امتیاز :
5 از 4 نظر

عسل طبیعی و این حجم از خواص فوق العاده متعدد آن!

*** عسل طبیعی گون، عسل کنار اصل و عسل ارگانیک را با بهترین قیمت ها خرید داری کنید!!!


عسل آن هم از نوع طبیعی، یکی از خالص ترین غذاهایی است که طبیعت به ما اهدا کرده و اینکه عسل را تنها یک شیرین کننده طبیعی بدانیم، در واقع چشم بستن به روی مزایای دارویی و درمانی بی شمار این ماده شگفت انگیز است. عسل به معنای واقعی کلمه، یک «غذای به درد بخور» به حساب می آید، به این معنا که خوراکی طبیعی است که فواید بسیار زیادی هم برای سلامت انسان دارد.


در این مقاله به تمامی سوالات زیر پاسخ داده می شود:

میزان مواد مغذی موجود در عسل طبیعی، تکان دهنده است: عسل خام حاوی ۲۲ آمینو اسید، ۲۷ نوع مواد معدنی و ۵۰۰۰ نوع آنزیم است. مواد معدنی موجود در عسل خام شامل آهن، زینک، پتاسیم، کلسیم، فسفر و منیزیم بوده و ویتامین هایی که در عسل خام یافت می شوند، شامل ویتامین ب۶، تیامین، ریبوفلاوین، اسید پانتوتنیک و نیاسین هستند.

به علاوه، محتوای غذایی- دارویی موجود در عسل، به خنثی کردن فعالیت های مضر رادیکال های آزاد کمک می کند. در این مقاله سعی شده است تا به واقعیت های تاریخی جالبی درباره عسل و مهمترین خواص درمانی آن پرداخته شده و روش های مطمئنی برای تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی، به شما ارائه شوند. همچنین تمامی اطلاعات در مورد داشتن خرید عسل طبیعی نیز در این مقاله برای شما گفته شده است!

تاریخچه عسل و واقعیت های جالبی درباره آن که احتمالا نمی دانید

 • در طول تاریخ و در طب سنتی، عسل همواره به عنوان یک غذای بسیار مهم مطرح بوده است. در واقع، خداوند آنجا که می گوید: «به سوی سرزمینی بروید که شیر و عسل در آن جاری است» از عسل، برای به حرکت درآوردن اسرائیلیان استفاده کرده است. لازم به گفتن نیست که در جای جای قرآن مسلمانان نیز، برای توصیف بهشت از «نهرهای عسل» نام برده شده و حتی سوره ای به نام نحل یا زنبور عسل در این کتاب آسمانی وجود دارد. 
 • از زمان های بسیار قدیم، از عسل طبیعی به عنوان یک دارو استفاده می شده است. 
 • در طول چند قرن، به دلیل شیرین و همچنین نادر بودن عسل، این ماده به عنوان یک عنصر مقدس در نظر گرفته می شده است. در این زمان ها، از عسل در مراسم های خاص مذهبی و برای تدهین مردگان استفاده می شد. 
 • پرورش زنبور عسل یا نگهداری از زنبورها برای تولید عسل، به دست کم ۷۰۰ سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد.  
 • در یونان باستان، عسل به عنوان یک منبع انرژی برای شرکت کنندگان در رشته دو المپیک استفاده می شده است. 
عسل


آمار مواد مغذی موجود در عسل طبیعی 

یک قاشق غذاخوری عسل، حاوی ۶۴ کالری و دارای بار گلیسمی حدودا ۱۰ بوده که این مقدار کمی کمتر از بار گلیسمی موز است. عسل طبیعی، برخلاف شکر سفید، باعث جهش قندی و بالا رفتن ترشح انسولین در بدن نمی شود.  با اینکه عسل یک غذای مقرون به صرفه برای انسان به شمار می آید، اما زنبورها هزاران ساعت را برای جمع آوری گرده از تقریبا ۲ میلیون گل صرف می کنند تا یک پاوند عسل خالص را تولید نمایند.

عسل معمولا دارای تقریبا ۱۸ درصد آب است، اما هرچه میزان آب موجود در عسل کمتر باشد، کیفیت آن بالاتر ارزیابی می شود. اما بهترین مزیت عسل آن است که این ماده خوراکی، به هیچ روش خاصی برای نگهداری یا فریز کردن نیاز ندارد، برای استفاده، شیشه عسل را برداشته و مستقیما از آن مصرف کنید.


جدید ترین خواص شگفت انگیز عسل طبیعی

 • برای داشتن یک برنامه کاهش وزن سالم، عسل را از خاطر نبرید

مطالعات علمی، وجود رابطه ای را میان مصرف عسل و کاهش وزن نشان داده اند. در واقع، یک تحقیق که در دانشگاه سن دیگو انجام شد، نشان داد که جایگزین کردن قند و شکر با عسل، به شدت در پیش گیری از افزایش وزن موثر بوده و سطح قند خون را نیز پایین می آورد. نتایج این تحقیق همچنین بیان می کنند که در مقایسه با شکر، عسل می تواند سطح تری گلیسیرید را پایین بیاورد. 

*** نتایج یک مطالعه دیگر نشان داده اند که عسل طبیعی، باعث فعال شدن هورمون هایی می گردد که اشتهای انسان را کنترل می کنند. در واقع در یک آزمایش، هورمون های اشتها و پاسخ های گلیسمیک در ۱۴ خانم سالم با وزن متناسب، پس از مصرف عسل یا شکر در هنگام صبحانه، اندازه گیری شد. به صورت کلی، نتایج این تحقیق نشان دادند که مصرف عسل دارای اثرات بالقوه مقابله با چاقی است. 

 • یکی از خواص عسل طبیعی مقابله با آلرژی به گرده ها، است

- آیا در ماه های خاصی از سال، به دلیل آلرژی به گرده گیاهان در عذاب هستید؟

- آیا این آلرژی، بودن شما در میان طبیعت را با محدودیت مواجه کرده است؟ 

عسل طبیعی حاوی گرده گل است، به همین دلیل می تواند با عفونت ها مقابله کرده، آلرژی را با یک روش طبیعی کاهش داده و ایمنی کلی شما را بهبود ببخشد. توانایی عسل طبیعی در پیش گیری از آلرژی ها، بر اساس مفهومی است که به نام ایمن درمانی شناخته می شود.

اما این روش چگونه عمل می کند؟ زنبورهای عسل موجود در منطقه ای که زندگی می کنید، از یک گل به گل دیگر پرواز کرده و گرده هایی را جمع آوری می کنند که باعث آلرژی در شما می شوند. اما در صورتی که از عسل طبیعی و محلی استفاده کنید، از همان گرده های محلی آلرژی زا نیز بهره مند می شوید. 

عسل طبیعی

پس از گذشت مدت زمانی، فرد مبتلا به آلرژی، نسبت به این گرده های گل حساسیت کمتری خواهد داشت و علائم آلرژی فصلی را در حد پایین تری تجربه خواهد کرد. به همین دلیل، اگر شما هم به آلرژی مبتلا باشید، احتمالا مصرف عسل طبیعی را یک راه مفید برای مقابله با آلرژی خواهید یافت، چرا که این ماده، شما را نسبت به جاندارانی که واکنش های آلرژیک را در شما ایجاد می کنند، بی حس می نماید.  

*** یک مطالعه که در سال ۲۰۱۳ انجام گرفت نشان داد که خوردن عسل در دوز بالا (یک گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن فرد) به صورت روزانه، می تواند علائم آلرژیک را پس از یک دوره هشت هفته ای بهبود ببخشد. عسل طبیعی همچنین خود را در بهبود علائم التهاب آلرژیک مخاط بینی، چه به صورت کلی و چه به صورت فردی، موثر نشان داده است. این عارضه، یک پاسخ آلرژیک است که باعث خارش، آبریزش چشم، عطسه و واکنش های دیگر می شود. 

برخی از افراد بیان می کنند که مصرف روزانه یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی، واقعا همانند یک شات آلرژی عمل می کند. با این حال، نوع عسل مصرفی نیز یک عامل کلیدی در این مورد به حساب می آید، چرا که عسل های پاستوریزه حاوی گرده گل نیستند. برای تسکین آلرژی های فصلی، شما باید عسل طبیعی و خام را که دربردارنده گرده گل است، مصرف کنید. 

 • عسل یک منبع سرشار از آنتی اکسیدان است

مطالعات نشان داده اند که مصرف روزانه مقدار مشخصی از عسل، سطح آنتی اکسیدان های مفید در بدن را بالا می برند. همان طور که می دانید، آنتی اکسیدان ها به مسدود کردن رادیکال های آزاد، که باعث ایجاد بیماری های می شوند، کمک می کند.

عسل همچنین سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و به عنوان یک عامل پیش گیرنده در مقابل تعداد بی شماری از امراض عمل می کند. عسل طبیعی حاوی پلی فنول هاست که یک آنتی اکسیدان قوی برای کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی و سرطان به شمار می آید. عسل حاوی پلی فنول است، که یک آنتی اکسیدان قوی بوده و خطر بروز بیماری های قلبی و سرطان را کاهش می دهد.

*** در یک مطالعه، در حدود ۴ قاشق غذاخوری عسل به صورت روزانه در یک دوره ۲۹ روزه، به ۲۵ نفر داده شد. به غیر از اضافه شدن عسل، این افراد، بر اساس رژیم عادی خود غذا می خوردند. با گرفتن نمونه های خونی در ابتدا و انتهای مطالعه، محققان به وجود یک ارتباط آشکار و مستقیم بین مصرف عسل و بالا رفتن سطح پلی فنول هایی در خون پی بردند که با بیماری ها مقابله می کنند. 

آنتی اکسیدان های فلاونوئیدها، پینوکمبرین و چریسین نیز در عسل طبیعی یافت می شوند. پینوکمبرین از فعالیت آنزیم ها پشتیبانی کرده و مطالعات بسیاری نشان داده اند که این ماده، باعث آپوپتوزیس یا مرگ برنامه ریزی شده سلول های سرطانی می شود. 

 • برای داشتن یک خواب آسوده، مصرف عسل را امتحان کنید

** آیا به دلیل نداشتن خواب راحت و آرام، در تمام طول روز با احساس خستگی دست و پنجه نرم می کنید؟

** آیا برای بهبود وضعیت خواب خود، راه های بی نتیجه زیادی را امتحان کرده اید؟

یکی از خواص عسل طبیعی این است که خواب شما را خیلی زود بهبود می دهد. با مصرف عسل، قبل از رفتن به رختخواب، منبع گلیکوژن کبد شما تامین شده و از جستجوی مغز به دنبال سوخت، که باعث بیدار شدن شما می شود، جلوگیری به عمل می آید. به علاوه، خوردن عسل طبیعی، ترشح ملوتونین در مغز را، با ایجاد یک افزایش کوچک در سطوح انسولین تقویت کرده و باعث تحریک آزاد شدن تریپتوفان در مغز می شود. تریپتوفان، به سروتونین و سپس به ملاتونین تبدیل می شود. 

ملاتونین همچنین سیستم ایمنی را تقویت کرده و به ساخته شدن مجدد بافت در دوره نقاهت از بیماری ها کمک می کند. در مقابل، خواب ناکافی و بد، یکی از عوامل خطر بروز فشار خون بالا، چاقی، دیابت نوع ۲، بیماری های قلبی، سکته و آرتروز به شمار می رود. از آنجا که عسل به عنوان یک داروی خواب عمل می کند، بنابراین به شکلی طبیعی خطر بروز تمامی این بیماری ها را کاهش می دهد. 

خواص عسل

 • برای ترمیم جراحات و زخم ها، عسل را فراموش نکنید

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، بانداژهایی وجود دارند که در آنها عسل تزریق شده و به بهبود زخم ها و جراحات کمک می کنند. دانشمندان، طی مطالعات متعدد دریافته اند که عسل طبیعی، یک آنتی باکتریال طبیعی با تاثیرات ترمیم زخم است. آنها همچنین متوجه شده اند که عسل با مایعات بدن واکنش نشان داده و هیدروژن پروکسید را تولید می کند.

این ماده، محیط را برای باکتری ها، نامناسب کرده و به این وسیله از ایجاد آنها جلوگیری می کند. به علاوه، غلظت هیدروژن پروکسید تولید شده، در مقایسه با داروهایی که معمولا بر روی زخم ها قرار داده می شوند، بسیار پایین است، بنابراین، آسیب سمی شدن سلولی ناشی از آن، به شدت کاهش می یابد. 

 • برای کنترل دیابت خود، از عسل یاری بخواهید

مصرف عسل، خطر ابتلا به دیابت را کاهش داده و به داروهایی که برای درمان دیابت استفاده می شوند، در مقابله با آن کمک می کند. ترکیب عسل و دارچین نیز به طور خاص برای این منظور و کنترل قند خون موثر بوده و بیماری های دیگری از جمله ورم و التهاب لثه و آکنه را درمان می کند. 

*** نتایج یک مطالعه نشان داده اند که عسل در مقایسه با دکستروز و ساکاروز، سطح گلوکز پلاسما را به میزان کمتری بالا می برد. برخی محققان بیان می کنند که قدرت تقویت انسولین موجود در دارچین، همین میزان کم افزایش گلوکز موجود در عسل را هم خنثی کرده و این موضوع، ترکیب عسل و دارچین را به یک شاخص گلیسمیک پایین تبدیل کرده است. ( فواید عسل و دارچین )

عسل طبیعی و خام، انسولین را افزایش و هیپرگلیسمی را کاهش می دهد. برای مشاهده این موضوع، مقدار کمی عسل بخورید و ببینید که قند خون چگونه به آن واکنش نشان می دهد. پس از اثبات این موضوع، بعد از خرید عسل، ترکیب عسل و دارچین را حتما در برنامه غذایی مقابله با دیابت خود قرار خواهید داد. 

 • عسل، یک شربت سرفه طبیعی است

عسل در درمان سرفه، به اندازه شربت های موجود در داروخانه ها موثر است. شواهد علمی رو به افزایشی وجود دارند که نشان می دهند، استفاده از مقدار مشخصی عسل، می تواند ترشح مخاطی و سرفه را به شکل چشم گیری درمان کند. حتی در یک مطالعه، تاثیر عسل به اندازه دیفن هیدرامین و دکسترومتورفان بوده است. برای تسکین سرفه، مصرف نصف تا دو قاشق چای خوری عسل در هنگام خواب مورد مطالعه قرار گرفته و دوز توصیه شده برای افراد است.

*** در این مورد توجه داشته باشید که کودکان زیر یک سال، مجاز به استفاده از هیچ مقداری از عسل نیستند.

 • عسل یک منبع انرژی عالی و طبیعی است

عسل طبیعی حاوی شکر طبیعی (۸۰ درصد)، آب (۱۸ درصد) و مواد معدنی، ویتامین ها، گرده و پروتئین (۲ درصد) است، بنابراین، چندان دور از ذهن نیست که عسل را “یک سوخت جاری عالی” می خوانند. عسل، یک منبع انرژی را فراهم می کند که به راحتی و به شکل گلیکوژن کبد جذب شده و آن را به یک غذای عالی برای مصرف صبح هنگام و قبل و بعد از ورزش تبدیل می کند. 

مطالعاتی که در آزمایشگاه تغذیه ورزشکاران انجام شده اند، نشان می دهند که عسل طبیعی، یکی از بهترین گزینه های حاوی کربوهیدرات برای استفاده پیش از شروع ورزش است. به علاوه، نتایج تحقیقات ثابت کرده اند که مصرف عسل به عنوان یک سوخت ورزشی، اثری برابر با گلوکز دارد، که شکر استفاده شده در بسیاری از ژل های انرژی زای تجاری است. 

*** اما نکته شگفت انگیز اینجاست که زمانی که صحبت از کاربرد عسل طبیعی برای ورزشکاران پیش می آید، این ماده علاوه بر داشتن خواص تجدید نیرو، دارای ویژگی های بهبود دهندگی نیز هست. به همین دلیل است که عسل خام هم در زمره مواد مغذی پیش از ورزش و هم در دسته غذاهای مفید پس از ورزش قرار می گیرد.  


خواص عسل طبیعی


13 استفاده درمانی منحصر به فرد از عسل طبیعی

اگر با خواندن مزایای عسل در رفع و بهبود عارضه های مختلف، برای وارد کردن این ماده معجزه گر به رژیم غذایی خود آماده شده اید، در این بخش از مقاله می توانید با کاربردهای درمانی دیگر آن نیز آشنا شوید:

 • بهبود فرآیند هضم

از آنجا که عسل در معده تخمیر نمی شود، برای مقابله با سوء هاضمه می توانید از یک تا دو قاشق غذاخوری عسل طبیعی و خام استفاده کنید.  

 • تسکین حالت تهوع

برای رفع حالت تهوع، ترکیب عسل، زنجبیل و آب لیمو را امتحان کنید.  

 • درمان جوش و آکنه (خواص عسل برای پوست)

عسل می تواند به عنوان یک تمیز کننده پوست صورت بسیار مقرون به صرفه عمل کرده و در رفع آکنه و جای جوش موثر باشد. همچنین عسل برای تمامی انواع پوست مناسب است. برای داشتن یک ماسک عالی برای رفع مشکلات پوستی، یک قاشق چای خوری عسل را برداشته، آن را با دستان خود گرم کرده و به آرامی بر روی پوست صورت بمالید. اجازه دهید عسل به مدت ۱۰ دقیقه بر روی پوست شما بماند و سپس آن را با آب ولرم بشویید. 

***فیلم خواص عسل برای پوست ( ماسک مخصوص)

در فیلم زیر طرز تهیه یک ماسک برای پوست صورت برای شما آورده شده است......حتما ببینید و استفاده کنید!

 • لایه برداری از پوست

شما می توانید یک لایه بردار پوست عالی با استفاده از عسل درست کنید. برای تهیه یک ماسک لایه بردار با عسل طبیعی، دو فنجان عسل را به یک وان پر از آب اضافه کرده و مدتی در آن بمانید. در ۱۵ دقیقه نهایی، یک فنجان جوش شیرین نیز در آب بریزید. ( خواص عسل برای پوست )

 • کاهش کلسترول خون

عسل طبیعی می تواند میزان کلسترول خون را کاهش داده و به همین دلیل، ریسک بروز بیماری عروق کرونری قلب را کم کند. 

 • بهبود گردش خون

با تقویت قلب و بهبود جریان خون، عسل طبیعی، عملکرد مغز را به حد بهینه می رساند. 

 • به وجود آوردن یک ساپورت پروبیوتیک

عسل طبیعی سرشار از پروبیوتیک های طبیعی است که رشد باکتری های خوب در روده را باعث می شوند. 

 • مرطوب کردن پوست

ترکیب یک قاشق غذاخوری از عسل طبیعی با روغن زیتون و مقدار کمی لیمو ترش، می تواند به صورت یک لوسیون آب رسان عمل کند. 

خواص عسل برای پوست

 • ماسک مو

ماسک مویی که با عسل درست شده باشد، به دلیل آب رسانی به مو، باعث درخشان شدن آن می شود. برای درست کردن این ماسک موثر، یک قاشق چای خوری از عسل طبیعی را با ۶ فنجان آب گرم مخلوط کرده، بر روی موی سر قرار داده و اجازه دهید مدتی بماند. سپس به طور کامل با آب شستشو داده و پس از خشک شدن مو، آن را مثل همیشه حالت دهید. 

 • تسکین اگزما

شما می توانید از عسل طبیعی و دارچین با مقادیر برابر، به عنوان یک داروی موضعی، برای تسکین دادن اگزمای متوسط استفاده کنید. ( خواص عسل و دارچین )

 • کاهش التهاب

عسل طبیعی دارای عوامل ضد التهابی است که می توانند بیماری های دستگاه تنفسی مانند آسم را درمان کنند. 

 • بهبود عفونت دستگاه ادراری

به دلیل داشتن ویژگی های آنتی باکتریال، عسل می تواند به رفع عفونت های دستگاه ادراری کمک کند.

 • یک شامپوی عالی

عسل خام می تواند موها و پوست سر شما را تمیز کرده و سلامت آنها را بازیابی کند.

ترکیب عسل طبیعی با مواد مختلف برای درمان بیماری ها


 • شربت عسل و مرکبات: تسکین گلو درد و آنفولانزا

این مورد، یک معجون فوق العاده از عسل طبیعی، داروهای گیاهی، ادویه ها و مرکبات است که به شکل یک مسکن برای گلو درد عمل می کند. ادویه ها و داروهای گیاهی موجود در این ترکیب، به کاهش التهاب گلو کمک می کنند در حالی که عسل، باعث خلاص شدن شما از شر باکتری های آن ناحیه می شود. 

 • لیمو-عسل: کمک به رفع سرماخوردگی ها

ترکیب عسل طبیعی و لیمو ترش می تواند باعث کاهش تب و لرز مرتبط با سرماخوردگی های معمولی می شود. 

 • دارچین- عسل: بهبود سلامت کلی

مخلوط عسل و دارچین به صورت طبیعی و از طریق مقابله با فشار خون بالا و بیماری های قلبی و عروقی، سلامت شما را تقویت می کند. 
فواید عسل و دارچین

 • زنجبیل-عسل: درمان درد معده

زنجبیل به روشی مشابه با داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و آهسته کردن مسیرهای بیوشیمیایی مرتبط، باعث کاهش التهاب می شود. این ماده خوراکی، جریان خون را نیز تقویت می کند. ترکیب کردن زنجبیل با عسل، آن را به یک گزینه ایده آل برای رفع ناراحتی معده تبدیل می کند. ( فواید عسل برای معده )

 • میخک- عسل: بهبود دندان درد

این مورد از میخک استفاده می کند که حاوی مواد شیمیایی بی حس کننده بسیار قوی به نام اوژنول است. اوژنول مانند عسل یک ضد عفونی کننده هم هست که به کشتن میکروب هایی که ممکن است در ایجاد عفونت نقش داشته باشند، کمک می کند. میخک از نظر داشتن اوژنول، ۲۰ مرتبه از منابع دیگر این ماده، قوی تر است. 

 • سرکه سیب و عسل: درمان رفلاکس معده

این ترکیب، برخلاف ظاهر آن، در کاهش رفلاکس معده موثر است. سرکه سیب، فرایند هضم و جذب مواد معدنی را بهبود می دهد، که هر دوی این موارد در کاهش رفلاکس معده مفید هستند. اگر با مشکل رفلاکس دست و پنجه نرم می کنید، این معجون را به صورت روزانه مصرف کنید. 

 • مرطوب کننده پاشنه پا با عسل: رفع ترک و خشکی پاشنه پا

ترکیب متشکل از عسل، شیر و پرتقال، باعث رفع خشکی و ترک پاشنه پا می شود. شیر، سرشار از ویتامین آ است که یک ماده ضروری برای سلامت پوست و کمک به ترمیم و تجدید آن به شمار می رود. پرتقال موجود در این ترکیب، به عنوان یک داروی شیمیایی طبیعی برای کمک به حذف خشکی پوست عمل می کند. 

 • اسکراب عسل و شکر قهوه ای: رفع خشکی پوست

بافت شکر قهوه ای، این ماده را به یک گزینه ایده آل برای رفع خشکی پوست تبدیل می کند. شما می توانید این نوع شکر را با عسل ترکیب کرده و یک لایه بردار مرطوب کننده عالی برای پوست خود بسازید. 
خواص عسل طبیعی

 • ماسک صورت ماست و عسل: رفع جوش و آکنه

ماست، که یک ماده غنی از پروبیوتیک است، به کاهش التهابات پوستی و بازیابی تعادل pH طبیعی پوست کمک می کند. در ترکیب با عسل، این ماسک خانگی ویژگی های ضد التهابی ماست را باز هم افزایش داده و در رفع جوش و آکنه موثر است.  

 • نوشیدنی عسل و آب نارگیل: بهبود درد عضلات

روغن نارگیل شامل الکترولیت های بسیاری است که به رفع کمبود آب بدن، که یک علت اساسی در ایجاد درد عضلانی محسوب می شود، کمک می کند. این نوشیدنی شامل مرکبات و عسل است که هر دو باعث تقویت انرژی می شوند. 

 • کرم عسل و شکر: درمان بیماری پای ورزشکاران

در رسپی این خمیر، عسل و شکر همراه با هم، برای حداقل کردن قارچ های ایجاد کننده بیماری پای ورزشکاران عمل می کنند. 

 • عسل و سرکه سیب: رفع کلسترول بالا

برخی از تحقیقات نشان داده اند که عسل می تواند باعث کاهش چربی و کلسترول در بافت های بدن شود. این مورد، یک رسپی نمونه برای خلاص شدن از کلسترول بالاست. پس هرچه سریع تر به خرید عسل بپردازید!!

 • عسل و زرد چوبه: درمان زخم معده

ویژگی های آنتی باکتریال و آنتی ویروس ثابت شده عسل، می تواند فرایند بهبود را در مبتلایان به انواع زخم ها و جراحت ها افزایش دهد. این ماده شگفت انگیز را با زرد چوبه ترکیب کرده و روزانه سه بار از آن مصرف کنید.  

 • خواص عسل و آبلیمو: کمک به لاغر شدن

این مورد شامل یک رسپی ساده و تشکیل شده از عسل، آب گرم و لیمو است. بعضی از مطالعات و تحقیقات جدید انجام شده در مجله جهانی علوم و تحقیقات تغذیه نشان داده اند که عسل می تواند به فرایند کاهش وزن کمک کند. لیمو هم به نوبه خود، باعث بالا رفتن سرعت لاغری شما می شود. 
خواص عسل و آبلیمو

 • پاک کننده عسل و زنجبیل: درمان سینوس

اگر مدام به مشکل گرفتگی سینوس ها دچار هستید، از ترکیبی شامل آب زنجبیل تازه و عسل، دو یا سه بار در روز استفاده کنید. ( خواص عسل با زنجبیل )

 • عسل و آب پرتقال: کاهش اضطراب

تحقیقات نشان داده اند که پرتقال دارای خاصیت آرامش بخش بوده و می تواند در رفع خستگی، بی حالی و اضطراب مفید باشد. در ترکیب با عسل، این میوه خانواده مرکبات، یک داروی خوب برای مقابله با اضطراب به حساب می آید. دانستن این نکته نیز خالی از لطف نیست که روغن مرکبات می توانند تمرکز و هوشیاری انسان را افزایش دهند. 

 • عسل و آناناس: کمک به ترک سیگار

آناناس سرشار از ویتامین سی است و به افرادی که می خواهند سیگار را ترک کنند کمک می کند. جویدن آناناس و خوردن عسل پس از آن، می تواند میل به سیگار کشیدن را در شما محدود کند. 

 • عسل، دارچین و تریکاتو (شامل فلفل بلند، زنجبیل و فلفل سیاه): درمان ضعف جریان خون

این مورد یک معجون دم کردنی است که می تواند در بهبود جریان خون موثر باشد. تریکاتو به رفع سوء هاضمه کمک کرده و جریان خون را اصلاح می کند. 

 • خواص عسل و دارچین: درمان اگزما

محققان دریافته اند که عسل، نه تنها آسیب های پوستی را در موارد اگزمای شدید بهبود داده و تکه های خشک را حذف می کند، بلکه دارای توانایی از سرگیری رشد پوست جدید نیز هست. این رسپی، برای افزایش ویژگی های تسکین دهندگی، دارچین را هم در خود جای داده است. 
خواص عسل و دارچین

 • عسل و روغن کرچک: متوقف کردن سکسکه

سکسکه به دلیل بروز اسپاسم هایی در دیافراگم رخ می دهد و مواد موجود در این رسپی دارای خواص ضد اسپاسم هستند و به همین دلیل، می توانند شما را از شر سکسکه خلاص کنند. 

 • دانه شنبلیله، عسل و زنجبیل: درمان آسم

این مورد، یک رسپی مربوط به آیورودا است که از دانه شنبلیله همراه با زنجبیل و عسل برای تسکین بیماری آسم استفاده می کند. عسل، که یک ماده مفید برای دستگاه تنفسی است، در کنار زنجبیل که خواص ضد التهابی و تسکینی دارد، یک ترکیب خوب برای درمان آسم می سازند. دانه شنبلیله نیز به این داروی خانگی اضافه می شود، چرا که می تواند به درمان مشکلات دستگاه تنفسی مانند آسم و برونشیت کمک کند. 

 • دهان شویه خانگی دارچین: رفع بوی بد دهان

این دهان شویه حاوی عسل، دارچین، آب لیمو ترش و جوش شیرین است. به کار بردن این ترکیب باعث کشتن باکتری هایی می شوند که ایجاد کننده بوی بد دهان هستند.  

 • ماسک عسل: مفید برای موهای چرب

این ماسک مو شامل زرده تخم مرغ، به عنوان یک ماده سرشار از پروتئین، و عسل، برای تغذیه و ترمیم موهای شماست. 

خواص عسل برای مو

عسل طبیعی را از کجا خریداری و چطور مصرف کنیم؟

مصرف عسل در میان افراد به چه صورت است؟ آمارها نشان می دهند که ۵۰ درصد افراد عسل را مستقیما خریداری می کنند. ۳۵ درصد افراد هیچ وقت عسل نمی خورند و ۱۵ درصد باقیمانده از محصولاتی که با عسل درست شده اند، استفاده می کنند. شما به احتمال زیاد می توانید عسل طبیعی را در نزدیکترین مغازه خواروبار فروشی در محله خود پیدا کنید. خرید عسل طبیعی به صورت آنلاین نیز صورت می گیرد.

نکات زیر را در مورد عسل طبیعی نادیده نگیرید!!

 • اگر عسل طبیعی را خریداری کردید، انتظار دیدن عسلی مات را داشته باشید، چرا که ظاهر درخشان، شفاف و رنگ طلایی عسل از طریق گرم کردن آن به دست می آید.
 • در استفاده از عسل، این نکته را به خاطر بسپارید که هرگز نباید عسل را بپزید، چرا که این کار، خواص مفید آن را از بین خواهد برد. همچنین، عسل را در نزدیکی یک منبع گرمایی مانند بخاری یا اجاق گاز نگهداری نکنید.
 • اگر تمایل داشتید که عسل را برای شیرین کردن چای یا قهوه خود به کار ببرید، صبر کنید تا این نوشیدنی ها به قدری خنک شوند که به راحتی بتوانید آنها را بنوشید، آنگاه عسل را برای طعم دادن، به آنها اضافه کنید.

دلایل افزایش اینترنتی خرید عسل طبیعی

راههای فروش عسل خام برای تولید کنندگان بسیار است یکی از این راه ها که تولیدکنندگان و فروشندگان می توانند محصول خود را برای فروش به مشتریان عرضه کنند به صورت اینترنتی است. در ادامه به دلایل افزایش اینترنتی خرید عسل می پردازیم. خرید عسل، معضلی است که امروزه خیلی از افراد با آن مواجه می شوند. این معضلات انواع مختلفی دارند که می تواند از انتخاب انواع عسل آغاز شده تا خرید عسل ارگانیک. در رابطه با خرید عسل طبیعی می توان فاکتور های مختلفی را در نظر گرفت اما مشکل اصلی زمانی به وجود خواهد آمد که شما قصد خرید اینترنتی عسل ارگانیک را داشته باشید!

شاید شما هم هنوز به این باور نرسیده باشید که می توان عسل را به صورت اینترنتی خریداری کرد چرا که معتقد هستید این ماده غذایی را بایستی به طور مستقیم خریداری کرد.  قصد ما از گردآوری این مقاله همین است تا شما با باورهای قدیمی خداحافظی کنید و بدانید آیا می توان عسل ارگانیک را به صورت اینترنتی خریداری کرد؟ مشخصه های یک عسل ارگانیک چیست و چگونه به فروشگاه های اینترنتی فروش عسل اعتماد کنیم؟

خرید آنلاین عسل

خرید اینترنتی عسل فقط با 6 شرط!


برخی اوقات عسل از نظر تولید و اصالت هیچ گونه مشکلی ندارد اما ممکن است در مراحل بسته بندی و فرآوری دچار بحران کیفیت شده که در نهایت منجر به افت کیفیت محصول خواهد شد. مشتری با مشاهده چنین حالتی اعتماد خود را از خرید عسل طبیعی به صورت اینترنتی از دست داده و ترجیح می دهد تا به طور مستقیم اقدام به خرید عسل نماید. البته لازم به ذکر است که تبلیغات دروغین و بی اساس نیز همیشه در دنیای خرید و فروش عسل طبیعی وجود داشته است اینجاست که شما باید آستین بالا بزنید و با کسب تجربه و اطلاعات کافی در خصوص عسل ارگانیک، دکان چنین شیادانی را ببندید.

یک فروشگاه اینترنتی فروش عسل آنقدر ها هم که فکر می کنید غیر قابل اعتماد نیست بلکه کافیست مشخصه هایی را در نظر بگیرید و بر اساس آن ها اقدام به خرید عسل نمایید؛ اما این مشخصه ها کدام اند؟

فروشگاه هایی که شما می توانید در این زمینه به آن ها اعتماد کنید دارای مشخصه هایی هستند که شامل نماد اعتماد الکترونیکی، تنوع در محصولات، گارانتی برگشت کالا، نظرات مشتریان قبلی، امکان پرداخت وجه در هنگام تحویل کالا و... است که بنا به برخورداری وب سایت فروش اینترنتی عسل از این مشخصه ها، می توانید از خرید خود اطمینان کافی داشته باشید.


 • نماد اعتماد الکترونیکی


موردی که در خرید عسل ارگانیک باید به آن توجه داشته باشید، فروشنده عسل است. به هیچ وجه عسل طبیعی گرانقیمت را از فروشنده یا فروشگاهی که به آن اطمینان ندارید خریداری نکنید. در واقع خرید ازفروشنده های نامعتبر می تواند باعث پرداخت پول زیاد در قبال عسلی تقلبی باشد. اگر قصد دارید اقدام به خرید اینترنتی عسل نمایید نیز حتما از اصالت سایت مطمئن شوید. علاوه بر این دقت کنید که مجوزهای لازم مثل نماد اعتماد الکترونیکی توسط سایت اخذ شده باشد تا بتوانید عسلی طبیعی دریافت نمایید. زمانی که یک فروشگاه اینترنتی توسط یک موسسه ثالث تائید شود، تاثیرات به سزایی بر جلب اعتماد مشترییان خریداران خواهد داشت و خریدار با دانستن این موضوع که اطلاعاتش در امان هستند احساس رضایت بیشتری داشته و می تواند با آسودگی خاطر خرید خود را انجام دهد.

نماد اعتماد الکترونیکی در واقع مشخصه ای به منظور اعتماد سازی کاربران در هنگام مراجعه به سایت ها و فروشگاه های اینترنتی است. مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وظیفه اعطای نماد اعتماد الکترونیکی را بر عهده دارد و زمانی یک فروشگاه اینترنتی این نماد را دریافت می کند که از ضوابط و قوانین مشخصی در جهت رضایت مشتری پیروی کند. لذا زمانی که قصد خرید اینترنتی عسل را دارید لازم است این نماد را در نظر داشته باشید.

سایت فروشگاه اینترنتی ایران عسل با نام تجاری شهدینه گلها، یکی از سایت های معتبر در زمینه فروش عسل و محصولات زنبور عسل است و با مشاهده نماد اعتماد الکترونیکی سایت می توانید با اعتماد بیشتر آنلاین خرید کنید. خرید عسل از یک فروشگاه معتبر و با سابقه بالا و درخشان، اطمینان از طبیعی بودن عسل را نیز بالاتر خواهد برد.


 

 • گارانتی برگشت کالا برای خرید عسل


زمانی که فروشندگان عسل از کالای خود اطمینان داشته باشد این امکان را در اختیار مشتری قرار می دهند تا در صورت وجود هر گونه نارضایتی و یا کیفیت پایین بتوانند عسلی که خریداری کرده اند را عودت نمایند. زمانی که این امکان در اختیار شما قرار می گیرد می توانید تا حدی از کیفیت خوب عسل و همچنین ضمانت کالا اطمینان کسب نمایید. 

 • نظرات مشتریان قبلی 


قطعا با مراجعه به بخش نظرات کاربران و مشتریان می توانید به اطلاعات مفیدی در رابطه با فروشگاه و محصولات، دست پیدا کنید. سعی کنید پیش از خرید اینترنتی از وب سایت های فروشگاهی، نظرات مشتریانی که پیش از شما کالایی خریداری کرده اند مشاهده کنید؛ یک فروشگاه اینترنتی معتبر در بخش نظرات خود معمولا دارای پرسش و پاسخ بوده و نظرات مشتریان ناراضی را نیز منتشر خواهد کرد.

 • پاسخگویی تلفنی و محتوای به‌روز


فروشگاه های اینترنتی معتبر فروش عسل، بایستی قادر به پاسخگویی در اسرع وقت به مشتریان تلفنی خود بوده و یا در اصلاح از خدمات پس از فروش مشتریان برخوردار هستند. همچنین یک فروشگاه معتبر، به دلیل بهره‌ مندی از تیم ‌های مختلف، همیشه محتوای به روزی دارد تا اطلاعات و دانستنی های لازم را در اختیار مشتریان خود قرار دهند. 

 • تنوع در محصولات


بالطبع فروشگاهی که تنوع محصول بالاتری داشته باشد دست شما را برای انتخاب باز می گذارد. یک خرید با حوصله و در اختیار داشتن تمامی مشخصه های محصول شما را تا حد زیادی در راستای یک خرید خوب یاری می کند.

تنوع در خرید عسل

 • امکان پرداخت وجه کالا در هنگام تحویل کالا بعد از خرید عسل


یکی دیگر از راهکارهای اطمینان به یک فروشگاه اینترنتی، امکان پرداخت وجه پس از تحویل کالا در سراسر ایران است چرا که معمولا چنین زیرساختی برای یک فروشگاه اینترنتی بسیار پرخرج است از این‌رو فروشگاه‌های بدون مجوز، قادر به ارائه این سرویس نخواهند بود. در این سرویس فروشگاه‌ها با ارائه تعهد برای ارسال چندین هزار سفارش در سال با شرکت پست، قرار داد همکاری منعقد می کنند.

 • ارسال رایگان محصولات خریداری شده درب منزل


برخی از شرکت های معتبر به دلیل داشتن مشتریان بسیار، مزایایی به مشتریان خود ارائه می دهند. از جمله خدماتی که می توان به مشتریانی که به صورت اینترنتی اقدام به خرید عسل و یا خرید محصولات دیگر می کنند ارائه کرد، ارسال رایگان محصولات سفارش داده شده است. شرکت شهدینه گلها به دلیل داشتن مشتریان زیادی که به صورت اینترنتی از آن ها خرید می کنند، به عنوان مزایا و خدمات، محصولات ارسالی به سراسر ایران رایگان خواهد بود.
 

چگونه عسل طبیعی را تشخیص دهیم؟ 

عسل طبیعی چه تفاوت هایی با عسل غیر طبیعی دارد؟

عسل طبیعی، نوعی عسل کاملا دست نخورده است که بلافاصله از خانه های شانه عسل، که در کندوی عسل موجود است، استخراج می شود. عسل طبیعی، معمولا حاوی گرده گل و بره موم است که هر دوی این مواد، افزودنی های بسیار عالی برای سلامتی هستند.

عسل طبیعی ممکن است حاوی زنبورهای مرده و پاها و بال های آنها، تکه های بزرگ موم و ناخالصی های دیگر باشد. با این حال، لازم نیست نگران تمیز و سالم بودن عسل خریداری شده باشید، چرا که اگر هر کدام از این موارد به صورت ناخواسته در عسل وجود داشته باشند، پیش از قرار دادن درون شیشه، خارج می شوند.  

عسل طبیعی را نمی توان به اندازه بیشتر از ۹۵ درجه فارنهایت، که دمای طبیعی کندوی زنبور عسل است، گرم کرد. همچنین با اینکه ممکن است عسل طبیعی صاف شود، اما هرگز فیلتر و پاستوريزه نمی گردد. هیچ گونه افزودنی نیز به عسل طبیعی اضافه نمی شود. 

عسل ارگانیک

از سوی دیگر، عسل های موجود در بازار یا عسل های تجاری ممکن است به شدت فراوری شده و حتی از نظر شیمیایی هم تصفیه گردند. باید بدانید که دادن گرمای بیش از حد، آنزیم های طبیعی، ویتامین ها و مواد معدنی موجود درعسل را تخریب کرده و عسل فراوری شده را به یک محصول بسیار بد تبدیل می کند.

فیلتر کردن و فراوری عسل نیز، بسیاری از مواد مغذی و دارویی عسل، از جمله گرده گل و بره موم سرشار از آنزیم را از بین می برد. تنها راه دست یافتن به یک عسل شفاف و درخشان، گرما دادن به عسل است، بنابراین با در نظر داشتن مواردی که به شما گفته شد، بهتر است از زیبایی ظاهری عسل، به نفع بهره مندی از خواص درمانی آن صرف نظر کنید، به این معنا که از عسل های طلایی رنگ و شبیه به شربت دوری کرده و به منظور بهره مندی از ویژگی های بی نظیر این داروی طبیعی، عسل های مات و ارگانیک را جایگزین کنید. 

عسل غیر طبیعی و غیر خام یا به عبارتی همان عسلی که به صورت تجاری در بازار موجود است، ممکن است محصول زنبورهایی باشد که با آنتی بیوتیک درمان شده اند. این احتمال هم وجود دارد که به این زنبورها یک تغذیه زمستانی، به شکل شکر یا شربت ارزان قیمت، داده شده باشد. کندوهای این زنبورهای عسل از مواد غیر ارگانیک ساخته شده اند که ممکن است حاوی آفات بوده و با مواد غیر ارگانیک شسته شده باشند. عسلی که خام و طبیعی نباشد، به صورت پاستوریزه و فیلتر شده درمی آید و ممکن است حاوی افزودنی باشد. 

سازمان غذا و داروی امریکا بیان می کند که هر نوع عسلی که به صورت اولترا فیلتر دربیاید، دیگر واقعا عسل محسوب نمی شود و بسیاری از مزایای دارویی خود را از دست می دهد. حتی ممکن است که برخی عسل ها حاوی شربت ذرت با فروکتوز بالا باشند.

عسل ارگانیک در مقایسه با عسل غیر ارگانیک چه خصوصیاتی دارد؟

منظور از عسل ارگانیک، معمولا همان عسل طبیعی و خام است که به صورت ارگانیک تهیه شده باشد و درست مانند عسل طبیعی، در مورد عسل ارگانیک نیز، دادن گرمای بیش از ۹۵ درجه فارنهایت مجاز نیست. برای این که بتوان یک عسل را محصول ارگانیک خواند، نیاز است که در فرایند برداشت تا تحویل عسل، با توجه به مجموعه استانداردها و محدودیت های هر کشور، از مدیریت ارگانیک استفاده شده باشد. فراوری عسل ارگانیک نیز، تنها باید با روش تسویه و صاف کردن با استفاده از نیروی گرانش زمین انجام گیرد. 

عسل مانوکا چه ویژگی هایی را در مقایسه با دیگر انواع عسل داراست؟

«میزان رسانا بودن» عسل، یک روش غیر مستقیم برای اندازه گیری محتوای معدنی آن محصول است. عسل مانوکا (عسلی است که توسط زنبور های عسل از شهد درخت مانوکا که در مناطقی از نیوزیلند و استرالیا قرار دارد، تولید می شود.) ، دارای قابلیت رسانایی بالاتری (به اندازه چهار برابر) نسبت به عسل گل عادی است. هرچه میزان رسانایی یک عسل بالاتر باشد، ارزش غذایی آن نیز بالاتر تخمین زده خواهد شد. 

عسل مانوکا

زمانی که صحبت از عسل مانوکا در مقایسه با دیگر انواع عسل به میان می آید، مانوکا همیشه دارای یک فاکتور یکتای مانوکا (UMF) است، که در واقع یک استاندارد جهانی برای تشخیص و اندازه گیری قدرت آنتی باکتریال عسل مانوکا به حساب می آید. اساسا فاکتور UMF قرار است به شما تضمین دهد که عسلی که به شما فروخته شده است، دارای کیفیت دارویی است. این فاکتور، یک استاندارد ارزش سلامت است که به صورت انحصاری به عسل مانوکا اختصاص دارد. 

کمترین نرخ UMF شناخته شده، UMF5 است، با این حال، عسل مانوکا تا زمانی که دارای سطح UMF بالاتر از ده از فعالیت آنتی باکتریال در عسل نباشد، سودمند نیست. هر نرخی بین UMF10 تا UMF15 یک سطح مفید به حساب می آید و هر عددی بالاتر از UMF16 به عنوان کیفیت عالی در نظر گرفته می شود. در حالی که عسل های دیگر، مانند عسل طبیعی ارگانیک، دارای مزایای شگفت انگیزی برای سلامت انسان هستند، اما هیچ کدام از آنها چنین معیار دقیقی از رتبه بندی را همانند عسل مانوکا ندارند. 

چگونه عسل اصل را از عسل تقلبی تشخیص دهیم؟! (مخصوصا برای خرید عسل اصل)

1- یک قاشق از عسل مایع را به یک لیوان آب گرم اضافه کرده و آن را به آرامی تکان داده یا به صورت ثابت بر روی یک سطح قرار دهید. در صورتی که عسل از ترکیب انواع خاصی از شربت شکر درست شده باشد، در آب حل خواهد شد.

بیشتر عسل های طبیعی و خالص، و متاسفانه برخی از عسل های تقلبی، به هم می چسبند و به شکل یک توده جامد در لیوان ته نشین می شوند یا به صورت یک توده چسبنده روی قاشق باقی می مانند. 

*** به خاطر داشته باشید که هم عسل خالص و هم عسل تقلبی، به صورت کرم مانند (به شکل یکدست کریستال شده) یا به شکل شانه عسل جامد به فروش می رسند. این عسل ها به سختی در آب حل می شوند، چه خالص باشند و چه نباشند. 

 • فیلم تست 1 برای تشخیص عسل تقلبی:2- یک لایه پنبه ای یا فتیله شمع آغشته به عسل را آتش بزنید. این آزمایش، تنها برای بررسی میزان آب اضافه شده به عسل، که مانع از سوختن آن می شود، انجام می گیرد. یک پد پنبه ای یا فتیله شمع را در کمی عسل فرو برده و مقدار اضافه عسل را بتکانید.

سپس سعی کنید تا پد یا فتیله را آتش بزنید. اگر به راحتی آتش گرفت، آنگاه می توانید مطمئن باشید که به احتمال زیاد، آب به عسل اضافه نشده است، با این حال، این تست نمی تواند از اضافه شدن یا نشدن افزودنی های دیگر خبری به شما بدهد. اگر پد یا فتیله در برابر آتش گرفتن مقاومت کرد یا با صدای ترق تروق آتش گرفت، احتمالا به این عسل آب اضافه شده است. 

 • فیلم تست 2 برای تشخیص عسل تقلبی از عسل طبیعی: 3- عسل را بر روی کاغذی با قدرت جذب بالا یا دستمال توالت بچکانید. در صورتی که عسل خریداری شده با آب رقیق شده باشد، احتمالا جذب کاغذ شده یا یک علامت خیس بر روی آن باقی می گذارد. عسل خام نباید جذب شود اما متاسفانه، عسل رقیق شده با بسیاری از شربت های شیرین هم جذب کاغذ نمی شوند. 

 • فیلم تست 3 برای تشخیص و خرید عسل اصل:طبقه بندی انواع عسل بر مبنای چه عواملی صورت می گیرد؟

به طور کلی، عسل طبیعی از شکرهایی به نام فروکتوز و گلوکز و مواد دیگری مانند اسیدها و آنزیم های ارگانیک تشکیل می شود. رنگ انواع عسل از بی رنگ تا قهوه ای تیره و تقریبا سیاه متغیر بوده و محصولات عسل طبیعی به صورت کاملا مایع، کرم مانند یا کاملا منسجم (کریستال شده) موجود هستند. طعم و عطر انواع عسل طبیعی نیز بر اساس منابع گیاهی و جغرافیایی آن متغیر است. 

 • طبقه بندی انواع عسل با توجه به رنگ آنها

رنگ عسل، در واقع اولین عاملی است که در مشاهده عسل یا خرید این محصول توجه ما را به خود جلب می کند و این باور عمومی وجود دارد که هرچه رنگ یک عسل تیره تر باشد، آن محصول به احتمال زیاد طبیعی بوده یا کیفیت بهتری دارد. اما آیا واقعا می توان از روی رنگ عسل از طبیعی یا تقلبی بودن آن خبردار شد؟ 

واقعیت این است که رنگ عسل را، ابتدا منشا گیاهی آن مشخص می کند، به این معنا که بسته به گیاهانی که زنبور عسل از شهد آنها تغذیه کرده است، عسل به دست آمده ممکن است رنگ تیره یا روشن داشته باشد. برای مثال، عسل طبیعی اسطوخودوس شفاف و عسل طبیعی پونه کوهی قهوه ای تیره هستند. 

نکته دیگر آن است که حرارت دادن عسل، معمولا باعث تیره تر شدن رنگ آن می شود. بنابراین شدت رنگ یک عسل، لزوما نشان دهنده کیفیت خوب آن نیست. همچنین رنگ عسل طبیعی با گذشت زمان تیره تر می شود و در مناطقی که دمای بالاتری دارند، این تغییر رنگ سریع تر اتفاق می افتد.   

در مقایسه رنگ عسل ها و دسته بندی آنها بر این اساس، می توان گفت که عسلی که به صورت طبیعی و نه با گرم کردن، تیره تر است، محتوای آنتی اکسیدانی و مواد معدنی بیشتری دارد. همچنین در حالت کلی، عسل طبیعی تیره تر، دارای طعم تندتری نسبت به عسل های دارای رنگ ملایم است.

این نکاتی که در بالا برای شما گفته شد می توانند به شما در خرید عسل ارگانیک کمک کند!!

رنگ انواع عسل

 • طبقه بندی انواع عسل با توجه به بافت آنها

تمامی انواع عسل طبیعی، زمانی که از کندو خارج می شوند، مایع هستند و در طول زمان به صورت کریستالی درمی آیند. این اتفاق در بعضی از انواع عسل پس از گذشت چند هفته، برخی بعد از چند ماه و برخی دیگر پس از گذشت چند سال یا حتی بیشتر، رخ می دهد. محتوای گلوکز موجود در عسل، مقدار ویسکوزیته و چسبناکی انواع آن را مشخص کرده و تفاوت میان عسل مایع و کرم مانند، در هنگام کاربرد و استفاده از آن (برای مثال در نوشیدنی های داغ یا نان) اهمیت می یابد، گرچه طعم و رنگ آنها هم، در این مورد از عوامل تاثیرگذار هستند. 

 • طبقه بندی انواع عسل های طبیعی با توجه به تنوع گیاهی آنها

** عسل مونو فلور یا عسل تک گل: نوعی از عسل طبیعی که از شهد یک منبع گیاهی خاص تولید شده باشد، به نام عسل تک گل شناخته می شود. زنبورهای عسل، غریزه ای ذاتی دارند که در شعاع ۴ کیلومتری کندوی عسل بمانند، چرا که توانایی زندگی فردی را ندارند. برای تولید عسل تک گل، پرورش دهنده، کندوها را به صورتی قرار می دهد که زنبورهای موجود در آن تنها به یک گل یا گیاه دسترسی داشته باشند. 

به طور قطع، انجام این فرایند و هدایت زنبورها به طور کامل، غیر ممکن است، بنابراین، همه عسل های تک گل حاوی مقادیری از نکتار گیاهان دیگر، ولی به صورت بسیار کم هستند. بنابراین، اگر حداقل ۵۰٪ از شهد موجود در یک عسل طبیعی از یک منبع گیاهی یکسان آمده باشد، آن محصول به عنوان عسل تک گل در نظر گرفته می شود. 

** عسل پلی فلور یا چند گیاه: این نوع عسل طبیعی، توسط زنبورهایی تولید می شود که از شهد انواع گیاهان و گل ها تغذیه کرده باشند. عسل چند گیاه، محصولی بسیار رایج بوده و به نام عسل وحشی هم شناخته می شود. 

 • طبقه بندی انواع عسل با توسط به منشا آنها

*** عسل نکتار یا فلور: این نوع عسل از نکتار یا شهد گیاهان به دست آمده است. 

*** عسلک یا عسل ترشح: این عسل از ترشح ناشی از حشرات ساکن در گیاهان (نیم بالان)، که معمولا در گیاهان همیشه سبز یا برگ ریز یافت می شوند، تولید می گردد. برخی از انواع عسلک شامل عسل جنگل و عسل کاج هستند. عسلک غالبا رنگ تیره و مزه قوی و تلخ دارد. 

 • طبقه بندی انواع عسل با توجه به متدولوژی کندوی عسل

عسل ارگانیک به نوعی عسل اطلاق می شود که برچسب ضمانت نامه آن توسط یک سازمان مستقل ارائه شده باشد. برای گرفتن گواهی محصول ارگانیک، این نوع عسل باید خواسته ها و نیازهای زیر را برآورده کند:

** عسل ارگانیک باید از منطقه ای آمده باشد که تا شعاع ۵ تا ۷ کیلومتری آن هیچ کارخانه یا کارگاه صنعتی، هیچ کشاورزی غیر ارگانیک و هیچ بزرگراهی یا اتوبانی وجود نداشته باشد. برای تولید عسل ارگانیک، زنبورهای عسل باید شهد را از ذخایر طبیعی و گیاهان و محصولات زراعی عاری از GMO جمع آوری کرده باشند. 

** زنبورها از عسل تولید شده توسط خودشان تغذیه کرده باشند و نه از آب شیرین شده با شکر تصفیه شده. 

** برای تولید این نوع عسل، پرورش دهنده زنبور باید حشرات مضر را با دست و نه با آنتی بیوتیک های مصنوعی دفع کرده باشد. 

طبقه بندی انواع عسل

 • طبقه بندی انواع عسل با توجه به طبع (گرم یا سرد بودن) آنها

افراد گرم مزاج بسیاری هستند که با تصور گرم بودن طبع عسل و اینکه مصرف عسل برای آنها عوارض جانبی در پی دارد، خود را از مصرف این ماده خوراکی شگفت انگیز محروم می کنند. اما واقعیت این است که طبع انواع عسل طبیعی، بسته به مزاج نوع گیاهی که زنبور از آن تغذیه کرده است، متفاوت بوده و ممکن است، گرم یا سرد باشد. بنابراین، شما می توانید به جای کنار گذاشتن عسل به طور کلی، با دانستن طبع و مزاج هر کدام از انواع عسل و شناسایی محصولی که بهترین سازگاری را با بدن شما داشته باشد، قدم بسیار بزرگی در راه بهبود سلامتی خود بردارید. این اطلاعاتی که قرار است در مورد طبع انواع عسل در اختیارتان قرار بگیرد، بسیار خوب است که بدانید دقیقا چگونه خرید عسل داشته باشید!!

* انواع عسل های طبیعی با طبع گرم

عسل باریجه خیلی گرم، عسل های آویشن، کوهی، رازیانه، اسطوخودوس و زیرفون گرم و عسل های گون، شبدر، آفتابگردان، اقاقیا و مریم گلی نسبتا گرم هستند. افراد گرم مزاج بهتر است از مصرف این عسل ها اجتناب کرده یا تحت نظر پزشک و با احتیاط، از آنها استفاده کنند. 

* انواع عسل های طبیعی با طبع سرد یا ملایم

عسل کُنار سرد و عسل های گشنیز، عناب، اکالیپتوس، بلوط و تمشک ملایم هستند. بنابراین اگر مزاج یا طبع گرمی دارید، برای جای دادن عسل در رژیم غذایی خود، این عسل ها را در نظر داشته باشید. همچنین افراد دارای هر طبعی، می توانند از عسل مرکبات یا بهار نارنج بهره ببرند.  

تمامی مضرات عسل را در اینجا برای شما آوردیم!!

 • آیا مصرف عسل در دوران بارداری مجاز است؟

با اینکه عموما مصرف عسل برای خانم های باردار مشکلی ایجاد نمی کند، اما موارد استثنائی هم هستند که در آنها، خوردن عسل منجر به بروز عوارض جانبی شده است. اگر درباره استفاده از عسل در دوران بارداری خود تردید دارید، بهتر است ابتدا از عدم وجود دیابت بارداری در خود مطمئن شوید. در واقع بعضی از خانم ها، در طول حاملگی به این نوع دیابت دچار شده و می بایست به صورت مرتب، قند خون خود را تحت نظر داشته باشند. از آنجا که عسل طبیعی حاوی گلوکز است، در فهرست کربوهیدرات ها و موادی قرار می گیرد که در چنین افرادی باید با احتیاط مصرف شوند. همین قانون برای زنان مبتلا به دیابت نوع دو یا مقاومت انسولین نیز حاکم است.

همچنین، با اینکه آلرژی به عسل در دوران بارداری نادر است، اما مصرف بیش از حد این ماده بسیار مفید ممکن است در بعضی از خانم ها باعث ایجاد گرفتگی معده، تحریک پذیری دستگاه گوارش، اسهال، نفخ و ناراحتی معده شود. بنابراین در زمان خرید عسل مطمئن باشید که عسلی که انتخاب کرده اید خالص بوده و دارای برچسب از برند معتبری باشد. ( مضرات عسل در بارداری )  


 • علت درد معده بعد از خوردن عسل چیست؟

مصرف بیش از حد عسل، ممکن است باعث ایجاد ناراحتی و درد شدید در معده شود. عسل طبیعی که سرشار از فروکتوز است، می تواند ظرفیت جذب مواد مغذی در روده کوچک را دچار اختلال کرده و دارای تاثیرات بلند مدت بر روی سیستم گوارش شود. این تاثیرات خود را به شکل مشکلات گوارشی جدی از جمله نفخ، گاز، گرفتگی معده و غیره نشان داده و گاهی اوقات مصرف عسل به عارضه های حاد مانند اسهال یا ناراحتی معده، منجر می شود. ( علت درد معده بعد از خوردن عسل )

اگر پس از هر بار مصرف عسل، احساس می کنید که معده شما ناراحت شده است، از خوردن آن خودداری کرده یا در هنگام خرید عسل، دقت بیشتری را برای تشخیص اصل بودن آن به خرج دهید. در ضمن بهتر است با یک پزشک هم مشورت نمایید تا بفهمید که دلیل زیربنایی این مشکل چیست.

 • مصرف عسل، احتمال بروز واکنش های آلرژیک را بالا می برد!

هضم عسل طبیعی در معده، می تواند آلرژی هایی را به شکل خفیف تا متوسط در بدن شما ایجاد کند. این حالت در افرادی که به گرده گل حساسیت دارند، شکل حادتری داشته و شامل تورم، خارش، التهاب، بیرون ریختن دانه، ورم، سرفه، آسم، عطسه، التهاب عنبیه، مشکلات تنفسی، دشواری هضم و موارد دیگر هستند. 


 • آیا خوردن عسل می تواند سلامت قلب شما را تهدید کند؟

همانطور که می دانید، عسل تولید شده از بسیاری گل ها، کاملا برای قلب مفید بوده و باعث عملکرد بهتر آن و بهبود جریان خون می شود. اما در صورتی که عسل از شهد گیاه خرزه هندی تولید شده و خورده شود، مصرف آن احتمالا ایمن نبوده و می تواند باعث بروز مشکلاتی در قلب شود. این نوع عسل طبیعی حاوی سمی است که بیماری های قلبی، درد قفسه سینه، فشار خون پایین و عارضه های جدی قلبی دیگر را ایجاد می کند. ( مضرات عسل برای قلب )

 • مصرف بیش از حد عسل، احتمال پوسیدگی دندان را بالا می برد!

عسل طبیعی هم مانند شکر، می تواند برای دندان های شما مضر باشد. مطالعات نشان داده اند که ۸۲٪ از مواد تشکیل دهنده عسل، شامل شکر طبیعی، شامل گلوکز و فروکتوز هستند. این گفته به آن معناست که مصرف یک قاشق غذاخوری عسل در حدود ۱۷ گرم شکر را به بدن شما وارد می کند. به همین دلیل استفاده از حجم بالای عسل به صورت روزانه، می تواند فعالیت های باکتریایی را درون دهان شما تحریک کرده و به شکل قابل توجهی خطر پوسیدگی دندان را بالا ببرد. بنابراین اگر در پی حفظ سلامت دندان های خود هستید و می خواهید از کرم خوردگی آنها جلوگیری کنید، مصرف عسل را تحت کنترل داشته باشید. 

 • عسل طبیعی ممکن است باعث ایجاد مسمومیت در نوزادان شود!

اگر بچه دار باشید یا یکی از نزدیکان شما به تازگی نوزادی به دنیا آورده باشد، احتمالا با این جمله به خوبی آشنا هستید: «دادن عسل به کودکان زیر یک سال مجاز نیست». در واقع عسل طبیعی ممکن است شامل هاگ های سمی کلوستریدیوم بوتولینوم باشد و در صورتی که برای نوزادان زیر یک سال استفاده شود، می تواند باعث بروز یک بیماری جدی به نام بوتولیسم، شود. بوتولیسم مسمومیت ناشی از زهر زنبور عسل است، و در صورت خوردن عسل، کودک شما ممکن است علائم آن را تجربه کند. 

علائم مسمومیت بوتولیسم شامل تب، تهوع، استفراغ، ضعف، بی حالی، یبوست، تحریک پذیری، اسهال، گرفتگی عضلات، کاهش اشتها، ایست تنفسی، فلج عضلات و غیره است.  ( مضرات عسل برای کودکان )


 • عواض جانبی موم عسل چه چیزهایی هستند؟

با اینکه موم عسل غیر سمی است، اما ممکن است دارای عوارض جانبی بر روی سلامتی شما باشد، بخصوص در صورتی که در مقادیر زیاد مصرف شود. دو مورد از مهمترین عوارض آن شامل انسداد روده در صورت قورت دادن حجم زیاد آن و واکنش های آلرژیک در افرادی است که به عسل طبیعی و دیگر محصولات مرتبط هم آلرژی دارند. ( مضرات موم عسل )


دلیل پیدایش عسل تقلبی چیست؟

پاسخ بسیار ساده و قطعی به این سوال آن است که: قیمت عسل تقلبی و مصنوعی از عسل طبیعی خیلی کمتر است. عسل مصنوعی ابتدا برای استفاده در قنادی ها و به عنوان شیرین کننده نان و دیگر انواع شیرینی ها و کوکی ها و در رستوران ها و به عنوان طعم دهنده به نوشیدنی های ترکیبی و دیگر خوراکی ها درست شد. 

عسل تقلبی از چه موادی تشکیل شده است؟

عسل تقلبی عموما از ساکاروز اینورت ناشی از شکر چغندر یا نیشکر به دست می آید. این نوع عسل با یا بدون استفاده از شکر نشاسته یا شربت نشاسته تولید می شود. ظاهر، بو و طعم ترکیب به دست آمده برای کپی کردن عسل طبیعی، تنظیم می شود. بسته به روش تولید عسل تقلبی، چنین کرم هایی حاوی اجزای بدون شکر، مواد معدنی، ساکاروز و هیدروکسی متیل فروفورال هستند. 

به صورت دقیق عسل تقلبی شامل اجزای زیر است:

 • شکر اینورت- که گلوکز و فروکتوز هستند (بیشتر یا مساوی ۵۰٪)
 • ساکاروز (کوچکتر یا مساوی ۵/۳۸٪)
 • آب (کوچکتر یا مساوی ۲۲٪)
 • خاکستر (کوچکتر یا مساوی ۵/۰٪)
 • محصولات نشاسته ای ساخاریته کننده (کمتر یا مساوی ۵/۳۸٪) در زمان لزوم
عسل تقلبی

عسل تقلبی چگونه ساخته  می شود؟

عسل مصنوعی یا تقلبی با استفاده از فرایند زیر ساخته می شود:

ساکاروز (محلول ۷۵٪) با استفاده از هیدرولیز اسیدی و با به کار بردن هیدروکلریک اسید، سولفوریک اسید، فسفریک اسید، کربونیک اسید، فرمیک اسید، اسید لاکتیک، اسید تارتاریک یا سیتریک اسید و یا به صورت آنزیمی و با استفاده از اینورتاز، به گلوکز و فروکتوز شکسته می شود. اسید استفاده شده برای فرایند اینورژن، سپس با استفاده از سدیم کربنات یا بی کربنات، کلسیم کربنات و غیره خنثی می شود. 

شکر اینورت شده، معمولا با استفاده از نوعی عسل طبیعی با رایحه قوی، معطر می شود. برای تسهیل در فرایند کریستال کردن، ماده به دست آمده، با یک ترکیب شکر اینورت که جامد شده است، به شکل بلورینه درآمده و سپس با ماشین های اتوماتیک بسته بندی می گردد. 

در طول فرایند اینورژن، الیگوساکارید نیز تشکیل می شود که عمدتا ناشی از فروکتوز است. همچنین با گرما دادن طولانی مدت، محصول نهایی دارای رنگ تیره تر و طعم تلخ خواهد شد. به علاوه، تنزل گلوکز و فروکتوز، میزان قابل توجهی از هیدروکسی متیل فورفورال را تشکیل می دهد که این ماده می تواند برای تشخیص عسل تقلبی از عسل طبیعی مورد استفاده قرار بگیرد. 

عسل مصنوعی یا تقلبی مایع از شربت ساکاروز اینورت یا خنثی شده تشکیل می شود. برای پیشگیری از کریستال شدن، تا حد ۲۰٪ از شربت نشاسته ضعیف شده و غنی از دکسترین اضافه می شود. 

آیا می توان عسل تقلبی را در خانه درست کرد؟

شما می توانید یک کیلوگرم از شکر تصفیه شده با کیفیت بالا را در یک ظرف لعاب دار تمیز ریخته و ۳۰۰ سانتی متر مکعب آب و ۱/۱ گرم از تارتاریک اسید را به آن اضافه کنید. این ترکیب را بر روی حرارت ۱۱۰ درجه سانتی گراد قرار داده، مرتب آن را هم بزنید و اجازه دهید مایع دارای رنگ زرد طلایی شود. مدت زمانی به اندازه ۴۵ تا ۶۰ دقیقه برای این تغییر کافی است. 

آموزش ساخت عسل تقلبی

آیا باید از غذاهایی که با عسل تقلبی درست شده اند، پرهیز کرد؟

عسل تقلبی فقط حاوی شکر است و هیچ ماده دیگری ندارد. این خوراکی، بیش از شکری که بر سر میز صبحانه است، به شما آسیب نمی زند. در کل حواستان به خرید عسل باشد و تمامی نکاتی که گفتیم را به کار ببرید!!


قیمت و خرید عسل ارگانیک، عسل کنار اصل و عسل طبیعی گون

در جدول زیر می توانید اول با کلیک کردن قیمت این سه نوع عسل را ببینید و در صورت تمایل انتخاب کرده و خرید کنید.


ردیفنوع عسلخرید عسل
1عسل ارگانیک

2عسل کنار
 
3عسل گون
 

نظرات (4)

    بد           خوب