از مواد دیگری استفاده شود. برای مثال بره موم ماده فوق العاده ای برای درمان کبد چرب است که بهتر است درکنار آن از گزده گل استفاده شود.

درمان کبد چرب با گرده گل


یکی از دلایلی که گرده گل به عنوان یک ماده موثر در درمان کبد چرب به حساب می آید این است که این ماده یک مکمل غذایی است. به ویژه در بیماری کبد چرب که بسیاری از مواد غذایی ممنوعه به حساب می آیند، استفاده از گرده گل فوق العاده است.

در رژیم های غذایی تجویز شده برای بیماران مبتلا به کبد چرب، کم خوردن و ممنوع بودن برخی از مواد غذایی امری عادی به حساب می آید. علاوه بر اینکه بیماران مبتلا به کبد چرب باید تا می توانند در مصرف مواد خوراکی و غذایی رعایت کنند و تا می توانند کم خوردن را سر لوحه کار خود قراردهند، باید از خوردن برخی مواد غذایی پرهیز کنند. طبیعی است که عدم مصرف برخی مواد می تواند باعث کمبود آن ماده غذایی در بدن شود. به همین علت است که استفاده از مکمل های غذایی برای بیماران مبتلا به کبد چرب مطرح می شود.

همانطور که می دانید مکمل غذایی می تواند شیمیایی و یا طبیعی باشد. با توجه به اینکه کبد چرب بیماری حساس نسبت به مواد شیمیایی است، استفاده از مواد مکمل غذایی که به صورت شیمیایی تولید می شوند، کاری اشتباه است. گرده گل اما از بهترین مکمل های غذایی طبیعی است که به تنهایی بسیاری از مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز بدن را در دل خود جای داده است. 

گرده گل سرشار از مواد معدنی مختلفی است که هرکدام از آن ها به تنهایی می توانند بسیاری از کمبودهای ویتامینی و یا مواد معدنی را در بدن انسان برطرف کنند. برطرف شدن کمبودهای ویتامین و مواد معدنی در بدن خود به روند درمان کبد چرب کم کرده و از این منظر می توان گرده گل را یک ماده موثر در درمان این بیماری دانست.

استفاده از گرده گل البته باید همانند دارو، به صورت منظم و ادامه دار باشد. در طول دوره درمان که ممکن است تا یک سال هم به طول بیانجامد، پرهیزات غذایی و مداومت در مصرف گرده گل بسیار مهم و حائز اهمیت است. توجه داشته باشید که اثرات استفاده از گرده گل ممکن است مدت زمان زیادی به طول بیانجامد

نکته دیگری که در مورد مصرف گرده گل مورد توجه است، نحوه استفاده است. با توجه به اینکه گرده گل عموما بوی خاصی دارد، بهتر است برای مصرف حتما آن را در کنار ماده غذایی دیگر استفاده کنید. برای این کار ساده ترین کار مصرف گرده گل با شربت عسل است. پس از اینکه شربت عسل از دما افتاد، می توانید گرده گل را به آن اضافه کرده و هم بزنید. بعد از هم زدن شربت را میل کنید. البته راهکارهای دیگری نیز وجود دارد که از جمله آن ها می توان به پخت کیک با گرده گل و یا اضافله کردن آن با سالاد اشاره کرد. مصارف این مدلی از گرده گل، بوی خاص آن را می پوشاند و دیگر اذیت کننده نیست.

تاثیر ژل رویال بر درمان کبد چرب

یکی از مواد شگفت انگیزی که به صورت صد در صد در بدن زنبور عسل تولید می شود، ژل رویال است. ژل رویال که در زبان فارسی به آن شاه انگبین گفته می شود، از جمله بهترین مواد درمانی است. علم امروز هنوز نتوانسته به بسیاری از جنبه های این ماده فوق العاده دست یابد. 

ژل رویال در کندو ویژگی درمانی نداشته و بیشتر به عنوان یک تغذیه برای لارو زنبور عسل و مهمتر از آن ملکه زنبور عسل کاربرد دارد. البته نقش حیاتی ژل رویال در رشد و نمو لارو زنبور عسل در روزهای آغازین زندگی و همچنین تغذیه زنبور ملکه برای تقویت و افزایش طول زندگی، بسیار مهم و حائز اهمیت است.

برای انسان اما ژل رویال ویژگی های خاص خود را دارد. البته به نظر می رسد هنوز ویژگی های این ماده برای انسان قابل درک نیست و بسیاری از خواص ژل رویال در درمان بیماری ها ناشناخته مانده که علت این موضوع نیز مواد ناشناخته درونی این ماده است.

درمان کبد چرب از جمله مواردی است که هنوز درمان آن با ژل رویال به اثبات نرسیده است. هرچند این موضوع اثبات علمی به همراه ندارد اما از نظر تجربی ثابت شده که ژل رویال می تواند در درمان این بیماری نقش داشته باشد. در واقع می توان به جرات بیان کرد که ژل رویال قدرت تاثیرگذاری بر روی کبد چرب را دارد؛ هرچند نمونه های موفقی از درمان کبد چرب وجود دارد که از موفق بودن این روش درمانی حکایت دارد.

تاثیر ژل رویال بر درمان کبد چرب

به نظر می رسد یکی از دلایل تاثیرگذاری ژل رویال بر درمان کبد چرب، خواص چربی سوزی آن باشد. ژل رویال به دلیل مواد درونی خود به لاغری کمک شایانی می کند که یکی از مرسوم ترین راهکارهای مقابله با کبد چرب است. به همین علت ژل رویال هم برای لاغری و هم برای درمان کبد چرب مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این، چربی های قرار گرفته دور کبد که باعث چرب شدن آن می شود نیز با مصرف ژل رویال آب می شود. البته این موضوع به صورت کامل به اثبات نرسیده است اما مشاهدات چنین ادعایی را تصدیق می کند.

یکی دیگر از ویژگی های ژل رویال که هنوز برای دانشمندان به طور کامل به اثبات نرسیده است، اصلاح آنزیم های کبدی است. مصرف مداوم و البته دراز مدت ژل رویال می تواند اثرات خوبی بر روی آنزیم های کبدی داشته باشد. همانطور که می دانید یکی از دلایل به هم ریخته شدن وضعیت کبد، آنزیم های کبدی هستند. راهکارهای درمانی برای درمان کبد چرب همگی به منظور اصلاح این روند هستند. ژل رویال نیز قادر است تا به کمک کبد بیایید تا آنزیم های کبدی به حالت نرمال بازگردند.

نکته قابل توجه در درمان کبد چرب با استفاده از ژل رویال یا لااقل تاثیرگذاری ژل رویال بر این بیماری، نحوه استفاده از ژل رویال است. با توجه به اینکه ژل رویال قیمت بالایی دارد، برخی گمان می کنند که با استفاده از یک دوره مصرفی می توانند بر این بیماری غلبه کنند. این در حالی است که درصد بسیار پایینی از احتمال بهبودی پس از یک دوره مصرف ژل رویال به ثبت رسیده است. مداومت در مصرف این ماده گیاهی بسیار بسیار مهم و حائز اهمیت است و مبتلایان به بیماری کبد چرب باید به این نکته توجه کنند.

ژل رویال به صورت های مختلفی قابل مصرف است. عسل ژل رویال یکی از بهترین روش های مصرفی ژل رویال است. با توجه به اینکه نگهداری ژل رویال باید در دمای زیر صفر باشد، نگهداری آن سخت است. به همین علت عسل ژل رویال که ترکیبی از ژل رویال با عسل است و ویژگی فسادپذیر در دمای محیط را ندارد، گزینه فوق العاده ای برای استفاده است. همچنین خود ژل رویال و کپسول ژل رویال برای درمان کبد چرب نیز موثر خواهد بود. 

دوز مصرفی ژل رویال برای درمان کبد چرب نیز باید زیر نظر پزشک یا طبیب طب سنتی باشد. اگر به بیماری های دیگری مبتلا هستید حتما با پزشک درمیان بگذارید تا دوز مصرفی ژل رویال برای درمان کبد چرب را مشخص کند.

نقش عسل در درمان کبد چرب

عسل طبیعی یکی از بهترین مواد شناخته شده در جهان است که به منظور درمان بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد. درمان کبد چرب با عسل طبیعی نیز از جمله مواردی است که از قدیم مورد توجه اطباء طب سنتی بوده است. طبیبان بزرگی که از قدیم از عسل به عنوان یک مرهم برای مشکلات کبدی استفاده می کرده اند، می دانستند که این ماده گرانبها می تواند چه تاثیرات فوق العاده ای بر روی التهابات کبد بگذارد. 

عسل طبیعی امروزه به عنوان یکی از مواد اصلی در رژیم غذایی افراد مبتلا به کبد چرب شناخته می‌شود. برای درمان کبد چرب در درجه اول از عسل به عنوان شیرین کننده جایگزین با شکر و قند که به نوعی مصنوعی هستند استفاده می گردد. این شیرین کننده ها عموماً مضرات بسیار زیادی برای کبد چرب دارند و در روند درمان کبد چرب اختلال ایجاد می کنند. به همین علت می‌ توان با جایگزین کردن عسل طبیعی به جای مواد شیرین کننده مصنوعی روند درمان کبد چرب را تسریع بخشید. 

همچنین عسل طبیعی با استفاده از مواد درونی خود به تنظیم آنزیم های کبدی کمک می کند. یکی از بزرگترین مشکلاتی که باعث می شود تا چربی کبد بیش از اندازه شود و به سمت اختلالات شدید در کبد و همچنین بروز سیروز کبدی شود، تنظیم نبودن آنزیم ‌های کبدی است. به نظر می ‌رسد یکی از بهترین موادی که می تواند بدون هیچ گونه ضرر و زیانی به تنظیم آنزیم های کبدی در درمان کبد چرب کمک کند، عسل طبیعی باشد. 

عسل طبیعی با قرارگیری در رژیم غذایی افراد مبتلا به کبد چرب کمک می‌ کند تا در درجه اول از پیشرفت کبد چرب به گریدهای بالاتر متوقف شود و کم کم آنزیم های کبد به حالت عادی خود برگشته و روند اثربخشی کبد به حالت قبل بازگردد. به نظر می ‌رسد درمان کبد چرب با استفاده از عسل طبیعی یکی از بهترین راهکارها به حساب آید. 

درمان کبد چرب با عسل


نکته قابل توجه ای که باید در مورد درمان با عسل بدان اشاره کنیم این است که شما باید به عسل طبیعی به عنوان یک دارو نگاه کنید تا بتوانید اثربخشی مناسب را در درمان کبد چرب از آن مشاهده نمایید. در واقع شما باید از عسل طبیعی به صورت منظم و به عنوان یک دارو استفاده کنید؛ نه اینکه هر زمان علاقه داشتید از این ماده طبیعی استفاده نمایید. نظم در مصرف عسل برای درمان کبد چرب و یا حتی پیشگیری از این بیماری بسیار مهم و حائز اهمیت بوده و باید مورد توجه افراد قرار گیرد.

نکته دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که شما برای درک تاثیرات عسل بر درمان کبد چرب باید علاوه بر نظم، صبر و مقاومت در مصرف عسل طبیعی را مد نظر داشته باشید. مشخص است که برای اثر بخش بودن عسل بر درمان کبد چرب، باید یک دوره درمانی را طی کنید. این اثرات مثبت عسل درمانی به صورت آنی خود را نشان نمی دهند. توجه داشته باشید که هر چند عسل طبیعی به عنوان یک داروی گیاهی شناخته می شود؛ اما اثربخشی آن مدت زمان بیشتری نسبت به بسیاری از داروهای گیاهی برای درمان کبد چرب می برد. 

نکته پایانی که در مورد درمان کبد چرب با عسل طبیعی باید اشاره کنیم این است که موارد گفته شده و خواص ذکر شده از عسل برای بهبود بیماری کبد چرب تنها مربوط به عسل طبیعی است. در واقع عسل های تقلبی و عسل های غیرطبیعی هیچ گونه اثری برای درمان کبد چرب از خود نشان نمی دهند. همچنین این عسل ها ممکن است آسیب و ضرر و زیان نیز برای این بیماری داشته باشند. بهتر است در هنگام خرید عسل طبیعی دقت ویژه‌ ای به کار ببندید تا بتوانید یک عسل طبیعی و مرغوب را خریداری کنید. 

مطمئن باشید عسل های ارزان قیمتی که در فروشگاه های زنجیره ای به فروش می رسد، هیچ کدام عسل طبیعی نیست. اگر شما به عسل به عنوان یک دارو نگاه کنید، آن وقت بیشتر حاضر خواهید بود برای آن هزینه نمایید. عسل طبیعی با توجه به هزینه ‌هایی که برای زنبورداری وجود دارد، کالای ارزانی نیست. اگر بخواهید عسل طبیعی خریداری کنید، باید هزینه آن را بپردازید. اگر این هزینه را تقبل کرده و عسل طبیعی خریداری کنید، مطمئنا خیلی زود اثرات آن را مشاهده خواهید کرد. 

توجه داشته باشید که بهترین راهکار برای خرید مطمئن عسل طبیعی برای درمان کبد چرب، خرید از فروشگاه های معتبر و سایت‌ های اینترنتی شناسنامه ‌دار است که اقدام به ارائه عسل طبیعی می نمایند. پس بهتر است با چشمانی باز اقدام به خرید عسل طبیعی کنید و روند درمان کبد چرب خود را بهبود ببخشید.

ایران عسل تولید کننده و صادر کننده انواع عسل طبیعی، بره موم، ژل رویال و گرده گل، برای درمان کبد چرب، درمان کولیت، درمان دیابت، درمان فشار خون، درمان کم خونی، درمان سرطان، درمان پروستات و تقویت قوای جنسی است.

محصولات مرتبط

عسل دیابتی

عسل دیابتی

قیمت :350,000 ریال
عسل دیابتی

عسل دیابتی

قیمت :350,000 ریال
عسل دیابتی

عسل دیابتی

قیمت :350,000 ریال
عسل دیابتی

عسل دیابتی

قیمت :350,000 ریال