امتیاز :
از 0 نظر

راه های متفاوت درمان درد مفاصل

 یکی از بیماری های شایع به ویژه در فصل های سرد زمستانی درد مفاصل است. درد مفاصل باعث می ‌شود تا فرد زندگی عادی خود را از دست داده و متمرکز بر درمان درد مفاصل شود. به همین علت است که توصیه می‌ شود راهکارهایی مد نظر قرار گیرد تا قبل از بروز بیماری با عنوان درد مفاصل از آن پیشگیری به عمل آید. 

دلایل بروز درد مفاصل متفاوت و متعدد است. بسیاری از عواملی که باعث ایجاد درد مفاصل می شود به علت التهاب یا اختلال در عملکرد مفاصل هستند. در نتیجه برای درمان درد مفاصل باید تلاش شود تا این التهاب یا اختلال برطرف گردد. برطرف کردن درد مفاصل رابطه مستقیمی با برطرف کردن بیماری ای که باعث بروز درد در مفاصل شده است دارد و باید آن بیماری که منشاء درد مفاصل است تحت درمان قرار گیرد.

بروز درد مفاصل می تواند به علت بروز بیماری های مختلفی باشد. به همین علت است که به درد مفاصل به عنوان یک بیماری مجزا نگاه نشده و درمان درد مفاصل نیز به یک روش خاص انجام نمی پذیرد. البته در طب سنتی و با استفاده از داروهایی که از دل طبیعت بدست می آیند، درمان‌ها بسیار شبیه به هم هستند اما در طب نوین درمان ها بر اساس نوع بیماری که باعث بروز درد مفاصل شده اند متغیر بوده و باید به صورت کامل علل و عوامل ایجاد درد مفاصل مورد بررسی قرار گیرد. 

درمان درد مفاصل

در ادامه سعی می کنیم به برخی از دلایلی که باعث درد مفاصل می شود اشاره نماییم.

علل بروز درد مفاصل

همانطور که اشاره شد دلایل متعددی می تواند باعث بروز درد مفاصل شود. سعی می کنیم به شایع ترین این دلایل اشاره کنیم. دانستن علت بروز این مشکل می تواند به روند درمان درد مفاصل کمک کند.

آرتریت 

یکی از دلایل اصلی که ممکن است به درد مفاصل بیانجامد التهاب مفاصل است که در علم پزشکی به آن آرتریت می‌ گویند. آرتریت نوعی بیماری خود ایمن است که به نوعی با بیماری روماتیسم نیز شباهت زیادی دارد و به نوعی با آن هم خانواده است. آرتریت باعث ایجاد التهاب در مفاصل مختلف بدن شده و در نتیجه درد در مفاصل ایجاد می شود. برای درمان درد مفاصل در این نوع از این بیماری، باید راهکارهایی که برای درمان آرتریت و درمان روماتیسم مورد استفاده قرار می گیرد به کار گرفته شود.

تاندنیت 

علاوه بر التهاب در مفاصل، ممکن است تاندون نیز دچار التهاب شود. در واقع ممکن است زردپی هایی که در اطراف مفاصل قرار گرفته اند دچار التهاباتی شوند که نتیجه آن درد مفاصل باشد. برای درمان درد مفاصل در این مواقع باید به فکر درمان التهاب در تاندون بود. این نوع التهاب که خود به دلایل مختلفی ایجاد می‌ شود باید با استفاده از مواد طبیعی برطرف گردد.

کشیدگی رباط 

یکی از دلایل دیگر که باعث درد مفاصل می شود، کشیدگی رباط است. اگر بر اثر ورزش و یا موارد مختلف دیگر رباط پا یا رباط بسیاری از قسمت های دیگر بدن دچار کشیدگی شود، نتیجه ای جز درد مفاصل نخواهد داشت. در نتیجه به نظر می رسد در چنین شرایطی باید مشکلاتی که در کشیدگی رباط وجود دارد را درمان نمود تا درمان درد مفاصل به بهترین شکل انجام شود. برای این کار استفاده از طبیب طب سنتی و راهکارهای علم قدیم بسیار راه گشا خواهد بود که در مقاله ای مجزا به آن اشاره خواهیم کرد.

موارد مختلف دیگری نیز وجود دارد که باعث ایجاد درد مفاصل می شود که در اینجا نیازی به توضیحات بیشتر در مورد این موارد نیست. 

درمان درد مفاصل تنها زمانی اتفاق می افتد که منشاء بروز این درد به خوبی مشخص شده باشند و در نتیجه بتوان راهکاری مناسب برای درمان این بیماری به کار گرفت.

درمان درد مفاصل

با توجه به اینکه درد مفاصل دردی بسیار سخت و ناگوار است، افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند سعی می کنند هر چه سریع تر با استفاده از برخی مواد، درمان خود را آغاز کنند. البته این مواد تسکین دهنده ضرر و زیان بسیار زیادی برای بدن فرد به همراه دارند که ممکن است در کوتاه مدت یا دراز مدت خود را نشان دهد. در نتیجه استفاده از مسکن ها برای درمان درد مفاصل نه تنها مناسب نیست بلکه فقط تسکین دهنده موقتی است و نمی تواند راهکاری خوب برای پایان دادن به این مشکل باشد. 

در واقع درد مفاصل به این علت ایجاد می ‌شود تا فرد به فکر درمان آن بیفتد نه اینکه فقط به این فکر باشد که این درد را پایان دهد. البته مشخص است که تمام کردن درد به صورت آنی می‌ تواند فرد را از مشکلات حساس به وجود آمده رهایی بخشد. در نتیجه باید این نوع کاهش درد نیز مورد توجه قرار گیرد و در کنار آن به فکر راهکاری برای درمان مشکل نیز بود. 

درمان درد مفاصل در طب نوین

در حال حاضر برای درمان درد مفاصل داروهای زیادی در طب نوین فراهم شده است که اکثر آنها خاصیت تسکین دهنده دارند تا درمان کننده! اما طب سنتی با استفاده از برخی مواد گیاهی و مواد طبیعی و با کاهش التهاباتی که عموماً منشأ درد در مفاصل آنها هستند، اقدام به درمان درد مفاصل می کند. پس بهتر است با پناه بردن به طبیعت به فکر درمان درد مفاصل باشیم تا تسکین آن! مطمئن باشید تسکین دهنده های آنی چنان ضرر و زیانی برای بدن انسان دارند که تا مدت ها اثرات مخرب آن در بدن باقی می ماند. با استفاده از درمان های طبیعی می توان به بهبود کامل و درمان درد مفاصل به صورت اجمالی امیدوار بود.

از جمله دیگر دلایل ایجاد درد مفاصل می توان به موارد زیر اشاره داشت:

• التهاب در مفاصل یا آماس کیسه ای

• بیماری لوپوس

• بیماری نقرس

• بیماری های عفونی مانند اوریون، آنفلانزا و هپاتیت

• شکستگی غضروف در بخش کشکک زانو یا نرمی کشکک زانو

• جراحت در مفصل

• التهاب تاندون

• عفونت استخوانی

• فعالیت بیش از اندازه مفصل

• راشیتیسم و ... 

علائم درد مفاصل چیست؟

در برخی موارد با مشاهده درد در ناحیه مفصل ها باید به پزشک مراجعه کنید تا علت درد مشخص شود. مفاصل بدن ناحیه های بسیار حساسی هستند به این دلیل در صورتی که دردی در این نواحی حس کردید باید مورد توجه قرار گیرد زیرا این نشانه ها خبر از مشکلاتی در مفصل می دهد و باید هر چه زودتر به درمان آن پرداخت تا پیشروی نکند.

درمان درد مفاصل


علائم مفصلی

درد مفاصل ممکن است آهسته آغاز گردد یا اینکه به طور ناگهانی پدید آید. علائمی که در ابتدای این عارضه پدید خواهد آمد شامل درد، تورم، احساس درد شدید در هنگام راه رفتن و محدودیت در حرکت مفصل و همچنین درد در هنگام لمس ناحیه مفصلی هستند. التهاب در مفاصل به مرور زمان می تواند غضروف های مفصلی را تخریب کرده و یا با ساییدگی استخوان ها شکل مفاصل را تغییر دهد.

علائم خارج مفصلی

در علائم خارج مفصلی فرد، بی اشتهایی، ضعف به همراه تب و کاهش وزن را تجربه می کند. در این افراد گاها برآمدگی هایی در زیر پوست که به آن ها ندول نیز گفته می شود پدید می آید و همچنین در برخی افراد عروق و اعصاب پوست و یا دیگر اعضا بدن مانند کلیه ها و ... نیز درگیر می شوند.

اما در این میان علائم شایع تری نیز وجود دارد که بهتر است در صورت مشاهده این علائم به طور همزمان به پزشک متخصص مراجعه کرده تا بیماری شما تشخیص داده شده و روند درمان درد مفاصل را در پیش بگیرید. 

علائم رایج درد مفاصل به شرح زیر هستند:

- تورم و قرمزی

- احساس درد در ناحیه مفصل و اطراف آن

- حساس شدن نسبت به لمس کردن و گرما

- احساس درد بیش از 3 روز

- ایجاد تب

اما برخی موارد هستند که در صورت بروز باید سریعا به اورژانس خبر بدهید این موارد عبارت اند از:

- آسیب دیدگی جدی در استخوان ها و مفاصل

- تغییر شکل مفاصل

- تورم ناگهانی مفاصل

- درد شدید در ناحیه مفصلی


درمان درد مفاصل چگونه تشخیص داده می شود؟

قبل از درمان درد مفاصل ابتدا باید از وجود چنین مشکلی اطمینان کامل حاصل شود، بدین منظور در ابتدا پزشک از شما سوالاتی خواهد پرسید و برای اطمینان بیشتر و شناسایی آسیب، از عکس با اشعه ایکس کمک می گیرند. اگر پزشک شما به بیماری و علت های دیگر مشکوک باشد ممکن است آزمایش های دیگری نیز برای شما تجویز کند تا از بیماری شما اطمینان حاصل کرده و روند درمان درد مفاصل را پیش بگیرد.


درمان درد مفصلی

درمان درد مفاصل در همه افراد یکسان نیست چرا که این بیماری بسته به علت تشکیل و میزان پیچیدگی آن، در افراد مختلف نیاز به درمان های متفاوت دارد. برای درمان درد مفاصل ابتدا باید این عارضه و میزان پیشرفتگی آن تشخیص داده شود تا بتوان مسیر درمان را به راحتی طی کرد. اما در این میان می توان اقداماتی انجام داد تا از ایجاد درد بیشتر در مفاصل جلوگیری کرد. این اقدامات اولیه شامل موارد زیر هستند:

- کاهش دادن فعالیت های بدنی که مفاصل را درگیر می کنند. با کم کردن فعالیت هایتان می توانید درد مفاصل را تا حد زیادی کاهش دهید.

- با استفاده از بریس می توانید حرکات مفصل را محدود کنید تا از درد شما در این ناحیه بکاهد.

- دارو های ضد التهاب می تواند تا حد زیادی به کاهش درد شما کمک کند و مسیر درمان درد مفاصل را راحت تر طی کنید.

درمان درد مفاصل


درمان های پزشکی درد مفاصل

درمان درد مفاصل با کمک علم نوین و درمان های پزشکی بستگی به نوع درد و علل ایجاد کننده آن دارد. در شرایطی به تشخیص پزشک، لازم است مایعی که در مفاصل شما انباشته شده است برای درمان درد مفاصل خارج شود و گاهی ممکن است با کمک جراحی مجبور به جابه جا کردن مفاصل شما باشند.

اما به جز درمان درد مفاصل به کمک جراحی،  ممکن است بیماری شما با کمک روش های غیر جراحی، تغییر در شیوه و سبک زندگی، استفاده از دارو های تجویز شده توسط پزشک درمان شود.

فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری
- تا زمانی که علائم این بیماری در بدن شما وجود دارد بهتر است که از انجام هر گونه فعالیت خودداری کرده و در رختخواب مشغول استراحت باشید.
- برای راه رفتن، ایستادن و نشستن بدن خود را صاف نگه دارید تا از فشار و درد در ناحیه مفاصل جلوگیری شود.
- اگر درد شما شدید نیست و می توانید فعالیت داشته باشید بهتر است که انجام فعالیت های ورزشی که به درمان درد مفاصل شما کمک می کند بپردازید. ورزش در استخر آب گرم به بهبود درد مفاصل و خشکی مفاصل کمک زیادی می کند.
- اگر اضافه وزن دارید بهتر است که وزن خود را کاهش دهید چرا که باعث فشار زیاد روی مفاصل شده و بیماری شما را تشدید می کند
- رژیم غذایی خاصی را دنبال کنید تا به بهبودی کامل دست یابید. در این رابطه برای شما مطلبی در رابطه با خوراکی های مفید و مضر برای درمان درد مفاصل جمع آوری نموده ایم که با پیروی از این موارد می توانید درد مفاصل خود را کاهش دهید.

خوراکي هاي مفيد و مضر براي درمان درد مفصلي

اگر از مشکلات مفصلی رنج می برید باید خوردن خوراکی های زیر را فراموش کنید:
1- مصرف گوشت قرمز به میزان زیاد: گوشت قرمز حاوی فسفر است و هرچقد که فسفر در بدن فرد مبتلا به درد مفاصل افزایش پیدا کند بدن فرد کلسیم بیشتری را از دست می دهد.
2- گوجه فرنگی: اسید اوریک فراوان در گوجه فرنگی روند درمان درد مفاصل را مختل می سازد.
3- شیر: مصرف بیش ازاندازه از شیر نه تنها کلسیم لازم را به بدن فرد نمی رساند، بلکه موجب می شود اسید اوریک افزایش پیدا کند.
4- روغن نباتی:روغن نباتی و روغن هایی مانند روغن دانه سویا و آفتابگردان، سرشار از اسید های چرب هستند که التهابات مفصلی را افزایش می دهد.
5- قند:مصرف قند نه تنها برای درمان درد مفاصل مفید واقع نخواهد شد بلکه سبب اضافه وزن شده و فشار روی مفاصل را افزایش می دهد.
6- کافئین:کافئین موجود در برخی مواد غذایی و نوشیدنی ها سبب خروج مواد حیاتی و مغذی از بدن می شوند.
7- گیاهان و سبزیجاتی مانند بادمجان، فلفل دلمه ای قرمز و سیب زمینی حاوی مقدار زیادی الکالوئید است که سبب التهاب در مفاصل می گردد.

درمان درد مفاصلخوراکی هایی که به درمان درد مفاصل کمک شایانی می کنند:

1- چای سبز مقدار زیادی آنتی اکسیدان و نیکوتین را به بدن می رساند که به کاهش التهاب و درد های مفصلی کمک می کند.
2- اسید های چرب امگا 3 التهاب مفاصل را کاهش داده و بافت هایی از غضروف ها که از بین رفته اند را باز سازی می کند. با مصرف ماهی می توانید این روغن مفید را به بدن خود برسانید.
3- پیاز و پیازچه حاوی مقدار زیادی ماده شیمیایی نادر به نام کورستین می باشد که به کاهش درد کمک شایانی می کند پس مصرف پیاز را فراموش نکنید.
4- زرد چوبه و زنجبیل خواصیت ضد التهابی و ضد درد دارند که روند درمان درد مفاصل شما را تسریع می بخشند.

درمان درد مفاصل با عسل طبیعی

عسل درمانی یکی از بهترین و طبیعی ترین راه کار هایی است که می توانید برای بهبود درد و ناراحتی هایتان به کار بگیرید. با استفاده از عسل، این شفا بخش طبیعی، می توانید به درمان درد مفصلی بپردازید و به بهبودی کامل برسید.
عسل طبیعی خاصیت تاثیر گذاری بر روی مغز را داراست که موجب می شود دستور ترشح مواد ضد درد از مغز برای اندامی که درگیر درد و ناراحتی است صادر شود.
این ماده طبیعی که هدیه ای از جانب خداوند برای ماست، ما را برای درمان انواع بیماری ها از جمله درمان درد مفاصل یاری می رساند. عسل طبیعی برای کاهش درد و درمان درد های مفصلی بسیار پر کاربرد است کافیست با ادامه این مقاله همراه شوید تا چگونگی این کار را برای شما شرح دهیم.

درمان آرتروز با عسل طبیعی
عسل طبیعی برای درمان آرتروز بسیار اثر بخش است بدین منظور باید در ابتدا اقدام به خرید عسل طبیعی از فروشگاه های مجاز کنید، سپس مقداری از عسل را روی پارچه ای تمیز مالیده و روی مفاصلی که درگیر آرتروز هستند قرار دهید، برای رسیدن به نتیجه مطلوب این عمل را هر روز تکرار کنید. می توانید برای درمان زانو درد و ... به صورت ناشتا مقداری عسل میل کنید و کمی از آن را روی موضع مد نظر بمالید و با یک پارچه تمیز روی آن را بپوشانید.
درمان درد مفاصل و کاهش درد با عسل طبیعی
برای این منظور روش های مختلفی برای استفاده از عسل بیان شده است که در ادامه برای شما شرح داده ایم. این راه کار ها عبارت اند از:
- مقداری شلغم پخته شده را رنده کرده و با عسل مخلوط کنید. این ترکیب را هر روز و به میزان 3 استکان میل کنید.
- مقداری جوشانده برگ زیتون تهیه کرده و با عسل شیرین کنید. این جوشانده به بهبود و درمان درد مفاصل کمک زیادی می کند.
- عسل، سرکه و آب انگور را با هم ترکیب کنید و یک استکان قبل از وعده صبحانه و یک استکان قبل از وعده ناهار از این ترکیبات را بنوشید.
- با استفاده از عصاره پیاز نرگس و عسل، ضمادی تهیه کنید و روی موضع مورد نظر بمالید.
- مقداری مغز گردو و زیره را بکوبید و با عسل طبیعی ترکیب کنید تا به حالت خمیری شکل در بیاید؛ ضماد به دست آمده را روی مفاصل و نقاط دردناک بمالید.

درمان درد مفاصل

درمان درد مفاصل با بره موم

بره موم یکی از مهم ترین فرآورده های زنبور عسل به شمار می رود و دارای خواص زیادی در جهت بهبود و درمان بیماری های مختلف دارد.
بره موم در درمان درد مفاصل بسیار مفید است ولی در حالت معمول نمی توان آن را مصرف کرد به همین منظور با استفاده از روش های مختلف اقدام به فرآوری و شکستن مولکول های سنگین بره موم می کنند و در نهایت شما می توانید از دو محصول بره موم که با نام های عسل بره موم و کپسول بره موم شناخته می شوند، در راستای درمان درد مفاصل خود استفاده کنید. قبل از مصرف با پزشک معالجتان در رابطه با مصرف بره موم و مقدار آن مشورت کرده و در نهایت روند درمان طبیعی به کمک بره موم را در پیش بگیرید. به یاد داشته باشید که درمان های طبیعی روند طولانی مدتی را طی می کنند تا شما را به نتیجه مطلوب برسانند از این رو در مصرف مداوم آن سهل انگاری نکنید و کمی صبور باشید.

درمان درد مفاصل به کمک گرده گل

گرده گل از دیگر محصولات زنبور عسل است که زنبور ها پس از گشت و گذار در میان گل های مختلف با خود به داخل کندو می آوردند. گرده گل را بر خلاف بره موم که در ابتدا باید طی عملیاتی فرآوری شود، می توانید بلا فاصله مصرف کنید. گرده گل برای درمان بیماری های زیادی از جمله درمان درد مفاصل به کار می رود و بسیاری از پزشکان طب سنتی استفاده از گرده گل و بره موم را به افرادی که درگیر بیماری های مفصلی و آرتروز هستند با میزان مصرف مشخص توصیه می کنند.
شما نیز می توانید درکنار رعایت نکات لازم و مصرف دارو های تجویز شده توسط پزشک متخصص از گرده گل در درمان درد مفاصل کمک بگیرید.

ژل رویال و درمان درد مفاصل

ژل رویال یا شاه انگبین یکی از محصولات ویژه زنبور عسل است که کاملا در بدن زنبور عسل تولید می شود. از این محصول در داخل کندو برای تغذیه لارو ها و زنبور ملکه استفاده می کنند اما در بیرون کندو برای درمان بیماری های بسیاری به کمک انسان ها می آید. شاه انگبین یا ژل رویال برای بهبود و درمان درد مفاصل بسیار پر کاربرد است و بسیاری از افراد برای درمان آرتروز و درد های مفصلی از ژل رویال که مهم ترین فرآورده زنبور عسل است استفاده می کنند. ژل رویال هم مقدار مصرف مشخصی دارد و باید در میزان استفاده از آن دقت کرده و در دراز مدت روند درمان خود البته تحت نظر پزشک را ادامه دهید. برای رسیدن به نتیجه مطلوب لطفا کمی صبور باشید.

محصولات مرتبط

عسل شوید 500 گرمی

عسل شوید 500 گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل بره موم 250 گرمی

عسل بره موم 250 گرمی

قیمت :320,000 ریال
کپسول بره موم

کپسول بره موم

قیمت :400,000 ریال

مقالات مرتبط

  • یکی از دغدغه هایی است که امروزه بسیاری از افراد را درگیر خود کرده است اما علت بروز این بیماری چیست
    ادامه مطلب
  • یکی از بیماری های شایع به ویژه در فصل های سرد زمستانی درد مفاصل است. درد مفاصل باعث می شود تا فرد زندگی عادی خود را از دست داده و ...
    ادامه مطلب
  • نظرات (0)

        بد           خوب