درمان درد مفاصل : چگونه درد مفاصل را درمان کنیم

امتیاز : 5 از 4 نظر

درمان درد مفاصل در فصل سرما پر رنگ تر می شود. درد مفاصل از بیماری های شایعی است که افراد در فصول پاییز و زمستان از آن بیشتر رنج می برند. درد مفاصل باعث می ‌شود تا فرد زندگی عادی خود را از دست داده و متمرکز بر درمان درد مفاصل شود. به همین علت است که توصیه می‌ شود راهکارهایی مد نظر قرار گیرد تا قبل از بروز بیماری با عنوان درد مفاصل از آن پیشگیری به عمل آید.

کوتاه و مفید در فیلمی 1 دقیقه ای، راه های درمان درد مفاصل


دلایل بروز درد مفاصل متفاوت و متعدد است. بسیاری از عواملی که باعث ایجاد درد مفاصل می شود به علت التهاب یا اختلال در عملکرد مفاصل هستند. در نتیجه برای درمان درد مفاصل باید تلاش شود تا این التهاب یا اختلال برطرف گردد. برطرف کردن درد مفاصل رابطه مستقیمی با برطرف کردن بیماری ای که باعث بروز درد در مفاصل شده است دارد و باید آن بیماری که منشاء درد مفاصل است تحت درمان قرار گیرد.

بروز درد مفاصل می تواند به علت بروز بیماری های مختلفی باشد. به همین علت است که به درد مفاصل به عنوان یک بیماری مجزا نگاه نشده و درمان درد مفاصل نیز به یک روش خاص انجام نمی پذیرد. البته در طب سنتی و با استفاده از دارو هایی که از دل طبیعت بدست می آیند، درمان‌ ها بسیار شبیه به هم هستند.

در طب نوین، درمان ها بر اساس نوع بیماری که باعث بروز درد مفاصل شده اند متغیر بوده و باید به صورت کامل علل و عوامل ایجاد درد مفاصل مورد بررسی قرار گیرد. 

درمان درد مفاصل با ایران عسل

3 علت اصلی درد مفاصل چیست؟

همانطور که اشاره شد دلایل متعددی می تواند باعث بروز درد مفاصل شود. سعی می کنیم به شایع ترین این دلایل اشاره کنیم. دانستن علت بروز این مشکل می تواند به روند درمان درد مفاصل کمک کند.


• آرتریت و شناسایی آن، موثر در درمان درد مفاصل 

یکی از دلایل اصلی که ممکن است به درد مفاصل بیانجامد، التهاب مفاصل است که در علم پزشکی به آن آرتریت می‌ گویند. آرتریت نوعی بیماری خود ایمن است که به نوعی با بیماری روماتیسم شباهت زیادی دارد و با آن هم خانواده است. آرتریت باعث ایجاد التهاب در مفاصل مختلف بدن شده و در نتیجه درد در مفاصل ایجاد می شود. برای درمان درد مفاصل در این نوع از این بیماری، باید راهکار هایی که برای درمان آرتریت و درمان روماتیسم مورد استفاده قرار می گیرد به کار گرفته شود.


• تاندنیت و رفع التهاب آن، تاثیر گذار در درمان درد مفاصل 

علاوه بر التهاب در مفاصل، ممکن است تاندون نیز دچار التهاب شود. در واقع ممکن است زردپی هایی که در اطراف مفاصل قرار گرفته اند دچار التهاباتی شوند که نتیجه آن درد مفاصل باشد. برای درمان درد مفاصل در این مواقع باید به فکر درمان التهاب در تاندون بود. این نوع التهاب که خود به دلایل مختلفی ایجاد می‌ شود باید با استفاده از مواد طبیعی برطرف گردد.

درمان درد مفاصل با عسل

• درمان کشیدگی رباط، جهت درمان درد مفاصل

یکی از دلایل دیگر که باعث درد مفاصل می شود، کشیدگی رباط است. اگر بر اثر ورزش و یا موارد مختلف دیگر، رباط پا یا رباط قسمت های دیگر بدن دچار کشیدگی شود، نتیجه ای جز درد مفاصل نخواهد داشت. به نظر می رسد در چنین شرایطی باید مشکلاتی که در کشیدگی رباط وجود دارد را درمان نمود تا درمان درد مفاصل به بهترین شکل انجام شود. برای این کار استفاده از طبیب طب سنتی و راهکار های علم قدیم بسیار راه گشا خواهد بود که در مقاله ای مجزا به آن اشاره خواهیم کرد.

موارد مختلف دیگری نیز وجود دارد که باعث ایجاد درد مفاصل می شود که در اینجا نیازی به توضیحات بیشتر در مورد این موارد نیست. 

درمان درد مفاصل تنها زمانی اتفاق می افتد که منشاء بروز این درد به خوبی مشخص شده باشند و در نتیجه بتوان راهکاری مناسب برای درمان این بیماری به کار گرفت.


درمان درد مفاصل با روش خانگی


با توجه به اینکه درد مفاصل، دردی بسیار سخت و ناگوار است، افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند سعی می کنند هر چه سریع تر با استفاده از برخی مواد، درمان خود را آغاز کنند. البته این مواد تسکین دهنده، ضرر و زیان زیادی برای بدن فرد به همراه دارند که ممکن است در کوتاه مدت یا دراز مدت خود را نشان دهند. در نتیجه استفاده از مسکن برای درد مفاصل نه تنها مناسب نیست بلکه فقط تسکین دهنده موقتی است و نمی تواند راهکاری خوب برای پایان دادن به این مشکل باشد. فایل صوتی

 • پادکست درمان درد مفاصل

  درمان درد مفاصل

 • در این پادکست می خواهیم به نکاتی در مورد درمان درد مفاصل اشاره کنیم. درد مفاصل به نوعی بیانگر زنگ خطری است برای بروز بیماری های مختلف؛ اکثر فرآورده های زنبور عسل برای درمان درد مفاصل استفاده می شوند


6 توصیه برای کاهش و درمان درد مفاصل زانو در افراد مسن

با اینکه نمی توان با قطعیت گفت که با بالا رفتن سن، همه به شکلی اجتناب ناپذیر به زانو درد مبتلا می شوند، اما این واقعیت وجود دارد که بخش بزرگی از جمعیت جهان از این بیماری رنج می برند. زمانی که فرد به سنین میان سالی می رسد، تغییرات شدیدی در فعالیت فیزیکی بدن او رخ داده و به همین دلیل، احتمال بروز انواع بیماری ها از جمله زانو درد افزایش می یابد.
اگر شما یا فردی از عزیزانتان نیز به این مرحله از زندگی خود وارد شده و دچار درد زانو هستید، توصیه های زیر را برای درمان درد مفاصل زانو به خاطر داشته باشید. این توصیه ها هر کدام از جمله بهترین روش درمان درد مفاصل محسوب می شوند. ورزش هایی چون پیاده روی و ماساژ و خوراکی هایی از جمله زردچوبه، مسکن برای درد مفاصل است که با مصرف درست آن می توانید این بیماری را کنترل نمایید.

 • راه بروید.

همانطور که اشاره شد، عدم فعالیت، علت اصلی درد زانو در بسیاری از موارد است. به این دلیل که با افزایش سن، حجم کاری کاهش می یابد، افراد میانسال و مسن، تمایل خود را برای تحرک فیزیکی از دست می دهند. برای ایجاد تعادل در این زمینه، یکی از راه های درمان زانو درد در افراد مسن، پیروی از یک برنامه روزانه پیاده روی در هنگام صبح یا عصر است. به این صورت، فرد می تواند مصرف انرژی خود را در حد متعادل و صحیح نگه دارد. به خاطر داشته باشید که سبک زندگی نشسته، باعث خشک و در نتیجه دردناک شدن زانو ها میگردد.

درمان درد مفاصل بدون پزشک

 • ماساژ درمانی را جهت درمان درد مفاصل امتحان کنید.

این روش، باعث کاهش درد های متوسط در مفاصل زانو می شود. مقداری روغن زیتون یا هر نوع روغن ماساژ دیگر را ، بر روی زانوی خود گذاشته و برای مدتی آن ناحیه را ماساژ دهید. خواهید دید که ناراحتی زانو کمتر شده و احساس متفاوتی خواهید داشت. این کار را حداقل دو بار در روز تکرار کنید. 

 • به میزان کافی کلسیم دریافت کنید.

اضافه کردن مقادیر متناسب مواد غذایی حاوی کلسیم مانند شیر، یک قدم موثر در درمان درد مفاصل زانو به شمار می رود. این کار باعث قوی تر شدن استخوان ها شده و شما را از درد زانو و به طور کلی درد های مفاصل، خلاص می کند. 
درمان درد مفاصل به سرعت

 • بر روی ناحیه دردناک کمپرس سرد بگذارید.

اعمال کمپرس سرد، یک روش ساده و عالی برای درمان درد مفاصل زانو و همچنین التهاب آنهاست. برای این کار کافی است که قطعات یخ را در یک حوله پیچیده و آن را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی ناحیه دردناک قرار دهید. این کار را می توانید چندین بار در روز و تا کمتر شدن درد مفاصل زانو، تکرار کنید. 

درمان درد مفاصل در سالمندان

 • از مصرف زرد چوبه غافل نشوید.

زرد چوبه، به داشتن خواص بهبود دهندگی، معروف است. زرد چوبه ضد التهاب بوده و دارای ویژگی های آنتی اکسیدان است که هر دو ویژگی، به درمان درد مفاصل زانو در افراد مسن کمک می کند. زرد چوبه را می توانید به انواع غذاها و همچنین شیر اضافه کرده و به این صورت، آن را در رژیم غذایی روزانه خود جای دهید. در این مورد توجه داشته باشید که از زرد چوبه طبیعی استفاده کنید، چرا که اشکال تقلبی آن، که متاسفانه به وفور در بازار یافت می شوند، هیچ کمکی به درمان درد مفاصل زانو نمی کنند. 
درمان درد مفاصل با زردچوبه

 • کاهش وزن را جهت درمان درد مفاصل زانو از یاد نبرید.

اگر با توجه به سنتان، دارای اضافه وزن هستید، برای درمان زانو درد، کاهش وزن را به صورت جدی در برنامه خود قرار دهید. چاقی، بار وارد شده به زانوها را افزایش داده و درد مفاصل را شدیدتر می کند.


درمان درد مفاصل با کاهش وزن

درمان درد مفاصل در طب نوین

در حال حاضر برای درمان درد مفاصل داروهای زیادی در طب نوین فراهم شده است که اکثر آنها خاصیت تسکین دهنده دارند تا درمان کننده! اما طب سنتی با استفاده از برخی مواد گیاهی و مواد طبیعی و با کاهش التهاباتی که عموماً منشأ درد در مفاصل آنها هستند، اقدام به درمان درد مفاصل می کند. پس بهتر است با پناه بردن به طبیعت به فکر درمان درد مفاصل باشیم تا تسکین آن! مطمئن باشید تسکین دهنده های آنی، ضرر و زیانی برای بدن انسان دارند که تا مدت ها اثرات مخرب آن در بدن باقی می ماند. با استفاده از درمان های طبیعی می توان به بهبود کامل و درمان درد مفاصل به صورت اجمالی امیدوار بود.

از جمله دیگر دلایل ایجاد درد مفاصل، می توان به موارد زیر اشاره داشت:

• التهاب در مفاصل یا آماس کیسه ای

• بیماری لوپوس

• بیماری نقرس

• بیماری های عفونی مانند اوریون، آنفلانزا و هپاتیت

• شکستگی غضروف در بخش کشکک زانو یا نرمی کشکک زانو

• جراحت در مفصل

• التهاب تاندون

• عفونت استخوانی

• فعالیت بیش از اندازه مفصل

• راشیتیسم و ... 


در برخی موارد با مشاهده درد در ناحیه مفصل ها باید به پزشک مراجعه کنید تا علت درد مشخص شود. مفاصل بدن ناحیه های بسیار حساسی هستند به همین جهت، در صورتی که دردی در این نواحی حس کردید باید مورد توجه قرار گیرد زیرا این نشانه ها خبر از مشکلاتی در مفصل می دهد و باید هر چه زودتر به درمان آن پرداخت تا پیشروی نکند


درمان درد مفاصل در ایرانعلائم خارج مفصلی در درد مفاصل کدامند؟

در علائم خارج مفصلی فرد، بی اشتهایی، ضعف به همراه تب و کاهش وزن را تجربه می کند. در این افراد گاها برآمدگی هایی در زیر پوست که به آن ها ندول نیز گفته می شود پدید می آید و همچنین در برخی افراد عروق و اعصاب پوست و یا دیگر اعضا بدن مانند کلیه ها و ... درگیر می شوند.

اما در این میان علائم شایع تری نیز وجود دارد که بهتر است در صورت مشاهده این علائم به طور همزمان به پزشک متخصص مراجعه کرده تا بیماری شما تشخیص داده شده و روند درمان درد مفاصل را در پیش بگیرید. 

علائم رایج درد مفاصل کدام اند؟

- تورم و قرمزی

- احساس درد در ناحیه مفصل و اطراف آن

- حساس شدن نسبت به لمس کردن و گرما

- احساس درد بیش از 3 روز

- ایجاد تب

برخی موارد هستند که در صورت بروز باید سریعا به اورژانس خبر بدهید این موارد عبارت اند از:

- آسیب دیدگی جدی در استخوان ها و مفاصل

- تغییر شکل مفاصل

- تورم ناگهانی مفاصل

- درد شدید در ناحیه مفصلی

درمان درد مفاصل پیشرفته

قبل از درمان درد مفاصل، روند درمان باید مشخص شود!

قبل از درمان درد مفاصل ابتدا باید از وجود چنین مشکلی اطمینان کامل حاصل شود، بدین منظور در ابتدا پزشک از شما سوالاتی خواهد پرسید و برای اطمینان بیشتر و شناسایی آسیب، از عکس با اشعه ایکس کمک می گیرند. اگر پزشک شما به بیماری و علت های دیگر مشکوک باشد ممکن است آزمایش های دیگری نیز برای شما تجویز کند تا از بیماری شما اطمینان حاصل کرده و روند درمان درد مفاصل را پیش بگیرد.


به نظر شما درمان درد مفاصل با چه روش هایی انجام می گیرد؟

درمان درد مفاصل در همه افراد یکسان نیست چرا که این بیماری بسته به علت تشکیل و میزان پیچیدگی آن، در افراد مختلف نیاز به درمان های متفاوت دارد. برای درمان درد مفاصل ابتدا باید این عارضه و میزان پیشرفتگی آن تشخیص داده شود تا بتوان مسیر درمان را به راحتی طی کرد. اما در این میان می توان اقداماتی انجام داد تا از ایجاد درد بیشتر در مفاصل جلوگیری کرد. این اقدامات اولیه شامل موارد زیر هستند:

 •  کاهش دادن فعالیت های بدنی که مفاصل را درگیر می کنند. با کم کردن فعالیت های خود، در ناحیه ای که مفاصل شما درد می کنند می توانید درد را تا حد زیادی کاهش دهید.
 •  با استفاده از بریس می توانید حرکات مفصل را محدود کنید تا از درد شما در این ناحیه بکاهد.
 •  دارو های ضد التهاب می تواند تا حد زیادی به کاهش درد شما کمک کند و مسیر درمان درد مفاصل را راحت تر طی کنید.


درمان درد مفاصل جدید


آیا درمان های پزشکی برای بهبود درد مفاصل را می شناسید؟ 

درمان درد مفاصل با کمک علم نوین و درمان های پزشکی بستگی به نوع درد و علل ایجاد کننده آن دارد. در شرایطی به تشخیص پزشک، لازم است مایعی که در مفاصل شما انباشته شده است برای درمان درد مفاصل خارج شود و گاهی ممکن است با کمک جراحی مجبور به جابه جا کردن مفاصل شما باشند.

اما به جز درمان درد مفاصل به کمک جراحی، ممکن است بیماری شما با کمک روش های غیر جراحی، تغییر در شیوه و سبک زندگی، استفاده از دارو های تجویز شده توسط پزشک درمان شود.


5 فعالیت اساسی که در زمان ابتلا به درد مفاصل باید انجام گیرد:

فعالیت هایی که در زمان ابتلا به این بیماری باید توسط شخص مبتلا انجام گیرد به شرح زیر است:
 • تا زمانی که علائم این بیماری در بدن شما وجود دارد بهتر است، از انجام هر گونه فعالیت خودداری کرده و استراحت کنید.
 • اگر درد شما شدید نیست و می توانید فعالیت داشته باشید؛ بهتر است که به انجام فعالیت های ورزشی که به درمان درد مفاصل شما کمک می کند بپردازید. ورزش در استخر آب گرم به بهبود درد مفاصل و خشکی مفاصل کمک زیادی می کند.
 • اگر اضافه وزن دارید بهتر است که وزن خود را کاهش دهید چرا که باعث فشار زیاد روی مفاصل شده و بیماری شما را تشدید می کند
 • رژیم غذایی خاصی را دنبال کنید تا به بهبودی کامل دست یابید. در این رابطه برای شما مطلبی در رابطه با خوراکی های مفید و مضر برای درمان درد مفاصل جمع آوری نموده ایم که با پیروی از این موارد می توانید درد مفاصل خود را کاهش دهید.
 • برای راه رفتن، ایستادن و نشستن بدن خود را صاف نگه دارید تا از فشار و درد در ناحیه مفاصل جلوگیری شود.

درمان درد مفاصل با کاهش وزن


 آیا خوراکی های ممنوعه جهت درمان درد مفاصل را می شناسید؟

اگر از مشکلات مفصلی رنج می برید، رعایت باید ها و نباید های خوراکی از بهترین روش درمان درد مفاصل است. به ویژه با شناخت طبع و مزاج خود می توانید وعده های غذایی را به راحتی تنظیم کنید.
 • مصرف گوشت قرمز به میزان زیاد: گوشت قرمز حاوی فسفر است و هرچقد که فسفر در بدن فرد مبتلا به درد مفاصل افزایش پیدا کند بدن فرد کلسیم بیشتری را از دست می دهد.
 •  گوجه فرنگی: اسید اوریک فراوان در گوجه فرنگی روند درمان درد مفاصل را مختل می سازد.
 •  شیر: مصرف بیش ازاندازه از شیر نه تنها کلسیم لازم را به بدن فرد نمی رساند، بلکه موجب می شود اسید اوریک افزایش پیدا کند.
 •  روغن نباتی:روغن نباتی و روغن هایی مانند روغن دانه سویا و آفتابگردان، سرشار از اسید های چرب هستند که التهابات مفصلی را افزایش می دهد.
 •  قند:مصرف قند نه تنها برای درمان درد مفاصل مفید واقع نخواهد شد بلکه سبب اضافه وزن شده و فشار روی مفاصل را افزایش می دهد.
 •  کافئین:کافئین موجود در برخی مواد غذایی و نوشیدنی ها سبب خروج مواد حیاتی و مغذی از بدن می شوند.
 •  گیاهان و سبزیجاتی مانند بادمجان، فلفل دلمه ای قرمز و سیب زمینی حاوی مقدار زیادی الکالوئید است که سبب التهاب در مفاصل می گردد.

موادغذایی ممنوعه در درمان درد مفاصل


4 ماده خوراکی که بسیار زیاد برای درمان درد مفاصل توصیه می شود:

خوراکی هایی که به درمان درد مفاصل کمک شایانی می کنند:
1- چای سبز مقدار زیادی آنتی اکسیدان و نیکوتین را به بدن می رساند که به کاهش التهاب و درد های مفصلی کمک می کند.
2- اسید های چرب امگا 3 التهاب مفاصل را کاهش داده و بافت هایی از غضروف ها که از بین رفته اند را باز سازی می کند. با مصرف ماهی می توانید این روغن مفید را به بدن خود برسانید.
3- پیاز و پیازچه حاوی مقدار زیادی ماده شیمیایی نادر به نام کورستین می باشد که به کاهش درد کمک شایانی می کند پس مصرف پیاز را فراموش نکنید.
4- زرد چوبه و زنجبیل خاصیت ضد التهابی و ضد درد دارند که روند درمان درد مفاصل شما را تسریع می بخشند زردچوبه برای درمان ورم زانو به شدت توصیه می شود.

موادغذایی مفید در درمان درد مفاصل


 آرتروز چگونه درمان قطعی می گردد؟

درمان آرتروز با عسل طبیعی بسیار اثر بخش است بدین منظور باید در ابتدا اقدام به خرید عسل طبیعی از فروشگاه های مجاز کنید، سپس مقداری از عسل را روی پارچه ای تمیز مالیده و روی مفاصلی که درگیر آرتروز هستند قرار دهید، برای رسیدن به نتیجه مطلوب این عمل را هر روز تکرار کنید. می توانید برای درمان زانو درد در افراد مسن و ... به صورت ناشتا مقداری عسل میل کنید و کمی از آن را روی موضع مد نظر بمالید و با یک پارچه تمیز روی آن را بپوشانید.

علت درد مفاصل در زنان چیست؟

درمان درد مفاصل زانو در خانم ها، در وهله اول به تشخیص درست علت زیر بنایی بیماری، بستگی دارد. روماتیسم مفصلی، که یک بیماری خود ایمنی به حساب می آید، زنان را سه برابر بیشتر از مردان درگیر می کند. بیماری های خود ایمنی دیگر نیز که باعث درد مفاصل می شوند، مانند لوپوس، اسکلرودرمی و ام س، بیشتر برای زنان اتفاق می افتند: زنان نه برابر مردان به بیماری لوپوس، سه برابر مردان به اسکلرودرمی و دو برابر آقایان به ام اس مبتلا می شوند. علت این امر چیست؟ علت درد مفاصل در زنان چه چیزی است و چرا این امراض در خانم ها شایع تر هستند؟


علت درد مفاصل در زنان

چه رابطه ای میان استروژن و درد مفاصل وجود دارد؟

خانم ها معمولا درد را به صورت شدیدتر، با تکرار زیادتر و در قسمت های بیشتری از بدن خود، نسبت به مردان تجربه می کنند. این باور وجود دارد که هورمون های زنانه، نقش مهمی را در ایجاد درد های شدید در خانم ها ایفا می کنند.

گزارش کرده اند؛ بسیاری از خانم هایی که به بیماری های خود ایمنی مبتلا هستند، دردهای آنها قبل یا در طول دوره ماهانه افزایش می یابد. این موضوع، احتمالا به خاطر کم شدن سطح استروژن، درست قبل از دوران قاعدگی و بالا رفتن مجدد آن پس از تمام شدن عادت ماهیانه است. متخصصان بر این باور هستند که استروژن، یک نقش محافظتی را در مقابل درد بازی می کند. به همین دلیل است که خانم های مبتلا به روماتیسم مفصلی، کم شدن یا رهایی از درد را در بارداری و بازگشت آنها را با کم شدن ترشح استروژن، در دوران پس از زایمان تجربه می کنند. 

 چه مواردی علل عمومی درد و موثر در درمان درد مفاصل هستند؟ 

به صورت کلی، علت درد مفاصل در زنان و مردان شامل موارد زیر هستند. با تشخیص صحیح و توجه به علت اصلی ایجاد کننده بیماری، روند درمان درد مفاصل به شکل موثرتری پیش خواهد رفت.

• آرتروز

• روماتیسم مفصلی

• عفونت مفصلی

• کشیدگی رباط

• شکستگی استخوان

• در رفتگی

• راشیتیسم

• عفونت استخوان 

• کم کاری تیروئید

• لوپوس

• تاندونیت

• سرطان استخوان

• تب روماتیسمی

• نقرس

• فیبرومیالژیا

• بیماری لایم

• سرطان خون

• آرتریت ایدیوپاتیک جوانان

• سندروم درد منطقه ای پیچیده

• سارکوئیدوز

• بیماری استیل بزرگسالان

• اسپوندیلیت آنکیلوزان

• بافت مردگی بی خونی

• بورسیت

• آرتریت گونوکوکال

• آرتریت پسوریاتیک

• نشانگان رایتر

• بیماری پاژه


درمان التهاب مفاصل در طب سنتی


 • آیا بره موم بر درمان درد مفاصل موثر است؟

بره موم یکی از مهم ترین فرآورده های زنبور عسل به شمار می رود و دارای خواص زیادی در جهت بهبود و درمان بیماری های مختلف دارد.
بره موم در درمان درد مفاصل بسیار مفید است ولی در حالت معمول نمی توان آن را مصرف کرد به همین منظور با استفاده از روش های مختلف اقدام به فرآوری و شکستن مولکول های سنگین بره موم می کنند و در نهایت شما می توانید از دو محصول بره موم که با نام های عسل بره موم و کپسول بره موم شناخته می شوند، در راستای درمان درد مفاصل خود استفاده کنید.
قبل از مصرف با پزشک معالج خود در رابطه با مصرف بره موم و مقدار آن مشورت کرده و در نهایت روند درمان طبیعی به کمک بره موم را در پیش بگیرید. به یاد داشته باشید که درمان های طبیعی روند طولانی مدتی را طی می کنند تا شما را به نتیجه مطلوب برسانند از این رو در مصرف مداوم آن سهل انگاری نکنید و کمی صبور باشید.

بره موم در درمان درد مفاصل

 • چگونگی درمان درد مفاصل با گرده گل

گرده گل از دیگر محصولات زنبور عسل است که زنبور ها پس از گشت و گذار در میان گل های مختلف با خود به داخل کندو می آوردند. گرده گل را بر خلاف بره موم که در ابتدا باید طی عملیاتی فرآوری شود، می توانید بلا فاصله مصرف کنید.
گرده گل برای درمان بیماری های زیادی از جمله درمان درد مفاصل به کار می رود و بسیاری از پزشکان طب سنتی استفاده از گرده گل و بره موم را به افرادی که درگیر بیماری های مفصلی و آرتروز هستند با میزان مصرف مشخص توصیه می کنند.
شما نیز می توانید در کنار رعایت نکات لازم و مصرف دارو های تجویز شده توسط پزشک متخصص از گرده گل در درمان درد مفاصل کمک بگیرید.

 • ژل رویال و درمان درد مفاصل

ژل رویال یا شاه انگبین یکی از محصولات ویژه زنبور عسل است که کاملا در بدن زنبور عسل تولید می شود. از این محصول در داخل کندو برای تغذیه لارو ها و زنبور ملکه استفاده می کنند اما در بیرون کندو برای درمان بیماری های بسیاری به کمک انسان ها می آید.
شاه انگبین یا ژل رویال برای بهبود و درمان درد مفاصل بسیار پر کاربرد است و بسیاری از افراد برای درمان آرتروز و درد های مفصلی از ژل رویال که مهم ترین فرآورده زنبور عسل است استفاده می کنند. ژل رویال هم مقدار مصرف مشخصی دارد و باید در میزان استفاده از آن دقت کرده و در دراز مدت روند درمان خود را البته تحت نظر پزشک ادامه دهید. برای رسیدن به نتیجه مطلوب لطفا کمی صبور باشید.

تاثیر ژل رویال در درمان درد مفاصل


علت درد مفصل زانو و چگونگی درمان درد مفاصل: 

مفصل زانو، ناحیه ای است که احتمالا بیشتر از همه مفاصل دیگر در معرض آسیب بوده و بخصوص از آن جهت خیلی آسیب پذیر است که تمام وزن بدن را تحمل می کند.

با این حال، درد زانو همیشه نشان دهنده وجود یک مشکل در مفصل نیست. برای کاهش تورم و درد مفصل زانو می توانید راه های زیر را امتحان کنید:

 • تا حد امکان، کمترین فشار را به روی زانو وارد کنید، برای مثال از ایستادن برای مدت طولانی پرهیز نمایید.
 • هر دو سه ساعت یک بار و به مدت ۲۰ دقیقه، یک پک یخ را بر روی زانوی خود قراردهید.
 • با مشورت پزشک از قرص پاراسیتامول استفاده کنید.

التهاب پوشش مفصل می تواند ایجاد کننده درد مفصلی باشد

آسیب مفصل شده اید و همان مفصل مجددا و به صورت ناگهانی دردناک می شود، علت ممکن است در التهاب لایه نازک بافتی باشد که مفاصل و تاندون ها را پوشش داده است. این عارضه به نام سینوویت تروماتیک شناخته می شود و معمولا باعث ایجاد هیچ گونه قرمزی یا حرارتی نمی گردد.


این شکل از درد مفاصل و تورم مرتبط با آسیب را می توان در خانه و با استراحت کردن، گذاشتن پک یخ و استفاده از داروهای ضد التهابی درمان کرد.


بیماری های نقرس یا سودوگات، درد مفصلی شدید ایجاد می کنند و شناسایی آن موثر در درمان درد مفاصل

در این بیماری ها، پوست روی مفصل داغ و قرمز رنگ شده و درد مفاصل به صورت حملات مکرر اتفاق می افتد. هر دو این بیماری ها نوعی آرتروز به شمار می آیند. 


نقرس معمولا در ابتدا باعث درد مفصل انگشت بزرگ پا شده و سپس بر روی دیگر مفاصل اثر می گذارد. تشخیص صحیح بیماری نقرس بسیار مهم است چرا که درمان این بیماری، منجر به درمان درد مفاصل پا شده و از بروز ناتوانی در فرد جلوگیری می کند. 


سودوگات یک عارضه شبیه به نقرس است، اما معمولا نخست مفاصل زانو را درگیر می کند، بنابراین برای درمان درد مفاصل زانو، باید احتمال بروز این بیماری و مقابله با آن را در نظر داشت. 
درمان درد مفاصل

آسیب به غضروف پشت کاسه زانو یکی از دلایل بروز درد مفاصل است

درد مفاصل زانو که با بالا و پایین رفتن از پله ها بدتر می شود، ممکن است علامت بروز آسیب به کاسه زانو باشد، عارضه ای که به نام نرمی کشکک زانو معروف است. در هنگام درمان درد مفاصل زانو، این بیماری به عنوان یکی از احتمالات مطرح بوده و پزشک ممکن است به رفع آن بپردازد. نرمی کشکک زانو، باعث ایجاد قرمزی یا حرارت در اطراف زانو نمی شود. 

علت بیماری نرمی کشکک زانو، که باعث درد مفاصل زانو می شود، به درستی شناخته نشده است اما ممکن است با استفاده بیش از حد از زانو مرتبط باشد. 

درمان درد مفاصل زانو در خانه با کمک داروهای ضد التهابی، بسته یخ و استراحت ممکن است. 

خونریزی در فضای بین مفاصل باعث تجربه درد مفصلی می شود

اگر به تازگی یک آسیب به مفصل زانو، مانند پارگی رباط یا شکستگی را تجربه کرده باشید، ممکن است علت درد مفاصل زانوی شما، بروز خونریزی در فضای بین مفاصل باشد. این عارضه به نام همارتروز شناخته می شود. 

این بیماری بیشتر برای افرادی اتفاق می افتد که از داروهای ضد انعقادی مانند وارفارین استفاده می کنند. علائم همارتروز عبارتند از:

 • التهاب زانو
 • گرم شدن آن
 • سختی و کبودی همان ناحیه که معمولا کمی بعد از وارد شدن آسیب دیده می شود. 

اگر زانوی شما به شدت ملتهب و متورم شده است، خیلی سریع خود را به بیمارستان برسانید. درمان درد مفاصل زانو

دلایل درد یک مفصل که کمتر شایع هستند، کدام اند؟

  درد ناگهانی در یک مفصل ممکن است به دلایل زیر ایجاد شود:
 • بروز شکستگی- مانند شکستگی در بازو یا مچ دست، شکستگی در پاها، شکستگی در قوزک یا شکستگی در ران 
 • آرتروز انفعالی- که معمولا پس از بروز عفونت و در افراد جوان دیده می شود. 
 • آرتروز پسوریازیس- که ممکن است از یک مفصل آغاز شده و درد آن مدام قطع شده و مجددا ایجاد شود. 
 • بیماری ازگود اشلاتر- التهاب و حساسیت بر روی برآمدگی استخوانی که درست زیر کاسه زانو قرار دارد.

علت درد در چند مفصل چیست؟

برای درمان درد مفاصل دانستن علت آن بسیار ضروری است. روماتیسم مفصلی شایع ترین علت درد چند مفصل است.
روماتیسم مفصلی، نوعی از آرتروز است که باعث ایجاد درد و تورم در مفاصل می شود. درد مفاصل انگشتان دست، درد مفاصل دست، درد مفاصل پا و مچ ها معمولا به دلیل وجود این بیماری است. در فاز های اولیه، درد ناشی از این عارضه قطع و وصل شده و فواصل بلند مدت بین حملات آن وجود دارد. 
روماتیسم مفصلی به طور کلی باعث ایجاد ناراحتی و خستگی در شما می شود. 


آرتریت پسوریاتیک چیست و نقش آن در درمان درد مفاصل چه می باشد؟

این بیماری، یک فرد از هر پنج فرد مبتلا به پسوریازیس را درگیر می کند. این شکل از آرتروز غیر قابل پیش بینی بوده، اما معمولا می توان با به کارگیری درمان های خاصی، با حملات آن مقابله کرد.  
مانند دیگر انواع آرتروز، این شکل نیز به معنی ملتهب، متورم، سفت و دردناک شدن مفاصل بوده و حرکت کردن فرد در این حالت دشوار است. 
آرتروز ناشی از عفونت ویروسی باعث ایجاد درد در مفاصل می شود


نمونه هایی از عفونت ویروسی که می توانند منجر به بروز درد در مفاصل و علائم تب شوند عبارتند از:

 • هپاتیت ویروسی- التهاب کبد که به دلیل وجود ویروس ایجاد می شود.
 • سرخچه- نوعی عفونت ویروسی که بیشتر در کودکان شایع است.
وجود یک بیماری در بافت های هم بند نیز، می تواند درد مفصلی ایجاد کند

درمان درد مفاصل

درد گسترده مفاصل گاهی اوقات نشان دهنده وجود یک بیماری است که تقریبا تمام ارگان های بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. نمونه هایی از این بیماری شامل موارد زیر هستند:

 • لوپوس- که در آن سیستم ایمنی به اشتباه به سلول ها، بافت ها و ارگان های سالم حمله می کند. 
 • اسکلرودرمی- که در آن سیستم ایمنی به بافت همبندی که در زیر پوست قرار دارد حمله کرده و نواحی پوستی سخت و ضخیمی را ایجاد می کند. 

استرس می تواند باعث بروز درد مفاصل شود:

وجود استرس می تواند به شیوه های مختلف از جمله تغییر دادن حرکات و حالت های بدن شما، بروز التهاب های ناشی از استرس، مختل کردن سیستم ایمنی بدن و تنش عضلانی، باعث ایجاد درد در مفاصل و استخوان ها شود. برای درک رابطه بین اعصاب و درد مفاصل و رفع دردهایی که ناشی از مشکلات عصبی و استرس هستند و درمان درد مفاصل ، بهتر است ابتدا با روش های مدیریت استرس، تاثیرات آن را در بدن خود به حداقل برسانید.  

دلایل درد مفاصل که کمتر شایع هستند:

 • انواع نادرتر آرتروز- مانند روماتیسم ستون فقرات، آرتریت نوجوانان یا آرتروز ری اکتیو
 • بیماری بهجت- یک عارضه نادر که به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته و باعث ایجاد التهاب در رگ های خونی می شود. 
 • پور پورای هوئخ شوئن لاین- یک بیماری نادر که معمولا در کودکان دیده می شود و باعث می شود رگ های خونی متورم شوند. 
 • سرطان ، یکی از عواملی که برای درمان درد مفاصل اقدام می کنیم! 
 • برخی از درمان ها- شامل درمان های استروئیدی، ایزونیازید و هیدرالازین
 • استئوآرتروپاتی ریوی هایپرتروفیک- یک اختلال نادر که باعث چماقی شدن انگشتان شده و در افرادی که مبتلا به سرطان ریه هستند، دیده می شود. 
 • سارکوئیدوز- یک بیماری نادر که باعث رشد تکه های بافت در ارگان ها می شود. درمان درد مفاصل


محصولات مرتبط

عسل شوید 500 گرمی

عسل شوید 500 گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل بره موم 250 گرمی

عسل بره موم 250 گرمی

قیمت :320,000 ریال
کپسول بره موم

کپسول بره موم

قیمت :400,000 ریال

مقالات مرتبط

 • یکی از دغدغه هایی است که امروزه بسیاری از افراد را درگیر خود کرده است اما علت بروز این بیماری چیست
  ادامه مطلب
 • یکی از شایع ترین بیماری هایی که بیماران به جهت درمان آن به مراکز درمانی و بیمارستان ها مراجعه می کنند درمان درد مفاصل است....
  ادامه مطلب
 • dar

  نظرات (4)

      بد           خوب