امتیاز :
از 0 نظر

عسل طبیعی ضامن مراقبت از سلامتی شماست

عسل طبیعی ماده ارزشمندی است که خداوند در دل طبیعت برای ما قرار داده است. در تمام عصر ها و دوره ها از عسل به عنوان ماده ارزشمندی یاد شده است که به جهت درمان بیماری ها و همچنین مصارف خوراکی از آن استفاده می کردند. از عسل به عنوان مظهر پاکی و قدرت یاد می کنند و به جهت ارزش بالایی که این محصول در کشوری همچون یونان داشته است آن را نمادی برای عشق، برکت و زیبایی می دانستند.

در این مقاله به تمامی سوالات زیر پاسخ داده می شود. با ما همره باشید :

 • جدید ترین خواص عسل طبیعی چیست؟
 • عسل چگونه شادابی و رطوبت پوست را تضمین می کند؟!
 • خواص شگفت انگیز عسل برای کودکان چیست؟
 • از چه سنی می توان به کودک عسل داد؟

 • از انتخاب طبیعی ترین عسل تا درمان سخت ترین بیماری ها


  زنبور عسل با گشت و گذار در میان دشت ها و مراتع سرسبز، بهترین گیاهان را انتخاب کرده و از شهد آن ها تغذیه می کند سپس این شهد در کندو ها تبدیل به عسل می شود. جالب است بدانید زنبور عسل برای تولید یک کیلو عسل مجبور است کیلومترها پرواز کرده و روی هزاران گل بنشیند. عسل ماده ای غلیظ و چسبناک است که برای مصارف پزشکی و خوراکی کاربرد دارد.

  شاید در گذشته عسل را فقط در دل طبیعت و در لابه لای صخره ها می توانستید پیدا کنید که البته دستیابی به آن و در امان ماندن از نیش زنبور ها کار بسیار دشواری بود؛ اما امروزه با روی کار آمدن زنبور داری و پرورش زنبور عسل، دستیابی به این ماده شفابخش به سهولت امکان پذیر شده است.

  اهمیت دیگر عسل از این بابت است که عسل تنها خوراکی است که در سالیان دراز فاسد نمی شود و می توان آن را تا مدت های طولانی سالم نگاه داشت. اهمیت این ماده در قرآن نیز به ما ثابت شده است و سوره ای من باب این مسئله با نام سوره نحل، بیانگر اهمیت عسل طبیعی است.

  عسل طبیعی

  اکثر پزشکان طب سنتی و پزشکان کشور های توسعه نیافته برای درمان زخم، عفونت و درمان برخی بیماری ها از عسل طبیعی استفاده می کنند؛ در رابطه با این موضوع باید گفت که در سال 1970 میلادی یک جراح انگلیسی تبار زخم های بیمارانش را پس از عمل جراحی مستقیما با عسل طبیعی می پوشاند و معتقد بود این کار از بروز عفونت جلوگیری کرده و جراحات را بهبود می بخشد.


  برای شنیدن پادکست زنبورانه با ما همراه باشید.


  • پادکست معرفی عسل

   معرفی عسل

  • عسل یکی از خاص ترین خوراکی هایی است که خداوند به وسیله زنبور عسل در اختیار انسان قرار داده است. این ماده شفابخش در فرهنگ اسلامی ریشه دوانیده و علت آن تاکید قرآن بر عسل است. در دو جا از قرآن در مورد عسل صحبت شده است که نشان از اهمیت این ماده خوراکی دارد.

  اهمیت عسل در ادیان مختلف


  نقش عسل در اسلام

  اهمیت عسل در دین اسلام کاملا روشن است و نزول سوره نحل دلیل محکمی برای اهمیت آن است. در آیات 69 و 68 سوره نحل دو مرتبه کلمه نحل به کار رفته و به خلقت زنبور عسل دراین آیات اشاره شده است.

  در آیه 69 سوره نحل خداوند پس از بیان تنوع رنگ ها، به خاصیت و شفابخشی عسل اشاره فرموده است. این آیه به تفاوت رنگ ها و تاثیرات شفا بخشی هر کدام از عسل ها دلالت دارد. 

  نقش عسل در دین یهود و مسیحیت

  در تورات، سرزمین موعود را با نهر هایی پر از شیر و عسل بیان کرده اند و در انجیل نیز از عسل طبیعی و دیگر گیاهان دارویی به عنوان هدایای گران بهایی که طبیعت به انسان ارزانی داشته است یاد شده است.

  عسل در مصر باستان

  مصریان باستان اهمیت بسیاری برای عسل قائل بودند به طوری که این ماده در زندگی اجتماعی، اقتصادی و روحانی آنان تاثیر گذار بوده است. به نقل از مفسران و آثار به جا مانده از گذشته های دور این سرزمین، عسل در طب باستانی و خوراکی های آن روزگاران اهمیت زیادی داشته است.

  عسل در ایران و یونان

  در کتاب قانون ابو علی سینا حکیم بزرگ ایرانی نسخه های زیادی بر پایه عسل و موم زنبور عسل یافت می شود که برای امراض گوناگون تجویز کرده است.

  بقراط یکی از بزرگ ترین پزشکان باستانی به شمار می رود و آن را پدر علم پزشکی می خوانند. وی 2500 سال پیش در رابطه با عسل چنین سخن گفته است که: هر دارو از یک ماده غذایی تهیه می شود و به صورت متعاقب هر ماده غذایی هم می تواند جانشین دارو باشد و عسل یکی ازمواد غذایی است که پاسخگوی این دو شرط است.

  موریس مترلینگ فیلسوف بلژیکی در رابطه با عسل چنین گفته است: اگر همین امروز زنبور های عسل از بین بروند هزاران هزار نوع گیاه از بین خواهند رفت و از کجا معلوم که با این شرایط یک تمدن از بین نرود. یونانیان باستان بر این باور بودند که عسل، اکسیر جاودانگی است و تنها غذای خدایان بوده که با خوردن آن فنا ناپذیر شده اند به همین منظور عسل را خوراکی بهشتی خوانده و به طور مداوم مصرف می کردند.

  عسل طبیعی در ادیان مختلف


  2 مورد از مهم ترین ترکیبات عسل کدامند؟


  همان گونه که می دانید، عسل یک ماده طبیعی است که به دلیل دارا بودن خواص بسیار زیاد، از آن به عنوان یک شفابخش طبیعی نیز یاد می شود؛ خواص موجود در عسل طبیعی به دلیل وجود آنزیم هایی است که زنبور عسل با نوشیدن شهد گل ها به عسل اضافه می کند. در این بخش از مقاله قصد داریم تا به 2 مورد از مهم ترین ترکیبات عسل بپردازیم تا نه تنها با خواص عسل بلکه با ترکیبات این معجون شفا بخش نیز آشنا شوید:

  • پادکست ترکیبات عسل

   ترکیبات عسل

  • ترکیبات عسل و میزان هر کدام از آن ها به موارد مختلفی مانند منطقه، نوع پوشش گیاهی و موارد دیگر مرتبط است اما به طور کلی ترکیبات عسل در یک میزان میانگین مشخص است. آب یکی از مهم ترین مواد تشکیل دهنده عسل است. قند دومین ماده تشکیل دهنده عسل است انواع قند ها در عسل یافت می شوند که هر کدام خواص خود را دارند.


  • قند:

  قند ها بیشترین مواد تشکیل دهنده عسل هستند که شامل بیش از بیست نوع قند می شوند و از جمله مهم ترین آن ها می توان به قند هایی نظیر گلوکز و فروکتوز اشاره کرد که بیشترین قند موجود در ترکیبات عسل طبیعی بوده و معمولا مقدار فروکتوز بیشتر از گلوکز است؛ البته باید خاطر نشان کرد عسل متبلور یا عسل گل کلم از این قاعده مستثنی است چرا که در این نوع عسل مقدار گلوکز بیشتر از فروکتوز است.

  از دیگر قند های موجود در عسل می توان نام مالتوز ساکاروز را به میان آورد که به دو قندی ها شهرت دارند؛ چند قندی ها نیز شامل مالتولوز، دکسترین، کیتوز، و ... می شود و باید بدانید که دکسترین از هیدرولیز نشاسته حاصل می شود و زمانی که عسل را به مدت طولانی نگهداری کنید. این ماده موجب تیره شدن عسل طبیعی خواهد شد.

  جالب است بدانید که با وجود کم بودن مقدار دو قندی ها و چند قندی های موجود در ترکیبات عسل، یکی از معیار های تشخیص عسل اصلی از عسل تقلبی محسوب می شوند.

  • آب :

  یکی دیگر از مهم ترین ترکیبات عسل آب است و مقدار استاندارد آن در مدت نگهداری از عسل طبیعی اهمیت زیادی دارد. مقدار آب موجود در عسل به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ آب و هوا، رطوبت داخل کلنی، چگونگی فرآوری عسل و شرایط نگهداری از جمله عواملی هستند که در میزان آب موجود در عسل طبیعی اثر می گذارند.

  قند و آب مهم ترین مواد موجود در ترکیبات عسل هستند و میزان هر کدام، تاثیر زیادی بر کیفیت عسل خواهد داشت؛ باید بدانید هر کدام از عسل هایی که از مناطق مختلف گرفته می شود و از گل های مختلف جمع آوری می شود دارای میزان متفاوتی از قند و آب است که بر طعم آن نیز بی تاثیر نخواهد بود.

  ترکیبات عسل طبیعی


  جدید ترین کشفیات در مورد خواص عسل طبیعی!


  از گذشته تا کنون انسان ها برای درمان انواع بیماری و التیام درد های خود از عسل طبیعی استفاده می کردند؛ دانشمندان یونانی، طبیبان مصری، طب سنتی چین و سایر کشور های باستانی، عسل را به عنوان یک عصاره شفا بخش برای افراد مختلف که با بیماری های گوناگونی نظیر آسیب های گوارشی (خواص عسل برای معده را می توانید در صفحه عسل ایران عسل مطالعه کنید!) و یا سوختگی مواجه بودند تجویز می کردند.

  امروزه نیز افراد زیادی استفاده از مواد طبیعی نظیر عسل را به داروهای شیمیایی که عوارض زیادی را نیز در پی دارند ترجیح می دهند. به همین منظور در ادامه قصد داریم تا به برخی از فواید این معجزه طبیعت بپردازیم:

  - تقویت حافظه با عسل طبیعی 

  طبق تحقیقات صورت گرفته از سوی محققین، بانوانی که روزانه 20 گرم عسل طبیعی مصرف می کنند بهتر از دیگر زنان توانسته اند تست های حافظه کوتاه مدت را پاسخگو باشند. اگر می خواهید در درازمدت دچار آلزایمر نشوید بهتر است از مصرف عسل به صورت روزانه و البته با مقدار معین، غافل نشوید.

  - درمان زخم ها

  از دیرباز عسل را برای درمان زخم و برطرف نمودن اسکار های قدیمی بکار می بردند، امروزه نیز این روش جوابگو بوده و ثابت شده است که عسل باعث بهبود زخم و برطرف نمودن عفونت خواهد شد.

  برای درمان زخم ها خصوصا زخم های عفونی، مقداری عسل طبیعی را به طور مستقیم روی محل مورد نظر قرار داده و با گاز استریل روی زخمتان را بپوشانید، پس از گذشت 12 الی 48 ساعت می توانید مجددا این عمل را تکرار کنید.

  - بهبود سرفه های خفیف با مصرف عسل طبیعی

  برخی از کودکان دچار سرفه های خفیف خصوصا در شب هنگام می شوند، عسل به دلیل برخورداری از خواص زیادی خیلی بهتر از دارو های شیمیایی ضد سرفه عمل می کند. بر اساس تحقیقات گسترده ای که صورت گرفته است، آن دسته از کودکانی که نیم ساعت قبل از خواب، 1 الی 2 قاشق چای خوری عسل مصرف کره اند نسبت به دیگر کودکانی که عسل مصرف نکرده بودند، سرفه های کمتری در طول شب داشته اند.

  - بهبود آلرژی های فصلی

  عسل می تواند تا حد زیادی آلرژی های فصلی را بهبود بخشد و از آن جایی که عسل خاصیت ضد التهابی و ضد باکتریایی دارد، سرفه های خفیفی را که ناشی از آلرژی هستند، بهبود می بخشد. باکتری های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک ها با روش های عسل درمانی از بین خواهند رفت، لذا مصرف عسل به افراد دارای آلرژی توصیه می شود.

  خواص عسل طبیعی برای سرفه

  - برطرف نمودن مشکلات پوستی سر و درمان شوره

  ماحصل تحقیقات صورت گرفته بر روی بیماران مبتلا به درماتیت سبوره و شوره سر، درمان کامل و موثر به وسیله عسل طبیعی بود. افراد مبتلا می توانند مقداری عسل طبیعی رقیق شده را روی موضع مورد نظرشان قرار دهند و پس از گذشت چند ساعت سر خود را با آب ولرم بشویند.

  ظرف مدت زمان دو هفته شاهد تغییرات معجزه آسای عسل بر روی پوست سر خود خواهند بود؛ زخم های پوستی و شوره های سر با استفاده از عسل طبیعی برطرف خواهند شد، افراد مبتلا با ادامه دادن این روش تا مدت 6 ماه به بهبودی کامل دست پیدا خواهند کرد.

  موارد ذکر شده در بالا تنها برخی از فواید عسل را بیان می کند که شاید برخی از شما با آن ها ناآشنا بودید اما مهم ترین نکته ای که همه افراد در رابطه با خواص عسل طبیعی می دانند این است که عسل یک داروی طبیعی برای درمان فشار خون و درمان دیابت است که در این مورد می توانید مقالات موجود در سایت ایران عسل را مطالعه کنید و با راهکار های درمانی عسل آشنا شوید.

  • پادکست خواص عمومی عسل

   خواص عمومی عسل

  • عسل خواص فوق العاده زیادی دارد. خواص فیزیکی آن، اثر ضد باکتریایی دارد و از زمان های قدیم انسان ها از خاصیت ضد میکروبی انگبین سود جسته و آن را در درمان ناراحتی های پوستی از قبیل زخم ها و سوختگی ها به کار برده اند و یکی از
  • بهترین پانسمان ها محسوب می شود.


  سلامتی و شادابی پوست خود را با عسل تضمین کنید


  بیشتر افراد عسل را به عنوان یک ماده شیرین کننده سالم می شناسند و از خواص عسل طبیعی برای پوست صورت بی خبر هستند؛ عسل طبیعی ترکیبات مختلفی دارد که به بازسازی پوست آسیب دیده کمک کرده و سلامت پوست شما را تضمین می کند؛ این ماده مغذی سرشار از عناصر مفید مانند آنتی اکسیدان است که می تواند تاثیرات به سزایی بر سلامت و زیبایی پوست شما بگذارد.

  راهکار های مختلفی در جهت استفاده از عسل طبیعی پیش روی شماست تا با بهره گیری از آن ها به نتایج مطلوبی در جهت زیبا و جوان ماندن پوستتان برسید به همین منظور در ادامه به برخی از کاربرد های عسل و شیوه استفاده از آن پرداخته ایم:

  خواص عسل طبیعی برای پوست صورت


  • ماسک مرطوب‌کننده 

  وجود ماده ای به نام هیدروکساید در عسل باعث شده است تا این ماده، رطوبت را در خود به خوبی حفظ کند و باعث شود پوست شما به رطوبت کافی دست یافته و هیدراته شود.

  برای بهره گیری از عسل طبیعی در جهت رطوبت رسانی کافیست مقداری عسل خام را روی پوستتان بمالید و به آن 15 الی 20 دقیقه زمان بدهید؛ در نهایت پس از گذشت این مدت زمان می توانید پوست صورت خود را با آب ولرم شستشو دهید.

  • پاکسازی منافذ پوست با عسل طبیعی

  وجود آنزیم های مختلف در عسل سبب روشن شدن و پاکسازی منافذ پوست از هر گونه آلودگی می شود. بهره گیری از عسل در کنار دیگر عناصر طبیعی سبب حفظ سلامت پوست و روشن شدن پوست می گردد.

  به همین منظور مقداری عسل طبیعی را با روغن نارگیل و یا روغن جوجوبا ترکیب کرده و روی صورتتان به صورت دورانی ماساژ دهید این کار باعث می شود تا پوست شما از هر گونه آلودگی و باکتری که سبب التهاب و ... می شود مصون بماند.

  • لایه برداری

  برای لایه برداری با عسل طبیعی (برای تشخیص طبیعی بودن عسل حتما به صفحه عسل ایران عسل سری بزنید!) می توانید مقداری عسل را با جوش شیرین مخلوط کرده و روی صورتتان بمالید، سپس با حرکات دورانی به طور ملایم ماساژ دهید.

  این کار نه تنها سلول های مرده سطح پوست شما را از بین می برد بلکه سبب افزایش گردش خون در زیر پوست شده و باعث می شود پوست شما روشن تر به نظر برسد؛ پس از اتمام کار می توانید پوست خود را با آب ولرم بشویید.

  • بهبود جای زخم

  ترکیبات ضد التهابی و ضد باکتریایی موجود در عسل باعث بهبود سریع تر زخم ها و از بین رفتن التهابات آن خواهد شد و سبب می شود تا بافت های آسیب دیده پوست سریع تر بازسازی شوند.

  مقداری عسل طبیعی را با روغن زیتون و یا روغن نارگیل ترکیب کرده و روی محل آسیب دیده قرار دهید، سپس یک پارچه خیس روی آن قرار دهید تا سرد شود؛ برای اینکه زودتر به نتیجه برسید می توانید این کار را هر روز و تا بهبودی کامل ادامه دهید.

  • درمان جوش و آکنه

  عسل طبیعی باعث از بین رفتن باکتری های ایجاد کننده التهابات پوستی که به آن آکنه می گوییم شده و قرمزی پوست را از بین می برد.

  مقداری از عسل طبیعی را روی نقاط مورد نظر قرار داده و اجازه دهید به مدت 10 الی 15 دقیقه روی پوستتان بماند؛ این کار را هر روز انجام دهید تا التهابات و آسیب دیدگی های پوستتان به طور کامل برطرف شود.

  خواص عسل طبیعی

  عسل را به چه میزان مصرف کنیم؟


  در این مقاله به مقدار مصرف عسل اشاره شد اما سوالی که ذهن اکثر افراد را درگیر می سازد این است که مصرف چه مقدار عسل به معنای استفاده بیش از حد است؟

  باید بگوییم که هیچ قانون خاصی برای مقدار مصرف عسل وجود ندارد و مصرف آن به مقدار قندی بستگی دارد که بدن شما در روز دریافت می کند. بدن یک شخص سالم، روزانه به 100 کالری قند نیاز دارد و نباید بیشتر از آن قند دریافت کند؛ این مقدار حدود شش قاشق چای خوری در روز است.

  برای لذت بردن از عسل طبیعی، آن را در حد اعتدال مصرف کنید تا در کنار خواص بی بدیل آن از طعم دلنشین این شیرینی طبیعی نیز لذت ببرید.

  خواص عسل برای کودکان

  عسل یک ماده غذایی طبیعی و مفید است که برای کودک شما خواص متعددی را به همراه خواهد داشت. با وجود اینکه همه ما شنیده ایم که نباید به کودک زیر 2 سال عسل بدهیم اما با این وجود هستند افرادی که معتقد اند کام کودک نوزاد را بایستی با عسل باز کرد و یا برای تقویت سیستم ایمنی کودک به او عسل می خورانند اما آیا به این فکر کرده اید که چرا سن مناسب کودک برای خوردن عسل زیر 2 سال است؟!

  برای پاسخ به این سوال در ادامه با ما همراه باشید تا در ابتدا به خواص عسل برای کودکان پرداخته و سپس علت ممنوعیت عسل برای کودکان زیر دو سال را برای شما شرح دهیم.

  همانگونه که گفته شد عسل برای رده سنی خاصی از کودکان توصیه می شود و اگر به کودک زیر دو سال عسل بدهید نه تنها فوایدی نصیب او نمی شود بلکه ممکن است خطر مرگ او را تهدید نماید در نتیجه عسل را در رژیم غذای کودکان بالای دو سال بگنجانید تا از فواید ذیل بهره مند گردند: 

  و اما خواص عسل برای کودکان....

  • بر طرف نمودن کم خونی در کودکان

  کم خونی یکی از شایع ترین بیماری هایی است که برخی از کودکان به آن دچار می شوند. عسل طبیعی نه تنها سرشار از آهن است بلکه به تقویت و افزایش هموگلوبین خون نیز کمک می کند. علاوه بر این عسل یک ضد عفونی کننده قوی نیز شناخته می شود که بدن کودک را از هر گونه باکتری و آلودگی می زداید.

  • آرامبخش اعصاب

  از آن جایی که کودکان فعالیت زیادی دارند و یا بلعکس ممکن است مدام حالاتی همچون خستگی و کسالت داشته باشند عسل به عنوان یک داروی آرامبخش به کمک این دست از کودکان می آید تا به آرام تر شدن و تنظیم خواب آن ها کمک کند.

  • درمان شب ادراری

  یکی دیگر از فواید عسل برای کودکان، پیشگیری از شب ادراری است. شب ادراری مسئله بزرگی است که اغلب کودکان با آن مواجه می شوند.

  عسل موجب افزایش غلظت خون شده و موجب می شود که آب کمتری جذب کلیه ها گردد در نتیجه نیاز شبانه فرزند شما به ادرار کردن کاهش می یابد. برای این منظور مقداری عسل را در شیر حل کرده و در دو وعده صبح و شب به کودک بدهید.


  خواص عسل برای کودکان


  • کمک به رشد کودک

  برای رشد مفید کودک 3 روز در هفته و هر بار به میزان دو قاشق غذاخوری عسل را به همراه شیر به کودکتان بدهید تا رشد بهتر و استخوان بندی قوی تری داشته باشند.

  • ضد عفونی کننده بدن

  خاصیت آنتی باکتریایی عسل یکی دیگر از شاخصه های مهم این ماده غذایی به شمار می رود. از عسل می توانید برای درمان گلودرد و همچنین برفک دهان کودکان استفاده نمایید.

  • تامین کننده کلسیم

  شاید تصور کنید که کلسیم تنها در لبنیات و شیر یافت می شود اما جالب است بدانید که عسل طبیعی نیز سرشار از منیزم و کلسیم است که برای کودکانی که از نرمی استخوان رنج می برند بسیار مناسب بوده و به بهبود بیماری آن ها کمک شایانی می کند.

  • درمان نفج

  کودکانی که شیر مادر مصرف نکرده و نمی کنند بیشتر از سایرین به نفخ مبتلا می شوند چرا که مجبور به استفاده از شیر گاو بوده که این ماده نفخ زیادی به وجود می آورد. از این رو می توانید عسل را به تنهایی و یا با شیر ترکیب کرده و به فرزندتان بدهید. این ماده نه تنها دارویی ضد نفخ شناخته می شود بلکه از پوسیدگی دندان ها نیز جلوگیری خواهد کرد.

  عسل با این همه خواص چرا برای کودکان زیر 2 سال ممنوع است؟


  عسل طبیعی ممکن است که حاوی هاگ و باکتری خاصی به نام کلسترویدیوم بوتولینوم باشد. این باکتری در افراد بزرگسال تاثیری ندارد اما در کودکان زیر دوسال موجب بروز مشکلات گوارشی شده و به بوتولیسم منجر می گردد. بوتولیسم یک بیماری نادر ولی شدیدا کشنده است که در اثر مصرف عسل در سنین کمتر از 2 سال رخ می دهد که می تواند منجر به فلج و مرگ کودک شود.

  علائم بوتولیسم در کودکان :

  اگر به صورت ناخوداگاه به کودک زیر 2 سال غذای حاوی عسل و یا دیگر شیرین کننده ها دادید، با مشاهده علائم زیر سریعا به پزشک مراجعه نمایید چرا که این علائم از نشانه های بوتولیسم هستند: 

  - گریه های مداوم

  - عدم تسلط در مکیدن

  - آویزان شدن فک

  - بی حالی

  - یبوست به همراه ضعف عضلانی


  خواص عسل طبیعی

  آیا می توان غذاهای حاوی عسل به کودک زیر 2 سال داد؟

  غذاهایی همچون سرلاک و سایر غذاهای آماده برای کودک مشکل زا نیست زیرا این مواد به اندازه کافی گرما دیده اند و هاگ های موجود در عسل کاملا از بین می روند اما اگر خودتان قصد تهیه غذا برای کودک را دارید هرگز از عسل استفاده نکنید و پیش از استفاده از هرگونه شیرین کننده ای در غذای کودک با پزشک مشورت نمایید.


  نظرات (0)

      بد           خوب