روماتیسم چیست و چگونه درمان می شود؟

هنگامی که دستگاه ایمنی بدن به اشتباه حمله به بدن را شروع می کند، نوعی بیماری در بدن رخ می دهد که به بیماری خودایمنی معروف است. در بیماری خود ایمنی گلبول های سرخ، غده تیروئید، عضلات و مفاصل، عروق خونی، و پوست از اندام ها و بافت هایی که بیش از سایر قسمت های بدن درگیر می شود.

روماتیسم شایعترین بیماری خود ایمنی است، که افراد زیادی به آن مبتلا هستند. این مقاله راهنمای خوبی است، برای کسانی که از روماتیسم رنج می برند و قصد دارند در مورد این بیماری بیشتر بدانند، تا با دانستن علائم روماتیسم و روش های درمان آن آگاهی خود را در این زمینه بالا برده و برای درمان آن بکوشند.


درمان رماتیسم

روماتیسم چیست؟

روماتیسم یک بیماری خود ایمنی است که انواع مختلفی دارد. مثل روماتیسم قلبی، روماتیسم عضلانی، روماتیسم پوستی و رماتیسم مفصلی که شایع ترین نوع آن است. بافت همبند، استخوان ها و مفاصل از جمله ارگان هایی که در روماتیسم بیش از دیگر قسمت های بدن درگیر می شود. با اینکه این بیماری غالبا مفاصل را مبتلا می سازد، اما در برخی موارد چشم، ریه، رگ های خونی، قلب و پوست از قسمت هایی است که ممکن است، بیش از سایر اندام ها در معرض خطر قرار بگیرند. 

اگر بخواهیم کمی علمی تر به روماتیسم و علت ابتلا شدن به آن بپردازیم، باید از سیستم دفاعی بدن آغاز کنیم. سیستم دفاعی در حالت عادی در مقابل ویروس ها و حملاتی که به بدن صورت می گیرد، از آن دفاع می کند. برای این کار، این سیستم با تولید موادی به نام پادتن ها یا همان آنتی بادی، به نابودی ویروس های مضر و تخریب کننده می پردازد. اما گاهی ممکن است به دلایل نامشخصی سیستم دفاعی بدن دچار اختلال شده و به جای دفاع در برابر حملات دشمنان خارجی، با تولید آنتی پادتن بر ضد سلول های مفصل و هجوم به سلول های سالم مفاصل و بافت های همبند، به سلول های بدن صدمات شدیدی وارد کند.این حملات منجر به ایجاد بیماری خود ایمنی روماتیسم می شود، که در آن مفاصل با از دست دادن شکل و فرم خود، دیگر قادر به انجام حرکات عادی نیستند و بیمار مبتلا به روماتیسم توانایی حرکتی خود را از دست می دهد.

التهاب مفاصل، ماهیچه ها و بافت هایی که از قسمت های داخلی بدن محافظت می کنند، مهمترین اتفاقی است که هنگام ابتلا به بیماری روماتیسم مفصلی، بیمار را آزار می دهد. شناخت به موقع بیماری و جلوگیری از پیشرفت آن از مهمترین نکاتی است که افراد مبتلا به رماتیسم باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند. به همین منظور آگاهی از علائم بیماری روماتیسم و روش های درمان آن بسیار ضروری است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص علائم روماتیسم و آشنایی با روش های درمان آن از جمله روش های درمان خانگی روماتیسم در ادامه ی این مقاله با ما همراه باشید.


درمان روماتیسم


علائم بیماری روماتیسم

همانطور که اشاره شد، التهاب ماهیچه های بدن در هنگام ابتلا به بیماری روماتیسم، باعث می شود شما به آسانی قادر به حرکت نباشید و توانایی خود در حرکت را از دست بدهید. هر چند مواردی که ذکر می شود، صد در صد مختص   این بیماری نیست، اما علائمی که شایع تر از همه است و به شما هشدار می دهد به بیماری روماتیسم دچار شده اید، شامل موارد زیر است:

1. تنگی نفس 

 عروق خونی و ماهیچه های قلب از جمله قسمت هایی است که ممکن است در روماتوئید مورد حمله سیستم دفاعی قراربگیرند. هرچند ممکن است تنگی نفس به خاطر عفونت ریه باشد، اما گاهی این نشانه، از علامت های ظهور روماتیسم است.

2. خشکی مفاصل

اگر بعد از بیدار شدن از خواب صبحگاهی اندام های بدن مثل دست ها و پا خشک شده باشند، و هنگام حرکت درد را احساس کنید، ممکن است به بیماری روماتیسم دچار شده باشید.

3. خستگی، تب و کاهش وزن

گاهی خستگی در اثر انجام فعالیت های بیش از حد یا انجام کارها بیش از حد توان فرد است، اما اگر به طور دائم احساس خستگی مفرط می کنید و در انجام کارهای عادی دچار ضعف و بی حالی می شوید یا حتی دائما تب دارید، باید مراقب باشید و در اولین فرصت به یک روموتولوژیست مراجعه کنید، چرا که ممکن است این علائم نشانه های بیماری رماتیسم در شما باشد که هرچه سریعتر باید برای درمان آن اقدام کنید.


علائم بیماری رماتیسم


سن شیوع روماتیسم 

باور عمومی این است که روماتیسم در بین افراد مسن بیشتر رخ می دهد، اما باید بدانید این بیماری ممکن است حتی نوزادان را نیز از بدو تولد درگیر کند. از آنجایی که احتمال می رود یکی از علت های این بیماری، وراثت باشد، تعدادی از کودکان و نوزادان با این بیماری متولد می شوند.

دوره جوانی تا میانسالی شایع ترین سن شروع بیماری های روماتیسمی است، حتی نوجوانان نیز گاهی ممکن است به این بیماری مبتلا شوند، اما بر خلاف تصور عموم در در افراد بالای ۵۰ یا ۶۰ سال، کمتر شاهد شروع بیماری رماتیسم مفصلی هستیم.

درمان بیماری روماتیسم

برای درمان روماتیسم روش های زیادی از سوی متخصصین ارائه شده است اما باید بدانید هیچ کدام از این روش ها قطعی نیست. در اینجا به برخی از این روش ها که ممکن است تاثیر بهتری از سایر روش های درمانی داشته باشند، اشاره کوتاهی خواهیم کرد.

1. مهار بیماری


2. جراحی و فیزیوتراپی


3. درمان گیاهی روماتیسم 1. مهار بیماری

قبل از هر درمان شیمیایی و خانگی باید تا حد ممکن از پیشرفت بیماری جلوگیری کرد، به همین منظور از داروهایی استفاده می شود که مانع پیشروی بیماری و درگیری سایر اندام ها شده و بیمار را از رنج و درد بیشتر می رهاند. برای درمان موقت روماتیسم می توان از داروهایی مثل  داروهای ضد روماتیسم اصلاح کننده بیماری یا همان DMARDS و داروهای بیولوژیک استفاده کرد.

  • داروهای ضد روماتیسم

این داروها با سرکوب سیستم ایمنی بدن و از بین بردن مواد شیمیایی مضر ایجاد شده در بدن سیر پیشرفت بیماری را کند و آهسته کرده و مانع بدشکلی ناشی از بیماری روماتیسم و آسیب مفاصل می شوند.

  • داروهای بیولوژیک

 DMARDS جدید یا همان داروهای بیولوژیک با مهندسی ژنتیک تولید شده و سیتوکین ها یا در واقع همان پروتئین هایی که موجب واکنش دستگاه ایمنی می شوند را بلاک می کنند. با اینکه این داروها معمولا در دسته داروهای گرانقیمت قرار می گیرند، اما معمولا پزشکان برای افرادی که تقریبا از داروهای DMARDS ناامید شده اند،این روش را پیشنهاد می کنند.

  •  داروهای تسکین درد

علاوه بر داروهایی که اثر درمانی دارند و مانع از پیشرفت بیماری می شوند، پزشکان داروهایی نیز برای تسکین درد مبتلایان روماتیسم تجویز می کنند. این داروهای آرام بخش که شامل داروهای ضد سوزش غیر استروئیدی و کورتیزون می شود، عموما به صورت آمپول یا قرص ارائه شده و در کاهش خشکی و سوزش مفاصل موثر است.


درمان رماتیسم


2. جراحی و فیزیوتراپی

علاوه بر موارد گفته شده که عموما روشهای شیمیایی برای درمان روماتیسم هستند، روش های دیگری مثل فیزیوتراپی، استفاده از وسیله های کمکی و عمل جراحی نیز ممکن است از سوی برخی پزشکان و متخصصان پیشنهاد شود.


3. درمان بیماری روماتیسم با روش های گیاهی

روش های درمان خانگی و درمان روماتیسم با گیاهان دارویی از جمله متدهایی است که این روزها طرفداران خاص خود را دارد. هر چند ممکن است درمان روماتیسم با گیاهان دارویی نسبت به متدهای شیمیایی تاثیر کمتری در درمان این بیماری داشته باشد، اما بهره بردن از سنت نیاکان به ما در کاهش درد ناشی از التهاب مفاصل و همچنین پیشروی بیماری کمک می می کند. 

در ادامه دو مورد از متداول ترین روش های درمان خانگی که موثرتر از روش های مشابه است به شما معرفی می کنیم.


  • درمان روماتیسم با عسل

  • درمان روماتیسم با گیاهان دارویی

درمان روماتیسم با گیاهان دارویی  • درمان روماتیسم با عسل

همانطور که می دانید عسل سرشار از خاصیت و یک داروی شفا بخش برای انواع بیماری است. خواص عسل به قدری زیاد است که میتوان از آن به عنوان یک معجزه نام برد. اگر بخواهیم خواص درمانی عسل را بشناسیم، باید طی چند مقاله اختصاصی به طور ویزه به عسل و خواص درمانی آن بپردازیم. در تائید این مطلب فقط کافیست این نکته را در نظر داشته باشیم که عسل جز خوراکی هایی است که حتی در قرآن نیز به خواص شگفت انگیز آن اشاره شده است.

برای درمان روماتیسم با عسل، بیمار مبتلا به روماتیسم در کنار داروهایی شیمیایی می تواند با مصرف روزانه یک قاشق عسل طبیعی که با چند قطره روغن سیاه دانه مخلوط شده، دردهای ناشی از التهاب مفاصل را تسکین دهد.علاوه بر این می توان با ترکیب مقداری موم عسل، سیاه دانه، روغن کافوری و روغن زیتون با یک نسبت مساوی یک معجون شفابخش و موثر برای درمان درد رماتیسم تهیه کرد. برای تاثیر بهتر این ترکیب بهتر است، قبل از خواب این مواد را روی موضع درد مالید و آن را با پارچه ای بست تا در طول شب گرم بماند.


درمان روماتیسم با عسل


  • درمان روماتیسم با داروهای گیاهی

 درمان روماتیسم با داروهای گیاهی از دیگر روش های خانگی است که می تواند در تسکین درد و بهبود بیماری موثر باشد. برای این کار گیاهان زیادی هستند که می توانید از آنها بهره بگیرید، که ما در این مقاله موثرترین آنها را معرفی می کنیم.


زردچوبه

زردچوبه از ادویه هایی است که در همه خانه های ایرانی یافت می شود و چاشنی اصلی غذاهای ایرانی است، اما خالی از لطف نیست که بدانید این چاشنی خوشمزه علاوه بر طعم بی نظیری که دارد، می تواند در درمان بسیاری از بیماری نیز موثر باشد. روماتیسم هم از جمله بیماری هایی است که می توان برای درمان آن از این گیاه شگفت انگیزاستفاده کرد.

زنجبیل

زنجبیل گیاه خوشبو و خوش طعمی است که در اکثر غذاهای ایرانی به عنوان یک چاشنی معطر، عطر و طعم بینظیری خلق می کند، اما در کنار عطر و بوی بینظیر آن، نباید از خواص معجزه آسای درمانی زنجبیل غافل شد.


درمان روماتیسم با گیاهان دارویی


برای درمان روماتیسم با گیاهان دارویی، 6 قاشق چای خوری پودر زنجبیل، سه قاشق چای خوری فلفل سیاه و 6 قاشق چای خوری پودر دانه زیره سیاه را با اب ترکیب کنید و روزی سه بار نصف قاشق چایخوری از آن را مصرف کنید تا تاثیر فوق العاده آن در کاهش دردهای مفصلی را حس کنید.


به یاد داشته باشید سلامتی از مهمترین و با ارزش ترین نعمت هایی است که از سوی پروردگارمان به ما اعطا شده است، پس باید با تمام توان در حفظ آن بکوشیم و در پیشگیری از بیماری ها پیشقدم باشیم، تا قبل از مبتلا شدن به انواع بیماری از نعمت سلامتی بهره ببریم.


محصولات مرتبط با این مقاله

عسل آفتاب گردان 500گرمی

عسل آفتاب گردان 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل آویشن 500گرمی

عسل آویشن 500گرمی

قیمت :800,000 ریال
عسل ارگانیک

عسل ارگانیک

قیمت :1,800,000 ریال
عسل ارگانیک کادویی

عسل ارگانیک کادویی

قیمت :1,800,000 ریال
عسل انجیر

عسل انجیر

قیمت :500,000 ریال
عسل اکالیپتوس

عسل اکالیپتوس

قیمت :680,000 ریال
عسل بادام 500گرمی

عسل بادام 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل بره موم 250 گرمی

عسل بره موم 250 گرمی

قیمت :530,000 ریال
عسل بره موم 500 گرمی

عسل بره موم 500 گرمی

قیمت :1,000,000 ریال
عسل بهار نارنج

عسل بهار نارنج

قیمت :680,000 ریال
عسل جاشیر 500گرمی

عسل جاشیر 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل جعفری

عسل جعفری

قیمت :500,000 ریال
عسل دیابتی

عسل دیابتی

قیمت :680,000 ریال
عسل رازیانه

عسل رازیانه

قیمت :680,000 ریال
عسل ریحان

عسل ریحان

قیمت :500,000 ریال
عسل زنیان 500 گرمی

عسل زنیان 500 گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل زولنگ

عسل زولنگ

قیمت :680,000 ریال
عسل سیاه دانه 500 گرمی

عسل سیاه دانه 500 گرمی

قیمت :535,000 ریال
عسل شبدر

عسل شبدر

قیمت :500,000 ریال
عسل شوید

عسل شوید

قیمت :500,000 ریال
عسل قنقال

عسل قنقال

قیمت :680,000 ریال
عسل مریم نخودی 500 گرمی

عسل مریم نخودی 500 گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل مریم گلی 500 گرمی

عسل مریم گلی 500 گرمی

قیمت :680,000 ریال
عسل مغز 450 گرمی

عسل مغز 450 گرمی

قیمت :900,000 ریال
عسل نارگیل

عسل نارگیل

قیمت :180,000 ریال
عسل چند گیاه 300 گرمی

عسل چند گیاه 300 گرمی

قیمت :270,000 ریال
عسل چند گیاه 450 گرمی

عسل چند گیاه 450 گرمی

قیمت :400,000 ریال
عسل چند گیاه بزرگ

عسل چند گیاه بزرگ

قیمت :650,000 ریال
عسل ژل رویال

عسل ژل رویال

قیمت :1,500,000 ریال
عسل کنار

عسل کنار

قیمت :680,000 ریال
عسل کَرِک 500گرمی

عسل کَرِک 500گرمی

قیمت :415,000 ریال
عسل گزانگبین

عسل گزانگبین

قیمت :680,000 ریال
عسل گشنیز

عسل گشنیز

قیمت :680,000 ریال
عسل یونجه

عسل یونجه

قیمت :680,000 ریال
پودر ژل رویال

پودر ژل رویال

قیمت :1,250,000 ریال
کرم ژله رویال

کرم ژله رویال

قیمت :250,000 ریال
کپسول بره موم

کپسول بره موم

قیمت :780,000 ریال
کپسول ژل رویال و جینسینگ

کپسول ژل رویال و جینسینگ

قیمت :1,900,000 ریال
گرده گل 100گرمی

گرده گل 100گرمی

قیمت :260,000 ریال

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ

 

فروشگاه شهدینه گلها