عسل طبیعی ضامن مراقبت از سلامتی شماست

عسل طبیعی ماده ارزشمندی است که خداوند در دل طبیعت برای ما قرار داده است. در تمام عصر ها و دوره ها از عسل به عنوان ماده ارزشمندی یاد شده است که به جهت درمان بیماری ها و همچنین مصارف خوراکی از آن استفاده می کردند. از عسل به عنوان مظهر پاکی و قدرت یاد می کنند و به جهت ارزش بالایی که این محصول در کشوری همچون یونان داشته است آن را نمادی برای عشق، برکت و زیبایی می دانستند.

با طرح چند سوال مقاله عسلی خود را آغاز می کنیم.

1) آیا عسل با گذشت زمان فاسد می شود؟

2) عسل چه خواص درمانی دارد؟

3) عسل تک گیاه و عسل چند گیاه را می شناسید؟

4) رنگ های متفاوت عسل نشان از تقلبی بودن آن است؟

5) تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی بدون آزمایش امکان پذیر است؟

6) آیا در پخت غذا می توان از عسل استفاده کرد؟ (طرز تهیه غذایی خوشمزه با میگو و عسل همراه با کلیپ)

از انتخاب طبیعی ترین عسل تا درمان سخت ترین بیماری ها

زنبور عسل با گشت و گذار در میان دشت ها و مراتع سرسبز، بهترین گیاهان را انتخاب کرده و از شهد آن ها تغذیه می کند سپس این شهد در کندو ها تبدیل به عسل می شود. جالب است بدانید زنبور عسل برای تولید یک کیلو عسل مجبور است کیلومترها پرواز کرده و روی هزاران گل بنشیند. عسل ماده ای غلیظ و چسبناک است که برای مصارف پزشکی و خوراکی کاربرد دارد.

شاید در گذشته عسل را فقط در دل طبیعت و در لابه لای صخره ها می توانستید پیدا کنید که البته دستیابی به آن و در امان ماندن از نیش زنبور ها کار بسیار دشواری بود؛ اما امروزه با روی کار آمدن زنبور داری و پرورش زنبور عسل، دستیابی به این ماده شفابخش به سهولت امکان پذیر شده است. اهمیت دیگر عسل از این بابت است که عسل تنها خوراکی است که در سالیان دراز فاسد نمی شود و می توان آن را تا مدت های طولانی سالم نگاه داشت. اهمیت این ماده در قرآن نیز به ما ثابت شده است و سوره ای من باب این مسئله با نام سوره نحل، بیانگر اهمیت عسل طبیعی است.

عسل طبیعی

اکثر پزشکان طب سنتی و پزشکان کشور های توسعه نیافته برای درمان زخم، عفونت و درمان برخی بیماری ها از عسل طبیعی استفاده می کنند؛ در رابطه با این موضوع باید گفت که در سال 1970 میلادی یک جراح انگلیسی تبار زخم های بیمارانش را پس از عمل جراحی مستقیما با عسل طبیعی می پوشاند و معتقد بود این کار از بروز عفونت جلوگیری کرده و جراحات را بهبود می بخشد.


برای شنیدن پادکست زنبورانه با ما همراه باشید.


 • پادکست معرفی عسل

  معرفی عسل

 • عسل یکی از خاص ترین خوراکی هایی است که خداوند به وسیله زنبور عسل در اختیار انسان قرار داده است. این ماده شفابخش در فرهنگ اسلامی ریشه دوانیده و علت آن تاکید قرآن بر عسل است. در دو جا از قرآن در مورد عسل صحبت شده است که نشان از اهمیت این ماده خوراکی دارد.


اهمیت عسل در ادیان مختلف

نقش عسل در اسلام

اهمیت عسل در دین اسلام کاملا روشن است و نزول سوره نحل دلیل محکمی برای اهمیت آن است. در آیات 69 و 68 سوره نحل دو مرتبه کلمه نحل به کار رفته و به خلقت زنبور عسل دراین آیات اشاره شده است.

در آیه 69 سوره نحل خداوند پس از بیان تنوع رنگ ها، به خاصیت و شفابخشی عسل اشاره فرموده است. این آیه به تفاوت رنگ ها و تاثیرات شفا بخشی هر کدام از عسل ها دلالت دارد. 

نقش عسل در دین یهود و مسیحیت

در تورات، سرزمین موعود را با نهر هایی پر از شیر و عسل بیان کرده اند و در انجیل نیز از عسل طبیعی و دیگر گیاهان دارویی به عنوان هدایای گران بهایی که طبیعت به انسان ارزانی داشته است یاد شده است.

عسل در مصر باستان

مصریان باستان اهمیت بسیاری برای عسل قائل بودند به طوری که این ماده در زندگی اجتماعی، اقتصادی و روحانی آنان تاثیر گذار بوده است. به نقل از مفسران و آثار به جا مانده از گذشته های دور این سرزمین، عسل در طب باستانی و خوراکی های آن روزگاران اهمیت زیادی داشته است.

عسل در ایران و یونان

در کتاب قانون ابو علی سینا حکیم بزرگ ایرانی نسخه های زیادی بر پایه عسل و موم زنبور عسل یافت می شود که برای امراض گوناگون تجویز کرده است.

بقراط یکی از بزرگ ترین پزشکان باستانی به شمار می رود و آن را پدر علم پزشکی می خوانند. وی 2500 سال پیش در رابطه با عسل چنین سخن گفته است که: هر دارو از یک ماده غذایی تهیه می شود و به صورت متعاقب هر ماده غذایی هم می تواند جانشین دارو باشد و عسل یکی ازمواد غذایی است که پاسخگوی این دو شرط است.

موریس مترلینگ فیلسوف بلژیکی در رابطه با عسل چنین گفته است: اگر همین امروز زنبور های عسل از بین بروند هزاران هزار نوع گیاه از بین خواهند رفت و از کجا معلوم که با این شرایط یک تمدن از بین نرود. یونانیان باستان بر این باور بودند که عسل، اکسیر جاودانگی است و تنها غذای خدایان بوده که با خوردن آن فنا ناپذیر شده اند به همین منظور عسل را خوراکی بهشتی خوانده و به طور مداوم مصرف می کردند.

نقش عسل در ادیان مختلف


آیا با عسل تک گیاه و عسل چندگیاه می توان بیماری ها را درمان کرد؟

زمانی که زنبورعسل برای تهیه عسل به دشت هایی که تقریبا 70درصد آن ها از یک نوع گیاه خاص پوشیده شده باشند می رود و از شهد گیاهان خاص این منطقه تغذیه می کند، به عسلی که در نهایت تولید می شود، عسل تک گیاه با نام همان گیاه خاص گفته می شود که در برخی موارد به این عسل ها عسل دارویی نیز می گویند. به عنوان مثال عسل آویشن حاصل گشت و گذار و تغذیه زنبور عسل از شهد گل های آویشن است. البته این امر به این معنی نیست که عسل روی دیگر گیاهان موجود در منطقه نمی نشیند و از آن ها تغذیه نمی کند بلکه تنها بدین معناست که شهد غالب این عسل گیاه خاصی را پوشش می دهد.

برای به دست آوردن عسل تک گیاه راهکار دیگری نیز وجود دارد و آن هم این است که زنبور های عسل را طوری تربیت کنند که بیشتر بر روی گیاهان خاص بنشینند و از شهد همان گیاهان برای تهیه عسل استفاده کنند. در این روش، زنبور عسل با تشخیص عطر همان گیاه خاص به سراغ گیاه رفته و شهد گل های آن را جمع آوری کرده و با خود به کندو می آورد.

در مقابل عسل های تک گیاه، عسل های چند گیاه قرار دارند که بعضا به آن ها عسل های چهل گیاه نیز گفته می شود. این عسل ها حاصل جمع آوری شهد گیاهان مختلف توسط زنبور عسل است و عموما در فصل بهار که خیلی از گیاهان شکوفه داده اند تولید می شود، در این زمان زنبور عسل به سراغ گل های مختلف رفته و با نوشیدن شهد آن ها، عسل چند گیاه تولید می کند. عسل های چند گیاه خواص بیشماری برای بدن دارند و در درمان بیماری های زیادی موثر واقع شده اند. 

عسل تک گیاه و عسل چند گیاه


آیا رنگ عسل می تواند نمایان گر خواص آن باشد؟

عسل رنگ های مختلفی دارد و این گوناگونی رنگ ها از شهد غالب عسل سرچشمه می گیرد. این رنگ ها از سفید شروع شده و حتی با رنگ های تیره تر مانند قهوه ای یا رنگ سیاه نیز وجود دارند. به همین منظور به معرفی برخی عسل ها همراه با رنگ منحصر به فرد آن ها پرداخته ایم:

*عسل اقاقیا شفاف و به رنگ سفید روشن است.

*رنگ عسل افرا متمایل به زرد و لیمویی رنگ است.

*عسل اسپرس رنگ زرد طلایی دارد.

*عسل انواع میوه ها رنگی متمایل به قهوه ای دارد.

*رنگ عسل شبدر زرد متمایل به قرمز است.

*رنگ عسل بهارنارنج زرد طلایی است.

*عسل آویشن به رنگ عقیقی قرمز است.


4 روش ساده برای تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی

تشخیص عسل طبیعی از تقلبی راه های مختلفی دارد که اصلی ترین آن ها انجام تست به روی عسل در آزمایشگاه های مخصوص است؛ اما راهکار هایی هم وجود دارند که بتوانید در منزل به کار برده و عسل طبیعی را از عسل تلقبی تشخصی دهید.

 • زمانی که عسل طبیعی را در دهانتان قرار می دهید به راحتی در دهنتان آب می شود ولی برعکس آن عسل های تقلبی مانند آب نبات روی زبان باقی مانده و به درستی جذب نمی شود.
 • یک قطره از عسل طبیعی در لیوان آب سرد حالت چسبندگی خود را حفظ می کند و با آب حل نخواهد شد ولی مولکول های عسل تقلبی به محض ورود به آب سرد از هم گسسته شده و به راحتی در آب حل می شوند چرا که عسل نقلبی حاوی مقدار زیادی آب است.
 • رنگ عسل های تقلبی عموما شفاف است و به راحتی می توان اشیا را از پشت آن مشاهده نمود ولی در عسل طبیعی چنین نیست و از پشت شیشه نمی توانید چیزی ببینید.
 • عسل های تقلبی که با گلوکز مصنوعی تولید می شوند هیچ ها شکرک نخواهند زد ولی پس از مدتی به صورت یکدست و مانند نبات سفت می شوند به طوری که حتی با چاقو هم نمی توانید آن را از ظرف خارج کنید.


از آن جایی که تشخیص دقیق عسل طبیعی از عسل تقلبی کار ساده ای نخواهد بود بهترین راه این است که از فروشگاه های مجاز و سایت های معتبر برای خرید عسل طبیعی اقدام کنید. عسل طبیعی نه تنها هیچکدام از خواص عسل طبیعی را ندارند بلکه می توانند آسیب های زیادی را به بدن انسان وارد کند.

در پایان شاید ذکر یک نکته مفید خالی از لطف نباشد و آن هم این است که اگر به دنبال تشخیص عسل اصل از تقلبی با روش هایی مانند تست عسل با کبریت و یا ریختن چند قطره عسل به روی روزنامه و امثال آن هستید باید بگوییم که این راهکار ها از نظر عسل شناسان و علم تغذیه قابل قبول نیست و کاملا رد شده است.

2 مورد از مهم ترین ترکیبات عسل کدامند؟

همان گونه که می دانید، عسل یک ماده طبیعی است که به دلیل دارا بودن خواص بسیار زیاد، از آن به عنوان یک شفابخش طبیعی نیز یاد می شود؛ خواص موجود در عسل طبیعی به دلیل وجود آنزیم هایی است که زنبور عسل با نوشیدن شهد گل ها به عسل اضافه می کند. در این بخش از مقاله قصد داریم تا به 2 مورد از مهم ترین ترکیبات عسل بپردازیم تا نه تنها با خواص عسل بلکه با ترکیبات این معجون شفا بخش نیز آشنا شوید:

 • پادکست ترکیبات عسل

  ترکیبات عسل

 • ترکیبات عسل و میزان هر کدام از آن ها به موارد مختلفی مانند منطقه، نوع پوشش گیاهی و موارد دیگر مرتبط است اما به طور کلی ترکیبات عسل در یک میزان میانگین مشخص است. آب یکی از مهم ترین مواد تشکیل دهنده عسل است. قند دومین ماده تشکیل دهنده عسل است انواع قند ها در عسل یافت می شوند که هر کدام خواص خود را دارند.


 • قند:

قند ها بیشترین مواد تشکیل دهنده عسل هستند که شامل بیش از بیست نوع قند می شوند و از جمله مهم ترین آن ها می توان به قند هایی نظیر گلوکز و فروکتوز اشاره کرد که بیشترین قند موجود در ترکیبات عسل طبیعی بوده و معمولا مقدار فروکتوز بیشتر از گلوکز است؛ البته باید خاطر نشان کرد عسل متبلور یا عسل گل کلم از این قاعده مستثنی است چرا که در این نوع عسل مقدار گلوکز بیشتر از فروکتوز است.

از دیگر قند های موجود در عسل می توان نام مالتوز ساکاروز را به میان آورد که به دو قندی ها شهرت دارند؛ چند قندی ها نیز شامل مالتولوز، دکسترین، کیتوز، و ... می شود و باید بدانید که دکسترین از هیدرولیز نشاسته حاصل می شود و زمانی که عسل را به مدت طولانی نگهداری کنید، این ماده موجب تیره شدن عسل طبیعی خواهد شد. جالب است بدانید که با وجود کم بودن مقدار دو قندی ها و چند قندی های موجود در ترکیبات عسل، یکی از معیار های تشخیص عسل اصلی از عسل تقلبی محسوب می شوند.

 • آب :

یکی دیگر از مهم ترین ترکیبات عسل آب است و مقدار استاندارد آن در مدت نگهداری از عسل طبیعی اهمیت زیادی دارد. مقدار آب موجود در عسل به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ آب و هوا، رطوبت داخل کلنی، چگونگی فرآوری عسل و شرایط نگهداری از جمله عواملی هستند که در میزان آب موجود در عسل طبیعی اثر می گذارند.  قند و آب مهم ترین مواد موجود در ترکیبات عسل هستند و میزان هر کدام، تاثیر زیادی بر کیفیت عسل خواهد داشت؛ باید بدانید هر کدام از عسل هایی که از مناطق مختلف گرفته می شود و از گل های مختلف جمع آوری می شود دارای میزان متفاوتی از قند و آب است که بر طعم آن نیز بی تاثیر نخواهد بود.

ترکیبات عسل

عسل + درمان

از گذشته تا کنون انسان ها برای درمان انواع بیماری و التیام درد های خود از عسل طبیعی استفاده می کردند؛ دانشمندان یونانی، طبیبان مصری، طب سنتی چین و سایر کشور های باستانی، عسل را به عنوان یک عصاره شفا بخش برای افراد مختلف که با بیماری های گوناگونی نظیر آسیب های گوارشی و یا سوختگی مواجه بودند تجویز می کردند.

امروزه نیز افراد زیادی استفاده از مواد طبیعی نظیر عسل را به داروهای شیمیایی که عوارض زیادی را نیز در پی دارند ترجیح می دهند. به همین منظور در ادامه قصد داریم تا به برخی از فواید این معجزه طبیعت بپردازیم:

5 خاصیت منحصر به فرد عسل در درمان

- تقویت حافظه با عسل طبیعی 

طبق تحقیقات صورت گرفته از سوی محققین، بانوانی که روزانه 20 گرم عسل طبیعی مصرف می کنند بهتر از دیگر زنان توانسته اند تست های حافظه کوتاه مدت را پاسخگو باشند. اگر می خواهید در درازمدت دچار آلزایمر نشوید بهتر است از مصرف عسل به صورت روزانه و البته با مقدار معین، غافل نشوید.

- تاثیر عسل بر درمان زخم ها

از دیرباز عسل را برای درمان زخم و برطرف نمودن اسکار های قدیمی بکار می بردند، امروزه نیز این روش جوابگو بوده و ثابت شده است که عسل باعث بهبود زخم و برطرف نمودن عفونت خواهد شد. برای درمان زخم ها خصوصا زخم های عفونی، مقداری عسل طبیعی را به طور مستقیم روی محل مورد نظر قرار داده و با گاز استریل روی زخمتان را بپوشانید، پس از گذشت 12 الی 48 ساعت می توانید مجددا این عمل را تکرار کنید.

فواید درمانی عسل

- بهبود سرفه های خفیف با مصرف عسل طبیعی

برخی از کودکان دچار سرفه های خفیف خصوصا در شب هنگام می شوند، عسل به دلیل برخورداری از خواص زیادی خیلی بهتر از دارو های شیمیایی ضد سرفه عمل می کند. بر اساس تحقیقات گسترده ای که صورت گرفته است، آن دسته از کودکانی که نیم ساعت قبل از خواب، 1 الی 2 قاشق چای خوری عسل مصرف کره اند نسبت به دیگر کودکانی که عسل مصرف نکرده بودند، سرفه های کمتری در طول شب داشته اند.

- مصرف عسل و بهبود آلرژی های فصلی

عسل می تواند تا حد زیادی آلرژی های فصلی را بهبود بخشد و از آن جایی که عسل خاصیت ضد التهابی و ضد باکتریایی دارد، سرفه های خفیفی را که ناشی از آلرژی هستند، بهبود می بخشد. باکتری های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک ها با روش های عسل درمانی از بین خواهند رفت، لذا مصرف عسل به افراد دارای آلرژی توصیه می شود.

- برطرف نمودن مشکلات پوستی سر و درمان شوره با عسل طبیعی

ماحصل تحقیقات صورت گرفته بر روی بیماران مبتلا به درماتیت سبوره و شوره سر، درمان کامل و موثر به وسیله عسل طبیعی بود. افراد مبتلا می توانند مقداری عسل طبیعی رقیق شده را روی موضع مورد نظرشان قرار دهند و پس از گذشت چند ساعت سر خود را با آب ولرم بشویند، ظرف مدت زمان دو هفته شاهد تغییرات معجزه آسای عسل بر روی پوست سر خود خواهند بود؛ زخم های پوستی و شوره های سر با استفاده از عسل طبیعی برطرف خواهند شد، افراد مبتلا با ادامه دادن این روش تا مدت 6 ماه به بهبودی کامل دست پیدا خواهند کرد.

موارد ذکر شده در بالا تنها برخی از فواید عسل را بیان می کند که شاید برخی از شما با آن ها ناآشنا بودید اما مهم ترین نکته ای که همه افراد در رابطه با خواص عسل طبیعی می دانند این است که عسل یک داروی طبیعی برای درمان فشار خون و درمان دیابت است که در این مورد می توانید مقالات موجود در سایت ایران عسل را مطالعه کنید و با راهکار های درمانی عسل آشنا شوید.

 • پادکست خواص عمومی عسل

  خواص عمومی عسل

 • عسل خواص فوق العاده زیادی دارد. خواص فیزیکی آن، اثر ضد باکتریایی دارد و از زمان های قدیم انسان ها از خاصیت ضد میکروبی انگبین سود جسته و آن را در درمان ناراحتی های پوستی از قبیل زخم ها و سوختگی ها به کار برده اند و یکی از بهترین پانسمان ها محسوب می شود.


سلامتی و شادابی پوست خود را با عسل تضمین کنید

بیشتر افراد عسل را به عنوان یک ماده شیرین کننده سالم می شناسند و از خواص کاربردی آن برای پوست بی خبر هستند؛ عسل طبیعی ترکیبات مختلفی دارد که به بازسازی پوست آسیب دیده کمک کرده و سلامت پوست شما را تضمین می کند؛ این ماده مغذی سرشار از عناصر مفید مانند آنتی اکسیدان است که می تواند تاثیرات به سزایی بر سلامت و زیبایی پوست شما بگذارد. راهکار های مختلفی در جهت استفاده از عسل طبیعی پیش روی شماست تا با بهره گیری از آن ها به نتایج مطلوبی در جهت زیبا و جوان ماندن پوستتان برسید به همین منظور در ادامه به برخی از کاربرد های عسل و شیوه استفاده از آن پرداخته ایم:

خواص عسل برای پوست

ماسک مرطوب‌کننده با عسل

وجود ماده ای به نام هیدروکساید در عسل باعث شده است تا این ماده، رطوبت را در خود به خوبی حفظ کند و باعث شود پوست شما به رطوبت کافی دست یافته و هیدراته شود. برای بهره گیری از عسل طبیعی در جهت رطوبت رسانی کافیست مقداری عسل خام را روی پوستتان بمالید و به آن 15 الی 20 دقیقه زمان بدهید؛ در نهایت پس از گذشت این مدت زمان می توانید پوست صورت خود را با آب ولرم شستشو دهید.

پاکسازی منافذ پوست با عسل طبیعی

وجود آنزیم های مختلف در عسل سبب روشن شدن و پاکسازی منافذ پوست از هر گونه آلودگی می شود. بهره گیری از عسل در کنار دیگر عناصر طبیعی سبب حفظ سلامت پوست و روشن شدن پوست می گردد به همین منظور مقداری عسل طبیعی را با روغن نارگیل و یا روغن جوجوبا ترکیب کرده و روی صورتتان به صورت دورانی ماساژ دهید این کار باعث می شود تا پوست شما از هر گونه آلودگی و باکتری که سبب التهاب و ... می شود مصون بماند.

لایه برداری با کمک عسل

برای لایه برداری با عسل طبیعی می توانید مقداری عسل را با جوش شیرین مخلوط کرده و روی صورتتان بمالید، سپس با حرکات دورانی به طور ملایم ماساژ دهید. این کار نه تنها سلول های مرده سطح پوست شما را از بین می برد بلکه سبب افزایش گردش خون در زیر پوست شده و باعث می شود پوست شما روشن تر به نظر برسد؛ پس از اتمام کار می توانید پوست خود را با آب ولرم بشویید.

بهبود جای زخم با عسل طبیعی

ترکیبات ضد التهابی و ضد باکتریایی موجود در عسل باعث بهبود سریع تر زخم ها و از بین رفتن التهابات آن خواهد شد و سبب می شود تا بافت های آسیب دیده پوست سریع تر بازسازی شوند. مقداری عسل طبیعی را با روغن زیتون و یا روغن نارگیل ترکیب کرده و روی محل آسیب دیده قرار دهید، سپس یک پارچه خیس روی آن قرار دهید تا سرد شود؛ برای اینکه زودتر به نتیجه برسید می توانید این کار را هر روز و تا بهبودی کامل ادامه دهید.

درمان جوش و آکنه با عسل

عسل طبیعی باعث از بین رفتن باکتری های ایجاد کننده التهابات پوستی که به آن آکنه می گوییم شده و قرمزی پوست را از بین می برد. مقداری از عسل طبیعی را روی نقاط مورد نظر قرار داده و اجازه دهید به مدت 10 الی 15 دقیقه روی پوستتان بماند؛ این کار را هر روز انجام دهید تا التهابات و آسیب دیدگی های پوستتان به طور کامل برطرف شود.

درمان جوش با عسل


عسل را به چه میزان مصرف کنیم؟

در این مقاله به مقدار مصرف عسل اشاره شد اما سوالی که ذهن اکثر افراد را درگیر می سازد این است که مصرف چه مقدار عسل به معنای استفاده بیش از حد است؟ باید بگوییم که هیچ قانون خاصی برای مقدار مصرف عسل وجود ندارد و مصرف آن به مقدار قندی بستگی دارد که بدن شما در روز دریافت می کند. بدن یک شخص سالم، روزانه به 100 کالری قند نیاز دارد و نباید بیشتر از آن قند دریافت کند؛ این مقدار حدود شش قاشق چای خوری در روز است.

برای لذت بردن از عسل طبیعی، آن را در حد اعتدال مصرف کنید تا در کنار خواص بی بدیل آن از طعم دلنشین این شیرینی طبیعی نیز لذت ببرید.