درمان کبد چرب و پیشگیری از آن با چند روش جدید و منحصر به فرد

امتیاز : 5 از 37 نظر


درمان کبد چرب را با مطالعه مقاله زیر در پیش بگیرید! بیماری کبد چرب غیر الکلی یا NAFLD، به دسته ای از عوارض اشاره دارد که از تشکیل چربی در کبد، ناشی می شوند. این بیماری که معمولا به صورت مختصر کبد چرب خوانده می شود، بیشتر در افراد دارای اضافه وزن یا چاق به وجود می آید. یک کبد سالم باید حاوی میزان چربی بسیار کم یا کاملا بدون چربی باشد. مراحل اولیه بیماری کبد چرب عمدتا هیچ ضرری به سلامتی شما نمی رساند، اما در صورت پیشرفت، به آسیب های جدی، از جمله سیروز کبدی منجر می شود. همچنین وجود سطوح بالای چربی در کبد، با ریسک فزاینده مشکلات جدی از قبیل دیابت، فشار خون بالا و بیماری های کلیوی در ارتباط است و اگر فرد از قبل به دیابت مبتلا باشد، بیماری کبد چرب، شانس او برای ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد.

نکته امیدوار کننده اینجاست که درمان کبد چرب در مراحل اولیه ممکن بوده و اگر در زمان مناسب به این عارضه رسیدگی شود، می توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد و میزان چربی موجود در کبد را کاهش داد. 

درمان کبد چرب

مراحل یا گرید های کبد چرب چگونه مشخص می شوند؟


در صورت ابتلا به بیماری کبد چرب، معمولا یکی از چهار گرید آن در شما تشخیص داده می شود. بیشتر افراد مبتلا به این بیماری، همیشه در مرحله نخست کبد چرب باقی می مانند و حتی متوجه وجود آن نمی شوند. اما در تعداد کمی از موارد، در صورتی که درمان کبد چرب و مدیریت آن در زمان صحیح انجام نگیرد، این عارضه پیشرفت کرده و نهایتا باعث بروز آسیب به کبد می شود. 

گریدهای بیماری کبد چرب به صورت زیر مشخص می شوند:
1- کبد چرب ساده (تغییر چرب یا استئاتوز) : ایجاد چربی در سلول های کبد که کاملا بی ضرر بوده و تنها در صورتی تشخیص داده می شود که به دلایل دیگری بر روی فرد آزمایش انجام شود. 
2- استئاتوهپاتیت غیر الکلی (NASH) : شکل جدی تری از کبد چرب غیر الکلی است که در آن کبد متورم می شود. 
3- فیبروز کبدی : در این گرید از بیماری کبد چرب، التهاب مداوم باعث ایجاد بافت اسکار در اطراف کبد و رگ های خونی نزدیک آن می شود، اما کبد هنوز عملکرد طبیعی خود را دارد. 
4- سیروز کبدی : این مرحله از بیماری کبد چرب، که شدیدترین گرید آن به شمار می رود، پس از گذشت سال ها از وجود التهاب ایجاد می شود، در زمانی که کبد منقبض شده و در آن زخم و توده ایجاد شده است. چنین آسیب هایی دائمی بوده و ممکن است نهایتا به نارسایی کبدی (توقف عملکرد صحیح کبد) و سرطان کبد منجر شود. 

اگر به مراحل اولیه بیماری کبد چرب مبتلا هستید، باید بدانید که سال ها طول می کشد تا فیبروز یا سیروز کبدی بروز کنند، بنابراین بسیار مهم است تا با ایجاد تغییرات مثبت در سبک زندگی خود، از پیشرفت بیماری جلوگیری کنید و گامی در جهت درمان کبد چرب بردارید.

درمان کبد چرب

آیا من در معرض ابتلا به بیماری کبد چرب و پس از آن نیازمند درمان کبد چرب هستم ؟؟

ریسک ابتلا به بیماری کبد چرب در شما افزایش می یابد ، اگر:
 • اضافه وزن داشته یا چاق باشید - بخصوص اگر در ناحیه شکم و کمر شما میزان زیاد چربی وجود داشته باشد (فرم بدنی سیب مانند)
 • به دیابت نوع دو مبتلا باشید. 
 • دچار فشار خون بالا باشید. 
 • سطح کلسترول در خون شما بالا باشد. 
 • به سندروم متابولیک مبتلا باشید. سندروم متابولیک از ترکیب شدن دیابت، فشار خون بالا و چاقی منجر می شود.
 • سن شما بالاتر از ۵۰ سال باشد. 
 • دخانیات مصرف کنید. 
توجه داشته باشید که بیماری کبد چرب در افرادی که هیچ کدام از عوامل خطر گفته شده را ندارند، نیز به وجود می آید. همچنین، گرچه این شکل از بیماری کبد چرب به کبد چرب الکلی بسیار شبیه است، اما در واقع از مصرف مقدار زیاد الکل ناشی نمی شود. 

درمان کبد چرب


اگر این علائم را دارید به بیماری کبد چرب مبتلا شده اید :

همان طور که گفته شد، بیماری کبد چرب در مراحل اولیه، دارای هیچ نشانه و علامتی نیست و به احتمال زیاد اصلا متوجه آن نخواهید شد، تا زمانی که این عارضه، از طریق آزمایشاتی که به دلیل یک مشکل دیگر انجام می شوند، در شما تشخیص داده شود. 
گاهی اوقات، افرادی که مبتلا به NASH یا فیبروز (گریدهای پیشرفته تر کبد چرب غیر الکلی) هستند، علائم زیر را تجربه می کنند:
 • تیر کشیدن یا درد خفیف در قسمت بالا و راست شکم (روی قسمت پایین و سمت راست دنده ها)
 • خستگی مفرط
 • اضافه وزن غیر قابل توضیح
 • ضعف و بی حالی
اگر به سیروز کبدی (پیشرفته ترین مرحله بیماری کبد چرب) مبتلا باشید ، دارای علائم شدیدتری از جمله زرد شدن پوست و سفیدی چشم ها (یرقان)، خارش پوست و تورم در پاها، مچ ها یا شکم می شوید. 

درمان کبد چرب

بهترین روش تشخیص کبد چرب چیست ؟

کبد چرب غیر الکلی معمولا زمانی تشخیص داده می شود که آزمایش خونی به نام آزمایش عملکرد کبد، دارای نتایج غیر طبیعی بوده و وجود دیگر بیماری های کبدی از جمله هپاتیت نیز رد شود. اما آزمایشات خون معمولی، بیماری کبد چرب را نشان نمی دهند. این بیماری همچنین ممکن است در هنگام انجام سونوگرافی بر روی شکم نیز خود را نشان دهد. 

در صورتی که بیماری کبد چرب غیر الکلی در شما تشخیص داده شود، معمولا برای تعیین گرید آن به انجام آزمایشات بیشتری از جمله آزمایش خون یا نوع دیگری از اسکن سونوگرافی به نام فیبرواسکن، احتیاج است. در بعضی افراد، عمل بیوپسی انجام می شود که در آن قسمت کوچکی از بافت کبد با استفاده از یک سوزن برداشته شده و سپس در آزمایشگاه مورد تحلیل قرار می گیرد. 

کودکان و افراد جوانی که دارای ریسک بالای ابتلا به کبد چرب هستند (افرادی که با دیابت نوع دو یا سندروم متابولیک درگیر اند) باید هر سه سال یک بار بر روی کبد خود سونوگرافی انجام دهند. 

درمان کبد چرب


روش های 100% موثر در درمان کبد چرب :

بیشتر افراد مبتلا به کبد چرب غیر الکلی دچار هیچ مشکل جدی نمی شوند، اما اگر این بیماری در شما تشخیص داده شده است، بهتر است که قدم هایی را برای توقف پیشرفت آن بردارید. تاکنون هیچ داروی خاصی برای درمان کبد چرب معرفی نشده است.
ایجاد تغییرات مثبت در سبک زندگی می تواند بسیار کمک کننده باشد. همچنین برای وضعیت های مرتبط با بیماری کبد چرب مانند فشار خون بالا، دیابت و کلسترول بالا یا عوارض جانبی این بیماری، درمان های مناسبی پیشنهاد می شوند. در صورت ابتلا به بیماری کبد چرب، به شما توصیه می شود که در فواصل زمانی منظم به پزشک خود مراجعه کرده تا او عملکرد کبد شما را مورد بررسی قرار داده و وجود علائم احتمالی جدید را چک کند. 


آیا میدانید رژیم غذایی و سبک زندگی سالم درمان کبد چرب را سرعت می بخشد ؟

اتخاذ یک رویه سالم و مثبت برای زندگی، روش اصلی مقابله با بیماری کبد چرب است. انجام کارهای زیر و ایجاد تغییراتی که گفته شده اند، به شما کمک می کنند تا به شکل موثری در درمان کبد چرب پیش بروید:

 • وزن کم کنید. در این مورد، هدف شما باید رسیدن به شاخص توده بدنی یا BMI ۱۸.۵ تا ۲۴.۹ باشد. کم کردن بیش از ۱۰٪ از وزن بدنتان، به حذف قسمتی از چربی کبد کمک کرده و در صورت ابتلای شما به گرید دوم کبد چرب یا NASH، آن را بهبود می دهد.

 • از یک برنامه غذایی سالم پیروی کنید. رژیم غذایی خود را متعادل کرده، آن را غنی از میوه ها، سبزیجات، پروتئین و کربوهیدرات ساخته و میزان چربی، شکر و نمک موجود در آن را کاهش دهید. خوردن وعده های غذایی کوچکتر نیز به درمان کبد چرب کمک می کند.

 • به صورت منظم ورزش کنید. برای انجام ورزش ها و فعالیت هایی با شدت متوسط مانند پیاده روی یا دوچرخه سواری، به مدت حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته، برنامه ریزی کنید. تمامی انواع ورزش ها می توانند در درمان کبد چرب موثر باشند، حتی اگر منجر به کاهش وزن نشوند.

 • مصرف دخانیات را متوقف کنید. توقف سیگار کشیدن و مصرف مخدرهای دیگر، می تواند ریسک بروز مشکلاتی مانند حمله قلبی و سکته مغزی را کاهش دهد. 

درمان کبد چرب

این نکته را به خاطر داشته باشید که بیماری کبد چرب غیر الکلی به دلیل مصرف الکل ایجاد نمی شود، اما نوشیدن آن، بیماری را بدتر می کند. بنابراین در صورت ابتلا به بیماری کبد چرب، توصیه می شود که مصرف الکل را کمتر کرده یا به کلی آن را کنار بگذارید. 


آیا داروهای شیمیایی در درمان کبد چرب تاثیرگذاز است ؟؟


همان طور که گفته شد، تاکنون هیچ دارویی برای درمان کبد چرب یافت نشده است اما برای مشکلات مرتبط با این بیماری، از داروهای مناسب استفاده می شود. برای مثال، پزشک شما احتمالا داروهایی را برای مقابله با فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت نوع دو و چاقی به شما تجویز می کند. 


پیوند کبد جهت درمان کبد چرب


اگر بیماری کبد چرب تا گرید سیروز کبدی در شما پیشرفت کرده و این ارگان از بدن شما دیگر قادر به عملکرد صحیح نباشد، ممکن است نیاز باشد که در لیست انتظار برای دریافت پیوند کبد قرار بگیرید. در بزرگسالان، زمان میانگین انتظار برای پیوند کبد، ۱۳۵ روز از زمان فوت شدن اهدا کننده است. همچنین به جای این کار، دریافت پیوند با استفاده از بخشی از یک کبد زنده نیز ممکن است. از آنجا که کبد می تواند خود را احیا و بازسازی کند، هم بخش پیوندی و هم بخش باقیمانده از کبد اهدا کننده، می توانند مجددا تا رسیدن به اندازه طبیعی رشد نمایند. 

درمان کبد چرب

چه غذا هایی به درمان کبد چرب کمک می کنند؟


خبر خوب این است که رژیم غذایی مناسب برای درمان کبد چرب، دارای خوراکی های بسیار متنوعی است. کاهش میزان کالری و افزایش مقدار فیبر دریافتی و استفاده از غذاهای طبیعی، یک نقطه شروع بسیار خوب به شمار می رود. همچنین خوردن غذاهایی که حاوی کربوهیدرات های پیچیده، فیبر و پروتئين هستند، احساس پری را در شما ایجاد کرده و انرژی پایدار را فراهم می نمایند. به خاطر داشته باشید که در رژیم غذایی کبد چرب، غذاهایی که التهاب را کاهش داده و در ترمیم سلول ها به بدن کمک می کنند، بسیار ضروری هستند. 

به علاوه نکاتی که گفته شد ، مواد غذایی خاصی نیز وجود دارند که به طور ویژه برای افراد مبتلا به بیماری کبد چرب مفید هستند:


 • سیر جهت درمان کبد چرب

سیر یک ماده اساسی در بسیاری از رژیم های غذایی بوده و برای افرادی که مبتلا به کبد چرب هستند، بسیار مفید است. مطالعه ای که در تحقیقات پیشرفته بیومدیکال انجام شده است، نشان داده که مکمل های پودر سیر به کاهش وزن بدن و چربی در افراد مبتلا کمک می کنند و موثر در درمان کبد چرب می باشد.

درمان کبد چرب

 • اسیدهای چرب امگا ۳


مروری بر روی تحقیقات انجام شده نشان می دهد که اسیدهای چرب امگا ۳، سطح چربی و کلسترول HDL را در افراد مبتلا به کبد چرب بهبود می دهند. برای تصدیق این موضوع، مطالعات بیشتری مورد نیاز است اما این موضوع ثابت شده که خوردن غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا ۳، میزان چربی در کبد را پایین می آورد. این غذاها شامل سالمون، ساردین، گردو و بذر کتان هستند. 


 • قهوه


نوشیدن قهوه یک روتین صبح گاهی برای بسیاری از افراد است، اما در واقع قهوه، مزایایی بیشتر از کمک به رفع خواب آلودگی و افزایش انرژی در افراد دارد. در یک گزارش علمی بیان شده است که قهوه شامل اسید کلروژنیک است، یک مولفه قوی که به خاطر داشتن ویژگی های آنتی اکسیدان و ضد التهابی شناخته می شود. نوشیدن قهوه همچنین به کاهش کلسترول و فشار خون بالا کمک می کند. 

قهوه

 • بروکلی جهت درمان کبد چرب


به طور کلی خوردن انواع مختلف سبزیجات کامل، به درمان کبد چرب کمک می کند، اما اگر مبتلا به کبد چرب هستید، بروکلی را حتما و به طور ویژه در رژیم غذایی خود جای دهید. مقاله ای که در ژورنال تغذیه چاپ شده، نشان داده است که مصرف طولانی مدت بروکلی، از تشکیل چربی در کبد موش های آزمایشگاهی جلوگیری می کند. 

درمان کبد چرب با بروکلی


 • چای


استفاده از چای برای درمان انواع بیماری ها، به هزاران سال پیش برمی گردد. اما یک تحقیق جدید در ژورنال جهانی گوارش بیان کرده است که نوشیدن چای سبز به کاهش درصد چربی بدن و چربی موجود در خون کمک می کند. سطوح بالای آنتی اکسیدان موجود در چای سبز نیز در این زمینه موثر است. 

 • گردو


گردو سرشار از اسیدهای چرب امگا سه بوده و گزارشی که در سال ۲۰۱۵ به چاپ رسید، نشان داد که خوردن گردو باعث بهبود عملکرد کبد در افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی می شود. 


درمان کبد چرب


 • آووکادو جهت درمان کبد چرب


آووکادو سرشار از چربی های سالم، مواد مغذی ضد التهابی و فیبر محلول است و همه این مواد به کاهش قند خون و استرس اکسید کننده در بدن کمک می کنند. 


درمان کبد چرب با زردچوبه

یک مطالعه که به تازگی انجام شده است، نشان می دهد که پلی فنل های موجود در زردچوبه، ممکن است در درمان کبد چرب و کاهش خطر ابتلا به این بیماری، در زمانی که استرس در سطح سلولی بالا می رود، مفید باشند. پودر زردچوبه، یک ادویه رایج در خانه های ماست و آشپزهای ایرانی، زرد چوبه را در بسیاری از غذاهای خود به کار می برند.
اما علاوه بر استفاده از این ماده  به عنوان ادویه برای رنگ و بو بخشیدن به غذاهای مختلف، روش های دیگری هم برای مصرف آن به منظور کمک به درمان کبد چرب با زردچوبه وجود دارد. در این بخش با طرز تهیه دمنوش ها و ترکیب های گوناگون از زردچوبه آشنا خواهید شد که تاثیری باور نکردنی در درمان کبد چرب دارند. 

درمان کبد چرب با زردچوبه


خواص چای زردچوبه جهت درمان کبد چرب :

یکی از بهترین روش های درمان کبد چرب با زردچوبه و همچنین برای تقویت سیستم ایمنی بدن و رفع درد و التهاب ، تهیه چای زردچوبه است. این نوشیدنی بسیار مفید، باعث پاکسازی کبد و رفع سموم از آن و در نتیجه درمان کبد چرب می شود.

این چای همچنین می تواند به عنوان یک عامل ضد سرطان به کار برده شود. نوشیدن این چای برای بیشتر افراد بلامانع است اما مبتلایان به دیابت یا مشکلات خونی، باید این چای را با مشورت پزشک مصرف کنند. 

طرز تهیه چای زردچوبه برای درمان کبد چرب :

برای تهیه این نوع چای برای درمان کبد چرب با زردچوبه  ، ۳ تا ۴ فنجان آب را در ظرفی مناسبی ریخته و روی اجاق گاز قرار دهید. زمانی که آب کمی گرم شد، ۲ قاشق چای خوری زردچوبه را به آن افزوده و در حدود ده دقیقه این ترکیب را هم بزنید. به دلخواه خود عسل، لیموی تازه یا آب پرتقال را به آن اضافه کرده و میل کنید. 
برای بهره مند شدن هر چه بیشتر از مزایای ادویه های مختلف، می توانید چای زردچوبه را در ترکیب با ادویه های دیگری مانند دارچین و زنجبیل درست کنید.

چای زردچوبه و دارچین یک ترکیب عالی برای تقویت سیستم قلب و عروق، رقیق شدن خون و کاهش سطح قند خون است. دمنوش زردچوبه و زنجبیل هم یک داروی طبیعی برای رفع مشکلات گوارشی به حساب می آید. همچنین با مصرف این دمنوش می توانید درد و التهاب مفاصل را کاهش دهید. 


روش های دیگر استفاده از زرد چوبه برای درمان کبد چرب :


برای درمان کبد چرب با زردچوبه  همچنین می توانید نصف قاشق پودر زردچوبه را در یک لیوان شیر گرم حل کرده و روزی یک بار این ترکیب مفید را بنوشید تا از مزایای آن برای درمان کبد چرب بهره مند شوید. کپسول یا مکمل های زردچوبه هم برای درمان کبد چرب و رفع مشکلات دیگر، در بازار موجود هستند. اما توجه داشته باشید که این داروها را باید تحت نظر پزشک مصرف کنید. 


آیا سماق برای درمان کبد چرب مفید است؟


تاثیر سماق بر کبد، از طریق وجود آنتی اکسیدان ها و مواد دیگر در این خوراکی است که زمینه جذب چربی در بدن را از بین می برند. آنتی اکسیدان های موجود در سماق، می توانند کبد را سم زدایی کرده و کبد چرب را بهبود دهند. برای کمک به درمان کبد چرب، می توان سماق را در کنار رعایت محدودیت های غذایی و دیگر دارو های موجود برای کبد چرب به کار برد. روش های مصرف سماق معمولا به صورت خشک در کنار غذاهایی مثل کباب و نوشیدن دمنوش آن است. 

درمان کبد چرب با سماق

خداحافظی با کبد چرب با استفاده از دمنوش سماق :

 • سماق طبیعی بدون رنگ : ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری
 • آب جوش : به میزان لازم
 • نبات : به میزان لازم
برای تهیه دمنوش سماق به منظور رفع سموم بدن و کمک به درمان کبد چرب ، بهتر است از سماق طبیعی، که هنوز رنگ نشده است، استفاده کنید. این سماق، نه به رنگ قهوه ای است و نه به رنگ بنفش، بلکه رنگ قرمز روشن مایل به نارنجی دارد و دمنوش آن بسیار خوشرنگ خواهد شد. 

درون یک قوری، ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری سماق را درون مقداری آب جوش ریخته و آن را روی در سماور یا کتری قرار دهید. برای شیرین کردن و همچنین خنثی کردن طبیعت سرد سماق، می توانید مقداری نبات را از همان ابتدا داخل آب بیندازید. پس از گذشت مدت زمان مناسب، قوری را از روی در کتری یا سماور برداشته و کنار بگذارید تا سماق ته نشین شود. سپس، دمنوش را از صافی گذرانده و میل کنید.

برای درمان کبد چرب باید از خوردن چه غذاهایی پرهیز کنید؟


افزودن مواد سالم به رژیم غذایی یک روش بسیار خوب برای درمان بیماری کبد چرب به شمار می رود با این حال، حذف غذاهای مضر نیز به همان اندازه اهمیت دارد. 

 • قند و قندهای اضافه شده


قندهای افزوده با سطوح بالای قند خون در ارتباط بوده و سطح چربی را در کبد افزایش می دهد. این شکرهای افزوده معمولا در آب نبات، بستنی و نوشیدنی های قند دار مانند سودا و آب میوه ها یافت می شوند. 

 • الکل


مصرف الکل یک فاکتور خطر مهم در افراد مبتلا به بیماری کبد چرب است. الکل بر روی کبد اثر گذاشته و با بیماری کبد چرب و دیگر بیماری های کبدی مانند سیروز همکاری می کند. بیماران مبتلا برای درمان کبد چرب خود باید مصرف الکل را کاهش داده یا به کلی از رژیم غذایی خود حذف کنند. 

 • دانه های تصفیه شده


دانه های تصفیه و فراوری شده در نان سفید، پاستا و برنج سفید موجود هستند. در فرایند فراوری این دانه ها، فیبر آنها حذف می شود و این موضوع، سطح قند خون را بالا می برد. 


 • غذاهای شور و سرخ شده


وجود میزان زیاد غذاهای شور و سرخ شده در رژیم غذایی، کالری دریافتی را بالا برده و خطر چاقی را افزایش می دهد. اما شما می توانید افزودن ادویه ها و سبزیجات را به عنوان یک راهکار برای مزه دار کردن غذاها بدون استفاده از نمک، امتحان کنید. به جای سرخ کردن غذاها نیز آنها را کبابی یا بخارپز نمایید. 

غذای سرخ شده

 • گوشت


انواع گوشت قرمز دارای چربی های اشباع بوده و بهتر است در روند درمان کبد چرب، مصرف این مواد را کاهش دهید. گوشت های کم چرب، ماهی، توفو یا تمپه (یک فراورده سنتی سویا) جایگزین های خوبی برای گوشت قرمز هستند.


درباره کبد چرب گرید 2 چه می دانید ؟؟

کبد چرب گرید 2 یا استئاتوهپاتیت غیر الکلی (NASH) ، مرحله ای از بیماری کبد چرب است که در آن وجود چربی، باعث ملتهب شدن این ارگان حیاتی شده است. همچنین استئاتوهپاتیت غیر الکلی ممکن است بدتر شده و زخم شدن کبد را موجب شود.


کبد چرب گرید 2


 آیا کبد چرب گرید 2 قابل درمان است ؟

درمان کبد چرب گرید 2 دربرگیرنده اقداماتی است که روند پیشرفت بیماری را کند کرده و از رسیدن آسیب های بیشتر به کبد جلوگیری می کنند . باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که مدت زمان درمان کبد چرب غیر قابل پیش بینی ست و بسته به اقدامات شما در طول این مدت دارد .

درمن کبد چرب

تشخیص کبد چرب گرید 2 چگونه صورت می گیرد؟


بدیهی است که پیش از انجام هر اقدامی در جهت درمان کبد چرب گرید 2 ، تشخیص صحیح این بیماری در شما و میزان وخامت آن ضروری است. اما در واقع هیچ آزمایش خاصی برای تشخیص استئاتوهپاتیت غیر الکلی وجود ندارد. در وهله نخست، پزشک سوالاتی را درباره بیماری ها یا مشکلات دیگری که درگیر آنها هستید، از شما می پرسد.
سپس برای اطمینان از اینکه آیا چربی در کبد تشکیل شده است یا خیر، به شما توصیه می شود تا آزمایشات زیر را انجام دهید:

   
 • آزمایش خون
 • سونوگرافی شکم
 • سی تی اسکن
 • اسکن ام آر آی

در برخی از موارد، پزشک جهت تشخیص دقیق تر کبد چرب گرید دو از کبد شما نمونه برداری می کند. در این آزمایش، قسمت کوچکی از بافت کبد برداشته شده و برای بررسی نشانه های وجود NASH به آزمایشگاه فرستاده می شود.

درمان کبد چرب گرید 2


موثرترین روش هایی که برای درمان کبد چرب گرید 2 یا استئاتوهپاتیت غیر الکلی وجود دارد :


درمان کبد چرب گرید
2
یا NASH شامل مقابله با شرایط و بیماری هایی است که خطر بدتر شدن بیماری شما را افزایش می دهند.

در این مرحله از درمان کبد چرب گرید 2، پزشک به شما توصیه می کند تا یک یا چند مورد از اقدامات زیر را انجام دهید:

 •  با به کار بردن راهکارهای موثر، سطح کلی کلسترول خون خود را پایین بیاورید.
 •  به یک وزن متعادل و سالم برسید. در بیشتر موارد، کم کردن ۳٪ تا ۱۰٪ از وزن بدن، تفاوت های تاثیرگذاری را در روند درمان کبد چرب گرید 2 ایجاد خواهد کرد و خبر خوب این که از دست دادن بیش از ۱۰٪ از وزن، می تواند میزان چربی موجود در کبد را کم کرده و کبد چرب گرید ۲ را بهبود ببخشد. هدف شما در این مورد، باید رسیدن به شاخص توده بدنی ۵/۱۸ تا ۹/۲۴ باشد.
 • از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید. برای کمک به کاهش مدت زمان درمان کبد چرب  ، باید یک رژیم غذایی متعادل و سرشار از میوه ها، سبزیجات، پروتئین و کربوهیدارت و تا حد امکان دارای میزان کم چربی، شکر و نمک را مدنظر قرار دهید. اضافه کردن دفعات خوردن غذا و کم کردن از حجم خوراک در هر وعده نیز کمک موثری به شما خواهد کرد.

  تغذیه برای کبد چرب

 • اگر به دیابت مبتلا هستید، این بیماری را تحت کنترل درآورید.
 • نوشیدن الکل را متوقف کرده یا آن را کاهش دهید.
 • به طور منظم ورزش کنید. فعالیت فیزیکی منظم، به معنای اختصاص حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته، به فعالیت هایی با شدت متوسط مانند پیاده روی یا دوچرخه سواری است. به خاطر داشته باشید که تمامی ورزش ها می توانند به پیشرفت درمان کبد چرب گرید 2 کمک کنند، حتی اگر باعث کاهش وزن شما نشوند.
 • استعمال دخانیات را متوقف کنید.
 • همچنین شما باید درباره تمامی داروهایی که در حال مصرف آنها هستید، با پزشک متخصص صحبت کنید، چرا که برخی از آنها ممکن است برای کبد مضر باشند. در برخی از موارد، پزشک داروهایی را برای کنترل یا بازگرداندن آسیب هایی که کبد چرب گرید ۲ باعث آنها شده است، تجویز می کند.


  آیا درمانی 100% موثر برای کبد چرب گرید 3 یا فیبروز کبد وجود دارد ؟

  بهترین راه برای درمان کبد چرب گرید 3 ، یافتن علت ریشه ای بیماری و مقابله با آن است. در واقع، درمان موفقیت آمیز علت ایجاد بیماری در مراحل اولیه تا متوسط فیبروز کبدی، اگرچه قادر به برطرف کردن تمامی آسیب وارد شده به کبد نیست، اما می تواند بیشتر صدمات را از بین ببرد.

  بهتر است بدانید که از آنجا که تقریبا تمام انواع بیماری های مزمن کبد باعث التهاب طولانی مدت کبد می شوند، نهایتا فیبروز کبد را ایجاد می کنند. التهاب ناشی از بیماری، یک بافت زخم را تشکیل می دهد که فیبروز نامیده می شود. موارد زیر از شایع ترین دلایل فیبروز کبد محسوب می شوند:

  • خوردن الکل در طولانی مدت
  • هپاتیت C و B ویروسی
  • کبد چرب غیر الکلی (NAFLD)
  • استئاتوهپاتیت غیر الکلی (NASH) یا کبد چرب گرید 2

  درمان کبد چرب

  مهم ترین دلایل ایجاد کبد چرب گرید 3 چیست ؟

  کبد چرب غیر الکلی و استئاتوهپاتیت غیر الکلی بیشتر در افرادی که دارای اضافه وزن، دیابت، پیش دیابت و سطوح بالای چربی و کلسترول بوده یا به طور کلی به سندروم متابولیک مبتلا هستند، ایجاد می شوند.

  از دیگر دلایل ایجاد فیبروز کبد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هموکروماتوز یا وجود مقادیر بیش از حد آهن بیماری ویلسون که باعث تجمع فلز مس در بدن می شود.
 • انسداد مجاری صفراوی
 • نارسایی مزمن قلبی
 • هپاتیت خود ایمنی
 • مصرف داروهای خاصی مانند آمیودارون، کلرپرومازین، متوتروکسات، تولبوتامید، ایزونیازید، متیل دوپا و اکسی فنیساتین نیز خطر بروز کبد چرب گرید 3 را افزایش می دهند.

  درمان کبد چرب


  جدیدترین و بهترین روش های درمان کبد چرب گرید 3 یا فیبروز کبد :


  به محض اینکه پزشک، علت ایجاد کننده فیبروز کبد را تشخیص بدهد، درمان کبد چرب گرید 3 را با توجه به علت یافت شده، پیشنهاد می کند.

  مواردی که در زیر آمده اند، برخی از رایج ترین روش هایی هستند که برای درمان کبد چرب گرید 3 یا فیبروز کبد مورد استفاده قرار می گیرند:

 • متوقف کردن استفاده از الکل یا محدود کردن آن و استفاده از تراپی های پشتیبان برای کمک به ترک الکل در طولانی مدت
 • به کار بردن داروهای ضد ویروسی برای درمان عفونت های هپاتیت مزمن ویروسی
 • درمان کبد چرب غیر الکلی و استئوهپاتیت غیر الکلی با تجویز یک رژیم متعدل، کاهش حداقل ۷٪ از وزن بدن در طول یک سال و کنترل سطح چربی، کلسترول و قند خون
 • دریافت داروهایی که فلزات سنگین مانند آهن و مس را از بدن حذف می کنند.
 • مقابله و برطرف کردن انسداد مجاری صفراوی
 • عدم استفاده از داروهایی که با بروز فیبروز کبدی مرتبط هستند.
 • دریافت داروهایی که فعالیت سیستم ایمنی بدن را کاهش می دهند.

  درمان کبد چرب

  چه داروهایی برای درمان کبد چرب گرید 3 موثر هستند ؟؟

  در کنار این راهکارها برای درمان کبد چرب گرید 3 ، دانشمندان هنوز در حال مطالعه بر روی داروهایی هستند که بتوانند مستقیما آسیب های مرتبط با فیبروز کبدی را برطرف کنند. با این حال، انجام تحقیقات بر روی این نوع داروهای آنتی بیوتیک که فرایند فیبروتیک کبد چرب را کم می کنند، همچنان ادامه دارد.

  دانشمندان همچنین به دنبال روش های بهتری برای درمان علت های ایجاد کننده فیبروز کبد مانند استفاده از الکل یا استئوهپاتیت غیر الکلی هستند. برای مثال، تحقیقاتی بر روی اثر داروی دیابت نوع دو یا پیوگلیتازون در بهبود افراد مبتلا به کبد چرب گرید 2 و غیر مبتلا به دیابت، انجام شده اند. 

  متداول ترین راهکارهای طبعی برای درمان کبد چرب گرید 3 :

  مطالعات نشان داده اند که در کنار داروهای متداولی که به منظور درمان کبد چرب گرید 3 مورد استفاده قرار می گیرند، راهکارهای طبیعی و پرهیزهای ساده، از قبیل مواردی که در زیر به آنها اشاره شده است نیز در بعضی از مواقع به رفع فیبروز کبد کمک می کنند:
 • نوشیدن مقدار متعادل قهوه در روز
 • مراقبت از مقدار آب بدن
 • مصرف گیاه طبی خار مریم، که حاوی سطوح بالایی از آنتی اکسیدان سیلی مارین است (این روش به افرادی که از داروهای مقابله با هپاتیت C استفاده می کنند، توصیه نمی شود).
 • مصرف ویتامین دی برای کمک به درمان کبد چرب گرید 2

  رایج ترین روش های درمانی برای فیبروز کبد پیشرفته یا سیروز کبدی :

  در صورتی که فیبروز کبد در فرد پیشرفت کرده و به سیروز کبد تبدیل شود، از روش های درمانی دیگری برای مقابله با بیماری کبد چرب استفاده می شود. بهتر است بدانید که وجود سیروز کبدی، معمولا باعث وارد شدن آسیب های جبران ناپذیری به کبد فرد می شود.

  درمان کبد چرب

  گزینه های درمانی رایج برای فیبروز کبد پیشرفته یا سیروز کبد، شامل موارد زیر هستند :
 • گرفتن داروهایی برای حذف مایع اضافی از بدن
 • محدود کردن خوردن نمک
 • دریافت داروهایی برای حذف سموم از مغز
 • دریافت داروهایی که فشار موجود در رگ های معده و مری را کاهش می دهد.
 •  انجام عمل جراحی پیوند کبد برای جایگزینی کبد آسیب دیده با یک کبد سالم اهدایی


  دلیل نیاز به درمان کبد چرب چیست؟

  کبد چرب یا fatty liver در قرن ۲۱ و بخصوص دهه های اخیر شدت بسیار پیدا کرده است و شمار مبتلایان آن رو به افزایش است و دلیل آن هم بیشتر مربوط به روشهای تغذیه نادرست، افراط در مصرف کردن غذاهای پرچرب و عدم فعالیت های بدنی مناسب می باشد.
  دلیل اصلی کبد چرب هنوز ناشناخته می باشد لذا درمان آن نیز به طور دقیق شناخته نشده است ولی با این وجود درمان‌هایی برای بهبود آن و یا به حداقل رساندن اثرات سوء آن وجود دارد که در این قسمت بررسی خواهیم کرد.

  درمان کبد چرب
  در تحقیقات انجام شده در دانشگاه میشیگان ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۰۸ مهمترین عوامل ایجاد کبد چرب مصرف لوواستاتین ها، غذای فست فودی و استرس بیان شد. این تحقیق که مدت زمان انجام آن از سال ۲۰۰۲ تا آوریل ۲۰۰۸ به طول انجامید، دوری از غذاهای پرچرب، سرخ کردنی ها و مهم تر از همه استرس را عامل اصلی پیشگیری و درمان کبد چرب معرفی کرد.

  جان هانسون استاد دانشگاه کالیفرنیا و متخصص تغذیه در مقاله‌ای بیان می‌کند بیماران مبتلا به کبد چرب اگر درمان نشوند و یا به روند درمانی خود بی توجه باشند عوارض و عواقب بدی نظیر فیبروز کبدی یا مرگ سلول های کبدی یا سیروز کبد یا همان نارسایی کبد در انتظار آنها می باشد. لذا درمان و کنترل آن برای تمام بیماران الزامی می باشد.

  آیا روش های درمان کبد چرب را می شناسید ؟

   درمان کبد چرب  به روش های مختلفی صورت می پذیرد اما دانشمندان معتقدند برای درمان قطعی و سریع کبد چرب، ابتدا باید عوامل زمینه‌ساز آن یعنی چاقی، پرخوری و عدم تحرک را افراد در کنار بگذارند سپس به دنبال راه های درمانی اصلی باشند.
  برای درمان این بیماری داروهای مختلف شیمیایی و گیاهی وجود دارد اما به دلیل ناشناخته بودن دلایل اصلی این بیماری پزشکان نیز ترجیح می دهند بیشتر داروهای گیاهی موثر در درمان کبد چرب را تجویز کند زیرا این داروها طیف وسیعی را پوشش می دهند و می توانند علاوه بر درمان کبد چرب عوامل زمینه‌ساز دیگری که ممکن است دوباره این بیماری را ایجاد کند کاهش دهند.

  درمان کبد چرب

  درمان 100% گیاهی و طبیعی کبد چرب :

  درمان این بیماری با مواد طبیعی و گیاهی باعث می‌شود فرد بتواند به راحتی و در مدت زمان کوتاهی با رعایت اصول و مصرف درست این داروها سلامتی خود را به دست بیاورد.
   مواد گیاهی فراوانی هستند که برای کبد چرب مفید بوده و بسیاری از آن ها نیز برای درمان کبد چرب توسط پزشکان طب سنتی تجویز می‌شوند.
  عملکرد این گیاهان دارویی این گونه است که بعد از مصرف شدن شروع به پاکسازی کبد می‌کند و کبد را از مواد مضر عاری می سازند.

  درمان گیاهی کبد چرب

  چند مورد از این مواد دارویی که در درمان کبد چرب موثر است و پزشکان نیز آن را برای بیماران توصیه می کنند می‌توان به زنجبیل، خاکشیر، کلم بروکلی، نارگیل، آووکادو، چای سبز، خار مریم، کاسنی و زردچوبه اشاره کرد.
  در این میان اثر درمانی دو گیاه خارمریم و خاکشیر فوق العاده تر از بقیه می باشد.
  خار مریم یا مارتیغال گیاهی است که از قدیم به عنوان پاکسازی کننده  کبد و برطرف کننده مشکلات کبدی صفراوی شناخته می شده است.

  درمان کبد چرب


  درمان کبد چرب با خاکشیر :

  خاکشیر گیاهی از تیره شب بویان استو در تقسیم بندی گیاهان جز یک ساله (گیاهانی که فقط یکسال می رویند و ثمر می‌دهند، بعد خشک می‌شوند یا دیگر ثمر نمی‌دهند) است. خاکشیر حاوی انواعی از اسیدهای چرب مانند لینوالینیک و پالمتیک است که هر کدام برای درمان بیماری خاصی در داروشناسی یا علم فارماکولوژی کاربرد دارند.

  درمان کبد چرب با خاکشیر

  خاکشیر در کتاب گیاهان دارویی دارای فوائد زیادی است که چند مورد از فواید آن به شرح زیر می باشد:
   ۱. تقویت پوست و مو
  ۲. خاصیت ضد التهابی
  ۳. خاصیت ضد باکتریایی یا آنتی باکتریال بودن آن
  ۴. برطرف کردن یبوست به ویژه در زنان حامله
  ۵. مصرف آن با آب ولرم باعث لاغری می شود. این مورد باعث می‌شود که خاکشیر یکی از عوامل زمینه‌ساز کبدچرب یعنی اضافه وزن و چاقی را از بین ببرد.
  ۶. درمان سنگ کلیه
  ۷. درمان نقرس که به علت دفع نشدن اسید اوریک و تجمع آن در داخل بدن به وجود می‌آید و مفاصل دست و پا را درگیر می کند.
  ۸. رفع بوی بد دهان
  ۹. درمان التهاب کلیه و مجاری ادراری
  ۱۰. درمان فشار خون بالا
  ۱۱. درمان کبد چرب با خاکشیر بسیار اثر بخش بوده و نتایج عالی در بهبود این بیماری دارد.
  درمان کبد چرب با خاکشیر چگونه است ؟

  همان گونه که ذکر شد یکی از مهم ترین فواید خاکشیر در درمان کبد چرب است.
  درمان کبد چرب با خاکشیر به این گونه است که خاکشیر با تأثیرگذاری بر مکانیسم های خاصی از بدن باعث می شود تا بدن از چربی های اضافی خود برای تولید انرژی استفاده کند. پس با این کار خود عمل چربی سوزی را در بدن را اندازی می‌کند و با سرعت بخشیدن به این روند به طور غیرمستقیم یکی از عوامل مهم و زمینه ساز برای ایجاد کبد چرب را از بین می برد.

  یکی دیگر از عملکرد هایی که در درمان کبد چرب با خاکشیر اتفاق می‌افتد این می باشد که خاکشیر با اثر گذاری بر روی کلیه ها و همچنین روده ها عمل دفع مواد زائد و سمی را از این دو مسیر آسان‌تر می‌کند.

  درمان کبد چرب با خاکشیر

  موادی که در اثر مشکلات کلیه دفع نمی‌شوند در خون باقی می‌ماند و یا موادی که در روده‌ها به درستی دفع نمی شوند جذب می‌شوند و وارد جریان خون می‌شوند. این مواد دفع نشده در جریان خون وارد کبد می‌شوند و کبد نیز به عنوان یک عضو پاکسازی کننده این مواد را از خون برداشته و درون خود جمع آوری می کند تا تجزیه شوند.

  در حالت عادی تجزیه این مواد به صورت خودکار صورت می پذیرد اما هنگامی که حجم این مواد اضافی تجمع یافته زیاد شود مشکلات مختلفی را برای کبد مانند سرطان کبد یا کبد چرب و غیره به وجود می‌آورد اما در درمان کبد چرب با خاکشیر ، این ماده با سرعت بخشیدن و کمک به دفع سریع و آسان این مواد زائد از کلیه و روده ها از این اتفاق جلوگیری می‌کند.

  درمان کبد چرب با خاکشیر

  طریقه مصرف خاکشیر برای درمان کبد چرب :

  درمان کبد چرب با خاکشیر یکی از بهترین راه ها هم برای درمان خانگی این بیماری و هم پیشگیری از ابتلا به آن می باشد .

  لذا طریقه مصرف خاکشیر برای درمان کبد چرب برای افرادی که ریسک فاکتور (عوامل زمینه ساز) این بیماری را دارند و یا مبتلا به این بیماری هستند  بهتر است آن را با ترنجبین برای درمان کبد چرب و با آب پنیر برای باز کردن مسیرهای کبدی به صورت دو قاشق در یک لیوان آب هر روز صبح قبل از صبحانه میل کنند و سعی کنند تا مدتی پس از آن چیزی نخورند تا بتواند اثر خود را به طور کامل بگذارد.


درمان کبد چرب را جدی بگیرید !!!!

در ابتدا بسیاری از مردم نسبت به این بیماری خود بی اعتنا رفتار می کنند و خبر ندارد چه خطر بزرگی جان آن ها را تهدید می کند؛ اما زمانی که بیماران از خطرات شدید و عوارض آن آگاه می شوند، درصدد درمان این بیماری خود برمی آیند و به دنبال راه های درمانی گوناگون می گردند.


 درمان کبد چرب

گاهی به توصیه اطرافیان دست به استفاده از داروهایی مختلفی می زنند که شاید اصلا این داروها، داروی درمان کبد چرب نیستند و نه تنها مشکل بیمار را حل نمی کنند، بلکه بر مشکلات او نیز می افزایند زیرا برخی از داروها حاوی گونه هایی از مواد شیمیایی هستند که خودشان روند پیشرفت کبدچرب را سرعت می بخشند.

بهترین کار برای آشنایی با بیماری کبدچرب و همچنین آشنایی با داروهای موثر در درمان آن، مراجعه به پزشکان متخصص در این زمینه است تا شما را به خوبی راهنمایی کنند و خودشان با بررسی تمام علائم در بدن شما داروی مناسب را تجویز کنند.

داروی درمان کبد چرب چیست ؟

برای بیماران مبتلا به کبدچرب یا fatty liver که امروزه و به خصوص در دهه های اخیر بسیار شدت گرفته است و شمار زیادی را گرفتار خود کرده است، درمان کبد چرب ، بسیار مهم تلقی می شود.
داروی درمان کبد چرب بسیار پراهمیت است و بیماران باید به این بیماری خود توجه کنند؛ زیرا در صورت درمان نشدن یا کاهش نیافتن شدت آن، از کار افتادن کبد و سیروز کبدی در انتظار فرد خواهد بود. به همین سبب گفته می شود که کبدچرب، عده زیادی را به کام مرگ کشانده است.

 داروی درمان کبد چرب

یکی از محققان دانشگاه استنفورد در مقاله پزوهشی خود می نویسد:
کبدچرب بیماری قرن 21 است که سریع آمد و سریع پیشرفت کرد و همچنان در حال پیشرفت است؛ لذا به همان اندازه که آن سریع تر در بین مردم رشد می کند و شمار زیادی را درگیر می کند، درمان آن نیز سخت تر می شود و گاهی داروی درمان کبد چرب دیگر جواب گو نیستند؛ لذا مردم باید به این بیماری بسیار توجه کنند، زیرا به شدت خطرناک است.

آیا می دانید مصرف خودسرانه داروی درمان کبد چرب چه خطراتی را به دنبال دارد؟

مصرف بی رویه و خودسرانه دارو چیز عجیبی در بین افراد نیست و مردم ایران نیز از این قاعده مستثنی نبود و جز کشورهایی هستند که بیشترین مصرف خودسرانه دارو را در سال دارند.
داروهای شیمیایی گاهی با بعضی دیگر از داروها تداخل دارویی داشته و می توانند بسیار خطرناک باشند.

طبق آمار منتشر شده از سازمان بهداشت جهانی و سازمان غذا و داروی آمریکا یا  FDA در سال 2015 ، سالانه شمار زیادی از مردم جهان به علت استفاده ی بی رویه و خودسرانه از داروها از جمله داروی درمان کبد چرب جان خود را از دست می دهند یا دچار مشکلات گوناگون مانند نارسایی کلیه ها و... می شوند.

 داروی درمان کبد چرب

در تحقیقی که سال 2009 در ایالت کالیفرنیا انجام شد، نتایج نشان داد که از هر 100 فرد آمریکایی 84 نفر آن ها مصرف خودسرانه دارو، بدون مراجعه به پزشک دارند و بعد از بررسی جامع تر این تحقیق نشان داد مصرف خودسرانه بعضی از داروها سالانه جان 2000 فرد آمریکایی را می گیرد.
در نتیجه باید توجه داشته باشیم که مصرف خودسرانه داروی درمان کبد چرب یا اصطلاحا خود درمانی، بسیار خطرناک بوده و افراد باید بعد از آگاهی از بیماری خود به پزشک مراجعه نمایند.


درمان کبد چرب با طب سنتی 100 درصد تاثیرگذار :

درمان کبد چرب در اشکال مختلفی انجام می شود و داروهای موجود در بازار به منظور درمان کبد چرب، به طور عمده به 2 گروه داروهای گیاهی و شیمیایی تقسیم می شوند که هرکدام با اثر بر عملکرد بیولوژیک سیستم های بدن انسان، به گونه ای در درمان کبد چرب موثر واقع می شوند.

انتخاب شیوه و داروی مورد نیاز برای درمان کبد چرب، زیر نظر پزشک معالج فرد صورت می گیرد. با اینکه برخی از افراد، درمان های گیاهی را نسبت به داروهای شمیایی بیشتر ترجیح می دهند، اما قبل از هر کاری، بیماران باید با پزشک خود صحبت کرده و در صورت موافقت او، استفاده از داروهای گیاهی را برای رهایی از کبد چرب آغاز کنند.
داروهای گیاهی، راه درمانی برگرفته از طبیعت را برای افراد مبتلا به کبدچرب فراهم می کنند؛ در حالی که در مقایسه با داروهای شیمیایی، مضرات کمتری دارند. داروهای گیاهی مختلفی برای درمان کبد چرب وجود دارد که توسط پزشکان طب سنتی، برای این بیماری تجویز می شود.
داروهایی همچون:

1.    دمنوش خارمریم:

این دمنوش، دربرگیرنده خواص درمانی گوناگونی هست و از قدیم، برای پاکسازی کبد از آن استفاده می شده است. امروزه، حتی با وجود پیشرفت های چشمگیر صنایع دارویی و داروهای شیمیایی، هنوز هم دمنوش خارمریم، برای درمان کبد چرب مورد استفاده قرار می گیرد و پزشکان آن را برای بیماران خود تجویز می کنند.

درمان کبد چرب با عرق کاسنی

این گیاه و دمنوش آن امروزه به عنوان موثرترین و بهترین داروی درمان کبد چرب شناخته می شود به طوری که شرکت های داروسازی مختلف برای تولید قرص های خود از عصاره این گیاه استفاده می کنند.در نشریه انگلیسی گاردین بیان می شود خارمریم یا  marian thistle یکی از بهترین راه های کبد چرب در اروپا به حساب می آید و با پیشرفت علم این گیاه و عصاره آن همچنان موثرترین داروی درمان کبد چرب است.

2.    دمنوش قاصدک:

یکی از فواید خاص قاصدک، پاکسازی کبد و ترشح صفرا است که موجب دفع مواد مضر از بدن شخص می شود.

درمان کبد چرب با گل قاصدک

3.    عرق خارشتر:

عرق خارشتر در طب سنتی دارای اهمیت زیادی به منظور درمان کبد چرب می باشد به این دلیل که با کاهش سطح کلسترول موجود در خون، می تواند ابتلا به کبد چرب و حتی احتمال ایجاد سیروز کبدی (التهاب شدید کبد که برگشت ناپذیر بوده و سبب از بین رفتن عملکرد کبد می شود.) را کاهش می دهد.

درمان کبد چرب با عرق خارشتر

4.    عرق کاسنی:

یک داروی درمان کبد چرب فوق العاده به حساب می آید و به علت طبع خنک آن، در کاهش بسیاری از بیماری های کبدی و صفراوی نقش موثری ایفا می کند.

درمان کبد چرب

5.    زردچوبه:

طبق تحقیقات انجام شده بر روی خواص درمانی این ادویه نارنجی رنگ، زردچوبه علاوه بر درمان بیماری های همچون سرطان پروستات، در درمان کبد چرب نیز موثر است.

درمان کبد چرب با زردچوبه

6.    زعفران:

طلای سرخ، یکی دیگر از موادی است که پزشکان طب سنتی از آن به عنوان داروی درمان کبد چرب یاد می کنند و مطابق با مطالعات انجام شده، به علت وجود مواد خاصی در آن، تاثیر بسیاری در درمان کبد چرب دارد.

درمان کبد چرب

7.    چای سبز:

چای سبز، دمنوشی خارق العاده و باب میل و طبع ایرانیان است که از رسوب چربی ها در بدن و به خصوص کبد جلوگیری می کند. این دمنوش افزون بر آن چه گفته شد، در دفع چربی های زائد و اضافی ذخیره شده در بدن همچون کلسترول LDL یا همان لیپوپروتئین کم چگال جلوگیری کرده و با ایجاد مانع در برابر چاقی مفرد، احتمال آنفارکتوس (سکته قلبی) را کاهش می دهد.

درمان کبد چرب

8.    سرکه سیب سرخ یا  ACV  :

یک روش بسیار موثر در درمان کبد چرب به حساب می آید و عملکرد آن به این گونه است که حاوی انواعی از آنتی اکسیدان ها و مواد دیگر است که این مواد باعث کاهش سطح کلسترول موجود در خون می شوند و از رسوب این چربی های اضافی در کبد جلوگیری کرده و روند دفع آن ها را سرعت می بخشند.

درمان کبد چرب

داروهای تاثیرگذار در درمان کبد چرب کدام است ؟

داروها و قرص های دیگری نیز در بازار موجود هستند که در درمان کبد چرب بسیار مفیدند. یکی از این دارو ها قرص لیورگل (Liver gol 70) است که پزشکان برای درمان کبد چرب و هم بیماری های دیگر چرب که نیاز به پاکسازی کبد است به وفور آن را تجویز می کنند.
قرص لیورگل هرچند جز داروهای تولیدی شیمیایی به حساب می آید اما نمی توان آن را 100 درصد شیمیایی به حساب آورد زیرا شرکت های داروسازی در تهیه و تولید این قرص از مواد  گیاهی بهره می برند. یکی از اصلی ترین گیاهانی که در تولید این قرص مورد استفاده قرار می گیرد گیاه خارمریم است که همان گونه که ذکر شد جز داروهای گیاهی پاکسازی کبد به حساب می آید.
یکی دیگر از داروهای موجود در بازار همولاکس است که آن نیز جز داروهایی به حساب می آید که به طور کامل شیمیایی نیست و در آن از هلیله های زرد و سیاه استفاده شده است که این هلیله ها روند درمان کبد چرب را تسریع کرده و به طور موثر نقش مهمی در درمان آن دارند.

لیورگل و درمان کبد چرب :

عملکرد این قرص به صورت می باشد که با تاثیر بر فرایند های متابولیسمی خاصی، تولید پروتئین ریبوومال را افزایش می دهد یا به عبارت دیگر پروتئین سازی توسط اندامک ریبوزوم سلول را تحت تاثیر قرار می دهد. افزایش تولید این پروتئین ها در سلول های کبدی باعث می شود سلول های کبدی توانایی و قدرت لازم برای ترمیم و نوسازی خود را به دست بیاورند.

داروی درمان کبد چرب

در تحقیقات انجام شده روی این دارو و گیاه خارم مریم مشخص شد که سیلیمارین موجود در این دو نقش مهمی در حفاظت و بازسازی سلول های کبدی دارد.
یکی دیگر از کاربرد های این دارو در درمان انواع هپاتیت ها است.
با این حال بعضی از پزشکان معتقدند برای موثرترین داروی درمان کبد چرب ، اصلاح رفتار و عادات غذایی و سبک زندگی فردی است به گونه ای که اگر فرد سعی کند عوامل ایجاد کننده ی کبد چرب مانند دیابت، چربی خون و اضافه وزن خود را کنترل کند احتمال ابتلا به این بیماری را در خود کاهش داده و موثر ترین دارو را برای خود تجویز می کند.

جهت اطلاعات بیشتر درباره دیگر گیاهان دارویی به صفحه درمان کبد چرب ویکی پدیا مراجعه نمایید !!!

بره موم و تاثیر بی نظیر آن در درمان کبد چرب


شاید کلمه بره موم برای شما کلمه ای نا آشنا باشد. بره موم ماده ای مرغوب و شگفت انگیز است که توسط زنبور عسل از صمغ گیاهان و درختان مختلف تولید می شود. صمغ های جمع آوری شده توسط زنبور عسل به کندو منتقل شده و پس از مخلوط شدن با موم و عسل توسط آنزیم های بدن زنبور به بره موم تبدیل می شود. این ماده اعجاب آور می تواند در درمان بیماری های مختلف اثر گذار باشد. خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی این ماده توانسته آن را از خاص ترین ترکیبات درمانی در جهان قرار دهد.

کبد چرب یکی از انواع بیماری هایی است که بره موم می تواند تاثیر مثبت بر روی آن گذارده و حتی آن را درمان نماید. بره موم با فعال کردن چربی های روی کبد در درجه اول از رسوب بیش از حد چربی در کبد جلوگیری کرده و در صورت مصرف مداوم و به مرور زمان چربی های رسوب شده را نیز از بین می برد.

درمان کبد چرب با بره موم

آنچه که مشخص است بیماری کبد چرب باعث اختلال در زندگی فرد مبتلا می شود. فرد مبتلا به کبد چرب نمی تواند هر مواد غذایی که مطلوب و باب طبع اوست را میل کند و همین امر باعث ایجاد نوعی دلخوری نسبت به زندگی می شود. همچنین خستگی مداوم باعث کاهش بازدهی کاری می شود که مطلوب نخواهد بود. برای جلوگیری از این امر و یا حتی درمان کبد چرب ، بهتر است با مصرف به هنگام و پیشگیرانه از بره موم، خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهیم.

انواع روش های استفاده از بره موم :

بره موم به صورت خام قابل استفاده نیست و باید فراوری شود. در صورت مصرف خام بره موم مشکلات گوارشی متعددی برای انسان به وجود می آید.

شرکت شهدینه گلها بره موم را به دو صورت عسل بره موم و کپسول بره موم عرضه کرده است. کپسول بره موم حاوی بره موم پودر شده است .برای تولید کپسول، بره موم توسط تکنولوژی های پیشرفته به پودر تبدیل شده و به صورت کپسول بسته بندی می شود. همچنین عسل بره موم حاصل مخلوط بره موم با عسل طبیعی با کیفیت است.

میزان مصرف بره موم برای درمان کبد چرب :


-مصرف کپسول بره موم برای درمان کبد چرب : هر دوازده ساعت یک کپسول بره موم با یک لیوان آب عسل طبیعی میل شود .
- مصرف عسل بره موم برای درمان کبد چرب : هر دوازده ساعت یک قاشق مرباخوری میل شود .

بهترین محصولات جهت درمان کبد چرب :

درمان کبد چرب با ژل رویال هیجان انگیز

ژل رویال یکی دیگر از موادی است که برای درمان کبد چرب توصیه می شود. ژل رویال یا شاه انگبین ماده ای از دل زنبور عسل است که برای تغذیه لاروهای زنبور عسل و همچنین ملکه زنبور عسل تولید می شود. این ماده حیات بخش دلیل اصلی طول عمر و قدرت باروری زیاد ملکه است. ژل رویال در زندگی انسان ها نیز نقش فوق العاده ای دارد. در واقع از ژل رویال برای درمان بیماری های مختلف از جمله کبد چرب استفاده می شود
درمان کبد چرب با ژل رویال ویژگی های منحصر بفردی دارد. این نوع درمان روند طولانی تری را طی می کند و به همین علت ممکن است چندین ماه برای روند درمان منتظر بمانید. نکته قابل توجه دیگر این است که درمان کبد چرب با استفاده از ژل رویال هنوز به صورت قطعی اثبات نشده است اما از نظر تجربی تاثیرات فوق العاده ای از آن به ثبت رسیده است. 

درمان کبد چرب با ژل رویال

هنوز علم نتوانتسه حدود 50 درصد از مواد درونی ژل رویال را شناسایی کند و به همین علت اثرات آن بر درمان انواع بیماری مشخص نیست. آنچه که به صورت تجربی مشخص شده این است که این ماده می تواند در روند درمان کبد چرب نقش داشته باشد. برای مثال ژل رویال یک تنظیم کننده آنزیم بسیار قوی است. مصرف مداوم و منظم ژل رویال می تواند باعث تنظیم آنزیم های کبدی شده و در درمان کبد چرب موثر باشد. 
یکی از خواص شناخته شده دیگر ژل رویال که خود باعث بهبود و درمان کبد چرب می شود این است که این ماده چربی سوز بسیار قوی و موثری است.

درمان کبد چرب با ژل رویال

ژل رویال نقش بسزایی در کاهش وزن به ویژه برطرف کردن چاقی شکمی دارد که خود از عوامل موثر و مهم در درمان کبد چرب است. همچنین به نظر می رسد ژل رویال در برطرف کردن لایه های چربی دور کبد نیز نقش ایفا می کند. البته این موضوع هنوز به صورت کامل به اثبات نرسیده و دانشمندان در حال فعالیت برای اثبات آن هستند.
درمان با استفاده از ژل رویال هر چند کمی گران به نظر می رسد، اما در عوض عوارض جانبی برای بدن نداشته و مشکلات دیگر را در بدن حل می کند. البته باید توجه داشته باشید که درمان کبد چرب با استفاده از ژل رویال باید به نحوی در دستور کار افراد قرار گیرد که فرد بتواند نظم در مصرف را رعایت کند. همچنین مداومت چندین ماهه در مصرف ژل رویال بسیار مهم و حیاتی است .


انواع بیماری کبد چرب

بیماری کبد چرب چند نوع است. در بسیاری از کشورهای جهان به دلیل مصرف الکل رخ می‌دهد که در این صورت با وارد آوردن آسیب‌هایی به آن امکان شکستن مولکول های چربی را گرفته، فرد را به مرور زمان دچار سیروز کبدی می‌کند.
در کسانی که الکل استفاده نمی‌کنند، نوع دیگری از آن مشاهده می‌شود که به کبد چرب غیرالکلی معروف است و به دلیل اختلال کار کبد یا تجمع چربی ناشی از اضافه وزن در بافت آن رخ می‌دهد و فرد را دچار التهاب و سیروز، زخم و نارسایی کبدی می‌کند.
مادران باردار هم ممکن است نوع دیگر این بیماری را مبتلا شوند که به کبد چرب بارداری معروف است. در این نوع از بیماری که از جمله موارد نادر محسوب می‌شود، کلیه‌ها هم دچار اختلالاتی می‌شود و احتمال خونریزی و به خطر افتادن جان مادر و جنین افزایش می‌یابد.
البته احتمال ابتلا به آن معمولا پس از سه ماهگی است که به دلیل تشابهات با برخی مراحل بارداری مثل حالت تهوع، استفراغ و زردی چهره ممکن است دیر تشخیص داده شود و به همین دلیل توصیه شده پس از سه ماهگی حتما مادران باردار از نظر سلامت کبد و کلیه برای انجام آزمایش اقدام کنند.

درمان کبد چرب با زالو درمانی 

زالو از نظر چرخه حیات و زیست شناسی نوعی انگل به حساب می آید. زالو نوعی کرم حلقوی است که برای ادامه ی حیات خود، نیازمند موجود دیگری است که با متصل شدن به آن، غذای خود را تامین کند. زمانی که زالو روی پوست انسان قرار می گیرد، دندان های خود را به داخل پوست وارد کرده و سپس بزاق خود را به داخل خون تزریق می کند.

بزاق زالو حاوی مواد گوناگونی است که طیف وسیعی را از سم ها و مواد ضدانعقاد خون و ... تشکیل می دهد. پس از این کار شروع به مکیدن خون میزبان می کند که در حین این کار می تواند آلودگی های دیگری نیز به بدن فرد تزریق کند.

زالو چگونه بیماری ها را درمان می کند؟

همان گونه که گفته شد، زالو برای تغذیه از خون میزان دندان های تیز خود را در داخل پوست او فرو برده و موادی را به داخل خون فرد تزریق می کند. از جمله مهم ترین موادی که در براق زالو وجود دارد، ماده آنتی کواگلنت (Anticoagulant) یا ضد انعقاد خون به نام هیرودین است. این ماده بر سیستم عملکردی بدن برای انعقادخون در محل زخم ها اثر می گذارد و مانع از انعقاد و لخته شدن خون در ناحیه ی که او در حال مکیدن است می شود. برای تشکیل لخته یک سری از مسیرها طی می شود و فاکتورهای انعقادی زیادی به کمک پلاکت ها این عمل را راه اندازی می کنند اما آن چه تصور می شود، زالو یکی از این فاکتورها را مختل می کند تا انعقاد خون صورت نپذیرد.

به همین دلیل افراد بعد از زالودرمانی گاهی تا 24 ساعت نیز خون ریزی از محل دارند. در براق زالو مواد دیگری مانند بی حس کننده های عصبی نیز وجود دارند که ممکن است توانایی حرکت را از فرد بگیرند. در کنار تمام این ماده ها، مواد دیگری نیز در بزاق زالو وجود دارند که می توانند بر مکانسیم فیزیولوژیک برخی از بیماری اثر بگذارند و روند پیشرفت آن ها را کندتر یا متوقف کنند و باعث درمان آن بیماری شوند.

درمان کبد چرب با زالو درمانی

خبرگزاری جانورشناسی جهانی در سال 2018 اعلام کرد که تاکنون زیست شناسان موفق به کشف و شناسایی 603 نوع زالو در جهان شده اند؛ اما تنها 15 نوع از آن ها قابلیت درمانی برای انسان دارند و بقیه سمی و خطرناک بوده و حتی در مواردی که ناآگاهانه مورد استفاده قرار گیرند، باعث مرگ فرد می شوند. اما این 15 نوع تاکنون توانسته اند بیماری های گوناگونی را درمان کنند و محققان را شگفت زده کنند. یکی از تحقیقات، درمان کبد چرب با زالو درمانی است که نتایج کمی متفاوتی را دنبال می کرد.

قبل از درمان کبد چرب با زالو درمانی چه باید کرد؟

درمان کبد چرب با زالو درمانی، راه حلی درمانی است که توسط برخی از افراد ناآگاه توصیه می شود. این افراد ممکن است به دلیل تجربه ی موفقی که با درمان زالو برای بیماری دیگری داشته اند، این روش درمانی را به افراد مبتلا به کبد چرب نیز توصیه کنند. در حالی که این افراد از خطرات روشی که توصیه می کنند اطلاع ندارند.
درمان کبد چرب با زالو درمانی ممکن است خطرناک تر از هر دارویی برای فرد عمل کرده و او را به کام مرگ بکشاند به خصوص اگر این روش زیر نظر پزشک متخصص نباشد و توسط افراد ناآگاه و غیرمتخصص انجام پذیرد.
لذا به شدت به بیماران با کبد چرب توصیه می شود قبل از هر اقدامی به پزشک مراجعه نمایند تا او راه حل درمانی مناسب را به آن ها معرفی نماید و آن ها را نسبت به عواقب درمان کبد چرب با زالو درمانی آگاه سازد.

آیا زالو درمانی واقعا در درمان کبد چرب موثر است؟

 از آن جایی که این روش بدون زمینه ی علمی توسط برخی از افراد در گذشته مورد استفاده قرار می گرفته است، محققان درصدد  بر آمدند تا تاثیر این روش را در درمان کبد چرب بررسی کنند. تحقیقات زیادی در زمینه ی درمان کبد چرب با زالو درمانی در یک دهه ی اخیر انجام شده است، اما در تمام آن ها ثابت شده است که زالودرمانی هیچ اثری در درمان کبد چرب ندارد و تنها باعث پاکسازی خون می شود که این اتفاق اندکی از عوارض و علائم کبد چرب را کاهش می دهد و افراد تصور می کنند که این روش موثر بوده است اما بعد از مدت کوتاهی دوباره علائم کبد چرب بروز می کند.

درمان کبد چرب با زالو درمانی

آن چه از تحقیقات و مقالات علمی برمی آید حاکی از آن است که درمان کبد چرب با زالو درمانی هیچ پایه و اساس علمی خاص و معتبری ندارد و تنها توسط بعضی از افراد ناآگاه و سودجو توصیه می شود. لذا اگر شما هم فردی مبتلا به کبد چرب هستید و تصمیم به انجام این روش درمانی داشته اید باید از انجام آن خودداری کرده و به پزشک متخصص مراجعه نمایید تا او با معاینه تشخیص صحیح را لحاظ کرده و داروی مناسبی برای شما تجویز کند.

آیا زالو درمانی هیچ اثر درمانی دیگری هم ندارد؟

در جواب این سوال باید گفت، اگرچه درمان کبد چرب با زالو درمانی موثر نیست، اما زالودرمانی اگر درست و توسط افراد ماهر انجام شود، می تواند درمانی برای بسیاری از بیماری ها باشد؛ اما متاسفانه بیشتر افراد برای معالجه به افراد غیرمتخصص در این زمینه مراجعه کرده و با مشکلاتی نیز رو به رو می شوند.
در منابع علمی از زالودرمانی برای درمان برخی از بیماری ها و یا کاهش علائم آن ها یاد شده است که ما به برخی از مهم ترین آن ها اشاره می کنیم:
1.    درمان دیابت
2.    درمان سکته مغزی
بیشتر سکته های مغزی از نوع ایسکمیک هستند و در اثر عدم خون رسانی به بافت مغز ایجاد می شوند. زالو می تواند گردش خون به بافت مغز را بهبود ببخشد که این کار می تواند از ایجاد سکته های مغزی جلوگیری کند و یا در صورت ایجاد، آن ها را برطرف سازد.
3.    کاهش علائم پارکینسون
4.    کمک به درمان سرطان ها و به خصوص سرطان ریه
5.    درمان ریزش مو در افراد
 یکی از عواملی که برای ریزش مو بیان می شود، کاهش خون رسانی به ریشه مو است که زالو با مکیدن می تواند خون را به سمت ریشه ی مو هدایت کند و ریزش مو در افراد را کاهش دهد.


درمان کبد چرب الکلی


کبد چرب الکلی که در اثر مصرف بیش از حد الکل یا مواردی مانند کلسترول خون بالا، فشار خون بالا، چاقی، دیابت نوع 2، هپاتیت ویروسی و ... ایجاد می شود، یکی از شایع ترین بیماری ها بین افراد است. این بیماری نسبت به کبد چرب غیرالکلی، پیشرفت سریع تری دارد و فردی که به آن مبتلا است، احتمال ایجاد سیروز و نارسایی کبدی در او بیشتر است. 

خطرناک بودن بیش از حد این بیماری، درمان و پیشگیری از آن را به امری واجب برای مبتلایان تبدیل می کند. درمان کبد چرب، امروزه به یکی از مهمترین مسائل پزشکی تبدیل شده است و دلیل آن هم، این است که این بیماری به طور ناگهانی و بدون هیچ علامتی شروع می شود و زمانی که به پیشرفت کافی در داخل و سطح کبد رسید، علائم خود را نمایان می کند.

تحقیقات و مطالعات زیادی بر روی درمان کبد چرب الکلی انجام شده است و نتایج آن ها نشان می دهد، درمانی قطعی برای این بیماری وجود ندارد یا بهتر است بگوییم هنوز درمانی قطعی برای این بیماری کشف نشده است؛ اما نتایج تحقیقات دانشمندان نشان می دهد می توان از روش های دیگری برای درمان کبد چرب الکلی استفاده نمود که این روش ها عوارض منفی و علائم این بیماری مهلک را از بین می برند.

چرا درمان طبیعی و خانگی کبد چرب الکلی بهتر است؟


درمان های دارویی زیادی برای درمان کبد چرب الکلی و یا به عبارت دیگر، کاهش علائم آن وجود دارند اما این داروها در تمام افراد جواب گو نیستند و در مواردی ممکن است نه تنها به کاهش علائم بیماری فرد کمک نکرده، بلکه باعث مشکلات دیگری مانند مشکلات کلیوی فرد نیز شوند. در کنار افرادی که به درمان های دارویی پاسخ نمی دهند، افراد دیگری نیز وجود دارند که به این داروها، پاسخ مناسب برای کاهش علائم بیماری را می دهند؛ اما به دلیل استفاده از داروهای دیگر، مانند داروهای دیابت یا فشارخون، نمی توانند از برخی دارو های درمان کبد چرب الکلی استفاده نمایند؛ زیرا ممکن است بین داروهای آن و داروها درمان کبد چرب الکلی، تداخل دارویی ایجاد شده و خطر جدی زندگی فرد را تهدید کند.

درمان کبد چرب الکلی


به همین دلیل، معمولا پزشکان بیشتر درمان های طبیعی و خانگی را برای این افراد توصیه می کنند؛ زیرا این درمان ها علاوه بر این که علائم بیماری را کاهش می دهند، تداخل دارویی یا مشکلات دیگر مانند نارسایی کلیه ها را برای فرد ایجاد نمی کنند. علاوه بر این قضیه، از آن جایی که این درمان ها طبیعی هستند، حاوی بسیاری از مواد دیگر هستند که به درمان بیماری های دیگر نیز کمک می کنند.

در مواردی ممکن است کبد چرب الکلی در اثر اختلال در قسمت دیگری از بدن ایجاد شده باشد. در این صورت درمان های دارویی کارایی نخواهند داشت؛ اما داروهای طبیعی و خانگی چون مواد مختلفی دارند، می توانند آن اختلال را برطرف کرده و علائم بیماری را کاهش دهند. با توجه به تمام این مزیت ها و هزاران مزیت دیگر، پزشکان طب سنتی درمان کبد چرب الکلی با روش های طبیعی و خانگی را ترجیح می دهند.

درمان کبد چرب الکی به روش طبیعی شامل چه راه هایی است؟


1. سرکه‌ سیب

می توان با اطمینان گفت سرکه سیب یکی از بهترین روش های درمانی برای درمان کبد چرب الکلی است. سرکه سیب می تواند چربی هایی که در داخل یا اطراف کبد انباشته شده اند را تجزیه کرده و از بین ببرد. به همین دلیل پزشکان به افرادی که اضافه وزن دارند، توصیه می کنند که از سرکه سیب در وعده های غذایی خود استفاده کنند. تحقیقات نشان می دهد این سرکه برای درمان کبد چرب الکلی و حتی کبد چرب غیرالکلی نیز موثر است.

درمان کبد چرب الکلی

نحوه مصرف
اگر قصد دارید سرکه سیب را برای درمان کبد چرب مصرف کنید، باید یک قاشق چای خوری سرکه سیب را در یک لیوان آب گرم بریزید و در صورت تمایل، به آن عسل اضافه کنید. سپس آن را قبل و بعد از غذا مصرف کنید تا بیماری کبد چرب الکلی شما برطرف شود.

2. لیموترش

ویتامین غالب در لیموترش، ویتامین C است. البته در لیموترش انواعی از آنتی اکسیدان ها نیز وجود دارد که این آنتی اکسیدان ها، علاوه بر مقابله با رادیکال های آزاد در کبد، می توانند تولید آنزیم مهمی به نام گلوتاتیون (Glutathione) را افزایش دهند. این آنزیم وظیفه سم زدایی در کبد را برعهده داشته و می توانند چربی های اضافی را از سطح کبد پاکسازی نماید. در برخی از موارد، کبد چرب الکلی همراه التهابات کبدی بروز می کند. ترکیب نارنجین موجود در لیموترش می تواند این التهابات را کاهش دهد.

درمان کبد چرب الکلی

نحوه مصرف
آب لیموترش را بگیرید و آن را در داخل یک لیوان آب ریخته و روزی 2 الی 3 بار مصرف کنید.


3. چای سبز

مقالات زیادی درباره ی اثر چای سبز بر روی درمان کبد چرب الکلی منتشر شده است. یکی از جدیدترین و جامع ترین این مقالات در سال 2013 در مجله بین المللی پزشکی انگلستان به چاپ رسیده است. در این مقاله بیان شده است که چای سبز به علت دارا بودن مقادیر بالای کاتچین، یکی از بهترین راه های کاهش علائم کبد چرب و به خصوص کبد چرب الکلی است. در واقع عملکرد این چای این است که به بدن کمک می کند تا چربی های اضافی کبد را بسوزاند.

درمان کبد چرب الکلی

نحوه مصرف
چای سبز را دم کرده و روزی 3 الی 4 بار قبل یا بعد از غذا بنوشید. همچنین می توانید به این چای مواد دیگری مانند زعفران یا عسل نیز اضافه کنید که اثر بخشی آن را بیشتر می کند.


4. زردچوبه

این ادویه خوش رنگ، حاوی مقادیر بالای انواع آنتی اکسیدان بوده که به درمان بیماری های مختلف کمک می کند. تحقیقات سال 2008 چین و 2011 ژاپن نشان می دهد، آنتی اکسیدان های زردچوبه نیز می توانند به فعال شدن آنزیم گلوتاتیون (Glutathione) و به دنبال آن، افزایش سم زدایی و کاهش چربی های سطح کبد کمک کند. در واقع نقش زردچوبه در درمان کبد چرب الکلی به این صورت است که می تواند به چربی سوزی بیشتر کمک کند.

درمان کبد چرب الکلی
نحوه مصرف
بهتر است برای عملکرد موثرتر زردچوبه، در درمان کبد چرب الکلی، یک ‌چهارم قاشق چای‌ خوری پودر زردچوبه را در 2 لیوان آب بریزید و بگذارید بجوشد. سپس آن را به مدت دو هفته به صورت دوبار در روز مصرف نمایید. البته راه های بهتری نیز برای مصرف زردچوبه وجود دارد؛ مانند کپسول ها و مکمل های زردچوبه یا حل کردن زردچوبه در شیر گرم که تا حدی مزه ی بد آن را از بین می برد.


5.پاپایا

گیاه این میوه در هندوستان می روید. میوه پاپایا، نوعی میوه خاص است که از قدیم برای درمان بیماری های مختلف مورد استفاده قرار می گرفته است. نقش اصلی این میوه، آن است که بعد از وارد شده به بدن و هضم آن، آنزیم هایی را آزاد می کند که به افزایش چربی سوزی کمک می کنند. از آن جایی که دلیل اصلی کبد چرب، تجمع چربی اضافی در بافت کبد است؛ این میوه می تواند یک راه موثر برای درمان کبد چرب الکلی باشد.

درمان کبد چرب الکلی

نحوه مصرف
برای درمان کبد چرب الکلی و حتی غیرالکلی، بهتر است این میوه را تهیه کرده، سپس 5 الی 6 دانه از آن را خارج کرده و آسیاب کنید؛ سپس یک قاشق غذاخوری از آن را با آب لیموترش ترکیب کرده و مصرف نمایید. البته راه های دیگری برای مصرف پاپایا نیز وجود دارد؛ برای مثال می توانید آن را با عسل بخورید یا حتی آن را به غذاهای خود اضافه کنید.نظرات (37)

    بد           خوب
فروشگاه شهدینه گلها