بره موم را به این صورت مصرف کنید

اگر از عموم مردم درباره محصولات زنبور عسل سوال کنید، معمولا به جز موم و عسل به محصول دیگری اشاره نمی کنند. این دو ماده پر فایده که گاهی با یکدیگر و گاهی به صورت جداگانه در بازار عرضه می شوند، متداول ترین محصولات زنبور عسل را تشکیل می دهند. با این حال، جالب است بدانید که غیر از موم و عسل، یکی از اصلی ترین تولیدات زنبور های عسل در کندو ها، بره موم است. بره موم بیشتر از آن که مورد توجه افراد عادی باشد، مورد توجه زنبور داران، متخصصین طب سنتی و پژوهشگرانی است که به زندگی و فعالیت زنبور ها علاقه دارند و از این رو، کمتر مورد توجه عموم مردم قرار گرفته است. با وجود خواص و ویژگی های منحصر به فردی که این ماده شگفت انگیز دارد، هنوز در جامعه مصرف کننده در مقایسه با عسل و موم از جایگاه شناخته شده بسیار کمتری برخوردار است.

شکل ظاهری بره موم شبیه تکه های بی نظم و قهوه ای رنگ فشرده و حالت آن چسبناک است. بره موم بوی نسبتا مطبوعی دارد و نقش بسیار مهمی داخل کندو برای زنبور ها ایفا می کند. به این ترتیب که زنبور ها از بره موم به عنوان یک عایق، اندود کننده و درزگیر طبیعی استفاده کرده و با بستن منافذ و شکاف ها، نه تنها امنیت کندو و ورود حشرات مزاحم را کنترل می کنند، که دمای مطلوب داخلی را نیز محفوظ نگاه داشته و از هدر رفت انرژی کندو جلوگیری به عمل می آورند. 

مصرف بره موم

از طرف دیگر، بره موم خاصیت ضد عفونی و ضد میکروبی طبیعی دارد که از این بابت، زنبور ها قادر خواهند بود کیفیت بهداشتی محل زندگی خود را نیز بالا نگه دارند. با توجه به این که اجداد ما در روزگاران قدیم توجه بیشتری به زندگی سایر موجودات در طبیعت داشتند و تعامل بهتری با قوانین طبیعی بر قرار می کردند، از همان زمان استفاده از بره موم به عنوان یک ضد عفونی کننده به ویژه در پیشگیری از بروز بیماری ها یک روال شناخته شده و مورد استقبال بزرگان حوزه طب بود. چرا که این گروه شاهد استفاده زنبور ها از بره موم در ورودی کندو بودند و همچنین متوجه شده بودند که زنبور ها جسد حشره مزاحم را در بره موم پیچیده و به بیرون کندو منتقل می کنند. این نشان می دهد که زنبور ها به طور غریزی از خاصیت گندزدایی بره موم استفاده می کنند و در هنگام ورود به کندو نیز دست و پای خود را روی این ماده پاکیزه می سازند. 

بره موم را به شیوه درست مصرف کنیم..

از همان زمان که انسان تلاش کرد از فواید بره موم استفاده کند، شیوه های مصرف بره موم مورد توجه و بررسی قرار گرفت. امروزه راه های گوناگونی برای بهره گیری از خواص بی نظیر بره موم وجود دارد. یکی از این راه ها که جزو متداول ترین آن ها می باشد، استفاده در حالت موضعی و به شکل مواد آرایشی و بهداشتی است. همان طور که اشاره شد بره موم خواص ضد میکروبی دارد و اگر بخواهیم از این خاصیت برای سلامت پوست استفاده کنیم، می تواند به عنوان یک عامل از بین برنده قارچ، لکه های پوستی و التهاب سطح پوست و به طور کلی این گونه نارسایی ها در لوازم آرایشی و بهداشتی گنجانده شود. در گذشته استفاده موضعی از بره موم برای کاهش درد و پیشگیری از عفونت و همچنین کم کردن التهاب زخم ها بود. علاوه بر پوست، از این ماده می توان در شامپو ها و لوسیون های نگهداری و شستشوی مو نیز استفاده کرد که باز هم فواید مشابهی به دنبال خواهد داشت.

حتی به دلیل برخورداری از همین ویژگی ها، برای شستشو و میکروب زدایی از دندان ها، می تواند در ترکیبات خمیر دندان و دهان شویه ها به کار رود. غیر از این موارد، به عنوان یک ماده کمکی برای نگهداری خوراکی ها در بسته بندی های بلند مدت، قابل استفاده است. 

مصرف بره موم

نباید فراموش کنید که مصرف بره موم به شکل خام چندان رایج نیست و زمانی که در قالب خوراکی باشد، به سختی هضم شده و احتمال دارد عوارض و مشکلاتی به دنبال داشته باشد. لذا روش های نوینی برای فرآوری و آماده سازی بره موم به شکلی تعریف شده که بتواند مصرف خوراکی نیز داشته باشد و جدای از مشکلاتی که ممکن است برای دستگاه گوارش ایجاد نماید، خواص و تاثیرات مثبت خود را بر جا گذارد. از جمله این روش ها می توان به استخراج عصاره بره موم اشاره نمود. به طور کلی جذب مواد غنی بره موم در حالت عصاره آن بیشتر است و البته برخی نیز طبق دستور پزشک مجاز به خوردن بره موم خام هستند. 


محصولات مرتبط با این مقاله

عسل آویشن 500گرمی

عسل آویشن 500گرمی

قیمت :640,000 ریال
عسل چند گیاه 300 گرمی

عسل چند گیاه 300 گرمی

قیمت :167,000 ریال
کپسول بره موم

کپسول بره موم

قیمت :680,000 ریال
کپسول ژل رویال و جینسینگ

کپسول ژل رویال و جینسینگ

قیمت :1,800,000 ریال
گرده گل 100گرمی

گرده گل 100گرمی

قیمت :260,000 ریال

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ