درمان کبد چرب

قبل از اینکه به فکر درمان کبد چرب باشیم در ابتدای امر باید بتوانیم تعریفی دقیق از این بیماری در ذهن خود به وجود آورده و بدانیم که چرا خود و یا اطرافیانمان دچار این بیماری شده اند و راهکار اینکه از بروز این بیماری جلوگیری کنیم چیست؟ مهمتر از همه این ها این است که درمان کبد چرب باید به چه نحوی انجام شود.

درمان کبد چرب

کبد چرب را نمی توان به این سادگی و به عنوان یک بیماری مورد بررسی قرار داد. این بیماری درست است که خود نوعی مشکل و معضل برای بدن انسان محسوب می شود، اما عملا شروع کننده بسیاری از بیماری های مختلفی است که به واسطه کبد چرب بروز پیدا می کنند.
اگر بخواهیم در یک جمله کبدچرب را به صورت عمومی تعریف کنیم این بیماری به عنوان "چربی های اضافی انباشته شده در کبد" شناخته می شود و این آغاز مشکلاتی است که حتما باید مورد توجه قرار گیرد. انباشته شدن بیش از اندازه چربی های مختلف در کبد، باعث می شود تا فضاهای خالی میان بافتی پر شده و کبد را بزرگتر و سنگین تر نماید. کبد چرب می تواند باعث بروز بیماری های مهم کبدی مثل سیروز کبد یا سرطان کبد نیز شود.

دلایل بروز کبد چرب

دلایل مختلفی برای بروز کبد چرب به نظر می رسد که از مهمترین آن ها مصرف بیش از اندازه چربی های مختلف است. کبد، چربی های مختلفی که توسط بدن جذب می شود را تجزیه کرده و مولکول های آن را می شکند؛ حال اگر چربی، بیش از اندازه به این قسمت از بدن برسد، نمی تواند به خوبی به وظایف خود عمل کرده و در نتیجه چربی اضافه در کبد انباشته می شود.
البته استفاده بیش از اندازه از چربی تنها دلیل بروز کبد چرب نیست. سبک زندگی نادرست مهمترین دلیل بروز کبد چرب است که مصرف بیش از اندازه چربی خود از زیرمجموعه های این مشکل است. به عنوان مثال تند غذاخوردن می تواند به انباشت چربی در کبد و بروز کبد چرب کمک کند. همچنین بیداری در شب و خوابیدن در طول روز سیستم متابولیسم بدن انسان را دچار آسیب کرده و کبد چرب از عوارض آن خواهد بود.
چاقی و دیابت نیز از دلایل بروز کبد چرب هستند. افراد چاق به علت تجمع بیش از اندازه چربی در درون بدن آن ها، خطر ابتلا به کبد چرب را در خود افزایش می دهند. همچنین دیابت می تواند بروز کبد چرب را تسریع بخشیده و حتی عامل به وجود آمدن آن باشد. دیابتی که مقاوم به انسولین باشد، علاوه بر به وجود آمدن چربی اضافی در بدن، کبد چرب را ایجاد می کند. درمان کبد چرب برای بیماران دیابتی کمی سخت تر خواهد بود.
بارداری نیز از دلایل ابتلا به کبد چرب است. کبد چرب بارداری باید خیلی زود بررسی شده و روند درمان کبد چرب در این مورد حساس تر از موارد دیگر است. با توجه به اینکه زنان باردار مجاز به خوردن هر چیزی نیستند، حتما باید تمامی داروها و حتی مواد گیاهی با مشورت پزشک یا طبیب طب سنتی مصرف شود.

درمان کبد چرب

وجود چربی در کبد، طبیعی است. اما اگر چربی آن بیش از 10 درصد وزن کل کبد شود، فرد به بیماری کبد چرب دچار شده است.

سبک زندگی غلط و ابتلا به کبد چرب

یکی از بیماری های شایع در قرن اخیر به ویژه در ایران ، کبد چرب است. این بیماری به دلایل مختلفی در بدن ایجاد می شود و نه تنها خود این بیماری خطرناک است بلکه قسمت های دیگر بدن را با خطر مواجه می کند و می تواند مشکلات زیادی را برای این قسمت ها ایجاد کند. دانشمندان علت اصلی این بیماری را سبک زندگی یا lifestyle غلط می دانند.
سبک زندگی غلط شاخه های بسیار زیادی دارد که همه ان ها می توانند در بروز و شکل گیری این بیماری و تشدید آن تاثیرگذار باشند. از عدم تحرک و مشاغل پشت میز نشینی گرفته تا چاقی و مصرف برخی مواد مضر مثل انواع نوشابه ها و بدتر از آن مشروبات الکلی! تغییر در سبک زندگی غلط، مهمترین و کاربردی ترین راه پیشگیری از این بیماری است.
سبک زندگی غلط به این معناست که شما در زندگی خود هیچ تقیدی برای سلامتی احساس نکنید. در واقع شما هر آنچه که بخواهید می خورید، هرجایی که دوست داشته باشید می روید و میزان فعالیت خود را هر مقدار که دوست داشته باشید تنظیم خواهید کرد. این یعنی سبک زندگی شما مشکل دارد و شما به احتمال زیاد دچار بیماری خواهید شد که کبد چرب محتمل ترین آن ها است. درمان کبد چرب آنقدرها ساده نیست پس بهتر است خیلی زود سبک زندگی خود را اصلاح کنید تا از بروز آن پیشگیری کنید. البته اگر مبتلا به این بیماری هستید انقدرها نگران نباشیدشما با تغییر سبک زندگی و همچنین مصرف مواد طبیعی مثل بره موم می توانید به سادگی درمان کبد چرب را در دستور کار زندگی خود قرار دهید.
نکته دیگر در درمان کبد چرب این است که این بیماری نیاز به پرهیزات غذایی دارد. اگر به این بیماری مبتلا شده اید، علاوه بر اینکه باید سبک زندگی خود را صحیح و همچنین سالم کنید، مجبورید تا مدتی از خوردن و آشامیدن برخی از مواد غذایی پرهیز کنید تا شرایط زندگی شما به حالت اولیه خود بازگردد.

تغذیه و درمان کبد چرب
برای درمان کبد چرب باید از خوردن و آشامیدن مواد غذایی های ناسالم پرهیز کنید تا شرایط زندگی شما به حالت اولیه خود بازگردد.

برخی گمان می کنند این پرهیزات غذایی مثل نخوردن برخی از مواد غذایی همیشگی است و حتی منظور از تغییر در سبک زندگی این است که هیچ وقت نباید از برخی مواد خوراکی استفاده شود! این یک تصور غلط است، اگر فرد از ابتدا خوراک متعادل و خوبی داشته باشد و به کبد چرب دچار نشود، هیچ گاه نیاز به این پرهیزات نخواهد داشت. البته مشخص است مواد خوراکی مضری مثل نوشابه ، پفک ، انواع چیپس و هر آنچه که رنگ خوراکی دارد مواد مضری هستند که هیچ گاه نباید در برنامه خوراکی افراد وجود داشته باشد؛ اما اگر به کبد چرب مبتلا نیستید این منع خوردن می تواند استثناهایی مثل هر چند ماه یکبار را در دل خود جای دهد. درمان کبد چرب شوخی بردار نیست و اگر قرار است از خوردن چیزی منع شوید حتما آن را ترک کنید.

فایل صوتی

  • پادکست بره موم

    بره موم

  • بره موم خواص فوق العاده زیادی دارد و به همین علت در درمان بسیاری از بیماری نقش ایفا می کند. یکی از نکاتی که در دوره مصرف بره موم باید مورد توجه قرار گیرد، نظم در مصرف بره موم است. سعی کنید در مصرف بره موم طبق دستور و منظم عمل کنید تا تاثیرات این ماده شگفت انگیز را در درمان بیماری خود حس کنید...

علائم بیماری کبد چرب

متاسفانه کبد چرب نوعی بیماری خاموش به حساب می آید که عموما افراد در زمان بیماری های دیگر و انجام آزمایش یا سونوگرافی، به بروز این بیماری نیز پی می برند. این به این علت است که در مراحل ابتدایی بیماری، کبد چرب علامتی با خود به همراه ندارد. تمامی علامت هایی که در مورد کبد چرب بیان می شود، مربوط به علائمی است که پس از پیشرفت این بیماری بروز داده می شود.
این علائم عبارتند از:
•    ضعف و بی حالی
•    خستگی مداوم و بیش از اندازه
•    تداوم روزانه در حالت تهوع
•    کاهش وزن غیر طبیعی
•    بی اشتها شدن در یک مدت زمان طولانی
•    کاهش تشخیص و گیج بودن
علائم بیان شده در بالا علائم عمومی بروز کبد چرب هستند. علائم دیگری مثل زردی سفیده چشم ، بوی بد دهان ، تورم در منطقه کبد و ... نیز از علائمی است که ممکن است برای فرد مبتلا به کبد چرب به وجود بیاید.

انواع کبد چرب

سه نوع کبد چرب وجود دارد. کبد چرب الکلی ، کبد چرب غیر الکلی و کبد چرب حاد بارداری.
هر کدام از انواع کبد چرب نیاز به پیگیری داشته و باید خیلی زود روند درمان کبد چرب انجام شود. کبد چرب غیر الکلی در ایران رایج ترین نوع از کبد چرب است و به همین علت اکثر درمان ها برای این نوع از بیماری مطرح می شود. البته دو نوع دیگر نیز باید مورد توجه قرار گیرد و باید خیلی سریع بعد از تشخیص از روند پیشرفت آن جلوگیری به عمل آورد.

درمان کبد چرب

درمان کبد چرب برای برخی افراد امری محال به نظر می رسد؛ این درحالی است که با تغییر در سبک زندگی و استفاده از برخی مواد طبیعی ، خیلی ساده بیماری کبد چرب درمان می شود. درمان کبد چرب با استفاده از مواد شیمیایی آنقدرها مورد توجه هیچ فردی در جوامع مختلف نیست. علت این است که حتی خود پزشکان طب به اصطلاح نوین هم می دانند که بروز بیماری کبد چرب تا حد بسیار زیادی به دلیل مصرف برخی مواد دارویی است که فرد در طول عمر خود مصرف کرده است. به همین علت تقریبا حتی پزشکان نیز در این زمینه موافقند که برای درمان کبد چرب باید از مواد طبیعی استفاده شود.
البته هر درمانی که برای کبد چرب انجام شود، نیاز به یک مورد مهم دارد و آن تغییر در سبک زندگی و بخصوص تغییر در سبک خوراک افراد مبتلا به این بیماری است. در واقع مصرف هر ماده گیاهی یا غیرگیاهی برای درمان کبد چرب تا زمانی که یک رژیم غذایی مناسب و متناسب با شرایط بیمار وجود نداشته باشد، تاثیری بر روی روند درمان بیمار به وجود نمی آید.

فایل صوتی

  • پادکست درمان کبد چرب

    درمان کبد چرب

  • کبد چرب به عنوان "چربی های اضافی انباشته شده در کبد" شناخته می شود و این آغاز مشکلاتی است که حتما باید مورد توجه قرار گیرد. بره موم به علت خواص درونی خود می تواند آنزیم های کبدی را به صورت کامل تنظیم کرده و چربی های انباشت شده در کبد را محو کند. البته روند درمان کبد چرب با این ماده حیات بخش زمان بر است و باید صبوری به خرج داد...

درمان کبد چرب با بره موم

یکی از مواد تاثیرگذار بر روی کبد چرب، بره موم است. بره موم می تواند کبد چرب را درمان کند. این اتفاق شگفت انگیزی نیست! بره موم به علت خواص درونی خود می تواند آنزیم های کبدی را به صورت کامل تنظیم کرده و چربی های انباشت شده در کبد را محو کند. البته روند
درمان کبد چرب با بره موم زمان بر است و باید صبوری به خرج داد. بره موم ماده ای شگفت انگیز برای کسانی است که می خواهند به صورت مطمئن تری به درمان کبد چرب خود بپردازند. البته در برخی موارد به علت حاد بودن بیماری، امکان بهبود کبد چرب نیست اما تنها کاری که بره موم می کند این است که از پیشرفت بیماری جلوگیری خواهد کرد.
درمان کبد چرب البته با استفاده از این ماده، نیاز به زمان و دقت دارد. باید زمان استفاده کاملا دقیق انجام شود تا روند درمان به خوبی طی شود.
استفاده از محصولات مختلف بره موم، یعنی کپسول بره موم و عسل بره موم، گزینه ی بسیار مناسبی برای درمان کبد چرب است. جالب است بدانید که عصاره گیری در شرکت شهدینه گلها برای تولید محصولات اختصاصی بره موم با دستگاه کاملا مکانیزه انجام می شود که به نوبه خود در ایران و حتی در جهان کم نظیر و شاید بی نظیر است.
توجه داشته باشید که اگر به سلامتی خود علاقه مند باشید، درمان کبد چرب خود را به فراورده های طبیعی مثل بره موم خواهید سپرد نه اینکه با استفاده از داروهای شیمیایی آینده زندگی خود را تحت تاثیر قرار دهید. سلامتی آنقدرها هم سخت نیست! کافی است باور کنید سلامت در طبیعت خداوندی نهفته است نه در مواد و داروهای شیمیایی و مضر!

درمان کبد چرب با بره موم

بره موم به علت خواص درونی خود می تواند آنزیم های کبدی را به صورت کامل تنظیم کرده و باعث درمان کبد چرب شود.

عسل درمانی برای کبد چرب

عسل درمانی برای بیماری های مختلفی به کار گرفته می شود. استفاده از عسل طبیعی برای درمان کبد چرب بسیار مهم و حائز اهمیت است. عسل های عمومی یا همان عسل های چندگیاه به خودی خود برای درمان این بیماری موثر هستند. در واقع این عسل ها علاوه بر اینکه می توانند بر روی آنزیم های کبد تاثیرگذار باشند، مواد مورد نیاز بدن که خوردن آن ها برای درمان کبد چرب از برنامه غذایی حذف شده یا کاهش پیدا کرده است را به بدن انسان می رساند. به همین علت است که عسل درمانی از اهمیت بسیار بالایی برای درمان کبد چرب قرار دارد.
اما عسل درمانی با استفاده از عسل تک گل به صورت تخصصی تری دنبال می شود. از بین عسل هایی که برای درمان کبد چرب مفید است می توان به عسل جعفری اشاره کرد. این عسل از بهترین عسل ها برای درمان کبد چرب محسوب می شود که می تواند آنزیم ها را کنترل کند. در کنار عسل جعفری، عسل سیاه دانه نیز تاثیر بسیار خوبی بر روی کبد چرب داشته است. طبق تجارب به دست آمده استفاده مداوم از این نوع عسل، عسل درمانی برای درمان کبد چرب را تا حد بسیار زیادی سرعت می بخشد
البته وجه مشترک عسل درمانی با درمان های گیاهی دیگر زمان بر بودن آن است. صبوری کنید و مداوم از عسل و بره موم استفاده کنید . ترکیب عسل و بره موم یکی از بهترین ترکیب ها برای درمان کبد چرب است. همچنین بهتر است اگر از عسل به صورت شربت عسل استفاده می کنید، حتما در آن گرده گل بریزید تا مواد مغذی بیشتری به بدن شما منتقل گردد. گرده گل گرچه تاثیر مستقیم بر روی کبد چرب ندارد اما تحقیقات نشان می دهد مصرف به اندازه آن به عنوان مکمل غذایی نه تنها مواد لازم نیاز بدن را تامین می کند بلکه باعث تنظیم هورمون ها در کبد می شود.محصولات مرتبط با این مقاله

عسل بره موم 250 گرمی

عسل بره موم 250 گرمی

قیمت :385,000 ریال
عسل جعفری 500 گرمی

عسل جعفری 500 گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل سیاه دانه 500 گرمی

عسل سیاه دانه 500 گرمی

قیمت :535,000 ریال
گرده گل 100گرمی

گرده گل 100گرمی

قیمت :240,000 ریال

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ