درمان کبد چرب و پیشگیری از آن با چند روش جدید و منحصر به فرد

امتیاز : 5 از 7 نظر

درمان کبد چرب را با مطالعه مقاله زیر در پیش بگیرید! بیماری کبد چرب غیر الکلی یا NAFLD، به دسته ای از عوارض اشاره دارد که از تشکیل چربی در کبد، ناشی می شوند. این بیماری که معمولا به صورت مختصر کبد چرب خوانده می شود، بیشتر در افراد دارای اضافه وزن یا چاق به وجود می آید. 

یک کبد سالم باید حاوی میزان چربی بسیار کم یا کاملا بدون چربی باشد. مراحل اولیه بیماری کبد چرب عمدتا هیچ ضرری به سلامتی شما نمی رساند، اما در صورت پیشرفت، به آسیب های جدی، از جمله سیروز کبدی منجر می شود. همچنین وجود سطوح بالای چربی در کبد، با ریسک فزاینده مشکلات جدی از قبیل دیابت، فشار خون بالا و بیماری های کلیوی در ارتباط است و اگر فرد از قبل به دیابت مبتلا باشد، بیماری کبد چرب، شانس او برای ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد.

نکته امیدوار کننده اینجاست که درمان کبد چرب در مراحل اولیه ممکن بوده و اگر در زمان مناسب به این عارضه رسیدگی شود، می توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد و میزان چربی موجود در کبد را کاهش داد. 

درمان کبد چرب

مراحل یا گرید های کبد چرب چگونه مشخص می شوند؟


در صورت ابتلا به بیماری کبد چرب، معمولا یکی از چهار گرید آن در شما تشخیص داده می شود. بیشتر افراد مبتلا به این بیماری، همیشه در مرحله نخست کبد چرب باقی می مانند و حتی متوجه وجود آن نمی شوند. اما در تعداد کمی از موارد، در صورتی که درمان کبد چرب و مدیریت آن در زمان صحیح انجام نگیرد، این عارضه پیشرفت کرده و نهایتا باعث بروز آسیب به کبد می شود. 

گریدهای بیماری کبد چرب به صورت زیر مشخص می شوند:
1- کبد چرب ساده (تغییر چرب یا استئاتوز) : ایجاد چربی در سلول های کبد که کاملا بی ضرر بوده و تنها در صورتی تشخیص داده می شود که به دلایل دیگری بر روی فرد آزمایش انجام شود. 
2- استئاتوهپاتیت غیر الکلی (NASH) : شکل جدی تری از کبد چرب غیر الکلی است که در آن کبد متورم می شود. 
3- فیبروز کبدی : در این گرید از بیماری کبد چرب، التهاب مداوم باعث ایجاد بافت اسکار در اطراف کبد و رگ های خونی نزدیک آن می شود، اما کبد هنوز عملکرد طبیعی خود را دارد. 
4- سیروز کبدی : این مرحله از بیماری کبد چرب، که شدیدترین گرید آن به شمار می رود، پس از گذشت سال ها از وجود التهاب ایجاد می شود، در زمانی که کبد منقبض شده و در آن زخم و توده ایجاد شده است. چنین آسیب هایی دائمی بوده و ممکن است نهایتا به نارسایی کبدی (توقف عملکرد صحیح کبد) و سرطان کبد منجر شود. 

اگر به مراحل اولیه بیماری کبد چرب مبتلا هستید، باید بدانید که سال ها طول می کشد تا فیبروز یا سیروز کبدی بروز کنند، بنابراین بسیار مهم است تا با ایجاد تغییرات مثبت در سبک زندگی خود، از پیشرفت بیماری جلوگیری کنید و گامی در جهت درمان کبد چرب بردارید.

درمان کبد چرب

آیا من در معرض ابتلا به بیماری کبد چرب و پس از آن نیازمند درمان کبد چرب هستم ؟؟

ریسک ابتلا به بیماری کبد چرب در شما افزایش می یابد ، اگر:
 • اضافه وزن داشته یا چاق باشید - بخصوص اگر در ناحیه شکم و کمر شما میزان زیاد چربی وجود داشته باشد (فرم بدنی سیب مانند)
 • به دیابت نوع دو مبتلا باشید. 
 • دچار فشار خون بالا باشید. 
 • سطح کلسترول در خون شما بالا باشد. 
 • به سندروم متابولیک مبتلا باشید. سندروم متابولیک از ترکیب شدن دیابت، فشار خون بالا و چاقی منجر می شود.
 • سن شما بالاتر از ۵۰ سال باشد. 
 • دخانیات مصرف کنید. 
توجه داشته باشید که بیماری کبد چرب در افرادی که هیچ کدام از عوامل خطر گفته شده را ندارند، نیز به وجود می آید. همچنین، گرچه این شکل از بیماری کبد چرب به کبد چرب الکلی بسیار شبیه است، اما در واقع از مصرف مقدار زیاد الکل ناشی نمی شود. 

درمان کبد چرب


اگر این علائم را دارید به بیماری کبد چرب مبتلا شده اید :

همان طور که گفته شد، بیماری کبد چرب در مراحل اولیه، دارای هیچ نشانه و علامتی نیست و به احتمال زیاد اصلا متوجه آن نخواهید شد، تا زمانی که این عارضه، از طریق آزمایشاتی که به دلیل یک مشکل دیگر انجام می شوند، در شما تشخیص داده شود. 
گاهی اوقات، افرادی که مبتلا به NASH یا فیبروز (گریدهای پیشرفته تر کبد چرب غیر الکلی) هستند، علائم زیر را تجربه می کنند:
 • تیر کشیدن یا درد خفیف در قسمت بالا و راست شکم (روی قسمت پایین و سمت راست دنده ها)
 • خستگی مفرط
 • اضافه وزن غیر قابل توضیح
 • ضعف و بی حالی
اگر به سیروز کبدی (پیشرفته ترین مرحله بیماری کبد چرب) مبتلا باشید ، دارای علائم شدیدتری از جمله زرد شدن پوست و سفیدی چشم ها (یرقان)، خارش پوست و تورم در پاها، مچ ها یا شکم می شوید. 

درمان کبد چرب

بهترین روش تشخیص کبد چرب چیست ؟

کبد چرب غیر الکلی معمولا زمانی تشخیص داده می شود که آزمایش خونی به نام آزمایش عملکرد کبد، دارای نتایج غیر طبیعی بوده و وجود دیگر بیماری های کبدی از جمله هپاتیت نیز رد شود. اما آزمایشات خون معمولی، بیماری کبد چرب را نشان نمی دهند. این بیماری همچنین ممکن است در هنگام انجام سونوگرافی بر روی شکم نیز خود را نشان دهد. 

در صورتی که بیماری کبد چرب غیر الکلی در شما تشخیص داده شود، معمولا برای تعیین گرید آن به انجام آزمایشات بیشتری از جمله آزمایش خون یا نوع دیگری از اسکن سونوگرافی به نام فیبرواسکن، احتیاج است. در بعضی افراد، عمل بیوپسی انجام می شود که در آن قسمت کوچکی از بافت کبد با استفاده از یک سوزن برداشته شده و سپس در آزمایشگاه مورد تحلیل قرار می گیرد. 

کودکان و افراد جوانی که دارای ریسک بالای ابتلا به کبد چرب هستند (افرادی که با دیابت نوع دو یا سندروم متابولیک درگیر اند) باید هر سه سال یک بار بر روی کبد خود سونوگرافی انجام دهند. 

درمان کبد چرب


روش های 100% موثر در درمان کبد چرب :

بیشتر افراد مبتلا به کبد چرب غیر الکلی دچار هیچ مشکل جدی نمی شوند، اما اگر این بیماری در شما تشخیص داده شده است، بهتر است که قدم هایی را برای توقف پیشرفت آن بردارید. تاکنون هیچ داروی خاصی برای درمان کبد چرب معرفی نشده است.
ایجاد تغییرات مثبت در سبک زندگی می تواند بسیار کمک کننده باشد. همچنین برای وضعیت های مرتبط با بیماری کبد چرب مانند فشار خون بالا، دیابت و کلسترول بالا یا عوارض جانبی این بیماری، درمان های مناسبی پیشنهاد می شوند. در صورت ابتلا به بیماری کبد چرب، به شما توصیه می شود که در فواصل زمانی منظم به پزشک خود مراجعه کرده تا او عملکرد کبد شما را مورد بررسی قرار داده و وجود علائم احتمالی جدید را چک کند. 


آیا میدانید رژیم غذایی و سبک زندگی سالم درمان کبد چرب را سرعت می بخشد ؟

اتخاذ یک رویه سالم و مثبت برای زندگی، روش اصلی مقابله با بیماری کبد چرب است. انجام کارهای زیر و ایجاد تغییراتی که گفته شده اند، به شما کمک می کنند تا به شکل موثری در درمان کبد چرب پیش بروید:

 • وزن کم کنید. در این مورد، هدف شما باید رسیدن به شاخص توده بدنی یا BMI ۱۸.۵ تا ۲۴.۹ باشد. کم کردن بیش از ۱۰٪ از وزن بدنتان، به حذف قسمتی از چربی کبد کمک کرده و در صورت ابتلای شما به گرید دوم کبد چرب یا NASH، آن را بهبود می دهد.

 • از یک برنامه غذایی سالم پیروی کنید. رژیم غذایی خود را متعادل کرده، آن را غنی از میوه ها، سبزیجات، پروتئین و کربوهیدرات ساخته و میزان چربی، شکر و نمک موجود در آن را کاهش دهید. خوردن وعده های غذایی کوچکتر نیز به درمان کبد چرب کمک می کند.

 • به صورت منظم ورزش کنید. برای انجام ورزش ها و فعالیت هایی با شدت متوسط مانند پیاده روی یا دوچرخه سواری، به مدت حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته، برنامه ریزی کنید. تمامی انواع ورزش ها می توانند در درمان کبد چرب موثر باشند، حتی اگر منجر به کاهش وزن نشوند.

 • مصرف دخانیات را متوقف کنید. توقف سیگار کشیدن و مصرف مخدرهای دیگر، می تواند ریسک بروز مشکلاتی مانند حمله قلبی و سکته مغزی را کاهش دهد. 

درمان کبد چرب

این نکته را به خاطر داشته باشید که بیماری کبد چرب غیر الکلی به دلیل مصرف الکل ایجاد نمی شود، اما نوشیدن آن، بیماری را بدتر می کند. بنابراین در صورت ابتلا به بیماری کبد چرب، توصیه می شود که مصرف الکل را کمتر کرده یا به کلی آن را کنار بگذارید. 


آیا داروهای شیمیایی در درمان کبد چرب تاثیرگذاز است ؟؟


همان طور که گفته شد، تاکنون هیچ دارویی برای درمان کبد چرب یافت نشده است اما برای مشکلات مرتبط با این بیماری، از داروهای مناسب استفاده می شود. برای مثال، پزشک شما احتمالا داروهایی را برای مقابله با فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت نوع دو و چاقی به شما تجویز می کند. 


پیوند کبد جهت درمان کبد چرب


اگر بیماری کبد چرب تا گرید سیروز کبدی در شما پیشرفت کرده و این ارگان از بدن شما دیگر قادر به عملکرد صحیح نباشد، ممکن است نیاز باشد که در لیست انتظار برای دریافت پیوند کبد قرار بگیرید. در بزرگسالان، زمان میانگین انتظار برای پیوند کبد، ۱۳۵ روز از زمان فوت شدن اهدا کننده است. همچنین به جای این کار، دریافت پیوند با استفاده از بخشی از یک کبد زنده نیز ممکن است. از آنجا که کبد می تواند خود را احیا و بازسازی کند، هم بخش پیوندی و هم بخش باقیمانده از کبد اهدا کننده، می توانند مجددا تا رسیدن به اندازه طبیعی رشد نمایند. 

درمان کبد چرب

چه غذا هایی به درمان کبد چرب کمک می کنند؟


خبر خوب این است که رژیم غذایی مناسب برای درمان کبد چرب، دارای خوراکی های بسیار متنوعی است. کاهش میزان کالری و افزایش مقدار فیبر دریافتی و استفاده از غذاهای طبیعی، یک نقطه شروع بسیار خوب به شمار می رود. همچنین خوردن غذاهایی که حاوی کربوهیدرات های پیچیده، فیبر و پروتئين هستند، احساس پری را در شما ایجاد کرده و انرژی پایدار را فراهم می نمایند. به خاطر داشته باشید که در رژیم غذایی کبد چرب، غذاهایی که التهاب را کاهش داده و در ترمیم سلول ها به بدن کمک می کنند، بسیار ضروری هستند. 

به علاوه نکاتی که گفته شد ، مواد غذایی خاصی نیز وجود دارند که به طور ویژه برای افراد مبتلا به بیماری کبد چرب مفید هستند:


 • سیر جهت درمان کبد چرب

سیر یک ماده اساسی در بسیاری از رژیم های غذایی بوده و برای افرادی که مبتلا به کبد چرب هستند، بسیار مفید است. مطالعه ای که در تحقیقات پیشرفته بیومدیکال انجام شده است، نشان داده که مکمل های پودر سیر به کاهش وزن بدن و چربی در افراد مبتلا کمک می کنند و موثر در درمان کبد چرب می باشد.

درمان کبد چرب

 • اسیدهای چرب امگا ۳


مروری بر روی تحقیقات انجام شده نشان می دهد که اسیدهای چرب امگا ۳، سطح چربی و کلسترول HDL را در افراد مبتلا به کبد چرب بهبود می دهند. برای تصدیق این موضوع، مطالعات بیشتری مورد نیاز است اما این موضوع ثابت شده که خوردن غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا ۳، میزان چربی در کبد را پایین می آورد. این غذاها شامل سالمون، ساردین، گردو و بذر کتان هستند. 


 • قهوه


نوشیدن قهوه یک روتین صبح گاهی برای بسیاری از افراد است، اما در واقع قهوه، مزایایی بیشتر از کمک به رفع خواب آلودگی و افزایش انرژی در افراد دارد. در یک گزارش علمی بیان شده است که قهوه شامل اسید کلروژنیک است، یک مولفه قوی که به خاطر داشتن ویژگی های آنتی اکسیدان و ضد التهابی شناخته می شود. نوشیدن قهوه همچنین به کاهش کلسترول و فشار خون بالا کمک می کند. 

قهوه

 • بروکلی جهت درمان کبد چرب


به طور کلی خوردن انواع مختلف سبزیجات کامل، به درمان کبد چرب کمک می کند، اما اگر مبتلا به کبد چرب هستید، بروکلی را حتما و به طور ویژه در رژیم غذایی خود جای دهید. مقاله ای که در ژورنال تغذیه چاپ شده، نشان داده است که مصرف طولانی مدت بروکلی، از تشکیل چربی در کبد موش های آزمایشگاهی جلوگیری می کند. 

درمان کبد چرب با بروکلی


 • چای


استفاده از چای برای درمان انواع بیماری ها، به هزاران سال پیش برمی گردد. اما یک تحقیق جدید در ژورنال جهانی گوارش بیان کرده است که نوشیدن چای سبز به کاهش درصد چربی بدن و چربی موجود در خون کمک می کند. سطوح بالای آنتی اکسیدان موجود در چای سبز نیز در این زمینه موثر است. 

 • گردو


گردو سرشار از اسیدهای چرب امگا سه بوده و گزارشی که در سال ۲۰۱۵ به چاپ رسید، نشان داد که خوردن گردو باعث بهبود عملکرد کبد در افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی می شود. 


درمان کبد چرب


 • آووکادو جهت درمان کبد چرب


آووکادو سرشار از چربی های سالم، مواد مغذی ضد التهابی و فیبر محلول است و همه این مواد به کاهش قند خون و استرس اکسید کننده در بدن کمک می کنند. 


درمان کبد چرب با زردچوبه

یک مطالعه که به تازگی انجام شده است، نشان می دهد که پلی فنل های موجود در زردچوبه، ممکن است در درمان کبد چرب و کاهش خطر ابتلا به این بیماری، در زمانی که استرس در سطح سلولی بالا می رود، مفید باشند. پودر زردچوبه، یک ادویه رایج در خانه های ماست و آشپزهای ایرانی، زرد چوبه را در بسیاری از غذاهای خود به کار می برند.
اما علاوه بر استفاده از زردچوبه به عنوان ادویه برای رنگ و بو بخشیدن به غذاهای مختلف، روش های دیگری هم برای مصرف آن به منظور کمک به درمان کبد چرب وجود دارد. در این بخش با طرز تهیه دمنوش ها و ترکیب های گوناگون از زردچوبه آشنا خواهید شد که تاثیری باور نکردنی در درمان کبد چرب دارند. 

درمان کبد چرب با زردچوبه


خواص چای زردچوبه جهت درمان کبد چرب :

یکی از بهترین روش های استفاده از زردچوبه برای تقویت سیستم ایمنی بدن و رفع درد و التهاب، تهیه چای زردچوبه است. این نوشیدنی بسیار مفید، باعث پاکسازی کبد و رفع سموم از آن و در نتیجه درمان کبد چرب می شود. این چای همچنین می تواند به عنوان یک عامل ضد سرطان به کار برده شود. نوشیدن این چای برای بیشتر افراد بلامانع است اما مبتلایان به دیابت یا مشکلات خونی، باید این چای را با مشورت پزشک مصرف کنند. 

طرز تهیه چای زردچوبه برای درمان کبد چرب :

برای تهیه چای زردچوبه، ۳ تا ۴ فنجان آب را در ظرفی مناسبی ریخته و روی اجاق گاز قرار دهید. زمانی که آب کمی گرم شد، ۲ قاشق چای خوری زردچوبه را به آن افزوده و در حدود ده دقیقه این ترکیب را هم بزنید. به دلخواه خود عسل، لیموی تازه یا آب پرتقال را به آن اضافه کرده و میل کنید. 
برای بهره مند شدن هر چه بیشتر از مزایای ادویه های مختلف، می توانید چای زردچوبه را در ترکیب با ادویه های دیگری مانند دارچین و زنجبیل درست کنید.

چای زردچوبه و دارچین یک ترکیب عالی برای تقویت سیستم قلب و عروق، رقیق شدن خون و کاهش سطح قند خون است. دمنوش زردچوبه و زنجبیل هم یک داروی طبیعی برای رفع مشکلات گوارشی به حساب می آید. همچنین با مصرف این دمنوش می توانید درد و التهاب مفاصل را کاهش دهید. روش های دیگر استفاده از زرد چوبه برای درمان کبد چرب :


می توانید نصف قاشق پودر زردچوبه را در یک لیوان شیر گرم حل کرده و روزی یک بار این ترکیب مفید را بنوشید تا از مزایای آن از جمله درمان کبد چرب بهره مند شوید. کپسول یا مکمل های زردچوبه هم برای درمان کبد چرب و رفع مشکلات دیگر، در بازار موجود هستند. اما توجه داشته باشید که این داروها را باید تحت نظر پزشک مصرف کنید. 


آیا سماق برای درمان کبد چرب مفید است؟


تاثیر سماق بر کبد، از طریق وجود آنتی اکسیدان ها و مواد دیگر در این خوراکی است که زمینه جذب چربی در بدن را از بین می برند. آنتی اکسیدان های موجود در سماق، می توانند کبد را سم زدایی کرده و کبد چرب را بهبود دهند. برای کمک به درمان کبد چرب، می توان سماق را در کنار رعایت محدودیت های غذایی و دیگر دارو های موجود برای کبد چرب به کار برد. روش های مصرف سماق معمولا به صورت خشک در کنار غذاهایی مثل کباب و نوشیدن دمنوش آن است. 

درمان کبد چرب با سماق

خداحافظی با کبد چرب با استفاده از دمنوش سماق :

 • سماق طبیعی بدون رنگ : ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری
 • آب جوش : به میزان لازم
 • نبات : به میزان لازم
برای تهیه دمنوش سماق به منظور رفع سموم بدن و کمک به درمان کبد چرب ، بهتر است از سماق طبیعی، که هنوز رنگ نشده است، استفاده کنید. این سماق، نه به رنگ قهوه ای است و نه به رنگ بنفش، بلکه رنگ قرمز روشن مایل به نارنجی دارد و دمنوش آن بسیار خوشرنگ خواهد شد. 

درون یک قوری، ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری سماق را درون مقداری آب جوش ریخته و آن را روی در سماور یا کتری قرار دهید. برای شیرین کردن و همچنین خنثی کردن طبیعت سرد سماق، می توانید مقداری نبات را از همان ابتدا داخل آب بیندازید. پس از گذشت مدت زمان مناسب، قوری را از روی در کتری یا سماور برداشته و کنار بگذارید تا سماق ته نشین شود. سپس، دمنوش را از صافی گذرانده و میل کنید.

برای درمان کبد چرب باید از خوردن چه غذاهایی پرهیز کنید؟


افزودن مواد سالم به رژیم غذایی یک روش بسیار خوب برای مقابله با بیماری کبد چرب به شمار می رود با این حال، حذف غذاهای مضر نیز به همان اندازه اهمیت دارد. 

 • قند و قندهای اضافه شده


قندهای افزوده با سطوح بالای قند خون در ارتباط بوده و سطح چربی را در کبد افزایش می دهد. این شکرهای افزوده معمولا در آب نبات، بستنی و نوشیدنی های قند دار مانند سودا و آب میوه ها یافت می شوند. 

 • الکل


مصرف الکل یک فاکتور خطر مهم در افراد مبتلا به بیماری کبد چرب است. الکل بر روی کبد اثر گذاشته و با بیماری کبد چرب و دیگر بیماری های کبدی مانند سیروز همکاری می کند. بیماران مبتلا به کبد چرب باید مصرف الکل را کاهش داده یا به کلی از رژیم غذایی خود حذف کنند. 

 • دانه های تصفیه شده


دانه های تصفیه و فراوری شده در نان سفید، پاستا و برنج سفید موجود هستند. در فرایند فراوری این دانه ها، فیبر آنها حذف می شود و این موضوع، سطح قند خون را بالا می برد. 


 • غذاهای شور و سرخ شده


وجود میزان زیاد غذاهای شور و سرخ شده در رژیم غذایی، کالری دریافتی را بالا برده و خطر چاقی را افزایش می دهد. اما شما می توانید افزودن ادویه ها و سبزیجات را به عنوان یک راهکار برای مزه دار کردن غذاها بدون استفاده از نمک، امتحان کنید. به جای سرخ کردن غذاها نیز آنها را کبابی یا بخارپز نمایید. 

غذای سرخ شده

 • گوشت


انواع گوشت قرمز دارای چربی های اشباع بوده و بهتر است در روند درمان کبد چرب، مصرف این مواد را کاهش دهید. گوشت های کم چرب، ماهی، توفو یا تمپه (یک فراورده سنتی سویا) جایگزین های خوبی برای گوشت قرمز هستند.


درباره کبد چرب گرید 2 چه می دانید ؟؟

کبد چرب گرید 2 یا استئاتوهپاتیت غیر الکلی (NASH) ، مرحله ای از بیماری کبد چرب است که در آن وجود چربی، باعث ملتهب شدن این ارگان حیاتی شده است. همچنین استئاتوهپاتیت غیر الکلی ممکن است بدتر شده و زخم شدن کبد را موجب شود.


کبد چرب گرید 2


 آیا کبد چرب گرید 2 قابل درمان است ؟

درمان کبد چرب گرید 2 دربرگیرنده اقداماتی است که روند پیشرفت بیماری را کند کرده و از رسیدن آسیب های بیشتر به کبد جلوگیری می کنند . باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که مدت زمان درمان کبد چرب غیر قابل پیش بینی ست و بسته به اقدامات شما در طول این مدت دارد .

درمن کبد چرب

تشخیص کبد چرب گرید 2 چگونه صورت می گیرد؟


بدیهی است که پیش از انجام هر اقدامی در جهت درمان کبد چرب گرید 2 ، تشخیص صحیح این بیماری در شما و میزان وخامت آن ضروری است. اما در واقع هیچ آزمایش خاصی برای تشخیص استئاتوهپاتیت غیر الکلی وجود ندارد. در وهله نخست، پزشک سوالاتی را درباره بیماری ها یا مشکلات دیگری که درگیر آنها هستید، از شما می پرسد.
سپس برای اطمینان از اینکه آیا چربی در کبد تشکیل شده است یا خیر، به شما توصیه می شود تا آزمایشات زیر را انجام دهید:

   
 • آزمایش خون
 • سونوگرافی شکم
 • سی تی اسکن
 • اسکن ام آر آی

در برخی از موارد، پزشک جهت تشخیص دقیق تر کبد چرب گرید دو از کبد شما نمونه برداری می کند. در این آزمایش، قسمت کوچکی از بافت کبد برداشته شده و برای بررسی نشانه های وجود NASH به آزمایشگاه فرستاده می شود.

درمان کبد چرب گرید 2


موثرترین روش هایی که برای درمان کبد چرب گرید 2 یا استئاتوهپاتیت غیر الکلی وجود دارد :


درمان کبد چرب گرید
2
یا NASH شامل مقابله با شرایط و بیماری هایی است که خطر بدتر شدن بیماری شما را افزایش می دهند.

در این مرحله از درمان کبد چرب گرید 2، پزشک به شما توصیه می کند تا یک یا چند مورد از اقدامات زیر را انجام دهید:

 •  با به کار بردن راهکارهای موثر، سطح کلی کلسترول خون خود را پایین بیاورید.
 •  به یک وزن متعادل و سالم برسید. در بیشتر موارد، کم کردن ۳٪ تا ۱۰٪ از وزن بدن، تفاوت های تاثیرگذاری را در روند درمان کبد چرب گرید 2 ایجاد خواهد کرد و خبر خوب این که از دست دادن بیش از ۱۰٪ از وزن، می تواند میزان چربی موجود در کبد را کم کرده و کبد چرب گرید ۲ را بهبود ببخشد. هدف شما در این مورد، باید رسیدن به شاخص توده بدنی ۵/۱۸ تا ۹/۲۴ باشد.
 • از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید. برای کمک به کاهش مدت زمان درمان کبد چرب  ، باید یک رژیم غذایی متعادل و سرشار از میوه ها، سبزیجات، پروتئین و کربوهیدارت و تا حد امکان دارای میزان کم چربی، شکر و نمک را مدنظر قرار دهید. اضافه کردن دفعات خوردن غذا و کم کردن از حجم خوراک در هر وعده نیز کمک موثری به شما خواهد کرد.

  تغذیه برای کبد چرب

 • اگر به دیابت مبتلا هستید، این بیماری را تحت کنترل درآورید.
 • نوشیدن الکل را متوقف کرده یا آن را کاهش دهید.
 • به طور منظم ورزش کنید. فعالیت فیزیکی منظم، به معنای اختصاص حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته، به فعالیت هایی با شدت متوسط مانند پیاده روی یا دوچرخه سواری است. به خاطر داشته باشید که تمامی ورزش ها می توانند به پیشرفت درمان کبد چرب گرید 2 کمک کنند، حتی اگر باعث کاهش وزن شما نشوند.
 • استعمال دخانیات را متوقف کنید.
 • همچنین شما باید درباره تمامی داروهایی که در حال مصرف آنها هستید، با پزشک متخصص صحبت کنید، چرا که برخی از آنها ممکن است برای کبد مضر باشند. در برخی از موارد، پزشک داروهایی را برای کنترل یا بازگرداندن آسیب هایی که کبد چرب گرید ۲ باعث آنها شده است، تجویز می کند.


  آیا درمانی 100% موثر برای کبد چرب گرید 3 یا فیبروز کبد وجود دارد ؟

  بهترین راه برای درمان کبد چرب گرید 3 ، یافتن علت ریشه ای بیماری و مقابله با آن است. در واقع، درمان موفقیت آمیز علت ایجاد بیماری در مراحل اولیه تا متوسط فیبروز کبدی، اگرچه قادر به برطرف کردن تمامی آسیب وارد شده به کبد نیست، اما می تواند بیشتر صدمات را از بین ببرد.

  بهتر است بدانید که از آنجا که تقریبا تمام انواع بیماری های مزمن کبد باعث التهاب طولانی مدت کبد می شوند، نهایتا فیبروز کبد را ایجاد می کنند. التهاب ناشی از بیماری، یک بافت زخم را تشکیل می دهد که فیبروز نامیده می شود. موارد زیر از شایع ترین دلایل فیبروز کبد محسوب می شوند:

  • خوردن الکل در طولانی مدت
  • هپاتیت C و B ویروسی
  • کبد چرب غیر الکلی (NAFLD)
  • استئاتوهپاتیت غیر الکلی (NASH) یا کبد چرب گرید 2

  درمان کبد چرب

  مهم ترین دلایل ایجاد کبد چرب گرید 3 چیست ؟

  کبد چرب غیر الکلی و استئاتوهپاتیت غیر الکلی بیشتر در افرادی که دارای اضافه وزن، دیابت، پیش دیابت و سطوح بالای چربی و کلسترول بوده یا به طور کلی به سندروم متابولیک مبتلا هستند، ایجاد می شوند.

  از دیگر دلایل ایجاد فیبروز کبد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هموکروماتوز یا وجود مقادیر بیش از حد آهن بیماری ویلسون که باعث تجمع فلز مس در بدن می شود.
 • انسداد مجاری صفراوی
 • نارسایی مزمن قلبی
 • هپاتیت خود ایمنی
 • مصرف داروهای خاصی مانند آمیودارون، کلرپرومازین، متوتروکسات، تولبوتامید، ایزونیازید، متیل دوپا و اکسی فنیساتین نیز خطر بروز کبد چرب گرید 3 را افزایش می دهند.

  درمان کبد چرب


  جدیدترین و بهترین روش های درمان کبد چرب گرید 3 یا فیبروز کبد :


  به محض اینکه پزشک، علت ایجاد کننده فیبروز کبد را تشخیص بدهد، درمان کبد چرب گرید 3 را با توجه به علت یافت شده، پیشنهاد می کند.

  مواردی که در زیر آمده اند، برخی از رایج ترین روش هایی هستند که برای درمان کبد چرب گرید 3 یا فیبروز کبد مورد استفاده قرار می گیرند:

 • متوقف کردن استفاده از الکل یا محدود کردن آن و استفاده از تراپی های پشتیبان برای کمک به ترک الکل در طولانی مدت
 • به کار بردن داروهای ضد ویروسی برای درمان عفونت های هپاتیت مزمن ویروسی
 • درمان کبد چرب غیر الکلی و استئوهپاتیت غیر الکلی با تجویز یک رژیم متعدل، کاهش حداقل ۷٪ از وزن بدن در طول یک سال و کنترل سطح چربی، کلسترول و قند خون
 • دریافت داروهایی که فلزات سنگین مانند آهن و مس را از بدن حذف می کنند.
 • مقابله و برطرف کردن انسداد مجاری صفراوی
 • عدم استفاده از داروهایی که با بروز فیبروز کبدی مرتبط هستند.
 • دریافت داروهایی که فعالیت سیستم ایمنی بدن را کاهش می دهند.

  درمان کبد چرب

  چه داروهایی برای درمان کبد چرب گرید 3 موثر هستند ؟؟

  در کنار این راهکارها برای درمان کبد چرب گرید 3 ، دانشمندان هنوز در حال مطالعه بر روی داروهایی هستند که بتوانند مستقیما آسیب های مرتبط با فیبروز کبدی را برطرف کنند. با این حال، انجام تحقیقات بر روی این نوع داروهای آنتی بیوتیک که فرایند فیبروتیک کبد چرب را کم می کنند، همچنان ادامه دارد.

  دانشمندان همچنین به دنبال روش های بهتری برای درمان علت های ایجاد کننده فیبروز کبد مانند استفاده از الکل یا استئوهپاتیت غیر الکلی هستند. برای مثال، تحقیقاتی بر روی اثر داروی دیابت نوع دو یا پیوگلیتازون در بهبود افراد مبتلا به کبد چرب گرید 2 و غیر مبتلا به دیابت، انجام شده اند. 

  متداول ترین راهکارهای طبعی برای درمان کبد چرب گرید 3 :

  مطالعات نشان داده اند که در کنار داروهای متداولی که به منظور درمان کبد چرب گرید 3 مورد استفاده قرار می گیرند، راهکارهای طبیعی و پرهیزهای ساده، از قبیل مواردی که در زیر به آنها اشاره شده است نیز در بعضی از مواقع به رفع فیبروز کبد کمک می کنند:
 • نوشیدن مقدار متعادل قهوه در روز
 • مراقبت از مقدار آب بدن
 • مصرف گیاه طبی خار مریم، که حاوی سطوح بالایی از آنتی اکسیدان سیلی مارین است (این روش به افرادی که از داروهای مقابله با هپاتیت C استفاده می کنند، توصیه نمی شود).
 • مصرف ویتامین دی برای کمک به درمان کبد چرب گرید 2

  رایج ترین روش های درمانی برای فیبروز کبد پیشرفته یا سیروز کبدی :

  در صورتی که فیبروز کبد در فرد پیشرفت کرده و به سیروز کبد تبدیل شود، از روش های درمانی دیگری برای مقابله با بیماری کبد چرب استفاده می شود. بهتر است بدانید که وجود سیروز کبدی، معمولا باعث وارد شدن آسیب های جبران ناپذیری به کبد فرد می شود.

  درمان کبد چرب

  گزینه های درمانی رایج برای فیبروز کبد پیشرفته یا سیروز کبد، شامل موارد زیر هستند :
 • گرفتن داروهایی برای حذف مایع اضافی از بدن
 • محدود کردن خوردن نمک
 • دریافت داروهایی برای حذف سموم از مغز
 • دریافت داروهایی که فشار موجود در رگ های معده و مری را کاهش می دهد.
 •  انجام عمل جراحی پیوند کبد برای جایگزینی کبد آسیب دیده با یک کبد سالم اهدایی

نظرات (7)

    بد           خوب