روش های نوید بخش درمان ام اس

ام اس یکی از بیماری هایی است که در سال های اخیر بیشتر نام آن به گوش خورده است. این بیماری نوعی بیماری التهابی بسیار مزمن محسوب می شود. درمان ام اس لازم و واجب است چون باعث مشکلات حرکتی و مشکل در سیستم عصبی فرد می شود و زندگی را مختل می کند.

یکی از مهمترین مشکلاتی که بیماری ام اس دارد، نداشتن علائم اولیه است. هرچند برخی علائم برای این بیماری ذکر می شود، اما این علائم عموما مشترک با دیگر بیماری ها است و در نتیجه نمی توان گفت که با مشاهده چنین علائمی باید منتظر بروز بیماری ام اس بود. به همین علت برخی توصیه های عمومی برای پیشگیری از ام اس وجود دارد که بهتر است جدی گرفته شود تا فرد دچار چنین اختلالاتی نشود.

درمان ام اس همچنان در مجامع علمی در حال بررسی است و مشخص نیست چه زمانی می توان گفت که باید به درمان بیماری ام اس امیدوار باشیم.

یکی از ویژگی هایی که برای بیماری ام اس بر شمرده می شود، ناتوان کننده است. به راستی نیز ام اس نوعی ناتوان کننده بدن است و به همین منظور است که باید تمامی تلاش ها برای پیشگیری از این بیماری به کار گرفته شود.

درمان ام اس به عنوان یک درمان مهم و حیاتی، هنوز نتوانسته به صورت کامل اثبات شود. هرچند برخی راهکارهای مثل ورزش درمانی و... در این راستا انجام می شود اما درمان به معنای واقعی برای درمان ام اس وجود ندارد. البته ناگفته نماند که طب سنتی راهکارهای درمانی خوبی برای این بیماری التهابی در نظر دارد و تاکنون بسیاری از افراد در این زمینه ها مورد درمان قرار گرفته اند.

درمان ام اس

یکی از مشکلات بیماران مبتلا به ام اس، ناگهانی بودن بروز این بیماری و همچنین نا امیدی به درمان ام اس است. شاید بدترین سم مهلک برای بدتر شدن شرایط یک فرد مبتلا به ام اس، نا امیدی است.

با توجه به ناتوان بودن طب نوین برای درمان این بیماری، افرادی که یک شبه تمامی آمال و آرزوهای آن ها از بین رفته و با بدنی نیمه فلج مواجه هستند، فکر می کنند راهی برای درمان ام اس وجود ندارد و در نتیجه نامیدانه به زندگی نگاه می کنند.

این در حالی است که درمان ام اس، با استفاده از برخی راهکارها کاملا عملی بوده و نمی توان گفت که دست ناپذیر است. در بدترین شرایط بهبود میزان فلج بودن فرد می تواند نوید بخش زندگی به مراتب بهتری برای وی باشد.

ام اس چیست؟

سوالی که مطرح است این است که ام اس دقیقا چیست و چرا بروز پیدا می کند. در جواب به این سوال باید گفت که دانشمندان هنوز نتوانسته اند علت دقیق بروز ام اس را بدانند. 

در تعریف این بیماری می توان گفت که ام اس نوعی بیماری التهابی محسوب می شود که می تواند بر روی سیستم عصبی فرد تاثیر بگذارد. این تاثیر مزمن و در بسیاری از موارد پیشرفت کننده است. در واقع فرد ممکن است در حمله اول دچار برخی اختلالات شود و در حملات بعدی مشکلات عدیده ای برای سیستم عصبی فرد به وجود آید. در نتیجه پیشروی ام اس خود یکی از موارد تاثیر گذار در درمان ام اس است و باید در روند درمانی به آن توجه شود.

ام اس باعث می شود تا در پیامی که بین مغز و قسمت های مختلف بدن رد و بدل می شود که حاوی نکات عصبی برای بدن فرد است، اختلال ایجاد شود. همین اختلال به معنای مشکلات حرکتی برای فردی است که دچار چنین مشکلی شده است. این اختلال در نهایت مشکلاتی را ایجاد می کند که منجر به از بین رفتن اعصاب فرد به صورت کامل می شود. در روند پیشروی این بیماری باید درمان ام اس سریعتر وارد عمل شده تا در ابتدا از پیشرفت جلوگیری و در نهایت به درمان ام اس منجر شود.

علائم ام اس

یکی از مشکلات بسیار مهم بیماری ام اس، نداشتن علائم پیش از بروز بیماری است. این بیماری عموما به صورت ناگهانی اتفاق افتاده و سپس روند آن تکمیل می شود. فاصله ایجاد اولیه مشکلات تا پیروی نهایی ممکن است خیلی کم باشد و تا فرد بخواهد از ادامه این بیماری پیشگیری کند، مشکلات زیادی خواهد داشت و ممکن است دیر شود. به همین علت، ام اس نه تنها نوعی بیماری خاموش، بلکه بیماری ناگهانی محسوب می شود.

درمان ام اس

در واقع برای در امان بودن از بیماری ام اس، توجه به برخی نکات بسیار مهم است. این نکات که در ادامه این مطلب خواهد آمد، اثرات مهمی در پیشگیری خواهند داشت.

البته باید گفت که علائمی مثل بی حس شدن دست در برخی مواقع حساس و استرس زا، خوابیدن بیش از اندازه، خستگی و درد در بدن و علائمی از این دست از جمله علائم بیماری ام اس هستند؛ اما همانطور که گفته شد با بسیاری دیگر از بیماری ها این علائم یکسان بوده و عموما جدی گرفته نمی شود.

با توجه به نداشتن علائم، بهتر است هر چند وقت یکبار برخی تست های عصبی از افرادی که در معرض بیماری ام اس هستند گرفته شود. این تست ها کمک می کند تا قبل از نیاز به درمان ام اس، راحت تر از بروز آن جلوگیری به عمل آمده و اجازه بروز ناگهانی از آن گرفته می شود.

بهتر است افرادی که دچار مشکلات عصبی هستند یا همواره در محیط های استرس زا زندگی می کنند، چنین تست هایی را به صورت دوره ای انجام دهند.در مورد این اقدامات به هیچ وجه به پول آن فکر نکنید؛ مطمئنا هزینه پیشگیری به مراتب کمتر از هزینه درمان ام اس خواهد بود.


دو دسته از افراد هستند که بیشتر در معرض بیماری ام اس قرار می گیرند که شامل گروه های زیر هستند:

1- افرادی که به شدت حساس، زود رنج و عصبی هستند

عموما این دسته از افراد با به وجود آمدن کوچکترین شرایط و ناملایمات، کنترل خود را از دست داده و خود را به شدت تحت فشار های عصبی قرار می دهند. زمانی که میزان مواد معدنی در بدن انسان کم یا زیاد شود، سیستم عصبی را درگیر کرده و باعث اختلالات روحی روانی شدیدی در فرد می شود.

بهترین راهکار درمان ام اس در این زمینه که خود راه حلی برای پیشگیری از این بیماری محسوب می شود، پرهیز از هرگونه تنش و کنترل احساسات است؛ این دسته از افراد باید دست به تغییراتی در رفتار خود بزنند تا کمتر در معرض فشار های روحی و روانی قرار گرفته و بتوانند آن را مهار کنند.

2- افرادی که طبع سرد دارند

عموما افرادی که به صورت ژنتیکی دارای طبع سردی هستند و مدام غذاهای سرد می خورند بیشتر در معرض ابتلا به بیماری ام اس قرار می گیرند، این دسته از افراد باید در مصرف مواد غذایی دقت زیادی داشته باشند زیرا در صورت عدم رعایت رژیم غذایی درست، ابتلا به بیماری ام اس افزایش می یابد چرا که  PH خون انسان گرایش زیادی به مواد اسیدی پیدا می کند و با مصرف بیش از اندازه موادغذایی ترش ابتلا به بیماری ام اس بیشتر خواهد شد و در این حالت کنترل و درمان ام اس را، با مشکل مواجه می سازد.

بنابراین بهتر است در مصرف مواد غذایی دقت لازم را به عمل آوردید و رژیم غذایی خود را تغییر دهید تا از آسیب های این بیماری در امان مانده و از بروز آن پیشگیری کنید.

درمان ام اس

همانگونه که در بخش های قبلی اشاره شد، علائم این بیماری در ابتدا مشخص نیست و به بیماری خاموش شهرت دارد اما زمانی زمانی که فرد مبتلا به بیماری ام اس می شود با علائم زیر رو برو خواهد شد. این علائم به شرح زیر هستند:

-بی حسی و احساس ضعف در دست و پا

-درد در زمان حرکت دادن چشم ها و کم شدن قدرت بینایی

-خواب رفتن بخش های مختلف بدن که گاها با درد همراه است

-عدم تعادل در راه رفتن و رعشه گرفتن

-اختلال در تکلم

-سرگیجه و احساس خستگی مفرط

-بروز اختلال در روده ها و مثانه 


تغذیه صحیح و درمان ام اس

مواد غذایی تاثیر به سزایی در پیشگیری، کنترل و درمان ام اس دارند چرا که با رساندن مواد لازم به بدن، فرد انرژی لازم را دریافت کرده و به تقویت دستگاه ایمنی بدن و سیستم عصبی کمک شایانی می کند که در نتیجه آن، فرد در وضعیت جسمانی سالم و مطلوب تری قرار می گیرد.

ویتامین های C،E ،B  و املاح معدنی مانند منیزیم، مولیبدن، روی و ... از جمله مواد مغذی هستند که به سلامت فرد مبتلا کمک کرده تا روند کنترل و درمان ام اس را در پیش بگیرد.

لازم به ذکر از که زیاده روی در مصرف ویتامین هایی نظیر A و B6 خطر آفرین و دردسر ساز است.

مصرف چربی های مفید را فراموش نکنید. بدن برای بازسازی و احیای بافت های حیاتی، به چربی های مفید نظیر امگا 3 و امگا 6 نیاز دارد؛ این چربی ها نقش محافظ در برابر بیماری های قلبی عروقی را دارد که مصرف آن به افراد مبتلا به MS توصیه می شود.

پیشگیری از بیماری ام اس به کمک راهکار های زیر:

تا حدود زیادی می توان از بروز این بیماری پیشگیری کرد؛ این راهکار ها به قدری ساده هستند که بیشتر افراد آن را نادید ه گرفته و کمتر به آن توجه می کنند حال به برخی از این راهکار ها که استفاده مداوم در هر ماه می توانید از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرده تا در آینده نیازی به درمان ام اس پیدا نکنید.

درمان ام اس با مصرف ویتامین D

مواد غذایی حاوی ویتامین D نظیر، شیر، ماست، کره حیوانی، روغن کبد ماهی و ... تا حد زیادی می تواند در جلوگیری از ابتلا به بیماری ام اس موثر باشد. مصرف این مواد غذایی را در صورتی هم که مبتلا به ام اس هستید در پیش بگیرید چرا که به کنترل و حتی درمان ام اس کمک زیادی به شما خواهد کرد.

دوری از استرس و تشنج های روحی روانی برای پیشگیری از ام اس

استرس از مهم ترین عواملی است که خطر ابتلا به بیماری ام اس را در افراد افزایش می دهد؛ لذا برای در امان ماندن از این بیماری باید خود را کمتر در معرض آسیب های روحی و استرس شدید قرار دهید.

تاثیر مصرف مواد غذایی فیبر دار در درمان ام اس

غذا های فیبر دار و سبزیجات حاوی فیبر، خطر ابتلا به بیماری ام اس را تا حد زیادی کاهش می دهد. پس مصرف روزانه میوه و سبزیجات را فراموش نکنید.

- مصرف غذاهای دریایی برای پیشرفت در روند درمان ام اس

ماهی و دیگر موجودات دریایی سرشار از مواد معدنی و روغن های مفید هستند که بدن را در برابر بیماریMS  ایمن می سازد. 

- دوری از دخانیات در بهبود درمان ام اس

افراد سیگاری و کسانی که دخانیات مصرف می کنند از جمله افرادی هستند که زود تر دچار بیماری ام اس شده و به صراحت می توان گفت راه درمان ام اس بروی این افراد بسته خواهد شد چرا که دخانیات می تواند آسیب های جدی به سیستم ایمنی بدن وارد کرده و از جذب مواد ضروری و مفید برای بدن جلوگیری کند. به همین منظور لازم است برای حفظ سلامت خود دور دخانیات را خط قرمز بکشید.

بایدهای تغذیه ای درمان ام اس

- سبک زندگی و آسیب های محیطی در بیماری ام اس

امواج مضر موبایل و دیگر فناوری های جدید که در سطح گسترده در محیط زندگی ما وجود دارند، خطر ابتلا به بیماری ام اس را در افراد افزایش می دهند. شاید کمتر کسی به این نکته توجه داشته باشد اما باید بدانید که یکی از مهم ترین عوامل بروز ام اس در افراد پارازیت و موج های مخرب محیط زندگی است. دوری از این محیط ها و کنار گذاشتن فناوری هایی که امواج مخربی از خود ساطع می کنند، بهترین راه برای در امان ماندن از ام اس است.

- مصرف شیر را فراموش نکنید

مصرف روزانه یک لیوان شیر می تواند خطر ابتلا به بیماری ام اس را کاهش دهد. پس سعی کنید شیر را در وعده های غذایی روزانه خود قرار دهید.

- برای بهبود درمان ام اس مصرف میوه را در رژیم غذایی خود بگنجانید

میوه های سرخ نظیر تمشک، شاه توت و همچنین میوه هایی با رنگ نارنجی برای  جلوگیری و کنترل بیماری ام اس بسیار مفید هستند. میوه های سرخ رنگ رادیکال های آزاد بدن را کاهش داده و میوه های نارنجی رنگ سیستم عصبی را کنترل می کنند.


مواد غذایی که بیماران مبتلا به ام اس نباید مصرف کنند:

1- لبنیات پر چرب

2- سس های حاوی چربی زیاد نظیر مایونز

3- گوشت های چرب و چربی های حیوانی

4- چای و الکل

5- مواد غذایی حساسیت زا 

6- مواد غذایی و خوراکی های شیرین مانند شیرینی، آب نبات، بیسکوییت و ...

این خوراکی ها سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده و رادیکال های آزاد بدن را افزایش می دهند که همین امر موجب تشدید بیماری می شود و روند درمان ام اس را دچار اختلال می کند. از این رو از مصرف این دسته از مواد غذایی خودداری کنید.

رفع علائم ام اس

- فیزیوتراپی

با مراجعه به فیزیوتراپی و انجام حرکات درمانی و ورزش های تجویز شده می توانید به کمک فیزیوتراپیست و با بهره گیری از وسایل مخصوص زندگی روزمره تان را با روند بهتری طی کنید. کمک گرفتن از وسایل فیزیوتراپی به شما کمک می کند تا در زمان های مختلف بر ضعف خود غلبه کرده و بتوانید مشکلات حرکتی خود را کنترل کنید. این کار روند درمان ام اس را تسریع می بخشد.

- کمک گرفتن از شل کننده های عضلانی

گرفتگی عضلات دست و پا ممکن است گاهی اوقات دردناک باشد این عارضه بیشتر پاها را درگیر کرده و با درد زیادی همراه است. در این شرایط بهتر است تا از دارو هایی مانند تیزانیدین، باکلوفن و... که توسط پزشک تجویز شده است کمک بگیرید. همچنین ممکن است داروهای دیگری برای کنترل اختلالات عصبی و مشکلات مثانه و روده ها برای شما تجویز شود که مصرف به موقع آن ها شما را در جهت کنترل ام اس کمک می کند.

روش های جایگزین دیگری هم وجود دارند که با بکار گیری آن ها میتوانید مقدار مصرف دارو هایتان را البته تحت نظر پزشک کاهش دهید. ورزش، یوگا، ماساژ، مدیتیشن و ... می تواند به روند بهبودی و درمان ام اس کمک زیادی کنند.

فیزیوتراپی در رومد درمان ام اس

اما در این میان بهره گیری از طبیعت بهترین راه کار برای غلبه بر این بیماری و کنترل آن است. به همین منظور خداوند شفابخش های زیادی را در دل طبیعت برای انسان ها قرار داده تا با کمک آن ها بر بیماری ها و رنج های روحی و جسمیشان فائق آیند. یکی از این شفابخش های طبیعی عسل است.

عسل طبیعی سرشار از خواص مختلف و مواد معدنی مفید است که سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و هرگونه بیماری و مواد مخرب را از بدن می زداید، به نوعی می توان عسل طبیعی را ضدعفونی کننده و تقویت کننده بدن دانست.

حال به خواص عسل طبیعی برای کنترل  و درمان ام اس پی خواهیم برد.

درمان ام اس با عسل طبیعی

عسل سرشار از مواد مغذی برای بدن است و طبع گرمی دارد. همانگونه که می دانید بیماری ام اس بیشتر افراد سرد مزاج را درگیر می کند و کلا به بیماری سرد شناخته می شود. عسل طبیعی بنا به خاصیت و طبع گرمی که دارد به کنترل و درمان ام اس افراد مبتلا، کمک شایانی می کند.

برای اینکه روند کنترل و درمان ام اس به وسیله عسل را طی کنید بهتر است از عسل خام بهره ببرید؛ عسل خام عسلی است که حرارت ندیده و شکرک می زند. عسل طبیعی و خام باعث گرمی در بدن شده و سیستم ایمنی بدن که به وسیله بیماری خود ایمن ام اس تضعیف شده است را تقویت می سازد.

از این رو مصرف عسل را در رژیم غذاییتان بگنجانید. لازم به ذکر است که برای اطمینان از طبیعی بودن، فقط از فروشگاه های مجاز اقدام به خرید عسل کنید تا هم از سلامت و هم از طبیعی بودن آن اطمینان کافی داشته باشید و روند درمان ام اس خود را با این ماده طبیعی در پیش بگیرید.

ژل رویال، معجزه ای برای درمان ام اس

ژل رویال یکی از مهم ترین فرآورده های زنبور عسل است و تنها غذای ملکه به شمار می رود که طعم تند و تیزی دارد. شاید به همین دلیل است که طول عمر ملکه از دیگر زنبور های عسل بیشتر بوده و قدرت بیشتری دارد. حال به نحوه عملکرد این ماده بر روند درمان ام اس می پردازیم و با خواص آن آشنا خواهیم شد.

ژل رویال سرشار از مواد مغذی است که به می تواند سلول های عصبی را کنترل کرده و از بیماری هایی نظیر ام اس، آلزایمر و غیره جلوگیری کند. تقویت سیستم ایمنی بدن از دیگر مفاید ژل رویال است که روند درمان ام اس را تسریع می بخشد چرا که ام اس سبب بروز نقص در سیستم ایمنی فرد شده و بدن سلول ها را به عنوان بیگانه در نظر می گیرد و سعی در نابودی آن ها دارد.

اعصاب بینایی، سیستم بطنی مغز، و بافت های عصبی بدن دچار تخریب شده و به مرور زمان بدن فرد مبتلا به ام اس را با مشکلات جدی روبرو خواهد شد. ژل رویال به تقویت سیستم ایمنی بدن پرداخته و مبارزات بدن با باکتری ها را افزایش می بخشد که این کار به درمان ام اس کمک شایانی می کند.

ویتامین ب یکی دیگر از ویتامین های مورد نیاز بدن است که به سلامت اعصاب افراد کمک می کند. ویتامین ب برای تحریک تولید ایمنوگلوبولین و همچنین ارتقا سیستم ایمنی بدن کمک شایانی رسانده و روند بهبودی افراد مبتلا به ام اس را تسریع می بخشد.

جالب است بدانید ژل رویال حاوی مقادیر بسیاری از ویتامین ب است که با مصرف آن می توانید به روند کنترل درمان ام اس خود کمک شایانی کنید. البته بهتر است قبل از مصرف فرآورده های زنبور عسل در بهبود روند درمان ام اس با پزشک معالج خود مشورت کرده و سپس اقدام به مصرف آن در کنار دیگر دارو های تجویز شده، کنید.


درمان ام اس


گرده گل و درمان ام اس

گرده گل حاصل تلاش های بیشمار زنبور عسل برای جمع آوری شهد بهترین گل هاست. زنبور عسل با گشت و گذار در دشت های پر گل و نشستن به روی مرغوب ترین و معطر ترین گل ها، گرده این گل ها را به وسیله پاهای کیسه ای مانند خود جمع آوری کرده و به کندو می آورد. این ماده پر خاصیت توسط زنبور داران و با قرار دادن تله های در ورودی کندو ها جمع آوری شده و برای مصارف درمانی روانه بازار می شود.

گرده گل به خاطر خواص بیشماری که دارد برای بهبود و درمان بسیاری از بیماری ها به کار گرفته می شود. یکی از این بیماری ها ام اس اس است؛ این بیماری که امروزه افراد زیادی را مبتلا کرده است، به کمک گرده گل قابل کنترل خواهد بود.

نحوه استفاده از گرده گل برای درمان ام اس بسیار ساده است، کافیست مقداری از این ماده را به همراه غذا، نوشیدنی و یا سالاد خود میل کرده و از این طریق مواد مورد نیاز را به بدن خود برسانید تا از پیشرفت این بیماری جلوگیری کرده و قدمی در راستای درمان ام اس بردارید.

درمان ام اس با بره موم

شاید این نام به گوش همه آشنا نباشد اما این محصول یکی از مهم ترین فرآورده های زنبور عسل قلمداد می شود که از دیرباز تا کنون برای درمان بیماری ها به کار می رفت. این ماده مقوی در ابتدا فرآوری شده و به دو صورت کپسول بره موم و عسل بره موم عرضه می شود که شما می توانید با مشورت گرفتن از پزشک خود یکی از این دو محصول و یا حتی هر دو را برای درمان ام اس مصرف کنید.

لازم به ذکر است بهره بردن از درمان های طبیعی نیاز به صبر و مداومت در استفاده دارد و باید در طولانی مدت روند درمان خود را طی کرده تا به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید. از این رو مصرف این مواد طبیعی را تا مدت ها ادامه داده و نا امید نشوید.

محصولات مرتبط

عسل آویشن 500گرمی

عسل آویشن 500گرمی

قیمت :535,000 ریال
عسل ریحان 500گرمی

عسل ریحان 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
گرده گل 100

گرده گل 100گرمی

قیمت :240,000 ریال
عسل بره موم 250 گرمی

عسل بره موم 250 گرمی

قیمت :385,000 ریال

مقالات مرتبط

  • ام اس به زبان ساده، بیماری اختلال در دستگاه عصبی است. مسلما تمام حرکات و احساسات، به سلامت سیستم مغز و اعصاب وابسته هستند، پس در صورتی که مشکلی برای این سیستم به وجود بیاید، تاثیرات جسمی و روحی خاصی به دنبال ...
    ادامه مطلب
  • قشر قابل توجهی از جامعه ایرانی به کمبود مواد مغذی از جمله ویتامین دی مبتلا هستند به طوری که طبق بررسی های انجام شده مشخص شده که حداقل ۸۰٪ کودکان ایرانی به درجات شدید و بیش از ۹۰٪ از آنها به درجات متفاوتی دچار کمبود ویتامین د هستند.
    ادامه مطلب