درمان پروستات

علل به وجود آورنده بیماری پروستات چیست؟ درمان پروستات با طب نوین چگونه است؟ درمان پروستات در طب سنتی چگونه انجام می گیرد؟ در ادامه به توضیح علل و عوامل بیمار پروستات خواهیم پرداخت.

پروستات چیست؟

پروستات یکی از اعضای مردان است، که در قسمت زیر مثانه در ناحیه لگن قرار دارد و قسمت ابتدایی مجرای ادراری را شامل می شود. این بیماری در سنین 50 سالگی در مردان بسیار شایع است.

این بیماری هر چه زودتر تشخیص داده شود، درمان آن راحت تر انجام می گیرد. پس در صورت مواجه شدن با علائم پروستات که در ادامه به شرح آن خواهیم پرداخت باید سریعا برای درمان آن اقدام نمایید. هر چه تاخیر در درمان پروستات بیاندازید بیماری حادتر می شود و درمان آن نیز طولانی تر خواهد شد، تعلل در درمان احتمال سرطان پروستات را بالا خواهد برد.

پروستات چیست؟

علائم بیماری پروستات

از علائم این بیماری تکرر ادرار، ادرار خونی و قطره قطره شدن ادرار، سوزش در ادرار می باشد.

در طب نوین روش درمان پروستات در ابتدای کار، با داروهای شیمیایی و در مراحل بالاتر، با جراحی است. اگر بیماری پروستات پیشرفت کند باید کل غده پروستات برداشته شود. برداشتن غده پروستات در آقایان باعث ناتوانی جنسی می شود.

تجویز داروهای آلفا بلوکر و 5 آلفا ردوکتاز در طب نوین برای تسکین و درمان پروستات رایج است.

برای جلوگیری از بیماری پروستات باید موادغذایی هایی مصرف شود که حاوی روی باشد. به عنوان مثال مصرف زیاد گوجه فرنگی در مردان، ابتلا به پروستات را کاهش خواهد داد.

برای تشخیص بیماری پروستات باید معاینه انجام گیرد. بزرگی پروستات باید از طریق معاینه، سونوگرافی، آزمایش سیستوسکوپیريال سی تی اسکن انجام گیرد.

پروستات زمانی حاد خواهد شد که متورم شود و به صورت ناگهانی ملتهب گردد. در حالت حاد پروستات ممکن است عفونت کند ادرار بند آید.

اگر درمان به تعویق افتد این بیماری سرطانی خواهد شد، علت این بیماری کاملا شناخته شده نیست،  اگر سرطان پروستات نیز تشخیص داده نشود می تواند به قسمت های دیگر بدن آسیب رساند. 

طب نوین برای درمان سرطان پروستات، شیمی درمانی و رادیوتراپی را کار آمد می دانند.

درمان سرطان پروستات

برای جلوگیری از بیماری پروستات و سرطان پروستات باید آقایان بالای 40سال به صورت منظم تحت کنترل و چکاپ قرار گیرند، اگر در خانواده پدر یا برادر، مبتلا به بیماری پروستات هستند با آزمایش ها و چکاپ ها منظم باید سلامتی خود را تضمین کنید.

از جمله عوامل مهم دیگر برای پیشگیری از سرطان پروستات، تغذیه است. استفاده از میوه و سبزیجات تازه و پرهیز از غذاهای چرب می تواند ابتلا به پروستات را کاهش دهد.

بهتر است غذاهایی که حاوی ویتامین E هستند مانند گردو، تخم مرغ، آووکادو و ... استفاده شود. غذاهای چرب مضر هستند ولی استفاده از مواد غذایی غنی از چربی امگا 3 چون ماهی و تخم کتان و ... خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می دهند، مصرف روی، ویتامین D و سلنیوم نیز برای پیشگیری از سرطان پروستات مناسب است.

همان گونه که در بالا اشاره شد علت این بیماری کاملا مشخص نیست ولی تغییر سبک زندگی، استفاده از سیگار و قلیان، مصرف الکل، خوردن فست فود، استفاده از نمک زیاد، مصرف غذاهای چرب و عدم تحرک می تواند عامل بیماری پروستات را افزایش دهد.

درمان پروستات

درمان گیاهی پروستات

طب سنتی استفاده از دارو را منع کرده است، طب سنتی گرده گل را برای این بیماری پیشنهاد می کند، گرده گل از جمله محصولاتی است که توسط زنبور عسل تهیه می شود. گرده گل به علت ساختار آن التهاب را کاهش داده و از پیشرفت آن جلوگیری می کند و سپس باعث درمان پروستات می شود.

گرده گل با کاهش التهاب و تورم می تواند در درمان پروستات نقش مهمی داشته باشد و همچنین از جمله خواص دیگر این ماده ایجاد لایه محافظتی بر روی پروستات است که از پیشرفت سرطان جلوگیری می کند.

بره موم هم برای درمان پروستات موثر است ولی تاثیر گرده گل در این زمینه بیشتر خواهد بود.

درمان های سنتی زمان بر است ولی با استفاده و پیگیری های مداوم درمان پروستات انجام خواهد گرفت.

محصولات مرتبط

عسل گشنیز

عسل گشنیز

قیمت :350,000 ریال
گرده گل

گرده گل

قیمت :220,000 ریال
عسل بره موم 250 گرمی

عسل بره موم 250 گرمی

قیمت :320,000 ریال
کپسول بره موم

کپسول بره موم

قیمت :400,000 ریال